Skip to content

1VSDAT

Open menu
שני, 01 אוגוסט 2011 21:25

'צדק חברתי' או 'שינוי סדר העדיפויות'?

דרג מאמר זה
(6 מדרגים)
כל הכבוד לכם, בני מעמד הביניים, על שסוף, סוף החלטתם לדרוש את המגיע לכם. מטרותיכם צודקות אבל אתם יורים בו זמנית ליותר מידי כיוונים ובסופו של דבר מאבקכם יתמוסס ואתם תישארו עם הרבה אכזבות ומעט מאד השגים ממשיים.
 
אתם דורשים 'צדק חברתי' במסגרתו המדינה תממן לכם דירות להשכרה, פתרונות דיור מוזלים, חינוך מגיל 0 ועוד כהנה וכהנה דברים טובים וראויים אבל אתם שוכחים שבסופו של יום 60% מכל ההטבות שתצליחו להשיג יעברו לחרדים בעוד שאתם וילדיכם תידרשו לממן 100% מהחור שייווצר בתקציב המדינה. זכרו, אתם אולי מפעילים את הלחצים אבל הם אלו שקובעים את הקריטריונים ולכן הם גם יהיו אלה שיהנו מרוב התקציבים החדשים שתשיגו במאבקכם.
 
אין ארוחות חינם ומישהו יצטרך בסופו של דבר לממן את התקציבים שאתם דורשים. מהיכן יכוסו הגרעונות? אתם לבטח אינכם רוצים לממן אותם בכספי המיסים שלכם ונראה לכם שאת הנטל הזה יש להטיל על ה'טיקונים' ובני המאיון העליון אבל אל תצפו שמהם תבוא לכם הישועה. כשנטל המס יגדל הם פשוט יעבירו את עסקיהם למקום אחר וישאירו אותנו להתמודד לבד עם הצרות שלנו, אליהן בינתיים תצטרף גם האבטלה שתגבר עם סגירת עסקיהם של היזמים ובעלי ההון. גם הגדלת החוב הממשלתי לא תפתור את הבעיה. חובות צריך להחזיר וכשיגיע היום אתם, או אולי כבר ילדיכם, תיקראו להשיב את כל מה שאי פעם קיבלתם, בתוספת ריבית ומן הסתם גם הפרשי הצמדה. אסור גם לממן את ההוצאות העודפות על ידי יצירת גרעונות תקציביים. גרעונות גדולים רק יגבירו את האינפלציה ואתם תידרשו לשלם הרבה יותר על המוצרים והשירותים שכבר היום עולים לכם יותר מידי.
 
הפתרון אינו טמון ב'צדק חברתי' שיביא להגדלת הוצאות הממשלה אלא בשינוי דרסטי של סדר העדיפויות הלאומי שיאפשר להסיט לאפיקים אחרים כספים שהרגילו אותנו לתת לבטלנים שאינם תורמים דבר לכלכלה הלאומית. היום המדינה מחזיקה על כתפיה, במימון ישיר ובסבסוד עקיף, את האלמנטים הלא-יצרניים במגזר החרדי ואין ספק שהמעמסה מתחילה להיות כבדה מנשוא. אם פעם עוד הצלחנו איכשהו לפרנס מספר סביר של לומדי תורה הרי שהיום, עם ההתפוצצות האינפלציונית במספר החרדים, המשימה הפכה לבלתי אפשרית והממשלה נאלצת לקצץ שוב ושוב בתקציבים האזרחיים בכדי למצוא את הכספים הדרושים להשבעת תאבונו של המגזר החרדי. מעמד הביניים נלחץ עוד ועוד עד שהוא הגיע לקו האדום ממנו הוא כבר אינו מוכן לרדת. עתה נותר לו רק להבין את מקור הבעיה, להפנים את הפתרון הבלתי נמנע ולהתחיל לדרוש מהחרדים לרדת לו מהכתפיים.
 
