Skip to content

1VSDAT

Open menu
שלישי, 31 יולי 2012 19:42

שבעת הדוקטורטים של המלך המשיח מליובאוויטש

דרג מאמר זה
(6 מדרגים)

הרב מנחם מנדל שניאורסון, האדמו"ר השביעי של חב"ד, החל את חייו כאדם די שגרתי שהגיע להישגים אקדמיים לא מרשימים ומילא, כנראה, תפקיד זוטר במספנות הצי האמריקאי. בצל חותנו, האדמו"ר השישי של חב"ד, הוא אמנם הצליח להתברג לתפקידים קצת יותר מכובדים במוסדות החינוך, ארגון הצדקה והוצאת הספרים של החסידות אך שום דבר בעברו לא רמז על העתיד המצפה לו: ענק בתורה, נביא, מלך, משיח, עושה ניסים, מציל המונים ומלומד בעל שבעה דוקטורטים. התדמית המנופחת של הרבי מלמדת על תמימותם של החסידים שמוכנים לבלוע ולעכל כל דבר הבל, על חוסר היושרה של הרבנים שאינם מאפשרים לעובדות לדכא את פולחן האישיות שמשרת את צרכיהם ועל מצבה העגום של החברה הישראלית שמאפשרת לאברכי המיסיון ללכוד נערים מבולבלים ולהפכם לחברים בכת הזויה שמכרסמת בעקביות תחת אושיותיה של מדינת ישראל.

 

האגדה

 

כמו בכל כת, גם הרבי האחרון של חסידות חב"ד, הרבי מנחם מנדל שניאורסון, עבר תהליך של רוממות והשגבה במהלכו הוא חדל להיות דמות היסטורית והפך לדמות מיתולוגית שנופחה למימדים על-טבעיים. אתרי אינטרנט רבים, בעיקר של חב"ד אך לעיתים גם של תמימים נוספים, הועמסו לעייפה בתיאורי גדולתו הכמעט אינסופית, כפי שתוכיח שירת ההלל הבאה שנכתבה על ידי המו"ר הרה"צ בנש"ק רבי יעקב פינטו שליט"א[א]:

 

אחד הימים בעלי ההשראה הגדולה בחיי, היה אותו היום בו נכנסתי ביחידות ובדחילו ורחימו לחדר כבוד קדושת האדמו"ר הקדוש רבי מנחם מנדל שניאורסון מחב"ד זצוק"ל. ... לא אוכל להעביר הרגשה זו למי שלא חווה אותה בחייו. דומה כאילו נכנס אתה להיכלו של מלך אך עטוף בעטיפת פשיטות שאין כדוגמתה. ... דומה כי כל דבר גשמי הנמצא בחדר יש בו אחיזה גבוהה ביותר – רוחנית ועליונה, זר לא יבין זאת.

 

כזה היה הקדוש מחב"ד, אשר חכמתו הייתה לאין ערוך ולאין שיעור. ... אף אני זכיתי להיות נוכח באותם מעמדות ולמרות שדיבר בשפת אידיש שאינני מבין, אך הדברים העמוקים, הקדושים והטהורים, שנשמעו מענק שבענקים הצליחו לחדור ולרגש את ליבי אף שאוזניי שמעו אך לא קלטו את הנאמר.

 

ניתן לומר כי שלמה המלך של הדור הזה היה רבינו הקדוש זיע"א, שליטתו לא הייתה רק בתורת אלוקים חיים, הוא היה בקי אף בחכמת הצד הגשמי, היה שולט בשפות רבות, וקיבל תארים גדולים מאוניברסיטת סורבון היוקרתית בצרפת. אין פלא כי מכריו ומוקיריו נמנים לא רק מהקהילה היהודית בעולם כולו, כי גם גדולי אומות העולם מרבים לדבר בשבחו ואף מעניקים לו תגמולים על המצאותיו בתחום הביטחון הכללי.

 

גם על נסיו הגדולים שחולל התייחס הרבי ברוב ענוותנותו כדבר טבעי שאינו מיוחד אך ורק לו ...

 

עצותיו וחוש הבחנתו של הרבי היו דבר נורא ונפלא, על כך יעידו אלפי סיפורים מהעולם כולו, ...  

 

הדברים מעוררים התרגשות רבה אך אינם מפתיעים כאשר מכירים את מעלת קדושתו ודרגתו של הרבי זיע"א, וידוע כי במלחמת המפרץ ... ואכן, דבריו שהיו בגדר גילוי נס ממש הוכחו אחרי המלחמה כמדויקים ומופלאים.[ב]

 

במהלך שמונה עשרה השנים שחלפו מאז מותו, הרבי ז"ל/שליט"א[ג] קושט לא רק בשפע של תארים משגיבים ומעשי ניסים נפלאים אלא גם במספר רב של תארים אקדמיים אותם אנו מוצאים בתיאורים דוגמת:

 

 *

לאחר נישואיו למד הרבי באוניברסיטת ברלין ולאחר מכן בסורבון בפריז. כנראה שבשנים אלה החלו לפרוח ידיעותיו המדהימות במתמטיקה, רפואה ומדעים[ד].

 

 *

האדמו"ר הוא בוגר סורבון ובעל תארים אקדמיים במדעים מדויקים.[ה]

 

 *

בשנת ה'תרצ"ג עברו לפאריז (צרפת) שם הוסיף להתבודד ולעסוק בתורה והשלים כמה תארים אקדמיים בסורבון[ו].

 

 *

מכוח התורה שולט הרבי גם בכל החכמות והמדעים המדויקים (הרבי בעל מספר תארים אקדמיים גבוהים); פיזיקה, מתמטיקה, רפואה, הנדסה (חשמל, אוניות ומכונות) ומראה את הקשר שלהן לתורה[ז].

 

 *

בחוכמתו האדירה למד תוך זמן קצר ביותר וללא כל יגיעה חכמות שונות, רכש ידיעות מקיפות וציוניו היו המעולים ביותר. הרבי שליט"א אף השתלם בעשרות שפות זרות, והגיע לידיעה טובה של מרבית השפות האירופאיות הנפוצות. לרבי שליט"א מלך המשיח יש תארים אקדמאים במקצועות שונים ומגוונים: פיזיקה, מתמטיקה, רפואה, הנדסה ועוד תחומים. 7 דוקטורטים יש לרבי שליט"א![ח] 

 

אפילו הביוגרפיה החצי-רשמית שמצאה את דרכה לאתרי חב"ד רבים מפרטת:

 

תרצ"ג - 1933 - הגיע עם רעייתו לפריס. שם הוסיף להתבודד ולעסוק בתורה, וגם השלים כמה תארים אקדמיים בסורבון.[ט]

 

בעקבות כך חסידים רבים, ובכללם החסיד המסור שהתכתב עימי, למדו לשרבב את השכלתו המופרזת של הרבי לתוך כל דבריהם:

 

אני מגורש מ'גוש-קטיף'. כחודש לפני הגירוש, נפצעתי יחד עם אורח מחו"ל. הוא ד"ר לכמיה וחזר בתשובה שלימה לאחר שהכיר ולמד את כל הסוגיות שהעלית ובמיוחד את התיחסותו של פרופ' {7 תארים...} הרבי מליובאוויטש.[י]  

 

לחסידי חב"ד ברור, אם כן, שהרבי רכש את ידיעותיו המדהימות בפיזיקה, מתמטיקה, רפואה, מדעים והנדסת חשמל, איניות ומכונות בעת שהוא צבר 'תארים אקדמאים במקצועות שונים ומגוונים', או ביתר דיוק, בעת שרכש 'תוך זמן קצר ביותר וללא כל יגיעה' את שבעת הדוקטורטים בהם רבים מחסידי חב"ד אוהבים לפארו. השאלה היחידה היא אם השכלתו של האדמו"ר השביעי בשושלת חב"ד מצליחה להרשים גם חוקרים קצת יותר אובייקטיביים שבחרו להתעלם מהסיפורים המיתולוגיים, לנבור בתעודות ובמסמכים ולהרכיב לרבי קורות חיים שתואמים את המציאות ההיסטורית ולא רק את הזיותיהם של החסידים המסנוורים. האם גם החוקרים הללו רועדים מהתרגשות כל אימת שהם מהרהרים בהישגים האקדמיים המופלאים של מי שעתיד להיות נביא, מלך ומשיח?

