Skip to content

1VSDAT

Open menu
שישי, 17 ספטמבר 2010 14:57

התחמקות חב"ד מדיון פומבי

דרג מאמר זה
(5 מדרגים)

בשעתו שלחתי לרב יוסי גינזבורג, ראש ישיבת החוזרים בתשובה של חב"ד ברמת אביב,  הזמנה לדיון בתקוה שאוכל לדון עימו בפומבי בתורתה של תנועת חב"ד. השתלשלות הפרשה היא לא רק מעניינת אלא גם פוקחת עיניים וניתן ללמוד ממנה על קנאותם של חסידי חב"ד ועל מאמציהם להסתיר את תורתם מכל מי שעלול להבין את האיוולת והסכנות שטמונים בה.

 

 

 

                                                                                                             12.5.2010 

 

לכבוד הרב חיים יוסף גינזבורג

ראש מוסדות ישיבת חב"ד ליובאוויטש רמת אביב

רחוב טאגור 32

ת.ד 39707 רמת אביב

 

 

כבוד הרב,

 

                                       הנדון: הזמנה לדיון פומבי

 

 

בשיחות עם אברכי ישיבת חב"ד ברמת אביב גיליתי שמישיבתך יוצאות האמירות הבאות:

 

*

הארץ נמצאת במרכז היקום והשמש סובבת סביבה.

 

 

 *

את הארץ מקיפים אחד או יותר רקיעים קשיחים הנקראים לעיתים גם בשם 'גלגלים'.

 

 

 *

העולם נברא לפני פחות מששת אלפים שנה. אלוהים ברא את המאובנים בתוך הסלעים ואת האור באמצע מעופו.

 

 

 *

האדם וכל מיני החיים נבראו במתכונתם הנוכחית והם לא התפתחו בתהליכים אבולוציוניים.

 

 

 *

כינים, תולעים ועכברים יכולים להתהוות מעצמם מתוך הרקב, ללא כל צורך ברבייה מינית.

 

 

 *

למדע האמפירי אין שום תוקף. את האמת המוחלטת והיחידה ניתן למצוא רק בתנ"ך, בתלמוד, בכתבי הרמב"ם ובכתביו של הרבי מליובאוויטש.

 

 

 *

יש איסור חמור וגם סכנה ללמוד במכללות, באוניברסיטאות וכיוצא בהן.

 

 

אמירות אלה ושכמותן מרחיקות את בני הנוער מכל הישגי העולם המודרני וגורמות לדחיית המדע ולשנאת ההשכלה. תושבי השכונה אינם מכירים את הדעות שאתם מפיצים תחת מטריית היהדות ואינם ערים לעובדה שאתם שואפים לנתק את ילדיהם מהחינוך המדעי-הומניסטי ולהנחיל להם השקפת עולם אנטי-מודרנית שתמנע מהם להפוך לאזרחים מועילים שתורמים את חלקם לחברה, לביטחון ולכלכלה. 

 

כיוון שאתה דוגל בהתמודדות עם ביקורת בדרכי נועם ותוך דיאלוג פורה אני קורא לך לחשוף את דעותיכם לאור יום ולערוך עימי דיון פומבי במסגרתו תוכל לבסס את האמירות שמניתי או לדחותן. הדיון המוצע לא יסתמך על אקסיומות מדעיות שאינן מקובלות עליכם אלא רק על התנ"ך, התלמוד, המדרשים, כתבי הרמב"ם וכתבי הרבי מליובאוויטש.

 

מרבית האמירות שמניתי מופיעות גם בספר שערכת יחד עם הפרופסור ירמיהו ברנובר בו ריכזתם את משנתו של הרבי מליובאוויטש בענייני מדע וטכנולוגיה. אי לכך אשמח אם תצרף לדיון את פרופסור ברנובר ותבקשו להעניק גיבוי מדעי לאמירות המיוחסות לרבי מליובאוויטש. לא אתנגד אם תביא לעדות גם ברי סמכא אחרים, הן מהתחום התורני והן מהתחום המדעי.

 

כיוון שהיוזמה באה מצידי אני מתחייב לממן את האירוע ולדאוג לכל הסידורים הטכניים. עליך רק להביע את הסכמתך ולסכם עימי על התאריך, האולם, כללי הדיון וזהות המנחה.      

 

אני שולח העתקים של מכתב פתוח זה לתומכיה וממניה של תנועת חב"ד, לאישים שהשתתפו בפעילויות ישיבת חב"ד ברמת אביב ולגורמים נוספים שעשויים למצוא בו עניין.

 

 

בברכה,

 

עדי אביר

 

בעקבות קריאתי לדיון פומבי הרב גינזבורג נפגש עימי, במקום ניטראלי, בתאריך 25 למאי 2010. בפגישה זאת הרב, איש נחמד ונעים הליכות כשלעצמו, הסביר לי שאנחנו לא חיים בימי הביניים והיום כבר לא נהוג לקיים פולמוסים פומביים אבל הוא ישמח לדון עימי בנושאים שהעליתי באתר של הישיבה או באתר החדש שבדעתי להקים. נפרדנו בלבביות וכבר למחרת היום קיבלתי את המכתב הבא:

 

מאת:    חיים אלראי, This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., מטעם חב"ד רמת אביב                     

תאריך:  26.5.2010 שעה 8:35

נושא:    תודה חמה

 

בוקר טוב מר עדי:

 

הרב גינזבורג ביקש למסור תודה רבה על שעתיים וחצי של שיחה נעימה והוא ישמח שיהיה לה המשך בפרט אם יביאו אותנו לכבוד הדדי שיועיל לכולנו.

 

עוד הוסיף שבימים הקרובים הוא ישתדל לכתוב תגובה אודות הנושא של מכתבך המצורף.

 

בנושא האירוח בהנאות קטנות זה היה על ידי והיות שחונכתי מבית אבא שהכנסת אורחים זה דבר גדול אז אל תקפיד עלי ש"גנבתי" לך את המצוה.

 

בפן האישי אני מאוד מעריך אותך שהסכמת לשבת יחד, אני חושב שאחד הדברים הכי נוראים אצלנו במדינתנו הקטנה זה אי היכולת לשבת אחד עם השני (שונה מחו"ל שם היינו יכולים לשבת יחד חילוניים ודתיים שמאלנים וימניים בסעודת שבת מאוחרת לאחר העבודה של אלו שעבדו...)

 

אם תוכל להעביר את דברי הרב גינזבורג לעוד ידידים קרובים, דבר כזה יכול רק להועיל לתקשורת אמיתית והידברות נכונה.

 

אשמח לסייע לך בכל ענין הקשור אלינו.

