Print this page
שבת, 20 נובמבר 2010 21:16

כת פולחן האישיות של המשיחסטים

דרג מאמר זה
(7 מדרגים)

כל החסידויות היו בעבר כתות ורובן שומרות עד היום על האמונות שמאפשרות לאדמו"רים ומקורביהם לחיות באושר ובעושר על חשבון הכנסותיהם, עמלם ועתידם של החסידים הפשוטים. גם חב"ד החלה את דרכה בתור כת אבל בניגוד לחסידויות האחרות שהסתפקו בשמירת הקיים היא החליטה בימיו של האדמו"ר האחרון, הרבי מנחם מנדל שניאורסון מליובאוויטש (הרמ"ש), לשלוח מיסיונרים לרחבי העולם ולצרף למעגל החסידים גם 'חוזרים בתשובה'. לאחר מותו של הרמ"ש, בו ראו החסידים מלך ומשיח, קמו בחב"ד שני זרמים, זרם מרכזי שמקבל את מותו של הרבי וזרם משיחי קיצוני שמאמין שהרבי מליובאוויטש עדיין חי. הזרם המשיחי הקים ישיבה לחוזרים בתשובה בלב שכונה חילונית, רמת אביב, ובה הם מטפחים את פולחן האישיות של הרבי מליובאוויטש. תלמידי ואברכי הישיבה מנהלים פעילות מיסיונרית ברחבי השכונה ובשיחות עימם ניתן לזהות את אופיים הכתתי ולהסיק כיצד נראית כת חסידית טיפוסית:

 

 

פולחן אישיות

בחב"ד מבעבעת כת של פולחן אישיות שחבריה מאמינים בגדולתו ויכולותיו העל-טבעיים של הרבי ז"ל/שליט"א[א], מקדשים את דבריו וכתביו ורואים בו את הסמכות העליונה שמחייבת לא רק אותם אלא גם את כל עם ישראל. אנשי הכת מפרשים את התבטאויותיו של הרבי לשיטתם ומוצאים בהם את כל האסמכתאות הדרושות להוכחת הטענה שהאדמו"ר מליובאוויטש היה נביא שמעולם לא טעה. כיאה לנביא האלוהים הוא רק ביטא את דעת המרומים כשהוא הצביע על עצמו כמלך המשיח שעתיד לגאול את עם ישראל וכיוון שהוא היה גדול הדור, נשיא הדור, נביא ומלך, דבריו, בפרשנותם של רבני הכת, מחייבים את כל באי העולם בכלל ואת חברי הכת בפרט.

 

הנהגת הכת:

מעמדם של מנהיגי הכת נגזר מההילה והמוניטין של הרבי ולכן ההנהגה שואפת לְהוֹדוֹת, לְהַלֵּל, לְשַׁבֵּחַ, לְפָאֵר, לְרוֹמֵם, לְהַדֵּר, לְבָרֵךְ, לְעַלֵּה וּלְקַלֵּס את המייסד הגדול ולהציגו כנשיא הדור, גדול הדור, נביא, מלך וגואל ישראל. תוך כדי בך, ההנהגה מלמדת את החסידים לייחס למנהיג ז"ל/שליט"א אינספור מעשי ניסים ונפלאות ולספר סיפורים על הנבואות שהתגשמו ועל רבבות האנשים שזכו לעזרתו. החסידים, נפעמים מגדולתו האינסופית של הרבי, דואגים לרומם את שמו בכל משפט שני שהם מוציאים מפיהם ולהפיץ ברבים את סיפורי נפלאותיו, בין אם הם נשענים על עובדות מוצקות ובין אם לאו.

 

עמדותיה האליטיסטיות של הנהגת הקבוצה נגזרות באופן טבעי מפולחן האישיות של הכת: הרבי תמיד ביטא רק את האמת האלוהית ולכן גם ממשיכי דרכו מייצגים את אותה אמת אחת ומוחלטת, הרבי היה גדול הדור ולכן סמכותם התורנית של היורשים עולה על זאת של רבני כל שאר הזרמים והקבוצות, הרבי פעל למען חזרתם בתשובה של כל בני ישראל ולכן גם הם חייבים לאמץ גישה מיסיונרית דומה, הרבי מעולם לא טעה וממילא גם אותם לעולם לא נתפוס בשום טעות, סתירה או בלבול וכדומה.

