Skip to content

1VSDAT

שלישי, 03 אוגוסט 2010 10:59

משטרת הלוויים

דרג מאמר זה
(4 מדרגים)
בסיפור הטבח שבוצע בחוטאי העגל אנו רואים את עקבות רגליהם של קלגסי משטרת הלויים ששירתו את הכוהנים ועזרו להם להטיל את מרותם על המוני הנישומים המדוכאים שנדרשו להשמע למצוותיהם ולדאוג לפרנסצם.
 
 
אם הוטרדנו מהחירויות שמשה נטל לעצמו נהיה לא פחות מודאגים מהעובדה שלקריאה 'מִי לַיהֹוָה אֵלָי' נענו רק בני שבט לוי. האם בכל המחנה לא נמצאו אוהבי יהוה משבטים אחרים, ולו אפילו רק אלה שארבעים יום קודם לכן ראו את 'אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל וְתַחַת רַגְלָיו כְּמַעֲשֵׂה לִבְנַת הַסַּפִּיר וּכְעֶצֶם הַשָּׁמַיִם לָטֹהַר'[א]? יתר על כן, האם יעלה על הדעת שהקריאה לטבח לא הדליקה אורות אדומים אצל שאר בני ישראל והללו המתינו בשקט במאהליהם בשעה שהלויים התחמשו והחלו לעבור משער לשער בחיפוש אחר הקורבנות הראויים? שש מאות אלף אנשי מלחמה שמעו את קריאתו של משה ואיש מהם לא נערך להגן על עצמו ועל בני משפחתו? קומץ של משרתים בקודש טובח שלושת אלפים לוחמים מבלי לסבול אפילו אבידה אחת? הייתכן?
 
נראה שהסיפור האמיתי מתחבא עמוק בתוך הסיפור המקראי: משה אמנם קרא 'מִי לַיהֹוָה אֵלָי' אבל קולו הגיע רק לאזני הלוויים שהקיפוהו והללו לא טרחו להפיץ את הזימון גם למחנות השכנים. האם אנו עדים לטיהור מתוכנן היטב, שמאוחר יותר הוצג כחלק ממדיניות הענישה האלוהית, במסגרתו הלוויים המשולהבים התארגנו, הפתיעו את בני השבטים וביצעו את זממם לפני שהמותקפים בכלל הספיקו להערך לקרב ההגנה?
 
לא דרוש הרבה נסיון קרבי בכדי להבין שבהשמע קולות מלחמה כל גיבורי החייל מתגודדים יחדיו ומכינים את עצמם להגנה על נפשם, משפחותיהם ורכושם אבל בסיפורנו הלווים טובחים ואיש אינו נחלץ לעמוד בפרץ. האם יהיה זה נועז מידי להניח שכל הפעולה התבצעה באישון לילה, שעה שבני ישראל נמו את שנתם? האם אין אנו מסוגלים לראות בעיני רוחנו את גדודי הלויים פושטים בעת ובעונה אחת על שנים עשר מחנות השבטים כשהעלטה מכסה את פניהם ואת חרבותיהם הנוטפות מדם? מיעוט הפרטים מחייב אותנו להעלות ספקולציות אבל נראה שמתוך הסיפור המקראי עולים הדיה של משטרת לויים שבדומה לכוחות דומים שהבטיחו את שלטונם של רודני אוגנדה, רומניה, עיראק, גרמניה וברית המועצות, שמרה בחרבותיה השלופות על המשטר הכהני ועזרה לו לדכא את המוני העם.
 


[א]       שמות כד:י
נקרא 3160 פעמים
למאמר הבא ולקודם: « השקר הלבן של משה

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

3 תגובות

 • קישור לתגובה ראשון, 26 מאי 2019 22:03 הוסף ע״י יואב

  בתשובה לשאלתו של מר דוד על מה הטעם להתפלפל במשהו שאתה לא מאמין בו: כדי שאנשים כמוני יוכלו להינצל מהמלכודות הפסיכולוגיות והשקריות הללו שמשחר
  האנושות עיוותו לאנשים את המציאות והוציאו להם
  את ה-"עין" מה-"דעת" ונשארנו עם "דת"

 • קישור לתגובה רביעי, 31 אוגוסט 2011 18:31 הוסף ע״י עדי אביר

  דוד,

  אני באמת מאמין שכל הסיפור לא היה ולא נברא אבל יכול להיות שאתה דווקא כן מאמין שהוא מתאר אירועים של ממש ואת המאמר כתבתי עבורך ועבור מאמינים שכמותך.

  המאמר מבליט כמה נקודות אבסורדיות בסיפור והוא שב ומדגיש את העובדה שהתיאור לא נכתב על ידי האל הכל-יודע אלא על ידי בני אדם אינטרסנטיים.

 • קישור לתגובה ראשון, 28 אוגוסט 2011 23:22 הוסף ע״י דוד

  מה הטעם להתפלפל בסיפור שלדעתך לא היה ולא נברא?

התגובות האחרונות

המאמרים האחרונים