Skip to content

1VSDAT

חמישי, 29 אוגוסט 2013 14:21

מילה טובה על יאיר לפיד

דרג מאמר זה
(1 מדרג)
מעולם לא הייתי חסיד גדול של יאיר לפיד ולפני הבחירות הקודמות אפילו הבעתי את אכזבתי ממפלגתו וקבעתי:  
 
 
כל מפלגה שמאמצת את הקונצנזוס הלאומי כמצעה ואת הוונילה-פרווה כטעמה למעשה מונעת מעצמה את היכולת להתמודד עם האתגרים האמיתיים של המדינה ולהשפיע, ולו אף במעט, על דרכה ועתידה. המפלגה הזאת תיוולד משותקת כי קודם לכל היא תהייה חייבת לבנות תמימות דעים פנימית וכל קונצנזוס בין דתיים לחילוניים הוא בהכרח בעל ניחוח דתי והשפעה חילונית שולית.
 
 
מסתבר שטעיתי.
 
עושה רושם שהמפלגה של יאיר לפיד, בשותפות עם מפלגה נוספת שמעולם לא הייתי מייחס לה את היכולת לפעול לטובת הציבור כולו, אינה נרתעת מהחלטות קשות ומצעדים לא פופולריים שעתידים, להערכתי הבלתי מקצועית, לחולל מהפך חיובי בחברה הישראלית ובכלכלתה. בתחילה עוד הייתי סקפטי אבל כשראיתי את עוצמת השנאה ללפיד, ולצעדים בהם הוא נוקט, הבנתי שעלינו על הנתיב הנכון ואף שהדרך עודנה ארוכה טובים סיכויינו להגיע לארץ המובטחת.
 
מנקודת מבטי, לפיד מצליח להכאיב לכולם וזה טוב. יש לו סיכוי סביר לסתום בור תקציבי ולוודא שהגרעון הלאומי לא יגדל וזה עוד יותר טוב. לבסוף, הוא מתחיל לסדוק את המערכות האימתניות שהחרדים בנו לעצמם על חשבוננו וזה מצויין.
 
הגברים החרדים תורמים לכוח העבודה את נשותיהם אבל רק 50% מהם טורחים לצאת בעצמם למלאכת יומם. גם אלו שכבר עובדים אינם נוהגים להשתלב בפעילות יצרנית ורובם מתפרנסים מגופים שניזונים מתקציבים לאומיים – ישיבות, מועצות דתיות, עמותות נתמכות וכדומה. את הכנסתם רוב החרדים משלימים מקצבאות הילדים שמשולמות על ידי המוסד לביטוח לאומי ולכן יש להם אינטרס בהגדלת משפחותיהם, וכתוצאה ישירה מכך, גם את קצבאות הילדים המשולמות להם. משפחות בנות עשרה ילדים הן הנורמה ומשפחות בנות חמש עשרה ילדים ויותר אף הן שכיחות למדי. עלות המגזר החרדי היא גבוהה משמעותית מתרומתו לכלכלה בכלל ולאוצר המדינה בפרט והתחזיות דיברו על כך שבשנים הבאות המגזר יגדל בעשרות אחוזים נוספים וזאת ללא גידול מקביל בפעילותו הכלכלית ובתשלומי המס שלו. משמעות הדבר היא נטל נוסף שרק יגדיל את הבור התקציבי, ידרדר את רמת השירותים, יחייב מיסוי גבוה (וכשזה לא יספיק, גם הדפסת כספים שתמיט עלינו אינפלציה גבוהה) ויתסיס את החברה הישראלית שבהדרגה תבין שמקור הבעיה נעוץ בטפילות החרדית.
 
יאיר לפיד נקט בצעדים שבסופו של דבר יחייבו את הגברים החרדיים לצאת לשוק העבודה וליטול על עצמם את האחריות לפרנסת משפחותיהם. כשהחרדי, ולא הביטוח הלאומי, יהיה אחראי על גורל משפחתו הוא יהיה חייב לצאת לעבודה, להביא לעולם פחות ילדים ולהעניק להם השכלה שתאפשר גם להם לשאת בבא היום באחריות לפרנסת משפחותיהם הם. הצעדים הללו אינם יכולים שלא להרגיז את החרדים שבינות לצעקות, לקללות ולאיומים מצהירים קבל עם ועדה שהחברה החרדית לעולם לא תשנה את אורחות חייה וששום גזירה לא תגרום להם להביא לעולם פחות ילדים או לזנוח את לימוד התורה לטובתם של חיים פרודוקטיביים ומועילים. גם אסאד מבטיח לבני עמו שטילי השיוט האמריקניים אינם מפחידים אותו ושהוא ימשיך בדרכו גם אם כל העולם יתייצב כנגדו. גם אסאד וגם החרדים טועים. סוריה עומדת בפני משבר גורלי וכך גם החברה החרדית שלמרות כל הצעקות, הקללות והאיומים תצטרך להתאים את עצמה לאילוצים החדשים שיעמדו בפניה. בסופו של דבר המשפחות החרדיות תהיינה קטנות יותר, הגברים החרדים עסוקים יותר, המעמס על כתפי הציבור קל יותר והלכידות החברתית במדינת ישראל גבוהה יותר.
 
איש אינו יכול להבטיח לנו עתיד מתוקן אבל הצעדים בהם נוקט יאיר לפיד בהחלט מקדמים אותנו בכיוון הנכון. להערכתי, ניתן לומר לו כבר עתה 'יישר כוח' ולשקול את האפשרות שבעתיד עוד נצטרך להגיד לו גם 'סליחה ותודה'.
נקרא 665 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

1 תגובה

  • קישור לתגובה שבת, 31 אוגוסט 2013 20:27 הוסף ע״י עלמה

    עדי, באמת העניינים זזים לכוון הנכון אך יש עוד דרך ארוכה לעבור. זה לא פשוט עם המגזר הזה. אל תשכח כמה קשה לחברי הכנסת החרדים מחוץ קואליציה, רחוק מכספי המדינה. והם רק מחכים לחזור. אני מקווה שלא יתנו להם ואני מקווה שלפיד יקבל את כל התמיכה לה הוא זקוק בעניין הזה.

התגובות האחרונות

המאמרים האחרונים