Skip to content

1VSDAT

Open menu
חמישי, 10 ינואר 2019 16:01

מכתבו של חוזר בתשובה מתאריך 10.1.19

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)

נשאלתי מה המשמעות של להיות יהודי חילוני והאם ישנה משמעות ליהדות מחוץ לגבולות הדת. הקוראים מוזמנים להצטרף לדיון שהתפתח בעקבות השאלות הללו.

 

 

בתאריך 10.1.19 קיבלתי מכתב מחוזר בתשובה שכתב:

 

עדי שלום,

 

אני בן 56. בשנה האחרונה עברתי חשיבה מחדש על דרך החיים שלי והחלטתי שהדרך הדתית שלי לא נכונה, לא כאן כרגע המקום להעמיק בסיבה (אני מאוד אוהב להעמיק במה שאני חושב ועושה, לפעמים קוראים לזה להתפלסף).

 

יש לי אליך שאלה.

מה המשמעות של להיות יהודי חילוני? האם ישנה משמעות ליהדות מחוץ לגבולות הדת?

ניסיתי להגיע למחקרים פילוסופיים, דיברתי עם כמה אנשים, אבל לא מצאתי תשובה.

אודה אם תוכל להחכים אותי

 

(השם שמור אצלי)

 

עניתי לו מיד:

 

שלום רב,המונח 'יהודי' משמש לציין שני דברים שונים: 'בן לעם היהודי' ו'בן לדת היהודית'. בעולם הנוצרי מציינים את שתי המשמעויות באמצעות מושגים שונים. אתה יכול להיות צרפתי, היינו בן העם הצרפתי, שמאמין בדת הקתולית, בן העם הצרפתי שמאמין בדת הפרוטסטנטית או בן העם הצרפתי שאינו מאמין באף דת. כך גם ביהדות. אתה יכול להיות בן העם היהודי שמאמין ביהדות האורתודוקסית, בין העם היהודי שמאמין ביהדות הרפורמית, בן העם היהודי שמאמין בנצרות או, כמוני, בן העם היהודי שאינו מאמין באף דת.

אני משתייך לעם היהודי כי נולדתי לתוך העם הזה. לי ולשאר בני העם הזה יש היסטוריה משותפת (אף שאין שום דמיון בין הראייה ההיסטורית שלי לראייה ההיסטורית של המאמינים), שפה משותפת, תרבות משותפת, גורל משותף ובעלות משותפת על היצירה הרוחנית של העם היהודי. כל אחד מאתנו מפרש אחרת את המורשת הלאומית, ובמיוחד את הכתבים שבמהלך הזמן הפכו למקודשים, אבל לאף אחד אין חזקה בלעדית על המורשת המשותפת שלנו ולכן אני מרגיש שאני זכאי לפרש בדרכי את המקראות, התלמודים, המדרשים וכל שאר הכתבים שבני עמי כתבו במהלך 2,800 השנים האחרונות. הפרשנות שלי היא לבטח שונה לחלוטין מזו של הרבנים אבל כל הדעות שאינן סותרות את המקורות או את המציאות הריאלית הן לגיטימיות בדיוק באותה המידה.        

אני בהחלט לא מקבל את הפרשנויות של הרבנים ואני שולל במיוחד את שיטות הדרש שהם פיתחו לצרכיהם. אני גם לא מאמין באמונות הטפלות וחסרות הבסיס שלהם ופוסל לחלוטין את כל יומרותיהם אבל האמונה במיתוסים הרבניים אינה תנאי מקדים להשתייכות לעם היהודי. אדרבה, אני חושב שבני העם הזה תרמו לאנושות תרומה מהותית אף שרוב רובם לא קיים תורה ומצוות. בדוק אתה בעצמך כמה מדענים, סופרים, פילוסופים, מחזאים, אנשי רוח, יוצרים, יזמים, משפטנים, כלכלנים, סוציולוגים, מדינאים, בנקאים, עיתונאים, לוחמי צדק, מנהיגי פועלים וכדומה היו יהודים ומנגד, כמה מהם היו יהודים אורתודוקסים שומרי תורה ומצוות. בני העם היהודי פרצו גבולות והעניקו לאנושות את הגדולים שבהישגיה. האם אתה יכול לחשוב על פריצות דרך משמעותיות ותרומות מהותיות של הרבנים האורתודוקסים ומאמיניהם?

