Skip to content

1VSDAT

Open menu
חמישי, 16 יוני 2011 15:43

מבצע נופף בדגל להשבת האחדות לעם ישראל

דרג מאמר זה
(3 מדרגים)
בעקבות המחזה המוזר והמביש של חסיד חב"ד מדליק משואת יום העצמאות לכבוד 'מדינת ארץ ישראל' החלטתי לתרום את חלקי לקרוב הלבבות בעם, ואם לא זאת, אז לפחות לחשיפת היחס העוין שתנועת חב"ד מפגינה כלפי הציונות, מדינת ישראל והדמוקרטיה. את הצעתי לשיתוף הפעולה שלחתי למאות חסידי חב"ד שאת כתובת המייל שלהם איתרתי ברשת. אחדים ענו לי וחלק מההתכתבויות שניהלנו מדגימות היטב את האנטי-ציוניות שרבני התנועה הצליחו לטעת בחסידיהם, ובמיוחד לחוזרים בתשובה שביניהם. ההתכתבות האחרונה התרחבה גם לנושאים נוספים והיא מאירה אור על עוד פנים של האידיאולוגיה של הפלג המשיחיסטי בתנועת חב"ד.
 
 
להלן המכתב ששלחתי לחסידי חב"ד בשעות הערב המאוחרות של הראשון ביוני 2011:
 
 
משולחנו של עדי אביר
ת.ד 39050 תל-אביב 61390
דואר אלקטרוני: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
ערוץ יוטיוב: www.youtube.com/user/adiabir1
 
 
 
1 ביוני 2011
 
 
ידידי חסידי חב"ד,
 
 
הנדון: מבצע 'נופף בדגל' להשבת האחדות לעם ישראל
 
 
אני אוהב אתכם.
 
לפני ארבעים וארבע שנים הרבי מליובאוויטש הורה לכם לצאת 'לרחובה של עיר' ולזכות יהודים בהנחת תפילין. אני אישית מזהה ב'מבצע תפילין' את הרצון לאפשר לכל יהודי למלא ולו אחת ממצוות התורה ואת השאיפה להשיב לחיק הדת את כל ה'תינוקות' שנישבו בהבלי העולם החילוני אבל איני יכול להתעלם מהעובדה שרבים מגדירים את המבצע הזה כלא יותר מאשר פעילות מיסיונרית שנועדה לטשטש את הפערים שנפערו בין תורתכם לתורתם של הזרמים היותר מסורתיים, להחדיר את הרעיון המשיחי לתודעה הציבורית ולמשוך לקהלכם חסידים חדשים.
 
פעילותכם ברחוב הישראלי אכן מקרבת לא מעט יהודים למסורת ישראל אך מנגד היא מרחיקה מהדת רבים שרואים בכם כת סהרורית, קיצונית ומסוכנת שמנסה להפוך את ילדיהם לשונאי קדמה, השכלה, דמוקרטיה, שוויון זכויות ושלטון החוק. אני בטוח שאתם בסך הכל רוצים להחזיר את עם ישראל לשורשיו אבל נראה לי שבפועל אתם מקטבים את העם ומגבירים את השנאה לדת ולכל מה שהיא מייצגת.
 
כיוון שכמוכם גם אני רוצה לראות באחדותו של עם ישראל, אני מציע לכם לנהל במקביל ל'מבצע תפילין' גם את 'מבצע נופף בדגל' במסגרתו תציעו לעוברים ושבים לנופף בדגל ישראל ותבקשו מהמעוניינים לקרוא את ההצהרה הבאה:
 
אני מנופף בדגל מדינת ישראל:
 
 *
לכבוד הקשר ההיסטורי בין העם היהודי לארץ ישראל, בה עוצבה דמותו הרוחנית, הדתית והמדינית, בה חי חיי קוממיות ממלכתית, בה יצר נכסי תרבות לאומיים וכלל-אנושיים והוריש לעולם כולו את ספר הספרים הנצחי.
 
 *
לכבוד בני עם ישראל ששבו להאחז במולדתם העתיקה והפריחו בה נשמות, החיו את השפה העברית, בנו כפרים וערים והקימו ישוב גדל והולך ששולט על משקו ותרבותו, ישוב שוחר שלום שמגן על עצמו, מביא את ברכת הקדמה לכל תושבי הארץ ונושא את נפשו לעצמאות ממלכתית.
 
 
לכבוד המדינה היהודית והדמוקרטית שפותחת את שעריה לעליה יהודית ולקיבוץ גלויות; ששוקדת על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה; שמושתתת על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל; שמקיימת שויון זכויות חברתי ומדיני מלא לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין; שמבטיחה חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות; ששומרת על המקומות הקדושים של כל הדתות ועל אמונים לעקרונותיה של מגילת האומות המאוחדות.
 
דגל ישראל לבטח ימשוך אליכם גם רבים מאלה שעד עתה נהגו להתעלם מבקשותיכם ואולי אפילו כאלה שנוהגים להפגין כלפיכם יחס של בוז, איבה וזלזול. אני בטוח שהשילוב בין 'מבצע תפילין' ל'מבצע נופף בדגל' יעזור לפורר את המחיצות הגבוהות שמפלגות היום את העם היהודי ואני אישית מבטיח להעצר ולהניח תפילין כל אימת שלצד החסיד עם התפילין אראה גם חסיד עם דגל ישראל.
 
בכוונתי לפנות לכל המבקרים באתר שלי ולהציע להם להצטייד בדגלי מדינת ישראל ולעזור לכם להפעיל את מבצע 'נופף בדגל', היינו, לעמוד לידכם ולהציע לעוברים ושבים לנפנף בדגל ישראל ולקרא את תמצית מגילה העצמאות הניתנת בהצהרה שניסחתי.
 
אני משוכנע שביחד נוכל להראות לכל עם ישראל שהמשותף יכול לגבור על המפריד ושעם קצת רצון טוב ניתן להפגין כבוד הדדי ולכבד האחד את עקרונותיו המקודשים של השני.
 
 
בכבוד רב,
 
עדי אביר
 
 
 
 
כמצופה, המכתב עורר לא מעט תגובות שגררו את ההתכתבויות הבאות:
 
 
מאת:    אריה ניסילביץ [This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]
תאריך:  1.6.11 שעה: 21:24
 
אתה אדם לא שפוי. 
נכון?
 
 
אל:       אריה ניסילביץ [This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]
תאריך:  1.6.11 שעה: 22:26
 
ידידי,
 
מה מפריע לך, שאני מבקש מכם להזדהות גם עם ערכיה של מדינת ישראל ולא רק עם הזיותיו של הרבי שלכם?
 
עדי
 
 
מאת:    אריה ניסילביץ [This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]
תאריך:   1.6.11 שעה: 22:42
 
התלבטתי אם לענות לך.
 
"הזיותיו של הרבי שלכם"? אז למה אתה פונה אלינו??? אין לך בושה?
 
אני מעונין שאתה תסתובב עם דגל ארה"ב על הרכב, מה אתה אומר?
 
עזוב, אתה אדם שמעונין פשוט לעשות בלאגן. למה אתה פונה לחב"ד כשאתה יודע ש"דעותיו ההזויות של הרבי" הם נגד הציונות ולא נגד המדינה בתור ארץ העם היהודי?
 
אתה פשוט מעונין לריב. אני מברך אותך בכל הברכות שתחזור בתשובה ושהעיניים שלך יפקחו ותראה שאתה הולך עיור.
 
בהצלחה
 
 
אל:       אריה ניסילביץ [This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]
תאריך:   2.6.11 שעה: 00:11
 
אריה ידידי,
אני פונה אליכם כי אתם פונים אלי ומציעים לי להניח תפילין כל אימת שאני עובר ברחוב. תנועת חב"ד הקימה ישיבה לחוזרים בתשובה בשכונה שלי, היא מנסה ללכוד ברשתה את הילדים שלי והיא מתעלמת משש מאות האנשים שהפגינו נגד הפעילות שלה בשכונה. לכם מותר לעשות כל שעולה על דעתכם אבל מי שמנסה להתנגד לפעילות המיסיונרית שלכם הוא בהכרח 'בלתי שפוי'. אין לכם בושה?
 
אם הייתי גר בארה"ב אולי הייתי מסתובב עם דגל אמריקאי על הרכב אבל אני חי במדינת ישראל ודגל ישראל מייצג את הלאום שלי ועד כמה שאני מבין גם את הלאום שלך. מה בדיוק יש לך נגד הזהות הישראלית שהדגל הזה מייצג? האם תמיד היית כזה אנטי-ישראלי או שהחזרה בתשובה היא זאת שהשניאה עליך את המדינה שלך. דרך אגב, האם ידוע לך מה היה קורה אם הרבי שלכם לא היה נשבע אמונים לדגל ארה"ב? הוא לא היה מקבל אזרחות אמריקאית ובלית ברירה הוא היה נאלץ לעלות לארץ ישראל ולחיות במדינת ישראל, המדינה היחידה בעולם שמוכנה לקלוט גם את אלה ששונאים אותה בלהט כה רב.
 
לידיעתך, דגל ישראל אינו מייצג את הציונות אלא את המדינה שהיא במינוח שלכם 'ארץ העם היהודי'. אנא עשו קצת סדר במושגים שלכם.
 
אני גם רוצה לאחל לך שתצליח להשתחרר מהכת ששבת אותך ותגלה שהעם היהודי ניצל בזכות המדינה שהוא הקים לעצמו ולא בזכות כל אותם רבנים ואדמו"רים שתמיד ידעו לדאוג רק לעצמם.
 
בברכה,
 
עדי אביר
 
 
מאת:    אריה ניסילביץ [This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]
תאריך: 2.6.11 שעה: 01:23
 
אני יענה לך מחר. 
 
רק תרשה לגחך.
 
600 אנשים היפגינו??? אני מבין שאתה מרמת אביב. כמה גרים ברמת אביב? אולי בעצם אני לא יודע חשבון?!
 
יש מושג כזה, אולי הוא לא ידוע לך, אבל הוא קיים. ״דבר שאין לו בכלל מנגדים, זה דבר לא טוב״. בקיצור, טוב שאתה וה600 קיימים אחרת חב״ד היתה תנועה לא תקינה.
 
ומעניין שחרף כל הדעה שלך על חב״ד, היזמינו אותנו להדליק משואה. כנראה שמישהו למעלה (בניהול המדינה שלך)  חושב אחרת ממך. 
 
לילה טוב
 
 
אל:       אריה ניסילביץ [This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]
תאריך:  2.6.11 שעה: 11:53
 
אריה ידידי,
אני לא ממש מבין את הגיחוך שעולה על שפתיך. האם אתה מנסה לרמוז שש מאות מפגינים הוא מספר זניח לעומת מספר כל תושבי רמת אביב? אני לא רוצה להכנס למחקר מקיף אבל הרשה לי להבטיח לך שאחוז תושבי השכונה שהפגינו נגד חב"ד הוא הרבה יותר גדול משיעור חסידי חב"ד בקרב העם היהודי.
 
אני בהחלט מסכים איתך ש'דבר שאין לו מתנגדים הוא לא דבר טוב' ולכן אני שמח על קיומו של הקומץ הזניח שמתנגד להשכלה, למדע, לדמוקרטיה, לשלטון החוק ולציונות.
 
בברכה,
 
עדי אביר
 
 
מאת:     אריה ניסילביץ [This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]
תאריך:   2.6.11 שעה: 10:02
 
"הוא הרבה יותר גדול משיעור חסידי חב"ד בקרב העם היהודי"
קצת נסחפת, לא?
 
וד.א. חסידי חב"ד בעולם יש עשרות אם לא מאות אלפי.
 
