Skip to content

1VSDAT

Open menu
חמישי, 12 יולי 2012 15:04

עתיד הקדוש ברוך הוא להביא אבנים טובות

דרג מאמר זה
(2 מדרגים)
תלמידו של רבי יוחנן שילם בחייו על הגיונו הבריא, הרב, כתמיד, יצא מהסיפור גדול מהחיים, היומרות הרבניות זכו לתימוכין נוספים ולנו לא נותר אלא להצטער על שהאל החליט לבסוף לא לגבות את הזיותיו של הקופירייטר באבנים טובות ומרגליות  של ממש.
 
 
 
מאמר זה הינו חלק מפרק בשם 'תשדירי הפרסומת של הרבנים' בו אני טוען שסיפורי האגדה הם מעין תשדירי פרסומת קדומים באמצעותם הרבנים מכרו את הנרטיב שמציב אותם בפסגת הפירמידה ומורה לנאמניהם לכבדם, להישמע להם ולדאוג לכל מחסורם. מומלץ להיכנס לנושא דרך המאמר שפותח את הפרק, 'הסוד המביש של הרבנים'.
 
 
 
את חיוניותה של האמונה העיוורת בדברי הרבנים שב ומעלה הסיפור הבא:
 
רבי יוחנן היה דורש: עתיד הקדוש ברוך הוא להביא אבנים טובות ומרגליות בגודל שלושים אמה על שלושים אמה, לקדוח בהם נקב בגודל עשר אמה על עשרים אמה ולהעמידם בשערי ירושלים.
 
לגלג עליו אחד מתלמידיו: עכשיו אין אנו מוצאים אפילו אבנים בגודל ביצת התור ואתה אומר שנמצא את כל זה?
 
לאחר זמן הפליגה ספינתו של אותו התלמיד בים. ראה מלאכי שרת שיושבים ומנסרים אבנים טובות ומרגליות בגודל שלושים אמה על שלושים אמה וחוקקים בהם נקב בגודל עשר אמות על עשרים אמות.
 
שאל התלמיד את המלאכים: למה מיועדות אבנים אלה?
 
ענו לו המלאכים: עתיד הקדוש ברוך הוא להעמידן בשערי ירושלים.
 
בא התלמיד לפני רבי יוחנן לאחר המעשה ואמר לו: לך נאה לדרוש, רבי, כאשר אמרת כן ראיתי.
 
אמר לו רבי יוחנן: ריקא, אלמלא ראית לא היית מאמין? אם כן מלגלג אתה על דברי חכמים.
 
נתן בו רבי יוחנן את עיניו ונעשה גל של עצמות.[1]
 
לא קשה להבין כיצד אדם, שאך לפני רגע עוד פטפט עם רבו, יכול להפוך במחי מבט אחד לגל של עצמות. הכתוב הרי אומר:
 
עַל פִּי שְׁנַיִם עֵדִים אוֹ שְׁלשָׁה עֵדִים יוּמַת הַמֵּת לֹא יוּמַת עַל פִּי עֵד אֶחָד.[א]
 
וכיוון שכולנו יודעים שמתים אי אפשר להמית בשנית אנו רשאים להסיק שהרשע שנידון למוות היה משול למת עוד בחייו. בשרו של אדם מת אמנם נרקב בהדרגה אבל במקרה של המת המהלך שהעז לפקפק בדבריו של רבי יוחנן התהליך החל זמן רב לפני נתינת העיניים ולכן הבשר הרקוב נשר שניות מעטות לאחר ההוצאה להורג וכל שנותר מהחוצפן היו העצמות שנפלו לקרקע בערימה לא גדולה אך מסודרת.[2]
 
אין לתלמיד המרושע לבוא בטענות אלא לעצמו. היה עליו לגמוע בעיניים שוקקות את כל הלהג של רבו ואסור היה לו בשום פנים ואופן להעביר את ההבל דרך מסננת הגיונו. אם הרבי שלך אומר לך שניתן למצוא אבנים טובות ומרגליות שגודלן עולה מאות אלפי מונים על האבנים הטובות המוכרות לך[ב] עליך להעלות חיוך גדול על שפתותיך ולהנהן בראשך בהנאה גלויה. אם לא תעשה כן אתה עוד עלול לראות בעיני דמיונך מחזה שיאמת את השטות ואז, אם בטעות תדווח לרבך על החלום שחלמת, אתה תירצח ותהפוך לגל של עצמות.   
 
השמש עצמה אינה יכולה להיות ברורה יותר ממסקנותיה של האגדה המגמתית הזאת:
 
 *
כל דברי הרבנים, אבסורדים ככל שיהיו, הם אמת קדושה.
 
 *
אוי לו למי שנשמע לתכתיבי הגיונו ומחליט לפקפק בדברי הרבנים.
 
 *
לרבנים יכולת ורשות להזיק לכל מי שנראה כאילו הוא מזלזל בדבריהם.
 
עם זאת, אנו כבר יודעים שרבי יוחנן פשוט שיקר. הקדוש ברוך הוא מעולם לא הביא אבנים טובות ומרגליות בגודל שלושים אמה על שלושים אמה, מעולם לא קדח בהם נקב בגודל עשר אמה על עשרים אמה ומעולם לא העמידם בשערי ירושלים. למעשה, המציאות גיבתה את גישתו הספקנית של התלמיד והוכיחה, פעם נוספת, שמאחורי ההזיות הרבניות לא עומד דבר זולת דמיונות שווא, פנטזיות ואשליות. את התלמיד המסכן זה כמובן כבר לא ינחם.
 
