Skip to content

1VSDAT

Open menu
שישי, 22 פברואר 2013 09:38

יש אבולוציה! (מעגלתו של חילוני)

דרג מאמר זה
(11 מדרגים)

 

יש אבולוציה!
 
אחת הטענות שמעלים דתיים לא פעם נגד האבולוציה היא שמדובר בסתם תיאוריה שלא הוכחה.
מעבר לשטות שבעצם הדרישה מתורה מדעית להיות מוכחת, כאשר עצם הקריטריון למדעיותה של תיאוריה מדעית הוא היותה בת הפרכה (והוכחות, כידוע, אי אפשר להפריך), הרי שההיטפלות לאבולוציה בעניין זה מגוחכת במיוחד כיוון שמכל התיאוריות המדעיות – דווקא האבולוציה היא הקרובה ביותר למצב של "תיאוריה מוכחת".
הבסיס לתורת האבולוציה הוא אוסף של חוקים מתמטיים הטוען שכאשר מתקיימים תנאים מסוימים תחול אבולוציה.
התנאים שעליהם מדובר, בגדול, הם קיומם של פרטים המסוגלים להשתכפל תוך שינויים קטנים כאשר יכולת השכפול שלהם היא תוצאה של הצלחתם בהתמודדות על משאבים שנמצאים במחסור. האבולוציה שתתרחש בתנאים אלה תיווצר על ידי מותם או שכפולם המועט של פרטים שתכונותיהם אינן מאפשרות להם להתמודד על המשאבים מול הפרטים האחרים שמצליחים בכך יותר.
מדובר בתופעה סטטיסטית גרידא וקיימים לא מעט משפטים מתמטיים המתארים היבטים אלה ואחרים שלה.
 
אחד המשפטים הראשונים שנוסחו בתחום הוא משפט פישר שלהלן תיאורו:
 
עובדה היסטורית המעוררת אסוציאציות מבדחות היא שאדם בשם פרייס פעל לא מעט להעלאת האמון בתוצאות של פישר.  אני מניח שזה לא קשור לחברת הצעצועים פישר-פרייס :)
 
היום התחום של אבולוציה מתמטית הוא תחום ענף שלא מעט חוקרים עוסקים בו.
 
בהיותה מבוססת על חוק מתמטי מוכח, כל מה שצריך לבדוק כדי לאמת את תורת האבולוציה הוא אם תנאי החוק מתקיימים בטבע. אם ניווכח שהתנאים מתקיימים, ניאלץ להסיק מכך שהאבולוציה מתחוללת בו.
 
אז בדקנו וגילינו שהתנאים מתקיימים:
את הפרטים המשתכפלים אפשר לבחור בתור גנים או יצורים שלמים שבהם באמת מתקיים שיכפול עם שינויים קלים ותחרות על משאבים כאמור, ולכן חלה בהם אבולוציה.
זו מסקנה שאין ממנה מנוס!
 
קיומה של האבולוציה בטבע מאושש באופנים רבים מאד – אם על ידי תצפיות במאובנים ובעלי חיים, אם על ידי ניסויים ביצירת מינים חדשים, אם על ידי בחינה של הגנום של יצורים שונים ואם על ידי התפתחות עמידות לאנטיביוטיקה אצל חיידקים ועמידות לקוטלי חרקים אצל חרקים.
האמת היא שגם אבותינו הסתמכו על אבולוציה (מבלי לדעת זאת) הן בביות והשבחה של בעלי חיים וצמחים והן בניסיונות להשבחת הגזע על ידי בחירה מושכלת של בני זוג.
אפשר למצוא לנ"ל סימוכין רבים ולהלן כמה מהם:
 
אבל האישוש המרשים ביותר, לטעמי, הוא זה הנגזר ממבנה החלבונים:
 
כאמור – אלה אישושים לכך שהאבולוציה מתקיימת בעולם החי וזאת ללא שום קשר לעובדה שהמשפטים המתמטיים נכונים מבלי להיזקק לעולם החי.
 