 

בקבוצה שמונחה רק על פי הוראותיו של הרבי, כפי שהן מובנות להנהגה הנוכחית, אין מקום להסתייגויות וחילוקי דעות וכל מי שאינו מוכן ליישר קו עם עמדתה הרשמית של ההנהגה אינו יכול למצוא את מקומו בקרב חברי הקבוצה. יוצא מכך שכל החסידים שסרים למרותם של רבני הזרם המשיחי חייבים לציית לדברי רבניהם ללא כל ערעור או הרהור וליישר קו עם כל עמדותיהם התיאולוגיות.

 

הנהגת הזרם המשיחי של חב"ד אינה מעוניינת בשלב זה בבצע כסף ולבטח גם לא בטובות הנאה מיניות אבל אין להסיק מכך שכל מעשיה נעשים רק לשם שמים או במצוותו של הרבי בלבד. השליטה בכת המשיחית היא רק אבן דרך להשתלטות על החסידות כולה, ובכלל זה על משרת האדמו"ר, עם הכבוד, השררה והכוח שמשרה זאת מביאה עימה. לפיכך יש לראות את כל פעולותיה של ההנהגה בהקשר הרחב יותר של המאבק הפנימי שמתנהל בחב"ד על השליטה בחסידות, מאבק שבסופו של דבר יקנה למנצחים את השליטה על תנועה גדולה ועתירת נכסים ועל זרם בלתי פוסק של תרומות, מתנות וירושות שיבטיח לא רק את רווחתם הכלכלית אלא גם את המשאבים הנדרשים להגדלת כוחם והרחבת השפעתם. 

 

גיוס חברים חדשים:

תנועת חב"ד ידועה במערכת ה'שלוחים' שהיא הקימה ברחבי הארץ והעולם. השלוחים הללו מטפחים את התדמית האוהבת ודואגת של החסידות מחד ומאתרים מועמדים פוטנציאלים שירצו ויוכלו להתגייס לשורותיה מאידך. הפלג המשיחי בונה על המסורת הזאת ומפעיל מגייסים משלו. הללו נוהגים לפנות לעוברים ושבים בבקשה שיניחו תפילין בפרהסיה[ב]. בהנחת התפילין המגייסים ומנהיגיהם משיגים שלוש מטרות: הם מעניקים לגיטימציה לכת למשיחיות שהיא משווקת, הם מעצימים את פולחן האישיות של הרבי החי/מת והם מסננים מתוך האוכלוסייה הכללית את המועמדים הפוטנציאלים שסיכוייהם להצטרף לכת מצדיקים את ההשקעה הנדרשת.[ג]

 

מפגש ההכרות:

המגייסים מזמינים את המועמדים המתאימים לישיבה ושם הם חושפים אותם לפניה היפות והמזמינות של הקבוצה: המועמדים שומעים שיעור בתורת חב"ד ומגלים שהרבי מליובאוויטש רצה בטובתם של כל בני ישראל ושתנועת חב"ד עוזרת במישורים הגשמיים לא פחות מאשר במישורים הרוחניים. הם מוזמנים 'לעשות שבת'[ד] בישיבה ולמלא את ליבם בקדושה והתעלות הרוח שהקבוצה למדה לייצר. במהלך 'התקרבותם' הם פוגשים חוזרים בתשובה וותיקים שמתחברים אליהם ומעניקים להם את תחושת החברות והשייכות שממלאת את החללים שחיי היום-יום פערו בקרבם. מסונוורים מגלי החום והאהבה ומוקסמים מגדולתו של הרבי ומשאיפתו להטיב עם כל עם ישראל, המועמדים ילכדו במלכודת הדבש שתגרור אותם לשלב הבא של התהליך – שלב האינדוקטרינציה.

