Skip to content

1VSDAT

Open menu
ראשון, 30 דצמבר 2012 14:01

קריאת תגר ואתגר לרב זמיר כהן

דרג מאמר זה
(6 מדרגים)
הרב זמיר כהן,
 
למיטב ידיעתי, אתה, בניגוד למר אמנון יצחק, דווקא כן זכאי לתואר 'רב' ולכן עצוב לי לגלות שהתואר המכובד הזה אינו עוזר לך להתעלות מעל לרמתו של אמנון יצחק ולהפגין אפילו את הידע המינימלי בעזרתו טיעוניך היו יכולים להצטייר כפחות מגוחכים, שגויים וחסרי כל שחר.
 
האינטרנט, הרב כהן, כחרב פיפיות הוא. הוא אמנם מאפשר לך להפיץ את תורתך ולמכור את מרכולתך לצעירים תמימים שאינם מסוגלים לזהות את ההבלים והזיופים שמציפים דבריך אבל הוא גם מנציח את דעותיך ומאפשר לאחרים לבחון אותם ולהביאם כהוכחה לכך שאתה מנסה לשדל לחזרה בתשובה באמצעות טיעונים חסרי כל בסיס ושחר שגורמים ליותר מקורטוב של צחוק ועליצות בקרבם של כל אלו שזכו לטעום גם מדבשה של ההשכלה הלא-תורנית.
 
כמו אמנון יצחק גם אתה כנראה מתפרנס יפה מעסקי ההחזרה בתשובה וכמוהו גם אתה כנראה לא מתרגש מהנזק שאתה גורם לצעירים שנגררים בעקבותיך לחיים של בורות ודלות ולמדינה שתחת אושיותיה אתה וחבריך חותרים ללא הרף. לפיכך אני מזמין גם אותך לדון עימי בפומבי במהותה של היהדות ובנכונותן של האמונות שאתה טורח להפיץ לכל עבר. אם אתה אכן מחזיק באמת נצחית, יחידה ומושלמת אזי לבטח תרצה לחשפה גם בפני שומעים שלא יגמעו את דבריך בעיני עגל ולא יאמצו את אמיתותיך מבלי להעבירם דרך מסננת הגיונם. אם תיעתר להזמנתי אני אקח על עצמי לארגן מקום, מנחה, קהל, מסריטים ואפילו כיבוד קל.
 
אני אישית לא מאמין ש'יַד יְהֹוָה הוֹיָה' בכל אבל אם הייתי אדם מאמין כמוך הייתי שוקל היטב אם כדאי לי לזלזל באתגר שהוצב בפני. מר אמנון יצחק החליט להתעלם מהזמנתי וראה איך הוא נפל קורבן לזעמו של הרב עובדיה. אני לא יכול להיות בטוח שדווקא יחסו אלי הוריד על ראשו את הצרות שפוקדות אותו אבל שנינו הרי יודעים שנפלאות הן דרכי האל ואיש אינו יכול לפסול את האפשרות שאמנון יצחק נקלע למצוקה רק בגלל שהוא לא הסכים לוותר על השליטה במיקרופון ולהתעמת איתי כשווה מול שווה. קח זאת לתשומת ליבך. בבא היום תוכל להלין רק על עצמך אם יסתבר לך שהתעלמותך מהזמנתי המיטה עליך את זעמם של הרב עובדיה ולהקתו.
 
אשמח לשמוע ממך בהקדם
 
בברכה,
 
עדי אביר
נקרא 10576 פעמים
למאמר הבא ולקודם: « תזכורת למר אמנון יצחק

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

57 תגובות

 • קישור לתגובה שלישי, 05 נובמבר 2013 20:00 הוסף ע״י ש שניאורסון

  לעדי אביר:

  יש לכתוב: פי *שלושה* מגילו.

  לאייל:

  יש לכתוב: להתווכח, *מה* שאתה *מנסה* לעשות *זה* להבין, תבין שהמוח* שלנו, *כשתבין* תורה, אני יותר לא *אכנס*.
  כמו כן, כדאי להשתמש בסימני פיסוק.

 • קישור לתגובה שלישי, 05 נובמבר 2013 19:51 הוסף ע״י עדי אביר

  איל,

  לא הבנתי את כוונתך העמוקה במשפט 'מטומטמים ובורים ממך חשבו את מה שאתה דובר....' אם זה נסיון להעלבה הוא לא כל כך הצליח.

  ידידי הצעיר, אני למדתי, הבנתי ופסלתי את ה'אלוקות' והתורה שלך עשרות שנים לפני שנולדת. ה'אלוקות' היא המצאה שבעזרתה הרבנים שלך גורמים לך ללמוד בישיבה שלהם (דבר שבגינו הם מקבלים תקציבים ממשלתיים), לעשות כמצוותם, להצביע למפלגה שמתאימה להם (אם אתה מעל 18 כמובן) ולהשתולל בהפגנות שלהם. בבא היום, כשיהיו לך מקורות כספיים או רכוש עליהם הם יוכלו להתעלק, הם גם יידעו להפריד אותך מהם.

  אם במקום ללכת שבי אחרי הבלי המחזירים בתשובה היית מקדיש את זמנך לרכישת השכלה אמיתית לא היית כותב 'אני יותר לא ייכנס' במקום 'אני יותר לא אכנס' ואז אולי היית מצליח להצטייר כיותר מאשר צעיר חצוף וטורדני שחושב שהוא כבר גילה את כל האמת ושזאת מתירה לו לקלל אנשים שגילם הוא לפחות פי שלוש מגילו.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 05 נובמבר 2013 18:37 הוסף ע״י אייל

  מטומטמים ובורים ממך חשבו את מה שאתה דובר....
  אתה כלכך כסיל ורשע שאפילו בעולם הבא אין לך מקום.!!

  ועדיין לא סתרת אותי אני סותר אותך אמרתי לך "לית תפיסא מחשבה בך כלל" זה אומר שאני לא אמור להיתווכח איתך כי אתה לא תבין את האלוקות אז התשובה שלך אפסית כמו השכל שלך שמה שאתה מנסות לעשות היא להבין את האלוקות אבל בגלל שהמוח המצומק שלכם לא מצליח לתפוס את הדבר הזה שנקרא אלוקים אתם חושבים שזה לא קיים..תבין שמוח שלנו מוגבל מלהבין זאת.....

  שתבין תורה תבין את מה שאמרתי.....

  בברכה רבה אני יותר לא ייכנס לאתר הנבזה והמגעיל הזה שלך אז אל תתאמץ לכתוב תשובה...

 • קישור לתגובה שלישי, 05 נובמבר 2013 17:24 הוסף ע״י עדי אביר

  איל,

  שם הויה זה 'יהוה'.

  השכל החיצוני שלי דווקא תופס הרבה דברים. חבל שהשכל החיצוני שלך לא חושף בפניך שאתה עושה צחוק מעצמך עם כל מיני ציטוטים אויליים מספר תיקוני הזוהר.

  גדולים ממך גילו שהיהדות היא אוסף מיתוסים חסרי כל משמעות או שחר. פקח את עיניך ונסה להחשף גם לאמת ולא רק לשקרים של מחזירים בתשובה בורים וציניים.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 05 נובמבר 2013 17:22 הוסף ע״י עדי אביר

  איל,

  שם הויה זה 'יהוה'.

  השכל החיצוני שלי דווקא תופס הרבה דברים. חבל שהשכל החיצוני שלך לא חושף בפניך שאתה עושה צחוק מעצמך עם כל מיני ציטוטים אויליים מספר תיקוני הזוהר.

  גדולים ממך גילו שהיהדות היא אוסף מיתוסים חסרי כל משמעות או שחר. פקח את עיניך ונסה להחשף גם לאמת ולא רק לשקרים של מחזירים בתשובה בורים וציניים.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 05 נובמבר 2013 16:58 הוסף ע״י אייל

  אני יגיד לך את זה שוב יהודי יקר..

  "לית תפיסא מחשבה בך כלל" כדאי שתשים לב טוב למשפט הזה של אליהו הנביא זכור לטוב...
  השכל החיצוני שלך בחיים לא יוכל להבין את זה..
  בהתחלה צחקתי עלייך יהודי יקר את האמת אני באמת מרחם עלייך כי העולם הבא שלך נאכל עת עת....

  אין סיכוי שבכלל תבין מה זה שם הויה...
  גדולים ממך באפיקורסים ניסו וראו שהדרך של התורה נכונה קח דוגמא את אונקולוס שלא האמין בתורה כלל והיה הרבה יותר חכם ממך בשכל חיצוני וחזר בתשובה.... (:אין לי מה להוסיף כי....

 • קישור לתגובה שלישי, 05 נובמבר 2013 14:04 הוסף ע״י עדי אביר

  איל,

  כללי האתר אוסרים לפרסם דברי תעמולה שנלקחו ב'העתק והדבק' ממקורות תורניים, אפילו אם מדובר ב'מסילת ישרים' של הרמח"ל.

  הרמח"ל חווה החל משנת 1727, בהיותו בן 20 בלבד, 'התגלויות' של מגיד שגילה לו סודות קבליים רבים ועמוקים. אם הוא היה חי בימינו היו משחררים אותו מהצבא אפילו אם הוא לא היה חרדי.

  כתביו, בימי חייו, עוררו התנגדות עזה ולכן חלקם נקברו ומיעוטם נשרפו. תדמיתו אמנם שוקמה לאחר מותו אבל אני לא מוכן לשנות את דעותיי על פי הקפריזות החולפות של הרבנים ולכן אני דבק בעמדתו של הרב משה חגיז שראה בו נביא שקר וממשיכה של השבתאות.

  בכל מקרה, לכל הממבו ג'מבו שציטטת אין כל קשר לזמיר כהן שבמקום להפגין 'הזהירות, הזריזות, הנקיות, הפרישות - (הִסְתַּגְּפּוּת –בריחה מהרע), הטהרה והחסידות, הענווה, יראת החטא, הקדושה' עוסק במכירת הדת היהודית ובגרירת צעירים חסרי ישע לחיים של בורות ודלות. הוא וחבריו גורמים למדינת ישראל ולדת היהודית נזקים עצומים וחבל שבחורים כמוך מרשים לעצמם להיסתנוור מסיסמאות נבובות במקום לזהות את המניעים של המחזירים בתשובה ולהבין שהאנשים הללו גוררים אתכם אל העוני והבערות.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 05 נובמבר 2013 13:43 הוסף ע״י ביולוגיה

  ----------------------------

  התגובה נמחקה משום שהבחור שמכנה את עצמו בשם 'ביולוגיה' העתיק והדביק מאמר שלם שהוא מצא באתר הידברות. אני רואה כמחמאה כל ניסיון להציף את האתר בתעמולה רבנית משום שיש בכך משום הודאה בחשיבותו אבל בדעתי למחוק את כל תגובות הסרק הללו מייד עם העלאתן.

