Print this page
רביעי, 06 יוני 2012 00:29

מכתב פתוח למר יהורם גאון

דרג מאמר זה
(5 מדרגים)
יהורם גאון, ללא כל ידע או הבנה אך עם הרבה רצון לעזור לחבריו מ'קפה איינשטיין', החליט לנצל את הבמה שהרדיו הממלכתי מעמיד לרשותו ולהשוות את תושבי רמת אביב, שמתנגדים לחבדניקים שמנסים לפתות את ילדיהם, עם הנאצים שסירבו להכניס יהודים לחנויותיהם. מידי שבוע בשבוע מר גאון טורח להבליט את ראייתו הפשטנית ואת צדקנותו המתחסדת אבל הפעם הוא עבר את הגבול ועליו להתנצל בפני הנהלת קניון רמת אביב ובפני כל תושבי השכונה על שהוציא את דיבתם רעה.
 
 
מר גאון הנכבד,
 
אכן נאמר 'אורח לרגע רואה כל פגע' אבל מסתבר שאין פתגם מקביל שמחייב את האורח גם להבין את מה שהוא ראה. לי אישית ברור לגמרי מדוע זמרים צריכים לנפנף הצידה כל מחשבה חולפת שעלולה לפגוע בשטף זמרתם אבל תמיד הנחתי שבתום השיר הם שבים ומפעילים את מוחם. מסתבר שטעיתי וישנם כאלו שמצליחים לשמור על ראש מרוקן ממחשבות גם שנים רבות לאחר שגמרו את קריירת השירה שלהם, שאם לא כן כיצד ניתן להסביר את המתקפה הגסה והבוטה שלך על תושבי רמת אביב, מתקפה שמתבססת לא רק על חוסר ידע וחוסר הבנה אלא גם על חוסר רצון להסיק את המסקנות הברורות ביותר מעובדות גלויות ונראות לעיין?[א]
 
אבקשך להקשיב לפנינים שהפקת בתוכנית 'גאון ברדיו' מתאריך 1.6.12 ולאחר מכן אודה לך אם תנסה להבין את הנמשל במשל הבא:
 
 
שדרן פשטני ופופוליסטי שבמקרה, או בכוונה תחילה, הזדמן לקניון מסוים במערב התיכון של ארצות הברית, נגיד במרכז העיר מילווקי שבמדינת ויסקונסין, ראה מאבטחים שמונעים מגבר שחור להיכנס בשערי הקניון. השדרן, שממילא אוהב לגלוש לצדקנות מתחסדת, מיהר לנצל את תוכנית הרדיו שלו בכדי לספר לאומה האמריקאית שהוא אישית היה עד לאירוע בו במרכז קניות גדול ומפואר בעיר מילווקי, אותו נוהגים לפקוד כל תושבי העיר, שומר מנע את כניסתו של אדם רק בשל היותו שחור. לשאלתו, ולשאלת עוד אנשים שהתגודדו סביב לכניסה הראשית, שלא ראו בעין יפה את ההתנהגות הבוטה וגסת הרוח כלפי כהה העור, ענה השומר שזאת הוראה ישירה של הנהלת המקום שאינה רוצה שהאדם הזה ייכנס כיוון שמראהו ולבושו גורמים לקונים אי-נוחות בשעה שהם רואים אותו.
 
השדרן המשיך לספר את מאורעות אותו היום: 'הייתי שם כעד ראייה. נדהמתי כשראיתי את שחום העור עומד ומתווכח עם השומר בכניסה ומבקש ממנו להיכנס פנימה, אך האחרון עצר בעדו. בעוד שאחרים נכנסו באופן חופשי, מכהה העור נמנע חופש התנועה שניתן לכל השאר. שאלתי את השומר: "למה?" והוא ענה: "אני רק ממלא הוראות". שמעתם טוב? הוראות של הנהלת הקניון. קניון בלב מילווקי! ההוראה לא לתת לאנשים כאלה להיכנס ניתנה כי הם גורמים לסועדים לאבד את תאבונם. כל הכבוד להנהלת הקניון ששומרת בקפדנות על התיאבון של הסועדים.'
 
