Skip to content

1VSDAT

Open menu
ראשון, 21 אוגוסט 2011 15:39

כיצד תדע שאתה חבר בכת

דרג מאמר זה
(4 מדרגים)

בעולם מסתובבים מאות אלפי, ואולי אפילו מיליוני, שפוטים של כתות אבל אין ביניהם ולו מסכן אחד שיסכים להודות שהקבוצה אליה הוא משתייך היא אכן כת. 'הקבוצה שלנו שואפת להטיב עם העולם, לעורר שלום ואחוה, להפיץ את הדת, לקרב את הגאולה. אבל כת? מה פתאום כת? מי שחושב שאנחנו כת פשוט אינו מכיר את הקבוצה ואת מטרותיה. בֹא לאחד המפגשים שלנו ותראה בעצמך את ההרמוניה והשלווה ששורה בקרבנו ואז תבין שאנחנו רק רוצים להביא אור לאנושות.' כשאתה שומע את עצמך מדבר כך אתה צריך להבין שאתה כבר שבוי בכת שתעשה כל מאמץ להמשיך ולהחזיק בך. יש עוד הרבה סימנים שמעידים שאתה כבר נפלת. קרא אותם רק לשם הבידור. אתה יודע שאין להם שום קשר אליך. אתה הרי לא חבר בשום כת.

 

 

אתה שייך לכת

 

 

אם אתה חושב שההנהגה לעולם אינה טועה.[א]

 

אתה שייך לכת

 

 

אם אתה כל הזמן מצטט את דברי ההנהגה.

 

אתה שייך לכת

 

 

אם אתה משתדל להראות כמו המנהיגים ולהתנהג בדיוק כמוהם.

 

אתה שייך לכת

 

 

אם אתה חושב שיש רק אמת מוחלטת אחת ורק הנהגת הקבוצה, חבריך ואתה מכירים את האמת הזאת.

 

אתה שייך לכת

 

 

אם כל חברי הקבוצה לובשים את אותם המדים.[ב]

 

אתה שייך לכת

 

 

אם כל חברי הקבוצה מחזיקים בדיוק באותן האמונות.

 

אתה שייך לכת

 

 

אם כל חברי הקבוצה משתמשים באותן הסיסמאות ובאותם המשלים.

 

אתה שייך לכת

 

 

אם לכל חברי הכת יש בדיוק את אותם המנהגים.

 

אתה שייך לכת

 

 

אם אתה נתקף בצורך לחשוף בפני אחרים את האור הגדול אליו נחשפת אתה.

 

אתה שייך לכת

 

 

אם אתה מוצא את עצמך מזמין מצטרפים פוטנציאלים לטכסים פרטיים של הקבוצה.

 

אתה שייך לכת

 

 

אם פתאום מסתבר לך שאתה תורם לקבוצה סכומי כסף ניכרים.

 

אתה שייך לכת

 

 

אם מבקשים ממך לתרום מזמנך, מרצך ויכולותיך לפעילות של הקבוצה.[ג]

 

אתה שייך לכת

 

 

אם השתכנעת שכל מי שנמצא מחוץ לקבוצה מתנגד לקבוצה ומנסה למנוע ממנה להשיג את יעדיה.

 

אתה שייך לכת

 

 

אם אתה מרגיש שאתה צריך לוודא שכל חבריך נשמעים להוראות ההנהגה.

 

אתה שייך לכת

 

 

אם נדמה לך שחבריך משגיחים שתמלא את כל הוראות ההנהגה.

 

אתה שייך לכת

 

 

אם ברור לך שאסור לך להשמיע דעות שאינן עולות בקנה אחד עם דעות ההנהגה.

 

אתה שייך לכת

 

 

אם נחשפת לאמונותיה של הקבוצה טיפין, טיפין ולא בבת אחת.

