Skip to content

1VSDAT

שלישי, 31 יולי 2012 16:42

שבעת הדוקטורטים של המלך המשיח מליובאוויטש

דרג מאמר זה
(5 מדרגים)
הרב מנחם מנדל שניאורסון, האדמו"ר השביעי של חב"ד, החל את חייו כאדם די שגרתי שהגיע להישגים אקדמיים לא מרשימים ומילא, כנראה, תפקיד זוטר במספנות הצי האמריקאי. בצל חותנו, האדמו"ר השישי של חב"ד, הוא אמנם הצליח להתברג לתפקידים קצת יותר מכובדים במוסדות החינוך, ארגון הצדקה והוצאת הספרים של החסידות אך שום דבר בעברו לא רמז על העתיד המצפה לו: ענק בתורה, נביא, מלך, משיח, עושה ניסים, מציל המונים ומלומד בעל שבעה דוקטורטים. התדמית המנופחת של הרבי מלמדת על תמימותם של החסידים שמוכנים לבלוע ולעכל כל דבר הבל, על חוסר היושרה של הרבנים שאינם מאפשרים לעובדות לדכא את פולחן האישיות שמשרת את צרכיהם ועל מצבה העגום של החברה הישראלית שמאפשרת לאברכי המיסיון ללכוד נערים מבולבלים ולהפכם לחברים בכת הזויה שמכרסמת בעקביות תחת אושיותיה של מדינת ישראל.
 
 
האגדה
 
כמו בכל כת, גם הרבי האחרון של חסידות חב"ד, הרבי מנחם מנדל שניאורסון, עבר תהליך של רוממות והשגבה במהלכו הוא חדל להיות דמות היסטורית והפך לדמות מיתולוגית שנופחה למימדים על-טבעיים. אתרי אינטרנט רבים, בעיקר של חב"ד אך לעיתים גם של תמימים נוספים, הועמסו לעייפה בתיאורי גדולתו הכמעט אינסופית, כפי שתוכיח שירת ההלל הבאה שנכתבה על ידי המו"ר הרה"צ בנש"ק רבי יעקב פינטו שליט"א[א]:
 
 
אחד הימים בעלי ההשראה הגדולה בחיי, היה אותו היום בו נכנסתי ביחידות ובדחילו ורחימו לחדר כבוד קדושת האדמו"ר הקדוש רבי מנחם מנדל שניאורסון מחב"ד זצוק"ל. ... לא אוכל להעביר הרגשה זו למי שלא חווה אותה בחייו. דומה כאילו נכנס אתה להיכלו של מלך אך עטוף בעטיפת פשיטות שאין כדוגמתה. ... דומה כי כל דבר גשמי הנמצא בחדר יש בו אחיזה גבוהה ביותר – רוחנית ועליונה, זר לא יבין זאת.
 
כזה היה הקדוש מחב"ד, אשר חכמתו הייתה לאין ערוך ולאין שיעור. ... אף אני זכיתי להיות נוכח באותם מעמדות ולמרות שדיבר בשפת אידיש שאינני מבין, אך הדברים העמוקים, הקדושים והטהורים, שנשמעו מענק שבענקים הצליחו לחדור ולרגש את ליבי אף שאוזניי שמעו אך לא קלטו את הנאמר.
 
ניתן לומר כי שלמה המלך של הדור הזה היה רבינו הקדוש זיע"א, שליטתו לא הייתה רק בתורת אלוקים חיים, הוא היה בקי אף בחכמת הצד הגשמי, היה שולט בשפות רבות, וקיבל תארים גדולים מאוניברסיטת סורבון היוקרתית בצרפת. אין פלא כי מכריו ומוקיריו נמנים לא רק מהקהילה היהודית בעולם כולו, כי גם גדולי אומות העולם מרבים לדבר בשבחו ואף מעניקים לו תגמולים על המצאותיו בתחום הביטחון הכללי.
 
גם על נסיו הגדולים שחולל התייחס הרבי ברוב ענוותנותו כדבר טבעי שאינו מיוחד אך ורק לו ...
 
