Skip to content

1VSDAT

שני, 07 מאי 2018 10:58

23 שאלות על הוצאת זרע לבטלה (מאיר שחם)

דרג מאמר זה
(2 מדרגים)

מאמר פרי עטו של מאיר שחם, בוגר הישיבות המובילות של המגזר החרדי ובעל השכלה תורנית רחבה ביותר שעוסק בחקר המקרא ושורשי ההיסטוריה היהודית.

 

 

23 שאלות על הוצאת זרע לבטלה

 

הגיע הזמן לדבר על האיסור הכי קשה ביהדות.

האיסור שנתן למאות אלפי בחורים וגברים, על לא עוול בכפם:

·      ייסורי מצפון יומיומיים

·      תסכולים בלתי פוסקים

·      משברים

·      חיבוטי נפש

·      ורגשות אשמה.

 

וכל זאת, רק בגלל שהם נורמליים. שפויים. בני אדם.

המצווה הנפלאה, שעשקה מהם את הזכות להתענג על גופם כמו כל אדם אחר.

המצווה שמהלה את טעם החיים בצער החטא.

שהפכה אותם לפגומים בעיניהם, על כך שלא עשו כל רע, ולא חטאו לאדם או לאלוהים.

 

לו רק הייתה זאת מצוה אמתית, החרשנו.

אבל יש משהו שמסתירים. סוד גדול.

נשאל רק כמה שאלות.

 

הופעת האיסור

 

1.     מדוע איסור כל כך שכיח, זמין ונוגע לכל גבר, לא הוזכר מעולם בתורה שבכתב?

2.     מדוע הנביאים שהזהירו מפני עבירות רבות, אף פעם לא העירו על איסור כה שכיח, זמין ונוגע לכל אחד? האם חשבו שאף אחד לא נכשל בזה? נו באמת.

3.     מדוע איסור כל כך שכיח, נגיש ונוגע לכל גבר, אינו מוזכר במשנה?

4.     מדוע הפעם הראשונה בה מוזכר האיסור הזה, היא בזמן הגמרא (מסכת כלה פ"א ה"א, נדה יג ע"א), כאלף ושבע מאות שנה אחרי מתן תורה?

5.     האם יש קשר בין הופעתו המאוחרת של האיסור הזה ביהדות, לבין המגע של חכמי בבל עם הדת הזורואסטרית שממנה למדו את האיסור?

6.     האם יתכן שכל הנביאים והתנאים, לא הכירו איסור כזה ולא שמעו עליו?

7.     האם סיפור ער ואונן עליו מסתמכת מסכת כלה, מדבר על פגם בקיום מצוות הייבום, ולא על הוצאת זרע לבטלה?

 

מביא מבול לעולם

 

8.     בכל פליטה יש מאות מיליוני זרעונים. גם בהזרעה "מושלמת" שהובילה לבסוף להריון, רק אחד מהם נקלט. מדוע אובדנם של כל השאר אינו נחשב כהוצאת זרע לבטלה?

9.     בשל המחזור החודשי, במרבית ימי החודש האישה אינה קולטת הריון. אך גם בימים אלו מותר להזריע באשה. מדוע אובדנם של מאות מיליוני הזרעים הללו, בכל פעם בה מקיימים יחסי מין, אינו נחשב כרצח המונים?

10.  במהלך תקופת ההיריון, האישה אינה קולטת הריון נוסף. מדוע אובדן מאות המיליונים הללו, בכל קיום יחסים, אינו נחשב כהבאת מבול לעולם?

11.  תקופת הפוריות של האישה היא עד גיל 43.  הגבר יכול ורשאי לקיים יחסים עשרות שנים אח"כ. מדוע אובדנם של כל הזרעונים הללו, אינו נחשב כרצח המונים?

12.  לסיכום: גבר ממוצע, מקיים יחסים במהלך חייו לפחות 5000 פעמים. מדובר בסכום אגדי של מיליון מיליוני זרעונים (1,000,000,000,000). מתוכם ייקלטו בין 0 ל-21 הריונות (במידה והוא נשוי לאשה אחת כמקובל). מה בקשר לכל שאר הזרעונים?

13.  הקב"ה ברא את ההזרעה בצורה בזבזנית כזו, האם לא אכפת לו ממותם של כל הזרעונים הללו? האם במקום להאשים את עצמנו בהבאת מבול לעולם, אולי האשמה שייכת לבורא?

