Skip to content

1VSDAT

מאמרים של שחר ע.
מאמרים של שחר ע.

מאמרים של שחר ע.

דרג מאמר זה
(3 מדרגים)
במאבק בין המאמינים בכתבי הקודש לבין חוקרי המקרא, ברוב המקרים אין הכרעה חד משמעית לכיוון זה או אחר מפני שקשה לסתור באופן מוחלט צד זה או אחר. לכן ההחלטה 'מי צודק' מובאת לשיקול דעתו של השואל, שיביט בצדדי המחלוקות ויחליט על פי הנתונים אשר לפניו, הגיונו והטיות ליבו. במאמר זה אנסה להראות שיש תחום שבו קיימת הכרעה חד משמעית. אנכרוניזמים (כשלים כרונולוגיים) רבים, אשר חלקם היו ידועים בדורות קודמים וחלקם מתגלים בשנים האחרונות ע"י ארכיאולוגים וחוקרים בני דורנו, אשר מערערים על המסורת המקובלת בדברי מסירת התורה או יותר חמור, שוללים את אמינות המסופר בה.
דרג מאמר זה
(1 מדרג)
ביקורת המקרא: תחום המחקר האקדמי החוקר את המקרא והספרות הקרובה לו בכלים מדעיים אובייקטיבים. ביקורת המקרא המודרנית לא מניחה מראש שהתנ"ך הוא ספר אלוקי, ולכן לא נותנת לו הנחות מוקדמות, וחוקרת אותו באמצעות שיטות וכלים הנהוגים בחקר כל יצירה ספרותית שהיא.תחום זה מכיל זרועות רבות: חקר נוסח המקרא, פילולוגיה, אפיגרפיה, הסטוריולוגיה, ארכיאולוגיה, בלשנות, תיאולוגיה, אשורולוגיה ועוד. מאחר והכלים הללו נחשבים מודרנים, מעניין לגלות כי כבר בימי קדם חכמי היהדות הפעילו סגנונות שונים של ביקורת מקרא מסוימת, ואף הגיעו למסקנות מעניינות.
דרג מאמר זה
(1 מדרג)
מסחרה ואיומים במחלות ומיתות משונות, או ידיעה למה קרו אירועים טראגיים, תמיד היו מנת חלקם של אנשי הדת. אבל אם נתמקד בדוגמא ספציפית ונבדוק הכצעקתה, האם ההפחדות יעמדו במבחן המציאות?
דרג מאמר זה
(1 מדרג)
מאז שחרב בית המקדש השני, הפנטזיה הגדולה של היהודים הייתה לבנות אותו שוב. רעיון הבית השלישי שימש יהודים לתיאור משאלת לב שאין שנייה לה. החובה לציין זכר לחורבן, האבל על היעדר בית הבחירה והשאיפה להקימו מחדש הם אבני יסוד באמונה היהודית. בתפילות, במנהגים, בציפייה לגאולה מזכירים שוב ושוב את השאיפה להקים את בית המקדש השלישי. אבל האם הם באמת רוצים בכך בפועל?
דרג מאמר זה
(1 מדרג)
י"ג עיקרי הדת נתחברו על ידי הרמב"ם ומופיעים בהקדמתו למסכת סנהדרין. י"ג עיקרים אלו כוללים את כל התורה כולה, ועל פי האמונה היהודית האורתודוקסית המקובלת, מי שלא מאמין אפילו באחד מהם הוא אפיקורוס וכופר. אבל אם "נרים את מכסה המנוע" ונבדוק אותם אחד אחד, נגלה מבוכות רבות.
דרג מאמר זה
(1 מדרג)
 