עצותיו וחוש הבחנתו של הרבי היו דבר נורא ונפלא, על כך יעידו אלפי סיפורים מהעולם כולו, ...  
 
הדברים מעוררים התרגשות רבה אך אינם מפתיעים כאשר מכירים את מעלת קדושתו ודרגתו של הרבי זיע"א, וידוע כי במלחמת המפרץ ... ואכן, דבריו שהיו בגדר גילוי נס ממש הוכחו אחרי המלחמה כמדויקים ומופלאים.[ב]
 
במהלך שמונה עשרה השנים שחלפו מאז מותו, הרבי ז"ל/שליט"א[ג] קושט לא רק בשפע של תארים משגיבים ומעשי ניסים נפלאים אלא גם במספר רב של תארים אקדמיים אותם אנו מוצאים בתיאורים דוגמת:
 
 *
לאחר נישואיו למד הרבי באוניברסיטת ברלין ולאחר מכן בסורבון בפריז. כנראה שבשנים אלה החלו לפרוח ידיעותיו המדהימות במתמטיקה, רפואה ומדעים[ד].
 *
האדמו"ר הוא בוגר סורבון ובעל תארים אקדמיים במדעים מדוייקים.[ה]
 
 *
בשנת ה'תרצ"ג עברו לפאריז (צרפת) שם הוסיף להתבודד ולעסוק בתורה והשלים כמה תארים אקדמיים בסורבון[ו].
 
 *
מכח התורה שולט הרבי גם בכל החכמות והמדעים המדוייקים (הרבי בעל מספר תארים אקדמיים גבוהים); פיזיקה, מתמטיקה, רפואה, הנדסה (חשמל, אוניות ומכונות) ומראה את הקשר שלהן לתורה[ז].
 *
בחכמתו האדירה למד תוך זמן קצר ביותר וללא כל יגיעה חכמות שונות, רכש ידיעות מקיפות וציוניו היו המעולים ביותר. הרבי שליט"א אף השתלם בעשרות שפות זרות, והגיע לידיעה טובה של מרבית השפות האירופאיות הנפוצות. לרבי שליט"א מלך המשיח יש תארים אקדמאים במקצועות שונים ומגוונים: פיזיקה, מתמטיקה, רפואה, הנדסה ועוד תחומים. 7 דוקטורטים יש לרבי שליט"א![ח]
 
אפילו הביוגרפיה החצי-רשמית שמצאה את דרכה לאתרי חב"ד רבים מפרטת:
 
תרצ"ג - 1933 - הגיע עם רעייתו לפריס. שם הוסיף להתבודד ולעסוק בתורה, וגם השלים כמה תארים אקדמיים בסורבון.[ט]
 
בעקבות כך חסידים רבים, ובכללם החסיד המסור שהתכתב עימי, למדו לשרבב את השכלתו המופרזת של הרבי לתוך כל דבריהם:
 
ה. אני מגורש מ'גוש-קטיף'. כחודש לפני הגירוש, נפצעתי יחד עם אורח מחו"ל. הוא ד"ר לכמיה וחזר בתשובה שלימה לאחר שהכיר ולמד את כל הסוגיות שהעלית ובמיוחד את התיחסותו של פרופ' {7 תארים...} הרבי מליובאוויטש.[י]
 
לחסידי חב"ד ברור, אם כן, שהרבי רכש את ידיעותיו המדהימות בפיזיקה, מתמטיקה, רפואה, מדעים והנדסת חשמל, אניות ומכונות בעת שהוא צבר 'תארים אקדמאים במקצועות שונים ומגוונים', או ביתר דיוק, בעת שרכש 'תוך זמן קצר ביותר וללא כל יגיעה' את שבעת הדוקטורטים בהם רבים מחסידי חב"ד אוהבים לפארו. השאלה היחידה היא אם השכלתו של האדמו"ר השביעי בשושלת חב"ד מצליחה להרשים גם חוקרים קצת יותר אובייקטיביים שבחרו להתעלם מהסיפורים המיתולוגיים, לנבור בתעודות ובמסמכים ולהרכיב לרבי קורות חיים שתואמים את המציאות ההיסטורית ולא רק את הזיותיהם של החסידים המסנוורים. האם גם החוקרים הללו רועדים מהתרגשות כל אימת שהם מהרהרים בהישגים האקדמיים המופלאים של מי שעתיד להיות נביא, מלך ומשיח?
 