14.  האם העובדה שהאדם נברא בצורה שהוא עלול לקרי לילה (חוץ מיעקב אבינו), מלמדת אותנו שלקב"ה לא באמת אכפת מגורלם של הזרעונים?

15.  גם מבחינת ההלכה, מותר להפעיל אמצעי מניעה בגוף האישה. האם באופן זה, הזרע הוא פחות "לבטלה"? מה זה משנה אם הזרע מת בתוך נרתיק האשה, או על המזרון?

16.  ומדוע כאשר האדם משמש עם אשתו שלא כדרכה, מותר לו להוציא זרע לבטלה "באקראי" (תוספות יבמות לד ע"ב)? האם אז הזרעונים אינם הולכים לאיבוד?

 

הסיפור האמתי

 

17.  האם אולי, לאף אחד לא באמת אכפת מהזרעונים, וכל הסיפור הוא שליטה במערכת הנישואין?

18.  האם העובדה ש"איסור הוצאת זרע לבטלה" הוא בעצם שם אחר ל"יחסים תקיים רק עם אשתך ולא לבד", לא מגלה לנו את האמת מאחורי האיסור?

19.  מדוע מסתירים מאתנו את דברי התוספות רי"ד (יבמות יב ע"ב), שמותר להוציא זרע כדי למלא תאוותו, ורק למנוע הריון אסור?

20.  האם העובדה שכל המוסדות המרכזיים של הדתות הגדולות המציאו את האיסור הזה, כל אחת בנפרד, אינה מלמדת שמדובר באמצעי לשליטה המונית, דרך ייסורי המצפון?

21.  והאם האיסור המאוחר, המחודש והאינטרסנטי הזה, אמור להפוך את חייו של בחור צעיר לגיהינום, לסחרחרה רצופה של ניסיונות, חיבוטים, ייסורי מצפון, אשמה, כישלונות וייאוש?

22.  האם האיסור המאוחר, המחודש והאינטרסנטי הזה, אמור למנוע מזוגות נשואים אפשרות של הפרייה חוץ גופית, ולהותיר אותם בעקרות?

23.  האם האיסור המאוחר, המחודש והאינטרסנטי הזה, אמור לגרום לאדם להימנע מאחד התענוגים הנעימים והבריאים (כן!) ביותר?

 

אם אתה חכם, יש מצב שבעקבות השאלות הללו תזהה את האמת.

ואם מישהו יטיף לך שוב על "קדושה", אתה יכול לשאול אותו את 23 השאלות.

ועד שתקבל תשובות (ספוילר: לא תקבל),

בינתיים אתה יכול להרשות לעצמך להתענג. אין בזה שום דבר שלילי, רגשות האשמה מיותרות. זה נורמלי לגמרי וגם כייף.

ובחרת בחיים.

 

 

 

מאיר שחם הוא בוגר הישיבות המובילות של המגזר החרדי, ונחשב לאחד העילויים בתחומו. למאיר השכלה תורנית רחבה ביותר, בעזרתה הוא עוסק בחקר המקרא ושורשי ההיסטוריה היהודית.

נקרא 1387 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

15 תגובות

 • קישור לתגובה חמישי, 07 יוני 2018 20:05 הוסף ע״י אביחי

  העבירה תורמת להימנעות מפריה ורביה. לכן היא בעצמה גם עבירה מפני זה.

  אשמח לציטוט מאבן העזר. אבל מדוייק.

  אמחיש לך:
  כיום מזהירים הרבנים על עבודה זרה? לא שמעתי. אז ע"ז הייתה במקום זה פעם. כיום זה במקום ע"ז. כי היצר עבר לזה, כפי שהסברתי.

  האם מי שמונע אחרים ממצוות לא חוטא פי התורה? אז את עצמו שמונע מפריה ורביה זה גם חטא. זה מלבד שאר הטעמים שחז"ל הביאו לאסור זאת.

  תן דוגמא לדבר שאמר הרמב"ם ברפואה שלא מצאת נכון?

 • קישור לתגובה חמישי, 07 יוני 2018 14:57 הוסף ע״י מישהו

  לא מסכים איתך בכך אבל זה לא קריטי לדיון.
  אתה טוען שהעבירה עצמה היא העבירה, אני הראתי שהעבירה היא בעצם לא המעשה עצמו אלא ההמנעות מפריה ורביה או ערעורי העבירה.
  העזר מקדש מקל באיסור, לפי העזר מקדש האיסור נוצר בתקופה שהיה מותר ריבוי נשים, לאחר חרם דרבנו גרשום הוא מקל באיסור. ישנם עוד כמה מקורות מקלים יותר גם כיום. בעיקר מטעמים של אונס, אך יש גם שמערערים על האיסור עצמו, בטח על המימדים שהוא תפס לאחר עליית הקבלה.

