Skip to content

1VSDAT

Open menu
ראשון, 09 ינואר 2011 12:54

הרב מנחם מנדל מליובאוויטש וברוקלין

דרג מאמר זה
(3 מדרגים)

הרבי מנחם מנדל שניאורסון מליובאוויטש הצליח תוך תקופת חיים אחת להחליף מספר קריירות ולמלא מספר תפקידים: מהנדס חשמל בצי האמריקאי, מנהל אדמיניסטרטיבי, מנהל הוצאת ספרים, אדמו"ר, נביא, משיח ומלך. בשנות כהונתו כמנהיג חב"ד הוא הפך את הכת הקטנה והמנומנמת שקיבל מחמו לכת תוססת ודינאמית ששלחה מיסיונרים לכל רחבי העולם וגדלה בצורה שרק יכלה לעורר קנאה בלב כל שאר האדמו"רים. כיאה לכל מנהיג של כת, האדמו"ר מליובאוויטש לא שכח גם לטפח את פולחן האישיות שלו עצמו וחסידיו הקפידו להפיץ ברבים את מעשי נפלאותיו ואת יכולותיו העל-אנושיים. פולחן האישיות של הרבי מליובאוויטש מזכיר את פולחן האישיות של ישוע בו יוסף, מנהיגה של כת קטנה שחסידיו הצליחו לרומם לדרגת משיח, בן האלוהים ולבסוף גם אל במינוי מלא. 


 

 

כת חב"ד נבנתה סביב דמותו של הרב מנחם מנדל שניאורסון מליובאוויטש וברוקלין, אדם ברוך כישרונות שנולד בשנת 1902 ונפטר בשנת 1994. בתחילת הקריירה שלו הרב מנחם מנדל למד לא רק לימודי קודש אלא גם מתמטיקה, פילוסופיה והנדסת חשמל. הלימודים הללו  מאפשרים לחסידיו להציגו לא רק כגדול בתורה אלא גם כמומחה לכל המדעים שעומד בשורה אחת עם שאר ענקי המדע של המאה העשרים. לאחר עלית הנאצים הרבי נמלט לארה"ב והצטרף לחותנו, האדמו"ר השישי בשושלת רבני חב"ד, שמינה אותו למנהל המוסדות המרכזיים של התנועה. כשנתיים מאוחר יותר הוא קיבל לידיו את הניהול של הוצאת הספרים של חב"ד, תפקיד שהוא מילא במקביל למשרתו כמהנדס חשמל בשרות הצי האמריקאי. בשנת 1947 הוא החליט לעזוב את ההנדסה ולהתמסר לפעילות בתנועת חב"ד ולאחר מות חמו הוא עלה על הכס ההנהגה והפך לאדמו"ר השביעי של החסידות.

 

בשנות פעילותו כאדמו"ר הרבי מליובאוויטש הרחיב מאד את החסידות, שלח אלפי שלוחים לרבות ממדינות העולם והקים מספר רב של ישיבות ומוסדות חינוך. בשנות השמונים הוא פנה לאפיקים משיחיים ובדרשותיו הוא עודד את חסידיו להכין את עצמם לגאולה הקרבה ובאה שעתידה להתממש עוד בימי חייהם. בתחילת שנות התשעים הוא החל להורות לחסידי חב"ד להתכונן לבואו של המשיח ולבשר ברבים שהשעה קרבה ובאה. במקביל הוא החל לשחרר את הרסן ולהתיר לחסידיו להעלות את הסברה שהמשיח שעתיד לגאול את עם ישראל הוא לא אחר מאשר אדמו"רם הנערץ. בשנת 1992 הוא לקה בשיתוק מוחי שנטל ממנו הן את כושר הדיבור והן את יכולתו להתערות בין הבריות ולהבין את דבריהם. החסידים מיהרו לנצל את ההזדמנות והחלו לפזם לפניו 'יחי אדוננו מורנו ורבנו המלך המשיח לעולם ועד'. השירה הצליחה כנראה לחדור מבעד לערפל שכיסה את חושיו הכבויים וחסידיו ראו אותו לפעמים מהנהן בראשו לקצב המנגינה. עד מהרה נמצאו הנלהבים שפרשו את תנועות הראש הללו כהסכמה למילות הפזמון וחלקים נרחבים בתנועת חב"ד החלו לראות ברבי פגוע המח את הדמות העל-אנושית שתשחרר את עם ישראל מייסוריו ותביא לו את הגאולה המובטחת.  


הרבי עודד את התחייה המשיחית שנים כבר בתחילת שנות החמישים של המאטה העשרים. את הניצנים לכך ניתן לראות במאמר מתאריך י' שבט תשי"א (1951) שהרבי פרסם לרגל קבלת נשיאות חב"ד. במאמר זה הרבי מדבר על כך שישנם 7 דורות, וכל נשיא דור הוא משיח שבדור, הדור השביעי הוא הדור בו המשיח גואל את כל עם ישראל, כך שהמשיח של הדור השביעי הוא המשיח הסופי. את מניין 7 הדורות הוא מתחיל מהאדמו"ר הזקן, ויורד על לדור השישי שנשיאו היה חותנו האדמו"ר הריי"צ. הרבי לא ציין במפורש מיהו אותו משיח אולטימטיבי אבל בדבריו הוא לא הותיר הרבה ספק באשר לזהותו. בנוסף, הרבי גם קיבל ברצון את שירת 'יחי אדונינו... מלך המשיח' גם לפני האירוע המוחי ויש סרטון שמראה אותו מעודד את השירה תוך כדי הליכה ובדעה צלולה
[א].

בנוסף, החסיד הבכיר, הרב שלום דובער וולפא
[ב], בספרו 'יחי המלך המשיח', כתב בצורה מפורשת שהרבי הוא המשיח. כשהרב וולפא הביא ספר את הספר לרבי מליובאוויטש בפעם הראשונה תגובתו של הרבי הייתה 'מרחק אלפים מתורת החסידות' אבל לאחר תקופה הרב וולפא אזר אומץ והביא לרבי את הספר בשנית. בפעם הזאת תגובתו של הרבי הייתה 'מרחק עשרות מלימוד החסידות'. בפעם השלישית שהרב וולפא הגיש את הספר לרבי הוא קיבל את התשובה 'יחזירנו במכורך' (שיחזיר את הספר הכרוך). כך הרבי אישר במפורש את הדפסתו של ספר בו הוא מוכתר כ'מלך המשיח'. מסתבר מכך שעוד לפני האירוע המוחי הרבי ידע על הנטיות המשיחיות של חסידיו ולא רק שהוא לא ניסה למנעם, אלא הוא גם יזם ועודד אותן.[ג]

 

ככל שאר המשיחים שעם הזמן נעשים יותר ויותר נשגבים ורבי סגולות, יכולות וכוחות, כך גם המהנדס והמוציא לאור שירש מחותנו את אדמו"רות חב"ד והנהן בראשו למשמע שירת חסידיו הפך לאחר מותו למעין דמות על-טבעית שמעולם לא גלשה לשום טעות, בלבול או אי-הבנה, כפי שמסביר אחד מחסידיו:

 

אדם יכול לטעות. אך הרבי הוא איש אלוקים, נשיא הדור כמו משה רבנו. הוא איש אלוקים. הוא לא טעה מעולם!!!!!! עשרות אלפי אנשים שפנו אליו, כולל מדענים מהשורה הראשונה בעולם, כולל מנאס"א וצה"ל. כולם הודו שאין כמו הרבי שלא טעה מעולם. עד היום אנחנו רואים כמה צדק בדרשותיו לפני עשרות שנים.'[ד]

 

בפני ענק הרוח הזה נפתחו, כמצופה, לא רק כל שערי התורה, המדע והבינה אלא גם כל סתרי העתיד ובעזרתם הוא עזר לרבבות אנשים והציל ממוות בטוח את החשובים שבהם:

 

יש כאן איש אלוקים שעזר לרבבות יהודים ולא יהודים בכל העולם. כולל לרבין, שרון - הצילו מלטוס במטוס שנחטף לאלג'יריה, וכל שרי ממשלת ישראל, חברי הכנסת, עיתונאים וכו' ........ חבל לעצום עינים מול גדלותו הבלתי אנושית של הרבי. זו עובדה. זו זכות להתקרב לענק הדור ולנסות לעשות את שביקש מאיתנו'[ה]

 

ואכן, כל מי שמשוטט באתרי חב"ד וקורא בכתבי התנועה לא יוכל שלא להשתכנע שמשיח צדקנו הוא התופעה העל-אנושית החשובה ביותר שהילכה עלי אדמות מאז ימי משה רבנו ושרק בזכותו יש עדיין קיום לעם ישראל, תורת ישראל ומדינת ישראל.

