Skip to content

1VSDAT

Open menu
ראשון, 01 אפריל 2012 12:40

מכתב פתוח למר רון חולדאי, ראש עירית תל אביב

דרג מאמר זה
(1 מדרג)
לאור העובדה שתנועת חב"ד, כמו כל יתר התנועות המיסיונריות שמנסות לשנות את צביונה של תל אביב בכלל ורמת אביב בפרט, נהנית לא רק מגישה אוהדת אלא גם מתמיכות כספיות של עיריית תל אביב יפו כתבתי למר רון חולדאי, ראש העיר בה אני מתגורר, את המכתב הפתוח הבא: 
 
 
                                                                                29.3.12
לכבוד מר רון חולדאי
ראש העיר תל אביב -יפו
 
מר חולדאי הנכבד,
 
 
הנדון: תמיכה בעמותת חב"ד רמת אביב
 
 
אבקשך להניח לרגע אחד שהיית מקבל ממני בקשה שאומרת משהו בנוסח:
 
 
אני מייצג כת פולחן אישיות שמאתרת צעירים במשבר ומפתה אותם להצטרף לשורותיה. הכת שלנו נוהגת לשטוף את מוחם של הקורבנות שנופלים ברשתה ולשלול מהם את היכולת לשפוט את המציאות בצורה אובייקטיבית ובעקבות כך הם מאבדים גם את האפשרות לקבל בעצמם אפילו את ההחלטות הפשוטות ביותר. תוך זמן קצר אנו הופכים את השפוטים שלנו למדקלמי סיסמאות שמתרחקים משרות צבאי, לימודים אקדמיים והשתתפות בשוק העבודה ולרוב אנחנו גם מצליחים למחוק את הערכים שהם הביאו עימם מהבית ולהשתיל במקומם את העוינות לרעיונות שנחשבים בעיננו כפסולים, דוגמת הציונות, חיוניות מדינת ישראל, הדמוקרטיה, שלטון החוק, עקרון שוויון הזכויות והחובות, חוק 'כבוד האדם וחירותו', הקידמה, המדע, הנאורות וההשכלה. בנוסף, אנו מטמיעים בהם שנאה עמוקה לשמאלנים, חילונים, תל-אביבים, משכילים, ערבים, נוצרים וכל מי שאינו חושב בדיוק כמונו.
 
אני מבקש מעירית תל אביב להעניק לכת שלנו תמיכה כספית שתעזור לנו לגייס צעירים נוספים ולהפוך אותם למיסיונרים שימשכו אלינו עוד ועוד צעירים מבולבלים. תמיכתכם תעניק למאמץ המיסיונרי שלנו אצטלא של פעילות חינוכית ותרבותית, תסמל את ההכרה שנבחרי הציבור מעניקים לנו ותאפשר לנו להציג את עצמנו כתנועה לגיטימית שפועלת בחסות הרשויות.
 
כיצד, לדעתך, היית מגיב? האם היית מצליח לשמור על ארשת פנים חתומה? נראה לי שהתשובות לשאלות הללו ברורות מאליהן. לאנשי ציבור רציניים אין זמן להתעסק עם כתות הזויות ששואפות לכרסם באושיות החברה ומקומן של פניות מוזרות מעין אלה בקלסר 'מכתבים מתימהוניים' אם לא ישר בפח האשפה.
 
עתה בא נדמיין לעצמנו שהייתי מגדל זקן, לובש מדים שחורים ומגיע אליך, מלווה במספר שותפים קואליציוניים שלך ועוד איזה בעל הון אחד או שניים, לפגישה קצרה בה הייתי אומר משהו דוגמת:
 
 
אני מייצג תנועה שפועלת להטיב עם הציבור ולחזק את הקשר בין בני ישראל לאביהם שבשמיים. תנועתנו מפעילה גני ילדים, בתי ספר וישיבות בהם אנו מעניקים חינוך יהודי ומקרבים את התלמידים למורשת אבותיהם. מערכת החינוך שלנו מצילה צעירים רבים מציפורני האלכוהול והסמים ומלמדת אותם לכבד את מנהיגיהם הרוחניים. בנוסף, אנו מקיימים פעילות קהילתית וחושפים בפני הציבור הרחב את העומקים הבלתי נדלים של הדת היהודית ואת הערכים ששמרו על העם היהודי במשך אלפיים שנות הגלות. אני והחברים שיושבים פה לידי מאמינים שאתה, כמו רבבות מתושבי עירך, מכיר בתרומתה של תנועתנו ואנו בטוחים שגם אתה תרצה לעזור לה להגשים את מטרותיה.       
 