לאזרחים טובים שלומדים, עובדים, משרתים בסדיר ובמילואים ומשלמים מס אמת נמאס להיות מדוכאים ועשוקים. כמקובל במדינת ישראל, הם צריכים להגדיר את עצמם כמגזר ולדרוש נתח גדול יותר מהעוגה הלאומית. הזעקה לשינוי סדר העדיפויות אולי לא תביא מייד את השינוי המיוחל, הפוליטיקאים החרדים, בסופו של דבר, הם הרבה יותר מנוסים מהמפגינים והם יודעים היכן בדיוק ניתן להציב את המכשולים והמסיחים שיעצרו את עגלת המחאה, אבל הפגנות ההמונים אינן יכולות שלא להטיל מורא בליבם של יונקי התקציבים, לזעזע את מקבלי ההחלטות ולהעלות לסדר היום הציבורי את הבעיה האמיתית של מדינת ישראל, בעיית הסרטן החרדי שממשיך לגדול ולייבש את העטינים שמזינים אותו.
נקרא 6685 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

18 תגובות

 • קישור לתגובה שלישי, 04 אוקטובר 2011 01:27 הוסף ע״י יהודה

  רק רציתי לומר לך שבעז"ה כשהשלטון יהיה בידיים שלנו, נחייב בכל ה-בתי ספר ללמוד תורה עם פירוש רש"י, וגמרא עם פירוש תוספות, ומי שלא ילמד לפי כללי הליב"ה החרדית, יתוקצב כפי איך שהחרדים מקבלים כיום 375 ש"ח לילד (במקום כ-1850 ש"ח לילד חילוני)

 • קישור לתגובה שני, 03 אוקטובר 2011 13:23 הוסף ע״י שרה

  לעדי ולמתן ולכל הצופים החביבים,
  הידע שלי הוא בעיקר בשל העיסוק שלי.
  אני מזכירה במוסד שמקבל תקציב מהמדינה, ובשל כך אני יודעת כמה מקבלים החרדים. יש קובץ שנקרא "מבחני התמיכה" חיפשתי כרגע את הקובץ ולא מצאתי אבל תוכל לפשפש באתר "אגף בכיר מוסדות תורניים":
  http://cms.education.gov.il/educationcms/units/mt/odot/tafkidimyechidot.htm
  בנוסף חפש בגוגל "מבחני תמיכה משרד החינוך", ורוב התוצאות, יורידו לך קבצי וורד עם מידע רב על תנאים לשם קבלת תקציבים ממשרד החינוך.
  אין ספק שניתן לחבר ספר עב כרס שיביא את כל הנתונים, וישקלל את המבנה הכלכלי של מדינת ישראל, ולפי זה נוכל לראות מי נטל ומי נכס. קשה מאד לקבוע עובדות על סמך כמה מליונים, או אפילו מליארדים, בשביל לפסול ציבור שלם.
  אני סבורה שיש לראות את מכלול כל הנתונים החל מכמה המדינה משקיעה בנער חילוני? וכמה בנער חרדי? כמה תקציבים יש שהחרדים כלל לא נהנים מהם דוגמת ספורט, תאטרון, קולנוע, ובאותה מידה לראות אם יש תקציבים שרק החרדים נהנים מהם דוגמת תקציב הכוללים שהזכרת, לראות את כל כספי הביטוח לאומי, המע"מ, המסים, הארנונה, שהחרדי משלם ובאותה מידה לראות מה הוא מקבל בתמורה לא לשכוח גם את הכספים שאנשי חו"ל תורמים לכוללים (שזה אגב מה שהזכרת שאח של המכרה שלך מקבל 2000 ש"ח. זה מהיות וכל כולל חייב לגייס לפחות כפול מהמתקבל ממשרד הדתות בשביל להחזיק את האברך, כך שהכולל מקבל 918 ומוסיף עוד כ1000 ש"ח מתורמים על פי רוב מחו"ל)כך שאל תשכח שעל כל שקל שהמדינה נותנת לאברך נכנס למדינה שקל מחו"ל הכנסה של 100% רווח למשק הישראלי (החרדי משלם עם זה ל"סלקום" ל"אסם" לטיטולים ולכל הטיקונים הישראלים)
  לסיכום יהיה מאד מעניין עם כלכלן מקצועי יחבר ספר מהסוג הזה אני הראשונה שאקנה ואני מאמינה שלא האחרונה, הציבור הישראלי צמא לדעת את האמת
  והכי חשוב לא לנפנף עם תקציב כזה או אחר בשביל להחליט החלטות שהמשמעות שלהם גורלי מאד למגזרים שלמים.