 

(דרך אגב משפחתי היא אלראי ולא אלרעי, הסבא ע"ה שינה זאת, במקור הראשוני זה שפיגל)

חיים אלראי

 

התעלמתי מהגישה המתקתקה ומהניסיון להפעיל גם אותי בשירותו של הרב ושלחתי בתגובה את המכתב הבא:

 

אל:       חיים אלראי

תאריך:  31.5.2010 שעה 20:55

נושא:    תודה חמה

 

אני מצרף למכתב זה את שני הפרקים הראשונים בספר שאני כותב על המדע היהודי ואשמח לשמוע את התייחסותכם לכתוב.

 

אף שהסכמתי עם הרב גינזבורג להחליף לעת עתה את הדיון הפומבי בהתדיינות אינטרנטית איני רוצה לתת לנושא להתפוגג ולכן חשוב לי ללבן את הנקודה המרכזית שהעליתי בשיחתי עם הרב, היינו, האם הקוסמולוגיה הגיאוצנטרית של הרמב"ם משקפת את המציאות הריאלית אם לאו. הרב הסביר לי שהרמב"ם מייצג את דברי התורה ולכן הקוסמולוגיה שלו חייבת להיות נכונה לחלוטין. אני, לעומת זאת, טענתי שהקוסמולוגיה האריסטוטלית/רמב"מית אינה נכונה וכנגזרת מכך הרמב"ם, לפחות בנקודה זאת, אינו מייצג את האמת המוחלטת. אנא הגיבו לנקודה זאת.

 

בתודה,

 

עדי אביר

 

המתנתי בסבלנות אך התשובה בוששה לבא. בינתיים ניהלתי התכתבויות עם מספר חסידי חב"ד שהטיחו בי את הסיסמאות המקובלות וניסו לשכנע אותי לעבור שטיפת מח באחת מישיבותיהם, עם חרדי שהזדהה עם סלידתי מהמיסיונריות של תנועת חב"ד ועם רב חב"די יוצא דופן שהתייחס לגוף הבעיה ולא לגופי והפגין בקיאות מרשימה בסוגיות שעוררתי. את כל ההתכתבויות הללו העליתי לאתר האינטרנט של עמותת רמת אביב.

 

בשלב מסוים הגעתי למסקנה שהעתיד המיידי אינו צופן בחובו את התייחסויותיו של הרב יוסי לשאלותיי ולכן שלחתי לשומר הסף שלו את המכתב הבא:

 

אל:       חיים אלראי                                                                          

תאריך:  12.6.2010  שעה 22:41

נושא:    ערב טוב ומבורך מר עדי

 

חיים שלום,

 

לצערי, למרות הבטחותיו של הרב גינזבורג, לא קיבלתי מכם שום תשובה עניינית לטענותיי ונראה לי שאתם לא רק מתחמקים מדיון פומבי אלא גם מהדיון האינטרנטי שהרב הציע.

 

אשמח אם תבהיר לי שהדברים אינם כפי שהם נראים.

 

בינתיים תוכלו, אם תרצו, להגיב גם על חליפת המכתבים הניתנת בכתובת הבאה:

 

(כאן ניתנה כתובת פורום באתר רמת אביב הירוקה שהוסר בינתיים)

 

אני מקווה שמכתבי מגיעים גם לידיעתו של הרב גינזבורג.

 

בתודה,

 

עדי אביר

 

בתגובה הרב אלראי מסר לי שלא יאה לנהל דיון בשעה שאני מפרסם השמצות נגד הרב באתר עמותת רמת אביב וביקש ממני להוריד מהאתר את חילופי המכתבים עם החרדים למיניהם. אף שאת ההשמצות לא אני כתבתי אלא שני חרדים, אחד מהם אפילו מחסידותו חב"ד,  מיהרתי לעשות כבקשתו ועוד באותו היום מחקתי את כל החומר שעלול לפגוע ברגשותיו של הרב.

 

מאז זכיתי להרבה שקט ודממה ואף לא להתייחסות אחת.

 

לא איתמם ולא אנסה לטעון שההתעלמות באה לי בהפתעה. מראש היה לי ברור שהרב גינזבורג יעשה כל מאמץ להימנע מכל דו-שיח בו הוא יתבקש לגלות את דעותיו האמיתיות. הפלג הקטן אליו הוא משתייך, ואותו הוא רוצה להנהיג, מתבסס על פולחן האישיות של הרבי מליובאוויטש, אדם לטענתם היה גדול הדור, משה של ימנו, איש האלוהים שמעולם לא טעה וממילא כל דבריו חייבים לייצג את האמת לאמיתה. פגיעה באמינותו של ה'מלך המשיח', הרב מנחם מנדל שניאורסון, חייבת בהכרח להקרין על צדקת דרכה של תנועת חב"ד ולערער את זכות קיומה של ישיבת החוזרים בתשובה שהרב גינזבורג הקים ברמת אביב. הרב גינזבורג אינו יכול להרשות לעצמו לסתור את דבריו המפורשים של משיחו הנערץ אבל באותה מידה הוא גם אינו מעוניין להגן עליהן בפומבי. בצנעת הישיבה קל לשטוף מוחות של צעירים חסרי ישע שמוכנים להשתכנע מדבריו של כל מנהיג כריזמטי וסמכותי. קשה עשרות מונים להגן בפומבי על דעות שבני תרבות זנחו כבר לפני מאות בשנים, במיוחד אם הדיון עוד עלול לגלוש לשאלת משיחיותו של הרבי מליובאוויטש ולפולחן האישיות שכת חב"ד מנסה לפתח סביבו.

 

'נו באמת', תגידו לעצמכם, 'על מה כל הרעש? מה הקשר בין תנועת הארץ והשמש לתורה ולהלכות? נניח שלגבי נושא כה שולי חשבו פעם אחרת, אז מה? התורה אינה עוסקת בפיסיקה ובאסטרונומיה אלא במוסר והעובדה שהראיה הקוסמולוגית השתנתה אינה מעלה ואינה מורידה כמלוא הנימה מקדושת המצוות.'

 

מתאים לי. אם זאת דעתו של הרב גינזבורג שיבוא ויצהיר עליה בפומבי. אדרבה, שיפטור את עצמו בנוסחה דוגמת זאת שהוצגה על יד החרדי האנטי-חב"די, א., "אין לדיין אלא מה שעיניו רואות"[א] ויעבור לנושאים הבאים שעל סדר היום. אבל הרב גינזבורג אינו יכול לנקוט בגישה חיובית מעין זאת. הוא מבין היטב שאם הוא יאמר "אין לדיין אלא מה שעיניו רואות" אזי מהר מאד נרצה לדעת איזה עוד דינים נקבעו רק לפי מראה עיניהם של גדולים דוגמת משה רבנו, הרמב"ם והרבי מליובאוויטש. התורה יכולה להיות נצחית רק אם היא מתבססת על אמת אלוהית מוחלטת שאינה תלויה בזמן, מקום או מראה עיניים וכל מי שמתיימר לגייס אותה לצרכיו ולדבר בשמה, כפי שעשו משה רבנו, הרמב"ם והרבי מליובאוויטש, חייב להגן על האמת הזאת ולהילחם בכל הניסיונות להתאימה לתגליותיו של המדע, או בניסוחם של בעלי הספר "מה רבו מעשיך ה'" שמסכמים את תורתו של הרבי:

 

בעיה זו[ב] מתגלה באופן ברור ביותר בסוגיות העוסקות במבנה היקום ובמסלול השמש. אנשים אלה[ג] מתקשים אפילו להעלות בדעתם את העובדה, שהמדע כיום יכול בהחלט לקבל תפיסה הרואה את כדור הארץ כמרכז נייח של מערכת הכוכבים שלנו. ולכן אם התנ"ך, התלמוד וה"משנה תורה לרמב"ם מתארים את הארץ כקבועה במרכז היקום, והשמש חגה סביבה, עלינו לקבל את הדברים כפשוטם למרות שתאור זה שונה מקצה לקצה ממה שמלמדים בבתי הספר התיכוניים (ואפילו בגני ילדים!) אין זה צריך לגרום לנו לחוש שלא בנוח.[ד]

 

הרב גינזבורג שולח את אברכיו לארוב לילדי השכונה בגנים ציבוריים וליד בתי ספר במצוותו של הרבי מליובאוויטש ולכן הוא אינו יכול להרשות לעצמו שום טעות. זכות הקיום שלו נשענת על גדולתו של משיח צדק שמעולם לא טעה ובעקבותיו הוא, וכל יתר חסידי חב"ד, תמיד ימשיכו לטעון שהארץ נמצאת במרכז היקום, שגיל העולם אינו עולה על 6,000 שנה ושעכברים וכינים יכולים להיווצר באפו ספונטני, ללא צורך בהפריה מינית. הרב גינזבורג חייב להילחם בכל הניסיונות להטיל ספק באמינותם המוחלטת של דברי הרבי אבל הוא יודע שזאת מלחמה אבודה ולכן האופציות היחידות שנותרו לו הן ההסתרה, ההתחמקות וההתעלמות.

 

עד עתה הרב יוסי גינזבורג ויתר על כל כהזדמנויות שניתנו לו להתייחס בפומבי לטענות שהעליתי אבל תמיד תישמר לו הזכות להגיב על המאמר הזה או כל מאמר אחר שפורסם באתר. אם טעיתי, לא הבנתי, עיוותי, סירסתי או התבלבלתי – שיבוא ויעמידני במקומי אבל אם נראה לו שאת תורתו ראוי לטפטף רק במחשכים ואסור לחשפה בפני אנשים שעדיין לא עברו את שטיפת המח המתאימה – שיתכבד ויסתגר בישיבתו, יחדל להיטפל לילדנו ויפסיק להפיץ את תורתו הקיצונית וההרסנית לנערים שאינם מבינים את מטרותיו האמיתיות ואינם מסוגלים לזהות את הזיופים והשקרים שמציפים את כל דבריו.  

 

בתאריך 26.12.2010, לאחר שלא הגיע כל תגובה מכיוונו של הרב גינזבורג, פרסמתי את הדברים הבאים:

'ממה הוא מפחד? מדוע הוא אינו רוצה לחשוף ברבים את התורה שהוא כל כך אוהב ללמד בחדרי חדרים? ברור לי שהוא מעדיף לשטוף בחשאי מוחות בלתי מעוצבים ואין לו שום עניין לחשוף בפומבי את הדעות המגוחכות שהרבי מליובאוויטש הפיץ בכתביו מאות בשנים אחרי שהן כבר נבלעו בפח האשפה הגדול של ההיסטוריה אבל ככה לקפל את הזנב ואפילו לא להגיב על אף אחד מעשרות המאמרים שפרסמתי באתר? תן אות חיים, רב יוסי הנכבד. הגב לטענות שהעליתי כך שגם אנחנו נדע מה אתה מלמד את הילדים שלנו תחת המסווה של 'יהדות'.

 

אתה חושב שלא נבין את העומקים הבלתי נדלים של תורתך? הזמן במקומנו רבנים מהציונות הדתית או אפילו מישיבת פוניבז' ושאל אותם אם הם סומכים את ידם על ה'יהדות' המשיחית והקיצונית שאתה מלמד במחשכי ישיבתך. לבטח לא תופתע כשתגלה שכל שאר הזרמים ביהדות דוחים את תורתו של המשיח מליובאוויטש והמעמיקים שבהם גם אינם מהססים להביע את סלידתם ממנה[ה].

 

רב גינזבורג, אני ממתין להתייחסותך!!!'

התעלמותו של הרב גינזבורג דרבנה אותי להזהיר את הורי רמת אביב מפני הסכנות האורבות לילדיהם מהמיסיונרים שהרב גינזבורג שולח לרחובות ולגינות הציבוריות במטרה לפתות את ילדיהם לתוככי ישיבתו, שם הוא יוכל לשטוף את מוחם ולהציף אותם באמונות ההבל של כת פולחן האישיות שהוא מטפח:

 

'ברמת אביב פועלת ישיבה של חב"ד שבראשה עומד הרב יוסף גינזבורג. ישיבה זאת אינה מגבילה את עצמה לשינון ולהתפלפלות ואברכיה מקדישים לא מעט מזמנם להטפת תורת חב"ד ולשידול נערים חפים מפשע להתקרב לכת המשיחית ולהפוך לאחד משפוטיה. בתחילה, המיסיונרים החב"דים רק משוחחים עם הצעירים, מתחברים עימם ונותנים להם תחושה של חשיבות ושייכות. הנערים אינם נדרשים להפוך לחסידים שוטים חלילה, הם רק מוזמנים להיכנס לישיבה וללמוד קצת 'יהדות', כלומר, להיחשף לשטיפת מוח שבהדרגה תשכיח מהם את כל שלמדו במסגרות החילוניות ותטמיע בהם את מסריה הקיצוניים של כת חב"ד. בסופו של דבר הנערים יינטשו את החברה העובדת והלומדת ויהפכו למדקלמי סיסמאות שישלחו לרחובות בכדי לצוד עוד נערים חפים מפשע וחוזר חלילה וחוזר חלילה.

 

בין כתלי הישיבה, האברכים הצעירים לומדים מעט יהדות והרבה חב"דיות. לעיקרי הדת היהודית הם יחשפו במשורה אבל את תורת הרבי מליובאוויטש הם ילמדו לדקלם גם מתוך שינה. אט אט הם יזנחו הרגלים ישנים, דוגמת חשיבה לוגית, ויאמצו במקומם הרגלים חדשים ומשופרים דוגמת הסגידה למשיח מליובאוויטש וההערצה העיוורת לכל דבריו. תוך זמן קצר הם ישמחו לספר לכל מי שיקרה על דרכם שהרבי הוא איש האלוקים שמעולם לא טעה, גדול הדור כמו משה רבנו, אדם שעזר לרבבות יהודים והמלך המשיח שעוד יחזור להציל את כולנו. מספר חודשים אחר כך הם כבר יוכלו להתאים את הסיסמה הנאותה לכל טיעון שתעלה נגדם ואיש כבר לא יוכל למנוע מהם לשחזר בדיוק רב את כל המשלים הסתמיים שמציפים את כתביה של הכת ואת כל האמירות הבנאליות שיצאו מפיו של הרבי.