בהצלחה
 
 
אל:       אריה ניסילביץ [This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]
תאריך: 2.6.11 שעה: 13:21
 
אריה ידידי,
 
עשה לאדם מבוגר טובה. בדוק עבורי כמה תושבים יש ברמת אביב וכמה חסידי חב"ד יש בארץ ואז תחשב כמה הם שש מאות מתוך סך תושבי רמת אביב ומה שיעור חסידי חב"ד מתוך ששה מליון התושבים היהודים במדינת ישראל. עם זאת, איני מטיל ספק בכך שתנועת חב"ד גודלת בקצב מפחיד. זה קורה לכל כת מיסיונרית שמקדישה את רוב משאביה לאיתור וגיוס חברים חדשים. בארה"ב זה קרה לסינטולוגים, למורמונים, לכנסיה של הכומר מון ולכתות רבות אחרות. ההבדל הוא שהכתות הללו אינן מטיפות לשנאת הקדמה, המדע, הדמוקרטיה, שלטון החוק, הזר והשונה, שלא לדבר על כך שאף כת אחרת אינה משקיעה כל כך הרבה אנרגיות בשנאת המדינה שמאפשרת לה לצמוח ולהתפתח.
 
נגיד שבסוף תצליחו לערער את אושיות המדינה, מה יצא לכם מזה? איזו תועלת תיפול בחלקכם אם תפילו את המשטר הציוני השנוא? במה תחליפו אותו? מי יתגייס לשמור עליכם ומי יסכים לפרנס אתכם?
 
בברכה,
 
עדי אביר
 
 
מאת:     אריה ניסילביץ [This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]
תאריך:   2.6.11 שעה: 10:02
 
אתה קצת מבלבל דברים, וחבל. 
 
חב״ד אף פעם לא ניסתה להפיל את הממשלה בגלל סיבה ציונית וכו׳. בשנים האחרונות חלה עליה משמעותית בגיוס חבדניקי״ם לצבא, מרצון חופשי!
 
אני מציע לך לעשות סיור קטן ברחובות רמת אביב ולתשאל את התושבים. לפני כמה חודשים ערוץ 2 עשו אותו דבר והתוצאות הראו כמה התושבים כן אוהבים את חב״ד. אז אל תמציא דברים
 
 
אל:       אריה ניסילביץ [This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]
תאריך:   2.6.11 שעה: 14:00
 
אריה,
 
כעת אני באמת לא מבין מה מציק לכם. אם חב"דניקים מתגייסים לצבא אז מה מפריע לכם לנופף בדגל המדינה ולקרא קטעים ממגילת העצמאות? הגיוס לצבא של המדינה הציונית מקפל בחובו הכרה במדינה הזאת ובהכרח גם הכרה בסמליה. מדוע, אם כן, אינכם מוכנים להחזיק גם דגל לצד התפילין?
 
לו היית מייצג את חב"ד הייתי מציע לך לערוך משאל עם מחייב בקרב תושבי רמת אביב ולנהוג על פיו. אם רוב תושבי השכונה יקבלו בברכה את נוכחותם של המיסיונרים החב"דיים גם אני הייתי מרכין ראש ומאמץ את דעתם. מאידך, אם הרוב ידחה את הפעילות של האברכים החב"דיים ברחבי השכונה האם הייתם אתם מוכנים לסגור את ישיבת החוזרים בתשובה ולהפסיק את המאמצים לשנות את צביונה ואופייה של השכונה?
 
בברכה,
 
עדי אביר
 
 
מאת:     אריה ניסילביץ [This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]
תאריך:  2.6.11 שעה: 14:40
 
סליחה, זה פשוט לא קשור. כשמתגייסים לצבא צריכים להישבע בתנ״ך לשמור על ארץ ישראל ולא לבגוד בה. לא כתוב שצריך להכיר ולכבד את ממשלת ישראל שעושה ככל העולה על רוחה. ולכן לא פלא שכל שבוע יש שר, ראש ממשלה, נשיא וכו׳ שנתפסים ונשלחים לכלא על מעשים לא נכונים.
 
אז אל תצתדק על הדגל. כי אני מחזיק שצריך לשמור על ארץ ישראל. אבל אני בשום אופן לא ינופף בדגל ישראל, אבל אני גם לא שורף אותו. 
 
ודיי מגוכך כל הדברים שלך. האנשים ששולטים במקום בו ״אתה ואני״ חיים באו הרבה מהם לפגישות עם הרבי מליובאוויטש והתייעצו איתו בעניני ביטחון. אני גם יחדש לך משהו. לפני כמה חודשים היה בעיתון מסוים ראיון עם הבן אדם שפיתח את ה״טנק מרכבה״ של ישראל. והוא סיפר שאת השם של הטנק נתן הרבי מליובאוויטש תוך כדי פגישה איתו. אז בבקשה את תבלבל בין הדברים
 
 
אל:       אריה ניסילביץ [This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]
תאריך: 2.6.11 שעה: 15:17
 
אריה,
 
יפה איך אתם ממציאים את המציאות תוך כדי תנועה. בהצהרת האמונים לצה"ל כתוב:
 
הנני נשבע(ת) ומתחייב(ת) בהן צדקי לשמור אמונים למדינת ישראל לחוקיה ולשלטונותיה המוסמכים לקבל על עצמי ללא תנאי וללא סייג עול משמעתו של צבא הגנה לישראל לציית לכל הפקודות וההוראות הניתנות על ידי המפקדים המוסמכים ולהקדיש כל כוחותיי ואף להקריב את חיי להגנת המולדת ולחירות ישראל.
 
איזה מילים לא הבנת? 'מדינת ישראל', 'חוקיה'? 'שלטונותיה המוסמכים', 'לציית לכל הפקודות וההוראות הניתנות על ידי מפקדים מוסמכים', 'להגנת המולדת ולחירות ישראל'?
 
ממשלת ישראל לא עושה ככל העולה על רוחה. היא פועלת מתוקף הסמכות שהוענקה לה על ידי הכנסת וזאת רשאית להצביע בה אי אמון כל אימת שפעולותיה של הממשלה אינם עולים בקנה אחד עם רצונותיהם של רוב חברי הבית. גם כל הזרמים האנטי-ציוניים מיוצגים בכנסת. אם הממשלה עושה 'ככל העולה על רוחה' ואינה משביעה את רצונם שיתכבדו ויצביעו נגדה בהצבעות אי האמון. אולי הם ישיגו רוב ויפילו את הממשלה ואז תוכלו לשמוח ולעלוז אבל בינתיים הממשלה מייצגת את הריבון וכולנו חייבים להשמע לה, אפילו אם לדעתנו היא אינה פועלת בהתאם לרצונותיו של בורא העולם ואפילו לא של הרבי מליובאוויטש.
 
לא כל שבוע יש שר, ראש ממשלה, נשיא וכו' שנתפסים ונשלחים לכלא. לעומת זאת כל שבוע יש איזה חרדי שנתפס בפדופיליה, מעשים מגונים או סתם גניבה. למען האמת, רוב רובם של השרים שנתפסו ונשלחו לכלא ייצגו מפלגות חרדיות ופעלו בשליחותם של רבנים מפורסמים.
 
אני מודע לכך שאנשים באו לפגישות עם הרבי מליובאוויטש. אז מה? לא פחות הגיעו לפגישות עם הבבא סאלי, הרב כדורי והרנטגן. האם גם הם משיחי צדק?  
 
בברכה,
 
עדי אביר
 
 
מאת:     אריה ניסילביץ [This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]
תאריך:   2.6.11 שעה: 15:28
 
אני מרגיש שאני מבזבז את זמני. 
 
אני מעדיף במקום לכתוב לך, פשוט להניח תפילין לאנשים. 
 
אז שיהיה לך בהצלחה בשגעונותיך. 
 
אריה
 
יותר אני לא יענה למיילים. שיהיה לך בהצלחה בדרכך
 
 
מאת:     מושיק בן אור [This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]
תאריך:   1.6.11 שעה: 22:27
 
ב"ה
 
אני שרתתי בגולנו 13 3 שנים ו3 ימים אז אל בלבל לי את המוח
 
לך תבנה פאזלים ותהנה מהפנסיה במקום לתת עצות לרבי מליובאויטש.
 
מושיק
 
 
 
אל:       מושיק בן אור [This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]
תאריך:  1.6.11 שעה: 23:48
 
מושיק ידידי,
 
אני ממש לא מבין מה מציק לכם. בסך הכל הצעתי שלצד התפילין שמייצגים את הדת היהודית תנפנפו גם בדגל שמייצג את מדינת ישראל. מה קרה, מדינת ישראל מוקצית מבחינת המיאוס? זאת מילה גסה? זאת אינה המדינה שלך? מדוע אתם דוחים את כל מה שהיא מייצגת? איזה רע עשתה לכם המדינה? האם אינכם לפחות אסירי תודה על התקציבים שהיא מפנה לכיוונכם? כיצד פיתחתם כזאת שנאה כלפיה?
 
ידידי, זאת המדינה שלי ואיני מוכן להפקיר אותה לאנשים שבזים ומזלזלים בכל מה שקדוש לי. אתם רוצים שיכבדו את האמונות שלכם אז תואילו בטובכם לכבד גם את האמונות שלי. אם היית מתעניין בדמוקרטיה כמו שאתה מתעניין בתורת הרבי היית מגלה שלכולנו זכויות שוות במדינה האחת שיש לנו, המדינה בה כולנו צריכים לחיות יחד, ולכולנו מותר להביע את דעתנו – אפילו אם היא נוגדת את דעתו של ה'משיח' שהמלכתם עליכם.
 
אני לא נותן עצות לרבי מליובאוויטש. הוא מת ונקבר ואף אחד כבר לא יכול לתת לו עצות. אני כן הייתי רוצה לייעץ לך, אפילו אם שרתת בגולני שלוש שנים ו-שלושה ימים: אנא, אל תשתמש בביטוי 'אל תבלבל לי את המח' כשאתה מתכתב עם אנשים שגילם לפחות כפול מגילך. האם חב"ד לא לימדו אותך קצת דרך ארץ? האם כל כך קל לבלבל לך את המח?
 
עדי אביר
 
 
מאת:   דותן קורתי [This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]
תאריך: 1.6.11 שעה: 23:38
 
לך לכל הרוחות
 
 
אל:       דותן קורתי [This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]
תאריך: 1.6.11 שעה: 23:41
 
דותן,
 
האם אינך יכול להגיד את אותו דבר בדרך קצת יותר מתורבתת? האם רבני חב"ד הם אלו שמלמדים אתכם להתנסח בצורה כה גסה והמונית?
 
עדי אביר
 
 
מאת:    אולמן [This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]
תאריך:   1.6.11 שעה: 23:20
 
אתה וחב"ד משוגעים על כל השכל
 
 
אל:       אולמן [This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]
תאריך:   2.6.11 שעה: 01:38
 
ידידי,
 
כמה טוב שלפחות אתה שפוי במידה שמאפשרת לך לשפוט את האחרים. חב"ד ודעותיה ההזויות מאיימת על העולם שלך לא פחות מאשר היא מאיימת על העולם שלי. אני נלחם על האמונות שלי בכל האמצעים העומדים לרשותי. מה אתה עושה למען האמונות שלך? האם אתה מודע למספר חסידי חב"ד שמספרים לי שהם באו מישיבות ליטאיות? המיסיונריות החב"דית נוגסת גם בכם. תתעוררו לפני שהם ישתלטו על הדת היהודית ויהפכו את כולכם ל'משיחיסטים'.
 
בברכה,
 
עדי אביר
 
 
מאת:    אולמן [This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]
תאריך:   2.6.11 שעה: 01:47
 
אני לא יודע כמה אני שפוי, אבל אני יודע שאנשים שמעסיק אותם השטויות הללו, הם בלתי שפויים בעליל.
 
מי שמתעסק בתהלוכות ל"ג בעומר כמו המטורללים החבדיים, הוא איש בלתי שפוי בעליל, ואין לי אלא לנוד לו. זה שאחרים נסחפים אחריהם, זה לא מטריד אותי. מצידי לא איכפת לי שהם יאגדו את כל משוגעי תבל יחד, וינפנפו דגלי משיח יחד עם דגלי כחול לבן ודגלי מכבי או ביתר, וישתגעו כולם יחד בסיר אחד גדול. היה שלום.
 
 
מאת:    הרב שניאור חביב [This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]
תאריך:   1.6.11 שעה: 23:23
 
תגיד, אתה עובד?
 
 
אל:      הרב שניאור חביב [This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]
תאריך:  2.6.11 שעה: 01:30
 
ידידי,
 
אני הקמתי חברה, העסקתי עשרות אנשים, תרמתי לחברה ולכלכלה, שילמתי מס אמת ושרתי בקבע ובמילואים. כעת תגיד אתה לי, האם אתה עובד בעבודה יצרנית של ממש? מהי התרומה שלך לעם ולמדינה?
 