 
האיש
 
את התשובה נותנים לנו פרופסור מנחם פרידמן מאוניברסיטת בר אילן, אחד החוקרים המובילים בחקר החברה היהודית בעידן המודרני, ופרופסור שמואל היימן מקווינס קולז' של אוניברסיטת ניו-יורק ששימש כפרופסור אורח לסוציולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים ובאוניברסיטת תל-אביב. שני החוקרים הללו, בספרם 'הרבי מליובאוויטש בחייו ובחיים שלאחר חייו'[יא] חושפים בפנינו את האירועים המתועדים בתולדותיו של מנחם מנדל שניאורסון, מי שלימים יהפוך לאדמו"ר הנערץ, ומאפשרים לנו להתוודע אל האיש שמאחורי האגדה.
 
בנוגע להשכלתו, הפורמאלית והלא פורמאלית, החוקרים הללו הגיעו למסקנות הבאות:
 
18.4.1902
מנחם מנדל שניאורסון נולד בעיירה יקטרינוסלב שעל גדות הדנייפר באזור שנמצא היום בתחומי אוקראינה.
 
עד 1909
לימודים אצל המלמד החב"די רבי זלמן וילנקין ובהמשך אצל אביו.
1909-1915
לימודים בישיבה ביקטרינוסלב שלימדה, לצד לימודי הקודש, גם את השפה העברית ואת הספרות העברית.
במקביל
חונכות אצל ישראל אידלסון, ציוני וסוציאליסט מושבע שלימים עלה לארץ ישראל, שינה את שמו לבר-יהודה וכיהן כשר הפנים ושר התחבורה בממשלות ישראל.
 
1923-1926
לימודים במכון הפולי-טכני היהודי ביקטרינוסלב שהולאם והפך לחלק מאוניברסיטת יקטרינוסלב. את המוסד הזה מנחם מנדל שניאורסון עזב ללא תואר אקדמי.
 
1927
לימודים באוניברסיטת לנינגרד כשומע חופשי.
 
1927-8
טענות לא מתועדות על לימודים בבית המדרש לרבנים של הילדסהיימר.
 
1928-1932
לימודים באוניברסיטת פרדריק וילהלם בברלין כשומע חופשי בקורסים לפילוסופיה ומתמטיקה. גם את המוסד הזה מנחם מנדל שניאורסון עזב ללא תואר אקדמי.
 
1933-4
לימודים סדירים במכינה לקראת לימודי הנדסה בבית הספר המיוחד לעבודות ציבוריות בבניין והנדסה (ESTP). ציוניו הממוצעים למדי הציבו אותו במקום העשירי או האחד עשרה בכיתה שמנתה עשרים ושמונה תלמידים.
 
1935-1937
השלמת הלימודים ב-ESTP. במהלך לימודיו מנחם מנדל דורג במקומות 12-14 מבין 28-29 הסטודנטים שלמדו יחד עימו.
 
25.3.1938
קבלת דיפלומה בהנדסה מכאנית ובהנדסת חשמל.
 
1937,1938
הגשת טפסי הרשמה לפקולטה למדעים בסורבון. לגבי לימודים בפועל אין שום תיעוד.
 
3.9.1939
פרוץ מלחמת העולם השנייה.
 
23.6.1941
מנחם מנדל ואשתו מגיעים לארה"ב
 
?
דיווחים בלתי מתועדים על עבודה אצל קבלן-משנה של צי ארצות הברית במספנת הצי בברוקלין.
 
