Skip to content

1VSDAT

Open menu
שו"ת אביר - תשובות לשאלות של מגיבים באתר
שו"ת אביר - תשובות לשאלות של מגיבים באתר
לא כל התגובות באתר זה ראויות להתייחסות רצינית אבל לעיתים צפות ועולות שאלות עקרוניות שדורשות התייחסות מקיפה יותר. שאלות אלו, ותשובותיי עליהן, יופנו לפרק זה והודעה על כך תישלח לפרק בו המגיב העלה את שאלתו בראשונה. המבקרים באתר מוזמנים להגיב על התשובה שנתתי, לפסול אותה ולהציע תשובות טובות יותר.
דרג מאמר זה
(0 מדרגים)

 חיים, מגיב באתר, העלה מספר הערות חשובות על תפקידו של האל בעולם שנשלט על ידי חוקי הטבע. תגובותיו, והמענה שלי, מובאים במאמר הבא:

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)

נשאלתי מה המשמעות של להיות יהודי חילוני והאם ישנה משמעות ליהדות מחוץ לגבולות הדת. הקוראים מוזמנים להצטרף לדיון שהתפתח בעקבות השאלות הללו.

דרג מאמר זה
(1 מדרג)

שאלתו של משה אהרונוב מתאריך 29.8.2018:

 

אני נהנה מאוד לקרוא את מאמריך באתר 1 נגד הדת, יש לי מספר שאלות ואשמח אם תוכל להאיר את עיני.

 

נבואות ירמיהו מדהימים בנכונותם גם לאחר למעלה מ2000 שנה מיום העלאתם על הכתב.

 

נבואות על בבל:

 

ירמיהו מתנבא על עריה של בבל שיחרבו, ולעולם לא יבנו אותן וישבו בהן שוב. ציטוטים : "לכן ישבו ציים את איים וישבו בה בנות יענה ולא תשב עוד לנצח ולא תשכון עד דור ודר". "כמהפכת אלוהים את סדום ואת עמורה ואת שכניה נאום יהוה לא ישב שם איש ולא יגור בה בן אדם". (ירמיהו, נ,' לט'-מ') .

     

"עלה על בבל הים בהמון גליו נכסתה". "היו עריה לשמה ארץ ציה וערבה, ארץ לא ישב בהן כל איש ולא יעבור בהן בן אדם". (ירמיהו, נא', מב'-מג'). 

 

"ואמרת יהוה אתה דיברת אל המקום הזה להכריתו לבלתי היות יושב בו למאדם ועד בהמה כי שממות עולם תהיה". (ירמיהו נא', סב').

 

ואכן, כל הערים הבבליות  שנבנו עד תקופת נבוכדנצאר חרבו ולא קמו יותר, כדוגמת: בבל, אור, אשנונה, סיפר, לרסה, לגש, ארידו, כיש, ניפור ועוד...

דרג מאמר זה
(1 מדרג)

תגובתה של מלכה זלצר (משפטנית וסופרת) מתאריך 25.6.16

 

אתה מלא שנאה ליהודים אוטנטיים, אתה יודע שאינך צודק, בכך שיהודים כופרים פעלו בשם הציונות האמתית של הרצל החליטו לגנוב אדמות של ערבים ולייבש ביצות ולרשום את מגילת העצמאות - הם עדיין לא קנו זכות מוחלטת לגבי ארץ ישראל. הארץ המובטחת לעם ישראל ולצאצאי שנים עשר השבטים כמתנה נצחית שייכת לכל בני העם הנבחר - עם ישראל ולא רק לצאצאי שבטי יהודה, בנימין וחלק שבט לוי. אנו מאמינים בני מאמינים - בעיקר בני עדות המזרח והספרדים שהם צאצאי שבטי יהודה, בנימין וחלק לוי שהוגלו מהארץ לאחר החורבן של שנת 70 ו-134 למניינם - תובעים זכות מלאה לגבי ירושת הארץ בהתאם לנבואות שבכתבי הקודש שלנו. הציונים החילוניים לא ישנו זאת גם אם הם תרמו רבות להקמת מדינת ישראל. בהתאם לציונות החדשה, הידועה בשם אם תרצו, הציונים שקמו לאחר הרצל טעו בכך שהדירו את דת ישראל. גם הגויים ובעיקר אוייבינו תמימי דעים שהכופרים בוגדים במסר האלוקי, והם מודעים לעוול הנגרם על ידיהם לספרדים ולבני עדות המזרח שבתמימותם האמינו לציונים ושלחו ילדיהם למוסדות חינוך של הכופרים. הגיע הזמן שתפסיק להפיץ דעות כוזבות ומטעות את הציבור, הגורמות למחלוקת.