בברכה,
 
עדי אביר
 
 
מאת:    הרב שניאור חביב [This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]
תאריך:   1.6.11 שעה: 00:45
 
ומה? פשטת רגל או פשוט יצא לך אקזיט מוצלח?
 
 
אל:      הרב שניאור חביב [This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]
תאריך:   2.6.11 שעה: 01:09
 
ידידי הרב,
 
זאת דרך מצוינת להסיט את הנושא. אני מכרתי את מניותי ועתה אני יכול להרשות לעצמי לעסוק בדברים החשובים באמת אך הבה נחזור לשאלתי: האם אתה עובד בעבודה יצרנית של ממש? מהי התרומה שלך לעם ולמדינה?
 
בברכה,
 
עדי אביר
 
 
מאת:    הרב שניאור חביב [This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]
תאריך:  2.6.11 שעה: 01:40
 
תודה על התשובה. מכרת את המניות. אז כרגע אתה לא עובד. האמת, תיארתי לעצמי שזה המצב...
 
אגב, שאלה פילוסופית מעניינת: מה ההגדרה המדויקת של 'פרזיט' או בעברית 'טפיל'?
 
 
אל:      הרב שניאור חביב [This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]
תאריך:  2.6.11 שעה: 10:17
 
ידידי,
 
פרזיט הוא אדם שחי על חשבונם של אחרים. אני חי מכספים שהרווחתי ביושר לאחר שנים רבות של יצירה. אתה מתחמק מתשובה לשאלות שאני שואל עתה בפעם השלישית: האם אתה עובד בעבודה יצרנית של ממש? מהי התרומה שלך לעם ולמדינה? ובכן, אענה במקומך. אתה, כמו מרבית החרדים, כנראה מתפרנס מקצבאות, תרומות או סיוע של ההורים. אתה אולי עובד נורא קשה בהוראה אבל את המשכורת שלך מממנים מקצבאות או מתרומות. לכן, אם אתה רוצה להבין מה זה פרזיט הסתכל סביבך, או טוב יותר, הסתכל במראה.
 
בברכה,
 
עדי אביר
 
 
מאת:    אלעזר פרץ [This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]
תאריך: 1.6.11 שעה: 23:40
 
רעיון חשוב ונחמד. אך הייתי מעדיף בחלוקת דגל ה'משיח' האוניברסלי. להפצת הגאולה.
 
בהצלחה.
 
 
אל:     אלעזר פרץ [This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]
תאריך: 2.6.11 שעה: 10:42
 
אלעזר,
 
אם הרעיון חשוב ונחמד הבה ניישם אותו ביחד. אתה יודע מה, לכל מי שתגישו דגל ותבקשו לקרוא קטעים נבחרים ממגילת העצמאות תוכלו לתת גם את אחת הסיכות הצהובות והיפות שמסמלות את דגל המשיח האוניברסלי. נשמע לך הוגן?
 
בברכה,
 
עדי אביר
 
 
מאת:    h [This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]
תאריך:   1.6.11 שעה: 22:53
 
עשית שימוש בכתובת אימייל פרטי ללא רשות כלל, הנך מתבקש להסיר כתובתי מהמאגר שברשותך ולא לשלוח אלי יותר.
 
פניה נוספת ממך תאלץ אותי לפנות לגורמים המתאימים.
 
 
אל:      h [This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]
תאריך:  2.6.11 שעה: 00:15
 
ידידי,
 
אני מבקש שתפסיקו להכניס דואר זבל לתיבת הדואר בביתי ותפסיקו להטריד אותי ואת ילדי בעוברנו ברחוב. הודעתי לכם מאות פעמים שאיני מוכן להניח תפילין ואתם ממשיכים להציק לי.
 
את כתובות האימייל מצאתי באינטרנט שם אתם מפרסמים אותן בתקווה שהתמימים יפנו אליכם וילכדו ברשתכם. אם אינכם רוצים שיכתבו אליכם אנא הסירו את כתובותיכם מאתרי חב"ד.
 
בברכה,
 
עדי אביר
 
 
מאת:    אונו [This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]
תאריך:   2.6.11 שעה: 11:32
 
אבקש למחוק אותי מהתפוצה. תודה
 
 
אל:       אונו [This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]
תאריך:   2.6.11 שעה: 12:51
 
ידידי,
 
אין לי רשימת תפוצה, אני פשוט כותב לחסידי חב"ד שמפרסמים את כתובות הדואר האלקטרוני שלהם באינטרנט. כשאתה שם את כתובת הדואר שלך באתר ומזמין את המתעניינים לכתוב אליך אתה צריך להיות מוכן לקבל גם דואר שאולי לא כל כך ימצא חן בעיניך.
 
בלי כל קשר, מה בדיוק מציק לך במכתב שכתבתי? אני הרי מביע בו את אהבתי לכם ואת רצוני הכן להנמיך את המחיצות שקמו בינינו ולהשיב את האחדות לעם ישראל. מה רע בזה? אתם נגד אהבה? אתם נגד אחדות וקרוב לבבות? איך זה שהמיסיונרים שלכם נוטפים אהבת בריות ואתם אפילו לא מוכנים לנופף בסמל המדינה הריבונית בה אתם חיים ושממנה אתם יונקים.
 
בהזדמנות זאת ברצוני לבקש מכם להפסיק להכניס לתיבת הדואר בביתי את חומר התעמולה שלכם ולהפסיק לרדוף אחרי ואחרי ילדי עם זוג תפילין ביד כל אימת שאנו עוברים לידכם ברחוב.
 
בברכה,
 
עדי אביר
 
 
מאת:    אונו [This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]
תאריך:   2.6.11 שעה: 12:33
 
אני מבין שזמנך מאוד יקר לך. אהוב.
 
 
מאת:    *** (אברך בישיבתו של הרב גינזבורג)
תאריך: 2.6.11 שעה: 04:14
 
עדי אביר היקר,
 
אני מציע הצעה אחרת- כל פעם שאראה אותך מניח תפילין, אני אעצור ואנפנף בדגל שתגיש לי.
 
אתה תעשה עלי מבצע נפנף בדגל ואני אעשה עליך מבצע תפילין. נשמע לי הוגן ותואם את מה שהצעת.
 
מה אתה אומר?
 
כל טוב!
 
***
 
נ.ב אל תשכח ללכת בשבועות לבית הכנסת (לשיבת חב"ד כמובן J )  כדי לשמוע את עשרת הדיברות!
 
הרבי מלובביץ אמר ששמיעת 10 הדיברות בשבועות נותנת כח לכל יהודי, בין אם אתה מאמין בזה ובין אם לא! אז אני ממליץ לך להגיע.
 
 
אל:       *** (אברך בישיבתו של הרב גינזבורג)
תאריך:   2.6.11 שעה: 04:14
 
*** שלום,
 
לא ראיתי אותך עוסק בפעילות מיסיונרית בזמן האחרון. אני מקווה שאתה מרגיש טוב ושאתה עדיין טבול הלהט האמונה.
 
הצעתך בהחלט הוגנת ותואמת אבל מה אם אגיד לך, כמו כל האחרים שרוצים להפטר מכם בעדינות, שהנחתי כבר תפילין בבית. האם אז תגיד לי שנפנפת כבר בבית? בכל אופן, אני מוכן להיענות לאתגר. האם נקבע זמן בו ניתן יהיה לצלם אותי מניח תפילין ואותך מנפנף בדגל ישראל וקורא קטעים נבחרים ממגילת העצמאות?
 
ידידי, אתה אחד החסידים היותר משכילים ויותר אינטליגנטים שפגשתי ואני ממש לא מבין איך בחור כמוך נתן לעצמו להילכד בכת הסהרורית הזאת. אם פעם תרצה לפתור לי את התעלומה על כוס קפה, בבית קפה כשר למהדרין כמובן, אשמח להפגש ולשמוע.
 
נ.ב., באוסף הפסוקים שאתה מכנה בשם עשרת הדיברות יש למעשה ארבע עשרה או חמש עשרה דיברות שונות ובכללן 'שֵׁשֶׁת יָמִים תַּעֲבֹד וְעָשִׂיתָ כָּל מְלַאכְתֶּךָ'. אני יודע שאתה עובד לפרנסתך אבל האם אתה כל כך בטוח שגם כל שאר חבריך בישיבה מקפידים למלא את המצווה החשובה הזאת?
 
בברכה,
 
עדי אביר
 
 
מאת:    *** (אברך בישיבתו של הרב גינזבורג)
תאריך:  3.6.11 שעה: 07:03
 
שלום עדי,
 
 1.
לא ראית אותי הרבה זמן, מכיוון שאני נמצא כרגע בניו יורק. לקחתי פסק זמן ללמוד תורה בבית המדרש של הרבי מלובביץ. אני פה כי אני מתכונן לחתונה שלי. בעזרת השם אני מתחתן ביום חמישי, כא  סיון. אתה מוזמן מאוד לחתונה! יהיה בעזרת השם שמח מאוד! לך גם תהיה חוויה אנטרופולגית. J
מצרף לך למייל הזמנה לחתונה. אשמח מאוד לראותך!
 
 2.
לגבי הפרנסה של חברי הישיבה. חב"ד זה זרם חרדי מאוד יוצא דופן. בניגוד לשאר הקהילות- בחב"ד הרוב המכריע יוצאים לשוק העבודה! כל הקהילה הגרה ברמת אביב עובדת לפרנסתה! (איך אתה חושב הם מצליחים לשלם את שכר הדירה והארנונה ברמת אביב?). הבחורים הצעירים, שהם רובם חוזרים בתשובה, לקחו פסק זמן בחיים לצורך לימוד תורה לתקופה קצובה של לרוב שנה-שנתיים עד שהם מתחתנים. לאחר החתונה 95% מצטרפים לשוק העבודה. חלקם פותח בתי חב"ד ברחבי העולם במינון הקהילה המקומית או ספונסר עשיר שממן אותם (כמו בתי החב"ד בהודו).
 
 3.
לא דיברנו על צילום. למה חשוב לך לצלם אותי "מנפנף"? לי לא חשוב לצלם אותך כלל. עצם הנחת התפילין שלך חשובה לי, לא התיעוד של הדבר. לצילום לא אוכל להיענות כלל.
 
 4.
אתה צריך להבין שאנחנו מזכים אותך בהנחת תפילין. אתה צריך להודות על זה ולשמוח. כל יום שעובר ועדיין לא הנחת תפילין- זה פספוס.
 
 5.
חזרתי בתשובה לפני כ 8 שנים. אני בחב"ד רק 3 שנים. חמש שנים התרחקתי מחב"ד בגלל העניין המשיחי, עד שנחשפתי במקרה לחב"ד והתחלתי לחקור את העניין. השקעתי עשרות רבות של שעות בלמוד המקורות וכו' עד שהשתכנעתי שזה אכן נכון. זו ממש לא המצאה של חסידים.
 
 6.
מעבר להבנה השכלית, גם בלב הרגשתי שזה מקומי. השמחה, אהבת ישראל והדאגה לכל יהודי (גם לצרכים הגשמיים שלו), הנתינה למען עם ישראל, תורת החסידות, קהילה עובדת ולא מסוגרת בגטאות, ועוד הם דברים שמצאתי רק בחב"ד.
 
 7.
ממליץ לך בחום רב להתחיל ללמוד את בספר התניא עם אחד הבחורים בישיבה. זה ספר היסוד של החסידות בכלל ושל חב"ד בפרט. אחרי שתלמד אותו תבין הרבה יותר טוב מה מניע את חב"ד. ללמוד לבד - תבין חלק קטן בלבד. ממליץ לך ללמוד עם שלום. הוא בחור חריף ונבון והוא ישמח ללמוד איתך חצי שעה ביום, או כמה שתבחר. גם כדי להתנגד למשהו- צריך קודם כל להכיר אותו. אני את הציבור החילוני מכיר היטב. גדלתי שם. אתה, את חב"ד עדיין לא מכיר...
 
 
כל טוב וחודש טוב!
 