 

העובדות האמתיות

 

את התשובה נותנים לנו פרופסור מנחם פרידמן מאוניברסיטת בר אילן, אחד החוקרים המובילים בחקר החברה היהודית בעידן המודרני, ופרופסור שמואל היימן מקווינס קולז' של אוניברסיטת ניו-יורק ששימש כפרופסור אורח לסוציולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים ובאוניברסיטת תל-אביב. שני החוקרים הללו, בספרם 'הרבי מליובאוויטש בחייו ובחיים שלאחר חייו'[יא] חושפים בפנינו את האירועים המתועדים בתולדותיו של מנחם מנדל שניאורסון, מי שלימים יהפוך לאדמו"ר הנערץ, ומאפשרים לנו להתוודע אל האיש שמאחורי האגדה.

 

בנוגע להשכלתו, הפורמאלית והלא פורמאלית, החוקרים הללו הגיעו למסקנות הבאות:

 

18.4.1902

מנחם מנדל שניאורסון נולד בעיירה יקטרינוסלב שעל גדות הדנייפר באזור שנמצא היום בתחומי אוקראינה.

 

עד 1909

לימודים אצל המלמד החבדי רבי זלמן וילנקין ובהמשך אצל אביו.

 

1909-1915

לימודים בישיבה ביקטרינוסלב שלימדה, לצד לימודי הקודש, גם את השפה העברית ואת הספרות העברית.

 

במקביל

חונכות אצל ישראל אידלסון, ציוני וסוציאליסט מושבע שלימים עלה לארץ ישראל, שינה את שמו לבר-יהודה וכיהן כשר הפנים ושר התחבורה בממשלות ישראל.

 

1923-1926

לימודים במכון הפוליטכני היהודי ביקטרינוסלב שהולאם והפך לחלק מאוניברסיטת יקטרינוסלב. את המוסד הזה מנחם מנדל שניאורסון עזב ללא תואר אקדמי.

 

1927

לימודים באוניברסיטת לנינגרד כשומע חופשי.

 

1927-8

טענות לא מתועדות על לימודים בבית המדרש לרבנים של הילדסהיימר.

 

1928-1932

לימודים באוניברסיטת פרדריק וילהלם בברלין כשומע חופשי בקורסים לפילוסופיה ומתמטיקה. גם את המוסד הזה מנחם מנדל שניאורסון עזב ללא תואר אקדמי.

 

1933-4

לימודים סדירים במכינה לקראת לימודי הנדסה בבית הספר המיוחד לעבודות ציבוריות בבניין והנדסה (ESTP). ציוניו הממוצעים למדי הציבו אותו במקום העשירי או האחד עשרה בכיתה שמנתה עשרים ושמונה תלמידים.

 

1935-1937

השלמת הלימודים ב-ESTP. במהלך לימודיו מנחם מנדל דורג במקומות 12-14 מבין 28-29 הסטודנטים שלמדו יחד עימו.

 

25.3.1938

קבלת דיפלומה בהנדסה מכאנית ובהנדסת חשמל.

 

1937,1938

הגשת טפסי הרשמה לפקולטה למדעים בסורבון. לגבי לימודים בפועל אין שום תיעוד.

 

3.9.1939

פרוץ מלחמת העולם השנייה.

 

23.6.1941

מנחם מנדל ואשתו מגיעים לארה"ב

 

?

דיווחים בלתי מתועדים על עבודה אצל קבלן-משנה של צי ארצות הברית במספנת הצי בברוקלין.

 

1942 והילך

פעילות במוסדות חב"ד.

 

1950

לאחר מות חותנו מנחם מנדל מתמנה לאדמו"ר השביעי של חב"ד.

 

הישגיו של מנחם מנדל שניאורסון הם בהחלט מרשימים ואל לנו לזקוף לחובתו את העובדה שנדרשו לו 15 שנה בכדי לזכות בדיפלומה ממוסד שמקביל ברמתו למשהו בין הטכניון למכללה הטכנולוגית בחולון. במהלך השנים הללו הוא נאלץ להתמודד עם קשיי שפה, מדיניות הגירה עוינת, אילוצים דתיים שמנעו ממנו להשתתף באופן סדיר בכל השיעורים ומטלות שהוטלו עליו על ידי חותנו, האדמו"ר השישי של חב"ד. בתנאים אלו מעטים בלבד היו מתמידים במאמציהם ומעטים אף יותר היו ממשיכים לרדוף אחר הידע במוסד מכובד כמו הסורבון. למעשה, אם מלחמת העולם השנייה לא הייתה קוטעת את תוכניותיו, אין כמעט כל ספק שהוא היה מצליח בסופו של דבר להתקבל לסורבון כתלמיד מן המניין ולהשלים את לימודיו לקראת תואר ראשון, ואולי אפילו שני, במתמטיקה או באחד המדעים. ייתכן אפילו שבגיל ארבעים ואחד או שניים הוא היה ממלא את כל חובותיו לדוקטורט ומקבל את התואר הנכסף מהאוניברסיטה היוקרתית אליה הוא בחר להירשם. למרבה הצער, ההיסטוריה כפתה עליו גורל אחר ומנחם מנדל נותר לבסוף רק עם התואר הבודד שהוענק לו על ידי  בית הספר המיוחד לעבודות ציבוריות בבניין והנדסה.

 

המסקנה

 

עתה לא נותר לנו אלא לברר כיצד דיפלומה אחת ממכללה פולי-טכנית הפכה לשבעה דוקטורטים 'במקצועות שונים ומגוונים: פיזיקה, מתמטיקה, רפואה, הנדסה ועוד תחומים.' עיניים לא חבדיות יראו בכך פלא עצום, שהרי אף אחד מאיתנו מעולם לא זכה להכיר אדם של ממש שהצליח תוך שלוש שנים[יב] לרכוש שבעה דוקטורטים שונים ועוד בטווח מקצועות כה רחב ומגוון. חסידי חב"ד, לעומת זאת, מאמינים ששבעת תוארי הדוקטור הם בדיוק מה שהיינו מצפים למצוא אצל מי שאוחז ברמה רוחנית גבוהה ועליונה שמעמידה אותו בשורה אחת עם משה רבנו ושלמה המלך. אדם ששלט (ואולי עדיין שולט) לא רק בתורת אלוקים חיים אלא גם בחוכמות הצד הגשמי, שלא לדבר על מרבית שפות אירופה, לבטח לא התקשה לרכוש תארים רבים במסתורין אף שכלפי חוץ הוא בחר להצטייר כתלמיד בינוני שהתקדם באיטיות לתואר היחיד שהוא בחר לחשוף לעיני כול. העובדה שהוא החליט להצניע את הישגיו, ולא לנפנף בתאריו, מעולם לא הטעתה את מעריציו היהודים ואת גדולי אומות העולם שהרבו לדבר בשבחו והעניקו לו תגמולים על המצאותיו בתחום הביטחון הכללי. כל מי שאי פעם נחשף לעצותיו וניסיו של הרבי אמור היה להבין שידענותו העצומה של הרבי הייתה חייבת להתבסס, לפחות בחלקה, על השכלה רחבה שזיכתה אותו במספר כה רב של דוקטורטים.

