Skip to content

1VSDAT

Open menu
שבת, 03 אוגוסט 2013 17:34

אם תרצו אין זאת אגדה

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)
 
סגן שר הדתות עקף את סמכות רבה של אשדוד
 
כיכר השבת, 16.6.13
 
 
רבה הראשי של אשדוד הרב יוסף שיינין, החליט לדחות את חתונתה של גיורת בטענה כי אינה מספיק דתיה, אך סגן שר הדתות אלי בן דהן אליו הגיע הסיפור, העביר את המקרה לטיפול מועצה דתית אחרת וכך אפשר את חתונת הגיורת.
 
הסיפור החל לפני כחודש כאשר ויקה ויהודה החליטו להתחתן ופנו לרבנות אשדוד כדי לקבל אישור שהכלה פנויה. לטענתה, היא נתקלה בחקירה של הרב שיינין, רב העיר, שנמשכה 40 דקות.
 
'הרב אמר שנדחה את החתונה בשלושה חודשים, ושבזמן הזה אתחזק יותר ביהדות ואשמור שבת', סיפרה ויקה ל'מעריב', 'ואז אחזור אליו והוא יחליט אם להוציא לי אישור שאני פנויה'.
 
לדברי ויקה, שעברה גיור בשנת 2004, וכבר התחתנה כיהודייה והספיקה להתגרש, כשהגיעה לרבנות עם עדים כדי שיעידו שהיא פנויה, 'הרב שיינין ביקש ממני להיכנס לחדרו לבד, הסתכל בתעודת הגיור שלי והתחיל לתחקר אותי - האם אני שומרת מסורת, איך הכשרות אצלי, למה התגרשתי, האם הגרוש שלי שומר מסורת, איפה הבת שלי לומדת ועוד ועוד'.
בסיום הבדיקה, היא מספרת, הרב הודיע לה כי אינה יהודייה מספיק ולכן עליה לדחות את החתונה בשלושה חודשים במהלכם תתחזק בנושא של הדת.
 
'הוא הסביר לי שכגיורת אני אמורה להיות יותר דתייה ממנו', אמרה ויקה שמספרת כי השיבה לרב שההערה לא רלוונטית לצורך העניין.
 
בניסיון אחרון פנו בני הזוג ללשכת סגן שר הדתות אלי בן דהן מ'הבית היהודי', שלאחר התערבותו במקרה, החליט משרד הדתות להעביר את ויקה לטיפול המועצה הדתית בקרית אונו שם הוצא לה האישור המיוחל שיאפשר את חתונתה.
 
בצעד זה, עקף בן דהן באופן חריג את סמכות המועצה הדתית באשדוד כמו גם את סמכותו של רב העיר הרב שיינין שלמרות פסיקתו התאפשרה חתונתה של ויקה לפני כשבועיים.
 
בן דהן מסר ל'מעריב' כי 'המקרה של יהודה וויקה מעיד על הצורך בפתיחת אזורי הרישום ברחבי ישראל, שזה מהלך שאני מוביל בשבועות האחרונים'.
 
מהרבנות באשדוד נמסר בתגובה: 'במהלך השיחה הבין הרב כי תהליך הגיור מלכתחילה לא נועד למטרת אמת. האישה אף אמרה לרב כי היא מצטערת שאמרה לו את כל האמת. ברגע שהרב אינו משוכנע שהגיור אמיתי, הוא אינו יכול לאשר זאת'.
 
הערך בויקיפדיה מבהיר עם מי יש לנו עסק: הרב יוסף שיינין (נולד בשנת 1940) הוא רבה הראשי של אשדוד. נולד לרב מנחם מנדל שיינין, תלמיד ישיבת חברון בעיר חברון. בצעירותו למד בישיבת פוניבז'. נישא לבתו של הרב דוד סלומון. בעידודו של הרב יוסף שלמה כהנמן מונה כרבה הראשי של אשדוד, לצידו של הרב ישראל אליזרע הרב הראשי הספרדי, זאת לאחר שרבה הראשון של העיר, הרב סיני אדלר עבר למבשרת ציון. עם פטירת הרב אליזרע בשנת תשס"א נותר הרב שיינין כרבה הראשי היחיד של העיר, עד מרץ 2010, אז נבחר הרב חיים פינטו לרבה הספרדי של העיר.
 
הרב שיינין משמש גם כראש כולל להוראה מורשת מנחם - אשדוד שהוקם לזכר אביו. לכולל שני סניפים, בבית כנסת אהל יעקב ובבית הכנסת לזכר נספי אגוז.
 
ב-2009 סירב הרב שיינין להעניק תעודת כשרות בתנאים הרגילים לקונדיטוריה שבבעלות יהודייה משיחית בשל היותה מוגדרת בהלכה כמומרת. בג"ץ קבע שקביעת התנאים המחמירים לקבלת תעודת ההכשר (משגיח כשרות צמוד בכל שעות הפעילות המחזיק בידיו את המפתחות לעסק) נעשתה בחוסר סמכות ומשיקולים זרים וחייב את הרב להעניק תעודה, אך הוא סירב. בהמשך חייב בג"ץ את הרבנות הראשית לישראל להסמיך רב אחר שייתן הכשר לעסק.
 
ב-2010 נמנה הרב שיינין על חותמי מכתב הרבנים שאסרו על השכרת דירות לערבים.
הרב שיינין חיבר את הספר 'הדר יוסף' בנושאים שונים בש"ס, הכולל בין היתר התכתבות עם הרב יוסף שלום אלישיב בהלכות הנוגעות לפסולי חיתון.
 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
עד מתי אנשים קטנים וחשוכים כמו הרב שיינין ימשיכו להשתרר עלינו ולמרר את חיינו? למזלנו יש בירושלים שופטים וסגן שר הדתות שעדיין לא נטמאו באטימות החרדית והם הראו לנו שאפשר גם אחרת. אפשר גם לומר לשיינינים למיניהם – עד כאן! הטירוף נגמר. תתחילו להתנהג כמו בני אדם.
נקרא 12714 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

התגובות האחרונות