הידיעה שבמילווקי אוסרים על שחורים להיכנס לקניונים כי הם מקלקלים את תאבונם של הסועדים עשתה לה כנפיים ועד מהרה שוחרי-טוב מקצועיים מכל רחבי ארה"ב החלו להרים קול זעקה ולדרוש מהציבור להחרים את הקניון. הקריאות הללו לא כל כך השפיעו על תושבי מילווקי, שידעו מניסיונם שבקניון זה נוהגים לבקר בחופשיות גברים ונשים מכל צבעי הקשת, אבל אנשים שלעולם לא היו מצליחים למקם את ויסקונסין על המפה קפצו על הסקופ והחלו לנגח את 'הגזענים' הלבנים ולדרוש שהם יטופלו ביד קשה וייענשו במלוא חומרת הדין.
 
בעוד התקשורת עדיין מנסה לחגוג על חשבונם של הלבנים מדושני העונג, שאינם מוכנים להתחכך במי שצורתו ולבושו פוגעים בתחושותיהם העדינות, הסיפור כבר התחיל לגווע ולהתנדף. בבירור קצת יותר יסודי התברר שהנהלת הקניון מעולם לא אסרה את הכניסה על איש זולת תימהוני אחד שנהג לעצור עוברים ושבים, להטיף להם על הגאולה המתקרבת ולהפציר בהם לרדת על ברכיהם ולהתפלל למחילת הגואל. מסתבר שחוץ מכמה אדומי צוואר שגדלו על ברכי האמונה הנוצרית, אותה הם מעולם לא ממש הבינו, רוב באי הקניון, לבנים, שחורים, אדומים, צהובים וחומים כאחד, נהגו להתלונן בפני הנהלת הקניון ולבקש ממנה שתסיר מדרכם את המיסיונר המוזר שתמיד מנסה לעצור אותם ולהוריד אותם על ברכיהם.
 
ההנהלה פנתה למטיף כהה העור מספר פעמים וביקשה ממנו להפסיק להטריד את המבקרים, היא אף הציעה לו לשכור חנות שבתוכה הוא יוכל להתפלל במחיצת כל מבקר שיחפוץ בכך, אבל המטיף התעלם מכל בקשותיה והמשיך להטריד את הקונים ואת באי המסעדות ובתי הקפה. לבסוף, לאחר שכל ניסיונותיה כשלו, לא נותרה להנהלה כל ברירה והיא הורתה שלא להכניסו לתחומי הקניון, ההחלטה הגיונית וסבירה במיוחד לאור העובדה שבעקבות המטיף הזה כבר החלו להופיע מיסיונרים נוספים: אבנגליסטים, מורמונים, סינטולוגים, חסידי הכומר מון, עדי יהוה, מוסלמים, רקדני הארי קרישנא, מתרימי חיל הישע ומין הסתם גם כמה חבדניקים עם התפילין והכיפות שנושאות את הכיתוב 'יחי אדוננו ורבנו המלך המשיח לעולם ועד'[ב]. הקניון, כך הסבירה ההנהלה, נועד לקניות ובילויים ואין לערוך בו בזאר של אידיאולוגיות מתחרות. את אלו יש להוציא לרחוב הפתוח שם, בכפוף לחוק הרוכלות, כל אחד רשאי למכור ולשווק איזה מוצר שרק עולה על דעתו.
 
ועתה לעובדות: רמת אביב סובלת כבר מספר שנים מכת פולחן אישיות מיסיונרית שמנסה 'לחָבֶּ"ד' את בני הנוער בשכונה. הכת הזאת, שמוקדה הוא בישיבת החוזרים בתשובה שהרב יוסי גינזבורג הקים בשכונה במימונם של גבירים דוגמת יהודה מיטלמן ושלמה קליש מנסה 'לקרב' אליה צעירים מבולבלים שמסתנוורים מהחום המלאכותי שחברי הקבוצה למדו להרעיף על המועמדים הפוטנציאלים ונמשכים לרוחניות המזויפת שהמיסיונרים למדו להקרין על כל התמימים שבסביבתם.
 