***
 
 
אל:      *** (אברך בישיבתו של הרב גינזבורג)
תאריך: 10.6.11 שעה: 12:35
 
שלום ***,
 
ראשית הרשה לי לאחל לך ולאשתך לעתיד שפע של ברכות והרבה מזל טוב. תודה על ההזמנה אבל נראה לי שכולם ירגישו הרבה יותר נח אם אשמח איתך מרחוק.
 
שאלת הפרנסה של חסידי חב"ד היא מעניינת מאד ונראה לי שגם אני וגם אתה לא ממש מכירים את הנושא על בוריו. אין לי מושג כיצד מתפרנסים חסידי חב"ד שעברו לגור ברמת אביב ואיני יודע כמה מהם עובדים במוסדות חב"דיים שניזונים מתקציבים ממשלתיים. אני לא בקי בנושא אבל נראה לי שמי שמקבל משכורת מישיבה, מועצה דתית, מוסד חינוך תורני וכו' ככל הנראה חב את הכנסתו לכח הפוליטי שמפנה תקציבים למוסדות הללו ולא לתרומה הכלכלית שהוא תורם לחברה. באותו אופן, גם מי שמתפרנס מעבודה במוסדות שמתקיימים מתרומותיהם של נדבנים עשירים צריך לייחס את פרנסתו להשפעה הלא רציונלית של הכת על התורמים ולא ליכולת השתכרות שתוכיח את עצמה גם בשוק החופשי. מכל מקום, ידוע לי שאת הישיבה של הרב גינזבורג ואת רבניה מממנים כמה תורמים גדולים שהשתכנעו בצורך להביא את האור לשכונת רמת אביב. נדבנים עשירים מתקצבים גם חלק מהפעילות של השלוחים בארץ ובחו"ל אבל נראה לי שעיקר המימון מגיע מכיסם של השלוחים עצמם שלרוב נאלצים להתפרנס מהלואות שהם נוטלים מבני משפחה וחברים.
 
חשוב לי מאד לצלם את האקט הסמלי של הנפנוף בדגל. מושכי החוטים בחב"ד רוצים שאני אניח תפילין בפומבי כדי להפגין את התמיכה הציבורית ברבי מליובאוויטש, להציג את תנועתם כתנועה לגיטימית ולהעניק למשיחיות הקיצונית שהם מנסים להמיט עלינו אצטלה של יהדות תקנית ומקובלת. הנחת התפילין הפומבית אמורה לטשטש את ההבדלים העצומים שהתפתחו בין האמונות של שאר זרמי היהדות לאמונות של הכת המשיחית והמיסיונרית שמנסה למכור את פולחן האישיות  באדמו"ר בן 109 שכביכול עדיין נמצא בין החיים. מאותה סיבה חשוב לי מאד להראות את חסידי חב"ד מנופפים בדגל ישראל ומעניקים לגיטימציה לציונות ולמדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. אם כולנו נכיר בריבונותה של הכנסת ובסמכותו של בית המשפט נוכל להתעלות מעל להבדלי ההשקפות ולחיות ביחד במדינה אחת. מאידך, אם חלקנו יסרב להכיר בריבונותה של המדינה ובלגיטימיות של סמליה אז כולנו נגרר למלחמת אחים שבסופו של דבר תטביע את החילונים, המסורתיים, הדתיים, החרדים וגם החב"דניקים. לצערי, חלק מהתגובות שקיבלתי מחסידי חב"ד מביעות לא רק סרוב רבתי להפגין הזדהות כלשהי עם המדינה אלא גם דחיה מוחלטת של המדינה הציונית, סמליה וסמכויותיה. נראה לי שגם אתה, אפילו אם אינך נמנה על שונאי המדינה, חושש להביע תמיכה גלויה במדינה וסמכויותיה הריבוניות. חבל.
 
דרך אגב, הצגת המיסיונריות החב"דית כנסיון לזכות אותי במצוות הנחה תפילין היא לא יותר מסיפור כיסוי למאמץ שיווקי שמטרתו, כאמור, להשיג לגיטימציה לכת המשיחית, לטפח את פולחן האישיות של הרבי מליובאוויטש ולאתר מועמדים פוטנציאליים שיסכימו להתקרב לחסידות ולהפוך לשפוטים שיקדישו את זמנם, כשרונותיהם וכספם לקידום מטרותיה.
 
אני מבין את התהליך שעברת. גם אני השקעתי אלפי שעות בלימוד המדעים, ההיסטוריה האנושית והיהודית והרעיונות של הפילוסופים הגדולים ושל התיאולוגים היהודים, נוצרים ומוסלמים. במהלך חקירותי נחשפתי, ממש לא במקרה, להרבה 'וודאויות ברורות ומוחלטות' והשתכנעתי שבסופו של דבר לאף אחד אין בעלות על ה'אמת האחת והיחידה' וכל אדם חושב תורם לאנושות בכך שהוא עוזר לה לפתח 'אמת' יותר ויותר רחבה ומשוכללת. רק שפוטים של כתות מגלים לפתע פתאום את ה'אור הגדול' ואת ה'אמת המוחלטת', לרוב גם האלוהית, שמסבירה את כל המציאות ומטווה את הנתיב היחיד לגאולה.
 
הפקחים שבין חברי הכתות, ואני משוכנע שאתה משתייך למניינם, מגלים בהדרגה שכל 'המצוות האלוהיות' שבעלי העניין מנסים להנחיל לחברי הכת בעצם שומרות רק על האינטרסים של ההנהגה שאינה בוחלת בשום אמצעי להשגת מטרותיה. זכור, כל חוזר בתשובה שמצטרף לחב"ד מגביר את כוחה היחסי במגרש הדתי ומגדיל את משקלה בשדה הפוליטי. כל מי שבוחר להצטרף דווקא לפלג המשיחי של חב"ד מעצים את כוחם של הרבנים הקיצוניים ומחזק אותם במאבק על הנהגת החסידות. אני יודע שאין יורש לרבי מליובאוויטש אבל זה לא מונע מהרב גינזבורג להתמנות לסגנו או לממלא מקומו ולתפוס, עד לשובו של הרבי, את השליטה במוסדות החסידות ובמקורות המימון שלה.
 
אני משוכנע שנפלת שבי לתחושת השמחה, אהבת ישראל, הנתינה וכו' שכת חב"ד, כמו כל כת אחרת, יודעת להעניק לשפוטיה. כתות מתמחות בהענקת תחושות של שייכות, אהבה, חברות, חשיבות ומה לא. קרא קצת על כתות כמו הסינטולוגיה, הארי קרישנה, עדי יהוה וכדומה וראה כיצד כולם 'מוכרים' אושר, אחוה, תרומה לזולת, גאולה ו'אמת מוחלטת'. לכולם, דרך אגב, יש גם מנהיג נערץ שעל דבריו הקדושים איש אינו רשאי לערער וכולם משתמשים בשיטות דומות של שטיפת מח ומניפולציות רגשיות.
 
רשמתי לפני את המלצתך ללמוד את התניא עם אחד הבחורים בישיבה אך נראה לי שעלי לוותר על התענוג. לא, חלילה, משום שאני אוטם את עצמי בפני דעות שנוגדות את אמונותי. שלא כאברכי חב"ד, לי אין במחשב תוכנה שמסננת החוצה את האתרים המסוכנים ומתירה לי לשוטט רק באתרים תורניים בטוחים ובדוקים, ובהחלט אשמח להכיר קצת יותר לעומק ספר יסוד של החסידות בכלל ושל חב"ד בפרט. אין לי גם שום הסתייגות מלימוד משותף עם אברכי הישיבה ובמיוחד לא עם שלום, אותו אני מעריך לא רק כבחור נחמד ונעים הליכות אלא גם כידען לא קטן. הבעיה שלי נעוצה בכך שאני ספקן אפיסטמולוגי ולכן אני תמיד רוצה לדעת מניין בן שיחי יודע את מה שהוא מנסה ללמד אותי. למשל, כששלום רק יתחיל ללמוד איתי ספר התניא הוא יגיע לקטע האומר 'ואל תהי רשע בעיני עצמך וגם אם יהיה בעיניו כרשע ורע לבבו ויהיה עצב ולא יוכל לעבוד ה' בשמחה ובטוב לבב ואם לא ירע לבבו כלל מזה יכול לבא לידי קלות ח"ו' ואני מייד ארצה לדעת מניין רבי שניאור זלמן מלאדי, בעל התניא, יודע שאם אני אהיה רשע בעיני לא אוכל לעבוד את ה' בשמחה ובטוב לבב. מה יענה לי שלום המסכן? שדבריו של שניאור זלמן הם העמקה של דברי רבי שמעון במשנה, 'וְאַל תְּהִי רָשָׁע בִּפְנֵי עַצְמָך'[1]? אני הרי אשאל אותו 'מניין רבי שמעון שאב את תובנה הזאת?' וחיש קל נגיע לאמונה בגדולת חז"ל, בתורה שבעל פה ובמסירה האמינה מדור אחד למשנהו.
 
כל ההסברים הללו יכולים בקלות לשכנע את מי שהאמונה מקוננת עמוק בתוך ליבו אבל בליבי, מה לעשות, מקונן רק הספק. אף אחד עוד לא הוכיח לי שהאל התגלה על הר סיני, אדרבא, תיאורי ההתגלות המבולבלים של התנ"ך והמדרשים ההזויים שבאו בעקבותיהם שבים ומוכיחים לי שמאחורי סיפורי ההתגלות עומדים רק כוהנים אינטרסנטיים ורבנים שוחרי טובת עצמם. אף אחד גם לא הצליח לשכנע אותי שעל ההר משה קיבל לצד התורה שבכתב גם את התורה שבעל פה. למעשה אין בכל התנ"ך אף אזכור לתורה שבעל פה שכביכול ניתנה למשה בעת מתן התורה שבכתב ולא צריך להיות חריף במיוחד בכדי להבין שהתושב"ע פותחה רק בכדי לדאוג לאינטרסים של הרבנים שמשום מה נשכחו בעת כתיבתו של התנ"ך שמתמקד רק בטיפוח מעמדם, סמכויותיהם ורווחתם של הכוהנים. למרות מאמצי הכנים לא הצלחתי גם להשתכנע שהתורה שבעל פה עברה מאב לבנו וממורה לתלמידו במהלך כל ימי הנדודים במדבר, יהושע, השופטים, המלוכה הקדומה, הבית הראשון והבית השני. אני פשוט לא מאמין בכל המיתוסים הללו ובהיעדר אמונה אני גם לא יכול להאמין במקורם האלוהי של דברי הרבי שניאור זלמן מלאדי, כשם שאיני מאמין שאמת אבסולוטית כלשהי הצליחה למצוא את דרכה לכתבים האחרים שמפארים את ארון הספרים היהודי שלא לדבר על הכתבים הקדושים שמניעים מיליארדי נוצרים, מוסלמים והינדים.   
 
אף שלטעמי ספר התניא אינו מכיל ולו פירור אחד של אמת אלוהית, אין לי שום התנגדות להתייחס אליו כאל תעודה חשובה ששופכת אור על תנועה מעניינת שצצה לקראת סוף המאה השמונה עשרה. הצרה היא שאת התניא כטקסט היסטורי ניתן ללמוד רק באוניברסיטה ולא בישיבה. באוניברסיטה הספר יוכנס לקונטקסט של תקופתו, שורשיו היהודיים והנוכריים יחשפו והוא יואר בפרשנותם של חוקרים אובייקטיביים. בישיבה יעניקו לספר מעמד של קדושה ויטעינו אותו במשמעויות שמעולם לא עלו על דעתו של האדמו"ר הזקן. שלום, כשיישב איתי, לא ינסה לעניין אותי בהבטים הרחבים של החסידות ובמשמעויות האובייקטיביות של הטקסט וכל לימודנו יתמצא בנסיון לשכנע אותי ביחודה של חב"ד ובקדושתם היתרה של כתביה. אני כנראה לא אשתכנע אבל אני בטוח ששיטת לימוד זאת מצליחה מעת לעת לעורר התפעמות בליבותיהם של נפשות פחות מגובשות והללו, לאחר שהם רואים את אור היקרות שעולה ובוקע מתוך הספר שאתם הופכים אט אט לספר קדוש, לבטח מתחילים להניח תפילין, ללבוש את המדים המתאימים ולענוד על דש בגדם את התגית הצהובה שמייחדת את הכת.
 