 

בנית תדמית מהוגנת לקבוצה:

כמו כל שאר הכתות גם הכת שהתפתחה בישיבת החוזרים בתשובה מקדישה לא מעט משאבים לטשטושם של הסממנים הכיתתיים ולבנייתה של תדמית מהוגנת. התלמידים והאברכים מציגים לבני שיחם רק את פניה המהוגנות של הקבוצה ומרחיבים בגאווה על התנדבותם בסיוע בבתי חולים ובתי אבות ועל התרומה הגדולה שהם תורמים לקהילה. במקביל ההנהגה שוקדת לטפח את תדמיתה בעזרת מכתבי תמיכה בהם מכובדים ומפורסמים מעניקים לכת את תמיכתם הפומבית ובאמצעות ערבי התרמה מתוקשרים אותם המפורסמים מכבדים בנוכחותם.[ה]

 

אמונות הכת:

הערצת הרבי מבדלת את חב"ד בכלל, ואת הפלג המשיחי בפרט, משאר הכתות והזרמים ביהדות וכופה על התנועה ופלגיה לפתח אמונות ייחודיות אותן רק שטפי מוח מסוגלים לבלוע ולעכל. לשם דוגמה, הפלג המשיחי בחב"ד מאמין שהרבי מליובאוויטש שמת ונקבר כבר ב-1994 עדיין נמצא בין החיים והוא מסתתר בהמתנה לשעת הכושר בה יוכל לחזור אלינו כמלך ומשיח. את המיתוס הזה יכולים להפנים רק אלו שעברו אינדוקטרינציה ארוכה שמעלימה את יכולת החשיבה העצמאית וגורמת לשפוטים לאמץ במלואן את ההזיות של רבניהם.    

 

בנוסף, חברי הכת לומדים שהרבי היה מוסמך לנבא שהוא עצמו הוא המלך והמשיח שעתיד לגאול את עם ישראל משום שהוא עמד בכל תנאי הסף שהרמב"ם[ו] הציב לנביאים ומשיחי אמת. ללא הרמב"ם אין ליומרות של הפלג המשיחי שום בסיס ולכן חברי הכת נדרשים לאמץ במלואם גם את כל תורותיו של הרמב"ם, ובכלל זה גם את התורה האריסטוטלית שהנשר הזקן שקד להטמיע בתוך הדת היהודית. הרמב"ם וגישתו האריסטוטלית כפו על רבני הפלג המשיחי של חב"ד להבין את הדת היהודית, ואת תפקידה בחברה המודרנית, בצורה פונדמנטליסטית ומילולית, שהיא ממילא גם צרה וקיצונית. הרמב"ם התאמץ להוכיח שתורת האל זהה לחלוטין לתורתו של אריסטו ולכן גם רבני חב"ד ילחמו בחירוף נפש על נכונותה של התורה האריסטוטלית וינסו להוכיח לא רק שהארץ נמצאת במרכז היקום ושהשמש חגה סביבה[ז] אלא גם שכל שאר הדעות של אריסטו והרמב"ם, אותם העולם הנאור זנח כבר לפני מאות בשנים, חייבות לבטא את אך ורק את האמת האחת והיחידה.

 

זאת רק תחילתה של השרשרת: אם האמת שייכת רק לאריסטו, לרמב"ם ולרבי מליובאוויטש אזי היא אינה יכולה להיות נחלתם של אנשים חושבים דוגמת המדענים, ההיסטוריונים והפילוסופים ולכן הרבנים המשיחיסטים שוללים על הסף לא רק את המדע הלא-אריסטוטלי אלא גם את כל שאר המחשבות והתובנות שפותחו בכלים חוץ-תורניים ובכלל זה גם רעיונות חדשים וחסרי אסמכתאות תורניות דוגמת דמוקרטיה, שוויון זכויות, שלטון החוק, ציונות וכדומה.