  לא הבנת אותי, הפוסקים התקשו לעגן את האיסור מטעמים הלכתיים, ולכן פנו אל הרהורי העבירה, וטעמים רפואיים.

  לא ענית לי על הנביאים, תקן אותי עם אני טועה.
  הנביאים היו מזהירים על שורה של עבירות, לאו דווקא עבודה זרה (למרות שהתרכזו בעיקר בה), חטא כל כך נפוץ (כן גם בעבר) לא זכה לתוכחות מצד הנביאים?
  למה האיסור לא מוזכר כחלק מתריג מצוות? למה לא מוזכר בתורה? (ואל תפנה אותי לספר בראשית, כי א. האיסור הוא סירובו של אונן לייבם את אשת אחיו וב. לא ניתן ללמוד משם הלכה) .

  בקשר לטעמים הרפואיים שמנע הרמב"ם אין רופא אחד שלא יסכים שמדובר בטעות מדעית.

 • קישור לתגובה רביעי, 06 יוני 2018 06:33 הוסף ע״י אביחי

  הוצאת זרע יכולה להביא להימנעות פריה ורביה גם אם לא מתכוונים לעשות בדווקא, אלא בשביל ההנאה נגיד. אין מקור שמקל בזה. אבל יש כמה סיבות ולא רק הסיבה של הפריה ורביה. איזה ציטוט אמר העזר מקדש שסותר זאת (לא מביא סיבה נוספת)?

  הבאתי 2 הסברים. אחד למה זה עבירה. השני - ללא קשר לעבירה - שזה מביא לטומאה ומצריך טבילה. כלומר שלא טוב להישאר ללא טבילה. הדגשתי זה רק למען הטבילה ולא לאיסור עצמו. לגבי האיסור עצמו הסברתי ממהתורה שזה קשור לפרו ורבו וכו'...

  לגבי הנביאים הסברתי לך. כיום הצורך עולה יותר בגלל הפריצות גם. ואז הרמב"ם גם הזהיר. והרהורי עבירה גדולים מעבירה. נכון. זה לא סותר.

  איזו בעיה רפואית היא טעות?

  אלוקים ציווה לא להרוג בן אדם, אבל הוא יכול להחליט מישהו שתם זמנו, או שמגיע לו למות. לנו אסור. אותו הדבר פה.

 • קישור לתגובה שלישי, 05 יוני 2018 14:56 הוסף ע״י מישהו

  האיסור שאתה מצביע עליו הוא המנעות מפריה ורביה, כלומר השחתת זרע כדי להמנע מפריה ורביה.
  מעניין שמקורות מקלים יותר (למשל העזר מקדש) אתה לא מצטט.

  טומאה היא לא עברה. גם אדם שנוגע במת נטמא. גם אם נגע במזיד במת הוא לא עבר שום עברה. האם יעלה על הדעת שהוא חוטא?

  מצטער אבל לא מקבל את התשובה שלך. הנביאים הזהירו על שורה רחבה של עבירות. לא רק עבודה זרה. הוצאת זרע לא נזכרה שם. וזה תמיד היה דבר נפוץ מאוד. גם לאחר תקופת הנביאים זה בקושי הוזכר.
  אפילו הראשונים, שבזמנם זה התחיל לצבור תאוצה, לא הצליחו לאסור זאת ישירות. הרמבם למשל, רושם שהחטא הוא ערעורי העבירה, ולא העבירה עצמה, הוא מרחיב על הבעיה הרפואית (שכיום ידוע שזה טשות).

  גם פה התשובה לא הגיונית. זה הזוי שאלוהים יצווה על משהו, אבל יצור את המנגנון בצורה כל כך בזבזנית.
  אגב, לפי היהדות גם האל כפוף לחוקים מסויימים, שהוא עצמו קבע. ראה תנורו של עכנאי.