אתן לך רק דוגמה אחת: היהודים היו אחד הגורמים הדומיננטיים במלחמה על זכויות האזרח של השחורים בארה"ב. יהודים מימנו את המאבק, עורכי דין יהודים עזרו לנאשמים שחורים, לפחות שני יהודים הקריבו את חייהם למען המטרה (האם ראית את הסרט 'מיסיסיפי בוערת') ושליש מאלו שצעדו יחד עם מרטין לותר קינג היו יהודים – חלקם אפילו רבנים. הבעיה היא שבני העם היהודי שלחמו למען זכויות האזרח של האדם השחור היו יהודים חילוניים או רפורמיים ולא אורתודוקסים. שומרי התורה והמצוות לא רצו להתגרות בממסד הלבן ולכן הם התעלמו ממצוקתם של השחורים, לא תמכו בהם והדירו את רגליהם מהצעדות והמפגנים. ב-1965, בעת שראשי המאבק צעדו מהעיר סלמה שבאלבמה למונטגומרי, בירת המדינה, רק רב לבוש שחורים אחד הלך בשורה הראשונה של הצועדים – הרב הקונסרבטיבי אברהם יהושע השל עליו כתבתי במאמר 'שני רבנים בשם אברהם'. רב זה מסמל עבורי את גדולתו, תפארתו וגאון רוחו של העם היהודי. הרב השני בו דנתי במאמר זה, הרב אברהם דב הכט, הוא עבורי אות ומופת לכיעורה ושפלות רוחה של הדת היהודית. ההבדל בין הלאום היהודי לדת היהודית הוא כהבדל בן הרב אברהם יהושע השל לרב אברהם דב הכט.

עדי אביר

 

תגובתו הגיעה תוך מספר דקות:

 

עדי,

ראשית, תודה על התשובה המפורטת (לא מצאתי היכן לשלוח שאלה באתר לכן פניתי לדואל שלך).

 

שנית, אשמח שתפרסם את השאלה והתשובה. בדברים עלי כדאי שכן תוסיף את הגיל. חשוב לי שאנשים יראו שגם בגיל מבוגר אפשר לחזור בשאלה (אני אוהב את המינוח הזה כי הוא מייצג לדעתי את המובן האנושי ה"שואל").

 

בהתייחס לדבריך, ישנה משמעות למה שאתה אומר בהקשר להשתייכות ההיסטורית לעם (נקרא לזה "ככה נולדתי"), מה שאנשים קוראים לו "מדורת השבט", היינו העבר המשותף והנרטיב המשותף. אבל המשמעות היא שאנשים יכולים להחליט בעצמם על המשך השתייכותם לעם, כלומר גם מי שנולד לתוך העם ורוצה לא להשתתף אתו, יכול לעשות זאת כרצונו, כלומר אין מחויבות להיות חלק מהעם. רק מי שמאמין בתורה ומצוות יכול להגיד שיש מחויבות להיות יהודי (ואפילו להגיד שאין אפשרות לפרוש מהעם).

 

האם אתה מסכים לקביעה זו?

(השם שמור אצלי)

 

תשובתי הייתה:

 

שלום רב,

 

אני נולדתי לתוך העם ורוצה להרגיש את עצמי כחלק ממנו בדיוק כשם שצרפתי רוצה להרגיש חלק מהעם הצרפתי גם אם הוא לא מאמין במיתוסים של הקתולים. אני בן לעם ישראל שבז בכל נימי נפשו לדת היהודית ואם הרבנים אינם רוצים להשתייך לעם שלי הם רשאים לפרוש ממנו. לאף אחד אין חזקה על העם הזה ואף אחד אינו יכול לשלול ממני את הלאומיות שלי או לכפות עלי את האמונות שלו.