 

אתה שייך לכת

 

 

אם נאסר עליך ללמוד במוסד אקדמי, לקרוא את רוב הספרים, המגזינים והעיתונים, לשוטט באינטרנט באופן חופשי, לבקר בקולנוע, תיאטרון ואופרה, לצפות בתוכניות טלוויזיה לא מאושרות ולשמוע תוכניות רדיו לא פיראטיות.

 

אתה שייך לכת

 

 

אם מאז הצטרפותך לקבוצה שינית לחלוטין את המראה שלך, המנהגים שלך, התייחסותך לחיים, השקפותיך החברתיות והפוליטיות ואוסף הידידים שלך.

 

אתה שייך לכת

 

 

אם אתה מקבל את הרושם שעדיף להתרחק מחברים, ידידים, מכרים ואפילו בני משפחה שאינם שייכים לקבוצה.

 

אתה שייך לכת

 

 

אם אתה מוצא את עצמך משמיץ ומגמד כל מי שאינו משתייך לקבוצה.

 

אתה שייך לכת

 

 

אם אתה חושב שכל שאר הקבוצות מחזיקות בדעות שגויות. אולי לא כל דעותיהם שגויות אבל מקצת תורתם, זאת שאינה עולה בקנה אחד עם האמונות שלך, היא לבטח אינה נכונה.

 

אתה שייך לכת

 

 

אם קיבלת הוראה להביא חברים חדשים ותדרכו אותך כיצד עליך לפנות אליהם ולשכנע אותם להשתתף בפעילות של הקבוצה.

 

אתה שייך לכת

 

 

אם קיבלת הנחייה לנתק מגע עם כל מי שמתחיל להתווכח איתך.

 

אתה שייך לכת

 

 

אם הדריכו אותך כיצד עליך להתנהג במחיצת מגויסים חדשים שעדיין לא החליטו להצטרף לקבוצה.

 

אתה שייך לכת

 

 

אם אתה חושב שמצפים ממך לשכנע ולהפעיל לחץ על כל מי שחושב לעזוב את הקבוצה.

 

אתה שייך לכת

 

 

אם ההנהגה מתאמצת לבנות לקבוצה תדמית חדשה ואתה יודע שלא כל מה שהיא מציגה כלפי חוץ זאת האמת לאמיתה.

 

אתה שייך לכת

 

 

אם ההנהגה אסרה עליך לספר לאחרים מה מתרחש בתוך הקבוצה.

 

אתה שייך לכת

 

 

אם ההנהגה או חבריך מאיימים עליך או על משפחתך בעונש משמיים אם תחרוג מכללי ההתנהגות של הקבוצה או תנסה לעזוב אותה.

 

אתה שייך לכת

 

 

אם אתה מרגיש עייפות תמידית והנהגת הקבוצה או חבריך לקבוצה מגבילים את שעות השינה שלך.

 

אתה שייך לכת

 

 

אם אתה מאמין שכל מי שנמצא בחוץ הוא אויב.

 

אתה שייך לכת

 

 

אם אתה חושב שגם הוריך וקרוביך, אם הם לא אוהדים את הקבוצה, הם בחזקת אויב.

 

אתה שייך לכת

 

 

אם אתה חי בתחושה שעליך להוכיח נאמנות תמידית לקבוצה: לדווח להנהגת על התנהגות חריגה של חבריך, לשקר למען הקבוצה, לנתק קשרים עם אנשים מחוץ לקבוצה, לתרום מכספך לקבוצה, להשתתף במאמצי הגיוס של חברים חדשים וכדומה.

 

אתה שייך לכת

 

 

אם אתה מסתובב עם תחושות עליונות: תחושה שיש לך שליחות מיוחדת, תחושה שאתה ממלא אחר הרצון האלוהי ובעיקר תחושה שאתה נעלה יותר / חשוב יותר / טוב יותר / מאמין יותר / צדיק יותר מכל מי שאינו משתייך לקבוצה.

 

אתה משתייך לכת

 

 

אם אתה שומע את בני משפחתך, קרוביך וידידיך אומרים שהשתנית והם כבר אינם מכירים אותך.