 

כאן, בקליפת האגוז, מקופלות כל הרעות החולות שרבני חב"ד מנסים להמיט על ילדינו. הרבנים הללו משלחים את אברכי המיסיון החבדי לרחובות ומורים להם לגייס נערים תמימים ומבולבלים לכת פולחן אישיות שסוגדת ליהודי זקן, מרקע די ממוצע, שנופח למימדים על-טבעיים וקושט בשבעה תארי דוקטור, סיפורי ניסים, יכולות כמעט אלוהיות וכינויי הערצה והשגבה שמעולם לא הוענקו לאף דמות לא מיתולוגית. נערים שמתפתים להיכנס לישיבות חב"ד לומדים חיש קל להעריץ את האדמו"ר בעל שבעת הדוקטורטים ורבבות הניסים, לאמץ את תורתו החשוכה, לדקלם את סיסמאותיו, להתנגד לציונות, למדינת ישראל ולשלטון החוק ולשנוא את הנוצרים, החילוניים, השמאלניים, הערבים וכל שאר האנשים שאינם חושבים בדיוק כמו הרבנים התועלתנים שהשתררו עליהם.          

 

זר אכן לא יבין זאת.

 

 

טעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה? במנגנון התגובות שבהמשך תוכלו להעיר על המאמר, לחשוף את טעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם חייבים להזדהות בשמכם האמתי אבל עליכם לספק כתובת מייל תקינה. את ההשמצות אבקש לשלוח לדף התגובות הכלליות. דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר, דרגו אותו ועשו לייק לדף האתר בפייסבוק.

 [א]             

'המו"ר הרה"צ בנש"ק' - המורה ורב, הרב הצדיק, בן של קדושים, שליט"א - שיזכה לימים טובים וארוכים.

[ג]             

יש החושבים שהרבי נפטר ולכן הוא ראוי לתואר ז"ל (זכרונו לברכה). אחרים מאמינים שהרבי עודנו בין החיים ולכן יש לברכו בכינוי שליט"א (שיזכה לימים טובים וארוכים).

[ח]             

http://www.chabad.fm/429/5087.html

[י]             

ראה המאמר 'התכתבות עם חסיד מסור'

[יא]            

המהדורה האנגלית יצאה לאור בשנת 2010 בהוצאת Princeton University Press. המהדורה העברית יצאה לאור בשנת 2011 בהוצאת כינרת, זמורה-ביתן, דביר – מוציאים לאור בע"מ ומרכז זלמן שז"ר לחקר תולדות העם היהודי.

[יב]            

ממועד הגשת טופסי ההרשמה לסורבון ב-1938 ועד לעזיבתו ליבשת החדשה ב-1941.

נקרא 12597 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

27 תגובות

 • קישור לתגובה רביעי, 11 מאי 2022 20:56 הוסף ע״י עדי אביר

  רפאל,

  אתה כותב 'אברהם אבינו היה לבד להפיץ שמו של הקב"ה כשכל האנושות עבדה את העצים והאבנים.' אתעלם מהניסוח הבעייתי ואשאל אותך מספר שאלות: מניין אתה יודע מה שאתה חושב שאתה יודע? האם בתורה כתוב שאברהם אבינו היה הראשון להפיץ את שמו של הקב"ה? כמובן שלא. להיפך. בתורה כתוב: 'וּמַלְכִּי צֶדֶק מֶלֶךְ שָׁלֵם הוֹצִיא לֶחֶם וָיָיִן וְהוּא כֹהֵן לְאֵל עֶלְיוֹן. וַיְבָרֲכֵהוּ וַיֹּאמַר בָּרוּךְ אַבְרָם לְאֵל עֶלְיוֹן קֹנֵה שָׁמַיִם וָאָרֶץ. וּבָרוּךְ אֵל עֶלְיוֹן אֲשֶׁר מִגֵּן צָרֶיךָ בְּיָדֶךָ וַיִּתֶּן לוֹ מַעֲשֵׂר מִכֹּל.' (בראשית יד:יח-כ), כלומר, מלכי צדק היה כהן 'לאל עליון' עוד לפני שהוא נתקל לראשונה באברהם (אז עדיין אברם) אביך וברור שאין כל בסיס לטיעון שאברהם עבד את הקב"ה כשכל האנושות עדיין עבדה את העצים והאבנים כי בארץ ישראל, לפחות, היו כבר כאלו שעבדו את 'אל עליון' עוד לפני בואו של אברהם. אתעלם גם מהעובדה שאינך יודע את ההבדל בין עבודת אלים שמשרים את שכינתם בפסלי עץ ואבן לבין סגידה לעצים ואבנים עצמם ואשאל שוב, על סמך מה אתה קובע שאברהם היה הראשון שעבד את האל במקום לעבוד אלי עץ ואבן? אענה במקומך, אתה מסתמך על האגדה הרבנית בבראשית רבה פרשה לח פיסקה יג ואינך מעלה על דעתך שהסיפור הזה הומצא על ידי הרבנים כחלק ממאמץ מתמשך לשטוף את מוחות תלמידיהם באגדות חסרות שחר שנועדו לרומם את אישי המופת של העם היהודי ולנפח את חזותיהם של המאמינים בתחושת עליונות חסרת כל הצדקה. חשוב בעצמך, כיצד הרבנים ידעו במאה הראשונה או השנייה לספירת העמים מה התרחש בחנותו של תרח אלפיים שנה קודם לכן? ברור שהסיפור הוא המצאה רבנית מתחילתו ועד סופו ובכל זאת בתחילתה של המאה העשרים ואחת בחור אינטליגנטי כמוך עדיין משתמש בסיפור הזה כהצדקה לעליונותה של הדת היהודית.

  הדברים הללו מסבירים את התועלת במעשיי: הארץ הולכת ונשטפת באנשים דלי השכלה כללית שחיים את חייהם לאורן של אגדות נושנות שהומצאו על רבנים אינטרסנטיים שהצליחו בעזרת סיפורי בדים, עיוותים, סילופים וסתם שקרים לשמר את מעמדם, כבודם, כוחם והכנסותיהם גם בעידן בו רוב האנושות כבר הבינה שהאמת נמצאת רק במדע ובמחקר ולא בסיפורים עתיקים שכבר מזמן אבד עליהם הכלח. אני חושב שציבור שסר למרותם של הרבנים דורשי טובת עצמם מהווה סכנה לכל הערכים בהם אני מאמין: ליברליזם, הומניזם, פלורליזם, דמוקרטיה, שלטון החוק, שוויון זכויות בפני החוק, כבוד האדם וחירותו, עליונות המדע וכדומה ולכן אני שואף לפקוח את עיניהם של המסומאים ולמרק מוחות מההבלים שנשטפו לתוכם. אני משוכנע שלא אצליח לבלום את האסון ההולך ומתממש אבל אני גם די בטוח שדבריי משפיעים על מוכשרים ממני והם ישלימו בבא היום את המלאכה. בכל מקרה, די לי אם אציל ולו נפש אחד מטלפי הדת ואז ארגיש כאילו הצלתי עולם שלם.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 09 מאי 2022 01:37 הוסף ע״י רפאל

  אחרי בדיקה, יש כ-100,000 אברכים במדינה. סה"כ כ- 8% מכלל האוכלוסיה החרדית.זמן ממוצע ללימוד בכולל הינו של ארבע שנים. כשחלק ניכר מהם לומדים מקצועות של ממש כגון מוהלים ,שוחטים, רבני קהילות , סופרים ודיינים ועוד ועוד. כי -בניגוד למה שהייתה רוצה - עם ישראל רוצה בכל הדברים האלו ולכן אין ברירה אלא לשבת וללמוד. כלומר יש ביקוש וצריך לספק את הסחורה. אבל הכי אבסורדי בכל זה הוא שאם אתה לומד מדעי הרוח שאין בהם שום תועלת להתקדמות החברה כגון היסטוריה או ספרות או אומנות וכיוצא בזה מגיע לך הון עתק מתקציב המדינה, אבל אם אתה לומד תורה שמשמר את התרבות היהודית (במדינה היהודית) לעם ישראל כדי שלא יהיה פה מדינת דאנמרק או צרפת מגיע לך שאריות ופירורים מהתקציב.
  ואגב, כנראה שאתה לא מכיר טוב את העולם החרדי. אני ואשתי חרדים וב"ה מתפרנסים בכוחות עצמינו. אשתי למדה ועובדת באוניברסיטה העברית ואני למדתי במכללת וואינ גאט ועובד בתור מאמן אומניות לחימה. ואם תבדוק את המספרים בעצמיך ולא מה שאמרו לך ליברמן והארץ, הייתה מגלה הרבה שקרים שהלעיטו לך.