הרבנים רוצים שנחשוב שהם שומרי הסף של העם היהודי ומי שמשתייך לעם הזה חייב לחשוב כמוהם. את היומרה הזאת הם מטמיעים בתלמידיהם אבל אף אחד לא העניק להם את הבעלות על עם ישראל ולכן לדבריהם אין שום משמעות. אני פוסל ושולל את כל אמונותיהם וטענותיהם ולמרות זאת אני שייך לעם הזה לא פחות מהם וזכויותיי, לאחר שש וחצי שנות שירות סדיר ועשרות שנות שירות במילואים, לבטח אינם נופלים מזכויותיהם.

עדי אביר

 

את המשך הדיון ננהל במערכת התגובות שבתחתית הדף הזה והקוראים מוזמנים להצטרף אלינו ולהביע את דעתם.

 

נקרא 4585 פעמים

פריטים קשורים לפי תג

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

8 תגובות

 • קישור לתגובה חמישי, 17 ינואר 2019 19:13 הוסף ע״י עדי אביר

  'החילוניות במיטבה',

  אני שמח לדון בכל נושא אבל איני יכול לנהל דיון רציני עם אדם שמסתתר מאחורי שם בדיוני. אם אתה מעוניין בהתייחסות רצינית אנא הזדהה בשמך.  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 17 ינואר 2019 13:14 הוסף ע״י העגלה החילונית במיטבה

  מר אביר היקר,

  הייתי מציע לך לדוגמה לדבר עם עד המדינה שהעיד נגד בניזרי.
  הייתי מציע לך גם לדבר עם הנאשמים הראשונים ברצח אסף שטריימן.

  ואז תבין מה מצבה של משטרת ישראל החילונית.

  ולגבי הרשות השופטת שלנו:

  זו לא פרשת השחיתות הראשונה במערכת המשפט החילונית הישראלי. וגם ידוע לכולם צורת המינויים של השופטים בבג"ץ.

  מבחינתי אין הבדל בין הדתיים לאומיים לבין החילונים מדובר באותה הקבוצה. ולכן אני באמת לא הופתע אם אחד מהחשודים חובש כיפת חצי שקל על קרחתו.

  היית מציע לך שאתה לא תמהר לקפוץ, יותר טוב שתשב בשקט, למרות שתמיד כיף להביך אותך ואת מערכת הערכים המזויפת שאתה מתיימר לייצג.

  אם תרצה אשמח לשוחח אתך על רשימת האתרים הידידותיים שלך כמו עמותת דעת אמת והעומד בראשה מר ידען או עמותת חדו"ש

 • קישור לתגובה רביעי, 16 ינואר 2019 16:22 הוסף ע״י עדי אביר

  העגלה החילוןנית במיטבה,

  למה לקפוץ. האם אתה בטוח שאף אחד מהמעורבים אינו חובש כיפה?

  האם היית רוצה לבדוק את מספר החרדים והדתיים שנחשדו בפלילים לעומת החשודים החילוניים? בכל מקרה, בדרך לבית המשפט רוב החשודים מגלים את האל ושמים עליהם כיפה שחורה.

  פעם הייתי מציע לך לבדוק כמה חברי כנסת מש"ס היו מעורבים בפלילים. היום זה פחות רלוונטי כי זה כבר הפך לנורמה ומספר רב של חברי הכנסת והשרים מהימין נמצאים בחקירות או במשפטים. אני חושב שניתן לסכם ולומר שלחברי כנסת חרדים, דתיים וימניים יש נטיה להסתבך בפרשיות פליליות.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה רביעי, 16 ינואר 2019 11:30 הוסף ע״י העגלה החילונית במיטבה

  מין תמורת מינוי: הותרו לפרסום החשדות בפרשה המשפטית
  הותר לפרסום כי הפרשה שמסעירה את עולם המשפט עוסקת בחשד לביצוע עבירות בקשר למינוי של שופטת שלום אחת ובקשר לניסיון להביא למינוי של שופט שלום למחוזי - שלא קודם