  עדי אביר

  -------------------

 • קישור לתגובה שלישי, 05 נובמבר 2013 12:15 הוסף ע״י אייל

  "לית תפיסא מחשבה בך כלל"
  השכל החיצוני שלך לא יוכל להבין את חוכמת ה' אתה הבל וריק אני מקווה שה' יתקן אותך במהרה....


  כל מה שיוכל לחשוב שהוא אמצעי לקרבה זאת (תורה ומצוות) , ירדוף אחריו ויאחוז בו ולא ירפה. וכל מה שיוכל לחשוב שהוא מניעה לזה, יברח ממנו כבורח מן האש, כענין שנאמר (תהילים סג , ט) "דבקה נפשי אחריך בי תמכה ימינך",כיוון שביאתו לעולם אינה אלא לתכלית (מטרה) , הזה ,דהינו(כלומר) , להשיג את הקרבה הזאת במילטו נפשו מכל מונעיה ומפסדיה (של התורה).
  והנה אחר שידענו והתברר אצלנו אמתת (הריגת) הכלל הזה (יצר רע) , יש לנו לחקור על פרטיו לפי מדרגותיהם מתחלת הדבר ועד סופו,כמו שסדרם רבי פנח בן יאיר במאמר שלו שהבאנו כבר בהקדמתנו , והם : הזהירות, הזריזות, הנקיות, הפרישות- (הִסְתַּגְּפּוּת –בריחה מהרע), הטהרה והחסידות, הענווה, יראת החטא, הקדושה.

 • קישור לתגובה ראשון, 16 יוני 2013 14:53 הוסף ע״י עדי אביר

  שי,

  אני מעביר רק מגיבים שממלאים את האתר בתגובות סרק. אתה בסך הכל השני. בכל מקרה, זאת ההזהרה האחרונה. התגובה הבאה שתשלח לכל דף חוץ צמזה שהוקצה לך תימחק על הסף.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 16 יוני 2013 13:35 הוסף ע״י שי

  עדי,

  אני לא כותב את זה במקום שהקצת לי כי אני חושב שזה מתאים כאן לקריאת התיגר שלך (הילדותית אני מוכרח לציין) לרב זמיר כהן

  1. הייתי רוצה שתיקח על עצמך את האתגר לענות על כל טענותיו של הרב זמיר כהן הרי הוא ממלא אצטדיונים ומרעיל אנשים עם השקרים שלו ובעצם מעצים את הבורות.

  2. אני שם לב כי באופן סיסטמתי אתה מעביר תגובות של מגיבים שאינם מסכימים עם דעותיך לאזור שולי ופחות נצפה באתר. כמובן שאתה מנמק את זה בצורה מאוד יפה. חבל שאתה משתמש בשיטות חרדיות חשוכות.

  3. העובדה שרבנים כמו הרב אמנון יצחק והרב זמיר כהן מתעלמים ממך רק מדגיש על חוסר חשיבותך. אולי לפני 30 שנה מישהו היה טורח לדבר איתך אך היום ברוך ה' וכשהרעב לדבר ה' גובר מידי יום אתה לא כ"כ רלוונטי.

  יום טוב

 • קישור לתגובה חמישי, 04 אפריל 2013 16:59 הוסף ע״י עדו

  דווקא כתבתי מאמר על אנשים מסוגו של מיכאל
  במקום אחר :
  http://www.hofesh.org.il/articles/logic/kunstadter.html

 • קישור לתגובה שלישי, 02 אפריל 2013 19:13 הוסף ע״י עדי אביר

  תגובתו של מיכאל דהן הועברה לדף התגובות הכלליות של מגיבים מיוחדים בכתובת:

  http://www.1vsdat.org/index.php?option=com_k2&view=item&id=653:%D7%93%D7%A3-%D7%9C%D7%AA%D7%92%D7%95%D7%91%D7%95%D7%AA-%D7%9B%D7%9C%D7%9C%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%A9%D7%9C-%D7%9E%D7%92%D7%99%D7%91%D7%99%D7%9D-%D7%9E%D7%99%D7%95%D7%97%D7%93%D7%99%D7%9D&Itemid=170

 • קישור לתגובה שלישי, 02 אפריל 2013 19:08 הוסף ע״י טל

  נו מה כבר אפשר לצפות מאנשים מסוגך ? ''אכן דמגוגיה במיטבה''

 • קישור לתגובה שני, 01 אפריל 2013 23:44 הוסף ע״י מיכאל

  טל,

  אם נח לך להתחבא מאחורי כל מיני פרופסורים למיניהם ואין לך חשיבה עצמאית ועמוד שידרה להראות לי איך חזל טעו בפרוש שלהם
  לכן אני מבין שאתה עדין לא מחודד מספיק ועוד לא למדת ומשום כך אין לי מה לצפות ממך

  אני מאחל לך הצלחה בהמשך דרכך :)


  (נ.ב - במקום לשאול אותי שאלות על כח הכבידה וכד' המראה שאין לך בכלל מושג במה חזל עסקו כל ימי חייהם ואתה סתם מערבב בין נושאים כי כמו שחזל גם לא ידעו המון תחומים שונים למיניהם כוון שזה לא היה העסק העיקרי שלהם אותו דבר זה ענין המדע אבל ממש זה לא פלא בעיני שאני צריך להגיד לך את זה כי אתה עדין טירון )

  עדי,

  חשבתי שבאמת יש לך מה למכור ואני רואה שאתה אלוף בלהתחמק ואתה מנסה ללמד את חזל מה הם למדו במקום ללמוד מהם את כוונתם

  חשבתי שאתה בוגר מבחינה נפשית ומספיק גבר להתמודד עם האמת (תהיה אשר תהיה) כנראה שבתוך תוכך אתה מחפש והאמת אם הייתי בצד שלך הייתי מרגיש כמוך

  על כל פנים רק רבי נחמן מברסלב (וכד') יכול לעשות כבוד לעמדה של חז"ל - כל השאר רק מנסים את מה שהם יכולים לעשות.


  ועדו,

  תסלח לי אבל ניכר מאד מדבריך שגם הינך טירון ולא למדת עשרות שנים בישיבה (כי אם כן היית ניגש לענין ומביא מקורות של חזל ומסביר אותם כמו שצריך) ומשום כך אין לך מושג בענין חזל ולכן כל דבריך הם בגדר של פילוסופיה/חוכמולוגיה וגם לך אני מאחל המון המון בהצלחה!

  אני לא מבזבז את זמני על טירונים שמנסים ללמד אותי במקום להודות שהם אינם יודעים ואז לבקש ממני להתחיל ללמד אותם בפעם הראשונה בחיים שלהם.

  למדתי כלל בחיים שלי מי שאמיתי עם עצמו הוא מדבר על נושא אחד בלי לעבור לנושא אחר (מה שנקרא מדבר ישירות) ומי שמשקר את עצמו הוא עובר כל הזמן מנושא לנושא רק כדי להשקיט את המצפון שלו שלא סתם הוא אומר את מה שהוא אומר. (אם תלמדו גמרא אני מאמין שתבינו על מה שאני מדבר)

 • קישור לתגובה ראשון, 31 מרס 2013 22:48 הוסף ע״י טל

  מיכאל היקר, שוב אני רואה שהינך לא כותב לענין ומשנה וקופץ מנושא לנושא בלי למצמץ. אין לי מושג על אילו בחורים הינך מתכוון וזה גם לא מענין אותי. היחידי שעושה סלט מכל הענין זה אתה ואני בספק אם בכלל הינך יודע למה ועל מה חז''ל התכוונו, הרי לפי דבריך גם לימוד של 15 שנים לא מספיקים בכדי לחדור לשורש הענין שחז''ל חשבו והתכוונו, אגב בנושא זה אני די חולק עליך מכוון שישנם לא מעט חוקרי תלמוד אובייקטיבים שחולקים עליך, אכן מהתכתבות זו בינך לבין מר עדי אביר ועדו ניתן מאוד להתרשם עם מי יש להם העסק ואיזה מן אדם הינך. אני בכל אופן בכל עימות עם חרדי או חסידי שנחשפתי אליו מהפעם הראשונה ועד לאחרונה אינני מופתע יותר מאף עובד אלילים כזה או אחר, עד להיכן אדם שעובד אלילים יכול להגיע בכדי לרצות ולהצדיק את אמונותיו ככל שיהיו, האדם המאמין תמיד יקפוץ מנושא לנושא וישיב בשאלה נגדית, העובד אלילים תמיד יזקוף לזכותו את האל, העובד אלילים תמיד ינכס לעצמו את דברי האל, העובד אלילים תמיד ידבר בשם האל ויעמוד על כך שהוא ורק הוא הנבחר על ידי האל, העובד אלילים תמיד יקח לעצמו את הזכות לדעת הכל ולדעת גם באיזו צורה עלי לחיות ואיך לחיות את חיי. וובכן מיכאל היקר אני שב וחוזר על דברי, אם וכאשר תהיה לי איזושהי בעיה במקרא אני יעדיף ללכת לאוניברסיטת בר אילן ולהתעמק ולהעזר במוסד אקדמאי שחוקר את המקרא באובייקטיביות ולא תחת משקפי הרבנות. עכשיו לנושא חז''ל מיכאל היקר, הינך טוען שחז''ל היו חכמים וחז''ל אינם טעו לעולם, אך בשביל להוכיח זאת עליך ללכת למוסד אקדמאי עם מחקר שלם ומקיף ולהציג את כל טענותיך ולהבחן על דבריך. להליד אפשר הכל, המקלדת והדף גם הם סובלים הכל ולכן לא נותר לי ולטעון שאם חז''ל היו כל כך חכמים, מדוע לא המציאו שום המצאה או פיתחו איזשהו ידע מתקדם שתרם לאנשות כמו למשל המצרים שהמציאו את הרפואה המאגית ושימור המתים, הבבלים המציאו את החקלאות, הנדסה, מתמטיקה ועוד. מדוע חז''ל לא היו ראשונים לגלות את כוח הכבידה לרבות אסטרונומיה והחשמל? מדוע חז''ל לא פיתחו כל מני טכנולוגיות כמו עמים אחרים? וובכן לא נותרה לי שום ברירה ולסכם את הנושא בכך שאני יודע מראש גם מה תהיה תשובתך ולכן אין טעם להמשיך עם נושא זה, בכל אופן כזה או אחר אני את דברי סיימתי. בברכה טל

 • קישור לתגובה ראשון, 31 מרס 2013 17:47 הוסף ע״י עדי אביר

  מיכאל,

  רק לשם העניין, האם אתה חושב שאתה עושה כבוד לעמדות שאתה מנסה לייצג? האם נראה לך שחז"ל/רז"ל היו נותנים יד לדרך בה אתה נוקט?