 • קישור לתגובה שני, 09 מאי 2022 00:23 הוסף ע״י רפאל

  עדי
  1. אני תוקף אותך אישית כי אתה תוקף אותי אישית. "שטפו לך את המוח" "כל החרדים" "אפשר להונות" וכו' וכו'. קרא את עצמיך שוב. וכל הפוסל במומו פוסל (קידושין ע)

  2.כבודו לא מודע לעובדות בשטח. עם ישראל חוזר בהמונהם למקורם. אין כל קשר מספרית בין כמות שומרי תורה ומצוות בארץ לפני 30 שנה לבין היום. בשביל א' שחוזר בשאלה, 10 חוזרים בתשובה

  3. עדיין אין תועלת למעשיך. כי ממה נפשך? אם התורה אמת, אין גבול ואין תכלית לעונש שלך. לנצח נצחים אתה תשלם על משעים אלו. ואם התורה אינה אמת חלילה, אז אתה ואני נהפך לסק של חלבונים ותו לא מידי. לכן תעלומה במקומה עומדת. מה אתב מרוויח מזה? מינימום חוש עסקים לא? ברם, יש ללב סיבות שההיגיון לא יודע.

  4.לפי העובדות, אנחנו כ7 מילארד בני אדם עלי אדמות, א"כ 1.5 מליארד אינו 0.1% מהאוכלוסיה...
  אבל בגוף העניין, עובדת הערצה של העולם לגאונות התלמודית אינו כאן לאמת דבריו או להכחישו. רק הבאתי את העניין הזה כדי לענות לזלזול שלך בדברי רבותינו. כידוע, האמת אינו נמדד לפי מספר המסכימים לו או המתנגדים אליו. אברהם אבינו היה לבד להפיץ שמו של הקב"ה כשכל האנושות עבדה את העצים והאבנים.

  6. נכון. החרידים מהווים כ-12% מהאוכלוסיה הכללית. דהיינו כ-1,200,000. כ-60,000 אברכים רשומים ב"דתות". יוצא ש5% מהם יושבים ולומדים תורה. כל א' מהם מקבל 600 ש"ח חודשי.
  והנה ארגון חרדי כמו יד שרה חוסך לקופת המדינה יותר כסף מתקציב הישיבות השנתי. וכאלה ארגונים יש מאות. כשכל המתנדבים מתנדבים במשך כ10 שנים (ולא 3 שנים בלבד).
  בניגוד לכם השמאלנים הקיצוניים, אתם הקמתם ממשלה שנתנה למחבלים את כל המדינה על מגש של זהב. 54 מליארד שקלים עבור מפלגה של 4 מנדתים... זה יותר כסף מכל מה שמפלגות החרדיות הצליחו להקצות לישיבות בכל משך חיי המדינה. ואנחנו הפראזיתים כשאתם אלו שהרסו את המדינה. ומה קבלנו תמורת זה? דם פיגועים אלמנות ולוויות. כל זה כי אתם חיים בבואה וסוג של פאנטזיה שיום יגיע שערבים יעשו שלום איתנו. עצוב

  ברם אין זה נוגע כ"כ לענייננו כי האתר שלך נגד התורה ומה "שאין לי שום בעיא עם הדתיים" וכו'וכו'. והלא הם הם נגדיך ונוגדים להשקפתך. וזה ברור.
  ומה שאמרת שהמסורתיים הם חילונים עם כיפה, אתה מנסה להרגיע את עצמיך אבל אליבא דאמת גם אתה יודע שזה שקר גמור. כי אם הם מגדירים את עצמם מסורתיים, הרי שהם מסורתיים ולא תחליט במקומם.

  7. עליהם להחליט באיזו מדינה הם רוצים לחיות. והעובדות הם שהמחנה השמאולני אין לו רוב בלי מפלגות ערביות ובלי בוגד מסויים שהפך את כל הבטחותיו לבוחריו הימניים בשביל הכסא.

  8. אני לא רואה במתנחליים פאשיסטיים וכדומה כמו שאתה מגדיר אותם, אלא נאמני ארץ ישראל שרוצים לחזור לנחלת אבותיהם. הם תוענים - ובצדק - בעלות עם ישראל לארץ ישראל כולה. ואם תאמר שאין זכות להם מצד התנ"ך, אז גם אין לך זכות לחיות בתל אביב, חיפה או ראשון לציון. כי היה פה עם שגרשת בכוח והתיישבת במקומו. אז ממה נפשך? אם תודה באמיתות התורה, אז דין חברון כדין תל אביב. ואם תכחיש אמיתות התנ"ך אז דין תל אביב כדין חברון. והכי מגוחך בזה, שהערבים מודים באמיתות התנ"ך...

 • קישור לתגובה שלישי, 03 מאי 2022 16:04 הוסף ע״י עדי אביר

  רפאל,

  1. אתה ממשיך לתקוף אותי אישית. אני לא מאשים אותך. כל החרדים תמיד מגיבים במתקפות אישיות וניבולי פה. זה מה שמלמדים אתכם בישיבות שלכם.

  2. אני מאמין לך שאתה לא מבין מדוע אני נלחם אבל אני לא מסכים שזה קרב אבוד מראש. לפי דעתי, הצד שלי דווקה מנצח. ייקח זמן וגם אתה תבין זאת.

  3. במבט החיים שלך יש תועלת במעשיך. במבט החיים שלי - כל נפש שאני מציל ממלתעות הדת שקולה עבורי כעולם שלם.

  4. אתה חושב שאני שורף זמן. זה אולי נכון אבל אני עושה זאת על חשבוני. מאידך, אני חושב שאתם רק שורפים את זמנכם אבל אתם לא עושים זאת על חשבונכם אלא שוב על חשבוני.

  5. שני מיליארד סינים וקוריאנים אינם פוטנציאל הגידול שלכם. אף סיני או קוריאני לא ייתגייר כי הוא רואה בתלמוד יצירה גאונית. אין לכם השג מוחשי להתגאות בו חוץ מאשר שני מיליארד סינים וקוריאנים שרואים בתלמוד יצירה גאונית? במיוחד לאור העובדה שבסין חיים רק מיליארד וחצי איש ובקוריאה הדרומית רק חמישים מיליון ולמרות מה שרבניך סיפרו לך, 99.9% מהם מעולם לא שמעו על התלמוד שלך. אתם סתם ממחזרים, בתוקפנות ולעיתים גם בגסות רוח, את הסיסמאות שרבניכם שוטפים למוחכם מבלי לטרוח ולבדוק בעצמכם אם הנתונים נכונים או לא.

  6. החרדים מהווים קצת יותר מעשרה אחוזים מאזרחי המדינה. הדתיים והמסורתיים משרתים בצבא, לומדים באונברסיטאות ומתפרנסים בכוחות עצמם. עם אלו אין לי שום בעייה. הנשירה בקרב האורתודוקסים המודרניים היא עצומה וכיום הציונות הדתית בנוייה סביב גרעין קשה של מתנחלים קואזי-פאשסטים. המסורתיים הם חילונים עם כיפה בכיס ולא כמו שאתה היית רוצה לחשוב, חרדים שמתחפשים לחילונים.

  7. רוב רובו של הציבור רוצה לחיות במדינה הומניסטית-ליברלית-דמוקרטית בעלת צביון יהודי. לא במדינה תיאוקרטית שנשלטת על ידי רבנים.

  אשמח אם לא תענה לי אבל אם תחליט בכל זאת להמשיך את הדיון נסה בבקשה להימנע מביטויים דוגמת 'אנשים עלובים כמוך' ו'אדולף ליברמן' כי כבר מיצית את מלא מידת הסובלנות שאני מוכן להקצות לך.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 02 מאי 2022 22:41 הוסף ע״י רפאל

  אבל מה שאני לא מבין זה למה אתה נלחם על קרב שאבוד מראש ושלא יביא לך שום תועלת. לא כסף ולא כבוד.