 

הנהגת הקבוצה אולי לימדה אותך לצאת למתקפת נגד ולטעון שאם הקבוצה שלך היא כת אז גם הצבא, המשטרה, האוניברסיטה והיהדות כולה הן כתות ולמעשה כל הקבוצות והארגונים הם כתות. ביהדות אכן קיימות כתות אבל כל שאר הארגונים אינם כאלו. בצבא, למשל, יש אמנם מנהיג שהוראותיו מחייבות את כל החיילים; תלבושת אחידה אותה כולם חייבים ללבוש; טכסים אחידים בהם כל החיילים חייבים להשתתף; 'סיסמאות' קבועות בהן כולם נוהגים להשתמש וכו' אבל הצבא אינו כת. הרמטכ"ל אינו מנהיג כריזמטי נערץ שמפעיל את הצבא לתועלתו הפרטית והוא עצמו מקבל את פקודותיו ממשלה נבחרת שמתחלפת כל אימת שהבוחרים מחליטים שהגיע הזמן להסמיך הנהגה חדשה. חיילים רשאים ללמוד, לקרוא, לראות ולשמוע כל מה שהם רוצים והם רשאים, בזמנם החופשי כמובן, לשוטט בכל אתר אינטרנטי ולהיחשף לכל דעה אפשרית, ובכלל זה לדעות של כתות ששונאות את המדינה ואת מוסדותיה.

 

כל החסידויות הן כתות, חלק מהקהילות החרדיות הן כתות, מקצת הרבנים הדתיים-לאומיים מנסים להקים כתות, 'המרכז לחקר הקבלה' הוא כת, קבוצת 'קבלה לעם' היא כת, קבוצת 'הרא קרישנה' היא כת, ה'מוניס' ו'עדי יהוה' הם כתות ו'הסינטולוגים' הם מופת ודוגמה לכל כת, אף שהם, בדומה למורמונים למשל, כבר נמצאים בדרכם להפוך לזרם דתי לגיטימי.

 

חב"ד היא כת ותיקה שקיבלה תנופה חדשה כשלכס האדמו"רות עלה מנהיג כריזמטי שהפנה אותה לכיוון המשיחי. לאחר מותו של הרבי מליובאוויטש מקורביו רעננו את הכת וקבעו שהרבי מליובאוויטש היה גדול הדור, נביא אמת ומשיח הצדק שיהיה הראשון לקום בעת תחיית המתים ולכן כל דבריו, בפרשנותה של ההנהגה החדשה, הם קדושים ומחייבים. במקביל לכת הזאת התפתחה כת עוד יותר תלושה מהמציאות שטוענת שהרבי מליובאוויטש למעשה מעולם לא מת והוא רק מתרחק ומסתתר על מנת להכין את עצמו להתגלות מחודשת בה כל העולם יגלה שהוא מלך ומשיח שיגאל את עם ישראל ויגשים את כל הבטחות השווא שרבני כל הדורות הבטיחו לשפוטיהם התמימים.

 

 

טעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה? במנגנון התגובות שבהמשך תוכלו להעיר על המאמר, לחשוף את טעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם חייבים להזדהות בשמכם האמתי אבל עליכם לספק כתובת מייל תקינה. את ההשמצות אבקש לשלוח לדף התגובות הכלליות. דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר, דרגו אותו ועשו לייק לדף האתר בפייסבוק.

 [א]             

ההנהגה יכולה להיות מורכבת ממנהיג כריזמטי יחיד, מקבוצה שטוענת שהיא ממשיכה את דרכו של המנהיג הכריזמטי או מגילדה של מנהיגים בעלי אינטרסים משותפים.

[ב]             

במקרים מסוימים הנהגת הקבוצה תחליט שעדיף לא להתבלט בשטח והשפוטים יתבקשו ללבוד את המדים רק באירועים פנימיים של הקבוצה.

[ג]             

למשל, למכור ספרים מדלת לדלת או ברחובות, לעמוד ברחוב ולשכנע עוברים ושבים להניח תפילין וכדומה.