 
אם אתם חושבים שטעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה תוכלו לנצל את מנגנון התגובות בכדי להעיר על המאמר, להפנות את תשומת לב הקוראים לטעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם צריכים להירשם מראש ואינכם צריכים אפילו להזדהות בשמכם האמיתי. עם זאת, אודה לכם אם את ההשמצות האישיות תפנו לדף הנקרא 'תגובות כלליות', אליו תוכלו להגיע באמצעות המשבצת הירוקה הנקראת 'הפניות' שנמצאת בשמאלו של דף הבית.
 
דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר ודרגו אותו. בנוסף, אשמח אם תצביעו בסקר שבדף הבית. אני חושב שצריך להפיץ ברבים את בשורת הספקנות ולכן אם המאמר מצא חן בעיניכם אנא שתפו אותו עם חבריכם ברשת החברתית אליה אתם משתייכים. לנוחיותכם, תמצאו בסוף המאמר כפתורי שיתוף שיקשרו אתכם באופן אוטומטי לכל רשת חברתית שרק תרצו.
 


[א]             
דברים יז:ו
[ב]             
אורך האמה הוא 46 סנטימטר לערך. שלושים אמה משתווים ל-13.8 מטרים פחות או יותר. במשטח שגודלו 13.8 מטרים על 13.8 מטרים נוכל למצוא 27.6 מטרים רבועים של אבן טובה. בכדי שהבלוקים הללו לא יפלו ברעש צורם אוזניים עליהם ליהנות גם מעובי של לפחות 40 סנטימטרים ועובי זה מעניק להם נפח של 11 מטר מעוקב לערך. האבן הטובה הגדולה ביותר שאי פעם נמצאה (וגם על כך יש מחלוקת) הייתה אמרלד (אולי זאת אבן הברקת המקראית) ששקל 536 ק"ג לערך. אם נניח שגם השערים ההיפותטיים היו עשויים מאמרלד אזי הם היו אמורים להיות לפחות פי 55 יותר גדולים מאבן החן הגדולה ביותר המוכרת לאנושות.
 
לפי עדותו של התלמיד האבנים הטובות באותם הימים לא עלו על גודל ביצת התור, ומשקלן, אם כך, לא היה יכול להיות גדול יותר מ-120 גרם לערך. מנקודת מבטו של הבחור, רבי יוחנן דיבר על בלוקים ששקלו לפחות פי 245,000 מהאבנים הטובות הגדולות ביותר שהיו מוכרות לו ואך טבעי הוא שגם הוא, כמו כל אדם שפוי אחר, יביע פליאה על ההתבטאות המוזרה.  
 
 


רבי יוחנן וקא דריש: עתיד הקב"ה להביא אבנים טובות ומרגליות שהם שלשים על שלשים וחוקק בהן עשר על עשרים ומעמידן בשערי ירושלים. לגלג עליו אותו תלמיד: השתא כביעתא דציצלא לא משכחינן כולי האי משכחינן. לימים הפליגה ספינתו בים. חזא מלאכי השרת דיתבי וקא מינסרי אבנים טובות ומרגליות שהם ל' על ל' וחקוק בהן עשר ברום עשרים. אמר להו: הני למאן? אמרו ליה: שעתיד הקב"ה להעמידן בשערי ירושלים. אתא לקמיה דרבי יוחנן. אמר ליה: דרוש רבי לך נאה לדרוש כאשר אמרת כן ראיתי. אמר לו: ריקא אלמלא (לא) ראית לא האמנת? מלגלג על דברי חכמים אתה! נתן עיניו בו ונעשה גל של עצמות.
(בבא בתרא עה:א)
[2]          
ושאמר שנעשה גל של עצמות. פרש רש"י, פרק במה מדליקין (שבת לד:א) 'כמת שנרקב בשרו ונפל מזמן רב' עד כאן לשונו. והוא כענין שאמרו בראש פרק מי שמתו (ברכות יח:ב) 'הרשעים בחייהם קרויים מתים ... שנאמר 'יוּמַת הַמֵּת' (דברים יז:ו) - חי הוא אלא מת הוא' דמעיקרא ועל כן נרקב בשרו מיד כאלו מת כבר בחייו וקל להבין.
(מהרש"א על בבא בתרא עה:א)
נקרא 8055 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

37 תגובות

 • קישור לתגובה רביעי, 07 אוקטובר 2020 20:59 הוסף ע״י עדי אביר

  נדב,

  מה גורם לך לחשוב ש'הראו לו את האמת'? אבנים טובות ומרגליות בגודל שלושים אמה על שלושים אמה מעולם לא הגיעו לירושלים, אף אחד לא קדח בהן נקב בגודל עשר אמה על עשרים אמה ואיש לא העמידן בשערי ירושלים. למעשה, היום אנחנו כבר יכולים לקבוע בוודאות גמורה שרבי יוחנן בדה את השטות הזאת מליבו, לימד אותה כ'תורה', איחז את עיני תלמידיו והוציא להורג תלמיד חף מפשע רק משום שדבק בקול הגיונו ולא הסכים ללכת שולל אחר הבלי הרבנים ותעתועי הדמיון. אני מסיק מהסיפור שלמרות שטיפת המוח האינסופית של הרבנים האינטרסנטיים, נותרו פה ושם כמה אנשים שפויים שאמנם הוצאו להורג אך הותירו אחריהם מורשת בת קיימא של ספקנות ותבונה.

  באשר לכתבה מאתר הידען: האם נראה לך שיהלומים מכוכב לכת שנמצא במרחק 40 שנות אור מכדור הארץ יכולים להגיע לשערי ירושלים? האם אתה יודע כמה קילומטרים יש בארבעים שנות אור? האם אינך מאמין שאלוהים, לו רק רצה, היה יכול להביא יהלומים לירושלים גם ממקום יותר קרוב?