האורתודוקסים טוענים כי הם היהודים המקוריים, שלא שינו את כתבי הקודש וכי המסורת שלהם היא המקורית. בנוסף הם טוענים כי הזרם הרפורמי (אשר לא שותף למחויבותם לאותה הלכה) מנסה לשנות את היהדות ולכן הרפורמים הם מסוכנים ויש להוקיעם. האם הם צודקים?
דרג מאמר זה
(5 מדרגים)
סיסמאות רבות נתלו בספר הספרים: התנ"ך הכיר לעולם את המונותאיזם, את השבת, את המוסר וכו'. האמנם? עיון בכתבים עתיקים מהעולם הקדום מראה שלא המונותאיזם, לא השבת, לא המוסר, אפילו לא סיפור משה בתיבה או ברית המילה הן המצאות יהודיות. רבים מהסיפורים התנכיים מקורם באגדות עם ומנהגים פוליתאיסטים קדומים. האם ההעתקות של כותבי התנ"ך היו מקריות, או שהיתה להן מטרה?
דרג מאמר זה
(0 מדרגים)
לטקסטים המקראיים יש הילה. במשך אלפיים שנה הפרשנים מצאו בהם רמזים, מדרשים, נוטריקונים וסודות נפלאים, אשר הם טוענים שלא יכולים להיות מקריים ומהם מתחייב כי התורה ניתנה מאת האל וכוללת צפונות רבים אשר לא יתכן שיימצאו בטקסטים מעשי ידי אדם. לקחתי את שתי השורות הראשונות של סיפור הילדים "דירה להשכיר" מאת לאה גולדברג, וניסיתי לחקות את צורת הפרשנות הזו, על מנת לבדוק האם רק בטקסטים מקראיים אפשר למצוא סודות כל כך עמוקים, או שהדבר תלוי במחפשים. מקווה שהצלחתי.
דרג מאמר זה
(1 מדרג)
אין ילד שלא מכיר את סיפור המבול: נוח הצדיק, המבול ששטף את העולם, יונה עם עלה של זית, הקשת בענן. אבל ככל שמעמיקים בסיפור, כך צצות ועולות עוד ועוד שאלות. במאמר זה אני מבקש לקחת את סיפור המבול המקראי ולהראות זרועות שונות של ביקורת המקרא ומה יש להן לומר עליו.
דרג מאמר זה
(3 מדרגים)
משחר ההיסטוריה האמינו אנשים בסגולות ובאמונות טפלות שנוצרו במקביל להתפתחות הדת. במהלך השנים המציא האדם אמונות מאמונות שונות שעם הזמן השתנו, השתכללו, פשטו ולבשו צורות חדשות. גם בדת היהודית שלטו אמונות טפלות, ועם הזמן נוספו להן הלחשים, הקמעות והסגולות למיניהן. חמסה, חוט אדום, ספר תהילים מיניאטורי, מזוזות, כניסה לבית ברגל ימין, קמעות, אבנים על מצבות, השתטחות על קברי צדיקים, הפרשות חלה המוניות ועוד שלל מנהגים שפשו בעם לאחרונה. מה באמת עומד מאחורי העניינים הללו?
דרג מאמר זה
(1 מדרג)
ללומדי התורה יש סט כלים שאיתם הם מתמודדים עם בעיות בטקסטים. בנוסף יש להם גם סט כלים מובנה שנצרב למוחם בילדותם שאותו הם שולפים מדי פעם על מנת לפתור לעצמם אי נעימויות בהתנגשות בין התורה למציאות או להגיון. כלים אלה הם כללים לוגים, חוקים, 'מידות שהתורה נדרשת בהן', פתגמים או ביטויים שגורים שמקורם אינו ידוע, ועוד. האם הכלים הללו אמינים?
דרג מאמר זה
(1 מדרג)
הרב יוסף מזרחי נחשב לאחד מגדולי המחזירים בתשובה. יש לו רבבות עוקבים ברשתות החברתיות, אלפי קטעי וידאו, והוא מרצה במקומות רבים. האדם הזה נתפס שוב ושוב באמירות גזעניות, פרימיטיביות, אנטישמיות, מיזוגיניות, סקסיסטיות, ועוד. בחרתי אקראית הרצאה קצרה שלו, וניסיתי לתמלל אותה כדי לבדוק האם בין כל הסקנדלים ופליטות הפה המזעזעות הוא אומר גם דברי תורה או דברי טעם. התוצאה לפניכם.
דרג מאמר זה
(0 מדרגים)
 
אחד העמודים שעליהם נשען חקר המקרא הוא עמוד הארכיאולוגיה. במאה וחמישים השנים האחרונות נחפרו בדקדקנות כל האיזורים עליהם מספרת התורה שוב, ושוב ושוב. את הממצאים שנמצאו עד כה אפשר לסכם בסיפור ילדים קצר, שקראתי לו "הקיפוד הורוד". סקירה מקיפה יותר שמסכמת את מסקנות הארכיאולוגיה ומבארת את הסיפור, מובאת בחלק ב'. קריאה מהנה.
דרג מאמר זה
(0 מדרגים)
בחלק הקודם סיפרתי סיפור על טיול במתחם שידוע כגן חיות, אשר הסתיים באכזבה. בחלק הזה אסכם את ממצאי הארכיאולוגיה הארץ ישראלית והשוואתם למסופר במקורות התנ"כיים, ואעמוד על הקשר בין מסקנות החוקרים ובין הסיפור מחלק א'.
דרג מאמר זה
(1 מדרג)
למרות הדיעה הרווחת, אמונה ב'גלגול נשמות' איננה אמונה מקובלת בחלק גדול מן העולם היהודי, מאחר והיא מתנגשת עם עקרונות יהודיים רבים. גם אין הסכמה על הפרטים הטכניים של הגלגולים, ויהודים רבים, ביניהם גדולי ישראל, מתייחסים בביטול מוחלט לכל העניין. אחרים דווקא רואים בגלגול נשמות את דינמיקת ה'שכר ועונש' האולטימטיבית ומרחיבים אמונה זו עוד ועוד גם לבעלי חיים ולדוממים. הסיבה לריבוי דעות זה היא שבשום מקום בתנ״ך או בתושב"ע אין כל זכר לגלגול נשמות. מה כן כתוב בתנ"ך ובתושב"ע ואיך התחילה להתגלגל אמונה בגלגולים?
עמוד 1 מתוך 2

התגובות האחרונות

המאמרים האחרונים