כחיזוק לטענתי אזכיר לך שאתה לא הצעת ששלום ילמד איתי על האמת הנשגבת של המתמטיקה או על הנוסחאות העמוקות של הפיזיקה. אתה לא ביקשת ממני לחקור עימו את קורותיה של האנושות, את תולדותיה של החשיבה הפילוסופית או את תורותיהן של כל הדתות האחרות שטוענות לבעלות על אמת מיוחסת זו או אחרת. האמנויות למיניהן ממש לא עינינו אותך וחבל. אולי שלום ואני היינו יכולים ללמוד משהו על יופיין של יצירות האומנות הגדולות, על העומק המרטיט שחבוי בנובלות, מחזות ופואמות ועל ההתעלות ה'אלוהית' שרק האופרה יכולה לעורר. כל אלה אינם מעניינים אותך ואת שלום. הם אינם מעניינים אתכם כי הם מפחידים את הרבנים שלכם שתמיד דאגו להרחיק אתכם מכל היופי והאמיתות והעומק והנשגבות של העולם הרחב ולתעל אתכם רק לכתבים שיחזקו את האמונות בהן הם שטפו את מוחכם. צר לי עליכם. עזבו את התניא, זהו סך הכל עוד אחד מרבבות הספרים שרבנים אינטרסנטיים המיטו עליכם. הפתחו לעולם המודרני וגלו את שכיות החמדה שאלפי גאוני המדע והרוח העניקו לאנושות, שהרי השראתו של האל שלכם אמורה היתה להוליד גם את כל הנשגבות, החכמה והיופי שנפתחו בפני כל מי שלא הגביל את עצמו למסגרות הנוקשות של העולם התורני בכלל ושל תנועת חב"ד בפרט.
 
להתראות,
 
עדי אביר
 
 
מאת:    *** (אברך בישיבתו של הרב גינזבורג)
תאריך: 10.6.11 שעה: 23:52
 
שלום עדי,
 
תודה על הברכות!
 
טוב אז אנסה להגיב על דבריך אחת לאחת:
 
 1.
תגובתך הראתה לי שאתה ממש לא מכיר חב"ד. חב"ד לא מניחים תפילין ליהודים כדי שאולי הם יהפכו להיות חב"דניקים ויגדילו את כוחם הפוליטי ויתרמו להם כסף. אנחנו עושים זאת מתוך אמונה שלמה שפעולה זו גם תורמת המון ליהודי המניח תפילין וגם לעולם (מקרבת את הגאולה). מעל הכל - אנחנו עושים זאת כי זאת היא הוראתו של הרבי מלובביץ. זה די מצחיק לקוות שאדם שהניח תפילין באקראי ברחוב או ברכבת יהפך ביום מן הימים לחבדניק ויתרום כסף לתנועה. אם זו הייתה הכוונה, הרי שיש דרכים הרבה יותר אפקטיביות לעשות זאת.
 
 2.
הרבי גם אמר לבחורות ונשים  שתחלקנה נרות שבת לנשים. אתה באמת חושב שע"י חלוקת נרות שבת הרבי חשב שהוא ירוויח עוד חסידות שיתרמו כסף לתנועה? זה מצחיק לחשוב כך. אתה ממש לא מכיר את הרבי ואת הפילוסופיה של חבד ואת מה שמניע את התנועה הזו.
 
 3.
הרבי שלח אלפי שליחים לכל נקודה בעולם בה יש יהודים כדי להפיץ להם יהדות. האם אתה חושב שארגון ליל סדר למטיילים בנפל או בהודו או עריכת סעודות שבת היא הדרך של הרבי להרוויח כסף לתנועה? האם יש לך מושג כמה עולה לארגן סעודת שבת בשרית כל שבוע ל 30-40 איש שהגיעו אקראית לאיזה בית חבד בהודו? שלא לדבר על העלות של ארגון ליל סדר ל 2000 איש בנפאל. הכל אגב ממומן מכספי תרומות.
 
 4.
האם אתה חושב שהרב קופציק נסע עם 8 ילדים קטנים כדי לפתוח בית חבד בדרום הודו לפני 15 שנה כדי להשיג תרומות? נו באמת...
 
 5.
החבדניקים ישמחו מאוד מאוד אם תניח תפילין בחדרי חדרים. אין שום עניין לפרסם זאת כדי להראות את לגיטימיות התנועה. אתה ממש לא מכיר אותנו.
 
 6.
לגבי פרנסת קהילת חבד רמת אביב- אני לא מכיר את כל הקהילה, אבל אני מכיר חלק ולהלן המקצועות בהם הם עוסקים- צלם חתונות וארועים, עורך דין, מתווך נדל"ן, רואה חשבון, בעל חברה לקייטרינג, מזכירות, מנהלת חשבונות, גננות, מורות, מרצה באוניברסיטה הפתוחה, סוכן מכוניות, מהנדס תוכנה ועוד.
 
 7.
לחבד אין כח פוליטי כלל וכלל! כל חסידי חבד בארץ הם פחות ממנדט אחד! (למרות שאנחנו עושים הרבה רעש, אנחנו ממש מעט) הרבי גם התנגד נחרצות לפעילות פוליטית. מכיוון שאין לחבד נציגים בכנסת (בניגוד לליטאים ולחסידויות האחרות) למוסדות חבד לא דואגים כמו שדואגים לשאר הזרמים.
 
 8.
 
רוב שליחי חבד בעולם מצליחים לממן את פעילות בית חבד שלהם באמצעות הקהילה בה הם נמצאים. הם לא חיים על חשבון חבריהם או בני משפחותיהם. חלקם חי בצניעות מתוך תחושת שליחות גדולה מאוד.
 
 9.
הרב יוסי ממש לא מנסה להיות ממלא מקומו של הרבי ולשלוט במוסדות התנועה. אתה ממש לא מכיר אותו. הוא אדם שפועל מתוך ערכים. זכותך לחלוק על הערכים שלו, אך אל תשייך לו מניעים נסתרים. הוא לא מסתיר את מטרתו - להביא אור לעולם וכך לקרב את בוא המשיח.
 
10.
לגבי עניין לימוד התניא עם שלום – מאוד התפלאתי מתשובתך. הרי ברור שיש הבדל בין לימוד תוכן ספר התניא לבין חקירת מקורותיו, אמינות המקורות והקשר לאלוקים. בדיוק כמו שללמוד את המיתולוגיה היונית, כל סיפורי זאוס, נפטון והרקולס זה ממש לא כמו לימוד התפתחות המיתולוגיה, מקורותיה והשתלשלות ההפתחות שלה. כנ"ל לגבי לימוד "הברית החדשה" - לימוד תוכנה אינו דומה ללימוד ההסטוריה שלה, מי כתב אותה, מתי, על סמך מה, מה אמינות הכותבים, מספר הגרסאות שיש לה וכו'. כך גם לגבי ספר התניא - לימוד תוכנו זה דבר אחד ולימוד האמינות של התורה שבעל פה זה דבר אחר. צריך לעשות את שניהם כמובן. אבל אני התכוונתי שראשית תלמד את ספר התניא כדי להכיר את תוכנו וכך להכיר מה באמת מנחה ומפעיל את חסידות חב"ד. תלמד את התוכן בלי להרהר ולהקשות על האמינות. כשאני למדתי את סיפורי המיתולוגיה לא עצרתי כל שניה לשאול, מי אמר שזה אכן קרה וכו'. פשוט למדתי במה האמינו היונים לפני 2000 שנה. כך אתה צריך ללמוד את ספר התניא. בלי להקשות מי אמר שזה אכן נכון. תלמד בגישה של "בוא נראה במה מאמינים חסידי חב"ד". פשוט להכיר את התוכן לעומק. אני חושב שגם לימוד אמינות מקורות התורה שבעל פה הוא לימוד חשוב, אך לזה אני לא בטוח ששלום הוא האדם הנכון. הוא הבחירה הנכונה ללמוד את תוכן התניא ולהכיר לעומק את חסידות חב"ד. לצורך חקירת מקורות והתפתחות התורה צריך מישהו אחר. אולי אני אעשה זאת איתך, בעזרת השם. מה שחשוב זה שתעשה הפרדה בין 2 סוגי הלימוד ולא תערבב בניהם אחרת תצא קרח מכאן ומכאן.
 
11.
אדם שהולך להתיעצות עם רופא גדול, להבדיל, עושה חקירות ובודק שהרופא אכן אמין, עם הרבה הצלחות והמלצות וכו'. לאחר מכן כשהוא הולך לרופא ומשלם לו הרבה מאוד כסף, הוא כבר לא חוקר אותו, אלא פשוט מקשיב מה יש לרופא להגיד. תדלג לעת עתה על שלב החקירה ותקפוץ ללימוד התוכן עצמו. כך מקובל גם באוניברסיטה לא פעם. גם במתמטיקה אגב, לומדים קודם כל את תורת המתמטיקה לעומק ורק בשלב מתקדם מאוד לומדים את הקורסים הבסיסיים שבהם עוסקים בכל הלוגיקה של האקסיומות והמשפטים הבסיסיים. דוגמא נוספת- פותרים הרבה תרגילים ומוכיחים משפטים שמסתמכים שהיחס בין היקף המעגל לקוטרו הוא פאי. אבל ההוכחה של זה (מסובכת מאוד) נלמדת בחוגים למתמטיקה בשלב מאוד מתקדם, תואר שני כו'. גם פה- קודם תלמד את ספר התניא, כדי להכיר את חסידות חבד מבפנים ולעומק. אחר כך, אם תרצה לחקור גם את אמינות המקורות שלו- תעשה גם את זה. אבל זה תואר שני...
 
12.
אני מבין שאולי בחתונה לא תרגיש נוח, למרות שאין סיבה, אז לפחות אני מזמין אותך לקבלת הפנים שלי שתתקיים בעזרת השם ביום חמישי כא סיון בישיבת חבד רמת אביב בשעה 16:15 . יהיה שירת ניגוני חבד עתיקים ולאחר מכן אני אחזור על מאמר חסידות של הרבי המדבר על הקשר בין חתן לכלה על פי תורת הסוד. אני בטוח שיהיה לך מעניין. אשמח מאוד לראותך.
 
כל טוב,
 
***
 
 
אל:       *** (אברך בישיבתו של הרב גינזבורג)
תאריך: 12.6.11 שעה: 17:35
 
העולם היה מקום יפה מאד אם ליבם של כולם היה שווה לפיהם. הצרה היא שהעמדה הרשמית לא תמיד מייצגת את הכוונה האמיתית: ארה"ב טוענת שהיא מגנה על הדמוקרטיה בעולם כשבפועל היא תומכת במשטרים רודניים שמדכאים את ההמונים מהם האמריקאים באמת חוששים, האיראנים מצהירים שהם בונים כורים גרעיניים לצרכי מחקר רפואי כשכולנו יודעים מהן כוונותיהם האמיתיות והמנהיגים הציניים של הפלסטינאים שולחים את אחיהם לממש את זכות השיבה בידעם היטב שמותם הבלתי נמנע ישרת אך ורק את צרכי התעמולה האנטי-ישראלית. גם לכם מספרים שהנחת התפילין מקרבת את הגאולה אבל למתכנני המבצע, בתחילה הרבי מליובאוויטש ואחר כך ממשיכי דרכו, היו תמיד מטרות אחרות מול העיניים: באמצעות הטכסים הפומביים הם קיוו להעניק לתנועת חב"ד את הלגיטימציה שההנהגות הדתיות של רוב הזרמים ביהדות מנעו ממנה, לשפר את התדמית הציבורית של התנועה ולהגיע למגע עם מועמדים פוטנציאלים שבהמשך ניתן יהיה למשוך למלכודות הדבש מהן כבר קשה מאד לברוח.
 