 

הוריהם של פרחי החסידות יתמוגגו בתחילה מנחת. מה רע אם הילד לומד קצת יהדות במקום להסתובב ברחובות, הם ישאלו. האם זה לא עדיף על סמים, משקאות חריפים והריונות לא רצויים? נרגיש יותר טוב אם הוא יגיע לאיזה חור בהודו וייפול לידיו של גורו שילמד אותו לא להתרחץ ולאכול רק חסה? נסה להסביר להם שמהודו, בניגוד לישיבות חב"ד, הילדים עוד יכולים לשוב בשלום ומייד יסתבר לך שאתה נגוע בשנאה עצמית ואולי אפילו באנטישמיות של ממש וטוב תעשה אם גם אתה תחזור קצת למסורת אבותיך. רוב ההורים, כך מתברר, אינם מבינים את ההבדל בין דת לכת ואינם מודעים לסכנות האורבות מאחורי דלתות הישיבה. כשהם מגלים את טעותם זה לרוב כבר מאוחר מידי.

 

הבריות אוהבות להיתפס למילים ולהאמין בסיסמאות וקשה להם להעלות על דעתם שישנם אנשים שמעניקים משמעויות שונות לחלוטין למושגים שאמורים להיות ברורים ומובנים לכל. לשם משל, תנועת חב"ד מתיימרת ללמד 'יהדות' אבל בפועל היא מלמדת 'חב"דיות', דת חדשה הבנויה על פולחן אישיות, מאבק בקדמה ודבקות חסרת פשרות בדעות שהעולם המודרני זנח כבר לפני מאות בשנים. חב"ד מדברת על 'אהבה' אך בפועל היא נוטפת שנאה כלפי כל מי שאינו חושב כמוה: משכילים, ליברלים, הומניסטים, גויים, ערבים ובעיקר אלו שהם מכנים בשם 'שמאלנים'. היא מטיפה ל'קרוב לבבות' אך הכוונה היא לפרוק משפחות והרחקת הצעירים מהשפעתם המזיקה של הוריהם.

 

כמו כל כת שמנסה ללכוד נשמות רכות ומבולבלות, גם כת חב"ד חייבת לדכא את הגיונו של המצטרף החדש לפני שהיא מתחילה לשטוף את מוחו להטמיע בו את מסריה. היא חייבת לעבוד במחשכים ואסור לה לפרסם את תורתה בפרהסיה, במיוחד אם יש במקום אנשים ברי דעת שמסוגלים לסתום את פיותיהם של המטיפים הבורים. כל מי שעדיין מסוגל לחשוב בכוחות עצמו, ועל אחת כמה וכמה כל מי שכבר הספיק לרכוש מעט השכלה, לעולם לא יבזבז את זמנו על רצף ההבלים שהמיסיונרים של הכת מנסים למכור לו ולכן ציידי הנפשות הללו תמיד ישאפו לנתק את טרפם מסביבתו הטבעית, למשכו לתוככי הישיבה שלהם, להשכיח ממנו את כל מחשבותיו העצמיות ולהטמיע בו טיפין טיפין את החב"דיות הקיצונית שהם מכנים בשם 'יהדות'.

 

תנועת חב"ד כולה בנויה על הערצה עיוורת לרבי מליובאוויטש, אדם שנפטר כבר בשנת 1994 ומי שהחסידים למדו להקביל עם משה רבנו ולהחשיב כגדול הדור שמעולם לא טעה וכצדיק ענק שהציל רבבות אנשים. אדם אמרנו? האם 'המלך המשיח' שעתיד למשול על עם ישראל יכול להיות סתם בן תמותה? בשר ודם אינו יכול לעלות על כס המלוכה לאחר שהוא כבר מת ונקבר אבל כאן מדובר במקרה מיוחד: ייתכן שהרבי בכלל לא מת והציבור שהתאסף ליד קברו ראה רק חזיון ותו לא או שהרבי, בדומה לחנוך בן ירד[ו], זכה להילקח לשמים ולהפוך למעין 'אדוני הקטן'[ז]. מה מפריע לנו להניח שהרבי נלקח למרומים ושם, במחיצת האל, הוא ממתין להבשלת התנאים שיאפשרו לו לשוב לעולם התחתונים ולמלוך על כל הארץ? זאת אינה עמדתו של הזרם המרכזי בחב"ד אבל זאת בהחלט עמדתם של המשיחיסטים עימם נמנים גם הרב יוסי ורבני ישיבתו.

 

הרב גינזבורג, ראש ישיבת חב"ד ברמת אביב, שולח את אברכיו לצוד בני נוער שיסכימו להניח תפילין ולקרא הצהרה קצרה בה נאמר שהרבי מליובאוויטש הוא משיח צדקנו. נערים שמתפתים להשתתף בטכס הקצר זוכים לחיוך, מילה טובה והזמנה לבא לישיבה וללמוד קצת יותר על תורתו הנצחית של העם היהודי. כשהם יוצאים מהישיבה הם כבר יודעים לדקלם את תורתו של הרבי, ובכלל זה שהארץ נמצאת במרכז היקום והשמש סובבת סביבה, שהעולם נברא לפני פחות מששת אלפים שנה, שאלוהים ברא את המאובנים בתוך הסלעים ואת האור באמצע מעופו, שבני האדם וכל מיני החיים נבראו במתכונתם הנוכחית ואף לא אחד מהם התפתח בתהליכים אבולוציוניים ושכינים, תולעים ועכברים יכולים להתהוות מעצמם, ללא כל צורך ברבייה מינית.

 

את הדעות הללו ניתן למצוא גם בספריו של הרבי מליובאוויטש וכל המרפרף בהם יגלה עד מהרה שהרבי מאמין שלמדע האמפירי אין שום תוקף ואת האמת המוחלטת והיחידה ניתן למצוא רק בתנ"ך, בתלמוד, בכתבי הרמב"ם ומן הסתם גם בכתביו שלו עצמו[ח]. מכך נגזרת בהכרח המסקנה שקיים איסור חמור וגם סכנה ללמוד במכללות, באוניברסיטאות וכיוצא בהן, או כדברי הרבי:

 

