Skip to content

1VSDAT

Open menu
חמישי, 15 אוגוסט 2013 09:51

האם אני שונא חרדים?

דרג מאמר זה
(4 מדרגים)

האם אני שונא חרדים? חס וחלילה. ישמרנו. אני אוהב אותם לפחות כמו שהם אוהבים אותי ואם היו לי כאלו לא הייתי מתבייש לומר שחלק מידידיי הטובים ביותר הם חרדים. אני אמנם קצת כועס עליהם אבל מכאן ועד לשנאה של ממש, דוגמת זו שהם עצמם חשים כלפי הנוצרים, הערבים, החילוניים, השמאלניים ובית המשפט הגבוה לצדק - הדרך עודנה ארוכה. אין להסיק מכך שאני מסתכל בשוויון נפש כשמזוקנים יורקים על ילדות קטנות, זורקים אבנים על שוטרים או  מגדפים כל מי שלא נברא בצלמם וכדמותם, אבל גם במקרים הקיצוניים ביותר אני משתדל לא לרדת לרמתם ולכן אני נמנע מלהטיח בהם נאצות, קללות, עלבונות, אבנים או חיתולים מלאי צואה.

 
למעט הטינה שאני בכל זאת חש כלפי החרדים יש מספר סיבות וראוי שאמנה את מקצתם:
 
1.
יהירות, התנשאות ותחושת עליונות
 
 
החרדים מאמינים שהם תכלית הבריאה ופסגת היצירה ושאלוהים חשב רק עליהם בעת שהוא לש את האדם הראשון מהבוץ הקדום. כבעלי האמת האחת, היחידה והבלעדית, וכעושי רצונו של האל שהם עיצבו בצלמם וכדמותם, הם בהכרח גם נישאים מעם ולכן לבטח מגיעות להם זכויות שאינן מנת חלקם של האחרים. להם מותר להשתמט משירות צבאי, להם מותר להפיל את פרנסת משפחתם על כתפי הציבור ולהם מותר לחנך את ילדיהם בדרכם כך שגם הדור הבא ישקע בבורות, ישתמט מהשירות הצבאי ויחיה על חשבון הקופה הציבורית.
 
כמו כל הגזענים האחרים גם החרדים מאמינים שהם יושבים על השפיץ' של הפירמידה, הרחק מעל ראשי החגבים שלמרגלותיהם. רק בידיהם הופקדה התורה האלוהית ולכן רק בפניהם נפתחו שערי החכמה, הבינה והקדושה ורק הם מבינים את סודות התורה, עומקיה, פנימיותה ורוחניותה. כל האחרים, לעומתם, מחזיקים רק בשקר, בטעות ובסילוף ולכן לדבריהם אין כל חשיבות, לרעיונותיהם אין שום תוקף ולצרכיהם אין שום חשיבות. הדמוקרטיה היא המצאה אנושית שאינה יכולה לחייב את בורא העולם ואת אלו שנשמעים רק לו, בתי המשפט אינם רשאים לכפות עליהם את חוקיה הפסולים של כנסת חסרת לגיטימיות והצבא הטמא של הציונים הוקם אך ורק כדי לרסק את העולם החרדי ולהשלים את משימתם של משה מנדלסון ושאר המשכילים שאינם מוכנים לכופף את גוום בפני מרנים, אדמורים וגדולי הדור.      
 
כשהאל וכל הידע האלוהי נמצאים באמתחתם אין להם שום סיבה להשפיל את עצמם בהקשבה לטיעוניהם של האחרים ובהתחשבות בצרכיהם. החרדים אינם חייבים דבר לעובדות או להיגיון וברור להם שכל מי שאינו מצטט את הסיסמאות של רבניהם אינו מבין דבר ויש להתייחס אליו כמו שמתייחסים לכל בעלי המוגבלויות האחרות. אדרבה, הם מאמינים שבר פלוגתם צריך להשלים כמה שנות לימוד בישיבותיהם ואז גם הוא יבין היכן נמצאת האמת ומהיכן נובעות טעויותיו. כמה שנים בישיבה גם יהפכו אותו לטהור יותר, חשוב יותר, צדיק יותר, טוב יותר, נשגב יותר, נעלה יותר וחכם יותר ואז גם הוא יבין מדוע העולם מתחלק לשניים – לאצולת התורה ולחמורים שנשלחו מהמרומים כדי לשאת את עולם הישיבות על גבם.   
 