1942 והילך
פעילות במוסדות חב"ד
 
1950
לאחר מות חותנו מנחם מנדל מתמנה לאדמו"ר השביעי של חב"ד
 
הישגיו של מנחם מנדל שניאורסון הם בהחלט מרשימים ואל לנו לזקוף לחובתו את העובדה שנדרשו לו 15 שנה בכדי לזכות בדיפלומה ממוסד שמקביל ברמתו למשהו בין הטכניון למכללה הטכנולוגית בחולון. במהלך השנים הללו הוא נאלץ להתמודד עם קשיי שפה, מדיניות הגירה עוינת, אילוצים דתיים שמנעו ממנו להשתתף באופן סדיר בכל השיעורים ומטלות שהוטלו עליו על ידי חותנו, האדמו"ר השישי של חב"ד. בתנאים אלו מעטים בלבד היו מתמידים במאמציהם ומעטים אף יותר היו ממשיכים לרדוף אחר הידע במוסד מכובד כמו הסורבון. למעשה, אם מלחמת העולם השנייה לא הייתה קוטעת את תכניותיו, אין כמעט כל ספק שהוא היה מצליח בסופו של דבר להתקבל לסורבון כתלמיד מן המניין ולהשלים את לימודיו לקראת תואר ראשון, ואולי אפילו שני, במתמטיקה או באחד המדעים. ייתכן אפילו שבגיל ארבעים ואחד או שניים הוא היה ממלא את כל חובותיו לדוקטורט ומקבל את התואר הנכסף מהאוניברסיטה היוקרתית אליה הוא בחר להירשם. למרבה הצער, ההיסטוריה כפתה עליו גורל אחר ומנחם מנדל נותר לבסוף רק עם התואר הבודד שהוענק לו על ידי בית הספר המיוחד לעבודות ציבוריות בבניין והנדסה.
 
המסקנה
 
עתה לא נותר לנו אלא לברר כיצד דיפלומה אחת ממכללה פולי-טכנית הפכה לשבעה דוקטורטים 'במקצועות שונים ומגוונים: פיזיקה, מתמטיקה, רפואה, הנדסה ועוד תחומים.' עיניים לא חב"דיות יראו בכך פלא עצום, שהרי אף אחד מאיתנו מעולם לא זכה להכיר אדם של ממש שהצליח תוך שלוש שנים[יב] לרכוש שבעה דוקטורטים שונים ועוד בטווח מקצועות כה רחב. חסידי חב"ד, לעומת זאת, מאמינים ששבעת תוארי הדוקטור הם בדיוק מה שהיינו מצפים למצוא אצל מי שאוחז ברמה רוחנית גבוהה ועליונה שמעמידה אותו בשורה אחת עם משה רבנו ושלמה המלך. אדם ששלט (ואולי עדיין שולט) לא רק בתורת אלוקים חיים אלא גם בחוכמות הצד הגשמי, שלא לדבר על מרבית שפות אירופה, לבטח לא התקשה לרכוש תארים רבים במסתורין אף שכלפי חוץ הוא בחר להצטייר כתלמיד בינוני שהתקדם באיטיות לתואר היחיד שהוא בחר לחשוף לעיני כול. העובדה שהוא החליט להצניע את הישגיו, ולא לנפנף בתאריו, מעולם לא הטעתה את בני הקהילות היהודיות בעולם כולו ואת גדולי אומות העולם שהרבו לדבר בשבחו והעניקו לו תגמולים על המצאותיו בתחום הביטחון הכללי וכל מי שאי פעם נחשף לעצותיו ונסיו הבין מעצמו שידענותו העצומה של הרבי הייתה חייבת להתבסס, לפחות בחלקה, על השכלה רחבה שזיכתה אותו במספר כה רב של דוקטורטים.
 