 

כל החסידויות הן, כאמור, כתות שנשמעות באופן עיוור להנהגה סמכותית, יהא זה אדמו"ר כריזמטי או קבוצה של ממשיכי דרך שמנצלים את ההילה והמוניטין שקודמם הנערץ הצליח לצבור בימי חייו. כל החסידויות מפעילות לחצים פסיכולוגיים על חסידים שתמיד מוצאים את עצמם תורמים נתח ניכר ממשאביהם להעשרת ההנהגה. כולן מבדלות את עצמן מסביבתן באמצעות מלבושים, מנהגים, שפה ולעיתים אף מיקום פיזי. כולן מגבילות את החשיפה לחברה הלא-חסידית ואוסרות על חסידיהן לצפות בטלוויזיה, להקשיב לרדיו לא-פירטי, לקרא עיתונים וספרים לא מאושרים ולשוטט באינטרנט וכולן עושות את המוות לכל מי שמבקש לעזוב את הכת או לעקוף את הוראות ההנהגה. אבל אם כל החסידויות הן לא יותר מאשר כתות שעמלות לטובת הנהגתן מדוע דווקא חב"ד הצליחה להוציא מקרבה את המלך המשיח והיוקרה לא נפלה בחיקה של אחת החסידויות שלפני שלושים שנה היו גדולות וחשובות ממנה: גור וצאנז הפולניות, ויז'ניץ, בעלז וסאטמר ההונגריות או קרלין וסלונים הליטאיות? הדעת הרי נותנת שלאדמו"רי החסידויות הללו מגיעה זכות הסירוב הראשונה בהתמודדות על המשיחות והמלכות ואם לא להם אז לפחות לחסידי ברסלב הקופצניים והמכים שלבטח היו אמורים לטפח יומרות משיחיות הרבה לפני כל האחרים?

 

לחסידות הוותיקות והגדולות אולי מגיעה הגדולה והיוקרה אבל בסופו של דבר רק חב"ד העניקה לאנושות את המלך המשיח הנוכחי משום שרק היא התברכה באדמו"ר כריזמטי ומרחיק ראות שזיהה את היתרונות הטמונים בכיוון המשיחי הרבה לפני כל יתר הכתות החסידיות שלא השכילו להבין את הכמיהה לגאולה לאומית שהלכה יד ביד עם הלאומנות החדשה שהתעוררה אחרי מלחמת ששת הימים. רק הרבי מנחם מנדל מחב"ד זיהה את שעת הכושר הגדולה שאפשרה לו להרחיב את חסידותו ולצרף אליה מספר רב של נפשות תוהות שניצתו בלהט הגאולה ובכמיהה ההולכת וגוברת לתוכן רוחני שייתן משמעות לחיים שבחצי השני של המאה העשרים נראו לרבים מטריאליסטים וריקניים ורק הוא התארגן נכון לקראת גל הרוחניות שפקד אותנו בעשרים השנים האחרונות של המאה העשרים.

 

האדמו"ר של חב"ד ניחן לא רק ביכולת המופלאה לראות את הנולד ולזהות את זרמי המחשבה ההולכים ומתהווים אלא גם בכושר ארגון יוצר דופן שאפשר לו להקים שתי מערכות מפוארות: האחת רשת של מיסיונרים, הנקראים בעגה החב"דית בשם 'שלוחים', אותם הוא פרש בבתי חב"ד ברחבי הארץ והעולם. השנייה, סדרה לא פחות מרשימה של ישיבות ומוסדות חינוך בהם כל אלה שעלו ברשתם של ה'שלוחים' זכו לשטיפת המח המתאימה שלימדה אותם להעריץ את הרבי, לדבוק בדרכיו ולדקלם את סיסמאותיו.

 

הרבי מברוקלין חיפש דרכים להגדיל את מספר השפוטים, להפיח בהם מוטיבציה חדשה וליצר בעזרתם זרמי הכנסה חדשים. כפרי בשל נפל לידיו הרעיון המשיחי והוא ניכס אותו לצרכיו והחל לעורר באמצעותו את הכת העייפה שהוא ירש מקודמיו. בתחילה הוא כרך את המוצר המשיחי החדש עם הרבה מושגים מרחיבי לב שנמצאים בליבו של הקונצנזוס הדתי: 'מסורת', 'כבוד האדם', 'ישראל סבא', 'תורה מסיני', 'שורשים', 'חסד', 'נתינה', 'עזרה לזולת' וכדומה. את המארז החדש ושובה הלב הוא החל להפיץ באמצעות 'שלוחים' חדורי מוטיבציה שבדומה למיסיונרים של כל כת אחרת, הקדישו את כל זמנם, מרצם ומשאביהם לאיתורם ולכידתם של נפשות אבודות שניתן לצרף לכת ההולכת וגדלה. החברים החדשים הופנו לאחד ממוסדות ההוראה של חב"ד בכדי להעמיק את הידע שלהם במה שחב"ד נוהגת לכנות בשם 'יהדות' ושם הם זכו במנה גדושה של שטיפת מח שבהדרגה פירקה את כל מערכת הערכים הישנה שלהם ועיצבה אותם מחדש בתבניתו של החב"דניק הטיפוסי: קנאי, שטחי, חסר דעות עצמאיות, מדקלם סיסמאות סידרתי וסוגד נצחי לדמותו של מנהיג שהפך בעיניו לנזר הבריאה ולפאר היצירה.

 

כאן אולי כדאי להיעצר ולשאול מדוע הרבי מליובאוויטש וברוקלין היה צריך את כאב הראש הזה? מדוע הוא לא הסתפק בחסידות בעלת גודל סטנדרטי בה ניתן לשלוט גם מבלי לגלוש לאבסורדים משיחיים? התשובה לשאלה זאת ברורה מאליה: מגויסים חדשים הופכים לחסידים חדשים, לרוב נלהבים ולהוטים מאלו שנולדו לתוך החסידות, וחסידים כידוע הם מקור לא אכזב לתרומות, ירושות וכוח עבודה זול. אבל לא רק זרם ההכנסות תפח כתוצאה מהמיסיונריות האגרסיבית של הכת המתעוררת ובמקביל הרבי זכה למעמד והשפעה שחרגו ממשקלו הסגולי בעולם החסידי. החסידות הישנונית הפכה לכוח תוסס ודינאמי והרבי הפך לאחת הדמויות המרכזיות ביותר והמשפיעות ביותר בכל העולם היהודי ובתקופה מסוימת, אף לממליך מלכים בפוליטיקה הישראלית.

 

כיצד מימנה התנועה את פעילותה? גם כאן התשובה אינה בשמים או מעבר לים. ההתרחבות המרשימה של החסידות מומנה בעיקר משני מקורות בלתי נדלים: תרומות וירושות של החסידים, בעיקר העשירים שבהם, ומשאביהם של השלוחים/מיסיונרים שבמידה רבה מימנו בעצמם את פעילותם בארץ ובעולם. כפי שעולה ממכתבה הנוגע ללב של רבנית שקובלת על כך שגורמים שלדעתה אינם ראויים לכך מקבלים תמיכה ממשלתית בעוד שבעלה:

 

נאלץ למכור כל מה שיש לו, גם להגיע לחובות המתקרבים למיליון דולר כדי למלא שליחותו של הרבי הרב מנחם מנדל שניאורסון כשליח ראשון ב*** ולהציל אלפי ילדים ממשפחות ברכות ילדים ולשלוח אותם לכל בתי חב"ד כדי להציל את כל המסוממים שבית הספר הריאלי המהולל בו אני למדתי מנפיק בסדר גודל של 400 כל שנה, מרביתם על תרופות ממכרות כמו ריטלין, קונצרטה ודפלפט!!! ואשר נזרקים בכל העולם מהחל מדרום אמריקה ועד הודו ותיילנד וכ' ... גם מימן את כל הפעילות לגויים כדי לקרב אותם ל7 מצוות בני נוח בכל הכפרים הערביים בגליל שם מתנוססת תמונתו שלהרבי!!![ו]

 

חסידי חב"ד, כשפוטיה של כל כת אחרת, למדו לשים את טובת הקבוצה בראש מעיניהם, להסתפק בגמולים רוחניים ולתרום את זמנם, יכולותיהם וכספם לקידום המטרות שהוכתבו להם על ידי הנהגה שחרף כל טענותיה מעולם לא ויתרה על החתירה למעמד, כוח, כבוד וכיבודים.

 

שטויות, ימהרו החסידים להתמרמר, אתה מסלף את דמותו של הרבי. המלך המשיח רצה רק לעזור לאנשים, אתה יודע כמה אנשים הוא הציל? כל מי שבא אליו קיבל דולר ליד. האם נראה לכך שזו הדרך הטובה ביותר להתעשר? למה אתה לא מסוגל להבין שיש בעולם גם אנשים שאינם דומים לך, אנשים טובים ואלטרואיסטים שמתעלים מעל לתאוות הבצע הקטנות ששולטות באנשים כמוך ומנסים להטיב עם הזולת ולעזור לו להתמודד עם קשייו? אני מאמין שהטיעונים הללו באמת יוצאים מליבם של החסידים וכולם ללא ספק מאמינים בנכונותם אבל אני אסכים לאמצם רק כשאראה צדיק נעזב וזרעו מבקש לחם. הצרה היא שזרעם של כל הצדיקים הללו במקום לבקש לחם מוצא את עצמו לעיתים קרובות במאבקים משפטיים על ירושות של מיליונים. האדמו"רות (כמו הבבאות, הרנטגנאות וכדומה) היא מקצוע רווחי ביותר וכל הצדיקים הגדולים, אף שהם שולטים על קהילות מרוששות, איכשהו מצליחים לצבור הון מרשים שמצדיק את מלחמות הירושה של ממשיכי דרכם. איני טוען שבמקרה ספציפי זה הכסף עמד בראש מעייניו של הרבי מליובאוויטש, בהיעדר צאצאים גודל עזבונו מן הסתם לא כל כך עניין אותו, אבל ברור לחלוטין שמול עיניו לא עמדו רק הנפשות התוהות בהודו והנערים העזובים בקרית גת ומעשיו כוונו באותה מידה להעצמת כוחו האישי ולחיזוקה של התנועה שהוא פיתח והנהיג.