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 31 מרס 2013 15:38 הוסף ע״י עדו

  וכדי לחתוך את הוויכוח העקר והמשעמם הזה אני אחזור לעניין התוצאות.
  המדען יכול לשבת שנים על המחקר שלו ובסוף מה שהוא מוציא תחת ידו יהיה מובן רק למתי מעט. למה אם כן אני מניח שהוא יודע על מה הוא מדבר? כי למדע יש תוצאות. חז"ל לא גילו שום תגלית לטובת האנושות (הרלב"ג היה מתימטיקאי וגילה משפט חשוב אבל הוא עשה זאת בנוסף להיותו יהודי מאמין ולא בגלל שמצא את המשפט בגמרא ).
  אם באמת אלוהים מדבר מגרונם של חכמי הדת היהודית הרי שהם אמורים היו לעשות ניסים. למשל להמציא את הרובה ולנצח את צבאות הרומאים בקלות (אופס, זה לא קרה, כי אלוהים התכוון שתהיה גלות אלא מה?)
  ואני שב ושואל - למה שאשאל את חז"ל מה כתוב בתורה אם אני יכול לקרוא אותה בעצמי? בוא נניח שחז"ל מפרשים פסוק מסוים בתורה כך ולא אחרת ואני אינני מבין את דבריהם. השאלה היא לא אם אני מבין או לא אלא למה אתה מניח שהם יודעים יותר טוב ממני? על זה עוד לא ענית ולא הסברת מה גורם לך לייחס חשיבות כלשהי לדבריהם של אנשים שחיו לפני אלפי שנה וידיעותיהם על העולם היו פחות משל ילד בן עשר היום.

 • קישור לתגובה ראשון, 31 מרס 2013 12:13 הוסף ע״י מיכאל

  טל עשית סלט מטבוחה

  א. אין קשר בין מדע לתורה/חזל
  ב. אם חזל צודקים פרושו של דבר שהתורה אמת
  ג. בלי ללמוד 15 שנה בישיבה אי אפשר לדעת ללמוד גמרא כמו שצריך (וכבר כמה אתאיסטים מתכתבים איתי בנושא במייל ואני מראה להם שאפילו משפט פשוט של 4 מילים במשנה הם לא באמת מבינים כמו למשל "ארבעה אבות נזיקין השור" את המשפט הזה הם לא מבינים בכלללללללל - נתתי להם את האפשרות ללמוד עם שטיינזץ שוטינשטיין ומי שאתה רק רוצה)
  ד. ביסוד החסידות והרמב"ם זה אותו הדבר בדיוק וההבדל זה בסה"כ בסוד מה שחזל אומרים דור דור ודורשיו

 • קישור לתגובה ראשון, 31 מרס 2013 03:08 הוסף ע״י טל

  ההגיון אומר שאם חז''ל צודקים אז אתה צריך לבוא ולהוכיח את צידקתם בפני המדע,ובשביל להוכיח בפני המדע את טענותיהם של חז''ל,עליהם להיות ברמת השכלה שכלית בשווה עם המדע המרכזי ולכן תם ונשלם הוויכוח. שטיינזלץ מתורגם לעברית כיום יכול ללמד כל אחד תלמוד,החל מהמשניות,ברייתות ועד לפרושי רש''י ולכן לא צריך להיות כל כך חכם בשביל להבין את התלמוד למעט פה ושם שישנם לא מעט פירושים שרש''י טוען כך ורבי נחמן כך ועוד פולמוסים כאלו ואחרים,אבל לא אכנס לכך.אגב מצחיק אותי מאוד לשמוע אנשים שמייחסים ומנכסים עצמם לחז''ל כאשר ידוע היטב לכל היסטוריון שמתמחה בהיסטוריה מקראית והיסטוריה של המזרח התיכון ידוע היטב,שהחסידות כיום והרבנות רחוקה מהרמב''ם כמזרח ממערב ולכן גם אין טעם להזכיר את התנאים,אמוראים צדוקים ופרושים.

 • קישור לתגובה שבת, 30 מרס 2013 21:43 הוסף ע״י מיכאל

  עדו איך אתה טוען שחזל טועים אם סביר מאד להניח שאינך יודע איך ללמוד חז"ל?

  ההגיון אומר שאתה צריך לדעת איך לומדים חזל ואז אחר כך להחליט אם לקבל את דבריהם או לא

  מסכים?

 • קישור לתגובה שישי, 29 מרס 2013 20:08 הוסף ע״י עדו

  הממ.. ורק כדי שלא תטען שאני 'מתחמק', בוודאי שאני מפרש את התורה לפי הבנתי ולא זו של חז"ל. אתה יכול לטעון שרק פירוש חז"ל הוא 'היהדות האמיתית' וזו זכותך אבל אני כלל אינני מאמין באותה 'יהדות' וטוען שהיא שגויה ולמה שאאמין בה? כי חז"ל אומרים ? ולמה שאאמין שחז"ל ידעו מה הם סחים?
  כאמור, שוב טיעון מעגלי, רק הייתי חייב לסגור את הפינה הזאת.

 • קישור לתגובה שישי, 29 מרס 2013 20:04 הוסף ע״י עדו

  מי שמתחמק כאן איננו אני. השאלה שלך הייתה 'מדוע אינך מאמין באלוהים?' ועניתי שאתה הוא שצריך להסביר מדוע אתה כן מאמין. בינתיים הפכת את 'אלוהים' לחז"ל - שיהיה לך לבריאות. אינני מאמין שיש אלוהים שנתן את התורה וממילא אינני מאמין שהוא דיבר מגרונם של חז"ל, מה כאן לא ברור?
  אני חושב שבשלב זה כל מי שעוקב אחרי התכתובות יכול כבר להבין מיהו ומהו מיכאל.
  הרי לו הייתה איזו הוכחה ניצחת לנכונותה של התורה לא היה צריך את אמנון יצחק או מיכאל או כל מתיימר אחר כדי 'לנצח' את החילונים בוויכוח, היו פשוט מציגים את הטענה הזאת בראש חוצות וכולם היו חוזרים בתשובה.

 • קישור לתגובה שישי, 29 מרס 2013 16:44 הוסף ע״י מיכאל

  עידו לא ענית לשאלה שלי

  מדוע אתה מתחמק??

  תענה ישירות לשאלה שלי בבקשה תודה

 • קישור לתגובה שישי, 29 מרס 2013 14:22 הוסף ע״י עדו

  אולי לא הבנת. אני טוען שאין שום סיבה להאמין שמעמד הר סיני התרחש. אתה טוען שיש מסורת ממעמד הר סיני ועד ימינו. אני מוכיח לך שאפילו בתורה עצמה כתוב שה'מסורת' הזאת נקטעה ובעצם אף אחד לא יודע מה היה קודם לזמנו של המלך יאשיהו.
  כאן אתה בבעיה כי הטקסט - של התורה עצמה - מוכיח שאני צודק. אבל אז אתה יוצא מזה בכך שאתה טוען שצריך להאמין למה שחז"ל כותבים.
  אבל הרי זהו יסוד הוויכוח בינינו - אני לא מאמין להם! (לעצם העניין, גם אם לא היה בתורה הפסוק על שפן הסופר לא הייתי מאמין כשם שלא הייתי מאמין בסיפורים על מסעו האווירי של מוחמד לשמיים וחזרה, זה פשוט יותר נוח כשזה מופיע בתורה עצמה).
  למה בדיוק שאאמין לחז"ל? מה הם יודעים שאני לא יודע ? (הם יודעים הרבה פחות ממה שיודע ילד בן 10 בימינו, תבדוק באתר 'דעת אמת').
  כאן אתה תגיד שצריך להאמין לחז"ל כי הם קיבלו את התורה שניתנה במעמד הר סיני. אבל אני לא מאמין במעמד הר סיני וחוזר חלילה.
  הנימוק שלך הוא נימוק מעגלי ולפיכך חסר תוקף. שאלתי אותך 'למה שאאמין באלוהים?' ועכשיו אני בסך הכל צריך לשנות את השאלה ל'למה שאאמין לחז"ל?' השאלה עדיין נשארת ולא הבאת שום הוכחה.
  בינתיים הנה חומר קריאה בנושא:
  http://www.hofesh.org.il/articles/god/kiss.html#star

 • קישור לתגובה שישי, 29 מרס 2013 13:59 הוסף ע״י מיכאל

  אתה מפרש את הפסוקים לפי ההבנה שלך או לפי חזל ורז"ל??

  אם זה לפי ההבנה שלך אז בסדר תפתח לעצמך יהדות חדשה

  אבל אם זה לפי חזל ורזל - אז תביא מקורות.

  תודה.

  יהדות = חזל ורזל בלבד!!

 • קישור לתגובה שישי, 29 מרס 2013 12:14 הוסף ע״י עדו

  אה לא. אם תפתח את התורה עצמה תראה שבמלכים ב' פרק כ"ב כתוב: "וַיַּגֵּד שָׁפָן הַסֹּפֵר, לַמֶּלֶךְ לֵאמֹר, סֵפֶר נָתַן לִי, חִלְקִיָּה הַכֹּהֵן; וַיִּקְרָאֵהוּ שָׁפָן, לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ. יא וַיְהִי כִּשְׁמֹעַ הַמֶּלֶךְ, אֶת-דִּבְרֵי סֵפֶר הַתּוֹרָה; וַיִּקְרַע, אֶת-בְּגָדָיו. יב וַיְצַו הַמֶּלֶךְ אֶת-חִלְקִיָּה הַכֹּהֵן וְאֶת-אֲחִיקָם בֶּן-שָׁפָן וְאֶת-עַכְבּוֹר בֶּן-מִיכָיָה וְאֵת שָׁפָן הַסֹּפֵר, וְאֵת עֲשָׂיָה עֶבֶד-הַמֶּלֶךְ--לֵאמֹר. יג לְכוּ דִרְשׁוּ אֶת-יְהוָה בַּעֲדִי וּבְעַד-הָעָם, וּבְעַד כָּל-יְהוּדָה, עַל-דִּבְרֵי הַסֵּפֶר הַנִּמְצָא, הַזֶּה: כִּי-גְדוֹלָה חֲמַת יְהוָה, אֲשֶׁר-הִיא נִצְּתָה בָנוּ, עַל אֲשֶׁר לֹא-שָׁמְעוּ אֲבֹתֵינוּ עַל-דִּבְרֵי הַסֵּפֶר הַזֶּה, "
  כלומר ה'מסורת' התחילה למעשה כששפן הסופר הביא למלך יאשיהו ספר שאף אחד לא ראה קודם. כמו כן כשעזרא ונחמיה קראו את התורה מול פני העם החל העם לצעוק ולבכות כשהסתבר לכולם כמה רחקו מדברי התורה. המסקנה היא שהמסורת שעליה אתה מדבר הייתה במקרה הטוב נחלתם של בודדים במשך תקופות ארוכות (אם לא הומצאה לגמרי ממוחו הקודח של שפן הסופר). אז לא, אין לנו מסורת שנמשכת עד מעמד הר סיני, מקסימום עד בית שני

 • קישור לתגובה חמישי, 28 מרס 2013 21:21 הוסף ע״י מיכאל

  כי ליהודים יש מסורת עד מעמד הר סיני ובנוסף יש להם תורה אין סופית (גמרא/חזל) וזה מוכיח שאלוהים נתן לעם ישראל את התורה

  מה עוד אתה רוצה?