  גילית את האור? אז מה אתה עושה פה?
  במבט החיים שלי יש לי תועלת עצומה לדבוק בקודש ולהחזיר בתשובה. אבל אתה, כלום סתם בזבוז זמן. לך לחיות את החיים שלך וזה הכל. אתה פשוט שורף זמן.

  על זה נאמר "אין שכל אין דאגות"

 • קישור לתגובה שני, 02 מאי 2022 22:37 הוסף ע״י רפאל

  הבטחתי לעצמי לא לענות אבל אני מודה שאתה מגרד לי.
  כמה שטויות ושקרים אפשר להכניס במילים בודדות...

  דע לך שגם היותנו מטי מספר זהו גם נבואה בתורה פרשת כי תבא בחלק הקללות וז"ל (בקירוב) : "ונשארתם מטי מספר בגויים אשר הוליכך ה' אלוקיך שם". נכון הרבה יהודים קפצו מהרכבת במשך הגלות, אתה א' מהם בגלל זה אתה תעלם כאחרים ואנחנו נשאר לנצח.

  בנוגע לזה שמיצינו את כל "הפוטנציאל" שלנו, שני מליארד סינים וקוראנים חולקים עליך ורואים בתלמוד יצירה גאונית על. הם גם קבעו לימודו במערכת החינוך שלהם.

  למרות כל ההתבוללות שהיה אנחנו עדיין כאן. וב"ה הרוב החילוני במדינה כבר הינו בפח האשפה של ההיסטוריה של מדינת ישראל. רוב עם ישראל בארץ ישראל הינו מסורתי, דתי וחרדי. הישראלי החילוני הינו כבר מיעוט. וגם רבים מהמגדירים את עצמם כחילונים אינם חילונים באמת (דהיינו חילוני דתי כמוך) אלא מקדש בשבת, לא נוגע בחמץ בפסח, צם ביום כיפור, פוקד את הבתי כנסיות מידי פעם. אתה א' הספצימן האחרונים של החילוני הישן שכר עבר זמנו. אולי נבא לבקר אותך במוזאון מתישהו.
  אנחנו עדים לחזרה בתשובה ענקית, מספר הבתי כנסיות בישראל הכפיל את עצמו פי כמה וכמה בשנים אחרונות. וכן מספר הישיבות, וכן שיעורי תורה המופצים בכל הארץ מלאים מפה לפה עד אפס מקום. היום רוב המסעדות במדינת ישראל כשרות, עוד ועוד מושבים חילוניים מבקשים מקווה טהרה ובתי כנסיות. עוד ועוד יהודים חוזרים למקורם על אפם וחמתם של אנשים עלובים כמוך שאוחזים באמונתם בכל מחיר (והיא דורשת אמונה עוורת ופאנטיט, כי אחרי כל הגלויים במאה האחרון בתחום המדע שרק מצדיקים ומוכיחים אמיתות דברי תורה כבר 3300 שנה אין ברירה לכם אלא לקלל. אבל אל דאגה יש כמוכם שמאמינים שאלויס לא מת)
  בנוגע לתקציב, אני שמח לראות שאדולף ליברמן שרף לך את המוח עד הסוף עם שקריו. אני מרחם עליך

 • קישור לתגובה שני, 02 מאי 2022 19:18 הוסף ע״י עדי אביר

  רפאל,

  אתה מדקלם את הסיסמאות של רבניך מבלי לעצור ולבדוק את העובדות. במהלך ההיסטוריה היהודים נטמעו בסביבתם כל אימת שניתנה להם ההזדמנות לעשות זאת. רוב יהודי ספרד התנצרו ולא יצאו לגלות. מספר רב של יהודי ארץ ישראל התנצרו בתקופה הביזנטית. יהודי מרכז אירופה השילו מעליהם אצ היהדות האורתודוקסי, מיליונים בברית המועצות התבוללו, רוב רובם של יהודי ארצות הברית אינם חשים שום זיקה ליהדות ולבטח לא ליהדות החרדית. כיום, פחות מ-20% מיהודי העולם מגדירים את עצמם כאורתודוקסים והנטישה נמצאת בעיצומה. הדת נמצאת בנסיגה בכל העולם המערבי ועל אחת כמה וכמה בקרב היהודים. למעשה, ללא התמיכה הכספית של המדינה ושל יהודים חופשיים בארה"ב, הדת היהודית הייתה הופכת ללא יותר מקוריוז ולולא החומות שהרבנים בנו סביב חסידיהם קצב היציאה בשאלה היה הרבה הרבה יותר גבוה.

  רק שטופי מוח שאינם נחשפים לאמתות אחרות ממשיכים לדבוק באמונות שכבר מזמן הפכו ללא רלוונטיות והדבר יתבהר כשתקום כאן ממשלה שתייצג את הדעות של רוב הציבור ותשלול ממכם את תקציבי הענק שאתם מצליחים לסחוט עקב היותכם לשון המאזניים בכנסת. הבועה החרדית שורדת בגלל קוצר הרואי של הפוליטיקאים ולא בגלל ערכה העצמי של תורתכם ואורח חייכם. אתם מיציתם את מקסימום הפוטנציאל שלכם. מכאן והילך רק תלכו ותצטמקו. זכור, אפשר להונות חלק מהאנשים כל הזמן ואת כל האנשים חלק מהזמן אבל לא ניתן להונות את כל האנשים כל הזמן.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 02 מאי 2022 14:01 הוסף ע״י רפאל

  אגב -ובזה אסיים, ובאמת הפעם - אני נותן לך עצה טובה. אתה טוחן מים. עם ישראל נשאר נאמן לתורה הק' במשך 2000 שנות גלות תחת כל המצבים וכל האיומים, תחת כל משטר שרצה למחוק אותה מאיתנו. בסוף הם נעלמו ואנחנו נשארנו וחזרנו לנחלת אבותינו בניגוד לכול תחריש ולכל ציפיות. הקב"ה והתורה שמרו עלינו כמו שכתוב בתורה "וגם בארץ אוייבהם לא מאסתים ולא געלתים לכלותם להפר בריתי איתם כי אני ה' אלוהיהם". נכון דממנו, נכון נפצענו, נכון רדפו אחרינו וניסו להשמידנו בכל אמצעים אפשריים. אבל בסופו של יום הם נכחדו ואנחנו נשארנו. וכמו שאמרו וכתבו לאון טולסטוי ועוד רבים מן הגויים המשכילים והמלומדים שהודו בעובדה האלוהית הזאת.
  אתה לא תצליח. אתה קם נגד עם הנצח ומנסה איפה שכולם נכשלו. יותר חכמים ממך כבר ניסו וכולם נכשלו. עם ישראל מוגן באופן אלהי. "הרכבת" של עם ישראל ממשיכה דרכה לאחרית הימים ולביאת משיח צדקנו. וכשם שכל הקללות הכתובות בתורה שהתקיימו בנו זה 2000 שנה כי סרבנו לשמוע בקול התורה והנביאים וגלינו מארצינו כך הגאולה ומשיח יגיעו באחרית הימים.
  אתה יכול לעשות בלגן ברכבת, אתה יכול לקפוץ מהרכבת ואולי גם לקחת איתך כמה נפשות תמימות,זה כל העיקרון של הבחירה חופשית. אבל עם ישראל בתור "עם" אין לא בחירה והקב"ה מנהיג אותו למקום חפצו הן ברצונם הן בניגוד לרצונם, עליהם רק לבחור האם להגיע ליעד בשלום או במלחמה, אבל הם יגיעו ליעד. ולכן בוודאי ובוודאי לא תצליח לעצור את הרכבת או לשנות את כיוונה.