 

עתה כשהבנו כיצד הרבי הצליח לרכב על גלי ההתעוררות המשיחית וכיצד הוא הרחיב את חסידותו במגויסים חדשים שנלכדו ברשתם של שלוחיו ונשלחו לעבור שטיפת מח באחד ממוסדות הלימוד של תנועתו, עלינו לבדוק מדוע היה צריך לשפוך כל כך הרבה סופרלטיבים על אדמו"ר די סטנדרטי ולהשגיבו לדרגת המלך המשיח האחד והיחיד שיומט על עם קטן ומיוסר שבעבר כבר נאלץ להתמודד עם לא מעט משיחי שקר שקמו עליו לסכנו? מדוע לו הספיקו לו תשבחות רגילות דוגמת 'עטרת ראשינו', 'משיירי הכנסת הגדולה', 'גאון מופלא בנגלה', 'ארי בגלוי ובמיסתרין', 'כתם פז לא יסולא', 'חסיד ענו שכולו ממתקים וכולו מחמדים', 'אוצר כלי חמדה של התורה', 'גברא יקירא', 'אב בחכמה', 'מזכה הרבים שתהילתו בקהל חסידים', 'אספקלריא מאירה' וכדומה? לשם מה נדרשה קפיצת הדרך שהזניקה את הרבי מתחומי המגוחך לתחומי האבסורד? חסידי חב"ד רוצים להאמין שהאדמו"ר מברוקלין היה גדול הדור, כמשה בדורו, שיבושם להם. הביסוס העובדתי אינו תנאי לאמונה וכל אחד יכול לאמץ לעצמו כל סיסמה שמצליחה לשבות את ליבו, אבל למה למתוח את החבל ולהפוך בר מינן למשיח קודשנו שאמור, אולי כבר מחר אולי רק בשבוע הבא, לקפוץ מקברו ולפצוח במלאכת הגאולה?

 

להעלאתו של הרבי ז"ל לדרגת המלך המשיח יש כנראה סיבות טובות למדי. אם כסאו של הרבי היה עובר לבנו או ליורש טבעי אחר אזי, כמקובל במקרים אלה, היורש היה מציב את עצמו במרכז הבימה, מספח אליו את המוניטין של קודמו ומרכז בידיו את כל הסמכויות והכיבודים שנלווים למשרה הרמה. יורש לגיטימי אינו זקוק למשיח שעוד עלול להופיע בחלומותיהם של מתחרים פוטנציאליים ולהעניק תמיכה כזאת או אחרת ביומרותיהם החתרניות וחזקה עליו שיעשה כל שביכולתו להחזיר את השד לבקבוקו, או לפחות, את הרבי למנוחת עולמו. מאידך, כשאין יורש טבעי התמונה נראית לגמרי אחרת. חסידות שאינה נשלטת על ידי מנהיג כריזמטי לרוב נוטה להתפלג למספר קבוצות קטנות שמתמודדות ביניהן על השליטה בחסידות ועל הסמכויות ומנעמי השלטון שהמנהיג הקודם השאיר אחריו.

 

כשהפלגים מתחילים להתחרות זה בזה כל קבוצה, בניסיונה לגבור על יריבותיה, מנסה לנכס לעצמה נכסים שיעניקו לה יתרונות תחרותיים במאבק על ליבו וכיסו של החסיד התמים. אחד הנכסים השיווקיים הטובים ביותר הוא מלך משיח במצב שמיש ואל לנו להתפלא אם אחת הקבוצות היריבות החליטה לאמץ לעצמה משיח זה או אחר ולמצב את עצמה כסוללת הדרך למלכותו המתממשת ובאה. למשיח שפעמיו כבר נשמעים בחוצות יש ערך שיווקי הרבה יותר גדול מאשר למי שהוא סתם 'עטרת ראשינו', 'משיירי הכנסת הגדולה', 'גאון מופלא בנגלה ובנסתר' וכדומה ויש להניח שהקבוצה שהחליטה למכור לחסידים את המשיח תגדל בהתמדה על חשבונן של הקבוצות האחרות והיא זאת שבסופו של דבר תשתלט על החסידות ותמנה את המנהיג הבא של הכת.

 

האדמו"ר מליובאוויטש וברוקלין מעולם לא טען במפורש שהוא המלך המשיח ובהיותו המנהיג הכריזמטי הבלתי מעורער של כת חב"ד הוא גם לא נזקק לכך. ממשיכי דרכו מצאו את עצמם במאבק ירושה ובמסגרת המאבק הזה אחת הקבוצות בחרה באסטרטגיה המשיחית והפכה את הרבי ז"ל למשיח צדק על-אנושי שמסוגל לנצח עם יד אחת קשורה מאחורי גבו כל רבי ז"ל אחר שיביאו הקבוצות המתחרות שנאלצות להסתפק רק ב'איש אלוהים', 'גדול הדור' וסופרלטיבים שחוקים אחרים. קשה להילחם במלך משיח ולכן יש להניח שהזרם המשיחי בחב"ד ידחוק בהדרגה את רגליהם של החסידים הפחות יומרניים והבכורה בחסידות תיפול בסופו של דבר בחיכם של הרבנים המשיחיים שבהדרגה יתחילו לסחוף את התנועה אל עומקיה הבלתי נדלים של הפנטזיה.

 

הרבי ז"ל אמנם אמור להתחיל לשמש כמלך המשיח ממש בימים האלה אבל למשיחיותו הפוטנציאלית אין למעשה תאריך פקיעה והוא יתקבל בברכה גם אם יחליט לבא רק עוד כמה שנים. מאז פטירתו עברו כבר שש עשרה שנה[ז] ואין שום סיבה להניח שעד לשובו המובטח לא יחלפו עוד שש עשרה שנה לפחות. לא בפנינו נחשפו רזי המרומים ואם השעה אינה כשרה לשובו של הרבי מי אנו שנעלה בחומה וננסה לדחוק את הקץ? אמנם, משיח שמתעכב חייב לפגום בלהט האמונה אבל חזקה על בעלי העניין שהם ייצקו לתוכו עוד ועוד גדולות, יספחו אליו עוד ועוד נפלאות ויספרו עליו עוד ועוד אגדות ללמדנו שכדאי להמתין לגאולה הגדולה שהוא ללא ספק יביא עימו ברגע שיחליט לרדת ולמלוך עלינו עד עולם הללויה.

 

מה אם הגאולה תתעכב יותר משש עשרה שנים, נגיד חמישים או מאה שנים או אולי אפילו אלפיים שנה? מה אז? האם לא נגיע לרגע בו נוכל כבר לקבוע בוודאות שפעמי המשיח כנראה יבוששו לנצח? כמובן שלא! משיחים טובים אינם דוהים והם נשארים עימנו כל עוד ימצאו בכת שהם השאירו אחריהם, שבדרך הטבע תתבדל בהדרגה מדת האם ותהפוך לדת חדשה לחלוטין, אנשים מוכשרים שמסוגלים לתרץ את העיכוב ולספק למשיח המתעכב עיסוקים אלטרנטיביים ולא פחות חשובים. למשיח אין הרי שום סיבה לרדת עלי אדמות לפני שכל היהודים יחזרו בתשובה מלאה, רצוי במסגרות חבדיות, ואין לו גם שום סיבה לסרב למינוי זמני של שר גדול או 'יהוה קטן'[ח] שתאפשר לו לדאוג בינתיים לרווחתם של כל אלו שפונים אליו באמצעות אחד הרבנים המוסמכים של תנועת חב"ד.

 

מבחינות מסוימות הרבי מליובאוויטש הוא אכן גדול הדור אבל לא מימיו של משה בן עמרם אלא מימיו של ישוע בן יוסף. הדמיון בין הרב מנחם מנדל מברוקלין לרב ישוע מנצרת הוא אכן מדהים: שניהם הנהיגו כת יהודית, שניהם דיברו על ימות המשיח הקרבים ובאים, שניהם השאירו אחריהם כת ללא מנהיג כריזמטי והותירו את הזירה למאבקי ירושה ממושכים ושניהם זכו לתואר 'המלך המשיח' שהוענק להם על ידי אחת הקבוצות שהתמודדו על הבכורה. אף שאין לנו את הפרספקטיבה הדרושה להמשך ההשוואה בין השניים נוכל להניח שכשם ששיבתו השנייה של המשיח מנצרת התעכבה לאורך שנים ויובלות כך גם ירידתו מהמרומים של המשיח מברוקלין אינה צפויה באלף או אלפיים השנים הקרובות וכשם שהרב ישוע פיתח בינתיים קריירה חדשה כבנו של האלוהים כך גם הרב מנחם מנדל יצליח למצוא לעצמו משרה חדשה שתבטיח את חיוניותו גם בדורות הבאים.

 

 

טעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה? במנגנון התגובות שבהמשך תוכלו להעיר על המאמר, לחשוף את טעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם חייבים להזדהות בשמכם האמתי אבל עליכם לספק כתובת מייל תקינה. את ההשמצות אבקש לשלוח לדף התגובות הכלליות. דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר, דרגו אותו ועשו לייק לדף האתר בפייסבוק.

 [א]             

ראו הסרטון הבא.