הלימוד באוניברסיטאות בארץ הקודש ת"ו – מסוכן ביותר: א) הרוח והאוירה שם. ב) מעורב בחורים ובחורות. ג) דוחה את ענין הנשואין לכמה וכמה שנים. ד) עושה תהום מפרידה בין הלומדים שם להוריהם ולחכמי העדה וכו'. ה) מחדיר בלומדים את השיטה שהחוכמה האמיתית נמצאת אצל הגויים, ועל היהודים להתאמץ להיות כמותם ולחדול להיות בטלנים, וכל שהוא גויי יותר – הוא אדם משכיל יותר ומושלם יותר וכו'. ומה שאין אומרים כל זאת בגלוי ממש, כי אם ברמז קצת ובעקיפין על-ידי כל ההתנהגות שם (שמכריחה את המסקנה הנ"ל – וכמוכח מהתוצאות הנראות במוחש) מגדיל את הסכנה כמה וכמה פעמים ככה. ובפרט שבין המסבירים כל זאת בעקיפין – ישנם כאלו שבחייהם הפרטיים הם שומרי תורה ומצוות, ומגלים פני בתורה שלא כהלכה וכו'. ומביאים ראיות מן ... התורה על זה וכו'.[ט]

 

בשיחה שניהלתי עם הרב גינזבורג הסתבר לי שגם מבחינתו כל ההצהרות של התנ"ך, התלמוד, הרמב"ם והרבי מליובאוויטש הם בחזקת 'תורה' ולכן אם המקורות הללו טוענים שהארץ שוכנת במרכז היקום, שכינים ועכברים יכולים להיווצר באופן ספונטני, ללא צורך בהפריה מינית, ושכל המינים נבראו באותו שבוע לפני פחות מששת אלפים שנה אין לנו ברירה אלא להתעלם מכל דבריהם של המדענים ולאמץ את כל הקביעות הללו כאמת מוחלטת.

 

האם ההורים ששולחים את ילדיהם ללוע הארי מכירים את תורתו של הרב גינזבורג? האם כל האוהדים, התומכים, המשבחים ומליצי היושר שהרב גינזבורג מצליח לגייס למטרותיו מכירים את דעותיו האמיתיות ומודעים לרצונו לטפח ולפתח כת קטנה וקיצונית שמתרכזת בפולחן אישיות, אנטי-ציונות, שנאת המדע ומלחמה בקדמה? המשיחיות החב"דית נדחתה על ידי רוב היהדות החרדית[י] ואפילו בתוך חב"ד עצמה הוא מייצג רק פלג קיצוני שמתבדל מהזרם המרכזי של החסידות[יא] ובכל זאת אנו מוצאים לא מעט אנשי שם: שרים, חברי כנסת, אנשי הון, עורכי דין, בדרנים ועיתונאים שתורמים לו את ממונם, זמנם ושמם הטוב. שיקום אחד מהם ויסביר לי מה הוא מבין מתורתו של הרב גינזבורג ואם הוא באמת מוכן לגבות את עמדותיו הקיצוניות. אם הוא מבין ומקבל את דרכו של הרב גינזבורג אין כל סיבה שלא ימשיך להזדהות ולתרום למפעלו החשוב אבל אם הספק מנקר בליבו טוב יעשה אם יחשוב קצת לפני שהוא תורם מלוא את כובד משקלו לאדם שנכנס לשכונה לא לו במטרה לגייס חיילים נוספים לכת אנטי-ציונית, אנטי-דמוקרטית ואנטי-פלורליסטית שכבר התרחקה מרחק ניכר מהיהדות המסורתית בדרכה להפוך לדת שונה ונפרדת.  

     

לאור כל זאת יש לציבור בכלל ולהורים בפרט זכות לדעת מה בדיוק הרב גינזבורג מלמד את ילדיהם בין כתלי ישיבתו ואיזה מין ילד ייצא לבסוף משעריה. זאת אינה רק זכות, זאת גם חובה! אף הורה לא ישלח את ילדו לשחק בכביש הסואן אבל רבים אינם חוששים לשלוח את בניהם למלתעותיה של סכנה הרבה יותר גדולה, סכנת ההצטרפות לכת קיצונית שתמנע מילדיהם את הסיכוי לעמוד על שתי רגליהם, תאסור עליהם לתרום לביטחון, לחברה ולכלכלה ותכפה עליהם את הקנאות החשוכה שתרחיק אותם מהקדמה ותשניא עליהם את ההשכלה.

 

במכתבי לרב יוסף גינזבורג, ראש ישיבת חב"ד ברמת אביב, הוא התבקש להופיע בפני הציבור ולהסביר את גישת חב"ד למדע ולהשכלה. בכדי להמתיק את הגלולה הבטחתי לא לגלוש לתורות מדעיות שהוא אינו מקבל ולבסס את הדיון רק על התנ"ך, התלמוד, המדרשים, כתבי הרמב"ם וכתבי הרבי מליובאוויטש. בנוסף הצעתי לו לצרף לדיון כל בר סמכא שרק ירצה, הן מהתחום המדעי והן מהתחום התורני והבטחתי לו שאני אבוא בגפי ולא אביא עימי אף מומחה נוסף. כיוון שהיוזמה באה מצידי התחייבתי גם לממן בעצמי את האירוע ולדאוג לכל הסידורים הטכניים. כל שנדרש ממנו היה רק להביע את הסכמתו ולסכם עימי על התאריך, האולם, כללי הדיון וזהות המנחה. הרב גינזבורג ביקש להמיר את הדיון הפומבי בדיון אינטרנטי. אני הסכמתי. מאז אני ממתין לתרגיל ההתחמקות הבא.'

 

 

טעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה? במנגנון התגובות שבהמשך תוכלו להעיר על המאמר, לחשוף את טעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם חייבים להזדהות בשמכם האמתי אבל עליכם לספק כתובת מייל תקינה. את ההשמצות אבקש לשלוח לדף התגובות הכלליות. דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר, דרגו אותו ועשו לייק לדף האתר בפייסבוק.

 [א]

ראה המאמר 'התכתבות עם חרדי עוין'  

[ב]                 

נטייתם של המדענים, עקב דעות קדומות ואידיאולוגיות להתנגד לתורה התנגדות עיוורת. 

[ג]                  

המדענים שתומכים בדעות מיושנות.

[ד]                 

הרב יוסף גינזבורג ופרופסור ירמיהו ברנובר עורכים, מה רבו מעשיך ה' – המדע והטכנולוגיה של הרבי מליובאוויטש ר' מנחה מנדל שניאורסאהן, הוצאת שמיר, 2000, עמודים 397-398. (עורך הספר, הרב יוסף גינזבורג, אינו אותו רב יוסף גינזבורג שעומד בראש ישיבת חב"ד ברמת אביב).

[ה]             

ראה למשל המאמר 'התכתבות עם חרדי עויין'

 

[ו]

עליו נאמר 'וַיִּתְהַלֵּךְ חֲנוֹךְ אֶת הָאֱלֹהִים' (בראשית ה:כב) והרבנים הסיקו מכך שהוא לא מת והאל לקחו אליו להמשיך את חייו בשמים.