בשנים האחרונות, עם התגברות פולחן האישיות של הרבי, מניחי התפילין מקפידים לשלב בטכסים התמימים לכאורה גם סמלים משיחיים – כיפה עליה כתוב 'יחי המלך המשיח לעולם ועד', דגל צהוב על דגש הבגד, ברכה לרבי שמשתלבת בטבעיות עם נוסח קריאת השמע או תפילת הדרך וכדומה. שילוב הסממנים הללו בטכס הנחת התפילין עוזר להנהגת חב"ד למזג את פולחן האישיות של הרבי לתוך היהדות המסורתית ולטשטש את ההבדלים העמוקים שנפערו בין האמונות החדשות של חב"ד לאמונות היותר מסורתיות של הזרמים האחרים. הדבר נכון גם לגבי נרות השבת. נשות חב"ד אולי מחלקות את הנרות בכדי לאפשר לנשים לקיים את המצווה הרלוונטית אבל בעיני ההנהגה הפעילות הזאת היא רק עוד מהלך שדומה בעיקרו לתרגילי השיווק של חברות מסחריות ששמות לך דוגמיות ממוצריהן ליד מפתן הדלת.
 
הרבי מליובאוויטש היה גאון שיווקי וההנהגה הנוכחית ממשיכה ליישם את שיטותיו ולהתאימן למציאות המשתנה בעזרת חברות ליעוץ שיווקי ותדמיתי (שרק לאחרונה המליצו לה לשנות את מיתוגה הציבורי). מפליא אותי שבחורים שמזהים מייד את כל הכוונות הנסתרות של השמאל, הערבים, הציונים וכו' אינם מסוגלים להבחין במטרותיהם האמיתיות של מנהיגיהם הם. עם זאת אני משוכנע שלאחר שאתה וחבריך תרכשו קצת יותר נסיון גם אתם תתחילו להבחין בין היעדים האמיתיים של התנועה אליה החלטתם לקשור את גורלכם לבין סיפורי הכיסוי שהיא ממציאה במטרה להסוותם.
 
אני לא טוען שמנהיגי חב"ד מתמקדים היום בשאיבת כספיים ממקורות ממשלתיים ומתורמים תמימים. זה לגמרי נכון כשמדובר בליטאים, בש"ס, בשאר החסידויות ובציונות הדתית אבל בחב"ד התמונה קצת שונה. בחב"ד מתנהל היום מאבק מר על עמדות המפתח בתנועה ובמסגרת המאבק הזה כל פלג מנסה לעבות את שורותיו בכמה שיותר חסידים ולהעצים את גיסותיו בחוזרים בתשובה ובפליטים מהזרמים החרדים האחרים. הפלג המשיחי-קיצוני, שהרב גינזבורג הוא אחד מראשיו, ממצב את עצמו כך שיהיה אטרקטיבי לא רק לאלה שהולכים שבי אחר הגאולה המובטחת אלא בעיקר לקנאים שמחפשים אידיאולוגיה קיצונית ואנטי-ממסדית. בכך הוא ממשיך את דרכו של הרבי מליובאוויטש שבידל את החסידות שלו משאר החסידויות המתחרות באמצעות מסרים משיחיים ומיצוב אידיאולוגי בקצה הימני של השמרנות האנטי-השכלתית, אנטי-מדעית, אנטי-מודרנית ואנטי-ציונית.        
 
אין לי ספק שקורותיה של תנועת חב"ד שזורים באינספור סיפורים על חסידים שפעלו בכל רחבי העולם בשליחותו של הרבי מליובאוויטש אבל יש להבין שהמאמץ הזה לא כוון לגיוס תרומות אלא לגיוס נפשות. מפעל השלוחים הוא חלק מהמאמץ השיווקי האדיר שהפך את חב"ד מחסידות קטנה ומנומנמת לזרם הגדול ביותר והדינאמי ביותר בעולם החסידי. כמו בכל כת, השלוחים הללו הקריבו את ממונם, זמנם, כישוריהם ועתידם בכדי לקדם את מטרות ההנהגה, היינו, הגדלת החסידות ובעקבות כך הגברת השפעתה ומשקלה הסגולי בעולם היהודי ולבסוף גם הרחבת בסיס התורמים לכת, בלעדיהם כל המפעל הגדול היה קורס ונובל.
 
את הטיעון ש'לחב"ד אין כח פוליטי כלל וכלל' יכול להשמיע רק מי שאינו זוכר את הסרטים עם הכיתוב 'ביבי טוב ליהודים' שנתלו לאורך כל הדרך משער הגיא לירושלים. אף שכל הקולות שהיו נאספים מחסידי חב"ד לא היו שולחים לכנסת אפילו נציג אחד, לתנועת חב"ד יש השפעה עצומה על המחנה הימני בארץ, כפי שניתן להיווכח במחלוקות על פינוי ישובים, בקריאות לתג-מחיר, במאבק על גיורי צה"ל וכדומה. מאלף במיוחד המכתב ששלח הרב הראשי לשעבר, הרב ישראל מאיר לאו, כמענה לשאלתי אם הרבי מליובאוויטש אמנם ניבא את עלייתו לכס הרב הראשי שנה וחצי לפני שמונה בפועל לתפקיד הרם. במכתב זה הרב לאו מצטט את הקונסול הכללי של ישראל בניו-יורק שאמר לו 'אם לרבי היתה השפעה לקבוע מי יהיה ראש ממשלת ישראל, יצחק שמיר או שמעון פרס (רמז לתרגיל המפורסם של חוה"מ פסח תש"ג) בוודאי יש לו מה לומר בנושא של בחירת רב ראשי'.[א] כיוון שידוע לי שבמחשבים של ישיבות חב"ד מותקנות תוכנות שחוסמות גישה לאתרים לא מורשים אני שולח לך את מכתבו של הרב לאו גם כ-attachment למכתבי זה. לפחות תסכים איתי שברמה של רבנים ראשיים וקונסולים כלליים הדברים נראים הרבה פחות תמימים.
 
הרב יוסי ואביו הם מראשי הזרם המשיחי שמתמודד עתה על הנהגת תנועת חב"ד כולה. אני שב ומציע לך לא להתבלבל מסיפור הכיסוי בו הם משתמשים בכדי להסוות את מטרותיהם האמיתיות. מאחורי החזות הרכה של הרב יוסי מסתתר אדם אמביציוזי ששואף להשתלט על התנועה ועל משאביה. כיום הוא עדיין נתקל בהתנגדות התקיפה של הממסד הותיק אבל אל תתפלא אם יום אחד יסתבר לך שהוא נקרא למלא שליחות חשובה בבית מספר 770 ברחוב איסטרן פארקויי. אני מבטיח לך שבאותה הזדמנות יוכרז גם על ההפרדות הסופית מהאדמו"ר ז"ל והפיכתו למעין 'מגיד' שמעת לעת מעביר לרב יוסי את דרישותיו המעודכנות של היושב במרומים. 
 
באשר ללימוד התניא: כמובן שלימוד תוכנו של ספר אינו דומה ללימוד מקורותיו. זאת הרי טענתי שלי. השאלה היא היכן אתה ניצב מול הספר. אם אתה ניצב בתוך מחנה המאמינים שמלכתחילה מאמין בקדושתו של הספר אזי תוכנו וודאי יעניין אותך, בדיוק כשם שתוכנה של הברית החדשה מעניין את כל מי שרואה בה את דבריו הבלתי ניתנים לערעור של האל. מאידך אם אינך נמנה על המאושרים שמוכנים לקבל את הכתוב בעיניים עצומות אזי ודאי תרצה לדעת מי כתב את הספרים הכלולים בברית החדשה, מתי, על סמך מה וכו' וכו' וייתכן מאד שלאחר שתמצא תשובות לכל השאלות הללו תבין שספרי הברית החדשה נכתבו על ידי בני תמותה אינטרסנטיים ובעקבות כך לא כל כך יעניין אותך להתעמק בתוכנם. הכלל שאתה מציע 'תלמד את התוכן בלי להרהר ולהקשות על האמינות' הוא בדיוק הכלל שאומץ על ידי כל הכתות שרוצות לשבות את החסידים התמימים לפני שהם מספיקים לגלות שבתורתה של הכת אין אפילו קמצוץ קטן של אמת.
 
כיוון שאני משוכנע לחלוטין שבספר התניא לא שוקע שום ידע אלוהי וכולו נשען על אמונות ודעות אנושיות לחלוטין, לא כל כך מעניין אותי להתעמק בו יותר מאשר ברבבות הספרים הרבניים האחרים שמפארים את העגלה העמוסה לעייפה של החרדים למיניהם. אם בכל זאת ארצה להתעמק דווקא בספר הזה אזי אעדיף ללכת ללמוד אצל מומחה אובייקטיבי דוגמת ד"ר יעקובסון שלא רק יחשוף בפני את העומקים החבויים בספר התניא אלא גם את משמעותו הרחבה יותר. למען האמת, אם אתה באמת מעוניין להבין את העולם שנקלעת אליו טוב תעשה אם גם אתה תתעלם מהפרשנויות המגמתיות של הרב יוסי ומרעיו ותרשם לאחד מהקורסים על החסידות שהד"ר יעקובסון מעביר באוניברסיטת תל-אביב.
 
אני כבר הרבה זמן מחפש חסיד חב"ד שילמד איתי גמרא ואני שמח שאתה שוקל להקדיש לכך מקצת מזמנך היקר. אני רק מקווה שכשאתה אומר 'ללמוד' אינך מתכוון רק 'ללמד'. אחרי שתים עשרה שנות התעמקות בתלמוד אני באמת רוצה ללבן מספר סוגיות עם תלמיד חכם כמוך אבל הייתי שמח אם הדיון לא יגלוש מייד לדקלום הפתרונות שרבנים מיומנים הטמיעו בתודעתך. המקורות היהודיים הם מרתקים אם ניגשים אליהם בראש פתוח ומגוחכים אם מתייחסים אליהם ברצינות שרק הרבנים יודעים לייצר.     
 
אתה אומר לי 'אדם שהולך להתיעצות עם רופא גדול, להבדיל, עושה חקירות ובודק שהרופא אכן אמין, עם הרבה הצלחות והמלצות וכו'. לאחר מכן כשהוא הולך לרופא ומשלם לו הרבה מאוד כסף, הוא כבר לא חוקר אותו, אלא פשוט מקשיב מה יש לרופא להגיד.' ומייד אתה סותר את עצמך ואומר 'תדלג לעת עתה על שלב החקירה ותקפוץ ללימוד התוכן עצמו.' האם אינך מבין שבדיקת אמינותו של הרופא מייצגת את התנהגותו של האדם הרציונלי והדילוג על שלב החקירה את התנהגותו של הבחור התמים שמהר מאד הופך לשפוט של הכת שהצליחה לשכנעו לוותר על החשיבה ההגיונית ולאמץ בעיניים עצומות את כל דבריה. לאחר ששוטפים לאדם את המח כבר קשה מאד לשוב ולראות את התמונה בעיניים אובייקטיביות.
 
אם כבר הוזכר נושא הכתות הייתי ממליץ לך ללמוד את הנושא ולו על קצה המזלג. באתר של המרכז הישראלי לנפגעי כתות[ב] תמצא הרבה מידע על כתות שפועלות בארץ ובעולם. אל חשש, חב"ד אינה מוזכרת שם וכל האינפורמציה נוגעת רק לגופים שגם חב"ד לא היתה מהססת לכנות בשם 'כת'. קרא את המאמר 'אז מהי בעצם כת?' והחלט בעצמך אם תנועת חב"ד, וביחוד הפלג המשיחי שבתוכה, עונים על ההגדרות שבאתר אם לאו. בהמשך תוכל גם לחפש את הערכים 'עדי יהוה' ו-'סינטולוגיה' בויקיפדיה וכן שפע של מאמרים שמתייחסים גם לשתי התנועות הללו וגם לכתות אחרות דוגמת 'המרכז לקבלה' של הרב ברג, מוסד 'קבלה לעם', כת הרא קרישנא (International Society for Krishna Consciousness), הכת של Sun Myung Moon, המכונה בשם מוניס, וכדומה. החומר הזה צריך לעניין אותך לא פחות מאשר התניא, לפחות אם אתה רוצה ליטול מהרב יוסי ומרעיו את האחריות לגורלך ולנווט בעצמך את שארית חייך.
 