[ב]             

ראו הערך 'שלום דובער וולפא' בויקיפדיה

[ג]             

תודתי למר ספי לכנר שהפנה את תשומת ליבי לתמיכתו של הרבי בהכרזות על משיחיותו גם לפני שהנפגע באירוע המוחי.

[ד]             

ראו המאמר 'התכתבות עם חסיד מסור חלק ראשון'

[ה]             

ראו המאמר 'התכתבות עם חסיד מסור חלק שני'

[ו]             

ראה ההתכתבות עם הרב והרבנית ***

[ז]

בעת עריכתו האחרונה של המאמר -26 שנה.

[ח]             

ראה המאמר 'כיצד נגדיר מונותאיזם'

נקרא 9036 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

16 תגובות

 • קישור לתגובה שני, 16 יולי 2012 23:22 הוסף ע״י עדי אביר

  דרור,

  תודה על מכתבך וסלח לי אם הסגנון שלי פוגע בך. אני ספקני וציני מטבעי ואין לי כוונה לפגוע דווקא באמונות ודעות שאותם אתה מקדש.

  בכל מקרה, אני נמצא עתה בעיצומה של התכתבות מקיפה עם חרדי שמייצג בנאמנות את העמדה החרדית. כשאפרסם את ההתכתבות הזאת תינתן לך תשובה לכל שאלותיך.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 16 יולי 2012 23:14 הוסף ע״י עדו

  דרור ישראל, אביחי ושאר המגיבים הדתיים כאן:
  כן, ניסית להראות שמאחורי התורה שלנו עומדת אמת מוחלטת, אבל לא הצלחת.
  שיהיה ברור, גם אם הייתי מתווכח עם מוסלמי מאמין, איש הארי קרישנה או סיינטולוג, אני לא משלה את עצמי לרגע שהוא היה בשלב מסוים מרים את ידיו ואומר 'וואלה אתה צודק, אני מיד מפסיק להאמין בהבלים האלו' אנשים דתיים כנראה בנויים קצת אחרת ולא מדובר רק על דתיים במובן המקובל. הנה דוגמה טריה לאנשים שלא מוכנים לתת לעובדות להפריע להם:
  http://athologica.com/?p=1811
  אז שיהיה ברור לך דרור ולכל השאר. אתם לא מוכיחים כלום, שום דבר יותר ממה שמוכיח איש כת המוניס כשהוא חוזר על המנטרות שבהן האכילו אותו, בסך הכל אתם מסרבים להיכנע כשמראים לכם הוכחות חותכות שאתם טועים.
  זה לא הופך אתכם לצודקים יותר, אני לא רוצה לומר למה זה כן הופך אתכם, תחשבו לבד.
  פרופסור דן שכטמן זכה לאחרונה בפרס נובל לפיזיקה אחרי שבמשך שנים לעג כל העולם המדעי לתגלית שלו על 'קוואזי גבישים' (אגב, היה מדען בעל שם שעד סוף חייו סירב להכיר בתגלית, מה שמוכיח שקשיות עורף אינה נחלתם של דתיים דווקא). הנקודה היא שמדענים מסוגלים, כאשר מציגים בפניהם הוכחות משכנעות, לשנות את דעתם ולומר 'אם כך השתכנענו' וזה מדבר רק לזכותם.
  אין שום אמת מוחלטת מאחורי התורה שלנו, לפחות לא יותר ממה שיש מאחורי התורות של הרבה דתות אחרות בעולם. חז"ל היו אנשים כמוני וכמוך, לעיתים אמרו דברי חכמה נדירים ולעיתים פלטו הבלים כמו אנשים רגילים. רצוי מאד להכיר את המורשת של העם שלך, לטוב ולרע. לא רצוי להיתקע בעבר.

 • קישור לתגובה שני, 16 יולי 2012 22:28 הוסף ע״י דרור ישראל

  לעדי
  אבקש את סליחתך
  האמת היא שנסחפתי והתלהמתי מידי
  אתה צודק אך אין מטרתי לנצח במלחמה או כיוצא בזה.
  אך התחושה שקיבלתי ממך היא שחז"ל היו אנשים
  פרמיטיביים שמאמינים בצורה פאנטית צרי אופקים . ומוגבלים בתפישתם בגלל או עקב חוקי התורה.
  ניסיתי להראות (אומנם לא העמקתי מספיק (מצד מגבלות שבסיגנון הכתיבה הזה) וגם מצד דחף של נצחנות אני מודה.)
  ניסיתי להראות שמאחורי תורתינו הקדושה עומדת אמת מוחלטת. כיוון ששורשה ומקורה
  מהחיבור של העם שלנו לא-לוקות.
  חלק מהנצחנות הזו נבע מאופן הזיזול שלך במורשת האדירה של עמנו ובהשוואה שעשית לדתות או תורות אחרות וכל זה נראה לי אולי מחוסר העמקה או ידיעה. ואף הייתה ליתחושה שזה במכוון עמך הסליחה.
  אשמח באם נצליח ללבן שוב את הנושא והפעם אשתדל לנסח דברים בבהירות ובקצרה
  ידידך דרור ישראל

 • קישור לתגובה חמישי, 12 יולי 2012 15:19 הוסף ע״י עדי אביר

  דרור,

  עלית על השיטה הטובה ביותר להביס אותי. אני לא בנוי לקרבות התשה. אני נכנע.

  אם בכל זאת תרצה שאתייחס לדבריך, אנא נסח אותם בצורה שגם הדיוט כמוני יבין מה אתה רוצה להגיד.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 12 יולי 2012 12:08 הוסף ע״י דרור ישראל

  שוב ידידי
  שמחתי לדעת שאתה קלטת ב עינינים
  ה-א שמה שכתוב בתנ"ך אכן הוא אמת והראיה הרי אתה משתמש בכתוב שם להוכיח את הסתירה כביכול שיש . דהיינו שלפי הבנתך מהכתוב שם לא היה רצף של שישים ריבו שהעבירו את התורה בכל דור ודור.
  מעניין שחז"ל שכנראה קראו את הקטע הזה בתנ"ך החליטו להתעלם גם מעזרה ונחמיה שהמקור היחידי שלנו עליהם הוא גם מהתנ"ך
  הנך מביא שני הוכחות כביכול מתוך ספר של אגדות הזוי הרי אתה מחזיק עצמך כאדם רציונאלי. אז כנראה שאתה רוצה להגיד שאנחנו לוקחים מה שנוח לנו מתוך התנ"ך והנה ההוכחה שלך שישנו דבר אחד שמתעלמים ממנו ובעצם גם מהסיפורים שם על עזרה ונחמיה וכן בספר מלכים אתה לא אוחז זה רק בשביל להראות לנו את בורותינו.
  אז לידיעה כללית חז"ל לא הכניסו ספרים שלמים לתוך התנ"ך ועוד התקשו באם להכניס את ספרו הקדוש של שלמה המלך ספר קוהלתואת כל זה הם אינם מתבישים לגלות לנו.
  כמובן בגלל שהם לא שמו לב כל כך לכמה פסוקים בתנך שבה היו הוגים ועוסקים כל ימי חייהם ומדקדקים בכל מילה ומילה על מנת לפרשה כפי הרצון הא-לוקי אז בטעות כולם בלי יוצא מן הכלל לטמחקו כמה פסוקים .
  איזה פיספוס... ועוד אחר כך אומרים לנו שלא היה דור שלא העביר את התורה לפחות על ידי ששים ריבוא וההוכחה הניצחת ממה שכתוב באיזה ספר הזוי של אגדות (לשיטתך)
  אתןלך הוכחה פשוטה מאיש יקר כמוך לשמחתי נראה לי שהנך מקפיד לקרא את התורה ןחז"ל
  ומקיים את מצוות והגית בה והרי אתה שיך לעת עתה לאותו הסוג של אלה שמוזכרים בספר מלכים שהיו אז עובדי עבודה זרה אומנם הדת שהנך היום קשטר אליה בחרוף נפש היא סברת חלק מהמדענים שאינם מאמינים בבורא עולם ואתה נמצא כעת בדור שהמקדש לא בנוי ואין הקרבת קורבנות כמו קרבן פסח וכיוצא בזה ובכל זאת ראה כמה הינך מפרסם כבל ועולם את התורה באתרך נכון שהמטרה היא שלילית לעת עתה אבל כמאמר חז"ל "מתוך שלא לשמה יבוא לשמה" הבעיה היא שהעולם החרדי סובר שאתה לא לומד תורה ולא יודע את מצוותיה וכו' אבל בעצם התורה לא משה ממך
  עכשיו צא וחשוב בתקופת המלכים עם ישראל לא הולך בדרך ה ובעת ובעונה אחת פוסח על שני סעיפים הוא רואה את בית המקדש הוא יודע שישנו קרבן פסח הוא רואה כל יום את הקרבת קורבן התמיד. ההפתעה היא שהמלך שלכאורה אין לו כל מושג על התורה כמה פסוקים לפני כן מוזכר כאחד שהולך בדרכי ה כדוד אביו ועוד הפתעה לאחר מכן בהמשך הם הולכים אל חולדה הנביאה מאיפה היא צצה לנו ועוד לא סתם אישה כי אם נביאה שתפקידה להורות את דבר ה לעם ועוד כמה סתירות לכאורה באותו הפרק אז משם אתה מתאמץ להביא לי הוכחה לכן בהתאם אבקשך להביא את כל המפרשים המיתיחסים לקושיה שאתה מעלה ולא רק דעה אחת מהם
  על מנת שתהיה בחירה חופשית לקוראים וכמאמר חז"ל שמי שרוצה יבוא ויטעה