  לגבי היחודיות של היהדות הנה תשובה (העיקר זה חלק ב') - https://www.youtube.com/playlist?list=PLSiHRchU0JXetlL2qQpel_scV5YNVrPeC

  בהצלחה!

 • קישור לתגובה חמישי, 28 מרס 2013 15:46 הוסף ע״י עדו

  מיכאל השאלה היא הפוכה לגמרי: למה שאאמין באלוהים?
  אני לא נכנס עכשיו לשאלה אם יש או אין בורא לעולם (אין) אלא אם קיים אותו אלוהים של הדת היהודית.
  למה לעזאזל שאאמין בו? בגלל איזה ספר אגדות ישן שכתובים בו סיפורי מעשיות? במה הוא שונה מהמיתולוגיה היוונית? הברית החדשה? הקוראן או כל ספר דת אחר?
  אם יש אלף דתות בעולם הרי שאתה כופר ב999 מתוכן, אני פשוט כופר באחת נוספת. אז תסביר לי למה בעצם אתה כופר בכל אותן דתות? בדקת כל אחת ואחת לעומק? איך אתה מעז לפסול את ההינדואיזם? הסיינטולוגיה? דת הווישנו וכל דת אחרת? עובדה שאתה עושה את זה בלי הנד עפעף, היהדות היא בסך הכל עוד אחת מאותן דתות. כפי שאתה כופר בהן עליך לכפור גם ביהדות ומאותם נימוקים בדיוק.

 • קישור לתגובה חמישי, 28 מרס 2013 12:46 הוסף ע״י מיכאל

  עידו,

  הנה השאלה הראשונה למה אתה כופרים באלוהים?

  אני מעדיף לעשות את זה בשידור חי כמו שעשיתי את זה בערוץ שלי ואין לך מה לחשוש ממני כוון שאני אדם רציני כמו שתוכל לראות בערוץ שלי ביטויוב

  בחירה שלך.

 • קישור לתגובה חמישי, 28 מרס 2013 00:29 הוסף ע״י עדו

  בבקשה מיכאל. אתה מוזמן לשטוח כאן את טענותיך. אבל במקום שבו אי אפשר לצנזר את התגובות (כמו שעשו לי כשניסיתי להכניס תגובה לאתר חרדי).
  אני אגיד לך למה באופן אישי אני לא נענה לאתגר- כי מהנסיון שלי דתיים מרמים.
  יש פה למשל את 'אביחי' שהשיטה שלו היא להציף את האתר בתגובות אינסופיות, לחזור שוב ושוב על אותם דברים למרות שהופרכו ולעבור מנושא לנושא בלי להתייחס לטיעונים עד שבן שיחו מתייאש והוא מכריז על ניצחון. זה לא ניצחון זו רמאות. אדם שאכן מעוניין בדיון הוגן עונה לעניין, לא מתחמק משאלות קשות ומודה כשטעה. מנסיוני אדם כזה לא יכול להיות דתי אלא אם קוראים לו במקרה ישעיהו ליבוביץ'.

 • קישור לתגובה רביעי, 27 מרס 2013 23:58 הוסף ע״י מיכאל

  אני מוכן לדון לבד מול מאה אתאיסטים ביחד

  יש לי ערוץ הכופר באתאיזם - https://www.youtube.com/channel/UCQ5sVqLYSMJXb1G6DvdNqJg?feature=mhee


  מי שלא מפחד שיפנה אלי komsoni101@gmail.com

 • קישור לתגובה ראשון, 03 מרס 2013 23:43 הוסף ע״י עדו

  אני 'עדו' ואני תוהה בדבר משהו אחר:
  אם באמת בתורה מופיע כל המדע וחכמינו ז"ל ידעו את החוקים שגילה ניוטון אלף שנה לפניו. איפה הם היו בדיוק? ידוע לי למשל שהרלב"ג היה מתימטיקאי וגילה איזה משפט במתימטיקה. אבל הרי כל שהיה צריך הוא לפתוח ספר תורה וכל המדע גלוי לפניך. למה לא גילו את תורת היחסות, את הפיזיקה הניוטונית, את החיסון לכלבת ואת הראדיום כבר בימי קדם?
  אחת מהשתיים, או שזה לא באמת קיים בתורה או שחכמינו לא כאלו חכמים ולא באמת הבינו מה כתוב בה.

 • קישור לתגובה ראשון, 03 מרס 2013 23:16 הוסף ע״י עדי אביר

  אריק1,

  אני מצטער שהזדהתי בטעות בתור 'ע' בלבד. שמי הוא עדי אביר וכך אני נוהג להזדהות תמיד. אני גם נוהג לחתום על תגובותיי בשמי המלא.

  חוק שימור החומר הוא מקרה פרטי של חוק שימור החומר והאנרגיה והוא פותח על ידי המדע המודרני. התורה האריסטוטלית, ממנה הרס"ג והרמב"ם שאבו את כל הידע המדעי שלהם, לא הכירה את חוק שימור החומר המוכר לנו וברור שהנסיון לייחס לרס"ג הבנה בחוקים מדעיים המקובלים עלינו היום היא לא רק משחק מילים ואחיזת עיניים אלא גם שרלטנות שלמה.

  הרשה לי לצטט שוב את תגובתי הקודמת שכן שם כבר התייחסתי בבירור לשאלתך:

  'בכל מקרה, לדבריו של הרס"ג אין כל קשר לתורת שימור החומר והאנרגיה, אלא אם כן נרצה לייחס לאריסטו היווני, בן המאה הרביעית לפני הספירה, את התובנות של העולם המודרני, אותן זמיר כהן מתעקש להלביש על רבנו סעדיה גאון. אריסטו דיבר על שימור ארבעת היסודות הארציים ודבריו נסמכים על ניתוח הגיוני ביותר: אם גלגל הירח, היינו הכדור שמקיף את הארץ והאטמוספירה שלה, 'כולא' בתוכו את כל החומר הארצי ואם בגלגל הירח ובכל הגלגלים שמחוצה לו יש רק יסוד שמימי מיוחד שאינו מסוגל להתרכב עם היסודות הארציים, אזי ברור שהחומר הארצי חייב להישמר בתוך הכדור שעוטף את הארץ שם הוא יכול לכל היותר לשנות צורה אבל לא להתכלות. על אנרגיה, דרך אגב, לא אריסטו ולא רבנו סעדיה טרחו לדבר ולו רק משום שהם לא הכירו את המושג ולא העלו על דעתם שניתן להמיר חומר לאנרגיה ולהיפך.'

  הרס"ג ניסה אולי לצייר את עצמו כפילוסוף יווני אבל הוא לבטח לא התיימר להיות מדען בן המאה העשרים ואחת ולכן מלחמתי היא לא איתו אלא עם מחזירים בתשובה דוגמת זמיר כהן שאינם בוחלים בשום השוואה שיטחית בעת שהם מנסים לשכנע את התמימים שהתורה שברשותם מלמדת את כל מה שהמדע חשף מאות ואלפי שנים מאוחר יותר. זאת סתם זריית חול בעיניים. בכל ארון הספרים היהודי אין אף התייחסות מדעית שיכולה להתקבל על הדעת המודרנית וכל מי שטוען אחרת הוא לא רק טועה אלא גם מטעה.

  זמיר כהן נעזר במדענים אמיתיים ולכן התיאורים המדעיים שבספרו הם די מהימנים. הטעויות שלו אינן בהבנת המדע אלא בהבנת היהדות והמקורות מהם היהדות שאבה את רוב תובנותיה - במקרה זה הפילוסופיה האריסטוטלית שנזרקה לפח האשפה של ההיסטוריה כבר לפני למעלה מארבע מאות שנה. אם הוא היה מבין את דברי הרס"ג לאמיתם הוא היה מתבייש לכרוך אותם יחד עם תורה מדעית אמינה כמו תורת שימור החומר.

  בכל מקרה, בעתיד הלא כל כך קרוב בדעתי לכתוב מאמר ארוך בו אנתח בפרוטרוט את ספרו של זמיר כהן. במאמר המתוכנן אראה שהמחזיר בתשובה הזה אינו מבין את המקורות התורניים באמצעותם הוא מנסה להוכיח שבארון הספרים ניתן למצוא איזכורים לתובנות של המדע המודרני.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 03 מרס 2013 22:03 הוסף ע״י אריק1

  ע(עידו אביר אני מניח)
  לגבי רס"ג אני לא רואה למה אתה מניח שרס"ג או אפילו אריסטו לא הבינו את חוק שימור החומר.

  נראה מהקטע שרס"ג בהחלט הבין אותו והשתמש בו כדי לענות על השאלה לגבי תחיית המתים.
  נכון שהם שגו בהבנת החלוקה ליסודות ויתכן שגם לא ידעו על חוק שימור האנרגיה ומן הסתם לא העלו בדעתם להפוך חומר לאנרגיה אבל אני לא רואה סיבה להניח שאת חוק שימור החומר כשלעצמו רס"ג לא הבין (יתכן שגם אריסטו אלא שאותו לא קראתי).

 • קישור לתגובה ראשון, 17 פברואר 2013 16:56 הוסף ע״י טל

  עדו היקר אני חילוני גאה שחזר בשאלה וחבד''ניק לשעבר בוגר ישיבה. אני נגד כל הדתות שבעולם ובעד חשיפת השקר הגדול ביותר בהיסטוריה שנקרא אלוהים ודת. אינני יודע אילו סוג של תורנים מדברים על העם היהודי. אך דברים אלו שכתבתי אני עומד מאחוריהם מילה במילה ודברים אלו הם עובדה מוגמרת ואין עליה עוררין עד שיצא מחקר חדש. מה שאני מנסה לרמוז הוא שלחסידות אין שום קשר לעם היהודי פרט לכך ששלט על חלק קטן מן העם היהודי למעלה ממאה שנים שכמובן זה מעט מאוד זמן בשביל להגיד שבזכות הדת או החסידים נשתמרה היהדות וזהו כמובן שקר. הסיבה היחידה שהיהודים השתמרו היא שלכל אותם המדינות והממלכות היו רישומי אוכלוסין ברורים ומדויקים ןגם בגלל האנטישמיות וזו השורה התחתונה. שיהיה לך עדו יום נפלא ותרגיש טוב.

