Skip to content

1VSDAT

Open menu
שלישי, 06 דצמבר 2011 17:52

אליהו מבקר בישיבתו של רבי יהודה הנשיא

דרג מאמר זה
(5 מדרגים)
בסיפור קטן וחמוד בו אליהו הנביא מתרץ את איחורו בצורך להכין לתפילה את שלושת האבות, אברהם, יצחק ויעקב, הרבנים הצליחו לשלב לפחות שמונה מסרים סמויים שמטביעים בתודעת הקורא את הצורך ללכת בדרכם ולהקפיד למלא אחר כל מצוותיהם.
 
 
 
מאמר זה הינו חלק מפרק בשם 'תשדירי הפרסומת של הרבנים' בו אני טוען שסיפורי האגדה הם מעין תשדירי פרסומת קדומים באמצעותם הרבנים מכרו את הנרטיב שמציב אותם בפסגת הפירמידה ומורה לנאמניהם לכבדם, להישמע להם ולדאוג לכל מחסורם. מומלץ להיכנס לנושא דרך המאמר שפותח את הפרק, 'הסוד המביש של הרבנים'.
 
 
 
מי שעדיין חושב שהאגדה הרבנית אינה טבולה במסרים סמויים צריך לקרוא בעיון את הסיפור הבא: 
 
אליהו הנביא נהג לבקר לעיתים קרובות בישיבתו של רבי יהודה הנשיא. בראש חודש אחד אחר לבא.
 
כשבא, שאל אותו רבי יהודה הנשיא: מדוע התעכב אדוני?
 
ענה לו אליהו: הייתי צריך להמתין עד שגמרתי להעמיד את אברהם אבינו משנתו, לרחוץ את ידיו, לראותו מתפלל ולהשכיבו חזרה וכך עשיתי גם ליצחק וליעקב.
 
שאל רבי יהודה הנשיא: האם לא יכלת להעמיד את כולם בבת אחת?
 
השיב לו אליהו: חשבתי שאם אעשה כך אזי שלושתם יחד יתחזקו בתפילה ויביאו את המשיח שלא בעיתו.
 
שאל אותו רבי יהודה הנשיא: האם יש כדוגמת שלושת האבות בעולם הזה?
 
ענה לו אליהו: יש - רבי חייא ובניו.[1]
 
לא אעמוד בדרכם של אלה שרוצים להאמין שאדם בן תשע מאות מסוגל לטפל בשלושה גריאטריים בני אלפיים אבל ברור שהסיפור ההזוי נבע מדמיונו של קופירייטר כשרוני ולא מתוך המציאות הריאלית. ברי מינן אינם מתעוררים, רוחצים ידיים, מתפללים וחוזרים לישון. זה פשוט לא קורה מחוץ לתחומי האלגוריה וסיפורי המעשיות. עם זאת, נטעה קשות אם נזלזל בתחכומם של המשווקים הרבניים וברור שהקופירייטר הקדום לא באמת ניסה להעלות זיכרונות מהימים הטובים וסיפורו הוא לא יותר מאשר מעטפת לסדרה של מסרים סמויים שכל מטרתם היא רק להדגים את סגולותיהם של החכמים ולהעצים את חשיבותם.
 
בסיפור קטן וחמוד זה שוקעו לא פחות משמונה מסרים רבניים אותם נוכל להבין אם נזכור שאבות האומה מייצגים במקורותינו את הרבנים האולטימטיביים, שהתפילה היא אחד הכלים החשובים ביותר בארסנל הרבני, שאת התואר 'צדיק' נוהגים להעניק רק למי שמקפיד ללכת ב'דרך הישר' הרבנית, שהאב האוהב אמור, בבא היום, לגאול את בניו הנאמנים ושבדרמות הרבניות האל תמיד משחק אך ורק תפקידים משניים שמבליטים את חשיבותם של הרבנים הגדולים. על רקע זה נוכל לזהות בקלות את המסרים הרבניים ששוקעו בסיפור התמים:   
 
*
לרבנים עולם מיוחד משלהם שנמצא אי שם באמצע הדרך בין עולמם של התחתונים לעולמם של העליונים. בעולם קסום זה הם מרבים לפגוש את אליהו שחושף בפניהם את הדברים שהוא ראה ושמע בעולמות של מעלה.
 