  לגבי הערה השניה שלך... אתה באמת חושב שהמדינה שלנו מתנהגת כמו שעם ישראל אמור להתנהג על פי המושג המקורי שממנו נשאלת המילה ציון? האם זו הציונות כפי שמוזכרת אצל חז"ל תראה כאשר מעוותים את שם הציונות ממקורו וקוראים לתהליך לא יהודי בעליל על פי המקורות כציונות או כמדינה הנוהגת על פי היהדות כמדינת ישראל. הרי על פי תורתנו הקדושה זו מדינת ארץ ישראל. והרי אתה מייחל ליום בו נהיה ככל הגויים ללא הדת היהדית ובעצם ללא דת כלל... ממה נפשך מה זה כל כך מרגיז אותך שאני מכנה את המדינה מדינת ארץ ישראל הרי אני הולך לפי שיטתך רק שאני מדייק בהגדרה ולא מעוות אותה הרי זו המטרה הכללית של הקמת המדינה על ידי הציונים (במרכאות) להקים לנו מדינה ככל הגויים כמו למשל אם אגיד מדינת ארצות הברית הרי לא תקום ותזעק על הגדרה זו. ההגדרה של המילה ישראל מקורה בתורה ששם זה המקור השורשי. ולמדן כמוך הרי יודע למה התכוונה התורה בהגדרה של ישראל . ...במטותך מנייכו אז אל תצא מהכלים. נכון אני לא ציוני כמוך ולא רוצה להיות ציוני בהגדרה שלך. אני מאותם ציונים אותם האבות שלי ושל כל העם הזה שיחלו לבא לציון ולבנות את המקדש ולעבוד את ה' כראוי ללא עול הגויים.. ראה את תפילתם שהתפללו אלפי שנים היא תעיד מה היא הציונות האוטנתית לא איזה משהוא מזוייף אשר לו אתה קורא ציוני
  נכון לפי ההגדרה שלך אני אולי לא ציוני כמוך. אך אצלי הציונות מתבטאת בזה שארץ ישראל היא מקום קדוש לעם ישראל עם שנבחר על ידי בורא העולם שנתן לנו את הארץ מרצונו ולא בכחינו ועוצם ידינו. אני שייך לאותם הציונים שישבו במשך אלפי שנות גלות בארץ ישראל גם כשלא הייתה מדינה.
  אני לא אוחז במדינה הזאת כציונית בדיוק כמו שאתה באמת לא אוחז בזה וההוכחה לזה המלחמה שלך בדת ישראל אותה הדת הציונית שהחזיקה את עמנו כעם אלפי שנים ובגלל הרצף הזה אתה חי כעת בארץ ישראל.
  הייתי מציע לך גם כן לדייק ולשיטך יותר ממני לקרא למדינה בשמה הבין לאומי הנכון ולא בשם המושאל מהדת שלנו כך לפחות תהיה ישר עם הדרך שלך קרא למדינה בשמה המלא והמדוייק מדינת ארץ ישראל.
  ועכשיו אחרי הכל אבקש את מחילתך על התוקף בו אני כותב האמת שאין כוונתי להתנגח כי אם להביא דברים על דיוקם לפי דעתי ויש פעמים שהדבר נשמע תקיף מאד לכן אבקש את התנצלותי
  בידידות דרור

 • קישור לתגובה חמישי, 12 יולי 2012 09:13 הוסף ע״י עדו

  ואני חוזר ומזכיר כאן לכולם: בתורה עצמה בספר מלכים ב פרק כ"ב מסופר על ספר התורה שמצא שפן הסופר והראה ליאשיהו שבתגובה קרע את בגדיו והורה להפיץ את הדברים בקרב העם. אותו סיפור חזר על עצמו עם עזרא ונחמיה. אין לנו מישהו אחד שהעלה את המאורעות על הכתב אלא ספר שבו כתובים דברים שרוב העם כלל לא יודע.
  סתם בשביל הקטע, מה באמת כתוב שם? כתוב שמשה עלה להר. שהיה הרבה אש ועשן ושהקפידו להרחיק את כולם מההר. כלומר במקרה הכי טוב עדיין מדובר באיש אחד שעלה לבדו להר געש פעיל וחזר אחר כך עם לוחות הברית.
  אגב. כולכם פיספסתם את המושג : " מדינת ארץ ישראל" שהחב"דניקים משתמשים בו. אין מדינה כזו וחב"ד הם אנטי ציונים אם כי הדוד החרדי שלי אמר לי שהם 'כנראה' יהודים.

 • קישור לתגובה חמישי, 12 יולי 2012 03:05 הוסף ע״י מתן

  עדי,

  תודה, רק עכשיו הבנתי מה הטענה שלך ואיך העובדה שיש כוכבים רחוקים ביותר אומרת שלא ניתן לתאר את המציאות כמערכת גיאוצנטרית.

  נשאר רק לבדוק אם זה מוסכם.

 • קישור לתגובה חמישי, 12 יולי 2012 01:54 הוסף ע״י עדי אביר

  גדי,

  מסכים לכל מילה אבל הייתי מוחק את המילה שעמום מהמשפט 'שעמום וחמדנות הם המתכון המושלם ליצירת דתות וזרמים'. הניסוח קולע ומדוייק. נהנתי לקוראו.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 12 יולי 2012 01:50 הוסף ע״י א. מינצקובסקי

  כולם לחצי על הכפתור הירוק?
  גם הקראים? גם השומרונים? גם האיסיים (שהתנ"ך שלהם היה אחר)? גם הצדוקים? גם אלה שהסמיכו את שבתאי צבי?

  עדויות בכל זאת לא הבאת, רק אגדות. וכדי לטעון להתגלות אלוהית ולהעברת כל הידע האנושי בארבעים יום לאדם אחד, חביבי, בשביל זה צריך קצת יותר מ*אפס* ראיות.

  לגבי אפלטון: שאלת שאלה יפה, ויש לך נשמה גדולה, איפשהו שם למטה, מתחת לערימות השטויות שדחסו לך לתוך למוח.

  יש מקורות רבים לקיומו של אפלטון, אבל העיקר פה הוא שמה שחשוב באפלטון הם הרעיונות שהוסיף לעולם. המחשבות הנוספות שעזר לרבים לחשוב, לרבות רבים מחכמינו זכרונם לברכה, שאכלו בסתר מידו ואז ברבים קיללו את חוכמת יוון.

  אבל בוא נגיד שכל כתביו מהמאה ה-5 לפני ספירתם זויפו, ומישהו אחר כתב אותם וחתם "אפלטון". אז מה? אז המישהו האחר הזה הוא אפלטון. אחרי הכל מדובר בבני אדם.

  מה אם זייפו את הסיפור הזה על הר סיני, ובמקום המיליונים שלך היו שם רק שלושים זקנים טיפשים בשמלות, שהחליטו לזייף ספר? מה אם הם לא היו שם, אלא היו כבר בארץ ישראל, והתחילו להפיץ את הזיוף שם? האמת? גם אז זה לא כזה נורא. התנ"ך הוא עדיין ספר נפלא. לא קרה שום נזק. אחרי הכל, מדובר בבני אדם.

  בני אדם, דרור ישראל.

 • קישור לתגובה חמישי, 12 יולי 2012 01:18 הוסף ע״י גדי

  הקלף הכי נפוץ שהמחב"תים שולפים כראיה ל-"נכונות" הדת היהודית הוא הטענה המגוחכת הבאה: "כל העם, מיליוני אנשים, ראו את מעמד הר סיני, ואי אפשר להתכחש למיליוני עדויות". מובן שישנו כאן כשל לוגי: אין מיליוני עדויות. יש ספר עתיק שבו כתוב שמיליוני אנשים ראו כך וכך. גם אני יכול לכתוב ספר, שבו כתוב כי 7 מיליארד איש נכחו באירוע כזה וכזה, ולהפיץ את הספר להמונים. אם מישהו יקנה את התרמית הזו, לא ניתן לחזות אילו מסורות הוא יפתח בנוגע לאותו אירוע דמיוני. הקדמונים לא ניחנו בחשיבה מדעית-ביקורתית, ולא היה קשה להם להאמין שלפני מאות שנים, איזה משה מיתולוגי אחד הוציא אותם ממצרים. הקדמונים האמינו בהמון דברים שונים ומשונים.

  עכשיו השאלה המתבקשת היא, למה *בכל זאת* שמישהו בכלל יאמין לשטויות כאלו. כאן המחב"תים שולפים את הקלף השני החביב עליהם: "וכי יעלה על דעתך שאב ישקר ביודעין לבנו?". גם כאן ישנה הונאה: אין הוכחה שאב באמת סיפר לבנו את סיפור יציאת מצרים. מנגד, הורים רבים מספרים לבניהם מגוון רחב של סיפורים: הורים נוצרים בוודאי אינם שקרנים, וכך גם מוסלמים, הינדים, וכד'. הם לא משקרים, פשוט גורמים למיניהם הטעו אותם. מסורת ניתן לפברק: לבני אדם יש נטייה להאמין לרכילויות, במיוחד אם המלך והכוהנים משמיעים אותן, ובמיוחד אם רוב הציבור הוא אנאלפבית וללא השכלה מדעית ו/או חשיבה ביקורתית מודרנית. בפועל, רוב עם ישראל היה אנאלפבית -- פחות מ-3% ידעו קרוא וכתוב. אלו שהחזיקו את התורה שבכתב, יכלו לכתוב בה ככל שעלה על רוחם (ואף אחד לא היה יכול לבקר את ההשתוללויות הגראפיות שלהם), ולהפיץ בשם המלכות איזו מסורת בעל פה שהם חפצו.