 • קישור לתגובה שבת, 16 פברואר 2013 13:52 הוסף ע״י עדו

  לא הבנת טל. אין לי שום כוונה לפתוח בדיון היסטורי, תיאולוגי או גנטי עם אף אחד. כל מה שאני טוען הוא שמדי פעם קם החוכמולוג התורן שמסביר מיהו בעצם יהודי ולמה ציבור מסוים אינו נכלל בהגדרה.
  אתה יודע מה? עדי הקצה לי כאן בלוג משלי, אני אכתוב על זה מאמר.

 • קישור לתגובה שישי, 15 פברואר 2013 21:50 הוסף ע״י טל

  עדו היקר לא כל יהודי אשכנז הם צאצאי הכוזרים. הכוזרים היו עם שבטי ונוודים שחיו באזור טורקיה קווקאז אזרביג'ן וכל המדינות השוכנות באזור. הכוזרים היו כהי עור ולא בהירי עור בדומה לרוב יהודי אשכנז שהשתיכו הם לשבט יהודה ובשל כך נקראים הם יהודים. אך לפני כן כאשר בני ישראל הוגלו על ידי רומא חלק גדול מן העם הוגלה לאיטליה של היום צרפת, ספרד, פורטוגל, עירק ומאוחר יותר אחרי גירוש ספרד כולל חלק קטן מן האנוסים (פורטוגל) הוגלה בכוח וגורש למדינות צפון אפריקה. עכשיו חלק אומנם קטן מבני ישראל נשאר בארץ ישראל והורשה לחיות בה וחלק לא מבוטל מאוחר יותר חזר אליה ואנו יודעים היטב את המשך ההיסטוריה והמלחמות בין הצלבנים למוסלמים האיסלם דת השטן לנצרות חיקוי של יהדות. לצערי הרב יקח עוד הרבה שנים עד שנפטר סוף סוף מן הדתות בעולם ולצערי הרב מאוד זה לא נראה עדין באופק וככל הנראה אני לא אזכה לחיות ולראות זאת. יום טוב טל.

 • קישור לתגובה חמישי, 14 פברואר 2013 08:23 הוסף ע״י עדו

  טל היקר. האם יש לך מושג כמה פעמים שמעתי שהחסידים/החרדים/סרוגי הכיפות אינם היהדות "האמיתית"?
  האשכנזים בכלל אינם יהודים אלא צאצאי כוזרים. האתיופים אינם יהודים כי לא היה להם תלמוד. הייקים אינם יהודים כי למדו לימודי השכלה כללית ... אפשר להמשיך כך עוד ועוד ובאמת שאף אחד לא יודע מיהם היהודים "האמיתיים" שמחזיקים באמונה הנכונה. כלומר אולי אלוהים יודע אבל מאז תנורו של אכנעי גם לאלוהים לא מקשיבים.

 • קישור לתגובה רביעי, 13 פברואר 2013 15:38 הוסף ע״י טל

  צר לי לאכזב את כל המאמינים אך בכל זאת אני אעשה זאת ובכל זאת גם תשמעו זאת. וובכן לחסידות וליהדות אין שום דבר מן המשותף פרט לכך שהם שלטו בין המאות ה-17 וה-18 עד לתקופת ההשכלה בחלק מן העם היהודי בגלות במיוחד בחלק שהיה שרוי במעמד סוציו אקונומי נמוך וכמובן שהחסידות שלטו רק בחלק זה של העם היהודי שברובו הגדול היה חי במדינות מזרח אירופה העניות. לעומת זאת במערב אירופה החסידות אינה זכתה לשלוט בכל העם היהודי מכוון שבמדינות אלו אחוז גבוה מהיהודים שחיו בה היו מן המעמד הבניים ומן המעמד הגבוה יותר ולכן רוב רובם של יהודים אלו פנה לאוניברסיטאות על מנת לרכוש השכלה להם ולבניהם. החסידויות הראשונות הוקמו על ידי הבעל שם טוב בסוף המאה ה-17. הבעל שם טוב נולד ברומניה ולאחריו יהודי ארצות אירופה(אשכנז) המשיכו מסורת זו ולפי התורה והמקרא חסידות נקראת כת מסיונרית בדומה לכת האיסיים שבני ישראל והכוהנים נהגו לכנותם בשם זה וגם הסתייגו מהם. ולכן אני שב חוזר ומדגיש שלפי התורה והמקרא אם ישנם סוג מסוים של אנשים שנולדו בקרב בני ישראל שהתפתח אלפיים שנה מאוחר יותר לעם היהודי וסוג של אנשים אלו נבדלים משאר העם בדומה לכת האיסיים ולכתות נוספות שכיום התפתחו לחסידויות שונות ומשונות אז גם לפי התורה נחשבות הן לכתות שאינם שייכות עוד לבני ישראל. ככה המקרא אומר וככה גם אלוהים אומר וגם הכוהנים. נ.ב אני מציע למי שרוצה ללמוד תורה שיפנה לאוניברסיטאות ויבקש ללמוד את חקר המקרא כי רק שם אפשר לחקור וללמוד את המקרא באופן מעמיק בלתי תלוי ורציני ולאחריו גם להוציא תואר בחקר המקרא והיהדות בדיוק כמו שאני לומד זה עתה כאשר הייתי חסידי לא למדתי מעולם דברים אלו ולכן מציע אני בחום ובלב שלם לפנות לגורמים המוסמכים לכך ובעלי התואר ולא לבעלי הקומבינות. טל

 • קישור לתגובה שלישי, 29 ינואר 2013 13:19 הוסף ע״י ע

  אלין,

  צר לי אבל גם בנושא שימור החומר זמיר כהן הוכיח לא רק את בורותו אלא גם את נטייתו להיתפס למשפטים שהוצאו מהקשרם. למען האמת, הייתי מאד מתפלא לגלות שזמיר כהן בכלל מבין את ההקשר הרחב של הפרק ממנו הוא שלף במומחיות כה רבה את הקטע שמתאים לצרכיו.

  גם הפעם נתחיל עם הקטע הרלוונטי עצמו:

  *** דברי רבנו סעדיה גאון (הרס"ג) ***

  ואם ישאל שואל על מי שאכלוהו החיות איך יחוייה והוא כבר נשתנה אל גופות אחרים. נשיב כי האומר המאמר הזה אומר, כי הגופים הנאכלים הם כלים ומשתנים אל הגופים אשר נכנסו עליהם. וראוי שנשיבהו אל שני הדברים יחד, בשרש אשר אנחנו קהל המיחדים מאמינים בו ונדעהו, כי אין לגוף מן הברואים לכלות גוף אחד בשום ענין, אפילו אם ישרפהו באש לא יוכל לכלותו לעולם, כי לא יוכל לכלות הדברים עד שישובו לא דבר, כי אם מי שבראם לא מדבר, ושמם נמצאים, אבל כל הברואים אינם יכולים כי אם להפריד חלקי הגוף בלבד, עד שהאש כשהיא בוערת בגוף מן הגופים אין דרכה כי אם להפריד אבריו, וישוב החום אשר בו אל מוצא האש, והלחות והקור אל מוצאיהם, ותשאר העפרורית אפר, מבלתי שיכלה מחלקי היסודות. וכאשר תעשה האש הנראית לעין, כן תעשה האש אשר בבעלי חיים בדבר הנאכל. וכאשר יאכל החי תפוח על דרך הדמיון יפרדו חלקיו, וינגב האויר מחלקיו מה שדרכו לנגב מחלקי התפוח תמיד. ומה שאלו לא מצא לנגב מחלקי התפוח, היה מנגב כמוהו מגוף החי ההוא תמיד, עד שלא ישאר בו כי אם העפרורית בלבד. וכמו שהמאמר בתפוח הנאכל, כן המאמר באדם הנאכל, כי האויר מנגב החלקים אשר משלשה היסודות מגוף החי אשר אכלו, וישאר החלק העפרי ויורד למטה, ואין הפרש ביניהם, אלא שהחלקים אשר שבו אל האויר מן התפוח הנאכל כבר, התערבו ביסודות השרשיים, והחלקים אשר עלו אל האויר מגוף האדם הנאכל, הם שמורים בלתי מתערבים ביסודות השרשיים להיותם מוכנים לעת הפקידה כאשר הקדמנו. וכאשר העברתי הדברים האלה על לבי, סרו מעלי הספקות ההם. והתאמצה אמונתי בדעת הזה והחזקתי בו, ואמרתי ישתבח היכול על כל דבר.

  *** ההסבר שלי ***

  הרס"ג שואל שאלה חשובה מאד לגבי תחיית המתים: איך יקומו לתחייה אלו שנטרפו, נשרפו או אפילו נאכלו על ידי תולעים?

  תשובתו מסתמכת על הפיסיקה האריסטוטלית שעוצבה למעלה מאלף ומאתיים שנה לפני ימיו ושהתגלתה מחדש מעט לפני לידתו. הפיסיקה האריסטוטלית מכירה בארבעה יסודות ארציים: אדמה, מים, אויר ואש מהם נבנים כל שאר העצמים בעולם התת-ירחי. כל אחד מהיסודות הללו נבנה משילוב של שתי תכונות אחרות: האדמה משילוב של תכונת היובש ותכונת הקור, המים משילוב של לחות וקור, האוויר מלחות וחום והאש מיובש וחום. היסודות עצמם מתערבלים זה בזה ויוצרים תרכובות בעלות מינון שונה של יסודות. כך, למשל, בסלעים יש כמות גדולה של יסוד האדמה וכמות נמוכה של שאר היסודות. במי הים יש הרבה מים יסודיים ומעט משאר היסודות, באש המדורה יש המון אש יסודית ומעט, אם בכלל, משאר היסודות ובדייסה חמה יש, מן הסתם, כמויות שוות של יסוד האדמה, יסוד המים, יסוד האוויר ויסוד האש.

  כשם שהתרכובות הללו נוצרות מערבול היסודות, שלרוב נגרם על ידי חיכוך גלגל הירח באטמוספירה של הארץ, כך הן גם מתפרקות בעקבות אותו חיכוך. יש תרכובות שמתפרקות מהר ואחרות, כמו היהלום למשל, מתפרקות רק בעבור זמן רב מאד. התרכובות מתפרקות ליסודותיהם והיסודות הללו שבים ומתרכבים במינונים חדשים בכדי ליצור חומרים חדשים וכך הלאה והלאה, חוזר חלילה לנצח נצחים.

  רבנו סעדיה מסביר בדרכו המסורבלת (ובתרגומו הלא פחות מסורבל של רבי יהודה אבן תיבון) שבניגוד לתפוח שיסודותיו מתרכבים מחדש עם יסודות אחרים על מנת ליצור עצמים חדשים, יסודותיו של האדם המת אינם יוצרים תרכובות חדשות והם ממתינים ליום תחיית המתים בכדי להתאחד מחדש ולהעמיד על רגליו את המת האורגינלי. כאשר רבנו סעדיה העביר את הדברים הללו על לבו, סרו מעליו כל הספקות, אמונתו התחזקה והוא שיבח את 'היכול על כל דבר'. כל מי שרוצה לאמץ את הפיסיקה האריסטוטלית רשאי אף הוא להאמין בתחיית המתים ולשבח את בעל כל היכולות. האחרים מוזמנים ללמוד מה שלמדע המודרני יש להגיד בקשר לעניין.