האם נראה לך שהיית משיב את פני ריקם? האם הייתי חוזר לישיבתי בידיים ריקות? את התשובה ניתן לקבל, בין השאר, באישורים החריגים, בהקצאות השטחים הציבוריים ובתמיכות הנדיבות שעיריית תל-אביב מעניקה לגופים חרדיים ששואפים להתמקם בשכונות חילוניות[א] וכן בהחלטה שמוצאת את ביטוייה בדף האינטרנט של עורך דין ראובן לדיאנסקי[ב], חבר מועצת עירית תל-אביב יפו מטעם סיעת 'לתת לחיות':
 
שלשום, (9/3) התקיימה ישיבת מועצת העיר ת"א במסגרתה הובאה לאישור הצעה לתמיכה כספית מטעם העירייה בעמותת 'חב"ד רמת אביב'. בדברים שנשאתי במועצה נגד מתן התמיכה טענתי כי אין לתת כספי ציבור לפעילי חב"ד שמזה כ-4 שנים מנסים לפגוע באיכות חייהם של תושבי רמת אביב והאזור ואשר עושים מאמצים לשנות את צביונה החופשי והחילוני של השכונה. לצערי מר חולדאי וחבריו לקואליציה תמכו בהעברת הכספים ואני וחברתי לסיעת לתת לִחיות, הד"ר חנה תמיר, נותרנו במיעוט.
 
איני יודע מה בדיוק מסתתר מאחורי הפרסום הזה ולחבר המועצה לדיאנסקי לבטח יש אג'נדה משלו אותה הוא מנסה לקדם גם באמצעות סטאטוסים מעין אלה. עם זאת, אני מזדעזע מעצם המחשבה שעיריית תל-אביב מעבירה את כספי הארנונה שלי לכת פולחן אישיות מסוגה של חב"ד[ג] ואני פונה אליך להפסיק את התמיכה הכספית והמוסרית שאתה מעניק לתנועה המסוכנת הזאת ולפעול בשיתוף עם רוב תושבי שכונת רמת אביב ולא נגדם. תנועת חב"ד היא תנועה מיסיונרית שמטמינה מלכודות לבני משפחתי בניסיון להמיר את דתם[ד] ולהפכם לחברים בכת ששונאת את כל מה שמקודש עלי: הציונות, מדינת הלאום של העם היהודי, הדמוקרטיה, שלטון החוק, השוויון בפני החוק, החילוניות, המדע, ההשכלה וכדומה. כל מי שעוזר להם ממצב את עצמו במחנה שלעולם לא יזכה בתמיכתי או בתמיכתם של שאר התושבים החילוניים של העיר שבמוקדם או במאוחר יבינו שאתה וחבריך מסייעים לתהליך ההתחרדות שפוקד את מדינת ישראל.
 
מר חולדאי, מניסיוני למדתי שאתה נוהג להתעלם ממכתבים שתושבי העיר שולחים אליך וברור לי שאין הרבה שאוכל לעשות בנדון. זכור, עם זאת, שאחת לכמה שנים יש יום אחד בו ניתנת גם לי הזכות להתעלם מבקשותיך ואני מבטיח לך שבפעם הבאה אני אתן את קולי למי שיבטיח לי להלחם נגד תופעת ההתחרדות ולא למי שמפקיר לידי החרדים את עתיד העיר ותושביה.
 
אני מצרף בנספח את תיאור כת פולחן האישיות שמתפתחת בחב"ד.
 
בברכה,
 
עדי אביר 
 
 
נספח:
 
 
     כת פולחן האישיות שמתפתחת בחב"ד 
 
הבעיה
בחסידות חב"ד הותיקה מתפתחת בשנים האחרונות כת פולחן אישיות שמפעילה טכניקות מיסיונריות במטרה להרחיב את שורותיה ולהפוך לכוח שיוכל להשתלט על הנהגת החסידות ועל מוסדותיה. המגויסים החדשים לומדים להעריץ את הרבי מליובאוויטש, להישמע בעיניים עצומות להוראות רבניהם ולשנוא את המדינה, הדמוקרטיה, שלטון החוק, המדע, ההשכלה, החילוניים, השמאלנים והערבים.
 
האמונות הבסיסיות של הכת
 
אנשי כת פולחן האישיות מאמינים שהרבי מליובאוויטש, שנפטר ונקבר בשנת 1994, עדיין נמצא בין החיים והוא ישוב אלינו בעתיד הקרוב כמשיח ומלך. לפי אמונתם הרבי הוא נביא אמת שהכריז על בואו הקרוב של המשיח, שבמקרה יהיה לא אחר מאשר הוא עצמו. חסידי הכת הסיקו שהרבי הוא נביא אמת ומשיח מתוך כתבי הרמב"ם ולכן הם מקדשים לא רק את כתביהם של הרבי מליובאוויטש ושאר אדמו"רי חב"ד אלא גם את כל תורתו של הרמב"ם, ובכללה גם את המדע והפילוסופיה האריסטוטליים שהרמב"ם הטמיע בתוך היהדות.
 