  העם, שלא היה מודרני ובעל חשיבה ביקורתית, היה בולע את הסיפורים שסופרו לו. אם במשך מאות שנים, המלכות והכהונה טענו שעם ישראל יצא ממצרים, אז מי יתווכח? כך סיפורים ש*אולי* היה בהם שמץ של אמת, נופחו מעל לכל פרופורציה לכדי המיתולוגיה היהודית כפי שהיא מוכרת לנו מסוף ימי בית שני. אגב, זה חשוב לציין שכת קומראן טענה בכתביה שהזרם הפרושי הוא חדשני, בעוד שאנשי כת קומראן הם הם מייצגי המסורת האותנטית. זה דומה לסוגיה של השומרונים. ככה זה, שעמום וחמדנות הם המתכון המושלם ליצירת דתות וזרמים.

  לסיכום העניין: אין מיליוני עדויות. אין מסורת שעברה מאב לבן. היו גורמים אינטרסנטיים שדאגו לפתח מסורות מיתולוגיות מסוימות בקרב האוכלוסייה הבורה, לכתוב ספרים בהתאם (אין פיקוח חיצוני, הציבור אנאלפבית. גם הגישה הציבורית לכתבים התפתחה מאוחר יחסית, כשהמסורת הרשמית כבר הייתה מקובלת פחות או יותר על כלל העם), ולבטל מסורות אחרות שלא תאמו לאידיאולוגיה הרשמית של האוחזים בעט מטעם המלכות.

 • קישור לתגובה חמישי, 12 יולי 2012 00:43 הוסף ע״י עדי אביר

  דרור יקירי,

  הניסוי שלך אולי אינו דמיוני אבל המסקנות שאתה מסיק ממנו הן הזויות לחלוטין. אתה מציע שנעלה בדעתנו את האפשרות שבאמצע הניסוי אותו אדם ששמע את הקול השקט שציווה עליו לתעד את האירוע לוקח מחשב נייד ומתקתק הכול בצורה מדויקת להפליא. האם זה מה שקרה במעמד סיני? האם הדברים תועדו על מחשב נייד? נעזוב את השאלה הטיפשית, האם יש בידנו איזה שהוא מסמך מאותה התקופה? לוחות הברית? שבבים? משהו? כמובן שלא. יש לנו רק סיפורים שאיש אינו יכול לערוב למקורם או לנכונותם. אנחנו לא יודעים אם מנהל הניסוי הקריא את התיעוד, אם הוא ביקש ללחוץ על כפתור ואם כולם בחרו בכפתור הירוק דווקא. אנחנו לא יודעים כלום מעבר לסיפור שמישהו שילב בספר שדומה במהותו להרבה ספרים אחרים שמכילים סיפורים לא פחות דמיוניים והזויים. זה לא משנה כמה אנשים לחצו על הכפתור הירוק בסיפור, המספֶּר הרי היה יכול לנקוב בכל מספר שרק רצה, ובכלל זה במספר הגיוני יותר שלא היה מחייב שני מיליון אנשים צועקים וצורחים לשמוע את משה מתרגם בקולו את הדברות להמון שלבטח כיסה לא מעט קילומטרים רבועים. השאלה היא כמה עדויות יש לנו מחוץ לספרי התורה והמספר הזה הוא בדיוק אפס. אין לנו אף עדות אמינה אחת שאינה תלויה בסיפורים של בעלי עניין אינטרסנטיים שנורא רצו שכולם יאמינו שהאל שלהם ציווה בקולו להישמע להם ולדאוג לרווחתם.

  מאז הגענו לארץ הקודש לאחר ההליכה במדבר ויציאת מצרים היו תקופות מאד ארוכות בהן עם ישראל לא חגג חג הנקרא חג הפסח ולא העביר את סיפור יציאת מצרים בעת ובעונה אחת מדור לדור ושבהן ספר התורה לא הועבר ולא נלמד אצל אלפים ויותר במשך כל השנים ללא שינוי. אלו הם סיפורים שאתם מספרים לעצמכם ואין להם שום ביסוס עובדתי. למעשה, התנ"ך עצמו מעיד נגדכם: בספר מלכים ב' כג:כא-כג כתוב:
  'וַיְצַו הַמֶּלֶךְ אֶת כָּל הָעָם לֵאמֹר עֲשׂוּ פֶסַח לַיהֹוָה אֱלֹהֵיכֶם כַּכָּתוּב עַל סֵפֶר הַבְּרִית הַזֶּה. כִּי לֹא נַעֲשָׂה כַּפֶּסַח הַזֶּה מִימֵי הַשֹּׁפְטִים אֲשֶׁר שָׁפְטוּ אֶת יִשְׂרָאֵל וְכֹל יְמֵי מַלְכֵי יִשְׂרָאֵל וּמַלְכֵי יְהוּדָה. כִּי אִם בִּשְׁמֹנֶה עֶשְׂרֵה שָׁנָה לַמֶּלֶךְ יֹאשִׁיָּהוּ נַעֲשָׂה הַפֶּסַח הַזֶּה לַיהֹוָה בִּירוּשָׁלָם.' ובספר נחמיה ח:יד-יז כתוב: 'וַיִּמְצְאוּ כָּתוּב בַּתּוֹרָה אֲשֶׁר צִוָּה יְהֹוָה בְּיַד מֹשֶׁה אֲשֶׁר יֵשְׁבוּ בְנֵי יִשְׂרָאֵל בַּסֻּכּוֹת בֶּחָג בַּחֹדֶשׁ הַשְּׁבִיעִי. וַאֲשֶׁר יַשְׁמִיעוּ וְיַעֲבִירוּ קוֹל בְּכָל עָרֵיהֶם וּבִירוּשָׁלִַם לֵאמֹר צְאוּ הָהָר וְהָבִיאוּ עֲלֵי זַיִת וַעֲלֵי עֵץ שֶׁמֶן וַעֲלֵי הֲדַס וַעֲלֵי תְמָרִים וַעֲלֵי עֵץ עָבֹת לַעֲשׂת סֻכֹּת כַּכָּתוּב. וַיֵּצְאוּ הָעָם וַיָּבִיאוּ וַיַּעֲשׂוּ לָהֶם סֻכּוֹת אִישׁ עַל גַּגּוֹ וּבְחַצְרֹתֵיהֶם וּבְחַצְרוֹת בֵּית הָאֱלֹהִים וּבִרְחוֹב שַׁעַר הַמַּיִם וּבִרְחוֹב שַׁעַר אֶפְרָיִם. וַיַּעֲשׂוּ כָל הַקָּהָל הַשָּׁבִים מִן הַשְּׁבִי סֻכּוֹת וַיֵּשְׁבוּ בַסֻּכּוֹת כִּי לֹא עָשׂוּ מִימֵי יֵשׁוּעַ בִּן נוּן כֵּן בְּנֵי יִשְׂרָאֵל עַד הַיּוֹם הַהוּא וַתְּהִי שִׂמְחָה גְּדוֹלָה מְאֹד.'

  אני בטוח שהרבנים שלך יודעים כיצד לתרץ את שני הקטעים המביכים הללו אבל כאן לפחות יש לנו עדות מתקופה יחסית מאוחרת ולא מיתוסים שהיו אמורים להתרחש שש מאות ושבע מאות שנים קודם לכן.

  באשר לסוקרטס ולאפלטון. אכן החוקרים נתקלים לפעמים בדמויות שאת קיומן בפועל הם אינם מסוגלים להוכיח אבל סוקרטס ואפלטון אינם נמנים עימהם. בידינו ספרים רבים שנכתבו על ידי אפלטון והוא וסוקרטס הוזכרו פעמים רבות בספרים של אחרים ולכן איש אינו מפקפק בקיומם. כשתביא לי אזכורים חוץ מקראיים שמתייחסים למשה אני אשמח לשקול את האפשרות שדמות כזאת אכן הייתה קיימת מחוץ לדמיונו של איזה בעל עניין אינטרסנטי. עד אז אשאר ספקן ואדבוק בדעתי ששני מיליון איש לא יצאו ממצריים ולא יכלו להסתובב במדבר הצחיח במשך ארבעים שנה ולכן הם ממילא גם לא קיבלו את התורה ולא כבשו את ארץ ישראל.

  אם אתה באמת מעוניין להרחיב את ידיעותיך בנושא אני ממליץ על ספריו הנפלאים של פרופסור ישראל פינקלשטיין. הפניות אליהם תמצא בערך שהוקדש לו בויקיפדיה. כשתקרא אותם תגלה שאין לנו אפילו בדל של ראיה ארכיאולוגית לכך שהארץ נכבשה בימי יהושע או שמלך בשם שלמה 'הָיָה מוֹשֵׁל בְּכָל הַמַּמְלָכוֹת מִן הַנָּהָר אֶרֶץ פְּלִשְׁתִּים וְעַד גְּבוּל מִצְרָיִם' (מלכים א' ה:א).