  בכל מקרה, לדבריו של הרס"ג אין כל קשר לתורת שימור החומר והאנרגיה, אלא אם כן נרצה לייחס לאריסטו היווני, בן המאה הרביעית לפני הספירה, את התובנות של העולם המודרני, אותן זמיר כהן מתעקש להלביש על רבנו סעדיה גאון. אריסטו דיבר על שימור ארבעת היסודות הארציים ודבריו נסמכים על ניתוח הגיוני ביותר: אם גלגל הירח, היינו הכדור שמקיף את הארץ והאטמוספירה שלה, 'כולא' בתוכו את כל החומר הארצי ואם בגלגל הירח ובכל הגלגלים שמחוצה לו יש רק יסוד שמימי מיוחד שאינו מסוגל להתרכב עם היסודות הארציים, אזי ברור שהחומר הארצי חייב להישמר בתוך הכדור שעוטף את הארץ שם הוא יכול לכל היותר לשנות צורה אבל לא להתכלות. על אנרגיה, דרך אגב, לא אריסטו ולא רבנו סעדיה טרחו לדבר ולו רק משום שהם לא הכירו את המושג ולא העלו על דעתם שניתן להמיר חומר לאנרגיה ולהיפך.

  רקע לדברים שכתבתי על התורה האריסטוטלית תוכלי למצוא בפרקון 'חומר, תנועה וצורה' במאמר 'ההשפעה האריסטוטלית' בפרק 'השפעות זרות על היהדות' בקטגוריה 'המיתוסים היהודים'.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 29 ינואר 2013 12:14 הוסף ע״י אלין

  תודה רבה עלמה.
  כך אעשה..

 • קישור לתגובה שלישי, 29 ינואר 2013 03:19 הוסף ע״י עלמה

  אלין,

  זמיר כהן מנסה לקשור יחד שני דברים נפרדים לחלוטין : תורה ומדע מודרני. חשוב להבין את זה.

  לעניות דעתי, אם את מעוניינת ללמוד ממקור דתי, מוטב לך ללמוד יהדות ממי שבקיא ועוסק בלימוד הדת בלבד ולא ממי שמנסה לכרוך אותה יחד עם המדע המודרני.
  אחר כך או במקביל ניתן לפנות למקורות מדעיים (למשל סטודנט המתמחה בתחום המדעי הרלוונטי, ספרי מדע לקהל הרחב הנגישים בספריה העירונית, הרצאות של מוסדות אקדמיים באינטרנט...)
  כך במהלך הזמן תוכלי להתרשם בעצמך גם מן הדת וגם מן המדע ולהחליט בעצמך מה את לוקחת ומה את זונחת, כמה ולמה.

  ראי כאן סרטון שהעלה 'נו באמת' באותו עניין בו עסק עדי בתשובתו אליך:
  http://youtu.be/NH3iIVtPMho

  בנוסף, ראי כאן דעתו של הרב יובל שרלו על שילוב דברי חז"ל עם מדע מתקדם:
  http://www.moreshet.co.il/web/shut/shut2.asp?id=119031

 • קישור לתגובה שלישי, 29 ינואר 2013 00:05 הוסף ע״י אלין

  עדי,
  תודה על הזמן שהקדשת.
  קראתי כמה וכמה פעמים את התגובה כדי להבין כמה שיותר.
  אין לי רב שאני שואלת אותו שאלות.. אלא כרגע מנסה למצוא את התשובות דרך מקורות מידע שונים.. כמו "המהפך" ומנגד, מאמריך.
  אשמח מאוד אם אכן תסביר את שאר הדוגמאות ששלחתי לך.
  לא אומר שעולמי התערער, כלל וכלל לא, מבחינה מסויימת ודי מוזרה אני מרגישה אפילו שכעת יש לי מקפצה גדולה יותר להתקרב ליהדות.. כי ברור לי שיש עוד הרבה מאוד מה לחקור.
  מבטיחה (בעיקר לעצמי) להמשיך לחפש ל-2 הכיוונים ולדרוש תשובות.
  שוב תודה על הזמן שהקדשת לתגובה, ואחכה להסבריך הנוספים על הדוגמאות האחרות.

 • קישור לתגובה שני, 28 ינואר 2013 19:55 הוסף ע״י עדי אביר

  אלין,

  כשמוציאים כמה שורות מהקשרן ניתן להוכיח כל מה שרק רוצים. הבעיה מסתבכת במקצת כשרואים את התמונה המלאה. הרשי לי להשתמש במקרה זה להוכחת טענתי שהרבנים תמיד מוצאים איזה פסוק שניתן לעוותו לצרכיהם ומעלימים את כל ההבל שסביבו מחשש שהמלל המיותר יציג תמונה לגמרי שונה. במקרה זה מדובר באיזה שהוא עיוות רבני שנולד בימי הביניים המוקדמים שלמרות כל מאמציו של זמיר כהן אינו יכול להיקשר כלל לקוסמולוגיה המוכרת לנו כיום. הרשי לי לצטט בתחילה את תרגומו של הרב אשלג לקטע ממנו נלקחו הדברים שכביכול מלמדים שאבותינו ידעו שלעולם יש צורת כדור ואחר כך אנסה להסביר את כל הכתוב ולא רק את הפסוק שמשרת את צרכיהם של מחזירים בתשובה דוגמת זמיר כהן:

  *** תרגומו של הרב אשל"ג ***

  ר' יהודה פתח: 'ויאמר אלוהים יהי רקיע בתוך המים וגו'. בוא וראה בשעה שברא הקב"ה את העולם ברא שבעה רקיעים למעלה, ברא שבע ארצות למטה, שבעה ימים (מלשון 'ים'), שבעה נהרות, שבעה ימים (מלשון 'יום'), שבעה שבועות, שבע שנים, שבע פעמים, שבעת אלפי שנה שהעולם עומד בהם והקב"ה נמצא בשביעי של כל.

  שבעה רקיעים הם למעלה, ובכל אחד ואחד כוכבים ומזלות ושמשים המשמשים בכל רקיע ורקיע. ובכל הרקיעים מאלו, יש מרכבות אלו על אלו, לקבל עליהם עול מלכות אדונם. ובכל הרקיעים יש מרכבות ושמשים משונים (שונים) זה מזה, אלו על אלו, מהם בשש כנפים ומהם בארבע כנפים, מהם בארבעה פנים, מהם בשני פנים, ומהם בפנים אחד. מהם אש לוהט, מהם מים, מהם רוח, זה שנאמר 'עושה מלאכיו רוחות משרתיו אש לוהט'.

  וכל הרקיעים הם אלו על אלו כקליפות בצלים המלבישים אלו על אלו, אלו למטה ואלו למעלה. וכל רקיע ורקיע הולך ורועש מפחד אדונם, על פיו נוסעים, ועל פיו עומדים, ולמעלה מכולם הוא הקב"ה שנושא הכל בכוחו וגבורתו. וכעין זה שבע ארצות למטה וכולם בישוב. רק שאלו עליונים ואלו תחתונים וארץ ישראל היא למעלה מכולם וירושלים היא העליונה בכל הישוב.

  וחברינו יושבי דרום ראו בספרי הראשונים ובספרו של אדם, שכך מחלק כל אלו הארצות, אשר כולם נמצאים למטה כמו אלו הרקיעים שלמעלה, דהיינו אלו על אלו ואלו על אלו ובין כל ארץ וארץ יש רקיע המחלק בין זו לזו, ועל כן כל הארצות מפורשות בשמות, וביניהן גן עדן וגיהנום, ויש ביניהן בריות משונות אלו מאלו, כעין של מעלה, שמהם בשני פנים, ומהם בארבעה פנים ומהם באחד. ומראה של אלו אינה כמראה של אלו.

  ואם תאמר הרי כל בני האדם יצאו מאדם, וכי ירד האדם הראשון לכל אלו ארצות והוליד בנים וכמה נשים היו לו. אלא האדם לא נמצא רק בעולם הזה העליון מכולם הנקרא תבל, כמו שאמרנו, שכתוב 'ויצב לתבל ארצו' ותבל זאת נאחזת ברקיע שלמעלה, זה שנאמר 'והוא ישפוט תבל בצדק', בצדק ודאי. משום זה בניו של אדם נמצאים בארץ עליונה, הזו שנקראת תבל, והם עליונים על כולם כעין של מעלה.

  מה הטעם שהוא (האדם) כעין שלמעלה. כמו שלמעלה מכל הרקיעים יש רקיע עליון ועליו נמצא כסאו של הקב"ה, כמו שנאמר 'כמראה אבן הספיר דמות כסא, ועל דמות הכסא דמות כמראה האדם עליו מלמעלה', אף כאן בתבל הזה נמצא המלך של כולם, ומי הוא. הוא האדם מה שלא נמצא בכל התחתונים.

  ואלו התחתונים מניין באו. מן האדים של הארץ ומסיוע הרקיע שלמעלה יוצאות בריות משונות אלו מאלו, מהם בלבושים, מהם בקליפות, כמו התולעים הנמצאים בארץ, מהם בקליפות אדומות, שחורות, לבנות, ומהם מכל הצבעים, כך כל הבריות הן כעין זה ואינן נמצאות בחיים רק עשר שנים.

  ובספרו של רב המנונא סבא מפרש יותר, כי כל הישוב מתגלגל בעיגול ככדור, אלו שלמטה, ואלו שלמעלה, וכל אלו הבריות משונות במראיהן על פי השינוי שבאויר שיש בכל מקום ומקום ועומדים בקיומם כשאר בני האדם.

  ועל כן יש מקום בישוב שבעת שמאיר לאלו הוא חושך לאלו, שלאלו יום ולאלו לילה. ויש מקום בישוב שכולו יום ולא נמצא בו לילה רק בשעה אחת קטנה וזה שאמר בספרי הראשונים ובספרו של אדם הראשון כך הוא. כי כך כתוב 'אודך על כי נוראות ניפליתי נפלאים מעשיך', וכתוב 'מה רבו מעשיך ה'' ועל כן הכל טוב ולא למחלקי גבולין כי הוא סוד עמוק שבתורה.

