×

אזהרה

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 154
Print this page
שלישי, 29 אוקטובר 2013 22:42

היגיון מת (עדו)

דרג מאמר זה
(1 מדרג)

"אנחנו בסך הכול המדינה ה-51 של ארה"ב ואף אחד לא יכול להבטיח לנו במציאות המזרח התיכונית שיבוא יום והנשיא האמריקאי הנבחר יחליט שסופנו יהיה כמו זה של חוסני מובארק.
ולכן עדו, אתה סומך על החילונים ועל אומות העולם או אולי על איפא"ק ואני סומך על אבינו שבשמיים"

זהו ציטוט מדבריו של המגיב 'אורן'  באתר הזה. ההיגיון שלו נראה מאד פשוט וברור: האם אפשר לסמוך על כך שטנקים, מטוסים ותותחים תמיד יושיעו אותנו? האם לא קרסו כבר מעצמות גדולות מישראל שנחשבו בלתי מנוצחות? האם לא ספגנו מהלומה כואבת מאד במלחמת יום כיפור שהוכיחה שצבאנו איננו כל יכול ושבלי הסיוע האמריקאי אנחנו אבודים מול עמי ערב?

נו, אם ככה באמת לא כדאי יותר מדי לסמוך על צה"ל ולא על חוסנה של החברה האזרחית בישראל. האם לא ברור שעדיף לסמוך על בורא העולם הנצחי ולא על משענת זמנית כמו צבא חזק או סיוע של מעצמה ידידותית ?

ההיגיון הזה עובד גם בתחומים אחרים: האם רופאים לא טועים מדי פעם ? האם הרפואה המודרנית נותנת תשובות לכל? עדיף להתפלל לישועת השם שהוא הרי גדול וחכם יותר מכל רופא וכמובן שלעולם איננו טועה.

  תשאלו מדען רציני והוא יודה בפניכם שהרבה מאד מחקרים מדעיים שנערכים היום פשוט מיותרים, מישהו כבר חקר ובדק את אותו נושא בצידו השני של העולם, אבל האוניברסיטה צריכה תקציבים ולכן יבצעו שוב את אותו מחקר ויגיעו לאותן מסקנות פחות או יותר למרות שזה מיותר. האם מדענים לא טועים לפעמים? אפשר לסמוך על כל מילה שלהם רק בגלל שיש להם חלוק לבן?  האם לא ברור שמה שכתוב בתורה הקדושה הגיע ישירות מפי הגבורה ולכן חייב להיות נכון?

האמת? יש כשלים מובנים הן במדע המודרני והן ברפואה המודרנית. אני גם יכול למצוא בקלות כמה כותבי טורים חילוניים שמתחרים דרך קבע בהשמצות על מערכת הביטחון הישראלית. אני אעשה עכשיו קיצור דרך  ואקח את ההיגיון של אלון לקיצוניות הגבוהה ביותר – עדיף להתאבד.

כן להתאבד. הרי זה מאד הגיוני :  החיים שלנו כאלה נפלאים? אין בהם אכזבות? כאבים? כישלונות? סבל? בוודאי שיש. לעומת זאת אם נתאבד אז בוודאי נגיע לעולם מופלא של עונג בל ישואר.

'רק רגע' יזדעק בוודאי אלון או דתי אחר שכמותו, 'התורה אוסרת על התאבדות ומי שעושה זאת לא יגיע לגן עדן'.

לא הבנתם, לא התכוונתי לגן העדן של הדתיים. מדובר על העולם הבא שאני המצאתי לעצמי הרגע. מה יש? אני החלטתי לעצמי  מה קורה לנו אחרי המוות. אבל,  כדי שלא תשימו לב לכך שהמצאתי את הטענה הזאת ממוחי הקודח אני מיד עובר להשמיץ את החיים – קשים, מלאי אכזבות וסבל  וכך אני ממשיך עוד ועוד כדי שאף אחד לא יעצור וישאל – אבל מנין לך שכאשר מתאבדים באמת מגיעים לאותו גן עדן שתיארת?

בעולמנו הזה אין לנו שום דבר חוץ מהחיים האלו. אין לנו שום מדע אחר חוץ מהמדע שיש ואין לנו רפואה טובה יותר מהרפואה המודרנית. אלו עובדות חד משמעיות שמגובות בהררים של הוכחות היסטוריות. ראו את האנושות בתקופה שבה המדע היה נחשל וכבול בדעות קדומות וראו את שפע ההמצאות והתגליות שיש לנו היום. אפשר להתווכח שנים האם טוב או רע שגילו את האנרגיה האטומית אבל איש לא יתווכח על כך שהיא פועלת ועוד איך. אפשר לפרט את כשליה של הרפואה המודרנית אבל אוכלוסיית העולם יותר ממכפילה את עצמה בדורות האחרונים בגלל אותה רפואה ובתי החולים המודרניים מלאים עד אפס מקום ומחלות שבעבר קטלו אנשים בהמונים היום ניתנות לריפוי בקלות או אפילו הוכחדו לגמרי.

כן, כמו כל מילואימניק גם אני יכול לשבת ולתת לכם הרצאה ארוכה על מה שלא בסדר בצה"ל שלנו ועל חוויות קשות שלי מהשירות. זה לא משנה את העובדה שמאז שהצבא המושמץ הזה קם יהודים לא הולכים יותר כצאן לטבח ואילו לפני שהיה לנו צבא היינו שק האגרוף של כל מי שחיפש לו קורבן.

לא סתם נתתי את הדוגמה של התאבדות. אני בכל הרצינות חושב שהשקפת עולם כמו זו שמביעים אנשים דתיים היא השקפה מתה. היא השקפה של ויתור, של כניעה. של אנשים שקשה להם עם מורכבות וחוסר הוודאות של החיים והם בורחים מהם אל פנטזיה או שכמו חולי טורדנות כפייתית הם ממציאים לעצמם טקסים שונים כדי לברוח מאי הנחת שהחיים מעוררים בהם. כן הצבא שלנו לא מושלם, הרפואה לא מושלמת והמדע לא מושלם וגם לא החיים. תתמודדו עם זה דתיים יקרים ותפסיקו לברוח לאיזו שלמות שהמצאתם לעצמכם למרות שזה הרבה יותר מפתה. 

 

עדו

נקרא 826 פעמים

פריטים קשורים לפי תג

7 תגובות