נקרא 9411 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

4 תגובות

 • קישור לתגובה ראשון, 11 מרס 2018 21:17 הוסף ע״י עדי אביר

  רון,

  אני מסכים לחלוטין לדברים שכתבת על הכתות אבל להערכתי כל החסידויות הן כתות - כפי שהסברתי במאמר אותו ניתן למצוא בכתובת הבאה:

  http://www.1vsdat.org/index.php/2010-08-24-09-51-15/2010-08-24-10-08-13/2010-11-28-10-25-21/item/1362-%D7%9B%D7%9C-%D7%94%D7%97%D7%A1%D7%99%D7%93%D7%95%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%9F-%D7%9B%D7%AA%D7%95%D7%AA

  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 11 מרס 2018 14:40 הוסף ע״י בני ברוך

  עם ישראל לא זקוק לכל הכתות הללו כדי להתקדם למטרותיו הרוחניות... אין אף כת שתצליח לכלוא לאורך זמן את האנשים שבאמת רוצים את הדבר האמתי וזה רוב הציבור והעם. קבלה לעם הזה אי אפשר למכור או יהדות תחת כל מני מסיכות, כי התפכחנו ואנחנו מבינים שהארגונים הללו קוראים לנו להצטרף לשורותיהם, כדי להתבדל מהעם. והיות והעם כבר מפותח, אז כל שיש להם בכתות הללו זה אספסוף או מיעוט שאכן תומך בהם. אחד הדברים ששמתי לב אליו, זה פניית הכתות הללו לדוקטורים, פרופסורים, עורכי דין וכו, שיהיו בין חבריהם (וסלבס כמובן). זה מאפר להם אח"כ להציג עצמם כ"טובים" ובמידת הצורך גם להגיש לבתי משפט תצהירים ועדויות שכביכול יש תמיכה בכת, מטעם אנשים נחשבים בחברָה... מפחיד!אני אישית מציע למי שיודע או מכיר כאלו, שמספרים על כבוד הכת, על כך שהם לא כת וכו, להתרחק מהם ולהזהיר אחרים מהם גם. כל המטרה של אדם כזה הרי היא לסחוף אחרים אל הכת שבה הוא נמצא. מקדיש את השיר טמבל של ארקדי דוכין למי שרוצה לדעת קצת יותר על מצבו :)

 • קישור לתגובה שני, 19 ספטמבר 2011 15:36 הוסף ע״י עדי אביר

  בן שלום,

  יפה הבחנת בין כתות מזיקות ומסוכנות לבין כתות שאינן כאלו אבל זה לא אומר שכתות שאינן מאד מסוכנות הן בהכרח לגיטימיות. כל הכתות אינן לגטימיות ולטעמי כל הכתות הן גם מסוכנות אף שבהחלט יש כאלה שהן מסוכנות יותר וכאלה שהן מסוכנות פחות.

  לקריטריונים שאתה נתת אינם יכולים לשמש לקביעת מסוכנותה של הכת וזאת מהטעמים הבאים:

  1. אנחנו לעולם לא נדע אם ההנהגה 'באמת' מאמינה באמיתות דרכה של התנועה. האנשים הציניים שמנהיגים כתות, ומתפרנסים מהן, הרי לעולם לא יודו שהם רק מתחזים לאנשים כנים ומסורים וממילא אין לנן שום דרך לקבוע אם הם באמת מאמינים אם לאו.

  התמונה שונה לחלוטין כשמגיעים לחברי הקבוצה. הללו, כך נדמה לי, באמת מאמינים בצדקת הדרך אבל אדם שטוף מח יאמין בכל מה שמנהיגיו הנערצים לימדו אותו להאמין ולכן אמונתם הכנה אינה מוכיחה שום דבר.

  הבה נשווה בין האוניברסיטה מחד לישיבה חרדית מאידך. באוניברסיטה ילמדו אותך מספר מבואות ויציגו לך מגוון של עמדות ודעות שונות עוד לפני שתחליט על המסלול שמתאים לך. כל בחירה שתעשה תהיה, במידה רבה, חופשית מלחצים ואחריה ניתן יהיה לומר עליך שאתה מאמין בכנות בדרך שבחרת.