  באמת, איך אתה מסתדר עם העובדה שהעולם הריאלי מעולם לא גיבה את ההזיות ואחיזות העיניים של הרבנים?


  עדי אביר

 • קישור לתגובה רביעי, 07 אוקטובר 2020 18:00 הוסף ע״י נדב

  התלמיד הספקן ודאי שאינו ידען. בכל אופן - הסיפור מתפרש אחרת לגמרי בעיני:

  לאחר שהתלמיד ראה בעיניו, היה יכול לומר טעיתי באמונת החכמים שלי. עם זאת, הוא אינו אומר כך אלא נשאר איתן בדעתו - אם לא הייתי רואה - לא הייתי מאמין. עכשיו שראיתי - אני מאמין. כלומר, לאחר שהתלמיד ניצל מטביעה, זכה לנס שבו הראו לו את האמת - הוא ממשיך בדרכו ועל כך נענש.

  https://www.hayadan.org.il/diamond-planet-141012

 • קישור לתגובה שני, 16 יולי 2012 10:47 הוסף ע״י עדו

  אני מבין אותך מצויין אביחי, אני רק טוען שאתה לא שונה מאלו שקבעו שיהודים הם ברי מוות בגלל שנולדו, אני לא משלה את עצמי שאתה תתעורר פתאום ותראה לאיזה שפל מדרגה גררה אותך הדת.
  מינצקובסקי, המטרה שלי היא להוכיח לעדי אביר שהוא טועה. מי שקורא את תשובותיהם של הדתיים פה באתר לא יכול לטעון ברצינות שישות אינטילגנטית כלשהי בראה את היקום שלנו.

 • קישור לתגובה שני, 16 יולי 2012 09:33 הוסף ע״י אביחי

  כבר אמרתי לך שהם חטאו בעצמם בעבר ורק החליפו בגד שזה גוף אחר אבל הייתה אותה הנשמה והיא חטאה. נשמה: זה רוצה, מרגיש, יודע וכו'... והיא חטאה כבר בעברה, רק בבגד אחר.
  אם תחליף בגד האם נוכל להאשים אותך במה שחטאת בבגד הקודם? בוודאי.

 • קישור לתגובה שני, 16 יולי 2012 09:31 הוסף ע״י אביחי

  זה מוזכר בזוהר.
  הרמב"ן מבסס את התשובה לטענותיו של איוב בסוד העיבור, הקרוב לענין גלגול נשמות.
  "לפעמים יתגלגלו אפילו ד' נשמות באדם אחד ואח"כ יקומו כל הגופים בתחית המתים וכ"א יקח חלקו" (ספר הגלגולים למהרח"ו ה').
  "נדב ואביהו שניהם נתלבשו בשמואל" (שער הגלגולים לח').
  "ברבן גמליאל נכנסו ו' נשמות" (הרמ"ע מפאנו בספר גלגולי נשמות אות קנז').
  נפש זכריה היה באדם אחד, ורוח זכריה היה באדם אחד, ושניהם היו באותו דור" (חסד לאברהם מעיין חמישי נהר כה).
  יונתן ודוד היו גלגול אחד (סדר הדורות בשם מקובלים).
  ועוד ועוד.

 • קישור לתגובה שני, 16 יולי 2012 00:18 הוסף ע״י א. מינצקובסקי

  מזכיר לי איך פעם שוחחתי עם מישהו מכת הסיינטולוגיה שניסה לשכנע אותי שזו לא "כת סודית". הוא הוציא את התקנון שלהם, וכמעט הכל שם היה מכוסה בפס שחור.
  הוא אמר: "אתה רואה, אנחנו לא סודיים, הנה התקנון שלנו".
  אני: "אבל הכל מצונזר"
  הוא: "זה לא מצונזר, אתה פשוט לא בדרגה גבוהה מספיק כדי לדעת את זה"
  אני: "אז זה סודי"
  הוא: "לא זה לא! הנה זה, מולך!"
  אני: "אבל אי אפשר לקרוא את זה, זה מוסתר".
  הוא: "זה בגלל הדרגה שלך"
  אני: "אז זה סודי!"
  הוא: "איזה סודי? הנה הכל!"

  וכך הלאה. שטופי מוח מדברים שפה אחרת.

 • קישור לתגובה שני, 16 יולי 2012 00:14 הוסף ע״י א. מינצקובסקי

  עדו, אתה מצפה לשכנע את אביחי במשהו? לגרום לו להבין משהו? להרהר שוב? כולנו כותבים מילים בעברית, אבל יש פה שתי שפות שונות מהיסוד. למילים "עובדה" "היגיון" ו"בדיקה" יש משמעות שונה לחלוטין אצלנו ואצלו - וכך למילים רבות נוספות.

 • קישור לתגובה ראשון, 15 יולי 2012 22:48 הוסף ע״י עדו

  הממ.. כלומר אדם נולד והוא אשם?
  מעניין, הנוצרים טענו שיהודים אשמים בכך שהם מחזיקים בדת הכפירה אבל אם ימירו את דתם הרי שהם נוצרים טובים ואין שום בעיה. אני זוכר מי אמר שיהודים אשמים בכך שהם נולדו ועליהם לסבול משום כך.
  כבר הסברתי שבתורה אין זכר לגלגול נשמות וזהו סילוף של הדת היהודית אבל שיהיה - גם הדת הלא מסולפת מספיק גרועה בעיני.

 • קישור לתגובה ראשון, 15 יולי 2012 22:09 הוסף ע״י אביחי

  ה"רב" שיצא כנגד הזוהר כביכול,
  רבנים יצאו נגדו גם בעוד נושאים.