 

Read my book: The Passion of the Chosen, published by Austin&Macauly

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)
שלמה רייכמן העלה ב-8.8.16 את התגובה הבאה למאמר 'תלמוד תורה כנגד כולם':
 
עדי,

כאדם מתבגר בעל ניסיון חיים, שמנקודת מבטך, בסך הכל מחפש את הטוב בכל דבר ועניין, ונגד עיניך המטרה החשובה להיטיב עם המדינה שאתה כה אוהב, ולהציל את עמך ומולדתך מכוחות המאיימים לכלותה.

אני מעמיד בפניך אתגר, שוודאי לא יהיה לך קשה להתמודד אתה, והיא, שתעשה מאמר אחד לא ארוך ולא קצר, בינוני כזה, ובו תציין ותרחיב אודות לפחות עשר תכונות טובות ומועילות שניתן במאמצים כאלו ואחרים, למצוא; באוכלוסייה החרדית, בחסידות בכלל ובחסידות חב"ד בפרט, באדמורים, ברבנים, במסורת היהודית בכלל, ובאמירות תורניות בפרט.

אבל כמובן, בלי סרקזם, בלי ציניות, ובלי אמירות שלא תהיינה עריבות על אזני נשואי המאמר.

בתקווה שבקשתי אינה מקשה עליך

באיחולי הצלחה

שלמה
דרג מאמר זה
(1 מדרג)
שאלתו של אהוד מתאריך 19.8.15 (השאלה תומצתה ונערכה)
 
הראיתי לך בשיעור מוקלט את סברת הרב שרקי, שסובר שבפרק הראשון של מסכת אבות מוזכרת מסירת התורה שבכתב ולא התורה שבעל פה. הרב שרקי הוא גדול בציונות הדתית, ובאופן כללי בעולם התורה ואני מביא את הקטע הזה רק להראות שיש שיטות ביהדות שגם אתה לא מכיר.

נניח לצורך הדיון ששיטת הרה"ג שרקי נכונה, זאת אומרת שמסכת אבות לא מתייחסת למסירת התושב"ע, אלא רק למסירת התורה שבכתב, אין זה בהכרח מראה (מבחינת אמונה יהודית או ביקורתית) שהיה נתק במסורת של התושב"ע. גם אם אין מקורות ברורים שמראים מי הם 'עמודי התווך' של המסורת, זה לא אומר שהיא לא הייתה. הרי גם אם נלך לשיטת הרמב"ם (וכמעט כולם) הסוברים כי מסכת אבות מתארת את המסורת של התושב"ע, הרי גם על זה מצליחים בנקל להקשות (בטיעון לגיטימיים של "יהושע הוא לא דמות היסטורית" וכו.)
דרג מאמר זה
(1 מדרג)
 
שאלתו של לוניה יסיפוב מתאריך 31.7.15
 
בהתייחס למאמר 'במה אני מאמין': אם אתה מתנגד לכל מה שלא מדיד, מהם החלומות, והאם בחלום אנחנו מדברים עם אנשים אמיתיים או פרי דמיונינו בלבד?
דרג מאמר זה
(1 מדרג)
 
תגובתו הראשונה של ד"ר אלחנן שילה מתאריך 30.7.14
 
קביעתך שפתרון של תיקוני נוסח "מעולם לא ימצא את דרכו למחשבתם של הפרשנים ושאר גדולי ישראל" איננו נכון מבחינה עובדתית וראוי שתתקן זאת למען האמת והיושר, למרות שזה מקלקל את הראיה הדיכוטומית של שחור/לבן, רבנים פרימיטיביים לעומת חוקרים.
 
ר' רפאל בירדוגו כותב: "ואפשר שבהעתקה שהעתיק הסופר היה כתוב מספר השנים מטושטש [...] והמעתיק העתיק 'בן שנה'" ["שאול במולכו"]. פירוש זה מובא אצל עמוס פריש, "הערכה מחדש של פרשנות המקרא היהודית במאות הט"ז-הי"ט", מחקרים במקרא ובחינוך (תשנ"ו) עמ' 132.
דרג מאמר זה
(2 מדרגים)
 
שאלתו של ישראל מתאריך 10.7.14
 
מישהו שאל אותי שאלה: איך אפשר לא להאמין למשניות הרי כתוב במשניות במסכת אבות שהיו עשרה ניסים בבית המקדש כגון שהעשן היה עולה תמיד ישר אפילו כשהיה רוח והאש של מזבח חיצון לא כבה מעולם ולכאורה זה דבר שהיה נגלה לעיני כל ואי אפשר להמציא כזה דבר מה גם שבית המקדש היה קיים בערך 400 שנה אז זה לא דבר שאפשר לשקר שהיה 400 שנה משהו ואף אחד לא ראה אותו.
דרג מאמר זה
(1 מדרג)
 