החב"דניקים ברמת אביב מטפחים את פולחן האישיות של הרבי מליובאוויטש וכל נער שמתפתה להיכנס לישיבתם לומד עד מהרה שהרבי לא מת והוא עתיד להתגלות ולחזור אלינו כמלך ומשיח. בהמשך הנערים עוברים שטיפת מח שהופכת אותם למעריצים מושבעים של הרבי ז"ל/שליטא ומטפחת בהם את ההתנגדות לציונות, לקדמה, למדע, לדמוקרטיה, לשלטון החוק, לשמאלנים, לחילונים, לערבים ולכל שאר האנשים שאינם חושבים בדיוק כמוהם. השפוטים שנופלים ברשתו של הרב גינזבורג הופכים עד מהרה למיסיונרים נלהבים שיוצאים לארוב לבני נוער בחורשות, ליד שערי בתי הספר ובקניון רמת אביב. המיסיונרים הללו מאתרים צעירים במצוקה, רובם נערים דחויים שנמצאים במשבר מסוג זה או אחר, מתקרבים אליהם, מעניקים להם תחושות שייכות וחברות בלתי מוכרות, מפתים אותם לתוככי הישיבה ומשכנעים אותם ללמוד תורה מפי מומחים שתוך זמן קצר מצליחים לשטוף את מוחם ולהפכם למריונטות חסרות כל כושר שיפוט שמדקלמות את סיסמאות מנהיגיהן וממלאות אחר כל הוראותיהם.
 
קניון רמת אביב מונע כניסה משני מיסיונרים מוכרים בלבד וזאת לאחר שהוא ביקש מהם מספר רב של פעמים לא לעסוק בפעילות מיסיונרית בתוך שטח הקניון. כל שאר החרדים נהנים מאותו היחס לו זוכה כל מבקר אחר שבא לקנות או לבלות ואם היית טורח לשוטט בין החנויות היית מגלה הרבה מאד חובשי כיפות ובכללם גם חרדים רבים ואף לא מעט חבדניקים.
 
שני המיסיונרים מנועי הכניסה, דרך אגב, מצאו דרכים לעקוף את הבדיקות הביטחוניות ולמרות כל מאמצי הנהלת הקניון הם ממשיכים להטריד את המבקרים והקונים. מסתבר שבעלי חנויות בעלי לב יהודי חם (ובעיקר בעלי 'קפה איינשטיין' שלהערכתי רקחו את כל הפרשה וניצלו אותך, ייתכן אף שבידיעתך ובתיאום מוקדם איתך, בכדי להכפיש את הנהלת הקניון[ג] ולהציגה כשונאת חרדים) נוהגים לעזור למיסיונרים לחמוק מעונשם של אנשי הביטחון והם מכניסים אותם לתוך הקניון דרך הדלתות האחוריות של בתי העסק. באמצעות תרגיל המבריק הזה אוהבי ישראל הללו לא רק מפירים את התחייבויותיהם החוזיות אלא גם מסכנים את כל מבקרי הקניון שמפקידים את ביטחונם האישי בידי אנשי הביטחון המוסמכים. למעשה, אם הנהלת הקניון לא היית שמה קץ לתופעה היא הייתה פוגעת בביטחונם של המבקרים[ד], עוברת על הוראות החוק והנחיות המשטרה ומסכנת את רישיון העסק שלה. 
 