  לכן אני אומר לך. תחיה את החיים שלך. אתה רוצה לקפוץ מהרכבת? בכבוד. זה בחירתך, חבל. אבל אין לך שום אינטרס להרוס. אף א' לא יכיר לך תודה על זה, אף א' לא יזכור אותך בזה.ההיסטוריה הוכיחה זאת פעם אחר פעם. אם אתה משוכנע שסבא שלך היה קוף ואין תכלית לכל העולם הזה, אז תחייה כמו בהמה בלי מצפון ומוסר, בלי גדרים וחוקים כמו שבהמה חיה ותן לרכבת להגיע ליעד בשקט.

 • קישור לתגובה שני, 02 מאי 2022 13:04 הוסף ע״י רפאל

  *כשנטה למות

 • קישור לתגובה שני, 02 מאי 2022 12:55 הוסף ע״י רפאל

  היות ולמדתי גם בספרי הרבי וגם להבדיל בספרי ישעיהו ליבוביץ, אני יכול לומר לך שההשגות ועומד הדעת בין שניהם הינו תאומי ולאין ערוך, זה כמו לנסות להשוות בין קרוקינט למטוס קרב f-35. בכל התחומים, הן בהלכה הן במחשבה ופילוסופיה יהודית עומק דעתו של ליבוביץ ליד זה של הרבי דומה לזה של ש'נפנזה ליד אדם מבוגר חכם.

  בפרט שליבוביץ היה אפיקורוס "שומר מצוות" כידוע ושלל בספריו כמה וכמה עיקרים של התורה הק' בד בבד כשהצהיר על עצמו שהוא תלמיד מובהק של הרמב"ם שהוא הוא החכם שקבע לנו מהם השלוש עשרה העיקרים... עצוב

  בנוגע לשטיפת מוח, כן אבי שיח' שכנטה למוד בשבץ מוחי וכל הרופאים ניבאו מיתתו, הרבי בירך אותו ונתן במדויק את תאריך רפואתו כמה חודשים לפני בניגוד לכל תחזית רפואית.
  אני גאה להיות שטוף מוח על ידי אדם ותנועה כ"כ קדושה שמטרתן היא רק להפיץ אור ותורה די בכל אתר ואתר על ידי מסירות נפש. אבל זהירות: מה הכוונה האמיתית של האיש המורם מעם הזה שמוסר גוף ונפש במשך חמישים שנה לכל א' באשר הוא להציל נשמתו?? אולי יש כוונה אחרת...
  אתה בניגוד שטוף מוח על ידי ליבוביץ שכל תלמידיו יצאו לתרבות רעה ופרקו עול לגמרי והתפקרו. ההוכחה: האתר שלך

 • קישור לתגובה שני, 02 מאי 2022 11:09 הוסף ע״י עדי אביר

  רפאל,

  1. ברור שגדלת עם חב"ד. הם הצליחו לשטוף את מוחך בשקרים שלהם.

  2. ישעיהו ליבוביץ, אחד מגדולי ההוגים היהודים במאה העשרים, אינו 'הפרופסור או החוקר שיתפלסף וימצא את "הקונצפירציה" בכל דבר'. גם שאר האנשים שהתבטאו נגד הרבי מלובאוויטש אינם מטומטמים גמורים:

  https://1vsdat.org/index.php/q/q/item/1646-%D7%9E%D7%94-%D7%97%D7%95%D7%A9%D7%91%D7%99%D7%9D-%D7%97%D7%A8%D7%93%D7%99%D7%9D-%D7%95%D7%93%D7%AA%D7%99%D7%99%D7%9D-%D7%90%D7%97%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%A2%D7%9C-%D7%97%D7%91-%D7%93

  https://1vsdat.org/index.php/q/q/item/1642-%D7%A8%D7%91-%D7%97%D7%A8%D7%93%D7%99-%D7%97%D7%95%D7%A9%D7%A3-%D7%9E%D7%94-%D7%94%D7%9C%D7%99%D7%98%D7%90%D7%99%D7%9D-%D7%97%D7%95%D7%A9%D7%91%D7%99%D7%9D-%D7%A2%D7%9C-%D7%97%D7%91-%D7%93

  https://1vsdat.org/index.php/q/q/item/1711-%D7%9E%D7%95%D7%9B%D7%A8%D7%97%D7%99%D7%9D-%D7%9C%D7%93%D7%91%D7%A8-%D7%A2%D7%9C-%D7%97%D7%91-%D7%93-%D7%A0%D7%9B%D7%AA%D7%91-%D7%A2%D7%9C-%D7%99%D7%93%D7%99-%D7%93-%D7%A8-%D7%A8%D7%9D-%D7%A4%D7%A8%D7%95%D7%9E%D7%9F,-%D7%94%D7%AA%D7%A4%D7%A8%D7%A1%D7%9D-%D7%91%D7%A2%D7%99%D7%AA%D7%95%D7%9F-%D7%94%D7%90%D7%A8%D7%A5

  https://1vsdat.org/index.php/q/q/item/1695-%D7%94%D7%A8%D7%91%D7%99-%D7%9E%D7%9C%D7%99%D7%95%D7%91%D7%90%D7%95%D7%95%D7%99%D7%98%D7%A9-%D7%9B%D7%93%D7%95%D7%9C%D7%A6%D7%99%D7%A0%D7%90%D7%94

  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 01 מאי 2022 22:39 הוסף ע״י רפאל

  ידידי היקר, אני לא חי בשמים או בשדה תעופה. אני חי בכדור הארץ ותנועת חב"ד הם הזרוע המוסרית הגדולה והעוצמתית של העם היהודי. תראה באוקריינה שהצילו אלפים רבים של יהודים, דבר שעורר הערצה בכל העולם. אני גדלתי עם חב"ד ואני יכול להעיד כאלף עדים שכל מה שכתבת עליהם ועל הרבי הם שקרים גסים שנובעים מבורות ושנאה תאומית לכל מה שיש לו ריח של יהדות. זה הכל.
  אתה תמצא תמיד את הפרופסור או החוקר שיתפלסף וימצא את "הקונצפירציה" בכל דבר. הם אותם אנשים שמכחישים את השואה ואת פיגועי ה9/11 ואולי גם תמצא כאלה שמכחישים את הקורונה ושכל זה בלופ א' גדול.
  רפואה שלמה לכולם.
  אבל כאמור אני חי פה בכדור הארץ, וכתבי הרבי החיו מאות אלפים ומליונים של אחינו לעבודת ה', וכל מנהיגי העולם די בכל אתר ואתר הכירו בעובדה זו. זו עובדה, תחיה עם זה.

  טוב, מכיון שאין לי כל כוונה להמשיך בוויכוח הסטארילי הזה מכיון שחב"ד ימשיכו להחזיר בתשובה בטרוף בין כך ובין כך ועוד שיש לי עוד הרבה דברים יותר מעניינים לעשות כגון לסדר את הגרביים שלי, להתראות

 • קישור לתגובה ראשון, 01 מאי 2022 20:55 הוסף ע״י עדי אביר

  רפאל,

  החלטתי לא למחוק את דבריך למרות שימושך בנאצות ושפת ביבים אבל אתה חייב להאמין לי שהשקעתי זמן רב מאד בחקר תנועת חב"ד ולכן לדבריי יש בסיס מוצק בעובדות מהסוג שאתה לבטח תפסול על הסף.

  אתה מוזמן לקרוא מאמרים נוספים בקטגוריה זאת ולהחשף למידע שלבטח לא היכרת קודם לכן אבל אשמח לחסוך לך את המאמץ ולסכם עבורך את עמדתי: הרבי היה מנהיג כת שזיהה את הצורך בקצת יידישקייט בקרב יהדות הפרברים באמריקה. כתוצאה מכך הוא שלח 'שליחים' שיקימו בתי חב"ד בכל מקום בו יש ריכוז של יהודים. השליחים הללו לקחו משכנתאות, קנו נכסי דלא ניידי ומייד החלו לבקש תרומות עבור 'מרכז המורשת היהודית' שהם הקימו. היהודים בפרברים שמחו לתרום לאנשים שהתלבשו, התנהגו והתנדנדו כמו הסבא רבה שלהם והחבדניקים יכלו להחזיר את המשכנתאות ולקנות עוד נכסי דלא ניידי. במקביל הם גם התיידדו עם יהודים זקנים ושכנעו אותם להוריש להם מקצת מנכסיהם. כתוצאה מכך, חב"ד היא החסידות העשירה ביותר בכל העולם היהודי. זאת מורשתו האמתית של הרבי מליובאוויטש. כל השאר הם סתם רעשי רקע.