השיווק והמכירות של הכת
 
הכת מנסה לבנות לעצמה תדמית של קבוצה אוהבת ותומכת שרק מנסה לעזור ליהודים ולתרום להם באמצעים חומריים ורוחניים אבל מטרתם הסמויה היא להעניק לגיטימציה לפולחן האישיות של הרבי מליובאוויטש ולגייס לשורותיה מצטרפים חדשים. זאת היא עושה על ידי כריכת פולחן האישיות של הרבי יחד עם מנהגים יהודיים מוכרים ומקובלים, למשל, בקשה מגברים מזדמנים להניח תפילין במחיצתו של חסיד שעל כיפתו מודפסת ברכה שמהללת את הרבי ולקרוא קריאת שמע מדף בו מופיעה גם הברכה 'יחי אדוננו מורנו ורבנו מלך המשיח לעולם ועד'. בנוסף, חסידי הכת נוהגים לחלק לנשים נרות שבת בחפיסות שנושאות את תמונתו של הרבי. כחלק מהפצת פולחן האישיות, הם מרבים להעלות את זכרו של האדמו"ר הנערץ, לברך אותו, לספר על נבואותיו, לצטט מכתביו ולתאר אותו כנשיא הדור, כגדול הדור, כמשה בדורו וכדומה. הם גם תולים שלטים וכרזות שמהללים את הרבי ומקשטים את מכוניותיהם בתמונותיו ובסיסמאותיו.
 
סימני הזיהוי של הכת
 
שפוטי הכת מתייחסים לרבי מליובאוויטש כאילו הוא עדיין נמצא בין החיים, למשל, באמצעות התואר שליט"א (שיחיה לימים טובים וארוכים). הם מזכירים את הרבי בכל הזדמנות, לעיתים בתוספת תוארי כבוד דוגמת 'עצמות אינסוף', 'עצמות ומהות' וכדומה. הם מרבים לצטט את דבריו ואת דבריהם של שאר אדמו"רי חב"ד. על הכיפות שלהם כתוב 'יחי אדוננו מורנו ורבנו מלך המשיח לעולם ועד' ועל דש בגדם או כובעם הם עונדים סיכות צהובות בהן מוטבעת המילה 'משיח'. הידע שלהם בגמרא הוא מאד שטחי בעוד שהידע שלהם בכתבי הכת, בעיקר ב'תניא', הוא עמוק ורחב ולעיתים קרובות הם אף נושאים בידם את הספרים הללו. חברי הכת נוהגים לפנות לאנשים זרים בתואר 'יהודי', לרוב במשפטים דוגמת 'יהודי, תפילין כבר הנחת?' או 'יהודי, רוצה להניח תפילין?'
 
גיוס מצטרפים חדשים
 
במהלך מבצעי הנחת התפילין ובשאר מגעיהם עם האוכלוסייה הכללית, חברי הכת מזהים את חלשי האופי ואת אלו שעוברים משבר בחייהם והללו מוזמנים להתקרב לקבוצה, לרוב באמצעות 'עשית שבת' באחת מקהילות הכת. צעירים שמתפתים יוקפו מייד בחברים חדשים שיעניקו להם מנות גדושות של חום ואהבה. תחושת החשיבות החדשה תשכנע את הצעירים שכאן מקומם והם יצטרפו לחבורה ויתחילו ללבוש את מדיה ולדקלם את סיסמאותיה. בהמשך הם יישלחו לתקופת הכשרה ואינדוקטרינציה באחד ממוסדות הכת שם הם ילמדו מעט יהדות והרבה חב"דיות. בתום הכשרתם, הנערים יהפכו למעריצים נלהבים של הרבי מליובאוויטש, חסידים ממושמעים שמקפידים למלא את מצוות רבניהם ושונאים מושבעים של הקדמה וכל מה שכרוך בה: המדע, ההשכלה הלא-תורנית, הציונות, החילוניות, הדמוקרטיה, שלטון החוק וכדומה.
 