*
האבות הקדושים לא ממש מתו והם עדיין נוהגים לישון, לעמוד, ליטול ידיים ולהתפלל. בהשאלה, גם צדיקים אחרים יזכו לאחר מותם לחיים מלאים ומספקים.
 
*
לתפילה עוצמה מצטברת. ככל שגדל מספר המתפללים כך גדלה האפקטיביות של התפילה. מכאן שטוב יעשו בני ישראל אם יתקבצו ויתפללו לעיתים מזומנות ככל האפשר. מי יודע, אולי ביחד הם יוכלו להחיש את בואו של המשיח.
 
*
יעילות התפילה עומדת ביחס ישיר למידת צדיקותו של המתפלל. לצדיקים גדולים יש השפעה מכרעת על עתידות וגורלות, ובמיוחד על גורלם הם.
 
*
האל נענה לתפילות הצדיקים ומשנה בעטיין את גזירותיו ואת כוונותיו המקוריות.
 
*
גאולת העם היא בלתי נמנעת ומועד בואו של המשיח כבר נקבע. לכן, אם ברצונך להיגאל יחד עם כל שאר בני ישראל עליך להשמע למצוותיהם של הרבנים וללכת ב'דרך הישר' שהם סללו עבורך.
 
*
בעזרת התפילות ניתן לזרז את בואו של המשיח, וזאת אפילו אם האל אינו מעוניין בשלב זה לקרב את הקץ.
 
*
רבנים מסוימים שקולים בצדקתם לאברהם, יצחק ויעקב ובכוחם להשפיע על החלטותיו של האל בדיוק כמו האבות הקדושים.
 
האגדה, אם כן, לא באה לבדר או להזכיר ימים טובים שלעולם כבר לא ישובו והרבנים ניצלו אותה בכדי לחנך, להטיף ולהחדיר בשומעים את הנרטיב הרבני ואת מוסרי ההשכל שנכתבו מלכתחילה במטרה להאדיר את הרבנים, לגבות את יומרותיהם ולעגן את זכויות היתר הם העניקו לעצמם ביד כה נדיבה.
 
 
אם אתם חושבים שטעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה תוכלו לנצל את מנגנון התגובות בכדי להעיר על המאמר, להפנות את תשומת לב הקוראים לטעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם צריכים להירשם מראש ואינכם צריכים אפילו להזדהות בשמכם האמיתי. עם זאת, אודה לכם אם את ההשמצות האישיות תפנו לדף הנקרא 'תגובות כלליות', אליו תוכלו להגיע באמצעות המשבצת הכחולה הנקראת 'מדורים קבועים' שנמצאת בשמאלו של דף הבית.
 
דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר ודרגו אותו. בנוסף, אשמח אם תצביעו בסקר שבדף הבית. אני חושב שצריך להפיץ ברבים את בשורת הספקנות ולכן אם המאמר מצא חן בעיניכם אנא שתפו אותו עם חבריכם ברשת החברתית אליה אתם משתייכים. לנוחיותכם, תמצאו בסוף המאמר כפתורי שיתוף שיקשרו אתכם באופן אוטומטי לכל רשת חברתית שרק תרצו.
 


[1]      
אליהו הוה שכיח במתיבתא דרבי. יומא חד ריש ירחא הוה נגה ליה ולא אתא. אמר ליה: מאי טעמא נגה ליה למר? אמר ליה: אדאוקימנא לאברהם ומשינא ידיה ומצלי ומגנינא ליה וכן ליצחק וכן ליעקב. ולוקמינהו בהדי הדדי? סברי תקפי ברחמי ומייתי ליה למשיח בלא זמניה. אמר ליה: ויש דוגמתן בעולם הזה? אמר ליה: איכא רבי חייא ובניו.
(בבא מציעא פה:ב)
נקרא 7039 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

התגובות האחרונות