הרשה לי לשאול אותך שאלה נוספת: האם לשיטתך גם לי, ולשאר תימהוני עמנו, מותר להסתובב בקניונים ולהטיף לאידיאולוגיה החביבה עלינו או שזכות זאת שמורה רק לאלו שמתחפשים לסבא שלי ומדקלמים סיסמאות חסרות כל משמעות? שווה בנפשך את התמונה הבאה: אני עומד באמצע הקניון, מדקלם את הכרזת העצמאות של מדינת ישראל ומזמין את העוברים ושבים לנופף בדגל כחול לבן. מימיני עומד אזרח ערבי שמנסה לשכנע בני נוער לקרב את מצחם לשטיחון קטן ומאחורי מקפצת חבורת ברסלבאים שרוצה לסחוף את העוברים ושבים למעגל הרוקדים. ההמולה מפריעה לשלושת המזוקנים עוטי השמלות לחלק את הקמעות שברשותם והם מתחילים לפסוע לכיוונם של חניכי 'הנוער העובד והלומד' שהגיעו לקניון בכדי להסביר מדוע תנועתם עדיפה על תנועת 'השומר הצעיר' שחניכיה תפסו חזקה על המבואה הצפונית כבר בשעת הצהריים. הצפיפות בשדרה המרכזית מאלצת את שתי המתרימות של עמותת 'היכל מרגלית' לברוח לקומה השנייה שם איש, זולת שלושת המתרימות של עמותת 'אוהל רבקה', אינו מפריע להן לעוט על המסכנים שעדיין לא הספיקו לנוס על נפשם. האם כך צריכים להיראות הקניונים במדינת ישראל או שאת זכות ההטרדה יש לשמור רק לחסידי חב"ד?
 
על מנת שלא תיפול בפח פעם נוספת אני ממליץ לך לצפות בעיון בסרטון הורים, שימרו על הילדים שלכם מהמיסיונרים שאורבים להם. לאחר שתצפה בסרטון, אמור לי אם אתה מסכים שאברך שמאמין שהשמש מסתובבת סביב הארץ[ה] ינסה לפתות את הנכדים שלך בעת שהם יושבים לתומם בתוך קניון סגור. מפאת צנעת הפרט אני לא מפרסם סרטונים אחרים בהם רואים את החבדניקים מניחים תפילין על ילדים בני שלוש עשרה וארבעה עשרה וגם אם אפרסם סרטונים אלה המאמץ יהיה לשווא. תושבי השכונה רק יתרגזו על כך שהרשויות מתעלמות מהחוק שאוסר לפנות לקטינים מאחורי הגב של הוריהם בעוד שהחסידים והמתחסדים שוב יקראו לי אנטישמי ויצעקו במלוא גרונם שזאת מדינה יהודית וכולנו צריכים להניח תפילין בדיוק כפי שהאל שברשותם ציווה על כולנו.
 
עתה הרשה לי להמליץ לך גם על הסרטונים הבאים:
 
סרטונים שמתעדים את מעלליו של החבדניק מנוע הכניסה לקניון:
 
מיסיונרים בקניון רמת אביב, סרטון מדכא עם סוף טוב (ראה חמש דקות אחרונות של הסרטון)
 
מיסיונר, קפה איינשטיין והשר לביטחון פנים
 
עוד יום נפלא בתולדות המיסיון החב"די
 
מיסיונרים פושטים ברמת אביב
 
מיסיונר עושה את מלאכתו בסניף של רשת שופרסל
 
מיסיונר מפגין צדיקות בכניסה לאוניברסיטת תל-אביב
 
סרטונים שחושפים את מקצת אמונותיה של הכת:
 
תדע כל אם יהודיה מה כת חב"ד עושה לבן שלה
מיסיונר והרמב"ם מסכימים שהשמש סובבת סביב הארץ
 
'עצמות אינסוף' ותאריך התפוגה של המשיח
 
אב הטיפוס של מיסיונר שטוף מח ומדקלם סיסמאות
 
סרטון שמלמד על היחס של תושבי רמת אביב כלפי המיסיונרים:
 
הביזיון של חב"ד - הניצחון של השפיות
 
בנוסף לא תינזק אם תקרא מספר התכתבויות מהן תוכל ללמוד על יחסה של חב"ד לציונות ולמדינת ישראל:
 
התכתבות עם רב אנטי ציוני קיצוני
 
מבצע נופף בדגל להשבת האחדות לעם ישראל
 
התכתבות בעקבות החוזר 'כת פולחן האישיות שמתפתחת בחב"ד'
 
ולבטח רק תעשיר את הבנתך אם תקרא גם את המאמרים הבאים:
 
הזמנה לדיון פומבי
 
ניסיונות ההתחמקות של הרב יוסי גינזבורג
 
ממה מפחד הרב גינזבורג?
 