הסכנות בכת פולחן האישיות
 
ראשי הכת, במטרה לרכוש את הכוח שיאפשר להם להשתלט על מוסדות החסידות, בידלו את עצמם משאר חסידי חב"ד בשני מישורים: הם החלו לטעון שהרבי מליובאוויטש מעולם לא מת והם הקצינו את התייחסותם למודרנה ולמדינת ישראל. כתוצאה מכך כת פולחן האישיות מפיצה ארס ושנאה שפוגעים ביסודותיה של החברה הישראלית: היא שוללת את הציונות החילונית ובהכרח גם את המדינה שהציונים הקימו ואת הדמוקרטיה שהם הנהיגו. מנהיגיה מאמינים שרק לתורה, בפרשנותה החב"דית, יש סמכות מחייבת ולכן לחוק האזרחי אין שום תוקף וכפייתו נחשבת בעיניהם כעריצות שלטונית נגדה יש להיאבק בכל דרך אפשרית. הכת פוסלת גם את הקדמה והמדע, שכמובן סותרים את דברי התורה בכלל ואת דברי הרמב"ם בפרט, וחסידיה לומדים להתרחק לא רק מההשכלה החילונית אלא גם מכל אמצעי התקשורת הלא-תורניים שעלולים לחשוף אותם לדעות והלכי החשיבה של העולם המודרני. מצד שני הכת עוסקת בגיוס אגרסיבי של חסידים חדשים, אותם היא מוציאה ממעגל הלימודים, העבודה והשירות הצבאי והופכת לשונאי המדינה והקדמה. בכך היא מחלישה את המדינה, מגבירה את הקיטוב בעם ומושכת בני נוער לעבר הבערות והנחשלות. כל מי שמשתף עימה פעולה עוזר לה לערער את יסודותיה של מדינת ישראל ואולי אף לזרז את חורבנה.
 
 
אם אתם חושבים שטעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה תוכלו לנצל את מנגנון התגובות בכדי להעיר על המאמר, להפנות את תשומת לב הקוראים לטעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם צריכים להירשם מראש ואינכם צריכים אפילו להזדהות בשמכם האמיתי. עם זאת, אודה לכם אם את ההשמצות האישיות תפנו לדף הנקרא 'תגובות כלליות', אליו תוכלו להגיע באמצעות המשבצת הירוקה הנקראת 'תגובות והבעת דעה' שנמצאת בשמאלו של דף הבית.
 
דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר ודרגו אותו. בנוסף, אשמח אם תצביעו בסקר שבדף הבית. אני חושב שצריך להפיץ ברבים את בשורת הספקנות ולכן אם המאמר מצא חן בעיניכם אנא שתפו אותו עם חבריכם ברשת החברתית אליה אתם משתייכים. לנוחיותכם, תמצאו בסוף המאמר כפתורי שיתוף שיקשרו אתכם באופן אוטומטי לכל רשת חברתית שרק תרצו.
 


[א]             
ראה למשל את המאמרים הבאים:
              
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
[ב]             
[ג]             
ראה המאמר 'כת חב"ד ברמת אביב' ובהמשך את יתר המאמרים בפרק 'חב"ד, פלג או כת?'
[ד]             
את ילדי הקפדתי לחנך על ברכי החילוניות, ההומניזם והליברליות ובניסיון להפכם ליהודים מאמינים יש משום שידול להמרת דת.
נקרא 5478 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

4 תגובות

 • קישור לתגובה שני, 02 אפריל 2012 00:45 הוסף ע״י דור

  כל הכבוד לך!! זהו צדיק אמיתי, כמו שנאמר, כל המציל נפש אחת...

 • קישור לתגובה ראשון, 01 אפריל 2012 23:13 הוסף ע״י שולמית

  אני שמחה על הכתבה. היום נתקלתי במיסיונך מפתה ילדים בסניף מגה בראג.שאלתי אותו איך היו הוא וקהילתו מגיבים אילו באנו לשכונתו ומשכנעים ילדים להצטרף למסיבה בשבת. הוא חייך ונמלט. ככלל, נדמה להם שאם הם לא אלימים, אם הם מקפידים לברך בשבת שלום גם מי שלא לוקח מהם נרות שבת או לא מניח תפילין, הם נוהגים בטקטיקה נכונה.ומדיניותו של ראש העיר שערורייתית.התוצאות תהיינה ניכרות לא בקדנציה שלו אז מה אכפת לו.הבעיה שרוב הציבור אדיש

 • קישור לתגובה ראשון, 01 אפריל 2012 22:39 הוסף ע״י עדי אביר

  רן,

  תודה. אשתדל.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 01 אפריל 2012 22:35 הוסף ע״י רן חרמש

  דברים כדרבנות.
  האם יש סיכוי כלשהו שמכתבך יזכה לתהודה באמצעי התקשורת?
  חשוב שתעביר העתק גם לעיתונות היומית ולאמצעי התקשורת האחרים. מי יודע, אולי יקרה נס, ויימצא מי שיפרסמם.
  בכל מקרה, כדאי שתשלח אותו לכל חברי מועצת העיר.

התגובות האחרונות