[ז]

פרקי היכלות רבתי פרק לא אות ג, מדרש כתפוח בעצי היער אות ב, מדרש אותיות רבי עקיבא השלם - אות א וכדומה

[ח]                 

הרב יוסף גינזבורג ופרופסור ירמיהו ברנובר עורכים, מה רבו מעשיך ה' – המדע והטכנולוגיה של הרבי מליובאוויטש ר' מנחה מנדל שניאורסאהן, הוצאת שמיר, 2000, עמודים 397-398. (עורך הספר, הרב יוסף גינזבורג, אינו אותו רב יוסף גינזבורג שעומד בראש ישיבת חב"ד ברמת אביב).

[ט]                 

(מתוך מענה בקשר לקליטת צעירים עולים [כנראה מגרוזיה או מבוכרה], מצילום כתב יד שנדפס בכפר חב"ד י"ג חשוון תשנ"ח, גליון 783, עמ' 11), צוטט בספרם של הרב יוסף גינזבורג והפרופסור ירמיה בסרנובר, "מה רבו מעשיך ה – המדע והטכנולוגיה במשנתו של ר' מנחם מנדל שניאורסאהן", הוצאת שמיר, 200, עמוד 299.

[י]              

ראה המאמר 'התכתבות עם חרדי עויין'

[יא]

ראה המאמר 'התכתבות עם חסיד המשמיץ'

נקרא 11492 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

14 תגובות

 • קישור לתגובה שבת, 12 אוקטובר 2013 14:52 הוסף ע״י עדי אביר

  מה זה משנה,

  הרבי מליובאוויטש לא אסר להקים ישיבה של חוזרים בתשובה בשכונה חילונית.

  הרבי מליובאוויטש לא אסר לשלוח מיסיונרים שיארבו לצעירים בפתח התיכון שלהם, בגנים ציבוריים ובמקומות הבילוי שלהם.

  הרבי מליובאוויטש לא אסר לשלח מיסיונרים באנשים שרוצים לבלות בקניון, לערוך קניות בספורמרקט או סתם להלך להנאתם ברחוב.

  הרבי מליובאוויטש לא אסר להקים גנים ובתי ספר מסובסדים ולפתות הורים צעירים לשלוח את ילדיהם לקבל חינוך חבדי.

  הרבי מליובאוויטש לא אסר לקיים אירועי ל"ג בעומר המוניים ולהזמין אליהם את ילדי השכונה החילוניים.

  הרבי מליובאוויטש לא אסר להכניס חבדניקים לבתי ספר ולגנים כדי שיטיפו שם את תורתם.

  הרבי מליובאוויטש לא אסר להזמין צעירים 'לעשות שבת בישיבה'.

  הרבי מליובאוויטש לא אסר אף פעילות מיסיונרית שמפתה צעירים לישיבות בהן הם יעברו שטיפת מוח ויהפכו לחיילים ממושמעים בצבא המיסיונרים שלו.

  הרבי מליובאוויטש רק אסר להסביר לתושבי השכונה את ה'תורה' שהילדים שלהם ייחשפו אליה אם הם יתפתו ליפול במלכודת של המסיונרים.

  לאחר שיוסי גינזבורג סרב לדון עימי בפומבי בתכנים שהוא מלמד בישיבתו הוא הציע לענות על שאלותיי באינטרנט. הסכמתי. הקמתי אתר. שלחתי שאלות. לתשובות אני ממתין עד עצם היום הזה. אמור לי אתה – ממה הוא מפחד? אם אני מוטבע 'בחוסר ידיעה מוחלט מלווה בחוסר הבנה וסילוף טבעי הנובע לדעתי מרגש ולא מהגיון שכלי טהור' הרי שלא תהיה לו שום בעיה לחשוף את פרצופי האמיתי ולסתום את פי בתשובותיו המושחזות. מדוע הוא אינו עושה כן? מדוע אף חבדניק אחר אינו נחלץ להגן על כבודו? מדוע כולם מתחמקים מאדם עם הבנה שטחית ופשטנית כמוני?

  'התחמקותו' של הרב גינזבורג מחוייבת היותו נתון להוראות הרבי ככל חסיד אחר! אני לא חסיד ואני לא 'נתון להוראות של הרבי' שלכם ואני דורש מכל מי שמתכוון לפנות לנכדים שלי שיפרט מראש, ובפומבי, את ה'תורה' שבכוונתו לשטוף למוחם.

  אני מודה לך שהקדשת מספר שעות לקריאה המאמרים באתר ולא ציפיתי שתגיע למסקנה אחרת מזאת שאליה הגעת. היית יכול לחסוך לעצמך את אותן כמה שעות שהרי לאותה מסקנה היית יכול להגיע גם מבלי לקרוא אפילו שורה אחת.

  בתשובה לשאלה ששאלת אותי הרשה לי לשאול אותך שאלה הרבה פחות עמוקה והרבה יותר פשטנית ופשוטה: מדוע האל העניק לנו מוח באמצעותו אנחנו מסוגלים להבין את היקום ולגלות שכל מה שכתוב בתנ"ך, ובספריו של הרבי, הוא שגוי, הזוי וחסר כל בסיס. למשל, אם ההיגיון האנושי מצא שגיל העולם עומד על 13.7 מיליארד שנה לערך מדוע האל והרבי קבעו שגילו הוא רק 5774 שנה? מדוע האל ברא עולם חדש שמכיל מאובנים שמלמדים על עתיקותו של היקום? האם הוא ניסה לאחז את עיני? מדוע הוא והרבי טוענים שהשמש סובבת סביב הארץ כשכל ילד יודע שהארץ סובבת סביב השמש?

  עתה לשאר התעמולה החבדית אותה אני רוצה להרחיק מנכדיי:

  1. אתה שואל: האם המוח האנושי וההגיון שאותו הוא יצר הוא המציאות הכי עליונה שאין מעליה ובלעדיה, ורק דרכה ועל ידה יעשה או לא יעשה דבר? ומייד אתה עונה: התשובה היא לא'

  אני, לעומתך, טוען שמעבר למציאות הריאלית והמדידה אין שום מציאות אחרת. זאת אמונתי והיא שקולה לאמונתך. אם תצליח להוכיח לי אחרת אשמח לשנות את דעתי אבל כיוון שאיש עדיין לא עמד באתגר הפשוט הזה אני מניח שתמיד נישאר עם שתי אמונות שניצבות זו מול זו ובידך אף פעם לא תימצא איזו שהיא תורה נשגבה, מושלמת ונצחית שאמיתותה מסוגלת לגרום לכל שאר האמיתות להאדים מבושה. למעשה ההפך הוא הנכון. בעוד שלהוכחת אמונותיך אתה מסוגל להביא רק הזיות על מציאות על-טבעית, אותה איש עדיין לא הצליח למצוא, לבדוק ולאפיין, הרי שאני מביא לעזרתי את המדע שכבר הצליח להפוך את כל האמירות התורניות לחוכא והיטלולא.

