Skip to content

1VSDAT

ספרים
ספרים
לפרק זה מופנים מאמרים שדנים בספרים ספציפיים.
דרג מאמר זה
(2 מדרגים)
שעשועים של מודעות
המוח החוקר את עצמו
 
ביום 18 באוגוסט 2011 פסע אדם בגיל העמידה אל תוך בית החולים 'ויקטוריה' בעיירה דיל שבמחוז קנט באנגליה. האדם - מעוטר בזקן קטן ולבוש בג'ינס, חולצת 'טי' ומגפיים - סיפר כי התעורר יום קודם לכן על החוף, אבל אינו יודע מי הוא.

זהו רק אחד הסיפורים המרתקים הנדונים בספר 'שעשועים של מודעות'. המודעות היא אותה תחושה של 'קיום' שגורמת לנו להרגיש כי אנו נמצאים כאן ועכשיו, וכי אנו ישות עצמאית ונפרדת משאר העולם שסביבנו. יש המכנים אותה 'נפש' או 'נשמה', או אפילו מוצאים בה בסיס לאמונה דתית. אחרים חוקרים את ההיבטים הביולוגיים שלה, ובמיוחד את המוח.

מהי המודעות? היכן היא בדיוק נמצאת? האם הגבולות שלה ברורים? האם היא קבועה או משתנה? האם ניתן "לבנות" מודעות יש מאין? האם ניתן להשפיע עליה? להעתיק אותה? למדוד אותה? ואולי השאלה המעניינת יותר היא כיצד בכלל ניתן לחקור אותה, כאשר הדבר הנחקר הוא בעצם גם הצד החוקר?

מחכמי יוון העתיקה ועד לפילוסופים של העת החדשה, מהרמב"ם ועד לחוקרי המוח בני ימינו, השאלה נותרה עדיין פתוחה. ספר זה חופר לעומק, לעתים באופן משעשע, בנושא המרתק מכולם: מלבד בשר ודם... מה אנחנו?

 פייסבוק:     שעשועים של מודעות
 
 
להורדת הגירסה העברית של הספר בשלמותה בחינם לחצו כאן
 
 

  
 
 
דרג מאמר זה
(4 מדרגים)
בעקבות הניתוח שלי לחוברת 'אבולוציה: תורת ההתפתחות'. קיבלתי מהרב רדלר מכתב שהתייחס לטענותיי והביע את הסתייגותו מהן. בתשובתי התייחסתי להסתייגויותיו ולאחר חליפת המכתבים הזאת החלטנו להיפרד כידידים.
 
 
 
דרג מאמר זה
(2 מדרגים)
הספר 'How to Read the Bible', של פרופסור יעקב כדורי, הידוע גם כ'James L. Kugel', מחברם של מספר ספרים חשובים בחקר המקרא, פורש יריעה רחבה שמתמצתת את ממצאי חקר המקרא המודרני. את הספר הזה חייב לקרוא כל מי שמתעניין במקורם ואמינותם של התקדימים והציוויים המקראיים מהם החרדים שואבים את סמכותם לחתור תחת אושיות המדינה ולמרר את חיי תושביה.
 
                
דרג מאמר זה
(15 מדרגים)
כשהתבקשתי לחוות את דעתי על חוברת בשם 'אבולוציה: תורת ההתפתחות', שנכתבה על סמך שיעור שניתן על ידי הרב גיורא רדלר, מיהרתי לקפוץ על המציאה שכן אין כחוברת זאת להדגים את השיטה בה הציבור הציוני-דתי מנסה לגשר על התהום שפעורה בין הדת למדע. בניגוד לחרדים, אנשי הציונות הדתית נהנים מהשכלה רחבה ולכן קשה להם לדבוק בדעה שהעולם נברא תוך שבוע אחד לפני פחות מששת אלפים שנה. כתוצאה מכך הם נאלצים להתעלם ממספר רב של פסוקים מקראיים ומאמרי חז"ל ולהרחיק את הפשט למישורים רוחניים, לפנימיות התורה, לסודות התורה או לעומקי התורה. הרב רדלר מאמין שהוא הצליח להוכיח שאין כל סתירה בין תורת האבולוציה לתורת ישראל אבל להערכתי הוא הצליח רק להראות עד כמה גדולה היא הבעיה עמה אנשי הציונות הדתית נאלצים להתמודד ועד כמה דלים הם הכלים שעומדים לרשותם.  
 
 
 
דרג מאמר זה
(10 מדרגים)
העולם כולו היה מזדעזע אם איזה שהוא הגמון נוצרי היה מפרסם ספר בשם 'נצרות ויהדות' שמפרט את הבסיס התיאולוגי לשנאת היהודים, פוסל את קודשיהם וטוען שמבתי הכנסת שלהם נודף ריח של בית כסא. אצלנו, לעומת זאת, ספר מקביל זוכה למקום של כבוד בארון הספרים היהודי ומחברו, הרב צבי יהודה הכהן קוק, הוא אחת הדמויות הנערצות ביותר בציונות הדתית. תלמידיו של הרב קוק מכתיבים כיום את הטון בהתיישבות היהודית בתחומי יהודה והשומרון ומלבים את גלי הקנאות שמאפשרים לקיצונים יהודים לבטל את כל זכויות האנוש של האוכלוסייה הפלסטינאית, לפסול על הסף את דעותיהם ורצונותיהם של שאר האזרחים ולהתעלם כליל מחוקי המדינה ותכתיבי המשטר הדמוקרטי.     
 
 
דרג מאמר זה
(7 מדרגים)
הדורות הקצת פחות תמימים נוהגים להצניע את הספר 'מנחת יהודה, הרוחות מספרות' של החכם יהודה פתיה ז"ל אף שספר זה מטיב לבטא את האמונות שרווחו בקרב יהודי בבל בסוף המאה התשע עשרה ותחילת המאה העשרים. לספר זה חשיבות אקטואלית ולו רק משום שאותה הקרקע הפורייה שהנביטה את סיפוריו של הרב פתיה הצמיחה גם שני רבנים שהטביעו חותם עמוק לא רק על חיי הדת במדינת ישראל אלא גם על סוגיות ביטחוניות, חברתיות, כלכליות: מרן מרדכי אליהו שהוביל את הציונות הדתית למרחבים הרדיקליים שמעבר לגבולות הטעם הטוב ומרן עובדיה יוסף שהמיט על עם ישראל מפלגה דלת הישגים ורבת תביעות. הרקע של שני האישים הללו מחייב אותנו לשאול את עצמנו אם אנחנו באמת יכולים לישון בשקט בידענו שהפקדנו את הגה המדינה בידיהם של אנשים שמאמינים בשדים, רוחות ודיבוקים? 
 
 

התגובות האחרונות