Print this page
חמישי, 01 אוגוסט 2013 19:03

לכל מי שאינו מבין מה זאת כת מסוכנת

דרג מאמר זה
(2 מדרגים)
זעקת הרבנית • "הם כולם הכו אותי. עמדתי למות. ירדו לי לחיים" • מצמרר
 
חשדות: אלימות
 
בחדרי חרדים, 10.6.13
 
 
 
אי שם במחוז קוויבק שבערבות קנדה, מנהל שלמה הלברנץ כת דתית קיצונית והזויה בשם 'לב טהור'. קשה אפילו להתחיל להבין את אורחות החיים הסגפניים שהכתיב הלברנץ לעשרות מאמיניו, ויותר קשה לאמוד את מקור הכוח באמצעותו הוא שולט בחייהם מדי יום, ללא הפרעה.
 
מתחת לפני השטח, מתנהלת דרמה ענקית, המטלטלת את הכת ומאיימת עליה לראשונה איום קיומי של ממש. זה החל לפני מספר שבועות, כאשר תחת מעטה של חשאיות נמלטה מהכת לישראל מלכה הלברנץ, שהיא לא פחות מאשר רעייתו של מנהיג הכת.
 
בהקלטה בלעדית ומצמררת, הנחשפת לראשונה ב'בחדרי חרדים', מגלה מלכה כי הסיבה העיקרית לבריחה הגדולה היא אלימות שחוותה.
 
בשיחת הטלפון סיפרה הרבנית לאחד מבני משפחתה על מה שקרה באחת השבתות בחצי השנה האחרונה: 'אני שומעת דפיקות מהצד של הגברים', היא שחזרה באוזניו, 'נכנסו שמונה או עשרה גברים עם כסאות פלסטיק לבנות והכו אותם כולם עליי. אני עמדתי למות, צעקות.. לא הבנתי מה קורה, לא הבנתי למה. הם רדפו אחרי עד הבית, הפחידו אותי שאני לא אצא וזרקו עליי שלג. דפקו על הדלת והכו אותי, והכו אותי, והכו אותי'.
 
ולמה כל האלימות הזו?
 
'הם טוענים שאני סגרתי את הדלת לנשים', הסבירה הלברנץ, 'שהפרעתי לברית. ואיזו ברית יש בקריאת התורה? שמעת על זה פעם? אני סגרתי כי ביום חמישי הבחורים ירדו לי לחיים, אז חשבתי שאני אסגור עד שיבואו הנשים. כי אני פוחדת, יש בי כבר פחד'.
 
במהלך השיחה, סיפרה הלברנץ כי פנתה לאחד מבני הכת שיעיד בפני בעלה על האלימות שהפנו נגדה הבחורים: 'אמרתי לו: "תלך להעיד לרבה". אז הוא אמר לי: "לא. הייתי רק 10 דקות".'
 
הסיבה: העזה להתנגד למנהגי הכת
 
מקרה האלימות נגד הרבנית המתואר בהקלטה, הוא רק קצה הקרחון למה שהיא חוותה בכפר במהלך השנים שבעלה מנהיג את הכת.
 
הסיבה העיקרית לסבלה היא העובדה שהעזה להשמיע התנגדות לעונשים שבהם משתמשים בתוך הכת. העונשים, כך על פי העדויות שנחשפו בעבר, כוללים הכאות אכזריות של ילדים; גירושין ונישואין כפויים בין חברי הקהילה; נישואין של קטינים וקטינות מגיל 14; השגת ציות באמצעות כאב - למשל נעילת נעליים במידה קטנה; נידוי קיצוני והחרמה של כל מי שאינו מציית; קנסות כספיים, שלילת מזון והחרמת ספרי קודש כאמצעי ענישה; הפרדה אלימה בין הורים לילדיהם החל מגיל חצי שנה, למשך חודשים ושנים; אבחונים פסיכיאטריים לרבים מהחברים בקהילה, ניתוק מוחלט מהמשפחה בישראל ועוד.
 
לפני מספר שבועות היא נמלטה לישראל. 'היא שוהה בבית אחת מבנות משפחתה בצפון הארץ', מספר גורם המעורב בפרטי בריחתה. הגורם מוסיף כי בקהילה בקנדה שמחים ומאושרים על כך שהיא עזבה, 'הם מעולם לא אהבו את העובדה שאשת המנהיג כופרת בכל השיטה'.
 
בתגובת הרבנית ל'בחדרי חרדים', היא מחתה על פרסום הדברים, לטענתה הפרסום מהווה לשון הרע ופגיעה בצנעת הפרט. הרבנית גם ציינה בפנייתה כי היא שוהה בארץ על רקע בעיה רפואית הקשורה עם משפחתה ולא נמלטה מהקהילה.
 