 • קישור לתגובה ראשון, 02 אוקטובר 2011 15:38 הוסף ע״י עדי אביר

  שרה,

  כיוון שאני בטוח שאת אשה ישרה אני אפילו לא מעלה על דעתי שמאחוריך מסתתר איזה טולקבקיסט מקצועי. עם זאת, אם מזדמן לך להכיר אחד כזה אנא אימרי לו שהרבה יותר מכובד להזדהות בשם מלא ואמיתי.

  לפני שאתייחס לנתונים המרתקים שאת מביאה הייתי רוצה לדעת איך נפלו לידייך נתונים שאני, למרות כל נסינותי, איני מצליח להשיג. אודה לך אם תפני אותי לאתר בו מצאת את הנתונים הללו כדי שגם אני אוכל להתענג על טוהר מידותיהם של החרדים. אני בטוח שבהגינותך תפני אותי לאתר אובייקטיבי ולא לעוד אחד מהאתרים שנועדו לשרת אך ורק את התעמולה החרדית.

  כפי שאמרתי לך, בכוונתי להתייחס ברצינות לטענות שהעלת בתגובותייך אך לשם כך עלי לאסוף נתונים והמשימה הזאת אינה קלה כלל ועיקר, ולו רק בשל העובדה שהחרדים, ועושי דברם בממשלה, טורחים להסתיר ולהסוות כל מידע מביך ומחשיד. אודה לך, אם כן, אם תפני אותי לאתרים אמינים, עדיף ממשלתיים, בהם אוכל למצוא עוד מידע על ההקצבות המוזרמות לחרדים ועל סעיפי התקציב תחתם הם מסתתרים. בינתיים אני חייב להסתמך על שברירי מידע, דוגמת זה שקיבלתי ממכרה שסיפרה לי שאחיה מקבל 2,000 ש"ח לחודש רק עבור נוכחות של כמה שעות בכולל. אני לא בטוח שדבריה הם אמת לאמיתה אבל הם נשמעים לי הרבה יותר אמינים מדברייך.

  אני מוקיר אותך על ההתמדה,

  עדי

 • קישור לתגובה ראשון, 02 אוקטובר 2011 15:11 הוסף ע״י מתן

  שרה, מוכרחני לומר שהתגובה שלך ממש משעשעת. כדי להוציא את ה100000 'מיעוט' הכללת בחישוב גם את הציבור הדתי, דא עקא שהוא לא חלק מהחישוב (היית יכולה להכליל שם גם את הסינים ואז זה לא היה אפילו עשירית הפרומיל). מלכתחילה דובר על הציבור החרדי המונה כ750000 נפש. מובן שאלו 750000 *נפש* ולא 750000 *בתי אב* וממילא לא מדובר כלל על מיעוט, בפרט באוכלוסיה בה ממוצע הילדים למשפחה הוא 5-6-7 ילדים.

 • קישור לתגובה שבת, 01 אוקטובר 2011 21:00 הוסף ע״י שרה

  עדי,
  הזכרת שני דברים 1. סבסוד לדיור. שלצערי "אין"! פשוט "אין"!!! אני לא יודעת מי המציא את זה אבל אם תוכל להצביע לי בצורה ממוקדת עם מס' טלפון אני טסה הרגע לקנות. 2. כוללים, אברכים, ישיבות. כפי שידוע לי מדובר בקבוצה מצומצמת של כ100,000 (ליתר דיוק:138,249 שמתוכם 83,055 אברכים, המקבלים נכון להיום מלגת קיום ע"ס 918 ש"ח. ו40,047 בחורים, המקבלים נכון להיום 510 ש"ח לבחור זה כולל את ישיבות ההסדר שמקבלים כ1,836 ש"ח לבחור).חשוב לציין שהציבור החרדי(והדתי) מונה 1,537,000 וקומץ זה הוא פחות מ 10%, ברור לך שמלגה זו לא מעשירה את האנשים הללו, שלהם זהו פת לחמם, והם שמחים לחיות בצמצום, העיקר ללמוד תורת ה' כל היום. אגב לתקציב המדינה זה עולה 1.17 מליארד ש"ח (בשנת 2010) ולשם השוואה תקציב הבידור והספורט עמד ע"ס 41.9 מליארד ש"ח (כמעט פי ארבעים).