  *** ההסבר שלי לדברי ספר הזוהר ***

  בעוד שהתנ"ך והתנאים הכירו בקיומם של שני רקיעים בלבד, האמוראים, בעקבות הקוסמולוגיה הגיאוצנטרית של אריסטו ותלמי, כבר ידעו על קיומם של שמונה רקיעים שונים. זאת אכן הייתה הדעה המקובלת במהלך כל ימי הביניים והיא זכתה לביטוי מקיף בפרק ג' של ספר המדע של הרמב"ם. הרמב"ם לא טרח לתאם את הקוסמולוגיה הגיאוצנטרית עם המקורות התנכיים-תלמודיים אבל רבני ימי הביניים המוקדמים לא יכלו להרשות לעצמם את הלוקסוס הזה והם נאלצו לייצר תמונת עולם שתיקח בחשבון את עובדת קיומם של שבעת הרקיעים (ולא שניים או שמונה) ועדיין תשמר את המבנה המתואר בספר בראשית, היינו ארץ שמעליה נטוע רקיע. הפתרון היה ליצור מבנה של שבע 'ארצות' (המקבילות ל'ארץ' של ספר בראשית המתוארת בפסוק 'בראשית ברא אלוהים את השמים ואת הארץ'), הנמצאות זו מעל זו, ומעליהן שבעה רקיעים, שגם הם נמצאים אחד מעל השני וכולם יחד יוצרים מעין סנדוויץ' רב-שכבות ענק. הארץ התחתונה ביותר חוברה בקצותיה לרקיע העליון ביותר, הארץ השנייה לרקיע השני מלמעלה וכך הלאה עד לארץ הגבוהה ביותר שחוברה בקצותיה לרקיע הנמוך ביותר, בתאום מלא לסיפור בפרק הראשון של בראשית.

  לאור התיאור הזה ולאחר שאנו מבינים שהמושג 'ארץ' אינו מציין 'מדינה' או 'אזור' אלא משטח הדומה לזה שמוזכר בפסוק 'בראשית ברא אלוהים את השמים ואת הארץ' נוכל לראות שהקטע בספר הזוהר מתאר בדיוק את אותה התמונה הקוסמולוגית שתיארתי זה עתה:

  'ברא שבעה רקיעים למעלה, ברא שבע ארצות למטה',

  'שבעה רקיעים הם למעלה, ובכל אחד ואחד כוכבים ומזלות ושמשים המשמשים בכל רקיע ורקיע',

  'וכל הרקיעים הם אלו על אלו כקליפות בצלים המלבישים אלו על אלו',

  'וכעין זה שבע ארצות למטה וכולם בישוב' (כלומר, שבעת משטחי ה'ארץ' נמצאים אלו מעל אלו
  וכולם מיושבים על ידי בריות אלו או אחרות)

  משפט אחד, בכל זאת, אינו נופל בדיוק בתבנית המקובלת והוא:

  'וחברינו יושבי דרום ראו בספרי הראשונים ובספרו של אדם, שכך מחלק כל אלו הארצות, אשר כולם נמצאים למטה כמו אלו הרקיעים שלמעלה, דהיינו אלו על אלו ואלו על אלו ובין כל ארץ וארץ יש רקיע המחלק בין זו לזו'.

  גם במקרה זה אנו אמנם מוצאים את הסנדוויץ' הענק שמורכב משבעה 'ארצות' ושבעה 'רקיעים' אבל כאן גם מסתבר לנו ש'בין כל ארץ וארץ יש רקיע', בסתירה למה שראינו עד כה. את הבלבול הקטן הזה נוכל להסיר מסדר היום אם נניח שהרקיע אינו נאחז בקצות ה'ארץ' המקבילה לו אלא שהוא משתפל סביבה ומקיף אותה גם מלמטה.

  ממבנה היקום בעל ספר הזוהר (כנראה הרמד"ל, רבי משה דליאון) מסיק, על דרך האנלוגיה, גם על מעמדם של ציון, ירושלים והאדם בסדר הבריאה:

  בכל רקיע יש ישויות ייחודיות (בעלות מספר שונה של כנפיים ופנים, חלקם עשויים מאש, חלקם ממים וחלקם מרוח) – ומכאן – בארצות השונות יש 'בריות משונות אלו מאלו, כעין של מעלה, שמהם בשני פנים, ומהם בארבעה פנים ומהם באחד. ומראה של אלו אינה כמראה של אלו'.

  האל נמצא ברקיע העליון – ומכאן – ארץ ישראל וירושלים נמצאות בארץ העליונה

  כסאו של מלך מלכי המלכים ניצב ברקיע העליון – ומכאן – האדם, מלכם של התחתונים, חייב להימצא בארץ הגבוהה ביותר.

  אותם 'תחתונים' שהאדם הוא מלכם נוצרו, דרך אגב, 'מן האדים של הארץ ומסיוע הרקיע שלמעלה' וכולן שונות אחת מהשנייה ואף אחת מהן אינה חיה יותר מעשר שנים.

  עתה נוכל לדון בספרו הדמיוני של רב המנונא סבא הדמיוני שאת הדברים שמיוחסים לו זמיר כהן בוחר לצטט בספרו כהוכחה לכך שקדמונינו ידעו שהעולם הוא עגול:

  בניסוח 'כי כל הישוב מתגלגל בעיגול ככדור, אלו שלמטה, ואלו שלמעלה', המושג 'אלו שלמעלה' מציין את הרקיעים והמושג 'אלו שלמטה מציין את שבעת משטחי ה'ארצות'. כוונתו של רב המנונא הדמיוני הינה, אם כן, שלסנדוויץ' בכללותו יש צורה כדורית, דבר שבהחלט עולה על הדעת אם ה'ארץ' התחתונה היא הקטנה ביותר והרקיע העליון הוא הגדול ביותר (וכשהוא משתפל עד לתחתית היקום ועוטף את ה'ארץ' התחתונה מלמטה הוא משווה ליקום כולו צורה של כדור) ובהמשך כל 'ארץ' היא גדולה מזו שמתחתיה וכל רקיע הוא קטן מזה שמעליו. בפסקה הבאה המילה 'אלו' מתייחסת ל'ארצות' השונות וגם כאן אין כל סיבה שלא להניח שבעת שיש אור בארץ אחת יכול להיות חשוך בארץ אחרת וייתכן אפילו שבאחת ה'ארצות' (אולי התחתונה ביותר, הקשורה כזכור לרקיע השביעי שתמיד טבול באור ואולי, בהתחשב בעובדה שבכל הרקיעים יש כוכבים ושמשות, אחד מהרקיעים האחרים) יש רק שעה אחת של לילה. התוספת הזאת אינה נהירה די צרכה אבל ברור לחלוטין שאין בדברים הללו שום קשר לעולם המוכר לנו וכל המנסה לטעון אחרת הוא לא יותר משרלטן ומאחז עיניים.

  תיאורים דומים לא ניתן אמנם למצוא במקורות קדומים דוגמת התלמודים ומדרשי ארץ ישראל אבל הם די שכיחים בכתבים יותר מאוחרים דוגמת מדרש כונן, סדר רבא דבראשית וספר רזיאל המלאך. אני דנתי בנושא במאמר בשם 'גלגוליו של העולם התלוי בזרוע' בתת הפרק 'זעקתו של רבי יוסי' בפרק 'התפתלויות רבניות' שבקטגורית 'המדע היהודי' ומידע נוסף בנושא תוכלי לשאוב מהמאמר 'מספר הרקיעים' בתת הפרק 'הרבנים והקוסמולוגיה החדשה' בפרק 'הקוסמולוגיה הרבנית' שבקטגורית 'המדע היהודי'.

  *** סיכום ***

  עתה את יכולה לשאול את זמיר כהן, או את הרב שמנסה ל'חזק' אותך, כיצד הוא היא מפרש את הקטע כולו, ולא רק את המשפט הבודד שהוצא ממנו בקפידה כה רבה. באותה הזדמנות שאלי את מי שאת שואלת מדוע זמיר כהן לא טרח להציג את התמונה כולה? האם הוא התבייש בהבלי הזוהר? האם הוא חשש שהקטע המלא יגרום לך להבין שהרבנים ניסו להבין את העולם בעזרת הפסוקים ולא באמצעות המדע ולכן כל קביעותיהם הם תמיד, אבל תמיד, שגויות?

  בקרוב אסביר לך גם את אחיזת העיניים בנושא חוק שימור החומר והאנרגיה ובעניין כולא הברקים אבל בינתיים אני ממליץ לך לחשוב על מה שאמרתי לך ולשקול את האפשרות ללמוד את היהדות במסגרת אקדמאית ולא באמצעות רבנים שרק רוצים להשתלט על מחשבותיך, להחדיר בך הבלים ושטויות ולהפוך אותך לשפוטה שתמשיך לפרנס אותם עוד שנים רבות.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 28 ינואר 2013 07:49 הוסף ע״י טל

  שלום לכולם : הרבה זמן לא ביקרתי באתר מכוון שהשוונג שלי אבד ברגע שקראו לי לצו 8 למבצע עמוד ענן שלבסוף חזרנו חזרה לשגרת חיינו מבלי להכנס לעזה. בכל מקרה שמח אני לחזור לאתר זה ואשמח לעזור לכל מי שרוצה לדעת על העולם החרדי ועל מנהיגיהם השקרנים והצבועים בעלי המוסר הכפול ששולטים בחסידיהם התמימים ומרעילים את מוחותיהם של המאמינים כאשר השליטה בחסידיהם ובמאמיניהם נעשית בצורה סופר מתוחכמת ומועוברת בירושה בין מנהיגי החסידות לילדיהם ובניהם. צריך לזכור ולהגיד בפה מלא שאין לחרדים שום בעלות על התורה ועל העם היהודי ואם נעיין ונפתח את התנ''ך ניתן להבין ממנו שלכל אורך ההיסטוריה ברגע שקמה לה קבוצה או כת שנבדלה משאר בני ישראל כמו האיסיים והמתיוונים בזה הרגע הם הוציאו עצמם מהעם היהודי ואינם שייכים עוד לבני ישראל אף על פי שנולדו לעם היהודי. ובקיצור ברגע שהינך מבדיל את עצמך על ידי ליבוש ועל ידי התנהגות ומנהגים שאינם שייכים לעם היהודי ומבדיל את עצמך משאר בני ישראל אז בזה הרגע גם לפי המקרא זה עתה הוצאתה את עצמך מהעם היהודי. וזה שעוד הינך נהפך לנטל על הציבור ולא מוכן להתגייס לצבא של העם שלך זה רק מראה את פרצופם האמיתי של הכתות המסיונריות שמתעבות את הציונות. לכל מי שרוצה לצפות בכל הסירטונים של נו באמת מוזמן להיכנס לקישור זה ולהוריד דרך תוכנות יוטורנט/ביטורנט את כל הסרטים. בברכה והמשך יום נעים לכולם ובמיוחד לך ידידי היקר מר עדי אביר. ולהלן הקישור להורדת הטורנט/טראקר ציבורי - נ.ב אני מצטער על השפה של הטורנט ושל הקובץ ולא אני העליתי את הסרטים הללו וגם לא אני היפצתי או כתבתי את הכותרת שלהם. ולהלן הקישור https://thepiratebay.se/torrent/7806481/ ועוד קישור http://www.monova.org/torrent/5754802/%D7%96%D7%9E%D7%99%D7%A8_%D7%9B%D7%94%D7%9F_%D7%91%D7%9F_%D7%96%D7%95%D7%A0%D7%94.html

 • קישור לתגובה ראשון, 27 ינואר 2013 23:15 הוסף ע״י עדי אביר

  אלין,

  הספרים הקלסיים על תורת הקבלה נכתבו על ידי גרשום שלום. ספריהם של משה אידל ויעקובסון גם הם קופצים לראש אבל כל ספר בהוצאה אקדמית יכול לעזור לך בגיבוש תמונת עולם רחבה.