 • קישור לתגובה שני, 21 מאי 2018 17:42 הוסף ע״י אביחי

  לא ברור לי מה לא הגיוני בדברי, כך שאני לא יכול להגיב לזה. לגבי השאר, למרות שזה ארוך ודורש זמן אבל בגלל שביקשת אענה ויש תשובות שעונות לך על המון שאלות ביחד. זה מתייחס לכל השאלות שלך, בעצם:

  שכבת זרע אסורה וכתבו התוס' (סנהדרין נט, ב, 'והא'; יבמות יב, ב, 'שלש') שהמצוּוֶה על פריה ורביה מצוּוֶה שלא להשחית זרע, שמלבד הצד של קום עשה שבפריה ורביה, יש גם צד של שב ואל תעשה בזה – שלא להשחית זרע. לגבי העובדה שצריך טבילה: "וְאִישׁ, כִּי-תֵצֵא מִמֶּנּוּ שִׁכְבַת-זָרַע--וְרָחַץ בַּמַּיִם אֶת-כָּל-בְּשָׂרוֹ, וְטָמֵא עַד-הָעָרֶב. וְכָל-בֶּגֶד וְכָל-עוֹר, אֲשֶׁר-יִהְיֶה עָלָיו שִׁכְבַת-זָרַע--וְכֻבַּס בַּמַּיִם, וְטָמֵא עַד-הָעָרֶב" על אחת כמה וכמה שמדובר על הוצאת זרע בכוונה תחילה שצריך טבילה. זה לגבי הטבילה.

  הנביאים באמת לא הזהירו על זה, כי בזמן שלהם היה יצר עבודה זרה חזק במקום היצר הזה ולכן זה היה פחות שכיח. לכן ההתעסקות החזקה בזה, למרות שזה היה ידוע, כפי שהראיתי בהתחלה, התחילה רק מאותה התקופה שהמירו את היצר ע"ז ביצר הזה. לכן רק כמה אלפי אחרי זה התחילו לעסוק בזה ברמה כזאת.

  מה שקורה באופן לא נשלט או שבא מציווי אלוקי, אז זה לא כמו שאתה בעצמך מחליט להוציא שכבת זרע לבטלה. לאלוקים מותר לקבוע את איזו נשמה להוריד לפה ואיזו לא. לנו אסור. כמו שלך אסור לרצוח אדם בד"כ ולאלוקים ותר לקחת אדם שלדעתו הוא חושב שנגמר שמנו - השלים את תיקונו. הוא יודע מתי עדיף שיהיה למעלה ומתי עדיף שלפני כן יעשה פה עוד דברים למטה. ורק הוא יודע ויכול להחליט. גם אלוקים רוצה שהבעל והאישה יחיו בשלום ונגיד בזמן ההריון יכול לדרוש מהם... למרות ההשלכות ובעוד מצבים נוספים מלבד ההריון וכאמור לו מותר לקבוע זאת וכל המשתמע מכך. ובטח שהוא לא רוצה שיחיו ללא אישה או שיתגרשו וגם בזמן ההריון ובשאר הזמנים.

  לגבי אמצעי מניעה, אז לגבר אסור להשים נגיד קונדום וכד' כי זאת הוצאת זרע לבטלה שאסורה. לאישה מותר רק בעקיפין אם יש לה צער מזה. כמו שאישה לא חייבת להתחתן ורק מקיימת מצווה בזה מהסיבה הפשוטה כי לה צער לידה והשם לא מכריח אותה לסבול אם לא רוצה זאת. באותה המידה אם יש לה צער אז מותר לה בדרך עקיפה כמו גלולות לעשות, כי היא לא חייבת בזה מפני הצער שבדבר - בצער תלדי בנים.

  בשאלות 16 ו19 אני אשמח שתפנה אותי לתוספות עם ציטוט בבקשה.

  לגבי הפריה חוץ גופית לא ראיתי שזה אסור שעושים זאת נכון.

  אם קשה לך אז תתפלל שתמצא אישה ובע"ה שבינתיים גם לא תעמוד בנסיונות קשים אלו. אין ייסורים ללא עוון.

  בגול היו שם סתם אלות קנטרניות או שלא הצריכו תשובה, לדעתי, אם אתה תרגיש שיש לך משהו לשאול אתה יותר ממוזמן. פשוט אני כבר רוצה לשחרר את כל הידע הזה לעולם. תודה רבה.

 • קישור לתגובה שישי, 18 מאי 2018 19:35 הוסף ע״י מישהו

  אביחי:
  נגיד שאני מקבל את תשובותיך, למה אתה לא מתייחס לשאלות של הופעת האיסור? אתה בחרת השאלות שיש לך תשוב עליהן בפינצטה, שהן כאמור רק חלק קטן מהשאלות.
  אגב, גם התשובות שלך בעייתיות ולא הגיוניות.

