Skip to content

1VSDAT

Open menu
שני, 10 יוני 2013 14:25

הרבנות הצבאית כמשל

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)
הרבנות רוצה שח"ר חדש: משגיחי כשרות • הצבא: יקר מדי
 
בחדרי חרדים, 13.5.13
 
 
קולות אחרים: הדיון הציבורי אודות גיוס חרדים מפנה את מקומו לדיון בעלויות התקציביות הכרוכות בכך. יוזמה חדשה של הרבנות הצבאית לשילוב חרדים במשרות דת במסגרת תכנית שח"ר, נתקלת בביקורת. הסיבה? התקציב הרב שתדרוש.
 
'הארץ' מדווח כי הרבנות הצבאית מבקשת להרחיב את תכנית שח"ר ולקלוט בני ישיבות בתפקידים כמו משגיחי כשרות וסופרי סת"ם. עד עתה, מופעלת תכנית שח"ר בחיל האוויר והמודיעין ובחילות נוספים, ובמסגרתה מגויסים חרדים נשואים בני 22 ומעלה המקבלים משכורת משמעותית (כ-5000 בחודש) כבר מתחילת השירות. למרות העלויות הרבות שהתכנית דורשת, הצבא ומשרד האוצר תומכים בהמשך קיומה, מתוך כוונה שהרווח מהמתגייסים יושג בהמשך חייהם – לאחר שישתחררו מהשירות הצבאי וישתלבו בשוק העבודה באמצעות המקצוע אותו רכשו בצה"ל.
 
לאור השאיפה לראות בני ישיבות רבים שיגויסו, מעוניינת הרבנות להרחיב את התכנית. אולם הרחבת התכנית גם אל הרבנות הצבאית, במסגרתה הם אינם רוכשים מקצוע, זוכה, כאמור, לביקורת. דובר צה"ל מסר בתגובה ל'הארץ': 'הרבנות הצבאית מגייסת לשורותיה מספר מצומצם של מועמדים לשירות ביטחון במסגרת תכנית שח”ר. מועמדים אלה ישובצו בשנה הקרובה בתפקידים תורניים ייחודיים'.
 
לדברי גורמים צבאיים, מדובר בכמות מצומצמת, חמישה עד שבעה חיילים בשנה, אולם ייתכן כי הרבנות נערכת להגדלת המספר, אם אכן ייראו חרדים רבים המתגייסים לצבא.
 
תכנית שח"ר גובשה במטרה להקנות לחרדים מיומנויות מקצועיות שיאפשרו להם להשתלב בעתיד בשוק העבודה ולפרנס בעצמם את משפחותיהם. למען מטרה טובה זאת הצבא מבטיח לחיילים שירות בבסיסים שבהם יש רב צבאי, בית כנסת ושיעור תורה יומי, אוכל כשר למהדרין, ושירות לצד גברים בלבד וכדומה. לאחר הטירונות, חיילי המיזם משרתים בין 16 ל-24 חודשים, רובם הגדול על בסיס יציאות יומיות. במהלך שירותם המתגייסים החרדיים מקבלים מהמדינה שכר שיכול להסתכם לסכום שנע בין 80,000 ל-120,000 ₪ ואם הם מסוגלים להתעלם מהכינוי חרד"קים ומההתנכלויות של החרדים היותר נאמנים למסורת הם למעשה עושים עסקה מצויינת שעלולה אפילו להוציאם ממעגל הדלות והבורות בו הם נכלאו על לא כל עוול בכפם.
 
למרות התחושות הקשות שמעוררת המדיניות שמפלה לרעה בני נוער נורמטיביים שנדרשים לשרת שלוש שנים, ללא כל תקבול כספי משמעותי, ולרוב גם מבלי ליהנות מיציאות סדירות הביתה, אני עדיין יכול להבין את השיקולים שעומדים מאחורי ההחלטות המבישות. עם זה, לעולם לא אבין מדוע אני נדרש לשלם עשרות אלפי שקלים לבחור חרדי שיעביר את שירותו ברבנות הצבאית מבלי לרכוש אף מיומנות חדשה ומבלי להתקדם ולו צעד אחד לכיוון של עצמאות כלכלית. עוד פחות מזה אני מבין מדוע הרבנות הצבאית, גוף שאמור להיות ממלכתי ולשרת את צרכי הצבא והעם, נותנת את ידה לתעלולים הללו ומסייעת לרבנים החרדים שאינם מוכנים לשחרר את שפוטיהם ממאסרי העולם שהם גזרו עליהם.

זאת השיטה החרדית במיטבה: תחילה אתה משכנע איזה גורם שוחר-טוב לשבץ מספר קטן של חיילי שח"ר גם ברבנות הצבאית. בהמשך אתה יוצר ביקוש נוסף לשירותים שרק החרדים מטיבים לספק, למשל דרישה נוספת למשגיחי כשרות ואולי אפילו לסופרי סת"ם, ואז אתה מבקש להוסיף לרבנות הצבאית תקנים שיאפשרו לה לעמוד בדרישה הגוברת לשירות הדת שהיא מספקת. מכאן הדרך כבר סלולה וחזקה על הצבא שהוא יקצה, בהמשך לדיוניהם של קצינים זוטרים שאינם מסוגלים וייתכן שגם אינם רוצים, לראות את התמונה הגדולה, כמות הולמת של תקנים שרק תלך ותגדל משנה לשנה. בסופו של דבר, במקום להקנות למתגייסים כישורים מקצועיים שיאפשרו להם להתמודד עם אתגרי החיים אנחנו נשלם משכורת לחיילים שיתמחו באספקת שירותי דת, מקצוע בו הם ימשיכו לעסוק, על חשבוננו, כל ימי חייהם.
נקרא 16234 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

התגובות האחרונות