 

תנועת חב"ד אינה יכולה להתכחש למקורותיה ולכן בנוסף לרמב"ם ולאריסטוטליות שהוא החדיר לדת היהודית, רבני התנועה חייבים לטפח וללמד גם את קבלת הזוהר[ח], קבלת האר"י[ט], תורת החסידות בכלל[י], תורת אדמו"רי חב"ד בפרט ותורתו של הרבי מליובאוויטש בעיקר. בנוסף, וכנראה בלית ברירה, הם חייבים לאמץ גם את התורה הרבנית המקובלת על שאר הזרמים ביהדות. היהדות הפילוסופית של הרמב"ם, היהדות הקבלית של החסידות והיהדות המסורתית של הרבנים אינן יכולות לדור יחדיו בכפיפה אחת ובעומקן התורות הללו סותרות אחת את השנייה באינספור מובנים ולכן רבני חב"ד נוהגים לרכז את מאמציהם בהוראת כתבי חב"ד: התניא[יא] וכתבי הרבי מליובאוויטש. משאר התורות הם לוקחים רק דוגמיות נבחרות, במיוחד אם אלו מחזקות בדרך זו או אחרת את הסיסמאות של הכת.            

 

למותר לציין שבתוככי הישיבה המצטרף החדש לעולם לא יראה את התמונה במלואה. אדרבה, שוו בנפשכם כיצד היה המועמד מגיב אם היה מקבל דף הנחיות שמבהיר לו שבמקום 'יהדות' הוא עתיד ללמוד 'חבדיות', תורה ייחודית שנבנתה מבליל של אמונות סותרות שרובן אינן מקובלות על שאר הזרמים ביהדות; שהוא יהפוך למעריץ מושבע של האדמו"ר האחרון של החסידות; שהוא יאמין שמותו וקבורתו של אותו אדמו"ר היו רק אשליה; שהוא יאבד את אישיותו ודעותיו ויהפוך למדקלם סיסמאות סידרתי שרק חוזר כתוכי על דברי רבניו ושהוא יטיף ברבים לא רק נגד ההשכלה, הקדמה, הציונות והדמוקרטיה אלא גם נגד כל דבר שנושק להומניזם, שוויון זכויות וסובלנות כלפי הזר והשונה.

 

דף הנחיות שמפרט את האמת על אמונותיה ודרכה של ישיבת חב"ד היה גורם לכל אדם שפוי להרים את רגליו ולברוח אבל, כמו בכל כת אחרת, ההנהגה חושפת את תורת הכת טיפין טיפין, בתהליך ארוך של שטיפת מח הדרגתית במהלכה השפוט מאבד את היכולת לנתח את המציאות בכוחות עצמו, מפסיק לחשוב מחשבות עצמאיות ומאמץ במלואם את כל דברי רבניו, עליהם הוא חוזר בפני כל מי שרק מוכן לשמוע.    

 

השתלטות על החברים:

אין לי מספיק מידע על הטכניקות בעזרתן הרבנים המשיחיסטים מצליחים לשטוף את מוחם של אברכי הישיבה, למחוק את אישיותם ולהפכם למריונטות שרק מדקלמות את הסיסמאות שהם שמים בפיהם אבל התוצאה בשטח מוכיחה שהטכניקות הללו נוצלו ביעילות והמטרות הושגו במלואן: הצעירים מתנסחים בסיסמאות, דבקים באמונתם במשיח שליט"א, מצייתים לכל הוראות רבניהם ומקדישים את זמנם לקידום מטרותיה של הקבוצה, בעיקר על ידי פעילות מיסיונרית בקרב תושבי השכונה. 

 

ברור גם שהחברים למדו לפקח ולבקר אחד את השני וכל חבר שסוטה מהוראות ההנהגה זוכה מייד להערה מתקנת של אחד מחבריו. כל ידי כך החברים לומדים להתאים את עצמם לדפוסי ההתנהגות המקובלים על ההנהגה, לוותר על השפיטה העצמית ולצפות להנחיות שיכתיבו להם את על אורחות חייהם.