2.
התבדלות
 
 
הלכלוך והבהמיות של העולם החיצוני פוגעת בטהרת הקהילות החרדית ולכן כל חרדי ראוי לשמו ינסה להרחיק את עצמו וילדיו מהרפש של הרחוב החילוני. הוא לא יקראו ספרים, מגזינים ועיתונים לא תורניים, לא יצפה בטלויזיה, לא ישוטט באתרי אינטרנט לא מצונזרים, לא ישתמש בניידים חכמים, לא יאזין לתחנות רדיו לא מאושרות, לא יבקר בסרטים, הצגות, מופעים, מוזיאונים או כל מקום אחר בו הם עלולים להיחשף לחיידקי הספק או להידבק בתרבות הפסולה. החומות שהחרדים מציבים סביב עצמם אמנם חוסמות את קרני האור של הקדמה המאיימת אבל הן גם כולאות אותם בתוך גיטאות ומונעות מהם להשתלב בזרם המרכזי של החברה הישראלית. ההתבדלות החרדית מטפחת את הבורות, מעניקה לציבור החרדי ראיה חד-מימדית שמונעת ממנו לקבל החלטות מושכלות וכופה עליו להיות תלוי לנצח בהחלטותיהם ובמוצא פיהם של הרבנים שהשתררו עליו.  
 
3.
יומרנות
 
 
כבעלים היחידים של כתבי הקודש, החרדים מרגישים שרק להם מותר לפרש את דברי האל ושכל מי שאינו מפרש את התורה כמוהם למעשה אינו ראוי להחשב כיהודי תקני. כיוון שהם היחידים שמבינים את רצונותיו האמיתיים של בורא העולם הם מניחים שרק להם יש זכות להתמנות למועצת המנהלים שלו ורק בידיהם הופקדו כל סמכויות הדברור, הפירוש, הפסיקה והכפיה. רק לרבנים החרדים ניתנה הרשות להגדיר את 'דעת התורה', רק הפרשנויות שלהם מבטאות את רצונותיו האמיתיים של יוצר בראשית ורק לבריונים שלהם מותר לירוק על ילדות, לקלל ולהכות חרדקים, להתפרע בהפגנות, לזרוק אבנים, להפריע לשוטרים במילוי תפקידם, להדיר נשים ולתקוף ילדים.
 
4.
אטימות
 
 
כיוון שהחרדים רואים בשאר תושבי ישראל לא יותר מאשר צורות חיים נחותות, הם גם אינם חשים כל צורך להתחשב בדעותיהם ובצרכיהם. הם אמנם מרבים לצטט את הסיסמה החמודה 'עַל שְׁלשָׁה דְבָרִים הָעוֹלָם עוֹמֵד, עַל הַתּוֹרָה וְעַל הָעֲבוֹדָה וְעַל גְּמִילוּת חֲסָדִים'[א] אבל כשם שמאחורי המונח 'תורה' הם מסתירים רק את הפרשנויות המגמתיות שלהם וכשם שהמונח 'עבודה' הפך אצלם למילה גסה כך גם הביטוי 'גמילות חסדים' מציין עבורם את תמיכה במשפחות של אנ"ש (אנשי שלומנו) ובכאלו שמעשה החסד עשוי להפוך לאנ"ש. בכל שאר המקרים החרדים תמיד יתעלמו מדעותיו, אמונותיו וצרכיו של האחר והם אף פעם לא יבינו מדוע שאר תושבי המדינה בזים לטפילותם והשתמטותם, מדוע אף אחד כבר אינו מוכן לקנות את סיסמאותיהם הנבובות ומדוע נפשם של השפויים קצה בסחטנות הפוליטיות וביניקה הבלתי פוסקת מעטיני האוצר. במקום להאזין לרחשי לב הציבור ולהבין שהם כבר נמצאים על שפת התהום הם מתקיפים, משמיצים, מקללים, מטיחים טענות שלאיש כבר אין סבלנות לשמוע ומשווים את נבחרי הציבור לנאצים ולעיתים אפילו להיטלר עצמו.
 