 • קישור לתגובה רביעי, 28 ספטמבר 2011 14:02 הוסף ע״י עדי אביר

  שרה,

  את צודקת. בספר התקציב קשה מאד למצוא הוכחות אבל זה בגלל שבלחץ החרדים האוצר מסתיר את ההקצבות תחת כותרות וסעיפים תמימים. עם זאת, אתגרת אותי ובימים הקרובים אספק לך הפניות למאמרים ומחקרים שמצביעים על הקף התופעה.

  אם את כנה בשאלותיך אז חשוב שתחשפי לאמת. באותו אופן חשוב גם שכל הסקטור שלך יבין איזה נטל הוא מהווה על כתפי הציבור היצרני (ובכלל זה עליך ועל בעלך שהרי את טוענת שאתם עובדים למחייתכם).

  זה מפליא אותי שאת בכלל מסוגלת לחשוב שהממשלה הסחיטה שלנו אינה מזרימה לכם מיליארדים מיותרים. מי לדעתך משלם לכל האברכים? מי מחזיק את הכוללים? מניין בא המימון לישיבות? למה הישיבות צריכות לרמות את הפקחים אם הן לא מקבלות תיקצוב על בסיס מספר הנרשמים? מי מסבסד עבורכם את הדירות בישובים החרדיים? חשוב לך לקבל נתונים יותר בדוקים ואני בהחלט אשמח לספק אתם.

 • קישור לתגובה רביעי, 28 ספטמבר 2011 12:49 הוסף ע״י שרה

  שאלתי את העסקנים, שאלתי את כל מי שיכול לעזור ולא מצאתי תשובה!
  אתה נשמע אדם שהאמת נר לרגליו, למה שלא תעשה מעשה ותציג בפני כל עם ועדה את כל סעיפי ספר התקציב, ותראה איך מוזרם "מליארדים" לסקטור החרדי?!

 • קישור לתגובה שני, 26 ספטמבר 2011 16:29 הוסף ע״י עדי אביר

  שרה,

  תודה על מכתבך ואני מצטער לשמוע על מצוקותייך. עם זאת, אין זה סוד שחברי הכנסת החרדים תמיד מצליחים לסחוט תקציבי ענק לקהל בוחריהם ואם הממשלה הייתה מפרסמת ומבהירה את כל סעיפי ספר התקציב כולם היו רואים באיזה אופן היא מזרימה מליארדים לסקטור החרדי.

  ייתכן שבעלך החליט לא לרמות את המדינה ולהרשם באיזה שהוא כולל ולכן הוא לא משתתף בחגיגה וייתכן שהכספים שהעסקנים החרדיים מצליחים לסחוט מהמדינה פשוט לא מטפטפים למטה. אין זה אומר שהמגזר הייצרני, ואולי גם אתם בכללו, לא מממן רבבות אוכלי חינם שהחליטו ללמוד במקום לעבוד ולפרנס את משפחתם בעצמם.

  בכל מקרה, האם שקלת להעניק לילדיך גם מעט חינוך לא תורני כך שבבא היום הם יוכלו להתחרות על משרות טובות בשוק התעסוקה? אני לא רואה איך אפשר לוותר על השכלה מחד ולהתלונן על רמת חיים נמוכה מאידך.

  בכל מקרה, גם אם התקציבים אינם מחלחלים אליכם הם מוזרמים למוסדות החביבים על נבחרי הציבור שלכם. אנא פני אליהם ושאלי אותם לאן הולכים כל הכספים הללו.