  הנה מויקיפדיה:

  נודע בחידושים ההלכתיים שגרמו לאי שביעות רצון מצד רבני הדור.

  אולם הוא עשה רושם בציבור ורבנים שונים יצאו להגן על הזוהר והקבלה מפני טענותיו של מודנה. חיבור אחד כזה לדוגמה הוא הספר חוקר ומקובל מאת הרמח"ל, שהמחקר בימינו זיהה אותו כמענה לטענותיו.

  הוא דגל בהזמנת תזמורת ומקהלה, אפילו אם כללה לא יהודים והייתה מעורבת, לבית הכנסת, בפורים הוא הציע לקיים בבית הכנסת ריקודים מעורבים עם תזמורת. הוא היה מעורב במשחקי הימורים...

  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%99%D7%94%D7%95%D7%93%D7%94_%D7%90%D7%A8%D7%99%D7%94_%D7%9E%D7%9E%D7%95%D7%93%D7%A0%D7%94

 • קישור לתגובה ראשון, 15 יולי 2012 22:04 הוסף ע״י אביחי

  האדם הממזר הוא אשם בגלל חטאי גלגולו הקודם ולכן נולד כממזר.
  עבדות מדובר במקרה של גנב שנענש או מי שרוצה להיות עבד כי אין לו מקור פרנסה וזה לטובתו. אצלנו מפנקים את העבד. "קנה עבד, קנה אדון לעצמו..." (קידושין דף כ עמוד א בתוספות).
  כשסומכים על התורה מכל ההוכחות שכבר ידועות לך אז יודעים שמה שכתוב על גלגולי נשמות הוא נכון ואם תינוקות סבלו זה על גלגול קודם.
  יש לך הוכחה שהתחילו לנשקו רק לפני 200 שנה?

 • קישור לתגובה ראשון, 15 יולי 2012 21:24 הוסף ע״י עדו

  לגבי ספר הזוהר:
  http://www.daatemet.org.il/questions/index.cfm?MESSAGEID=3680
  לגבי כל השאר - לפני מאתיים שנה גם ספר תורה לא היה נהוג לנשק.
  אבל אני חוזר בי. אין שום טעם שחילוני כמוני יוכיח לאדם מאמין שהוא איננו מאמין 'כמו שצריך'. בדיוק כשם שאינני צריך להוכיח לקומוניסט שהוא לא הבין את כתבי לנין כמו שצריך. מספיק לי שאינני קומוניסט או דתי ומי שרוצה לשכנע אותי - עליו מוטל העול להוכיח שדבריו אמת.
  זה שהרב הגדול אומר שנרצחי השואה היו גלגולי נשמות של חוטאים הופך אותו לאדם גס רוח (ואני מתבטא בעדינות) יש לו הוכחה? שיגלה לנו אותה.
  זה שיש הלכה ביהדות שקובעת שאדם הוא ממזר אם אימו הייתה נואפת? הלכה שעבר זמנה ובמושגים של היום היא תועבה. כך גם לגבי עבדות ולגבי שאר הדינים של התורה. נכון שמשעשע לראות כיצד אלו שמאמינים בדת היהודית מסלפים אותה יותר מכולם אבל כך או כך הדת הזאת היא המצאה בעיני ולא בסיס לוויכוח.

 • קישור לתגובה ראשון, 15 יולי 2012 20:32 הוסף ע״י אביחי

  הזוהר לא יכל להזדייף כי הוא הועבר במסורת בע"פ גם בזמן גניזת הספר.
  המקור בדברי ראשונים ממחצית המאה של האלף השישי (לפני כשבע מאות שנה) לספר הזוהר קיים,אומנם בכינוים לספר קצת שונים כמו מדרש ירושלמי או מדרש רשב``י המפורש בזוהר וכדומה. המקור לספר הזוהר בשם ``זוהר`` מיוחס לגילוי על ידי ר משה די ליאון שחי בסביבות התאריך שהזכרת בספרד, חוקרי הזוהר הבכירים.
  על כל ספר שיצא לטעון על הזוהר במהות מקורו ושלא מייחסו לרשב``י התחברו חיבורים להפריך את הראיות שהביא ולדוגמא על ספר ``בחינת הדת`` נכתב הספר ``מצרף חוכמה`` לסתור כל טענותיו,על הספר ``ארי נוהם`` נכתב הספר ``מגן וצינה`` לפרוך וליישב כל טענותיו ועוד ועוד.
  הנסיון של ג שלום לייחס את הזוהר לר משה די ליאון הוא תמוה ביותר כיוון שלטענתו כתב את הזוהר בשש שנים בלבד, כאשר הזוהר מכיל למעלה מאלף שבע מאות עמודים ובכך הופכים אותו לבעל כישרון רב כאשר מצד שני טוענים לחוסר בקיאותו בלשון ובתרגום,וכאשר בשאר ימי חייו הספיק לכתוב רק עוד כמה ספרים קטנים בחומר, זהו דבר תמוה ביותר. (טענות על איזור הגליל לא שמעתי עיקר הטענות זה על הלשון וכדומה.) ישנו מאמר מורחב של הרב מ.כשר באתר ``דעת`` (מרכז לימודי יהדות ורוח) הפורך אחת לאחת את טענות שלום,ומוכיח להפך ומביא מקורות להיות הזוהר קדום ביותר,המעיין יוכל למצוא באתר ``דעת`` את מבוקשו.

  יש לך הוכחה שנשיקת המזוזה והשאר זה מנהג חדש?