 • קישור לתגובה שישי, 11 מאי 2018 15:58 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  דבריך אינם נכונים אבל הוויכוח אתך משעמם אותי

 • קישור לתגובה שישי, 11 מאי 2018 14:31 הוסף ע״י אביחי

  גם עניתי למה אין אפליה ולמה השיבוט לא קשור. כך, שמלבד השיוך לאלוקים (שהיה מוצרך גם משאלתך) קיבלת תשובות נוספות ומכל הכיוונים.

  שבת שלום.

 • קישור לתגובה שישי, 11 מאי 2018 13:38 הוסף ע״י אביחי

  כשאתה שואל על הדת, אז צריך לקחת בחשבון שהיא לוקחת בחשבון את אלוקים.

 • קישור לתגובה שישי, 11 מאי 2018 10:43 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  אביחי:
  אני מניח שברור לך שתשובתך (כלומר - חלקיה הכתובים בעברית שאפשר להבין) אינה הגיונית בעיני.
  כמובן שאם אתה מכפיף את הכל לרצון אלוהים אז לא צריך שום נימוק נוסף: אלוהים אמר אז זה מה שצריך לעשות.
  לכל השאלה יש משמעות רק אם הדברים אינם שרירותיים.

 • קישור לתגובה שישי, 11 מאי 2018 10:31 הוסף ע״י אביחי

  מיכאל,

  ההבדל הוא שבביצית זה אוטומטית ואילו בהשחתת זרע זה רצוני. רק לאלוקים מותר לקבוע מה לעשות בזרע ואת מי לברוא ואילו לנו כאנשים זה אסור. וגם בזרע שאיש בא על אשתו אז הרוב לא יקלטו וזה שיקולים של אלוקים וברור שמותר לו (לא רק אישה). למשל, אם בהריון אז בעל לא היה יכול לבוא על אשתו אז היה נגרם מזה המון סבל ואולי אף מריבות ופגיעה בשלום הבית ולכן לאלוקים מותר לומר שאז מותר למרות התוצאה שלא יצא מזה ולד. תסמוך עליו שהוא יודע איזה זרע כן לקלוט ואיזה לא ואיזו נשמה צריכה לבוא לעולם הזה ואיזה נשמה טוב לה להישאר למעלה. רק לו מותר להחליט וכמו שאדם מת אז לאלוקים מותר לגרום לזה ואילו לנו זה אסור לגרום לזה בלי סיבה.
  אין ייסורים ללא חטא. אם למישהו יש יצר והוא צדיק אז השם יזמן לו אישה. ולהבדיל, השם מתחשב בקושי כשהוא מעניש. אין אפס.

  שיבוט, באם הוא נכון, אז זה תקף רק לעוברים אנושיים ולכן אדם עם בחירה בוגר שמגרד לא יעשה מזה רע.

 • קישור לתגובה רביעי, 09 מאי 2018 16:30 הוסף ע״י עדי אביר

  דניאל,

  מאיר שחם רוצה לשמור על אנונימיות.


  עדי אביר

 • קישור לתגובה רביעי, 09 מאי 2018 10:19 הוסף ע״י דניאל

  אפשר לשאול היכן בדיוק למד מאיר שחם? באיזו ישיבה?

 • קישור לתגובה שני, 07 מאי 2018 19:09 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  אפשר לחשוב על עוד כמה דברים שקשורים בעניין (בהנחה שמה שעולה מן הכתוב הוא נכון, כלומר שהוצאת זרע לבטלה אסורה מפני שהיא מבזבזת "פוטנציאל חיים"):
  1. כידוע, זרע בפני עצמו לא יכול ליצור חיים. הוא זקוק לביצית אבל משום מה, דווקא הוצאת הזרע נחשבת לדבר רע, בעוד הביצית שרוב מרכיבי החיים בתוכה (ובבעלי חיים מסוימים, מסוגלת להתפתח ליצור חי גם ללא הפריה), מתבזבזת באופן אוטומטי בכל מחזור. האין מדובר כאן בגילוי נוסף של שוביניזם, מחד, וטיפשות, מאידך?
  2. בימינו הטכנולוגיה כבר מאפשרת שיבוט של יצור חי ממגוון של תאים בגוף, כולל תאי עור, וללא צורך בזרע או בביצית. האם בן אדם שמתגרד ופוגע בתאי העור שלו, לא צריך להיחשב למשחית זרעים וביציות לבטלה?

 • קישור לתגובה שני, 07 מאי 2018 14:26 הוסף ע״י אבריימל דרנר

  מדהים!

התגובות האחרונות

המאמרים האחרונים