שוב מזל טוב,
 
עדי אביר
 
 
מאת:   *** (אברך בישיבתו של הרב גינזבורג)
תאריך: 12.6.11 שעה: 20:55
 
שלום עדי,
 
עדי היקר, תנועת חב"ד לא צריכה את הלגיטימציה של אף אחד. בוא נחלק נושא זה לשתי תקופות, כאשר הרבי היה בגילוי ולאחר מכן. כשהרבי היה בגילוי, כל גדולי עולם התורה הגיעו אלי, הרב כדורי, הרב מרדכי אליהו, גדולי האדמורים וכו'. הרבי התכתב גם עם גדולי ראשי הישיבות הליטאיות בארץ. אתה ממש טועה בדבריך וצר לי על ההשוואה המקוממת שאתה עושה בין אירן שלהם מניעים אפלים ורעים לבים תנועת חב"ד שכל מטרתה להביא אור וטוב לעולם והיא עושה זאת תמיד בדרכי נועם! גם לאחר שהרבי נעלם ממנו תנועת חב"ד היא חלק אינטגרלי מהזרמים ביהדות. אין אף אחד שקרא לא לצרף חסידי חבד למניין וכו'. כולם יודעים שעמדת חב"ד שהרבי הוא המשיח איננה סתירה לתורה. לא כולם מסכימים עם זה אבל הם יודעים שזה לא נגד התורה עצמה. הרבי העיד על עצמו שהוא נביא (תבקש משלום והוא יראה לך). ביהדות אין פשרה לגבי נביאים. אדם שאומר על עצמו שהוא נביא- יש שתי אפשרויות- או שהוא נביא אמת או שהוא נביא שקר. אין אופציה שלישית. נביא שקר יש להרוג על פי התורה. לא קם אף רב בעולם שטען שהרבי הוא נביא שקר ושיש להחרים את ההולכים בדרכיו. כל החרדים מכל הזרמים כאשר הם מסתובבים בעולם, סועדים ומתפללים בבתי חבד השונים בעולם. הם לא היו עושים זאת אם חבד היו כת לא לגיטימית כדבריך.
 
ראייתך את הרבי כאיש שיווק רק ממחישה לי כמה אינך מכיר את הרבי. מה דעתך לקרוא ספר עם סיפורים עם הרבי שבו אנשים מעידים בשמותם שסיפורים אלו אכן קרו? תבקש משלום הוא יכול לתת לך. אתה הרי אדם רציני. אז בוא תחקור את חבד לעומק.
 
האם ידעת שהרבי מלובביץ חילק כל יום ראשון דולרים כדי שאנשים יתנו אותם לצדקה? כל יום ראשון עמדו כ 5000 -6000 איש לקבל דולר מידו. כלומר כל חודש הרבי חילק רק בדרך זו כ 20,000 דולר. כלומר, לא רק הוא לא ביקש מהאנשים כסף אלא אף חילק להם כסף! איך אתה מסביר את זה? לכל אדם הוא רק איחל ברכה והצלחה. האם אתה חושב שבדרך זו הוא קיווה שהם יצטרפו לחבד?
 
הרבי אמר לחסידיו ללכת שעות ברגל בחגים כדי לשמח יהודים בבתי כנסת אחרים. האם אתה חושב שהרבי (שהיה גאון שיווקי לדבריך) חשב שבדרך זו הוא יהפוך את חסידי סאטמר או גור לחבדניקים? יתרה מזאת, כאשר חסיד גור נהפך לחבדניק ושאל את הרבי האם כדאי שהוא יחליף את בגדיו ללבוש החבדי, הרבי ענה לו שלא! ושישאר עם הלבוש שלו, כולל הפאות (בחבד לא מגדלים פאות) שיש לו, הכובע שיש לו וכו'. איך זה מסתדר עם התאוריה שלך שהרבי רצה כמה שיורת חסידים, הרי מם הראוי שיבקש מהם להטמיע את מנהגי "הכת" שלו... זה דבר בסיסי שעושה כל מנהיג כת- למחוק את הסממנים החיצוניים הקודמים ולתת לאנשיו סממנים חיצוניים אחרים שיתנו להם גאוות יחידה וכו'. איך אתה מסביר את התנהגות הרבי בעניין זה?
 
אכן לרבי בזכות היותו איש אשכולות וכו' הייתה השפעה. עובדה שכל ראשי הממשלה של ישראל באו להיפגש איתו (ולא עם אף אדמור אחר גם של חסידויות גדולות הרבה יותר). הרבי אכן ניבא שהרב לאו יהיה רב ראשי אבל זו נבואה קטנה מתוך כלל הנבואות שלו שהתקיימו. תבקש משלום פרוט של כל הנבואות שלו.  
 
אתה ממציא דברים מהגיגי ליבך. לרב יוסי אין שום כוונה להיות מנהיג התנועה. הרבי הוא מנהיג התנועה. אין דבר כזה השתלטות על התנועה. יש כ 4000 בתי חבד בעולם. כל אחד מהם הוא ישות עצמאית. הם אינם מקבלים כסף ממוסדות התנועה! והם גם לא מעבירים כסף למוסדות התנועה! לכן אין שום משמעות להשתלטות. כל בית חבד הוא עצמאי, מגייס כספים לעצמו וכו'.  לכל שליח יש חופש מלא לנהל את פעילות בית חבד שלו וכולם פועלים על פי הדרכותיו של הרבי.
אגב, הרב יוסי ואביו אינם אפילו "מנהיגי הפלג המשיחי". אין שום מנהיג לפלג המשיחי ואין לו שום מוסדות וכו'. אתה ממש חי בדמיונות.
 
אני למדתי מיתולוגיה יונית בלי לברר ולהקשות מה האמינות, אלא כדי להכיר מה חשבו היונים הקדמונים. זה מה שאני ממליץ לך לעשות. לא ללמוד את התניא כספר אלוקי, אלא ללמוד אותו כדי לדעת מה חושבת ואיך חושבת חסידות חב"ד. אתה לא צריך ללמוד את זה כטקסט אלוקי. לא למדתי את המיתוולוגיה כטקסט אלוקי. אני לא רואה שום בעיה בזה. אני ממליץ לך על זה כי אתה ממש לא מכיר את חבד ומכיון שאתה עסוק מאוד בחבד מן הראוי שתכיר אותם היטב, בבחינת "דע את האויב"...
 
אם אתה מתכוון להראות לי את "הבאגים" בגמרא שמופיעים באתר של ירון ידען, חבל על הזמן של שנינו. אני כאמור אחד שכן חקר וקראתי במשך שעות רבות את החומר באתר של ירון ידען. אם תרצה תשובות לחלק מן השאלות שהוא מקשה שם, אוכל לשלוח לך קובץ יפה שעונה על חלק מהשאלות והקושיות של ירון ידען. אם יש לך משהו חדש שלא מופיע באתר של ירון ידען, שלח לי ואתכונן. אכין שיעורי בית ואבוא לפגישה איתך מוכן. אני עדיין לא יודע את כל התורה בעל פה ומן הסתם אצטרך להכין שיעורי בית.
 
הצעתי לך לדלג לעת עתה על שלב החקירה, לא כי הוא לא חשוב. הוא חשוב מאוד! הצעתי לך ללמוד תניא לא כי "זו האמת האלוקית" ואז וודאי שיש לחקור קודם את אמינותה, אלא כדי להכיר באמת את חסידות חב"ד, מטרותיה ( הגלויות והנסתרות), צורת חשיבתה, האמונות שלה וכו'. בדיוק כמו שבחיל המודיעין קוראים עיתונים מסוריה, שומעים לרדיו מסוריה וכו', לא כי זה האמת, אלא כדי להכיר באמת את הצד השני, כדי להתמודד איתו כראוי. המאבק שלך הרי לא זוכה להצלחה. לא הצלחת לגרום לאף חבדניק לחזור בו. להיפך, הישיבה והקהילה גדלים כל הזמן, ברוך השם. אולי אתה לא מתמודד איתנו כראוי? האם לא ראוי שתלמד לעומק מול מי אתה עומד כדי שתוכל לפעול בצורה אפקטיבית יותר? תלמד תניא פשוט כדי באמת להכיר את חסידות חבד. אחרי שתסיים ללמוד את כל הספר יהיה לך מבט רחב ועמוק על חבד. ספר התניא זה הספר שכל חסיד חבד בעולם לומד כל יום, על פחי הוראתו של הרבי מלובביץ!
 
מדוע אתה חושב שהמרכז לנפגעי כתות לא הכניס את חבד לרשימת הכתות? האם הרבי שולט גם עליהם? איך זה שהם לא רואים שהפלג המשיחי בחבד הוא כת?
אגב- בחבד כולם מאמינים שהרבי הוא המשיח. המחלוקת היא רק על אופן הפרסום של העניין.
 
תודה וכל טוב!
 
 
אל:      *** (אברך בישיבתו של הרב גינזבורג)
תאריך: 146.11 שעה: 14:26
 
שלום רב,
 
איני רואה הרבה טעם בהתנצחויות שנשענות רק על התרשמויות ותחושות ולא על עובדות יבשות. לי מעולם לא ניתנה ההזדמנות להעביר שאלון בין כל הרבנים המשפיעים בחב"ד או לערוך סקר דעת קהל בקרב החרדים הלא-חב"דיים ואתה, כנראה, לא כל כך נחשפת לאלפי הכתבות, המאמרים ודיוני הפורומים שמציפים את האינטרנט. אני, בהיעדר עובדות מהימנות, גיבשתי את עמדותי בעזרת הידע הכללי שצברתי במהלך השנים, המידע שדליתי מהאינטרנט, ספרות מחקרית שקראתי, שיחות עם תלמידי ישיבתו של הרב גינזבורג ורסיסי מידע שהתחבאו במכתבים שקיבלתי מחסידי חב"ד. אתה, ואני רק מנחש, גיבשת את דעותיך בעזרתם של רבני חב"ד, חברים שלמדו איתך את כתבי הקודש של חב"ד, ספרים שיצאו לאור בהוצאת חב"ד ושיטוט באתרים שקיבלו את תו ההכשר של חב"ד. בתנאים אלה קשה לי לראות כיצד נוכל להבין זה את זה. אני לעולם לא אוכל להשקיט את ההגיון והספקנות ו'להבלע' בשכרון החושים של האמונה ואתה, כך אני משער, אינך יכול בשלב זה להתעלות מעל לתחושות הפנימיות, להרגשה שבלב ולתשוקה לשמחה, אהבת ישראל, דאגה לכל יהודי, נתינה למען עם ישראל, תורת החסידות וכו'..
 
איני רואה גם כל דרך בה נוכל לשכנע אחד את השני: אתה תנסה לשכנע אותי 'לדלג על שלב החקירה' ולהכנס ישירות לתוך החוויה החב"דית: השתתפות בחתונות, 'עשית שבת בישיבה', לימוד התניא עם שלום וכדומה בכוד שאני אנסה לפקוח את עיניך לבעיות לוגיות ולהקשים מכתות אחרות: לשם משל, אני ארצה לדעת מניין הרבי לקח את עשרות, ואולי אף מאות אלפי הדולרים שהוא חילק למשחרי פתחו ומדוע, אם הויכוח בין הפלגים הוא כה שולי, היה צורך להקדיש לנושא ערך שלם בויקיפדיה[ג].
בדומה, תמיד תציק לי ההקבלה בין התפתחות הנצרות בעשרות השנים הראשונות לאחר מות ישו להתפתחות תנועת חב"ד בשנים שלאחר מות הרבי והדמיון הרב בין הטקטיקות של הרב יוסי לאלה הנהוגות בכת הסינולוגית ובכת של הכומר מון.
 