  מסתבר שאני לא היחיד שהבין את מטרתו האמתית של הרבי מליובאוויטש ואדם לאין ערוך חכם ממני הגדיר במדוייק את הדילמה שהאיש הזה ממשיך לעורר:

  https://1vsdat.org/index.php/2013-02-21-20-40-12/2013-06-23-09-14-14/item/922-%D7%98%D7%A2%D7%95%D7%AA%D7%95-%D7%94%D7%92%D7%93%D7%95%D7%9C%D7%94-%D7%A9%D7%9C-%D7%A4%D7%A8%D7%95%D7%A4%D7%A1%D7%95%D7%A8-%D7%99%D7%A9%D7%A2%D7%99%D7%94%D7%95-%D7%9C%D7%99%D7%91%D7%95%D7%91%D7%99%D7%A5

  בהזדמנות זאת ברצוני להזכיר לך שהאתר אוסר מתקפות אישיות וניבולי פה וכל סטיה מהכללים הללו תגרום למחיקה מיידית של תגובתך.


  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 01 מאי 2022 18:40 הוסף ע״י רפאל

  אגב אני לא חסיד חב"ד אבל יש לי הרבה ערכה ומינימום הכרת הטוב לאיש ולתנועה ששינו את ההיסטוריה היהודית אחרי השואה האיומה.
  אבל אתה, מה אתה? מי אתה? אפס אפסים, נוד נפוח מגאווה סרוחה שמנסה ללכלך על איש צדיק וחסיד מופלג שהקריב כל חייו למען עם ישראל תורת ישראל וארץ ישראל והצליח בסייעתא דשמיא ולא ביקש לעצמו כלום.

  אני רואה מאמר הבא שלך "הרמב"ם נגד הרבי" כמה מגוחך הדבר כשאתה יודע שהרבי היה חסיד של הרמב"ם בכל מובן המילה, לא הפסיק לחדש בתורתו ויסד לימוד רמב"ם היומי לכלל ישראל. אתה מדבר על איש שאין לך לא מושג ולא תפיסה בו. אילו הייתה לומד בספריו הגדולים שהם רחבים מני ים ועמוקים עד מאוד הייתה קולט את האפסיות שלך. אבל קודם כל לך לבית חולים להשלת מוח כי אין לך סיכוי להבין מה מדובר שם ה-IQ שלך בטח גבוהה כמו זה של יצור חד תאי.

  בנוגע למחברים שאתה נשבעת להם אמונים "שסביר להניח שהם צודקים". אל דאגה הרבה מאוד ספרים נכתבו על הרבי מהם מחסידי חב"ד ומהם לא וכולם מלאים ערכה והערצה לאיש קדוש ששכן בתוכינו, אז אין מה להתרגש מהם מחברים שלך. לכתוב ולהדפיס זה מאוד פשוט, תראה את עצמיך, רק מקליד שטויות.

 • קישור לתגובה ראשון, 01 מאי 2022 18:17 הוסף ע״י רפאל

  כן, כנראה שהם גם הצליחו לשטוף את המוח של הרבה מאוד אנשים בניהם:
  יצחק רבין, אריאל שרון,זלמן שזר, מנחם בגין, בנימין נתניהו, רונלד ריגן, נשיאי ארצה"ב לדורותיהם המציינים כל שנה את היום הולדת שלו, הקונגרס שבכל שנה מכריז על היום הולדת שלו כיום החינוך הלאומי , ראשי המוסד והשבק למניהם, רמטכלי"ם למינהם, מדענים בכירים למניהם, ועוד הרבה מאוד אנשים פוליטים בכירים בכל רחבי העולם שאפילו בחלומות הכי הזויים שלך לא היו מלכלכים את היד שלהם ללחוץ לך את היד אפילו אם הייתה מושיט אותה להם, שבאו להתייעץ עם הרבי כל א' בתחומו וחזרו המומים מהגדלות העל טבעית של האיש בכל התחומים. והדברים תועדו.
  נכון הרבי היה כשרוני יוצר מן הכלל ובסייעתא דשמיא הקים את הארגון היהודי הכי גדול והכי עשיר בכל העולם לעזור ולהציל נשמות אבודות. ואפילו אתה שרצן ורשע היה מרחם עליך ועוזר לך.
  תתבייש

 • קישור לתגובה ראשון, 01 מאי 2022 10:02 הוסף ע״י עדי אביר

  רפאל,

  מעניין לקרוא את תשבוחות הסרק שאתה מרעיף על אדם שמוכר לך רק מאגדות חסידיו שמנסים להפכו לדמות על-אנושית וכמעט-אלוהית. הדברים שכתבתי נלקחו מספרם של שני חוקרים ידועי שם וסביר מאד שהם משקפים את האמת טוב יותר משטיפות המוח שאתה ספגת.

  אתה חושב שהרבי שלך ז"ל היה ענק בענקים כי זה מה שהכת שלך שטפה לך למוח. כשתתפכח ותתפקח תבין שהוא היה לא יותר משרלטן שלימד את חסידיו איך להתעשר מתמימותם של יהודים שמתגעגעים לקצת יידישקייט. חב"ד היא כת, ולטעמי אפילו כת מסוכנת, וכדאי שתכיר בכך לפני שתחליט להקדיש את חייך להעשרתם של ראשיה.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 01 מאי 2022 02:02 הוסף ע״י רפאל

  מעניין לקרא מאמר שקרי, משפיל ומזלזל על אדם שהיה ענק שבענקים ושיזכר לדורות על ידי אדם שקרן,שפל ובזוי שאף א' לא מכיר ושאף א' לא יזכור אף לא משפחתו הקרובה. חידוש.
  עכ"פ רפואה שלמה

 • קישור לתגובה רביעי, 15 אפריל 2020 00:41 הוסף ע״י עדי אביר

  ליאון,

  איך אתה יודע שהחבדניקים משרתים בצבא? הם אמרו לך? אם תבדוק את נתוני האמת תגלה שהחבדניקים לא רק משתמטים כמו כל שאר החרדים אלא שהם גם משכנעים את החוזרים בתשובה לנשור משירות מילואים. למעשה, רק אחוז קטן מחייבי הגיוס החבדניקים מתגייסים בפועל וגם אז לרוב כאשר הם כבר נשואים והורים לילדים. בתנאים אלו הם משרתים שירות מקוטצר כמשגיחי כשרות ומקבלים שכר בכל שנות שירותם. מקצתם מתגייסים ליחידות עורפיות שם הם לומדים מקצוע על חשבון הצבא. אם יש לך נתונים טובים משלי אשמח אם תפנה אותי אליהם.