  עדי

 • קישור לתגובה שני, 26 ספטמבר 2011 14:53 הוסף ע״י שרה

  מר עדי
  קראתי את מאמרך,ומאד התרגשתי לראות את הכאב שבדבריך אשמח מאד אם תייעץ לי מה לעשות.
  אני אשה חרדית, נשואה פלוס ארבעה ילדים ב"ה, אני עובדת קשה לפרנסתי ומשתכרת כ4,000 ש"ח בחודש (מזכירות).ובעלי מביא עוד 5,000 ש"ח בחודש (עובד בחברת הסעות).כמעט כל המשכורת שלי הולכת ללימודים, של הילדים מהיות וילדי לומדים בחינוך תורני ומוסדות אלו לא מסובסדים כידוע אני נאלצת לשלם לילדי הקטנים כ-600 ש"ח בחודש והגדולים כ-850 ש"ח בחודש לא כולל הסעות. השאר כמובן הולך על אוכל, שכירות דירה, ועוד.. אני לא גומרת את החודש ועל מותרות כמו דירה אני אפילו לא חושבת.
  הקצבת ילדים 168 ש"ח אפילו לא מכסה את הטיטולים של הילד הקטן.
  אני מאד אשמח אם תספר לי איך בדיוק אפשר לקבל קצבאות כלשהם או מענקים לדיור מהיות ואני חרדית ובחיי לא שמעתי שכחרדית אני זכאית לתקציבים כלשהם (אני מוכנה אף לשלם לך, אם תנדב לי את המידע שברשותך)
  תודה רבה

 • קישור לתגובה שלישי, 20 ספטמבר 2011 18:01 הוסף ע״י יהודה

  עשרות אלפי חוזרים בתשובה יענו לך ...
  אורי זהר ושחקני הבימה יענו לך...
  כל התשובות שלך בנויים על סיסמאות נאבעך חצי מילה של הגיון שניסית לומר והתחלת לגמגם
  תפתח את העיניים אני הקרבתי 5 שנים בחיי לחקר האמת הייתי מוכן לכל תרחיש ועד היום אני עמל
  אבל אני שמח שמצאתי אותה אין לי בעיה עם אנשים שיודעים וקשה להם אבל להפוך את הקערה על פיה ולכפור בעובדות קיימות מחמת אי הנוחות שזה מחייב אותך נו באמת מה תעשה כשתזדקן וכח התאווה שלך ירד מה תאמר למה מכרתי את כל חיי לכמה תאוות רגעיות לא חבל חזור בך ועוד תוכל להנות מהאמת ולא מהעולם הכל כך מדוכא שאתה חי בו
  מחכה לשובך
  יהודה

 • קישור לתגובה שלישי, 20 ספטמבר 2011 16:30 הוסף ע״י עדי אביר

  יהודה,

  בדיחה שכבר יצא לי לספר באחד המאמרים אומרת: תלמיד חכם אחד אמר לחברו - כתוב בגמרא 'האוכל מצה בערב פסח כאילו בעל את ארוסתו בבית חמיו'. ובכן, ניסיתי את שניהם ואין מה להשוות.

  יהודה, אני ניסיתי את שניהם ואין מה להשוות. למדתי בישיבה ולמדתי באוניברסיטה ואופקי הם מספיק רחבים להבין גם את היהדות וגם את מה שנמצא מחוצה לה. האם אתה יכול להגיד את אותו דבר? האם אתה מכיר את האמיתות שהעולם יכול להציע מחוץ לכתליו של בית המדרש? האם לך יש את היושר האינטלקטואלי לענות בחיוב על השאלה: אם יתברר לך שהאמת נמצאת אצל המדענים, הפילוסופים, ההיסטוריונים, חוקרי הדתות, הסופרים והמשוררים הגדולים, האמנים והמלחינים וכל שאר ענקי הרוח של האנושות - האם תחבור אליהם???