  2. לפני כמה עשורים באירופה האל שלך שיחק עם בהונותיו ולא נקף אצבע בשעה שששה מליון מבניו האהובים נכחדו בשואה. את השואה הזאת הרבי הקודם שלכם הצליח לשרוד לאחר שהוא מילט את נפשו והשאיר מאחור את כל צאן מרעיתו.

  http://www.1vsdat.org/index.php?option=com_k2&view=item&id=752:%D7%94%D7%A2%D7%95%D7%9C%D7%9D-%D7%94%D7%97%D7%A8%D7%93%D7%99-%D7%A0%D7%A2%D7%A8%D7%9A-%D7%9C%D7%A9%D7%99%D7%93%D7%95%D7%A8-%D7%97%D7%95%D7%96%D7%A8&Itemid=200

  3. אני לא לגמרי בטוח לגבי השאלה 'אז מה קובע?' אבל אני משוכנע לגבי התשובה לשאלה 'אז מה לא קובע?' אין לי את הזמן לפתח את הנושא אבל אם תתעקש אשמח להסביר לך שאתה חי בעולם הזוי שנשלט על ידי אל הזוי שלא טרח להציל מהמשרפות וגיאי ההריגה לא רק אלפי חסידי חב"ד ישרי דרך שאהבו אותו בכל נימי נפשם אלא גם את נשותיהם, ילדיהם ותינוקותיהם. אני לא יודע בן כמה אתה ואם יש לך ילדים או נכדים אבל אני יודע שאני הייתי יורק בבוז על כל אל שהיה שולח לתאי הגזים ילד בגילו של הנכד שלי או תינוקת בגילה של הנכדה שלי.

  אדרבה, כל מי שמוכן עדיין להאמין בסיוט השמימי שמעלים עיין מרציחתם של חפים מפשע, שכופה עליכם תפילות ופולחנים חסרי כל שחר ושמחייב אתכם לחיות בעולם של חושך, בורות הזיות ונחשלות בהכרח כופר באל האמיתי, תיאורטי ככל שיהיה, שהעניק לאנושות מתנות חיים דוגמת ציונות, מדע, מחקר אקדמי, דמוקרטיה, הומניזם, ליברליזם, פלורליזם, שלטון החוק ואת כל היופי והאמת שנחשפים בשירה, אופרה, מחזות, סרטים וספרים.

  בוש לך וקלח לך. יוסי גינזבורג מנסה לפתות את נכדיי לעזוב את עולם האור והנאורות ולמשוך אותם לישיבתו שם הוא יוכל להשכיח מהם את כל המורשת התרבותית שלהם ולהמיט עליהם את הדת החשוכה שאתה כה מתגאה בה. אני לא צריך את שקרי הדת שלך בכדי ל'הגביר את גאוות עמנו' ולהצדיק את הרעיון הציוני. הגאוה שלי נבנית מהתרומה העצומה שהמרכיבים הלא חרדיים בעם שלי תרמו לאנושות כולה וזכותי על הארץ הזאת נקנתה בדם, יזע ודמעות של לוחמים, חקלאים ואנשי עמל שגזלו את אדמת הארץ מהרוחות, המדבר והביצות והגנו עליה מול שקריהם של אלו שמנופפים בספרים לא פחות קדושים מהתנ"ך בהם כתוב שרק להם יש זכות על האדמה הזאת.

  לסיום הרשה לי לשאול אותך מדוע לדעתך אני לא מהסס לחשוף את שמי ומטרותיי בעוד שאתה וחבריך בוחרים להסתתר מאחורי כינויים מתוקים דוגמת 'מה זה משנה' וכדומה. מדוע כולכם חוששים להזדהות בשמכם המלא ולרשום בטופס התגובה את כתובת המייל האמיתית שלכם? האם גם אתה, כמו יוסי גינזבורג, מתבייש באמונתך ובדעותיך?

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שישי, 11 אוקטובר 2013 16:19 הוסף ע״י מה זה משנה

  לרב גינזבורג כמו לכל חסיד חב"ד אחר אינו 'מורשה' בניהול וויכוח וכל שכן אם מדובר בוויכוח פומבי. (זו דעתו המפורסמת של הרבי מליובאוויטש בנושא וויכוחים עם 'מנגדים לתורת החסידות' כמו לאלה ש'חושבים' שיש ממש בטענותיהם כלפי היהדות שיהיו גויים או להבדיל יהודיים).

  נתינת תשובות או מידע זה דבר אחד אך ניהול 'וויכוח' בהגדרה, 'דינו' כנ"ל.

  'התחמקותו' של הרב גינזבורג מחוייבת היותו נתון להוראות הרבי ככל חסיד אחר !

  וזאת על אף טעותו בהצעת או הסכמה לניהול וויכוח.


  אישית הוסיף, שהנכתב באתר זה אינו חדש כלל ליהדות וליהודיים, ולאחר כמה שעות קריאה למסקנה אחת הגעתי 'הכותב הוטבע בחוסר ידיעה מוחלט מלווה בחוסר הבנה וסילוף טבעי הנובע לדעתי מרגש ולא מהגיון שכלי טהור' - באם הוא קיים אצל העורך.

  לאחר כתיבת מילים אלו הוספתי לראות את הסרטים שלך ושאר כתבות וקישורים.

  מסקנתי הנ"ל כפולה פי כמה.

  ולסיכום: תשאל את עצמך שאלה אחת.
  האם השכל המוח האנושי וההגיון שאותו הוא יצר(שכביכול 'בלתי ניתן להפרכה') אותו אתה כה סוגד כמו לאיזה 'א-ל'[אגב התנהגות זו מזכירה לי את הדתיים שאתה כה משמיץ, בסופו של דבר אתה לא כזה שונה מהם... אולי זה משום שאתה גם יהודי...].

  האם הוא המציאות הכי עליונה שאין מעליה ובלעדיה, ורק דרכה ועל ידה יעשה או לא יעשה דבר ?

  לשאלה הזאת תשובה אחת: לא.

  וכדי להמחיש קצת את כוחו האנושי של ההגיון האנושי 'והצלחותיו' אזכיר לך את מה שארע לפני כמה עשורים באירופה 'הנאורה', וזאת על ידי העם הכי 'נאור' דאז [גרמניה], והוא שיעבוד ניצול סחיטה ורציחת כמה עמים ומדינות בצורה שיטתית.

  וזאת מתוך 'הבנה הגיונית אנושית ושכלית' שנעשו כל המעשים האלו, ואף הוסבר ופורסם שהוא 'מוכרח' ע"מ להציל את המין האנושי האמיתי וכידוע.

  אגב גם סין גרמה למות כמה מליונים מבני עמם על בסיס הגיון (מדברי מאו תציטו: שכדאי לגרום למות חצי העם ע"מ להציל החצי השני. וזה אכן מה שהוא עשה).

  וכן ברוסיה (סטאלין וקודמיו וכן כל המנהיגים הקומוניסטיים 'הנאורים' שרצו להביא 'שלום' לעולם כולו, [אגב היהודיים שלא רצו את יהדותם, הם אלה שתמכו בהם ועזרו לעלייתם לשלטון וכו'] והנה לך 'השלום' שהם הביאו מליונים של הרוגים בעולם רעב ודיקטטורה הורסת [בכל הפדרציה הקומוניסטית וכן קומבודיה ומזרח אסיה ועוד]).

