Print this page
שני, 19 פברואר 2018 13:40

'ערב-רב' (סיסמה נבובה)

דרג מאמר זה
(1 מדרג)

'ערב-רב' היא אחת הסיסמאות היעילות ביותר בארסנל הרבני, עובדה שאינה מונעת ממנה להיות גם אחת הסיסמאות המשעשעות ביותר שעומדות לרשותם של אלו שמעדיפים נוסחאות חסרות כל משמעות על פני התייחסות שאינה מדירה עובדות ומרחיקה חשיבה הגיונית.

                               

                              

הביטוי 'ערב-רב' נלקח מצמד הפסוקים:

                               

וַיִּסְעוּ בְנֵי יִשְׂרָאֵל מֵרַעְמְסֵס סֻכֹּתָה כְּשֵׁשׁ מֵאוֹת אֶלֶף רַגְלִי הַגְּבָרִים לְבַד מִטָּף.

וְגַם עֵרֶב רַב עָלָה אִתָּם וְצֹאן וּבָקָר מִקְנֶה כָּבֵד מְאֹד.[א]

                               

הכתוב מבדיל בין בני ישראל לבין הערב-רב ולכן הדעת נותנת שקיים שוני מהותי ותהומי בין אלו שהם כביכול יהודים טהורים, צאצאיהם של שנים עשרה השבטים, לבין הערלים שהסתפחו לעם ישראל ממניעים חומריים, ללא שום כוונה לקיים תורה ומצוות. כשמאמין מעניק לאדם שמעדיף לחשוב בכוחות עצמו את הכינוי 'ערב-רב' הוא למעשה מעביר את המסר המורכב הבא:

 

בני ישראל טהורים מקיימים תורה ומצוות.

אני מקיים את כל דרישות ההלכה ולכן ברור שאני יהודי כשר.

אתה כנראה מחלל שבת, אוכל שרצים, בועל נידות ומזלזל בשאר המצוות.

ברור שאתה לא מזרעם של האבות.

ממילא אתה סתם סרח עודף שהסתפח לעם עימו אין לו שום קשר.

אם אתה רוצה להוכיח שאתה משתייך לעם הזה עליך לחשוב ולנהוג בדיוק כמוני.

 

את הביטוי, והמסר שמתחבא בתוכו, הרבנים מנצלים להעצמת תלמידי הישיבות בתחושות חשיבות ועליונות שלעולם לא תהיינה מנת חלקם בעולם הריאלי. הסיסמה משמשת אותם גם כאיום מוסווה שמזכיר לתלמידים שעליהם ללכת בדרך הישר ולמלא אחר כל מצוותיהם שמא יתעורר הספק שגם הם צאצאי ה'ערב רב' ולא יהודים כשרים למהדרין.

הבעייה היא שבני העם היהודי אינם מתחלקים לשתי קבוצות: יהודים טהורים מחד וספיחים בלתי רצויים מאידך ולמעשה אין היום אף יהודי, צדיק וקדוש ככל שיהיה, שבעורקיו לא זורם גם, ואולי בעיקר, דמם של נוכרים, גויים, ערלים, גרים, ממזרים וערב רב שנטמעו בעם ישראל במהלך למעלה מתשעים הדורות שחלפו מאז שמשה רבינו התחתן עם ציפורה המדיינית. הזרימה הבלתי פוסקת של דם נוכרי לורידיהם של בני ישראל מתוארת במאמר '
טהרת הגזע העברי' ואני ממליץ לכל מי שחי באשליות וחושב שהוא יהודי טהור יותר מכל הערב רב שמציפים את השמאל שיסתכל בראי ויחליט בעצמו למי הוא דומה יותר – ליהודים שעלו מגלויות אחרות או לגויים בארץ ממנה עלתה משפחתו.

אני מאחל חיים ארוכים ומאושרים לכל מי שחושב שהוא נושא עימו לא רק את הנשמה הטהורה של שומרי התורה והמצוות אלא גם את בבואתם של אבות האומה. מאידך, כל מי שמגיע למסקנה שדמותו מזכירה את השכנים שהוריו השאירו בארץ מולדתם מוזמן להגיע בעצמו למסקנה שהוא נושא כמות מכובדת של גנים זרים וממילא הוא אינו נעלה יותר, קדוש יותר או יהודי יותר מכל אלו שהוא מחשיב כצאצאי הערב-רב.

 

 

טעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה? במנגנון התגובות שבהמשך תוכלו להעיר על המאמר, לחשוף את טעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם חייבים להזדהות בשמכם האמיתי אבל עליכם לספק כתובת מייל תקינה. את ההשמצות אבקש לשלוח לדף התגובות הכלליות. דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר, דרגו אותו ועשו לייק לדף האתר בפייסבוק.

 [א]             

שמות יב:לז-לח

נקרא 2715 פעמים

פריטים קשורים לפי תג

2 תגובות