 • קישור לתגובה שלישי, 20 ספטמבר 2011 10:08 הוסף ע״י יהודה

  עדי אביר היקר
  א. חלילה לי מלקלל ולגדף (בזה אתה ודאי יותר טוב ממני)
  ב. מאד אשמח אם תענה לי עניני בכל התגובה שלך לא ראיתי תשובה אחת ענינית כל מה שאתה יודע לומר זה איך שהרבנים אינטרסנטים וחושבים רק על עצמם.
  ג. הסיבה שאני כל כך כאוב היא מהסיבה שאתה בטוח בצדקת דרכך (או שלא..) כאדם שמצא את האמת מחוץ לכותלי ביהמ"ד לידיעתך מציאת האמת לא באה בקלות אלא אחר מאמץ גדול ואמיתי של חיפוש האמת ויכולת לקחת את שני הצדדים שווה בשווה ובזה תבחן את עצמך: אם יתברר לך שהאמת נמצאת אצל הרבנים האם תחבור אליהם??? אם התשובה חיובית אתה אדם ישר אבל אני משער שהתשובה היא כן, אבל זה אף פעם לא יקרה כי... אני לא פתי וכו' וכו' שזה אומר שהלב שלך לא פתוח לקבל רק להשפריץ את אותו המלל שלך כל הזמן כמה כולם אינטרסנטים וכו' וכו' אדרבה בא נשמע את הפיתרון שלך לכל הרוע שמשתולל בעולם בה נשמע את חכמתך ואל תפחד לעמוד מול האמת גם אם היא מחייבת אותך לשנות את כל אורח החיים שלך!!!!!

 • קישור לתגובה שלישי, 20 ספטמבר 2011 01:40 הוסף ע״י עדי אביר

  יהודה,

  תמשיך להשקיט את מצפונך עם נתונים חסרי שחר או משמעות. אם זה עושה לך טוב אז לא אנסה אפילו להסביר לך שאת תקציבי החרדים לא משווים לתקציב הבטחון ולא לתקציבים אחרים שמשרתים את כלל האוכלוסיה, ובכלל זה את האוכלוסיה החרדית שצורכת וצורחת וממעטת בתשלומי מיסים.

  השאלה שלי היא מדוע החרדים אינם מסוגלים לנהל ויכוח מבלי לגלוש לקללות ונאצות? נסה פעם להגיד את אשר על ליבך מבלי להתייחס לגודל שכלו של בר פלוגתך ומבלי לאחל לו שישרף בגיהנם. עוד תופתע לגלות שזה אפשרי ושהחוויה עלולה אפילו להיות די נעימה.

  באשר לציטטה מהגמרא, האם נראה לך שהעלתי על דעתי שהרבנים לא הכניסו לגמרא כל מיני אמירות חסרות אסמכתא שמטיבות עימם על חשבונם של האחרים? כזה נאיבי אני בטח לא.

 • קישור לתגובה שלישי, 20 ספטמבר 2011 01:09 הוסף ע״י יהודה

  א. גועל רפש, חוץ מללכלך במילים אתה לא יודע כלום יש לך שכל של צימוק לא קרית ולא שנית.
  ב. מספרים אתה יודע? החרדים מהווים כ25% מהאוכלוסיה ומקבלת כ1 חלקי 300 מהתקציב לשם השוואה.
  ג. לידיעתך ראה"מ טוען שצריך 20 מיליארד ש"ח לדיור כל התקציב המצומק של החרדים (במקרה הטוב עומד על מליארד (שמתוכם הולך רוב רובו לדתיים ולא לכוללים) מה יעזור הפרוטה הזאת ביחס לתקציב ביטחון שעומד על למעלה מ50 מיליארד ש"ח
  ד. כתוב בגמרא אין פורענות באה לעולם אלא בשביל עמי הארץ ותלמידי חכמים אינם צריכים לשלם על ביטחון ואינם צריכים ללכת לצבא
  ה. אם החרדים כאלו סחטנים ועושים עליכם קופות אתה מוזמן להצטרף...
  ו. אני מאחל לך שתישרף בגהינום על כל ההסתה שלך (אתה לא אמור להיפגע כי מבחינתך אין גיהנם)