  לא כך בישיבה, אחד מאמצעי שטית המח היעילים ביותר שעומדים לרשותן של הכתות החרדיות. בישיבה תלמד רק דעה אחת ומוריך יעשו כל מאמץ לגמד את כל שאר הדעות ולשכנע אותך שיש רק דרך אחת להגיע לאמת, ללכת בדרך הישר ולרצות את האל. אני לא יודע אם כל ישיבה היא 'כת מסוכנת' אבל אני יכול להבטיח לך שכל ישיבה היא כת ששוטפת את מוחות התלמידים, שוללת מהם את זכות הבחירה ומרחיקה מהם את חרויות המחשבה.

  אדרבה, הראה לי ישיבה שמקדישה את השנה הראשונה להוראת מדעי הדתות בגישה השוואתית, פילוסופיות של הדתות השונות וזרמי המחשבה של כל פלגי היהדות. בהמשך, אם הישיבה תאפשר לכל תלמיד להחליט בעצמו אם להמשיך להקדיש את זמנו ומשאביו ללימודי תורת הכת גם בשנים הבאות או לעבור למסלול שנראה בעיני יותר הגיוני / נכון / מתאים וכדומה אז אוריד את כובעי ואסכים להודות שתלמידי הישיבה הזאת באמת מאמינים בכל נפשם באמיתות דרכם. כשתמצא לי ישיבה כזאת אשמח לשנות את דעתי על כתות וישיבות. עד אז אמשיך לדבוק בקביעה שהישיבות הוקמו בעיקר בכדי לשטוף מוחות ולקשור את המאמינים לכת ולמנהיגיה.

  2. הסממנים השליליים שמנית אינם מוכיחים דבר. הם נמצאים בארסנל של כל כת ומנהיגי הכת בוחרים בכל עת ועת את האמצעים המתאימים להם. כמובן, ככל ששטיפת המח שלהם היא יותר אפקטיבית כך יפחת הצורך באמצעים אחרים אבל קשה לי להאמין שתמצא איזו שהיא כת שאינה נזקקת לאיומים מוסווים, הפחדות או ניצול כספי. זכור, מנהיגי הכת חייבים לחסום את שפוטיהם בפני רוחות הקדמה והמדע שמנשבות מהעולם החיצוני, להרחיק מהם דעות אפיקורסיות, למנוע מהם לעזוב את הכת ולגרום להם להמשיך לפרנס את ראשי הכת. אני אישית אעריץ כל מי שיודע לעשות כל זאת מבלי להיעזר בטכניקות הפסולות של הכתות.

  תודה על התייחסותך,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 18 ספטמבר 2011 01:51 הוסף ע״י בן - תגובה

  בנוסף להגדרה של כת, יש להבחין בין כת לגיטימית לכת בעייתית.
  כך גם נוהגים לעשות במרכז לנפגעי כתות, וקבוצות רבות שהן בעלות אופי כיתתי לא יקוטלגו שם ככת אם אין להם סממנים של כת מזיקה ומסוכנת.

  לענ"ד יש להבחין בין כת לגיטימית לכת מסוכנת על פי הקריטריונים הבאים:

  1.עד כמה חברי הקבוצה ובמיוחד ההנהגה מאמינים באמיתות דרכה של התנועה?
  יש להבחין בין כת שבה המנהיג והחברים מאמינים בכל נפשם באמיתות דרכם, לבין כת שבה המנהיג מודע לבלוף שבדרכו ומשטה בהמון על מנת להשיג תועלת/כסף/כבוד/שליטה.

  2.מעבר לכך יש לבדוק אם קיימים סממנים שליליים מקובלים, לרבות שימוש באלימות/כפיה/איומים/הפחדות/סחיטה כספית/פעולות לא אתיות

התגובות האחרונות