 • קישור לתגובה שישי, 11 ינואר 2019 22:13 הוסף ע״י אדריאן

  ללביאה,
  מה שציינת מתייחס לדת האיסלם. ברב העמים מספיק שאחד ההורים שייך לעם כדי לשייך את הצאצא. מוצא אתני במובן של מראה חיצוני כגון צבע עור מראה פנים אי אפשר לשנות כמובן, אבל יש אמריקאים שחורי עור או בעלי מראה סיני או יפני כבר הרבה דורות. כנ"ל בבריטניה או בצרפת, והרבה מקומות אחרים.
  כמובן שיש גם גרמנים ממוצא רוסי או פולני או צרפתי לפני כמה דורות ולהפך.
  לגבי הדת, מי יודע כל מיני. אולי יהודית. או בודהיסטית.

 • קישור לתגובה שישי, 11 ינואר 2019 10:04 הוסף ע״י לביאה אלון

  מבקשת להוסיף: מנגנון השיוך לדת היהודית ומנגנון השיוך האתני לעם היהודי נורש באופן שונה ויוצר יחוד לבני הדת היהודית. ראשית השיוך האתני נורש רק מן האב, הצאצא נושא את שם המשפחה של האב. הוא בן המשפחה, בית אב, שבט, עדה ועם על פי מוצא אביו. כך זה בכל העולם וכך גם אצלנו. לעומת זאת הדת היהודית נורשת רק מן האם. לא חשוב מי ההורה השני ולא חשוב אם הצאצא הוא מנשואים או מחוצה להם, בן ליהודיה הוא יהודי בלי קשר לאמונה טקסים וכו'. לדעתי את המוצא האתני לא ניתן לשנות אם הוא בולט לעין ואם הוא נסתר. לעומת זאת את הדת אפשר להסתיר, להעלים או להחליף, הכל נורמטיבי ומקובל

 • קישור לתגובה שישי, 11 ינואר 2019 09:49 הוסף ע״י ינון

  זה אני שהתחיל את השאלה.
  מעדיף להיות קרוי חוזר בשאלה כי אני מאמין שהעיקר הוא השאלה, לא להפסיק לשאול.
  לעצם העניין. חוזר על השאלה: ליהדות הדתית יש עיקרון שמי שנולד למשפחה זו לא יכול לצאת ממנה ואפילו אם ירצה.
  לעומת זאת יהדות חילונית מכניסה לתוכה יהודי שנולד כזה, ואז אם הוא לא רוצה להיות חלק מהעם, הוא יכול לצאת כרצונו (מה שקורה היום עם המוני יהודים באמריקה). כלומר אין חובה ליהודי להישאר חלק מהעם. האם זה נכון?

 • קישור לתגובה חמישי, 10 ינואר 2019 18:04 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  ברצוני להציע לשואל לקרוא את שלושה מאמרים בבלוג "מעגלתו של חילוני":
  1. מיהו יהודי? http://1vsdat.org/index.php/component/k2/item/562-%D7%9E%D7%99%D7%94%D7%95-%D7%99%D7%94%D7%95%D7%93%D7%99??Itemid=189
  2. מדינה יהודית ודמוקרטית: http://1vsdat.org/index.php/component/k2/item/563-%D7%9E%D7%93%D7%99%D7%A0%D7%94-%D7%99%D7%94%D7%95%D7%93%D7%99%D7%AA-%D7%95%D7%93%D7%9E%D7%95%D7%A7%D7%A8%D7%98%D7%99%D7%AA?Itemid=189
  3. ממה נובעת זכותי לגור בארץ ישראל: http://www.1vsdat.org/index.php?option=com_k2&view=item&id=648:%D7%9E%D7%9E%D7%94-%D7%A0%D7%95%D7%91%D7%A2%D7%AA-%D7%96%D7%9B%D7%95%D7%AA%D7%99-%D7%9C%D7%92%D7%95%D7%A8-%D7%91%D7%90%D7%A8%D7%A5-%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C?&Itemid=189

  ככלל ניסיתי לכלול בבלוג תשובות לרבות מן השאלות שעשויות לעניין יוצאים בשאלה ולכן אני מציע לו גם לעבור על תוכן העניינים של הבלוג ולמצוא בו תשובות לשאלות נוספות

התגובות האחרונות