לתשומת לב ההורים והתומכים
 
מה זאת כת?
 
כיצד תדע שאתה חבר בכת?
 
כת חב"ד ברמת אביב
 
למה הם רוצים שנניח תפילין?
 
כת פולחן האישיות שמתפתחת בחב"ד
 
שאלון למיסיונר חב"די
 
דו"ח בחינת תופעת הכתות בישראל
 
להערכתי, לפני שהפרשה הזאת תצא מכל פרופורציה, עליך להתנצל בפני הנהלת קניון רמת אביב ותושבי שכונת רמת אביב על שהשוות את מלחמתם במיסיון החב"די עם ההתנהגות האנטישמית שהייתה נהוגה בברלין הנאצית. בנוסף, נראה לי שעליך לפנות לאתרים שפרסמו את דבריך הפוגעים ולהעמיד גם אותם על טעותם.
 
 
בברכה,
 
עדי אביר
 
 
אם אתם חושבים שטעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה תוכלו לנצל את מנגנון התגובות בכדי להעיר על המאמר, להפנות את תשומת לב הקוראים לטעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם צריכים להירשם מראש ואינכם צריכים אפילו להזדהות בשמכם האמיתי. עם זאת, אודה לכם אם את ההשמצות האישיות תפנו לדף הנקרא 'תגובות כלליות', אליו תוכלו להגיע באמצעות המשבצת הירוקה הנקראת 'הפניות' שנמצאת בשמאלו של דף הבית.
 
דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר ודרגו אותו. בנוסף, אשמח אם תצביעו בסקר שבדף הבית. אני חושב שצריך להפיץ ברבים את בשורת הספקנות ולכן אם המאמר מצא חן בעיניכם אנא שתפו אותו עם חבריכם ברשת החברתית אליה אתם משתייכים. לנוחיותכם, תמצאו בסוף המאמר כפתורי שיתוף שיקשרו אתכם באופן אוטומטי לכל רשת חברתית שרק תרצו.
 


[א]             
אם שכחת, תוכל לשמוע שוב את הדברים שאמרת בתוכנית 'גאון ברדיו' מתאריך 1.6.12.
 
[ב]             
שלא ישמע מכך שאני כורך את כולם בחבילה אחת. ברור גם לי שכל האחרים טועים ורק חב"ד מחזיקה באמונה הנכונה ובאמת האחת, היחידה והמוחלטת.
[ג]             
לבעלי 'קפה איינשטיין' יש סכסוך עסקי עם הנהלת הקניון שדורשת מהם לעמוד בהתחייבויותיהם החוזיות. פרשת החב"דניק מסורב הכניסה פוגעת בתדמיתו של הקניון ובעלי בית הקפה קיוו שבאמצעותה הם יצליחו לסחוט מההנהלה יותר ויתורים. החשד מתגבר כשמסתבר שבעת שאיש הביטחון מילא אחר ההוראות שניתנו לו ומנע את כניסתו של המיסיונר המטריד הזדמנו למקום גם צלמת מסתורית, גם אחד ממנהלי קפה איינשטיין, גם איזה גברתן אלים וגם פטרון ותיק של בית הקפה, השדרן המפורסם יהורם גאון.
[ד]             
כן, אני יודע, מדובר סך הכול בחב"דניק תמים שלעולם לא יפגע בזבוב אבל אף אחד לא הסמיך את בעלי קפה איינשטיין לקבוע עבורי מי מהווה סכנה ביטחונית ומי לא וזכותי לדרוש שכל הנכנסים יעברו בדיקות על ידי גורמים שהוסמכו לכך ולא על ידי אנשים שמעולם לא הצליחו להפגין בפני ולו קמצוץ של שיקול דעת.
נקרא 35561 פעמים

פריטים קשורים לפי תג

17 תגובות