 

רמיסת זכויות:

ניכר בעליל שמנהלי הישיבה רומסים את זכויותיהם וחירויותיהם התיאולוגיות, חברתיות, רוחניות ופסיכולוגיות של חברי הכת. הללו איבדו את הזכות לקבוע לעצמם את אמונותיהם, להחליט בעצמם על קשריהם עם בני משפחתם וחבריהם, לקבל החלטות באופן עצמאי, לשלוט על זמנם ולהנות מפרי עמלם.

 

התבדלות:

אין ספק שישיבת החוזרים בתשובה מנסה לבודד את התלמידים מהעולם הסובב אותם. הם אינם רשאים להיחשף לעיתונים וספרים לא תורניים, לרוב בתואנה שעצם העיסוק בחומרים לא מאושרים מהווה ביטול תורה. הצפייה בטלוויזיה וההאזנה לרדיו לא פירטי אף הם נחשבים לדבר תועבה ואפילו השיטוט באינטרנט נאסר בתכלית האיסור ובמחשבי הישיבה הותקן פילטר שמאפשר גלישה רק בשלושה או ארבעה אתרים שתומכים בדעות הפלג המשיחי של החסידות. הישיבה מטפחת בתלמידים מנטליות של 'אנחנו' נגד 'הם' וכל מי שזוכה לשוחח עם האברכים יגלה עד מהרה שהם נוטים לזלזל בכל מי שאינו חושב כמותם ולדחות על הסף את כל דעותיו ואמונותיו.

 

דיכוי החשיבה העצמית:

ראשי הישיבה לא רק מתאמצים למנוע מתלמידים גישה חופשית למקורות מידע חיצוניים אלא שהם גם מורים להם לנתק מגע עם כל מי שמחזיק בדעות מוצקות שעלולות למנוע ממנו להצטרף לכת. הדיון עם חברי הקבוצה הוא תמיד חד-סתרי: הם תמיד ישמחו להסביר לבן שיחם את כל עומקיה ונפתוליה של תורת חב"ד אבל הדוק יעלה בעיניהם כשהשומע הופך למשמיע ואיש מהם לא יסכים להעניק תשומת לב אמיתית לדבריו של האחר. אף אחד מהם אינו מסוגל להתייחס לדברי בן שיחו בצורה עניינית ומושכלת ואת טיעוניהם הם תמיד מרכיבים מצירופים כאלה או אחרים של סיסמאות שרבניהם הטמיעו במוחם.

 

ניצול החברים:

הכת המשיחיסטית חבה את הכנסותיה למוצרים שהיא מוכרת בחנויותיה, לשירותים שהיא מספקת בתשלום, לתרומות שהיא מצליחה לגייס מהציבור בכלל ומגבירים בפרט, לירושות אליהן היא מצליחה לשרבב את עצמה ולתמיכות ממשלתיות ועירוניות.

 

אף שישיבת החוזרים בתשובה מתמחה בגיוס כספים מתורמים עשירים[יב], רובם כאלה שנשבו בקסמי המשיחיות הקיצונית שבוקעת ממעמקיה, היא עדיין אינה בוחל בניצול זמנם וכישוריהם של תלמידי הישיבה לקידום מטרותיה. התלמידים הללו, שלפתע כבר אינם חוששים מביטול תורה, נשלחים לרחובות כדי לגייס חברים חדשים לקבוצה.

 

פיתוח תחושת עליונות:

ראשי הכת מצליחים כנראה להעניק לתלמידים ולאברכים גמולים לא מוחשיים שכן גם אלו וגם אלו מהלכים עם תחושת צדיקות והרגשה שפעילותם מקדמת את בוא הגאולה. כמשרתיו של הרבי המשיח הם מרגישים תחושת עליונות שמאפשרת להם להציע לכל מי שאינו מקבל את דעתם לבוא וללמוד את האמת בישיבה שלהם מבלי שהם עצמם יעלו על דעתם שקיימת גם האופציה שהם יבואו ללמוד במוסדות אחרים.

