Print this page
חמישי, 16 יוני 2016 15:28

זאת מדינה יהודית - לא מוצא חן בעיניך עבור למקום אחר (סיסמה נבובה)

דרג מאמר זה
(3 מדרגים)
הרבנים הצליחו לשכנע את שפוטיהם שההשתייכות לעם היהודי מחייבת אמונה בכל המיתוסים של הדת היהודית, ובכללם, המיתוס שאומר שמדינת ישראל הובטחה רק לאלו שמאמצים את האמונות והסיסמאות של הרבנים. כתוצאה מכך, כל שטוף מוח מרשה לעצמו להזדקף למלא אפסותו, לבוז למי שאינו מוכן לאמץ את סיסמאותיו ולגרש מהארץ הזאת את האנשים שבזכותם הוא חי במדינה עצמאית וליברלית שמסוגלת לסבול, ועוד לפרנס, כפויי טובה שכמותו.
 
 
הסיסמה הרבנית 'זאת מדינה יהודית – אם לא טוב לך עבור למקום אחר' היא החלום הרטוב של כל פרסומאי: פשוטה, קליטה, משכנעת ועמוסה במסרים סמויים. יש רק בעייה אחת – זאת סיסמת הבל שבונה על הבורות, חוסר ההבנה והיעדר הביקורתיות של קהל שהפנים את הטרמינולוגיה הרבנית ולמד להשתמש בה כדי להביע את המחשבות שרבנים הטמיעו במוחו. כל אדם שנהנה ממעט ידע והבנה, לעומת זאת, אמור לזהות מייד שני עיוותים שהופכים את הסיסמה חסרת השחר לא רק לחוכא ואטלולא אלא גם לדוגמה מצויינת לשימוש הציני בשקרים וסילופים שבלעדיהם הרבנים בנראה לעולם לא יצליחו לקדם את מטרותיהם.
 
הרבנים החרדים אוהבים לבלול יחד את הלאום והדת ולקבוע שאם אתה בן לעם היהודי אתה חייב בהכרח להישמע לתכתיבי הדת היהודית. זאת סתם אחיזת עיניים. ההעם היהודי הוא אוסף של אנשים בעלי שפה משותפת, רקע משותף ורצון משותף להשתייך לאותו לאום - ללא קשר לאמונה דתית זו או אחרת. העם הזה מורכב מחרדים, אורתודוקסים, קונסרבטיבים, רפורמים, מסורתיים, חבדניקים בעלי השתייכות דתית שנוייה במחלוקת, חילוניים וגם לא מעט נוצרים, בודהיסטים והינדוהיסטים שרואים את עצמם כחלק מעם ישראל. הדת היהודית, לעומת זאת, מתפצלת בין עשרות זרמים, פלגים וכתות שנבדלים זה מזה רק בהקף ומהות המיתוסים שעומדים בבסיסם. אין 'דת יהודית' אבסולוטית ולכן אין קנה מידה שיכול להגדיר מיהו יהודי יותר 'טוב' או יותר 'אותנטי'. ממילא, אף מאמין אינו רשאי לטעון לבכורה, לקבוע שאמונתו עדיפה על אמונתם של האחרים, לתפוס בעלות על העם והמדינה ולהעניק לעצמו זכויות יתר וטובות הנאה שאינן מנת חלקם של שאר אזרחי המדינה.

הרבנים החרדים והאורתודוקסים אמנם טוענים שה'שולחן ערוך' הוא הקריטריון ל'יהדות תקנית' ולכן רק מי שמקפיד על הלכות ה'שולחן ערוך' יכול להחשב ל'יהודי' של ממש. זאת קביעה חד צדדית של רבנים אינטרסנטיים והיא אינה מחייבת את אלו שאינם מאמצים את המיתוסים שלהם. מי יודע, אולי בבא היום עוד יערך משאל בקרב כל בני העם היהודי ונתבקש להגדיר את הקריטריונים המחייבים של הדת היהודית אבל עד אז יש להתייחס לחופש המצפון כאל זכות קדושה ולא לדחוף אף אמונה דתית במורד גרונו של אף אחד.

מדינת ישראל היא מדינת לאום ולא מדינת דת. מקימי המדינה לא העניקו שום משקל מיוחד לדת היהודית והצהרת העצמאות של מדינת ישראל ממחישה זאת היטב:
 
 
בארץ-ישראל קם העם היהודי, בה עוצבה דמותו הרוחנית, הדתית והמדינית, בה חי חיי קוממיות ממלכתית, בה יצר נכסי תרבות לאומיים וכלל-אנושיים והוריש לעולם את ספר הספרים הנצחי. לאחר שהוגלה העם מארצו בכוח הזרוע, שמר לה אמונים בכל ארצות פזוריו, ולא חדל מתפילה ומתקווה לשוב לארצו ולחדש בתוכה את חירותו המדינית.
 