סיפור נוסף מטלטל את הקהילה בימים אלו, והוא עוד עשוי לחולל הדים נרחבים: מדובר בדין תורה שבו תובע בבית דין קנאי בקנדה נתן הלברנץ את אחיו נחמן, לאחר שילדיו של נתן הוצאו ממנו בכפייה משום שבני הכת טענו כי אשתו אינה מסוגלת לטפל בהם. כחלק מהניסיונות להחזיר אליו את ילדיו, שהה נתן הלברנץ בישראל, ולאחר שנה חזר לקנדה - שם הוא שוהה מחוץ לקהילה. בימים אלו ממתינים בקהילה בדריכות להכרעת בית הדין על גורל ילדיו.
 
 
ויקיפדיה מתארת את קורותיו של מנהיג כת לב טהור:
 
שלמה הלברנץ נולד כארז שלמה אלברנס, בן למשפחה חילונית. האב פנחס הוא ממשפחה ספרדית יוצאת יוגוסלביה והאם יוכבד למשפחת צרפתי-קמחי. האב שירת כצנחן ונישא ליוכבד בקיבוץ חולתה. כעבור זמן עברה המשפחה לשכונת קריית היובל בירושלים, שם נולד ארז שלמה (השם שלמה הוא על שם סבו שלמה אלברנס)‏. בנערותו החל בתהליך של חזרה בתשובה. הוא החל ללמוד בישיבת איתרי בשכונת בית צפפה בירושלים. בתחילת שנות ה-80 נישא למלכה אזולאי, בת קריית אתא. הלברנץ המשמש כרב, לא הוסמך לרב באופן רשמי. באמצע שנות ה-80 הקים את ישיבת "לב טהור" בשכונת בית ישראל בירושלים. הוא החל לרכז סביבו אוהדים וחסידים. את ישיבתו ניהל בדרכה של חסידות סאטמר עם הדגשים בולטים נגד הציונות ומדינת ישראל. לאחר חתונתו הוא קיבל את הנהגתו של הרב אליעזר שלמה שיק מברסלב. בהיותו בן 20 החל להתקרב לחסידות סאטמר. הוא שינה את שמו לשם אשכנזי, הלברנץ, הדומה בצלילו לשמו משפחתו המקורי, וכמו כן החל להשתמש בשמו השני, שלמה.
 
בשנת 1990, לאחר שנפתחה נגדו חקירה בחשד לשיתוף פעולה עם גורמים איסלאמיים בעבירות הקשורות לביטחון המדינה, נמלט הלברנץ לארצות הברית יחד עם כמה עשרות מתלמידי ישיבת לב טהור. הנערים הוברחו מישראל בדרכונים מזויפים ונגד הלברנץ נפתחה חקירה נוספת בגין חטיפה. הלברנץ השתקע בעיירה מונסי שבמדינת ניו יורק. כעבור זמן קראו רבני מונסי להחרים את הלברנץ ולהיזהר מחטיפת ילדים בעיירה.
בשנת 1994 נעצר הלברנץ על ידי האף.בי.איי בחשד לחטיפת הילד שי פימה בן ה-13. לאחר משפט ארוך שבמהלכו נוספו תלונות על החזקת קטינים וחטיפתם בניגוד לרצונם, הורשע הלברנץ ונידון למאסר. בסוף שנות ה-90 הוחלט לגרש את הלברנץ מארצות הברית לישראל. הלברנץ ששוחרר מהכלא האמריקאי עבר לקנדה. הלברנץ השתקע עם קהילתו בעיירת סנט אגט במחוז קוויבק.
 
בשנת 2012 שוב עלה שמו לכותרות, בעקבות כתבות ותחקירים בתקשורת הישראלית. כמה חברי הכת שהצליחו להימלט ממנה טענו כי הלברנץ שולט בהם בכוח, מפריד גברים מנשותיהם, ואוסר אכילת עופות ובשרים וכן מיני דגן מחשש שהונדסו גנטית. בנות מגיל 3 מחויבות ללבוש שאלים, גיל הנישואים הוא עשר, גירושים בין בני זוג נעשים ללא מתן גט, התפילות נמשכות ימים שלמים, ועונשים אלימים מוטלים על חברי כת 'סוררים', תוך שימוש במלקות. כאשר הלברנץ חושד שחל רפיון בנאמנותו של אחד מחסידיו כלפיו, הוא מגדיר אותו כחולה בתסמונת BPD ומורה לו ליטול תרופות פסיכיאטריות.
 
לדבריהם של פורשי הכת, הלברנץ משווה את מעלתו למעלתו של אלוהים וטוען כי הוא גלגול נשמתו של רבי שמעון בר יוחאי. לדבריהם ספריו של הלברנץ נחשבים מקודשים בעיני חברי הקבוצה, וחל איסור להשתמש בספרים תורניים אחרים שלא נכתבו על ידו. על אף שהלברנץ נולד למשפחה מזרחית, מאמינים בני הכת כי הוא נצר למשפחת הרבנים האשכנזית 'הילברון'. כדי לקשר את קהילתו לשורשים חסידיים-אשכנזיים הוא הכריז על עצמו כ'אדמו"ר מרימנוב', על שם רבי מנחם מנדל מרימנוב, מאבות תנועת החסידות.
 
במאי 2013 נמלטה אשתו של הלברנץ לישראל‏.
נקרא 14704 פעמים

פריטים קשורים לפי תג

12 תגובות