5.
טיפוח הבורות
 
 
החרדים מקדשים את הבורות ועושים כל שביכולתם כדי לשמרה. חרדי שמצליח לחדור מבעד למעטפת הבורות שנכפתה עליו עלול להבין שלכל סוגיה יש היבטים שונים ולכל החלטה מספר אלטרנטיבות ולכן דברי רבניו אינם בהכרח הנכונים ביותר, קביעותיהם הן לא תמיד המתאימות ביותר ודרכם היא לעיתים קרובות לא הראויה ביותר. תובנות אלו עלולות להנחית מכת מוות על השיטה החרדית ולכן כל חרדי מתחיל יונק עם חלב אימו (או בעת שמוחו נשטף בתהליך החזרה בתשובה) את השנאה למדע, למחקר ולידע הבלתי מסונן ולומד שכל מי שמתקרב לדברי הכפירה הללו מסכן את גורל נשמתו. כתוצאה מכך כל חרדי הגון יודע רק מה שרבניו רוצים שיידע, מבין רק את מה שרבניו רוצים שיבין ונוהג רק בדרך שרבניו רוצים שינהג. כך אנו מוצאים ברחובות אנשים חסרי דעת וכושר שיפוט שבונים את תמונת עולמם על בסיס הסיסמאות הרבניות, חיים את חייהם על פי תכתיבי הרבנים ומשחררים את תסכולם במאבקים על היעדים שחשובים רק לרבנים.    
  
6.
גזענות, אפליה ושנאת חינם
 
 
החרדים אוהבים לצייר את עצמם כקורבנות ולקבול על ההסתה חסרת הבסיס נגד ציבור שקט ותמים שאינו עושה רע לאיש אבל מאחורי המעטפת המיופייפת מסתתרים גדולי הגזענים של מדינת ישראל, שמתחרים על הבכורה העולמית רק עם הפונדמנטליסטים המוסלמים. חרדי תקני אוהב לשנוא, או לפחות לבוז בכל ליבו, לא רק לערביי ישראל, להם על פי 'דעת התורה' החרדית אסור להשכיר דירות בערים יהודיות, אלא גם לפלסטינאים, לכל הנוצרים באשר הם, ליהודים רפורמים וקונסרבטיבים, לגויים באופן כללי, לציונים בכלל ולאנשי הציונות הדתית בפרט, לנשים שאינן מבינות שכבודה של בת מלך פנימה, לחילונים, לשמאלנים (בעיקר אם הם חובשים משקפיים עגולים), לשופטי בית המשפט העליון, למדינאים שהצרכים החרדיים אינם ברום מעייניהם, להוגים חופשיים, לפילוסופים, למדענים, לאקדמאים לסוגיהם ולשאר 99.9999% מאוכלוסיית העולם שאינה חושבת בדיוק כמוהם. לעיתים חרדים שמחשבים את עצמם למיוחסים יותר גם יפגינו בוז תהומי כלפי חרדים שהם מחשיבים כמיוחסים פחות ויסרבו לאפשר לבנותיהם של חסרי היחוס ללמוד בכיתה אחת עם הבנות שלהם.
 