 • קישור לתגובה ראשון, 15 יולי 2012 19:14 הוסף ע״י עדו

  גלגול נשמות, כמו העולם הבא הם דברים שקיבלנו מהיוונים ההלינסטים. בעבר גם לא היו השתטחויות על קברי צדיקים. גם נישוק מזוזות ושחיטת תרנגול לכפרות הם דברים שהתווספו לדת היהודית לא מכבר. גם הזוהר זוייף על ידי די לאון במאה ה13 ולא נכתב על ידי בר יוחאי. בקיצור, כמו הרב בר נחמני שמנסה להוכיח שדוד המלך לא חטא כך גם גדולי היהדות של היום מסלפים את הדת ואת המסורת. לידיעת אביחי שטוען שהוא מסתמך על המסורת בקביעותיו.

 • קישור לתגובה שבת, 14 יולי 2012 21:50 הוסף ע״י עדי אביר

  אביחי,

  האם אפשר לבקש ממך להגיב באופן מרוכז ולא להציף את האתר ברצף של תגובות קצרות? אני מצפה שתקדיש מעט מחשבה לתגובות שלך ותענה לכל מתקפה בתשובה אחת בלבד.

  בתודה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שבת, 14 יולי 2012 21:00 הוסף ע״י אביחי

  גלגול נשמות מסתבר שניתן להוכיח:
  http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=AYxW6g58yS8

 • קישור לתגובה שבת, 14 יולי 2012 20:57 הוסף ע״י אביחי

  בגלל שסומכים על המסורת והניסים שקרו במעמד הר סיני אז סומכים גם על מה שלא ניתן להוכיח כמו שהעולם נברא בשישה ימים, גלגול נשמות וכו'...

 • קישור לתגובה שבת, 14 יולי 2012 20:56 הוסף ע״י אביחי

  נמסר בתורה שבע"פ עניין גלגול הנשמות.

  אני לא יודע את השיקולים של הגדולים, אבל חייב להיות בגלל גלגול נשמות בגלל שמתו גם תינוקות.

  הנשמה של כולנו, בדור הזה, הייתה בעברה בתוף גוף אחר. הגוף שלנו הוא כמו הבגד שלנו שמחליפים אותו ונשאר הגוף. אבל הגוף גם לא קבוע, הוא פשוט להמון יותר זמן ואז הנשמה מפשיטה אותו ועוברת לגוף אחר, אא"כ היא לא צריכה להתגלגל שוב ואז נשארת בלי הגוף.
  לכן מי שחטא בגלגול קודם ואתה רואה אותו פה עכשיו, אז הוא לא נקי כי הוא בעצמו חטא. ואם זה תינוק אז בגלגול הקודם הוא היה מבוגר שחטא.

  הנשמה זה: מרגיש, יודע, חושב, רוצה, שואף וכו'... זה לא הגוף.

 • קישור לתגובה שישי, 13 יולי 2012 20:50 הוסף ע״י עדו

  שאלה מעניינת שואל אביחי: מנין לי מה עשו נרצחי השואה בגלגול הקודם?
  אכן שאלה יפה ומניה וביה עולה שאלה חשובה ממנה: מנין לרב עובדיה יוסף?
  ואחרי כן תהייה קטנטנה : מה זה לעזאזל 'גלגול קודם'? וממתי היהודים נהיו הינדים שמאמינים בגילגולי נשמות?

 • קישור לתגובה שישי, 13 יולי 2012 17:56 הוסף ע״י עדי אביר

  אביחי,

  מצטער. לא שמתי לב שמישהו פגע גם בך. אני שולל ביטויים מגמדים מכל הצדדים ואם אני עצמי חוטא בכך אז אבקשך להאיר את עיני ולדרוש את התנצלותי.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שישי, 13 יולי 2012 17:41 הוסף ע״י אביחי

  אהה עדי חשב שאמרתי את זה לעידו...
  לא, חס וחלילה אמרתי את זה ל-א. מינצקובסקי. אתה כבר הבנת למה...

 • קישור לתגובה שישי, 13 יולי 2012 17:23 הוסף ע״י אביחי

  שמת לב שרק לו אני אומר כך? מעניין למה?
  תקרא בבקשה את דבריו ותגיד לי איך היית מרגיש במקומי?

 • קישור לתגובה שישי, 13 יולי 2012 17:21 הוסף ע״י אביחי

  גם בדברי הבל יש רמות... מותרלטעות קצת אבל לא הרבה. מותר גם לטעות הרבה אבל אם הוא קורה לי בשמות שלא יצפה שאני לא אומר לו את האמת.
  קראת את מה שהוא אמר עלי?

 • קישור לתגובה שישי, 13 יולי 2012 17:18 הוסף ע״י אביחי

  עדי, שמת לב שהוא קרא לי: בור מחוצף ועוד ועוד.
  אני לא חושב שאמרתי דברי הבל.

  שאלה כנה: למה לו לא אמרת את זה שהוא התחיל בזה ודווקא לי?

 • קישור לתגובה שישי, 13 יולי 2012 17:08 הוסף ע״י עדי אביר

  אביחי,

  כפי שכבר כתבתי לך, אני לא בטוח שאתה מוסמך לקבוע מי טמבל ומי לא. אז אנא, שמור על לשון נקייה ותקוף את דעותיו של האדם מבלי לחוות דעה על תכונותיו וכישוריו. אני בטוח שבשלב מסויים גם אתה תבין שרק מי שמעולם לא אמר דבר הבל יכול לכנות את האחר בשם 'טמבל'. האם אתה בטוח שאתה עומד בקריטריון זה?

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שישי, 13 יולי 2012 15:33 הוסף ע״י אביחי

  עוד חידודון:

  במקום שכמעט ואין דתיים אז יותר קשה להוכיח וגם אין להם ממי ללמוד ולכן השם מתחשב יותר ולא בא בטרוניה עם בריותיו. מקום אידיאלי לשואה זה מקום שיש בו גם הרבה כאלה וגם הרבה כאלה. פולין זאת ההגדרה המדוייקת.