מכיוון שמדובר בחוק מתמטי שלא תלוי בהיותם של המשכפלים חיים, משתמשים בתורת האבולוציה גם לפיתוח של תוכנה ורובוטים.
עושים זאת בין השאר על ידי אלגוריתמים אבולוציוניים:
ההישגים בתחום זה אינם מעטים ולמעשה מדובר בחוקים מתמטיים (שקיימים, לטענתי במציאות) שלא רק מסבירים (שזה בפני עצמו יותר ממתארים) - אלא ממש יוצרים - מציאות גשמית.
ביניהם נוכל למצוא:
רובוטים המתפתחים אבולוציונית:http://www.plosbiology.org/article/info:doi/10.1371/journal.pbio.1000292
ועוד.
כל אלה – כמובן שאינם הוכחות למשפטים המתמטיים כיוון שאלה הוכחו מתמטית באופן בלתי תלוי.
מדובר בישום טכנולוגי של המשפטים על ידי יצירה מלאכותית של התנאים בהם מראים המשפטים שתחול אבולוציה - כדי לקבל אבולוציה.
 
תחום אחר שמצוי הן בתחום הישום והן בתחום עולם החי הוא פיתוח תרופות על ידי תהליך אבולוציוני של ברירת ווריאנטים של חומרים כימיים המצטיינים יותר ויותר בהתמודדות עם המחלה או עם רעלן, כמו למשל בדוגמה זו: http://www.hayadan.org.il/freedom-movement-weizmann-2604114/
 
מיכאל רוטשילד
נקרא 5451 פעמים שונה לאחרונה ב- ראשון, 05 אוגוסט 2018 11:28

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

7 תגובות

 • קישור לתגובה שבת, 02 פברואר 2019 00:00 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  מחקר מעניין בנושא
  https://www.theatlantic.com/science/archive/2019/01/unprecedentedly-thorough-evolution-experiment/581521/?utm_source=Nature+Briefing&utm_campaign=79dd080757-briefing-wk-20190201&utm_medium=email&utm_term=0_c9dfd39373-79dd080757-42485255

 • קישור לתגובה ראשון, 07 ספטמבר 2014 00:21 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  האמת היא שבמקרה הנוכחי היה קולע יותר לכתוב על "סוגי טפילים" במקום על "סוגי חידקים"

 • קישור לתגובה ראשון, 07 ספטמבר 2014 00:11 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  חברים:
  זה פשוט מקרה של מיקרו אבולוציה.
  יש סוגי חידקים שפתחו עמידות לידע ולהיגיון.

 • קישור לתגובה שבת, 06 ספטמבר 2014 23:55 הוסף ע״י א. מינצקובסקי

  מר אביר, אני לא חושב שעצם קיומו של סרטון כזה או אחר מרשים את פרופ' פלוני. פרופ' פלוני גם לא מתרשם בקלות מאורכי סרטונים או כמויות של ספרים או מאמרים, או, לצורך העניין, מכל דבר שהוא, פרט למה שהרב שלו שילשל מפיו.

 • קישור לתגובה שבת, 06 ספטמבר 2014 22:41 הוסף ע״י עדי אביר

  ד"ר פלוני (או שמא פרופסור פלוני),

  רק לידע אישי, האם אי פעם קראת ספר על אבולוציה שלא נכתב על ידי יהודי מאמין, בריאתן או חובבן, כלומר, על ידי מדען שמבין משהו במדעי החיים?

  אדם שמכנה את עצמו ScienceReasonIsrael הכין כמה סרטונים נפךאים על תורת האבולוציה. לי אין כל קשר לסרטונים הללו, כולם דוברי עברית, אבל אני מליץ לך בחום לצפות בהם. לך תדע, אולי תלמד משהו ותפסיק לצטט סיסמאות רבניות חסרות כל שחר.

  http://1vsdat.org/index.php?option=com_k2&view=item&id=871:%D7%94%D7%A1%D7%A8%D7%98%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%9D-%D7%A9%D7%9C-sciencereasonisrael&Itemid=203

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שבת, 06 ספטמבר 2014 21:24 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  פלוני:
  רפואה שלמה.

 • קישור לתגובה שבת, 06 ספטמבר 2014 20:51 הוסף ע״י פלוני

  אין כל חדש תחת השמש.