שאלתו של שאלתיאל מתאריך 22.12.12
 
תסביר איך זה שהרבי מליובאוויטש אף פעם לא טעה במה שהוא אמר. אתה יודע כמה ניסים ונפלאות סופרו עליו, אפשר לעשות על זה סדרה שלמה של ספרים. למשל בחלוקת דולרים איזה רווק בן 20 ביקש ממנו ברכה לזיווג הגון, והרבי אומר לו כי קרוב אליך הדבר מאוד. הרווק לא הבין מה הרבי התכוון, חלפו עשרים שנה והבנאדם מצא את זיווגו, החברים החליטו לעשות לו הפתעה והביאו לו את הסרטון כשנפגש עם הרבי, לתדהמתו הוא רואה בסרטון את זוגתו לעתיד, התברר שהוא היה אחרון בתור של הגברים והיא ראשונה בתור של הנשים, בגלל זה הרבי אמר לו כי קרוב וכו. אתה מבין הוא חשב שהרבי טעה ורק אחרי 20 שנה הוא כבר מבין שהרבי לא טועה, ויש עוד מאות סיפורים כאלה. רק תסביר לי את הסיפור הזה.
דרג מאמר זה
(0 מדרגים)
 
שאלתו של ישראל מתאריך 13.4.14
 
אני עברתי על מיתוס ההתגלות והמסירה וגם על התגובות וההתכתבויות עם דניאל בלס אבל מרוב אריכות יצאתי מבולבל ולכן ביקשתי שתכתוב בקיצור בלי להרחיב את השאלות ואני יחשוב עליהם לבד.
דרג מאמר זה
(0 מדרגים)
תמצית דבריו של בחור שמסתתר מאחורי השם 'חרדי' בתגובותיו למאמר 'עצה טובה לאחי המתנחלים' (13.5.14)
 
אני לא יכול לדעת עם פושע חילוני כזה או אחר הנו אתאיסט אבל מה שכן אפשר לקבוע זה שכל הפשיעה בארץ היא תוצאה ישירה של סטייה מהתורה הקדושה שאתה בז לה. הכל זה תוצאה ישירה של החינוך הממלכתי שלך. גם אם תביא לי דוגמאות שאדם לובש שחורים אנס וגנב זה עדיין לא יסתור את העובדה שסטייה מהתורה הקדושה גורמת לכל העוונות והפריצות. עוד דבר משטרי סטלין והיטלר היו די רחוקים מהדת ותראה למה הם גרמו.
-----
כל פריצות הדור והעבירות המרובות הנעשות בכל העולם הכל בגלל אי שמירה התורה והמצוות.
-----
משטרי האייטולות, החמאס והחיזבאללה כופרים בתורתנו הקדושה ותראה לאן הם מגיעים. לגבי היטלר וסטלין: ניסו לכפור במציאות האל והרגו בדרך עשרות מיליונים. גם אתאיזם זו דת לא פחות גרועה מהאסלאם - להפך הרבה יותר גרועה כי היא מתיימרת להיות דבר טוב תחת מסכה. לכן אני שב וטוען כי כל פריצות הדור והעבירות המרובות הנעשות בכל העולם הכל בגלל אי שמירה התורה והמצוות.
----
הולנד נחשבה ועדיין נחשבת למדינה ליברלית ביותר. האיסור על שימוש בכמה סמים הנחשבים "קלים" אינו נאכף, בשל מדיניות רשמית של העלמת עין. הזנות במדינה ממוסדת, היחס לה הוא סובלני.
-----
לא אני אשם שבחרת מדינה שהזנות בה ממוסדת.  אני מקווה שעכשיו אתה מבין מדוע אחוזי הפשיעה שם נמוכים. בפעם הבאה תעשה שעורי בית לפני.
דרג מאמר זה
(1 מדרג)
שאלתו של ישראל מתאריך 2.5.14
 
שלום עדי,
 
אני לא יודע אם זה נכון להפנות אליך את השאלה הזאת אבל מכיון שזה מטריד אותי אני ישאל (מקסימום אל תענה).
 
איך חילונים רואים את משמעות החיים? ולמה הם מביאים ילדים לעולם? (גם אם הם מביאים רק שתיים) הרי העולם שלנו מלא בזבל וקשה לחיות בו כל אחד מסיבותיו שלו ואפילו אם נגיד שרוב האנשים סבבה להם עדיין יש סיכוי שהילד יהיה חולה או שסתם לא יהיה לו טוב, והשאלה הזאת קשה לי על החילונים מכיון שהם לא רואים תכלית בבריאה הזאת אז למה להביא ילדים? (מילא חרדים גם אם הם טיפשים לפחות הם חושבים שיש עולם הבא ומשמעות לחיים ולכן הם מביאים ילדים).

וגם בלי להביא ילדים איך חילונים מתמודדים עם הידיעה שאין משמעות לחיים מעבר לזה שצריך להנאות עד כמה שאפשר.

התגובות האחרונות