כיוון שאין לנו כל סיכוי לשכנע אחד את השני אני מציע לתת לזמן לעשות את שלו: לשיטתכם, הרבי אמור להתגלות בקרוב מאד, אולי אפילו מחר או מחרתיים, ואני מבטיח שמייד עם התגלותו אלבש את המדים השחורים, אענוד את הסיכה הצהובה ואצטרף אליכם עם זוג תפילין ביד. לחליפין, הממסד החב"די יכול להחליט פתאום לא להסתפק בדוגמיות נבחרות ולפרסם את כל הסרטים שמתעדים את שיחותיו והתוועדויותיו של הרבי. אם יתברר לי שאתם צודקים והרבי באמת מעולם לא טעה וכל נבואותיו אכן התגשמו במלואן אזי אין ספק שאני אמהר להכיר בו כנביא, מלך ומשיח ואיש לא יוכל למנוע ממני לחזור בתשובה ולהפוך לחב"דניק תקני ואולי אפילו מופתי. מצד שני, יכול מאד להיות שהשנים החולפות יצננו במעט את להט האמונה שמציף אותך וגם אתה תיווכח שתנועת חב"ד בכלל, והפלג המשיחי-קיצוני בפרט, מוכרים לך ולחבריך לא יותר מאשר אידיאולוגיה מגמתית, תחושות כוזבות והבטחות סרק. ייתכן גם שבבא היום הנהגת התנועה תשכח להמציא סיפור כיסוי שיצליח להסוות את כל מהליכיה הפוליטיים וגם אתה תתחיל להבחין בזיופים שמכסים את מטרותיהם האמיתיות ואולי כורח הנסיבות יאלץ את החסידות לבצע תפנית תיאולוגית שתזעזע אפילו אותך, מי יודע, אולי העתיד עוד צופן לנו הבנה והסכמה? בכל אופן, אני מבטיח שתהיה בין הראשונים שישמעו את הבשורה הטובה אם אחליט לחזור בתשובה ולנצח אהיה אסיר תודה אם תידע אותי במקרה שבכל זאת תחליט לאמץ דעות קצת פחות רדיקליות. בינתיים אני אלמד את ספר התניא ואתה, אם מותר לך, שוטט באתרים לא חב"דיים ובדוק מה העולם הגדול באמת חושב עליכם. אם הצעד הזה מפחיד אותך תוכל להסתפק בשיחות עם חסידי חב"ד שאינם נמנים על הפלג המשיחי. אני בטוח שגם הם יוכלו לחדש לך דבר אחד או שנים.   
 
כאמור, אני מתכנן ללמוד את ספר התניא אבל ברשותך, לבדי ולא עם שלום או כל גורם חב"די אחר. כיאה לכל כת שעוברת תהליך היבדלות מדת האם, ובדומה לממשיכי דרכו של ישו שתוך כדי ההפרדות מהדת היהודית כתבו לעצמם כתבי קודש משלם, גם אתם מנסים להפוך את התניא לספר קדוש ומחייב שסמכותו מעפילה אפילו על זאת של התלמוד. אני, כמובן, לא מעניק לתניא את אותו המשקל ולכן אתייחס אליו כמו שאני מתייחס לאלפי הטקסטים האחרים שחשוב ללמוד ולהכיר. בהזדמנות זאת אני שב ושואל: האם אין ספרים אחרים שראוי להתעמק בהם? בשיחותי עם האברכים למדתי שבישיבתו של הרב יוסי מקדישים כחמישים אחוז מהזמן ללימוד 'תורת הנגלה', כלומר תלמוד, ואת שאר הזמן ללימוד 'תורת הנסתר', כלומר הספרות הייחודית של חב"ד: התניא, 'דבר מלכות' ו'אגרות קודש'. האם זאת הפרופורציה הנהוגה גם בישיבות לא חב"דיות? האם לא אנהג ביתר תבונה אם אקדיש את מרבית זמני לתלמוד ואסתפק בהכרות יותר שטחית עם התניא? בכל אופן, לאחר שאלמד את התניא לבדי אציע לך ולשלום לדון ביחד על הספר ומשמעויותיו אף שאני די משוכנע שגם אתה וגם שלום תמצאו סיבות טובות מדוע לא כדאי להשקיע בנושא שעה או שעתיים, בדיוק כפי שעושים כל הרבנים והחסידים שמסרבים לדון עימי בסוגיות התלמודיות שאני מעלה. אתם מאד רוצים לחרוש בקרקע בתולית אבל אין לכם שום עניין להתמודד עם אנשים שכבר גיבשו לעצמם דעות עצמאיות. ייתכן שאני טועה. נתכתב עוד כמה חודשים ונראה.
 
אני מבין שאתה מזלזל ב'בגים' לכאורה שמופיעים באתר של ירון ידען וייתכן שתזלזל גם ב'בגים' שאני מתאר באתר שלי, www.1vsdat.org, אבל אם אתה רוצה להכין שיעורי בית לדיון רציני אני מציע לך לקרוא את מה שכתבתי על הסתירות התנ"כיות, המיתוסים הרבניים, המדע היהודי, דמותו של האל המצטייר במקורותינו, הטמעת התורה האריסטוטלית בלב היהדות וכדומה. במאמרים שכתבתי אני מתאמץ מאד להציג את העמדה הרבנית ומשאיר לקורא להחליט בעצמו אם הוא באמת מסוגל לאמץ אותה ואת כל הפרשנויות והתירוצים שמשמשים את הרבנים להרחקת אינספור המבוכות שנזרעו במקורותינו. אני יודע בוודאות שלא תוכל להגיע לאתר שלי דרך מחשבי הישיבה של הרב גינזבורג אבל אולי יש לך גישה למחשב שאינו חוסם באופן אוטומטי את כל האתרים המביעים דעות שונות משלכם. חשוב גם על זה: אם החרדים מאמינים בכל ליבם בנכונות תורתם ואמונותיהם מדוע הם כל כך מפחדים להחשף גם לתכנים אחרים? יוצא לי לפעמים לשוחח עם יהודה מישיבתך ולמרות שאני מפנה אותו למאמרים שדנים בדיוק בסוגיות העומדות על הפרק הוא תמיד מודיע לי, בשמחה גלויה יש לומר, שמנגנון הסינון במחשבי הישיבה מונע ממנו את הגישה אליהם, מה עוד שאפילו אם היתה לו גישה הוא לא היה טורח לקראם. פעם שלחתי לו במייל חלק מההתכתבויות שניהלתי עם רבני חב"ד וכשפגשתי אותו מספר ימים לאחר מכן הוא סיפר לי שהוא הסתפק בקריאת המכתבים שהרבנים כתבו לי מבלי לגלוש ולו לרגע למכתבים שאני כתבתי אליהם. לפחות הוא לא חרג מהכללים של הרב יוסי.
 
מהסיפור על יהודה אתה מבין שאני נוהג לפרסם באתרי את ההתכתבויות שאני מנהל ובכוונתי לפרסם גם את ההתכתבות ביננו. יחד עם זאת, כיוון שבניגוד למקובל (ראה באתרי דוגמאות רבות במדורים השונים של הפרק 'הכת ששמה חב"ד') אתה התיחסת לנושא ברצינות וויתרת על הזלזול וההתנשאות, אני משאיר לך את ההחלטה אם לפרסם את הדברים תחת שמך או להסתיר את זהות הכותב, כפי שעשיתי לבקשתו של 'החרדי העויין' ומפאת כבודם של הרב ורבנית ***. להערכתי ייצגת את חב"ד בצורה רצינית ומכובדת ואין לך שום סיבה להתבייש בדבריך אבל אם, מסיבות השמורות עימך, תעדיף לא להזדהות בשמך אכבד זאת ואעלים כל פרט שעלול לזהות אותך.
 
אני משאיר לך את זכות המכתב האחרון ואמתין לו מספר ימים לפני שאעלה לאתר את ההתכתבות כולה. אם תעלה במחשבה טיעונים חדשים שיחזקו את עמדותיך אני מבטיח לעדכן את המאמר גם לאחר פרסומו. בהמשך אני מציע שנמתין כחצי שנה עד להעלאת הנושא מחדש. שנינו נשכיל בינתיים והזמן החולף יאשר לנו לגבש את עדתנו ולברר אם אנחנו עדיין דוגלים בעמדותינו הנוכחיות.
 
בברכה,
 
עדי
 
 
מאת:    *** (אברך בישיבתו של הרב גינזבורג)
תאריך: 156.11 שעה: 03:28
 
שלום עדי,
 
 1.
חבל לי מאוד שלא ענית באופן ענייני לטענות שלי.
 
 2.
גם חבל לי לראות שבעצם אתה בכלל לא מעוניין ללמוד גמרא, אלא רק להוכיח לחבדניקים שבגמרא יש כביכול סתירות או דברים לא הגיוניים.
 
 3.
אגב, ברור שיש שם דברים לא הגיוניים. גם מתן תורה, קריאת ים סוף, שמש בגבעון דום, נפילת חומות יריחו, מכות מצריים, אליהו נביאי הבעל והאש שירדה מן השמים, עלייתו של אליהו בסערה השמימה, בליעת קורח וכל עדתו, המן שירד מן השמים ודווקא בשבת ירד כפול ועוד ועוד הם דברים לכאורה לא הגיוניים. לא צריך ללכת לגמרא בשביל להראות דברים לא מציאותיים ולא הגיוניים. יש את זה כבר בתורה! למה אתה הולך כל כך רחוק? ובכלל האם משיח זה דבר הגיוני? הרי הרמב"ם כתב שאמונה ביאת המשיח היא העיקרי היהדות! וכולם, כל הזרמים מקבלים את הרמב"ם.
 
 4.
לגבי המחלוקת בחבד- תמיד כשיש כמה יהודים, יש מחלוקת. הגמרא מלאה מחלוקות! בית שמאי אומרים ההיפך הגמור מבית הלל בנושאים הלכתיים, לא השקפתיים! ובלכ זאת נשארו דת אחת ועם אחד. לא צריך להיבהל ממחלוקות. רבי עקיבא סבר שבר כוכבא הוא המשיח וחכמים רבים חלקו על דעתו ולמרות זאת לא נוצרו 2 דתות או 2 עמים. אז אל חשש. גם כאן, למרות המחלוקת בין חבד לשאר הזרמים על זהות המשיח, כולנו יהודים וגם נישאר כולנו יהודים. תסיר דאגה מליבך.
 
 5.
המחלוקת בחבד היא לגיטימית- על אופן פרסום זהות המשיח. מותר שתהיה מחלוקת. תלמידי חכמים מתחדדים זה על גבי זה...
 
 6.
אם תלמד את ספר התניא באוניברסיטה, לעולם לא תבין איך חושבים חבדניקים ומה מטרתם. אם המטרה שלך היא להכיר את חבד ואת מטרתה וכו' הדרך לעשות זאת היא ללמוד עם חבדניק. לימוד אקדמי לא ימחיש לך באמת את אופן המחשבה. מה גם שבספר יש עומקים רבים ופרושים רבים על פי החסידות שאין לי ספק שבאוניברסיטה לא שמעו עליהם. נראה לי פספוס. האם אתה מפחד מלימוד עם חבדניק?
 
 7.
אני משתמש במחשב פרטי ושיש לי גישה לכל האתרים שאני בוחר להרשות לעצמי לראות. אני הצנזור של עצמי. לא אף אחד אחר.
 
 8.
אני מדבר לא מעט עם חרדים מזרמים אחרים. יש לי בני משפחה ליטאים ואני יודע בברור מה דעתם על חבד. רק להזכירך- גם לרמב"ם התנגדו מאוד בהתחלה ואפילו שרפו את כתביו!!! והיום הוא קונצזוס. איך אתה מסביר את זה?
 
 9.
אבקשך לא לפרסם את שמי. לא שיש לי מה להסתיר. פשוט, בכל זאת, אופן הכתיבה בשיחה פרטית בין שני אנשים לא זהה לאופן הכתיבה לפרסום ויתכן שהייתי בוחר לנסח דברים בצורה מעטו שונה. מכיוון שלא ידעת אותי מראש בכוונתך, אבקשך לעת עתה לא לפרסם את שמי. יתכן ובהמשך אאשר לך לפרסמו.
 
10.
אשמח לתשובות ענייניות לטיעוני ושאלותי.
 
11.
בניגוד אליך, אני כלל לא מתייאש מהדו שיח ביננו. אולי זה ההבדל האמיתי ביננו. האמונה והתקווה...
 
12.
אני מציע לך לשקול להניח תפילין. אתה יהודי ותמיד תהיה. אל תשכח את זה.
 
13.
כל טוב ובשורות טובות!
 
***


[א]              
ראה המאמר 'האם הרבי ניבא שהרב לאו יעלה על כס הרב הראשי לישראל?'
[ב]              
ראה אתר 'המרכז הישראלי לנפגעי כתות'
[ג]              
ראה הערך פולמוס המשיחיות בחב"ד בויקיפדיה


 
נקרא 8631 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

התגובות האחרונות