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה רביעי, 11 יולי 2012 20:53 הוסף ע״י דרור ישראל

  ידידי
  ידידי ידידי
  ישנם הרבה נסוים מדעיים שבהם לקחו קבוצת אנשים לבחון בכל מיני מצבים קבוצה אשר בה היה צורך לבדוק תרופה או כל מיני בדיקות לניסויים שונים ומגוונים.ןהגעו למסקנות גם לפי עדותם של אותם האנשים בקבוצה.
  ועכשיו אתאר לך ניסוי דמיוני אך לא הזוי
  הכניסו קבוצה גדולה מאוד של אנשים נשים וטף למתחם
  גדול כאשר במתחם הזה הביאו אותם לפני מעמד מרשים קולות ברקים האדמה רועדת אש מתלקחת
  נשים שהיו באותו ניסוי צרחו מפחד גברים שהיו בניסוי צעקו כנגד עושי הניסוי שיפסיקו אותו מיד ניסו להגן על הנשים בכפות ידיהם.
  הילדים צרחו אף הם
  בקיצור אנדרלמוסיה ,
  רק אחד מהם משום מה לא התרגש הוא ראה והבין שעושי הניסוי מנסים אותם הסתכל על כל פרט
  ואז הוא שמע קול שקט אומר שם מתוך איזה מיקרופון "תתעד את המאורע" כעת הוא לוקח מחשב נייד ומיד מתקתק הכל פרט בפרטות מדויקת להפליא
  פתאום נגמר הניסוי כשם שהתחיל
  יוצאים כולם ומושבים בתוך אולם ענק שם מביאים את התיעוד לפני מנהל הניסוי הוא עומד על במה לפני כולם ומקריא להם את התיעוד היחיד של המאורע ואז
  הוא מבקש מכל הנוכחים שהיו ללחוץ על אחד הכפתור שלידם אם אכן כך היה הדבר נא ללחוץ
  על הכפתור הירוק ואז הוא אומר ואם
  טעיתי? עיוותי? השמטתי? סילפתי? שכחתי? הולכתי שולל? לא הבנתי? לא הצגתי תמונה מלאה?
  ללחוץ על הכפתור האדום
  כולם ללא יוצא מן הכלל לחצו על הכפתור הירוק

  עכשיו השאלה הנשאלת היא כמה עדויות יש כאן?
  האם לא ככמות האנשים שלחצו על הכפתור הירוק
  או שמא רק איש אחד מעיד
  מאז הגענו לארץ הקודש לאחר ההליכה במדבר ויציאת מצרים חוגגים עם ישראל חג הנקרא חג הפסח ומעבירים את סיפור יציאת מצרים בעת ובעונה אחת מאות אלפי משפחות מדור לדור עדות של מאות אלפים מידי שנה בשנה,
  ספר התורה מועבר ונלמד גם כן אצל אלפים ויותר במשך כל השנים ללא שינוי
  נכון נכון לא היה אז וידאו
  ולא תלת מימד אבל על אותו עיקרון אפשר לומר שאיש בשם אפלטון לא היה קיים לעולם ואף על פי כן לא היה הכל המצאה של קבוצת אנשים שנלחמה אז כנגד תנועת הדת הם רק המציאו שם של איש כזה
  שאנשי המדע לעתיד יאמינו בדמות אגדתית
  ואני מניח שאתה חושב לעצמך כעת איזו שטות הוא אומר איזו המצאה טיפשית הרי אפשר להוכיח בפשטות שאפלטון היה
  אבל איש כמו משה זה לא הגיוני מתן תורה זה לא הגיוני
  עשרת הדיברות זה לא היה הכל אגדות
  עם ישראל זה אגדה דמיונית הרי העם הזה כל כולו שבטים נודדים במדבר שהחליטו להמציא דת שכולם יסכימו אתה בכדי לאחד את כוחותיהם כולם בוודאי הסכימו על זה וגם שכנעו את צאצאיהם להאמין בזה וכל זה בתוך זמן קצר של ארבעים שנה
  אף אחד לא שינה את דעתו שמתן תורה לא היה נכון היו כאלה שהתנגדו למשה אך ראה זה פלא התורה לא מתבישת לגלות לנו את זה
  ועכשיו לשאלה הבאה עדויות של מדענים ממתן תורה
  עם עם ישראל יצאו ערב רב בהניח שמתוך עם ישראל לא היו מדענים אז בקרב הערב רב בוודאי היו
  ומי הם אותם אנשי מדע
  ובכן הם אותם אלו שתכננו למופת את המבנים במצרים הספינקס והפרמדות
  אותם אלה שהיו בזמנם סוקרים את מבנה הכוכבים בחלל ועל פי זה העמידו את פסלהם
  ואותם אלה שהבינו איך אפשר לחנות גופות של בני אדם למשך אלפי שנים שאפילו המדענים של היום לא יודעים איך המדענים של אז ידעו לעשות זאת
  ןמכיוון שהנך רוצה את תגובתם בנפרד של כל מדען ומדען
  תחילה אשמח באם תראה לי עדות בכתב של כל אחד ואחד שהכיר איש בשם אפלטון
  ולא איזה ספר מודפס ויתרה מזה אל תביא לי את כתב ידו הרי גם דבר כזה אפשר לפברק


  אנשי שכל זה אחד כמו האומן הידוע שעל שמו נקרא בית ספר לאומנות הרי הוא בצלאל ויחד עמו כל שאר האומנים
  אנשי שכל הם אלה ששקדו ולמדו תורה אלוקית במדבר הם אלה שהמשיכו את העדות למשך אלפי שנים אחר כך ...הם אלה שגרמו לרוב העולם להאמין בא-ל אחד שברא את העולם גם אם זה נראה לך שאין בזה שכל. הרי צריך הרבה מאד שכל להשפיע על רוב העולם לשנות את דעתו מעבודה זרה לאמונה בא-ל אחד
  על זה נאמר היא חכמתכם ובינתכם לעיני העמים
  ואם ברצונך לומר שאנשי שכל מדובר על אנשי מדע כמו שיש בכמה מאות שנים אחרונות או אולי מאז יוון ואתונה מתמתיקה דמוקרטיה וכיוצא בזה אלה הם אנשי השכל,
  אז אם יש להם כל כך הרבה שכל איך זה שבמאות שנים לא גרמו לרוב העולם לשנות את דעתם לאמונה בתורה אולי הם לא כל כך אנשי שכל,
  ואם מדובר באנשי שכל אנשים הידעים כיצד להלחם בקרבות
  אז צא ולמד את ספר יהושע
  רצית ראיות של ממש אבקשך גם אני להביא לי ראיות
  פחות קשות
  א
  על הדמות הדמיונית שהמציאו היוונים בשם סוקרטס
  על אפלטון שכך כתוב עליו בוויקפדיה " דיאלוגים וכתבים אחרים שמסורת כתבי-היד מייחסת אותם לאפלטון, אבל רוב החוקרים בטוחים שחלק מהם לא נכתב בידי אפלטון, ולגבי אחרים, עדיין הדבר שנוי במחלוקת בין המומחים." ועוד "בניגוד לסוקרטס, אפלטון העלה על הכתב את השקפותיו הפילוסופיות והשאיר מספר מכובד של כתבי-יד. הוא הושפע רבות מיחס האתונאים לסוקרטס, וחלק ניכר מעבודתו המוקדמת הוקדש ..."
  אין שום הוכחה שאיש כזה היה קיים לא סוקרטס הדמיוני ולא אפלטון תלמידו ולא סיפור חייהם
  השאלה שאשאל אותך עכשיו
  האם ברצונך שאמלא לך את הדף בשמות של אנשים שאתה בטוח שהיו קיימים ואין לך שום הוכחה על זה מדענים אנשי שם
  נו ברצינות תסתכל סביבך סביב מציאות ארכאולוגיות ששלב אחרי שלב מוכיחות את ההיסטוריה היהודית בארץ אותם אלו שנכנסו לארץ
  והם הם אלו שהביאו אתם את התורה מהמדבר לאחר יציאת מצרים הם הם אלה המאות אלפי פיות המעידות בכל יום פעמים ביום את הפסוק הכתוב בתורה
  "שמע ישראל ה' א-לקינו ה' אחד"

 • קישור לתגובה רביעי, 11 יולי 2012 19:06 הוסף ע״י א. מינצקובסקי

  דרור, אתה מתאר משהו מרתק: עדויות שונות, ממקורות שונים, ותיעודים שונים זה מזה שמתארים את אותו הדבר:

  "אך כאשר מדובר בעדות של מליוני בני אדם מסוגים שונים חכמים מדענים אנשי סכל ואפילו עובדי עבודה זרה המתעדיםאת הארוע של נתינת התורה"

  אין לי ספק שאתה לא מתכוון לפרטים מאותה האגדה, שמופיעים באותו הספר - אלא למקורות רבים, שונים, מוצלבים ואמינים.

  תוכל לספר לי מה הם?

  איזה מדענים היו במעמד הר סיני ותיעדו אותו, והיכן אני יכול למצוא את עדותם הנפרדת?
  איזה אנשי סכל היו במעמד הר סיני והיכן עדותם?
  איזה עובדי עבודה תיעדו את מעמד הר סיני והיכן עדותם הנפרדת שלהם? (אתה בוודאי לא מתכוון פשוט לעצם זה שבספר שלך יש אגדה על חטא העגל, נכון? אתה מתכוון לעדויות, לראיות של ממש! איפה הן?)