האפליה בין 'ישראל' ל'נוכרי' היא מאבני הפינה של הדת היהודית ואף חרדי בר דעת לא יעלה על דעתו שלגויים חסרי נשמה ש'בְּשַׂר חֲמוֹרִים בְּשָׂרָם וְזִרְמַת סוּסִים זִרְמָתָם'[ב] מגיע אותו היחס לו זכאי יהודי כשר שמקפיד על כל המצוות הרבניות. מכאן ועד לתובנה שלחרדים מגיעים חוקים נפרדים, קריטריונים מפלים, תקציבים יחודיים ומערכת משפט פרטית כבר לא רחוקה הדרך. מצויידים בתחושת עליונותם, ביומרותיהם, בבורותם ובאטימותם, החרדים אפילו אינם ממצמצים כשהם דורשים פטור משירות צבאי ומעבודה מועילה, כשהם מסדרים לעצמם מכרזי דיור שנתפרים בדיוק למידותיהם, כשהם מקבלים תקציבים עליהם האחרים יכולים רק לחלום, כשכספי הציבור הולכים לממן פונקציונרים חסרי כישורים בהם לאיש אין צורך, כשבתי הדין שלהם מתעללים במתגיירים, נשים וחילוניים וכשהסמינרים שלהם פוסלים את בנות עדות המזרח.
 
7.
התעמרות
 
 
לעיתים נראה שהחרדים מאמינים שמי שאינו מתעמר אינו קיים ולכן הם תמיד יאמצו את הגישה הנוקשה ביותר וינסו להציק לציבור הרחב ביותר. מבחינתם כל מי שמנסה להצטרף לעם היהודי אינו טוב יותר ממחלת הפסוריאזיס (ספחת) ולכן יש למרר את חייו בכל דרך אפשרית. אין זה משנה אם המועמדים לגיור נולדו בארץ, שרתו בצבא, נישאו ליהודים טהורים, למדו ותרמו לחברה עשרות מונים יותר מהמזוקנים שהוסמכו לחרוץ את דינם. הממסד החרדי תמיד יוכיח את עליונותו ואת חשיבותו על ידי הוספת מכשולים והחמרת הקריטריונים. למעשה כל אימת שחרדי מוצא את עצמו בעמדה של קבלת החלטות חזקה עליו שהוא יתעלם מהצורך לפתור את הבעיה וינצל את סמכותו להפגנת קנאותו ודבקותו במצוות אלוהיו. אם הוא סתם אזרח מן השורה, ולא נבחר או עובד ציבור, הוא יתגודד עם אחיו הקנאים וביחד הם ינסו להתעמר בשאר הציבור בדרכים פחות חוקיות. תחבורה בשבת? החרדים כבר ימצאו דרך לאסור אותה על כולנו. קברים בלתי מזוהים באתר בניה? החרדים כבר ישתוללו עד למציאת פתרון יקר ולא הגיוני, סופרמרקט חדש ישרת את צרכי תושבי השכונה? לא אם לחרדים יש מה להגיד בנושא. הרשימה עוד ארוכה אבל הרעיון ברור: הפתגם 'חיה ותן לחיות' מחייב רק את החילוניים. החרדים מעדיפים את הפתגם 'חיה ועשה לאחרים את המוות'.
 