מתוך קשר היסטורי ומסורתי זה חתרו היהודים בכל דור לשוב ולהיאחז במולדתם העתיקה; ובדורות האחרונים שבו לארצם בהמונים, וחלוצים, מעפילים ומגינים הפריחו שממות, החיו שפתם העברית, בנו כפרים וערים, והקימו יישוב גדל והולך, השליט על משקו ותרבותו, שוחר שלום ומגן על עצמו, מביא ברכת הקידמה לכל תושבי הארץ ונושא נפשו לעצמאות ממלכתית.
...
זוהי זכותו הטבעית של העם היהודי להיות ככל עם ועם עומד ברשות עצמו במדינתו הריבונית.
...
מדינת-ישראל תהא פתוחה לעלייה יהודית ולקיבוץ גלויות; תשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה, תהא מושתתת על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל; תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין; תבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות; תשמור על המקומות הקדושים של כל הדתות; ותהיה נאמנה לעקרונותיה של מגילת האומות המאוחדות.
...
אנו קוראים לאומות המאוחדות לתת יד לעם היהודי בבניין מדינתו ולקבל את מדינת-ישראל לתוך משפחת העמים.
...
אנו קוראים אל העם היהודי בכל התפוצות להתלכד סביב היישוב בעלייה ובבניין ולעמוד לימינו במערכה הגדולה על הגשמת שאיפת הדורות לגאולת ישראל.[א]
 
 
בארץ ישראל אמנם עוצבה דתו של העם היהודי ובה גם נכתב ספר הספרים שהפך למורשתם של כל באי העולם אבל רוב אלו שחזרו לארצם מתוך קשר היסטורי ומסורתי היו יהודים חופשיים ולא חסידי הרבנים שסרבו למרוד בעמים, לעלות בחומה ולדחוק את הקץ[ב]. מגילת העצמאות העניקה לעם ישראל את הזכות הטבעית להיות ככל העמים וחייבה את המדינה שהוא הקים להבטיח חופש דת ומצפון לכל אזרחיה ולא רק לאזרחים שמאמינים בדת היהודית בכלל ובפרשנותה האורתודוקסית בפרט.  

סבא וסבתא שלי היו, כמו כל בני משפחתם וחבריהם, יהודים חילוניים לחלוטין. הם שבו לארצם כחלוצים, מעפילים ומגינים, הפריחו שממות, החיו שפתם העברית, עזרו לבנות כפרים וערים והשתתפו בהקמת יישוב גדל והולך שהביא את ברכת הקידמה לכל תושבי הארץ. הם ובני דורם גזלו את הארץ הזאת מהמלריה, הביצות וחולות המדבר, הגנו עליה, בנו אותה והעלו אליה את האודים העשנים מאירופה ואת היהודים המעוכים והמדוכאים של כל התפוצות. כאן אותם 'עולים חדשים' נקלטו, התבססו ותרמו לאומה שהפליאה את העולם כולו בהשגיה המחקריים, מדעיים, ביטחוניים, כלכליים, תרבותיים וחברתיים. לרגע נדמה היה שבארץ ישראל עומד לקום עם יהודי חדש, גאה וזקוף קומה, שישמש כחוד החנית של המוסר, הצדק, הנאורות והקידמה העולמית. זה לא קרה. הרבנים האינטרסנטיים הצליחו להחיות את היהדות החשוכה ולהפוך אותה לדת מדינה שזוכה לתקציבים ממשלתיים מנופחים. תקציבים אלו מאפשרים לרבנים לגרור לביצתם עוד ועוד עזי פנים שמרשים לעצמם לגרש מארצם את ילדיהם של אלו שהקימו אותה.

הארץ הזאת שייכת לי לא פחות, ואולי אף יותר, משהיא שייכת לאנשי הדת שבוזזים אותה, משחיתים אותה ומשניאים אותה על העולם כולו. אני בן גאה לעם היהודי אף שאני בז בכל נימי נפשי לדת הנצלנית והנבערת שמנסה להשתרר עלינו. שירתי שנים רבות בצבאה של מדינת ישראל, תרמתי לפיתוח כלכלתה ואני נלחם על שפיותה. זה העם שלי, זאת הארץ שלי ולא ארשה לאף בור חצוף ויומרני לנכס אותם לעצמו ולשלוח אותי לגור במקומות אחרים.

הרבנים החרדים מנסים להשכיח מאיתנו את התנגדותם להקמתה של המדינה, להכפיף את המפעל הציוני נהדר ההוד לדתם החשוכה, לטעון שמדינת ישראל אינה מולדתו של העם היהודי אלא בסך הכל חבל ארץ שהובטח רק לשומרי תורה ומצוות ולשנות את צביונה של המדינה שהתנועה הציונית הקימה עבור העם היהודי כולו. אם הייתי שחצן כמוהם הייתי אומר 'זאת מדינה דמוקרטית ופלורליסטית שמתבססת על עקרונות הומניסטיים וחילוניים ואם זה לא מוצא חן בעיניכם עברו למקום אחר'.  
 
 
טעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה? במנגנון התגובות שבהמשך תוכלו להעיר על המאמר, לחשוף את טעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם חייבים להזדהות בשמכם האמיתי אבל אודה לכם אם תספקו כתובת מייל תקינה. את ההשמצות אבקש לשלוח לדף התגובות הכלליות. דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר, דרגו אותו ועשו לייק לדף האתר בפייסבוק.
 


[ב]             
ראו הערך 'שלוש השבועות' בויקישיבה'
נקרא 5586 פעמים

פריטים קשורים לפי תג

46 תגובות