  בקשר לרב עובדיה, אז מי אתה שתדבר עליו. הוא אמר שבגלגול קודם הם חטאו מה אתה יודע מה הם עשו בגלגול הקודם? אולי רצחו, התעללו, אנסו? איך תבין איך תדע?
  מה שרואים מכאן לא רואים משם.
  בבקשה תן כבוד להשם ולרבנים.

 • קישור לתגובה שישי, 13 יולי 2012 15:05 הוסף ע״י אביחי

  עידו,
  גדול הדור הרב שטיינמן אמר שבגלל שהציונים התגרו בהיטלר בניגוד ל-3 השבועות שאסור לעלות לארץ בבת אחת בכוח וכיחידים יש מצוה לעלות, אז הייתה השואה (לפחות חזקה יותר).
  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000742155

 • קישור לתגובה שישי, 13 יולי 2012 14:59 הוסף ע״י אביחי

  טמבל, זה פשוט.

  היו המון מתבוללים, הדתיים נענשו כי הם לא הוכיחו אותם והם נתפשו במעשיהם.
  כמה שהאדם גדול יותר, למשל רב, אז הוא יכול יותר להוכיח ולפיכך הוא נתפש יותר בעוון אי ההוכחה.

  ההיפך, אמרתי שהם זכו לחיי העולם הבא.
  בן אדם חילוני שמת בשואה זוכה לגן עדן כהרוג מלכות.

  אני לא יורק אלא אני מראה לך את התורה שהיא שלי ושלך ושלהם באותה המידה ועושה לך מצפון. התורה כבר אמרה שאם לא ישמרו את מצוותיה אז תהיה השואה ואישה תאכל את בנה במקרים שממש לא ישמרו את התורה.
  מה שאני עושה זה כמו תוכי חוזר על הדברים שהשם אמר.

  כמו שיש הבדל קבוע בין אור לחושך כך צריך להיות הבדל קבוע בין ישראל לעמים.
  ברגע שישראל מתקרבים לעמים יותר מידדדדדי, אז הקב"ה עושה הבדלה.

  יש לי חידוש בשבילך: "גדול הנהנה מיגיעו יותר מירא שמים".
  תתבייש לך שאתה יוצא כנגדנו בלי שום בדיקה.
  העיקר להיות חילוני.

  אתם ממחישים לכם איך בן אדם חילוני מכבה את המוח, ואפילו לא מסתמך על פירורים מגוכחים במקום להסתכל למציאות ישר בעיניים וממשיך לחיות בעולם של פנטזיה.

  אני יודע שיקח לך עוד עשר הודעות עד שתבין וגם אז לא תודה בטעותך, העיקר שהשאר כבר הבינו.

 • קישור לתגובה שישי, 13 יולי 2012 11:01 הוסף ע״י א. מינצקובסקי

  אביחי, תתבייש לך על עליבות הנפש הזאת.

  בפולין של לפני המלחמה קמה אגודת ישראל. שם קמה תנועת צעירי המזרחי, קם בית יאנקעב. אוי ואבוי, בערים היו חילונים. כנראה שלפי המוסר החולני שלך ושל עובדיה יוסף, המטורף חובב השמלות, מגיע להם למות. אבל הכפרים בפולין היו מלאים בריבואות על ריבואות של חרדים אדוקים, שחיו חיים שוקקים לא פחות, למדו בחיידר, התבדלו מהגויים, והיו אחת הקהילות הדתיות הגדולות באירופה.

  וכולם נרצחו, בלא אבחנה, חתיכת בור ועם הארץ. השורדים הם 110 אלף חילונים שברחו לפני המלחמה. מי יודע, אולי בזכותם אתה בכלל חי. ו-3 מיליון יהודים, רבים מהם שומרי תורה ומצוות, מתו. את זכרם ביזית עכשיו, את זכרם ואת זכר החילונים, שאותם כנראה אתה

  שאותם ואז זכרם ביזית עכשיו, לצד חילונים שגם אותם אתה מבזה, וגם על כך עליך להתבייש.

  בור מחוצף. צא ולמד על הקהילות הדתיות שנמחקו בפולין. קהילות שלהבדיל ממך דגלו בחיים של "לחדר ולעסק". תורה וגם עבודה, מכיר את המושג? איזו עלוקה עלובת נפש מעזה לירוק בפני נרצחי השואה?

  להרוג ממלחמת המפרץ קוראים איתן גרונדלנד, והדבר היחיד שיש לך זכות לומר עליו זה "הי"ד". אתה ציטטת קשקוש שהרב מאיר מזוז אמר פעם - ושכמובן היה שקר מוחלט, איך לא - ומאז כל מי שחזר על השקר הזה התנצל. תתכבד ותתנצל גם אתה, המכפיש ברבים את זכרו של אדם שנהרג בביתו מפגיעת טיל, ושאלמנתו עודה בין החיים.

  בוא נעזוב רגע את הוויכוחים התיאולוגים, שבהם אתה מרבה לכתוב הבלים, ונתרכז בזה שהפעם הבליך עברו כל גבול והגיעו לביזוי המתים שנרצחו על לא עוול בכפם, מאות אלפים מהם על קידוש השם, ולזילות נוראה של אחד הפשעים הגדולים שנעשו נגד האנושות.