8.
השחתת ערכים
 
 
קשה לדעת איך מדינת ישראל הייתה מתפתחת אם החרדים לא היו משאירים עליה את חותמם אבל נראה לי שמדינה דלת חרדים הייתה קצת פחות צינית וקצת יותר ערכית, שוויונית ומלוכדת. אין בכוונתי לטעון שאת כל המושחתים ודורשי טובת עצמם תרמו לנו רק החרדים אבל הם, בעזרת מתנחלי הציונות הדתית, בהחלט ערערו את הקונצנזוס הלאומי, ובעקבותיו את תחושת הלכידות הלאומית, ניתצו את מושג השוויון בפני החוק ולימדו את כולנו שאין כל פסול בהצבת טובת הסקטור והפרט מעל לטובת האומה והמדינה. כוחם הפוליטי של החרדים והמתנחלים איפשר להם להכפיף את העדיפויות הלאומיות לצרכיהם ולמשוך למטרותיהם תקציבים ייחודיים שהטיבו עימם על חשבון האוכלוסייה בכללותה. החרדים גם הוכיחו שניתן ליהנות מדבשה של הארץ מבלי להחזיר לה דבר. הם רוצים לחיות במדינת חוק אבל אינם מהססים לבוז למדינה ולחוקיה; הם נהנים מביטחון אבל לא מסכימים לשרת בכוחות שמופקדים על שמירתו והם חיים על חשבון הקופה הציבורית מבלי להעשיר אותה במיסיהם. התוצאה היא תחושת ניצול שהולכת ומתפשטת בקרב הציבור העובד, הלומד והמשרת שמגלה מידי יום ביומו שהוא חייב לעבוד ולשרת כדי שאחרים יוכלו להתבטל ולהשתולל. באוירה כזאת רק תעצומות נפש עצומות מאפשרות לאדם הישר להתעלם מהעוולות ולדבוק בערכיה המקוריים של מדינת ישראל ואכן בשלושים השנים האחרונות ראינו ירידה מתמדת בגיוס ובשירות המילואים וזלזול הולך גובר בשלטון החוק ובערכי הדמוקרטיה.
 
9.
חבלה באושיות המדינה ובחוסנה
 
 
בת בריתם החשובה ביותר של הרבנים החרדיים היא הבורות ולכן הם עושים כל שביכולתם על מנת לטפח ולהפיץ את הבורות, הבערות והנחשלות. לרועץ עומדים להם החינוך הממלכתי ומוסדות ההשכלה הגבוהה שפעם הציבו את מדינת ישראל בפסגת הנאורות והקדמה ולכן הרבנים עושים כל מאמץ על מנת להוציא צעירים ממוסדות הלימוד המתקדמים ולשלחם לישיבות שהופכים את השפוטים לבורים מוסמכים שמכירים אך ורק את האמיתות של רבניהם. כדי להשיג את מטרותיהם, ובעזרת מלחכי פנכה חסרי חוט שדרה שממהרים לומר הן לכל גחמותיהם, הרבנים ניפחו לעצמם מערך ישיבות אדיר מימדים בעזרתו הם מטפחים את הבורות וממנו הם מדירים את והידע המחקרי והמדעי שיאפשר לתלמידיהם לתפקד ולשגשג גם בעולם האמיתי ולא רק בעולם המדומה שהם המציאו לצרכיהם.

הרבנים משלחים בציבור שורה ארוכה של מחזירים בתשובה, רובם חסרי כל ידע של ממש, והללו מנצלים את מיטב הטכניקות השיווקיות להפלת נערים תמימים ברשתם של מדכאי נשמות שתוך זמן קצר ישכיחו מהם את כל הידע והתובנות שהם רכשו בחייהם הקודמים וישטפו למוחם את כל המיתוסים והפנטזיות של הדת היהודית. נערים שנופלים במלכודות הרבניות לרוב מוותרים על שירות צבאי, לימודים מועילים ועבודה בעלת ערך וכך, במקום לתרום למדינה דור חדש של מנהיגים, יזמים, מפתחים, מחדשים ובעלי מקצוע, הרבנים מציפים את הרחובות באנשים נחשלים שמפילים את עול פרנסתם, ופרנסת משפחותיהם הענפות, על כתפי הציבור. התוצאה היא מדינה שהופכת להיות יותר ויותר נבערת, בה פער ההכנסות הולך ומתרחב ומספר האנשים שמסוגלים לקבל החלטות מושכלות הולך וקטן.  
 
חוץ מכל זה אין לי אף טענה כלפי החרדים.


[א]             
משנה אבות א:ב
[ב]             
יחזקאל כג:כ
נקרא 4270 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

התגובות האחרונות