  תוכלי לשלוח לי את החומר הסרוק לכתובת:
  abir@bezeqint.net ואחייחס אליו לאחר קריאתו בתגובה למאמר זה.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 27 ינואר 2013 22:17 הוסף ע״י אלין

  דבר ראשון, תודה רבה על ההתייחסות.
  שנית, כאשר אמרתי שאין לי ספק שהתנ"ך מעלה שאלות ותהיות התכוונתי עבור אנשים כמוני, שהידע שלהם בתחום מאוד מוגבל וכאשר הם קוראים אותו זה על דרך ה'פשוטו כמשמעו'.

  אחקור יותר על תורת הסוד בימים הקרובים כולל המקורות שהצעת..
  רק שאלה, סרקתי את הקטעים מספרו של זמיר כהן, איך אפשר להעביר את הקבצים?..

  תודה מראש.

 • קישור לתגובה ראשון, 27 ינואר 2013 19:32 הוסף ע״י עלמה

  הערוץ של NuBemet ירד מ-YouTube וניתן למצוא חלק מן הסרטונים שהיו בו בערוצים אחרים.
  עדי, איך אתה יודע שזמיר כהן גרם לכך ?

 • קישור לתגובה ראשון, 27 ינואר 2013 17:57 הוסף ע״י עדי אביר

  אלין,

  התנ"ך הוא הבסיס לכל האמונות היהודיות ואם אין לך ספק שכבר הוא יוצר 'בלבולים רבים שמעלים תהיות ושאלות' כיצד את יכולה לקבל תורות מאוחרות יותר שמסתמכות עליו?

  אני מעולם לא טרחתי לקרוא את ספרו של זמיר כהן אבל אני יכול להבטיח לך שלא ניתן למצוא בו דבר זולת סילופים ואחיזות עיניים. האם עולה על הדעת שכל חוקרי הקבלה, ובכללם פרופסורים ודוקטורים שהתמחו בתחום, לא הבינו את מה שהבין אדם חסר השכלה כמו זמיר כהן? איך זה שבמשך דורות רבים אף אחד לא זיהה שתורת הסוד הכירה את צורתו האמיתית של כדור או את חוק שימור האנרגיה עד שבא זמיר כהן ומצא איזה פסוק שרומז לאמיתות שהמדע כבר חשף מאות שנים קודם לכן? מדוע הרבנים חשבו במשך שנים רבות שהעולם הוא שטוח ושהיקום נראה כמו תיבה של שודדי ים ומדוע איש מהם לא טרח לספר גם לנו על חוק שימור האנרגיה? הסיבה היא שהדת היהודית עובדת באופן רטרואקטיבי: כשהמדע מגלה משהו, רבנים חסרי כל הבנה מדעית רצים לחפש במקורות 'רמזים' כביכול לתגליות המדעיות הללו. הבעיה היא שלכל גדולי הקבלה לא היה מושג מינימלי בפיסיקה בכלל ובמשוואות האנרגיה בפרט וגם הם, כמו זמיר כהן, לא היו מסוגלים להסביר מה זה חוק שימור האנרגיה בצורה שלא תראה מגוחכת לכל מי שלמד בתיכון לא תורני וה'רמזים' שלפעמים מוצאים במקורות הם לרוב רק משחקי מילים ותו לא.

  ספר הזוהר, כמו התלמוד בשעתו, והתנ"ך קודם לכן, תמיד שיקף רק את הדעות המדעיות שהיו אופנתיות בעת כתיבתו ולכן אין כל סיכוי שאי פעם שוקעו בו אמיתות מדעיות של ממש. אדרבה, שלחי לי את הקטעים שמדברים על צורת כדור הארץ או חוק שימור האנרגיה ואראה לך היכן זמיר כהן טעה והיכן הוא סתם מאחז עיניים.

  אם את מתענינת ב'תורת הסוד' תוכלי למצוא ספרות מחקרית ענפה שתראה לך שכל התורה הזאת הומצאה במהלך המאה השלוש עשרה כעיבוד של תורות גנוסטיות, דואליסטיות ונאואפלטוניות שרווחו באותה תקופה והקשר שלה לתורות האיזוטריות של היהדות הקדומה הוא לכל היותר מקרי בלבד. משמעות הדבר היא שאפילו אם במקרה ניתן למצוא בזוהר משפט תמים שניתן לסחוט ממנו רמז לאמת מדעית זו או אחרת אין שום דרך לא מיתולוגית לקשר את המשפט הזה למקורות היהודים ולבטח לא להתגלות על ההר.

  דרך אגב, אני לא הכרתי את המושג 'הרפואה האוריקולרית' אבל לאחר בירור קצר בויקיפדיה למדתי שמדובר במה שאנו מכנים בשם 'רפואה אלטרנטיבית'. שיטות כאלו או אחרות של מה שאנו מכנים היום בשם רפואה אלטרנטיבית היו ידועות לכל התרבויות עוד משחר ההיסטוריה ואם זמיר כהן טוען שבתורת הסוד שלו יש שיטות יעילות יותר מאשר אלו של הסינים או בני המאיה עליו להוכיח שהוא מבין על מה הוא מדבר.

  ברצוני לציין שביו-טיוב יש ערוץ בשם nubemet או nu bemet ובו תמצאי עשרות סרטונים שמנתחים את הטיעונים של מחזירים בתשובה דוגמת זמיר כהן ומראים את הבורות שעומדת ברקען. למיטב ידיעתי זמיר כהן הצליח לגרום להסרת רוב הסרטונים שמתייחסים אליו אבל אם תחפשי אני מניח שעדיין תוכלי למצוא כמה מהם. אם לא תמצאי סרטונים שמתייחסים לזמיר כהן עצמו תוכלי לבטח למצוא סרטונים שמתייחסים להבלים של מחזירים בתשובה אחרים.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 27 ינואר 2013 15:26 הוסף ע״י אלין

  שלום עדי,
  אין קשר כל כך למאמר הנ"ל, פשוט רציתי לכתוב לך.
  אני מתחזקת ומתקרבת ליהדות בשנה האחרונה, אך יחד עם זאת, חשוב לי מאוד לקרוא מאמרים ומקורות מידע גם על הצד השני.
  אין לי ספק שהתנ"ך יוצר בלבולים רבים שמעלים תהיות ושאלות. אבל מה לגבי תורת הסוד וכו'?.. פרטים מדעיים שנמצאים לדוגמא בזוהר.
  פרטים כמו צורת כדוה"א, חוק שימור האנרגיה, הכליא-ברק, הרפואה האוריקולרית ועוד.
  (דוגמאות רבות מופיעות בספר "המהפך" של זמיר כהן).
  מהי עמדתך לגבי הנושאים האלה?..

 • קישור לתגובה חמישי, 17 ינואר 2013 12:03 הוסף ע״י צבי דגן

  הייתה לי שיחה עם זמיר כהן.
  הנושא היה: "הארנבת (שפן) שאינו מעלה גירה" (בניגוד למה שכתוב בתורה.
  האיש הסתבך בפירושים משונים שאין להם בסיס מדעי.
  הוא ניסה להזמין אותי לאחד ההרצאות שלו שכלל גם ארוח בבית הארחה בעלות לא קטנה.
  בסופו של דבר התברר לי שהוא רוצה "לעשות עלי קופה".
  עצם השאלה לא נפתרה, הבנו שיש טעות בתורה (יש עוד טעויות רבות) ולכן המסקנה היא חד משמעית, שהתורה לא נכתבה בידי האלוהים.

 • קישור לתגובה שלישי, 15 ינואר 2013 23:24 הוסף ע״י עלמה

  עדי,

  כל אחד ודרכו.
  ברור לי שהסיכוי לקבל מענה כלשהו הוא אפסי.
  יחד עם זאת, לא הייתי עושה את החשבונות שלו.
  הייתי עושה את שלי, שולחת וזהו.
  אבל זה בסדר. אני יודעת שאתה מדבר מתוך הבנתך את המציאות כפי שהיא ומתוך ניסיון חיים.

 • קישור לתגובה שלישי, 15 ינואר 2013 22:35 הוסף ע״י עדי אביר

  עלמה,

  לאמנון יצחק ניסיתי לשלוח את ההזמנה אבל מסתבר שהדרך היחידה להגיע אליו היא באמצעות האתר שלו והאתר מאפשר כניסה רק לבעלי מינוי. לזמיר כהן אפילו לא טרחתי לשלוח את ההזמנה אבל לאחר שהפצתי אותה גם בפייסוק היא לבטח הגיעה גם אליו. מחר אני אשלח לו את ההזמנה באופן אישי אבל זה יהיה סתם בזבוז של זמן. אף מחב"ת ראוי לשמו לא יסתכן בעימות ממנו הוא יכול רק להפסיד ולא להרויח. הוא מבין ששום הכנסה או תהילה נוספת לא תבוא לו אם הוא ייצא כשידו על העליונה ומנגד הוא עלול לאבד אוהדים והכנסות אם יוודע ברבים שאין לו תשובות נאותות לשאלות שאשאל אותו.

  ההזמנה היא רצינית ביותר אבל כיוון שאין שום סיכוי שאיזה מחב"ת יסכים לקפוץ למחבת שלי אני מרשה לעצמי לנסחה בנימה קצת יותר קלילה. צר לי אם הבנת אחרת.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 15 ינואר 2013 21:58 הוסף ע״י עלמה

  עדי,

  הייתי בטוחה שאם טרחת לכתוב ולפרסם מכתב רציני שכזה אז בודאי שכבר שלחת אותו אל הנמען .
  אני חושבת שזה חלק אינטגרלי מהעניין.
  ומה לגבי אמנון יצחק ?

 • קישור לתגובה שלישי, 15 ינואר 2013 21:21 הוסף ע״י עדי אביר

  עלמה,

  קריאת התגר והאתגר מתפרסמת רק כאן ולו רק משום שהיא נכתבה בנימה היתולית ומטרתה היא להפנות את תשומת לב הקוראים לעוולות של המחזירים בתשובה למיניהם.

  אם חשוב לך שאשלים את התהליך אשמח לכתוב לאתר 'הידברות' ולראות אם האתגר שלי אכן ייענה.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 15 ינואר 2013 20:34 הוסף ע״י עלמה

  עדי,

  לאן שלחת את הפניה הזאת ?

התגובות האחרונות