  כל מה שכתבת פה זה מיקרו אבולוציה בלבד.

  זה שלחיות מסויימות אין משאבים, נגיד אוכל או מים וכד', אז באופן טבעי הן יאכלו פחות וירזו וישתנו מבחינה פיזית ויתעצבנו יותר נגיד (למשל כלבים) וכו'... וישתנו מבחינה התנהגותית. במקרים קיצוניים בנ"ל הם גם ימותו. זה לא שינוי גנטי.

  זה שאם מזריקים לחיידקים הרבה חומר והוא מחשל אותם נגד חיסונים, זה כמו שאם תאכל אוכל מסויים למשל תהיה חסין יותר לשמש, ו\או לחומרים מסויימים. כנ"ל מקרים דומים אחרים. זה טבעי לחלוטין. אני אישית מאוד מאוד אוהב טבע. לומדים מנו את השם. אם היית עושה זאת לחיידקים נגיד לפני 2000 שנה, אז החיידקים היו 'מתחסנים' באותו האופן כנגד לחיסונים... אין מזה שום הוכחה לאבולוציה (רק מיקרו אבולוציה, שגם אדם שילך בשמש ישתזף ותקרה מיקרו אבולוציה).

  זה שאם אדם יזדווג עם אדם אחר ישתנו לבניו הגנים קצת (גג 50% והרמז עבה מאוד), לעומת הגנים של האב, זה ברור, כי יש גם 50% מהגנים שבאים מהאמא. למשל אם אדם לבן יתחתן עם אדם שחור, אז חלק מבניו יהיו שחורים או כהים ממש יותר מאביהם הלבן. זה טבעי וגנים עוברים רק חלקית מהאבא ולא מאה אחוז היא התשובה לכל השאלות האלה (של שכפול בשוני). אם סוס וחמור יולידו בן הוא יהיה שונה משני הוריו ויפריד מין שונה, לשיטתך, הפרד. ולא כך. אלא זה שילוב של 2 גנים טבעיים שונים. לא היה פה שום שינוי גנטי. אם הפרד יתחתן עם פרד ויוליד אז יצא להם את אותו הפרד ואם יהיה השינוי זה על סמך הסבים וכד' והכל לפי כללי הגנים.

  בקישור האחרון שהבאת אז נכתב:

  "בדרך-כלל קשה לשחזר את העץ הפילוגנטי של קבוצת מינים באופן ישיר (למשל, באמצעות מאובנים של צורות הביניים), אבל ניתן להסיק אותו בדרכים אחרות..."

  אז נעזוב את זה וניתן להם צאנס נוסף. ואז הוא עובר לחלבונים. ואז ניחשתם נכון, הפתעה או לא, הוא כותב כך:

  "מדוע שהעצים יהיו דומים ולא זהים? ישנן מספר סיבות לכך שהשחזור על סמך השוואות בין חלבונים לא יהיה מדויק לגמרי: לפעמים אותו שינוי של חומצה אמינית מתרחש בשני ענפים שונים וכתוצאה מכך המרחק שנמדוד בין המינים קטן. במקרים אחרים לא יתרחשו כלל שינויים בענף מסוים, מה שיקשה עלינו את מלאכת השחזור, וכיו"ב. אולם הויתור על זהות מוחלטת רחוק מלהפוך את המבחן למוגבל או חלש. קיימים למעלה מ-34 מיליון עצים אפשריים של 11 המינים, כך שההסתברות ששני עצים יהיו דומים בדרך מקרה, קטנה מאוד."

  שימו לב, איך שהוא אומר זה לא נראה לי, זה מאוד הגיוני וכו'...

  ולכן שמה של האבולוציה היא 'דת האבולוציה'. יש המון בעלי חיים דומים ולא זהים, נכון, באופן טבעי. אין ולא הייתה ולא תהיה אבולוציה. יש רק מיקרו אבולוציה שלא משנה את הגנים עצמם. יש השפעות חיצוניות מהסביבה, כמו: אקלים, מאכל, משקה וכו'...

התגובות האחרונות