 • קישור לתגובה שלישי, 06 ספטמבר 2011 23:23 הוסף ע״י עדי אביר

  יניב,

  בא נחשוב על זה ביחד: מדוע אנשים משלמים מס הכנסה? משום שהממשלה מכריחה אותם? בהחלט לא! אם כך היו פני הדברים כולם היו בוחרים במפלגה שהיתה מבטיחה להוריד את נטל המס. אנשים משלמים מס הכנסה כי הם יודעים שהם 'קונים' בכספי המיסים שירותים שאף אחד אחר אינו יכול לספק להם. למשל, הם 'קונים' ביטחון מהצבא והמשטרה שרק המדינה רשאית להקים ולהפעיל, הם 'קונים' שירותי חירום כמו מכבי אש ומד"א, הם 'קונים' חינוך, יחסי חוץ, כבישים, רכבות, תמרורים, שלטון מקומי, תחבורה, רפואה, תרבות, עזרה סוציאלית, דין ומשפט, בקרת שווקים, קביעת תקנים ועוד מאות שירותים משירותים שונים.

  עד כאן כולם צריכים להרגיש טוב עם השיטה. הציבור משלם את מיסיו ומקבל בתמורה סל גדול של שירותים. הבעיה מתחילה כאשר חלק הולך וגדל מהמס שהנישומים משלמים אינו מושקע בתקצוב השירותים שהמדינה מעניקה לאזרחיה אלא לכיסוי עלות מחייתו של ציבור גדול שאינו מוכן לעבוד ולפרנס את עצמו בכוחות עצמו. הבעיה מחמירה כאשר הציבור הזה גדל למימדים מפחידים והנתח שהוא לוקח מתקציב המדינה מחייב קיצוץ בשירותים שמגיעים לכל שאר האזרחים.

  לשם משל, כאשר המדינה צריכה לפרנס מאות אלפי משפחות שראשיהן בחרו לא להצטרף לשוק העבודה היא חייבת לקחת כספים מתקציבי החינוך, הבריאות וכדומה והתוצאה היא ירידה מתמדת באיכות כח האדם שמוכן לעסוק בהוראה וירידה מקבילה בהשגי התלמידים. ישראל שפעם התגאתה במערכת חינוך למופת מפגרת היום אחרי מרבית המדינות המפותחות. אותו דבר קורה לשירותי הרפואה. הרופאים שבתו כי הרפואה הציבורית אינה מצליחה להדביק את גידול האוכלוסין ורמתה הולכת ומדרדרת. כך הדבר כמעט בכל תחום ותחום - הכספים הולכים למימון החרדים ולא ניתן להשתמש בהם לצרכי הציבור הרחב.

  אל תשכח שהמגזר החרדי לא רק יונק כספים מהתקציב אלא שהוא גם אינו תורם את חלקו בתשלומי המס. אנשים מובטלים אינם חייבים בתשלומי מס הכנסה והנטל חייב להתחלק על פחות כתפיים. איני טוען שכל החרדים הם פרזיטים שרק צורכים וצורחים אבל סטטיסטית הם מהווים את המגזר הבעייתי ביותר. אם תראה לי עוד מגזר שרק שואב כספים מתקציב המדינה (ישירות או באמצעות סיבסודים שונים ומשונים) אשמח להסית גם נגדו ובינתיים אני מתנחם בכך שהציבור הרחב מתחיל להבין שהחרדים אינם נושאים בעול השירות הצבאי ואינם מתאמצים לתרום את חלקם לתקציב הלאומי ובמקום זאת הם מגדילים באופן קבוע את דרישותיהם מהתקציב שאמור לשרת את כולנו.