כאן, בקליפת האגוז, מקופלות כל הרעות החולות שרבני חב"ד מנסים להמיט על ילדינו. הרבנים הללו משלחים את אברכי המיסיון החב"די לרחובות ומורים להם לגייס נערים תמימים ומבולבלים לכת פולחן אישיות שסוגדת ליהודי זקן, מרקע די ממוצע, שנופח למימדים על-טבעיים וקושט בשבעה תארי דוקטור, סיפורי ניסים, יכולות כמעט אלוהיות וכינויי הערצה והשגבה שמעולם לא הוענקו לאף בן תמותה לא מיתולוגי. נערים שמתפתים להיכנס לישיבות חב"ד לומדים חיש קל להעריץ את האדמו"ר בעל שבעת הדוקטורטים ורבבות הניסים, לאמץ את תורתו החשוכה, לדקלם את סיסמאותיו, להתנגד לציונות, למדינת ישראל ולשלטון החוק ולשנוא את הנוצרים, החילוניים, השמאלניים, הערבים וכל שאר האנשים שאינם חושבים בדיוק כמו הרבנים התועלתנים שהשתררו עליהם.          
 
זר אכן לא יבין זאת.
 
 
אם אתם חושבים שטעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה תוכלו לנצל את מנגנון התגובות בכדי להעיר על המאמר, להפנות את תשומת לב הקוראים לטעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם צריכים להירשם מראש ואינכם צריכים אפילו להזדהות בשמכם האמיתי. עם זאת, אודה לכם אם את ההשמצות האישיות תפנו לדף הנקרא 'תגובות כלליות', אליו תוכלו להגיע באמצעות המשבצת הירוקה הנקראת 'הפניות' שנמצאת בשמאלו של דף הבית.
 
דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר ודרגו אותו. בנוסף, אשמח אם תצביעו בסקר שבדף הבית. אני חושב שצריך להפיץ ברבים את בשורת הספקנות ולכן אם המאמר מצא חן בעיניכם אנא שתפו אותו עם חבריכם ברשת החברתית אליה אתם משתייכים. לנוחיותכם, תמצאו בסוף המאמר כפתורי שיתוף שיקשרו אתכם באופן אוטומטי לכל רשת חברתית שרק תרצו.
 


[א]             
'המו"ר הרה"צ בנש"ק' - המורה ורב, הרב הצדיק, בן של קדושים, שליט"א - שיזכה לימים טובים וארוכים.
[ג]             
יש החושבים שהרבי נפטר ולכן הוא ראוי לתואר ז"ל (זכרונו לברכה). אחרים מאמינים שהרבי עודנו בין החיים ולכן יש לברכו בכינוי שליט"א (שיזכה לימים טובים וארוכים).
[ח]             
[י]             
ראה המאמר 'התכתבות עם חסיד מסור'
[יא]            
המהדורה האנגלית יצאה לאור בשנת 2010 בהוצאת Princeton University Press. המהדורה העברית יצאה לאור בשנת 2011 בהוצאת כינרת, זמורה-ביתן, דביר מוציאים לאור בע"מ ומרכז זלמן שז"ר לחקר תולדות העם היהודי.
[יב]            
ממועד הגשת טופסי ההרשמה לסורבון ב-1938 ועד לעזיבתו ליבשת החדשה ב-1941.
נקרא 8263 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

8 תגובות

 • קישור לתגובה חמישי, 22 ספטמבר 2016 22:06 הוסף ע״י עדי אביר

  רבקה,

  אני הסתמכתי על ספרם של פרופסור מנחם פרידמן מאוניברסיטת בר אילן ופרופסור שמואל היימן מקווינס קולז' של אוניברסיטת ניו-יורק, 'הרבי מליובאוויטש בחייו ובחיים שלאחר חייו'. שני החוקרים הללו בדקו בכל ארכיון אפשרי והגיעו למסקנות אותן פירטתי במאמר.

  היכן, לדעת אביך, עלו הרשימות באש? בסורבון? היום הכל כבר מתועד ומגובה על מדיה אלקטרונית אבל בשעתו כל האונברסיטאות החזיקו גיבוי על מיקרופישים. הטענה שהרבי לא היה מסוגל להוכיח את זכאותו למספר תוארי דוקטור כי כל הרשומות נשרפו היא מגוחכת.