  בסרטון הבא תמצא חבדניק שמסביר מדוע החסידות שוללת את השירות בצה"ל:

  https://youtu.be/eVmHOSS9L4I

  באשר לחבדניקים ולרשויות המס: חסידים בכירים בחב"ד היו מראשי מעלימי המס במדינת ישראל והם הפכו את העמותות שלהם למפעלים להעלמות מס. יוסף יצחק אהרונוב, בשעתו ראש העמותות המרכזיות של החסידות, נשפט על הלבנות הון והעלמת מס ונידון לשנתיים מאסר בפועל וקנס כספי כבד. במשפטו נחשפה השיטה ששימשה אותו ואת החסידים האחרים שנתנו ידם למעל וכל המעוניין במסמכים שמתארים את פשעיו יכול למצאם בתיק רשם החברות. חלק מהמסמכים הללו תוכל למצוא גם במאמר 'חב"ד - סןפה של אחיזת עיניים".

  https://www.1vsdat.org/index.php/q/q/item/1723-%D7%A0%D7%A4%D7%99%D7%9C%D7%AA-%D7%97%D7%91-%D7%93-%D7%95%D7%9E%D7%A9%D7%9E%D7%A2%D7%95%D7%99%D7%95%D7%AA%D7%99%D7%94

  אני לא יודע אם אתה אחד מאלו שהחסידות הצליחה לגייס לשורותיה, חבדניק ותיק או סתם אחד שהשתכנע מהמצגות של חב"ד אבל האמן לי שלךאחר עשרים שנות מחקר אני האחרון עליו אתה יכול לטפול 'חוסר הבנה תרבותית מלאה על מה שנקרא חסידות חב״ד'. מי שאינו מכיר את החסידות הם החסידים התמימים שמקריבים את זמנם, מרצם ועתידם כשבה בעת בכירים ציניים שודדים את העמותות של החסידות ומובילים אותן לפשיטת רגל. חב"ד היא כת וכמו בכל כת ההנהגה מוכרת לתמימים מיתוסים, סיפורי בדים ותחושת שליחות בעוד שמאחורי הקלעים היא מתעשרת מעמלם של הצעירים האידיאליסטים. חסידות חב"ד בארץ ניזונה מתרומות ותקציבים ממשלתיים שחלקם לפחות מגיע לכיסיהם הפרטיים של בכירי החסידות. במזרח הרחוק ובדרום אמריקה השלוחים עוזרים לטיילים ומנסים להחזיר אותם בתשובה כדי שיוכלו לגייס תרומות בארץ ובארה"ב. לבתי חב"ד בארה"ב יש מודל עיסקי שונה - הם מציבים שלוחים, לרוב בתשלום, בפרוורים עשירים ומספקים ליהודים שנמצאים בהם את ה'יידישקייט' שהם הכירו בבית סביהם. בתמורה הם מבקשים תרומות להקמת בית חב"ד, בית כנסת ואולי גם בית ספר יהודי. את הרכוש שהם קונים בכספי התרומות הם רושמים על שם עמותות שנשלטות על ידי חסידים בכירים, לרוב כאלו שקבלו מהרבי זכיון לנהל פעילות בלעדית בערים מרכזיות ואפילו במדינות שלמות.

  במאמרים באתר הזה תוכל ללמוד על חב"ד האמתית ועל הרבי הפסיכופט/שרלטן שלה (במקור הניסוח הוא של פרופסור ישעיהו ליבוביץ ולא שלי). לך, כמובן, הציגו עובדות אחרות אבל התעמולה של חב"ד הומצאה על ידי מומחים בדיוק כדי לשכנע תמימים כמוך שהחסידות דואגת רק לרווחתם הרוחנית והחומרית של יהודים.


  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 14 אפריל 2020 23:59 הוסף ע״י ליאון

  כתבת נקודות מעניינות וטובות אם כי ברור שיש לך שנאה קיצונית כלפי 'יהודי זקן'. וחוסר הבנה תרבותית מלאה על מה שנקרא חסידות חב״ד.חבד משרתים בצבא בין השאר ביחידות מיוחדות באים מרמות סוציואקונומיות שונות מושלמים מיסים. אתה נשמע איש נחמד עם רצון להציל את המדינה. אצא מנוקדת הנחה שהכוונה שלך טובה

 • קישור לתגובה שישי, 23 ספטמבר 2016 01:06 הוסף ע״י עדי אביר

  רבקה,

  אני הסתמכתי על ספרם של פרופסור מנחם פרידמן מאוניברסיטת בר אילן ופרופסור שמואל היימן מקווינס קולז' של אוניברסיטת ניו-יורק, 'הרבי מליובאוויטש בחייו ובחיים שלאחר חייו'. שני החוקרים הללו בדקו בכל ארכיון אפשרי והגיעו למסקנות אותן פירטתי במאמר.

  היכן, לדעת אביך, עלו הרשימות באש? בסורבון? היום הכל כבר מתועד ומגובה על מדיה אלקטרונית אבל בשעתו כל האונברסיטאות החזיקו גיבוי על מיקרופישים. הטענה שהרבי לא היה מסוגל להוכיח את זכאותו למספר תוארי דוקטור כי כל הרשומות נשרפו היא מגוחכת.

  גם לוח הזמנים אינו מותיר לו זמן לרכישת תארים נוספים מעבר לתואר שהוא קיבל מבית הספר המיוחד לעבודות ציבוריות בבניין והנדסה (ESTP), אותו הוא סיים ב-1937. האם אביך חושב שהוא השלים מספר דוקטורטים ממועד הרשמתו לסורבון ב-1938 ועד לבריחתו לאמריקה באמצע 1941? את התואר בהנדסה הוא קיבל לאחר יותר מארבע שנות לימוד ונראה לך שהוא הצליח להשלים מספר דוקטורטים בשלושת שנות הלימוד שנותרו לו לשהות בפריז לפני עיזיבתו לארה"ב?

  אני בטוח שאם תכתבי לסורבון הם יאשרו, או ישללו, את הטענה שמנחם מנדל שניאורסון למד שם בשנים 1938-1941 ויודיעו לך אילו תוארים, אם בכלל, הוא הצליח להשלים.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 22 ספטמבר 2016 19:59 הוסף ע״י רבקה

  אבי טען בשיחה איתי שחלק גדול מהרשימות עלו באש בשנת 1968, ולכן לא מצאת עדויות ללימודים שלו ולתארים שלו. יש מקום שבו אמורים להיות רשומים תארים אקדמאיים של אנשים שונים ממוסדות שונים?

 • קישור לתגובה שבת, 22 דצמבר 2012 19:46 הוסף ע״י עדי אביר

  שאלתיאל,


  טעות שלי. אתה צודק. הרבי אכן נולד בניקולייב.

  אני מבין שאתה סומך את ידיך על שאר העובדות במאמר. תודה.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שבת, 22 דצמבר 2012 19:18 הוסף ע״י שאלתיאל

  הרבי מלובאוויטש לא נולד ביקטרינוסלב שבאוקריינה אלא בעיירה ניקולייב שברוסיה

 • קישור לתגובה שני, 26 נובמבר 2012 20:41 הוסף ע״י ראם

  אופס הבנתי...
  טוב כדאי שתשנו את הפונט, הוא מציק בעין.

 • קישור לתגובה שני, 26 נובמבר 2012 20:37 הוסף ע״י ראם

  למה אתם משקרים?
  המיתוס של שבעה דוקטורטים זה מיתוס שמספרים על ישעיהו ליבוביץ, וגם לגביו זה לא נכון (היו לו שניים).
  ככה אתם מכבדים את זכרו? אתם משקרים?

 • קישור לתגובה רביעי, 01 אוגוסט 2012 15:16 הוסף ע״י עדי אביר

  עדו,

  זה לא מה שניסיתי להעביר. מנחם מנדל שניאורסון היה בחור אמביציוזי שהתמיד בלימודיו ולמרות כל הקשייים הגיע לדיפלומה בהנדסה.

  אין סיבה לגמד אותו שלא לצורך.

 • קישור לתגובה רביעי, 01 אוגוסט 2012 10:18 הוסף ע״י עדו

  דווקא מאד קל להבין את זה. אתה מתייגע על לימודיך בכיתה והמורה המבוגרת בעלת הקול הצווחני צועקת עליך שתפסיק לחלום כבר. אפשרות אחת לברוח מכל זה היא ללכת לים ולעזאזל בית הספר, מחברות וציונים. אפשרות הפוכה היא לשמוע שבעצם בבית הספר מלמדים שטויות , שהרבי שאימצת לך היה חכם יותר מכל המורים ביחד ואם הוא או נציגיו אומרים לך לעזוב את הנוסחאות אז יש לך יופי של אישור לעשות מה שתמיד רצית ולעזוב את הלימודים (במילא מי שגדול בתורה מוציא תארים בקלות , כבדרך אגב). זה דבר מפתה מאד כשאתה בגיל ההתבגרות וספקות ראשונים מתחילים לעלות בך.

התגובות האחרונות