 • קישור לתגובה שישי, 13 יולי 2012 08:10 הוסף ע״י אביחי

  בדיוק הפוך ממי, בדיוק הפוך.
  בוורשה הייתה ההתבוללות הכי גדולה במזרח אירופה.

  http://www.daat.ac.il/warsaw/c.htm

 • קישור לתגובה שישי, 13 יולי 2012 06:15 הוסף ע״י גדי

  עוד כמה נקודות של אבסורד שעולות מקריאת הטקסט:

  א) מה המשמעות בכלל של אבנים מנוקבות? הכתוב לא מזכיר מהי מטרתן. הנחת הייסוד היא שמדובר בקישוט מוניציפאלי. אז בשביל מה הנקבים הענקיים?

  ב) למה שישות כל-יכולה תצטרך בכלל לקדוח חורים באבנים הענקיות? הרי האל הכול יכול מסוגל לברוא את האבנים מחוררות בצורתן הגולמית, לא? מסתבר שלא.

  ג) הרבי הבטיח ולא קיים. הוא טען שאלוהים הוא זה שיעמיד את האבנים, ולא זו אף זו, הוא גם הקודח. בפועל, אנו רואים את שליחיו המלאכים עושים את עבודתו עבורו, אף על פי שהוא מסוגל בהבזק אחד לחסוך מהם את המלאכה.

  ד) התלמיד דווקא למד משהו. הוא השתמש בחשיבה של "קל וחומר" (מוכרת ע"י הרבנים) - אם אבנים קטנות לא מוצאים, ק"ו שלא תמצאנה אבנים גדולות. אין כאן בכלל נימה של לעג או של זלזול, אלא הגיון בריא למדי. מה שיש כאן, אם כן, זה לא לעג – אלא ביקורת רציונאלית. גם זו עילה לרצח, ולא צריך עדים בכדי לרצוח את מי שמפקפק בהזיותיו של הרבי.

  ה) התלמיד ככה סתם רואה מלאכים בשעת מלאכתם, מדבר עמם, והם אף עונים לו? גם כאן טמונה אידיאולוגיה רבנית: תלמידי חכמים מסוגלים לדבר עם יצורים שמימיים, בדיוק כפי שרבותיהם יודעים את רצון האל.

  ו) הוא רואה מלאכים, והשאלה הראשונה שקופצת לו לראש היא "למה מיועדות האבנים"? מי אמר שהן מיועדות למשהו בכלל? אבל מילא, אנשים שונים מסתקרנים באופן שונה. אך למה באמת מיועדות האבנים? רק לקישוט? זה מה שישויות שמימיות עושות בזמנן הפנוי, עוסקות בדקורציה?

  ז) המסקנה של הרבי קלושה. זה שהתלמיד עלום השם פקפק בגרסתו (שאגב, לא הייתה מדויקת כלל, כפי שצוין לעיל), אינו אומר שהוא *תמיד* מפקפק ב*כול* מה שרבנים טוענים. אבל בעצם, זה בדיוק המסר: תמיד חייבים להאמין לרבי, אחרת הוא ירצח אותך על המקום.

  ח) טוב עשה הרבי שהשאיר גל של עצמות, כדי שניתן יהיה לקבור את התלמיד. הנה נמצא כאן רמז לקבורה, עוד מצווה מן היהדות. אחרת, למה לא להכחיד את שאריותיו של התלמיד עד הסוף? לעצמות יש חסינות בפני כוחות-העל של הרבי?

  ט) נראה שהרבי מוגבל אחרי הכול. בשביל מה הוא זקוק למבט – שיהרוג את התלמיד בכוח המחשבה בלבד! או שאת זה השאירו לאלוהים?

  י) תהייה נוספת היא, מה בוער להם לקדוח עכשיו? לא עדיף לעשות את זה בזמן אמת? או שהמלאכים כל כך איטיים, שעד עתה הם טרם הספיקו לגמור את מלאכת הקידוח? ואם זה רק חזיון, אז מה, האל שכל העולם עומד לרשותו שולח חזיונות רק כדי להוכיח נקודה מסוימת? נו, זה כבר תרגיל מוכר.

  י"א) ואם זה לא חזיון, זה אומר שהאל חשף את המלאכים רק בכדי להצדיק את הרבי? הוא לא ידע שזה יוביל לרצח אימפולסיבי, או שהוא מעודד את זה? גם כאן, התשובה ברורה.

  אני יכול להמשיך ולהעלות עוד ועוד תהיות וקושיות. טקסטים דתיים מלאים בחורים מן הסוג הזה. זהו פרצופה של הדת.

 • קישור לתגובה חמישי, 12 יולי 2012 23:27 הוסף ע״י עדו

  אדם יכול לראות שאין שום ניסים מול הפנים שלו ועדיין להמשיך להאמין. במלחמת המפרץ אכן נפלו עשרות טילים, אדם אחד נהרג מטיל ועוד שניים נחנקו מהמסכות. אני בספק עם הוא השתתף אי פעם בהפגנה כלשהי, למחזירים בתשובה יש נטיה לשקר ללא בושה אבל אולי במקרה הזה אני טועה.
  בקשר לאושוויץ, המחנה המסויים הזה ולא רק הוא היה בפולין, ביתה של הקהילה האדוקה ביותר שנכחדה כמעט כולה (חוץ מהרבנים שברחו והשאירו את הקהילות שלהם להישמד בשואה כמובן). יהודים שהיגרו לאמריקה והתבוללו שם לא הושמדו. יהודים ציונים שעלו לארץ כשהם נוטשים את התורה גם כן לא הושמדו. הרב עובדיה יוסף אמר אמירה מכוערת שמבזה את זכר הנספים בשואה - בעצם גם אתה אם אתה חוזר על דבריו. שישה מליון איש נרצחו מסיבה אחת ויחידה - הדת היהודית.
  תבין, אם הייתי אנטישמי, הייתי רוצה שני דברים : שהיהודים יהיו חלשים ושיהיה קל לזהות אותם. מה אומרת הדת היהודית?
  תתרחק מהגויים, הם מנוולים וכופרים, אל תאכל איתם, אל תשתה איתם יין ובוודאי שלא תתחתן איתם. 'נו', אומר לעצמו היהודי ' אם כך בואו ונעלה לישראל (או אוגנדה, באמת לא משנה) ונקים לנו מדינה'. 'לא!' אומרים נציגי הדת היהודית עלי אדמות. 'אסור לך! חייבים לשבת פה בגולה ולחכות למשיח'. והנה מתגשם חלומו של האנטישמי, היהודים נשארים חלשים - כי אין להם מדינה, וקל לזהות אותם כי הם דואגים להתבדל.
  תגיד, יש סיכוי שהכנסיה הקתולית שילמה מתחת לשולחן לגדולי היהדות בכל הדורות בשביל שימשיכו עם זה או שהם בגדו בעם היהודי בהתנדבות?