 • קישור לתגובה שלישי, 06 ספטמבר 2011 01:24 הוסף ע״י יניב

  החרדים זאת לא הבעיה,אני בעד שוויון וחלוקה שווה ונגד הסתה נגד מגזר אחד

 • קישור לתגובה רביעי, 03 אוגוסט 2011 23:31 הוסף ע״י עדי אביר

  שחר,

  סלידתי מהלאומנות המוקצנת של הציונות הדתית אינה נופלת מזו שאני חש לטפילות והאנטי-ציונות המוקצנת של החרדים לסוגיהם אבל החלטתי, מטעמים טקטיים, להפנות את החיצים רק כלפי החרדים. אם הייתי מערב את שתי השמחות הייתי מדלל את המסר ולו רק בשל העובדה שיש הרבה מאד לא חרדים, ואולי אפילו אנטי-חרדים, שאינם רואים כל פסול בהזרמת נהרות של מימון ממשלתי למטרה קדושה כמו השתלטות על אדמות של עם אחר. כמובן שצריך להלחם בהתפשטות היהודית בתחומי יהודה והשומרון אבל הציבור השפוי אינו חזק מספיק להרים את שני הדגלים בעת ובעונה אחת ולכן צריך קודם כל להחזיר את השד החרדי לבקבוקו ורק אחר כך לטפל גם בהקצאות הענק שמוזרמות למתנחלים. דרך אגב, החרדים האולטרא-אנטי-ציונים והמתנחלים האולטרא-ציונים מבינים שבכדי לשרוד הם חייבים לגבות זה את ולכן עלינו להתקיף קודם כל את החרדים, החוליה הפחות פופולרית והיותר פגיעה מהשניים, מזוית שתחייב גם את הציונות הדתית להתייצב מולם.

  הויכוח לגבי האסטרטגיה הכלכלית הוא בהחלט לגיטימי וייתכן מאד שדווקא מדיניות של רווחה סוציאלית היא שתפתור את בעיות מדינה. לי אישית זה לא נראה. אני מאמין שיש לטפח את האלמנטים החלשים בחברה, לספק רמה סבירה של שירותים לכל האזרחים אבל להשאיר בידיהם את המשאבים, וההחלטה, לרכישת אם ומתי לרכוז את השירותים הנוספים. כשאתה נותן יותר מידי דברים בחינם אתה מדכא את הרצון לעבוד וזה, כפי שאנו רואים, לא ממש רצוי.

  אני לא חושב שהחמצתי את הנקודה העיקרית. למה שאתה מכנה בשם 'חלוקת העוגה' אני קורא בשם 'סדר עדיפויות לאומי'.

  את דעתי על הציונות הדתית תוכל לקרוא במאמר 'דעת התורה של הרבנים הממרידים' בכתובת:

  http://1vsdat.org/index.php?option=com_k2&view=item&id=328:דעת-התורה-של-הרבנים-הממרידים&Itemid=121

  ובמאמר 'ספר "יהדות ונצרות" של הרב צבי יהודה הכהן קוק' בכתובת:

  http://1vsdat.org/index.php?option=com_k2&view=item&id=306:ספר-יהדות-ונצרות-של-הרב-יהודה-צבי-הכהן-קוק&Itemid=123

 • קישור לתגובה רביעי, 03 אוגוסט 2011 18:01 הוסף ע״י שחר שטייף

  עדי,

  אני מזדהה עם מרבית דבריך, ומחייך חיוך עצוב למקרא האמת הצינית לגבי המקום אליו יזרמו הכספים.
  איני מסכים לחלוטין עם הניתוח הכלכלי שלך. לדעתי מודל של מדינת רווחה שבנויה על מיסוי גבוה שמשולב עם מתן שירותים בחינם לאזרח לא בהכרח יביא לבריחת ההון מישראל. זה ישנה את סדרי העדיפויות של בעלי ההון ויצריך את הממשלה ושר האוצר לחפש דרכים מקוריות למשוך משקיעים.
  אבל כל זה בטל בשישים לעומת הנקודה העיקרית שלדעתי החמצת, והיא חלוקת העוגה. המגזר החרדי אכן מהוה נטל בלתי נסבל על התקציב, אבל הוא לא היחיד. בד בבד עם יבוש ההקצבות לחרדים יש ליבש גם את הבזבוז וההפקרות בהתנחלויות שמעבר לקו הירוק. הן עולות לנו לא פחות מהחרדים.
  לא בכדי שני המגזרים שלא הצטרפו למאבק ולמחאה הם אלו שיודעים שיהיו הראשונים להיפגע: החרדים והמתנחלים.

התגובות האחרונות