  גם לוח הזמנים אינו מותיר לו זמן לרכישת תארים נוספים מעבר לתואר שהוא קיבל מבית הספר המיוחד לעבודות ציבוריות בבניין והנדסה (ESTP), אותו הוא סיים ב-1937. האם אביך חושב שהוא השלים מספר דוקטורטים ממועד הרשמתו לסורבון ב-1938 ועד לבריחתו לאמריקה באמצע 1941? את התואר בהנדסה הוא קיבל לאחר יותר מארבע שנות לימוד ונראה לך שהוא הצליח להשלים מספר דוקטורטים בשלושת שנות הלימוד שנותרו לו לשהות בפריז לפני עיזיבתו לארה"ב?

  אני בטוח שאם תכתבי לסורבון הם יאשרו, או ישללו, את הטענה שמנחם מנדל שניאורסון למד שם בשנים 1938-1941 ויודיעו לך אילו תוארים, אם בכלל, הוא הצליח להשלים.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 22 ספטמבר 2016 16:59 הוסף ע״י רבקה

  אבי טען בשיחה איתי שחלק גדול מהרשימות עלו באש בשנת 1968, ולכן לא מצאת עדויות ללימודים שלו ולתארים שלו. יש מקום שבו אמורים להיות רשומים תארים אקדמאיים של אנשים שונים ממוסדות שונים?

 • קישור לתגובה שבת, 22 דצמבר 2012 17:46 הוסף ע״י עדי אביר

  שאלתיאל,


  טעות שלי. אתה צודק. הרבי אכן נולד בניקולייב.

  אני מבין שאתה סומך את ידיך על שאר העובדות במאמר. תודה.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שבת, 22 דצמבר 2012 17:18 הוסף ע״י שאלתיאל

  הרבי מלובאוויטש לא נולד ביקטרינוסלב שבאוקריינה אלא בעיירה ניקולייב שברוסיה

 • קישור לתגובה שני, 26 נובמבר 2012 18:41 הוסף ע״י ראם

  אופס הבנתי...
  טוב כדאי שתשנו את הפונט, הוא מציק בעין.

 • קישור לתגובה שני, 26 נובמבר 2012 18:37 הוסף ע״י ראם

  למה אתם משקרים?
  המיתוס של שבעה דוקטורטים זה מיתוס שמספרים על ישעיהו ליבוביץ, וגם לגביו זה לא נכון (היו לו שניים).
  ככה אתם מכבדים את זכרו? אתם משקרים?

 • קישור לתגובה רביעי, 01 אוגוסט 2012 12:16 הוסף ע״י עדי אביר

  עדו,

  זה לא מה שניסיתי להעביר. מנחם מנדל שניאורסון היה בחור אמביציוזי שהתמיד בלימודיו ולמרות כל הקשייים הגיע לדיפלומה בהנדסה.

  אין סיבה לגמד אותו שלא לצורך.

 • קישור לתגובה רביעי, 01 אוגוסט 2012 07:18 הוסף ע״י עדו

  דווקא מאד קל להבין את זה. אתה מתייגע על לימודיך בכיתה והמורה המבוגרת בעלת הקול הצווחני צועקת עליך שתפסיק לחלום כבר. אפשרות אחת לברוח מכל זה היא ללכת לים ולעזאזל בית הספר, מחברות וציונים. אפשרות הפוכה היא לשמוע שבעצם בבית הספר מלמדים שטויות , שהרבי שאימצת לך היה חכם יותר מכל המורים ביחד ואם הוא או נציגיו אומרים לך לעזוב את הנוסחאות אז יש לך יופי של אישור לעשות מה שתמיד רצית ולעזוב את הלימודים (במילא מי שגדול בתורה מוציא תארים בקלות , כבדרך אגב). זה דבר מפתה מאד כשאתה בגיל ההתבגרות וספקות ראשונים מתחילים לעלות בך.

התגובות האחרונות

המאמרים האחרונים