 • קישור לתגובה חמישי, 12 יולי 2012 21:30 הוסף ע״י אביחי

  במלחמת המפרץ נפלו עשרות טילים והיה רק הרוג אחד שגם הוא היה בהפגנה לטובת אכילת חזיר...
  אדם יכול לראות ניסי ניסים מול הפנים שלו והוא לא יחזור בתשובה.

  בקשר לאושוויץ, הייתה התבוללות וגם גדול הדור הרב עובדיה יוסף אמר שהם היו גלגול נשמות של חוטאים.
  עכשיו, איך אפשר להציל 6 מיליון? להציל 6 מיליון? להציל 6 מיליון? אם הופכים אותם להרוגי מלכות. פירוש הדבר שנפלה להם זכות והם זכו לחיי העולם הבא.
  אז השם לא הרג 6 מיליון אלא הציל 6 מיליון.

 • קישור לתגובה חמישי, 12 יולי 2012 20:45 הוסף ע״י עדו

  אכן אסור לזלזל בניסים גלויים. כלומר כשהצנחנים כובשים את הכותל המערבי תוך כדי כמאתיים הרוגים זו עדות לכוחו ועוצם ידו של אלוהים, לא של הצבא חס וחלילה. כשיהודים נטבחים באושוויץ ושום נס לא מציל אותם זו גם עדות לכוחו ועוצם ידו של אלוהים אלא מה?
  באופן אישי אם הייתי שומע ממישהו שהוא הפליג בים וראה מלאכים קודחים חורים באבנים יקרות ענקיות הייתי שואל אותו איזה חומר מעשנים שם בספינות שהוא נוסע בהן אבל הרבי רק נתן בקשקשן מבט אחד והוא הפך לגל עצמות. הנה עוד נס גלוי, מי בכלל מעיז לערער עליו?

 • קישור לתגובה חמישי, 12 יולי 2012 18:38 הוסף ע״י אביחי

  המהרש"א אמר: כאילו כבר מת...
  המסר הרבני הוא שלא לזלזל בתלמידי חכמים. בטח ובטח לא אחרי שרואים ניסים גלוים.

 • קישור לתגובה חמישי, 12 יולי 2012 17:56 הוסף ע״י עדי אביר

  אביחי,

  קרא את המהרש"א בעיון ואמור לי אם הוא אמנם הולך לשיטתך.

  דרך אגב, אתה עושה לכולנו שרות גדול בכך שאתה שב ומוכיח שאין דבר שטות והבל שמצליח לחמוק מיד המתרצים. האם אינך מסוגל אפילו להעלות על דעתך שמדובר בסיפור מגמתי, חסר כל בסיס עובדתי, שנכתב אך ורק מתוך הרצון להטמיע מסרים רבניים?


  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 12 יולי 2012 17:41 הוסף ע״י אביחי

  שים לב שהוא לא העניש אותו כשהוא לא האמין בהתחלה.
  הוא העניש אותו רק אחרי שראה בעיניו שהרב צודק ולא הצטער אלא אמר לו בחוצפה: לך נאה לדרוש, רבי, כאשר אמרת כן ראיתי.
  שים לב כאשר אמרת כן ראיתי, זה זלזול בדברי חכמים. אחרי שהוא ראה ניסי ניסים מול העיניים שלו והוא לא יחזור בתשובה? הדרישות היו גבוהות יותר בגלל זה ולכן העונש בהתאם. הסברתי לך שהוא לא הרגו ממש כפי שמפרש המהרש"א שקיללו בזה שיעשה גל של עצמות ועניינו י"ל שנעשה עצמות כאילו כבר מת ונרקב הבשר שכבר היה ראוי למות וע"ד שרשעים בחייהם קרוים מתים.

 • קישור לתגובה חמישי, 12 יולי 2012 16:16 הוסף ע״י עדו

  אוי שוב פיספסת! השאלה היא אחרת לגמרי. יש לנו רבי שיכול להפוך אדם לגל עצמות במבט עין בלבד. יש גם את רשב"י ששרף בעיניו שדה של יהודי שחרש בשבת. למה לא לשים את הצדיקים הללו בראש הצבא ולצאת למלחמה באויבינו? איך זה שנשק יום הדין מופעל רק כנגד יהודים שחטאו אבל כאשר הגויים רוצחים ביהודים אף לא אחד מהם הופך לגל של עצמות או חוטף כוויה? אני מבין שזה מעצבן כשיהודי מחלל שם שמיים אבל כשגוי שוחט יהודים זה לא מצליח להרגיז אף רבי מספיק בכדי שהוא יהפוך את הגוי לעפר ואפר?

התגובות האחרונות