 

אבדן זהות:

תלמידי ואברכי הישיבות של הכת הוטבעו כנראה מתבנית אחת שכן כולם, או לפחות אלה שזקנם כבר מסוגל להתעבות, מתהדרים בזקן, כולם מתלבשים באותם מדים, כולם משמיעים את אותן הדעות ומצטטים את אותן הסיסמאות וכולם סוגדים לאותו אדמו"ר חי/מת. ניכר באנשים אלה שהם איבדו את זהותם הקודמת ועתה כולם מנסים להדמות למנהיג הרוחני העליון שפעם הילך, ולשיטתם עדיין מהלך, במסדרונות 770 איסטרן פארקויי בברוקלין.

 

קשה מאד לדעת מה באמת מתרחש בתוככי הישיבות של הכת ואף גורם חיצוני לא באמת מכיר לעומקן את הטכניקות באמצעותן הרבנים מצליחים לשטוף מוחות ולכופף גבים ולכן אודה לכל מידע שיגיע מאנשים שנחלצו מציפורניה של כת פולחן האישיות הדורסנית הזאת.

 

 

טעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה? במנגנון התגובות שבהמשך תוכלו להעיר על המאמר, לחשוף את טעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם חייבים להזדהות בשמכם האמתי אבל עליכם לספק כתובת מייל תקינה. את ההשמצות אבקש לשלוח לדף התגובות הכלליות. דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר, דרגו אותו ועשו לייק לדף האתר בפייסבוק.

 [א]             

'ז"ל' - 'זכרונו לברכה', 'שליט"א' – 'שיחיה לימים טובים וארוכים'. כל אדם שפוי צריך להבין שהמשיח מליובאוויטש הוא בהחלט ז"ל, שהרי הוצאה לו תעודת פטירה והוא נקבר קבל עם ועדה בבית הקברות היהודי בקווינס, אבל אם אתה משתייך לפלג המשיחי בחב"ד אתה חייב להצהיר שהרבי, שבדרך פלאית כלשהי לא ממש מת ולכן הוא בהחלט שליט"א. 

[ב]             

ראה סרטונים בערוץ 'מטרד חב"ד' ביו-טיוב

[ג]             

ראה המאמר 'למה הם רוצים שנניח תפילין?'

[ד]             

עד כמה שזה נשמע מוזר: במהלך ויכוח עם חסיד חב"ד משכיל, שהבין ופסל את כל טענותיי, הוזמנתי לעשות שבת בישיבה ולחוש בעצמי את התעלות הרוח שבקדושה. אני עמדתי בפיתוי אבל סביר להניח שרבים אחרים מצאו את עצמם במחיצת חברי הקבוצה שהפיחו בהם את רוח הקדושה מכל כיוון אפשרי.

[ה]             

ראה המאמר 'רמת אביב: עצומת חילונים בעד חב"ד' ב-mynet (18.6.10), מכתב תמיכה בחב"ד רמת אביב (6.6.10), המאמר 'רבנים וסלבריטאים בועידת ידידי חב"ד רמת-אביב' ב-netoNews (6.9.09) והמאמר 'הצלחה אדירה לדינר של ישיבת חב"ד ברמת אביב' בחב"ד אינפו (22.9.05)

[ו]             

ראה הערך 'הרמב"ם' בויקיפדיה

[ז]             

ראה הערך 'המודל הגיאוצנטרי' בויקיפדיה

[ח]             

ראה הערך 'קבלה' והערך 'ספר הזוהר' בויקיפדיה

[ט]             

ראה הערך 'קבלה' והערך 'האר"י' בויקיפדיה

[י]             

ראה הערך 'תנועת החסידות' בויקיפדיה

[יא]            

ראה המאמר 'ספר התניא' בויקיפדיה

[יב]            

ראה למשל את הכתבה 'רבנים וסלבריטאים בועידת ידידי חב"ד רמת אביב' ב-netoNews

נקרא 13036 פעמים

פריטים קשורים לפי תג

61 תגובות