 • קישור לתגובה רביעי, 11 יולי 2012 16:44 הוסף ע״י דרור ישראל

  לידידי
  עדי אביר
  ראשית הייתי שמח מאוד באם הגאולה החלה ב1948
  עם קום מדינת ארץ ישראל אך לצערי הבנתי את דברי חז"ל אחרת שמתארים את הגאולה האמתית והשלמה באופן שונה הכוללת בתוכה פרטים שלמים שעדיין לא התקיימו אך כמו כל אחד דעתנו שונות לגבי זה וגם דעת הרבנים משתנה מצד אופן וזווית לימודם של התורה ובזה מתבטא היופי והיחוד של כל העוסקים בתורה.

  לכן דבריך אינם מרגיזים אותי כלל כי במקום שלך כבר הייתי לפני שנים רבות אז נראה לי שאני מסוגל להבין אותך.
  לשיטתך הרבי מליובבוויטש הסתלק כך שבמקרה זה הוא אינו יכול להגיב על דבריך שהוא טעה לגבי דברים מסויימים . חבל שבזמנו לפני למעלה מעשרים שנה לא שטחת לפניו את טיעוניך נראה לישהוא היה מתייחס אליהם בשיא הרצינות כפי שעשה זאת עם אלפים אחרים (ראה את איגרת הקודש שכתב)

  אך בכל זאת אשתדל לענות לך על מה שבעיניך הוא טעה לגבי דברים מסוימים ,
  אני מניח שאלו סברות שאתה חושב שהן הנכונות והוא סובר אחרת על זה איני חושב שאתה יכול לקבוע כטעות אלה כאדם שאינו סובר כמוך ודעותיו שונות משלך,
  ייתכן שבדברים יותר מעשיים בהם הוא אמר קבע את תוצאות המעשים ושם הוא טעה התוצאות היו הפוכות למה שהרבי אמר
  בכל אופן איני מצליח להבין בדיוק היכן טעותיו של הרבי ועמך הסליחה אשמח אם תדייק יותר
  ומראש אני אומר לך שלא מחייב שתהיה לי תשובה על כל דבר שכן חכם אומר גם על מה שאינו יודע פשוט שאינו יודע
  לגבי מנין שנות דור ישנם החולקים על מניין זה
  אך לגבי המלך המשיח אני מאמין שהוא יופיע היום

  לגבי ההשוואה שלך של דתות אחרות לדת ישראל כביכול כהמצאה הרי במעמד הר סיני עמדו כמה מליוני בני אדם חוו והעבירו זאת מדור לדור בתוך תורה שאם אות אחת בה חסרה הרי היא פסולה ללא שינוי כלל של אלפי שנים
  הרי זה עיוות התמונה
  זה פשוט יותר גרוע מלהגיד שההוכחה שגילו המדענים שישנו חלקיק היגס היא שקר וגיבוב דברים. הרי בניסוי זה ישנם מדענים בודדים המגיעים אולי לכמה אלפים שאפילו לא חזו את הנתונים בעצמם הם פשוט מאמינים לכמה עשרות מדענים שנתנו להם עדות ויתכן עדות שקר סתם שרטוטים ואיזה הרצאה עם סירטון תלת מימדי שעשו במחשב הרי זה כנראה לדעתך ברור כשמש
  בעוד שבוודאי היו עליהםלחצים כלכליים לצאת לעולם ולדווח מה שדיווחו
  אך כאשר מדובר בעדות של מליוני בני אדם מסוגים שונים חכמים מדענים אנשי סכל ואפילו עובדי עבודה זרה המתעדיםאת הארוע של נתינת התורה כל זה סתם דמיון

  נו תהיה רציני
  להשוות את דתינו לאחד שעשה כמה ניסים והמציא דת משלו
  או לאיזה חולה נפילה כלשון הרמבם על מוחמד
  ולגבי הרבי הרי הרבי לא שינה מאומה מחוקי תורתנו הקדושה אלא אף הגביר את ההתקשרות של עמינו והעולם עצמו לתורת ישראל

 • קישור לתגובה רביעי, 11 יולי 2012 02:02 הוסף ע״י עדי אביר

  דרור ידידי,

  הרבי מליובביטש יכול לקבוע מה שהוא רוצה אבל כשם שהוא טעה לגבי דברים אחרים הוא טועה גם לגבי הקביעה שאנחנו הדור האחרון לגלות וראשון לגאולה. הגאולה התחילה ב-1948 ואין לה שום קשר למשיח שקר זה או אחר.

  אני מניח שדברי מרגיזים אותך וצר לי, במיוחד כשאתה מקפיד לשמור על שפה נקיה והתייחסות מכובדת, אבל כפי שאתה אמרת בעצמך: 'משך הזמן לבחון זאת הינו קצר מאוד אז כדאי לך להיות מוכן שכן גם אתה תזכה לראות זאת'. בשלב מסויים שנינו נדע אם הרבי באמת היה נביא ומשיח או סתם מוליך שולל שהרס את חייהם של אלפי בני נוער שהשחיתו את שנותיהם היפות ביותר על הזיות ואמונות סהרוריות.


  מתי לדעתך נוכל להתחיל לסכם? כמה הם מניין שנות הדור? עשרים וחמש שנה? שלושים שנה? הרבי שלכם מת לפני 18 שנה. האם תסכים איתי שב-2024, לכל המאוחר, יסתיים גם הדור השביעי לגלות וגם מה שאמור היה להיות הדור הראשון לגאולה? האם ב-2025 תסכים לוותר על כל האמונות ההזויות ולחזור לקרקע המציאות או שעד אז כבר תשתכנע בסיפורים שרבני חב"ד יתחילו למכור לך: שהדור אינו בשל, שעוולות הציונים מעכבות את פעמי המשיח, שלמשיח יש משימות חשובות וברגע שהוא יתפנה הוא מייד יגיע גם אלינו וכו'?

  ועתה לישו: על פי הברית החדשה היו אלפים רבים שהאמינו במשיחיותו. תורתו החלה להתפשט מייד לאחר מותו וכמה עשרות שנים אחר כך כבר היו לא מעט קהילות של 'תנועת ישו'. תורתם של ממשיכי דרכו היא אמנם המצאה אבל לא יותר מאשר כל תורה דתית אחרת, למשל תורת החסידות שהומצאה על ידי הבעל שם טוב, תורת חב"ד שהומצאה על ידי רבי שניאור זלמן מלאדי ותורת המשיחיסטים שמאמינים שהרבי עדיין חי בגופו. כשמגיעים לדתות אף אחד אינו מרגיש מחוייב לאמת ההיסטורית ולמעשה כל אחד ממציא סיפורים כיד הדמיון הטובה עליו. אנחנו יכולים לוותר על ההיגיון שלנו, להתמכר לסיפורים הללו ולאמץ את האמונות שנוחות לבעלי העניין או לחליפין, אנחנו יכולים להתבונן סביבנו, לראות שכל המאמינים, מוסלמים, נוצרים, הינדים, יהודים וכו' דבקים בדת לתוכה הם נולדו, או שלתוכה איזה מטיף כריזמטי שיכנע אותם להצטרף, ולהבין מכך שהאמונות הדתיות שלנו הן מקריות לחלוטין והן אינן נכונות יותר או פחות מהאמונות של כל דת אחרת.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 10 יולי 2012 23:26 הוסף ע״י דרור ישראל

  ידידי היקר
  בניתוח המדהים שלח אכן יצרת כמה עיוותים קטנים אך משמעותיים

  הרבי מליובביטש קובע שאנו הדור האחרון לגלות וראשון לגאולה ולכן משך הזמן לבחון זאת הינו קצר מאוד אז כדאי לך להיות מוכן שכן גם אתה תזכה לראות זאת
  לא כאצל ישוע שדתו הרחיקה יהודים מקיום התורה והמצוות הרבי מליובבוטש פועל לקרב לקיום התורה והמצוות
  הרבי הקים תנועה אדירה הפרושה על כל קצוות העולם במשך היותו גלוי בעולם
  מה שאין כן אצל ישוע שהיו לו כמה אוהדים וגם תורתו שהיא בעצם ההמצאה של אלו שבאו אחריו החלה להתפשת בעולם מאה שנה לאחר שמת

  הקטע הבא העתקתי מהכתבה שלך

  בתחילה הוא כרך את המוצר המשיחי החדש עם הרבה מושגים מרחיבי לב שנמצאים בליבו של הקונסנזוס הדתי: 'מסורת', 'כבוד האדם', 'ישראל סבא', 'תורה מסיני', 'שורשים', 'חסד', 'נתינה', 'עזרה לזולת'

  אין זה בתחילה אלה גם כעת ובייתר שאת מושגים אלו כרוכים במשנת החסידות מאז הבל שם טוב הקדוש
  ושנית המושג המשיחי הוא גם חלק מהקונסנסוז הדתי והוא אחד מעיקרי האמונה כך שאתה מעוות ומפריד בדבריך מושגים או פשוט לא שמעת על י"ג עיקרי האמונה של הרמב"ם
  ועוד ונוסף לכל אני שמח מאוד שהנך מקיים פסק בהלכה שמביא הרמב"ם בסוף הלכות מלכים פרק י"א הלכה ד" בסופה
  ברצוני להתנצל בשם כל אלה הנושאים את שם חב"ד ושפנו אליך בשפה גסה ובוטה אין זו הדרך שבה פנה הרבי לאנשים הוא כיבד את הבריות כידוע
  ובמקרה זה הם אינם מיצגים את שיטתו של הרבי

התגובות האחרונות