  שלא נדבר על השיתוף הפעולה של צרפת בלגיה ארצוה"ב ועוד, ברצח עם של ה'תוציים' במרכז אפריקה ב 1994.

  וזהו טיפה בים של כל התועבות שהביאו העמים אחד על השני לאורך כל היסטורייה.

  ולפניך הם כל מעשיהם, של 'נאורים' אלו. הצד השווה שבכולם הוא תכנון ישום והצדקת מעשיהם ע"פ הגיון ושכל 'אנושי'.

  הנסיון האובססיבי לחיות על פי אנושיות 'מדומה' לא מביאה כלל להתנהגות אנושית (אפילו ע"פ הגדרתה של אלו הקוראים לעצמם 'בני האור'), וברובם אף להיפך כנ"ל.

  ולכן השאלה היא 'אז מה קובע ?'

  אין לי את הזמן להאריך בדבר כה פשוט.

  אבל עורך אתר זה מזמן יצא מהגדרת 'נאור' וכל התוארים האחרים שמנסה לקנות לעצמו ביציאה למלחמה הקלה נגד דת. (אגב פשעם של מסיונרים נוצריים בכל הארץ לא כ"כ הפריע לך כמו [להבדלות אין קץ] 'המסיון' החבדי של רמת אביב, וזאת בהעלמת עין של כוונותיהם המוצהרות שאמורים לזעזע כל 'נאור' - לכאורה, והעובדה שזה אינו נוגע לך כלל [אך כן מפריע בשגעון עוור לשמור על גחלת היהדות של עם בתוך עמו שאמור להגביר את גאוות עמינו והלגטימציה לרעיון הציוני של ישוב ארצינו ועוד כמה דברים שגדלת עליהם], רק מראה את חוסר אוביקטיביות והעדר כל אמת בו נמצא קורא שורות אלו).

  בברכת חורף בריא בכלל ושכל בריא בפרט.

 • קישור לתגובה שלישי, 07 אוגוסט 2012 16:09 הוסף ע״י עדי אביר

  רמי ידידי,

  הרשה לי להפנות אותך למאמר בשם 'אודות והקדמות' בכתובת: http://www.1vsdat.org/index.php?option=com_content&view=article&id=81&Itemid=159. למאמר זה תוכל להגיע גם דרך התפריטים. להערכתי, תמצא בו יותר מידע עלי ועל דעותי משאי פעם תרצה לדעת. אם אתה בכל אופן שואף ליותר אנא אל תהסס לבקש ממני פרטים נוספים.

  מידע נוסף תוכל לקבל בדף האתר בפייבוק בכתובת: http://www.facebook.com/pages/%D7%90%D7%97%D7%93-%D7%A0%D7%92%D7%93-%D7%9B%D7%9C-%D7%94%D7%93%D7%AA/178385785597441. את תמונתי תוכל למצוא בנקל בפייסבוק תחת הדף של 'עדי אביר'. כמו כן, רבים מחבריך מצלמים אותי כשהם רואים אותי מצלם אותם. בקש מהם והם ישמחו להעביר עותק גם אליך. אחד מהם גם העלה ליו-טיוב סרטון בשם 'נאצי ברמת אביב' ושם תוכל לראות אותי בכל הדר 62 שנותי.

  אתה גם מוזמן לבא לרמת אביב שם אשמח לאפשר לך לצלם ולהסריט אותי מכל כיוון אפשרי.

  אם אתה חושב שאני מתחמק מדיונים אנא בחר לך את המאמר החביב עליך ותקוף את דעותיי. בהתכתבות הרי לא אוכל לשסע את דבריך אז קדימה, אל תתחמק מדיון ותקוף אותי בכל הכלים שברשותך. אני ממתין לך.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 07 אוגוסט 2012 15:35 הוסף ע״י רמי קליינמנשטיין

  מי שמדבר על התחמקות מדיון...
  רואים שאתה לא רוצה להתווכח עם החב"דניקים שאתה מסריט!!!
  בסרטונים אתה לא נותן להם לענות ומייד שואל עוד שאלה!!!
  את התמונה שלך אתה לא מפרסם, ואתה לא עומד מאחורי מה שאתה מפרסם!!!
  מי שמדבר...

 • קישור לתגובה חמישי, 12 יולי 2012 01:47 הוסף ע״י עדי אביר

  דרור,

  תודה לך. את תורת הקוונטים אני פחות או יותר מכיר ואין צורך להפנות אותי לויקיפדיה. בגלל שאני קצת מכיר את החומר אני יכול להגיד לך בלב שלם שאני לא מבין לאן אתה חותר. אלקטרונים יכולים להיות גם גל וגם חלקיק - זה נכון אך מה זה מוכיח? הרי גם גלים אינם יכולים לנוע מהר יותר ממהירות האור, אפילו אם הם מגייסים לעזרתם את כל תורת החסידות.

  אני מאד מעוניין לגלות איפה חז"ל דנים בסוגית הגיאוצנטריות מול ההליוצנטריות. באמת תשמח אותי אם תפנה אותי לדיון המרתק הזה. למיטב ידיעתי חז"ל דנו בשאלה אם השמש חוזרת למקומה במזרח במסלול שלוקח אותה מתחת לארץ או במסלול שנמצא מעל לרקיע. אין בתלמוד שום דיון יותר אינטליגנטי אבל אשמח להתנצל אם יסתבר שחז"לינו הצליחו להפתיע אותי.

  הניסוח שלך של התורה הרמב"מית-אריסטוטלית הוא נחמד אבל זה אינו מונע ממנו להיות גם שגוי. הגלגלים, הן אצל אריסטו והן אצל הרמב"ם, אינם 'כוחות אנרגטיים ומגנטיים' אלא כדורי אתר דמויי בדולח שהקדמונים החשיבו כיסוד נוסף (לצד האדמה, המיים, האויר והאש) ולכן הוא מכונה בשם Quintessence, היינו, 'היסוד החמישי'.

  הגלגלים של הרמב"ם הם גופים חומריים של ממש והבאתי לכך ציטוטים מהרמב"ם בדיון שניהלתי עם הרב סנגאוי אותו תמצא במאמר בשם 'ההתכתבות עם חסיד בעל ידע'. הנסיון לטשטש את ההבל ולהציג את הגלגלים כ'כוחות אנרגטיים ומגנטיים' הוא סתם אחיזת עיניים. הרמב"ם גם קובע שבגלגל השמיני משובצים כל כוכבי השבת, היינו סקסטיליוני כוכבים בטריליוני גלקסיות יושבים להם באיזה 'גלגל' הזוי וסובבים את כדור הארץ אחת לעשרים וארבע שעות. מספיק כבר עם ההבלים הללו. אם זאת תורתו של הרבי שלך אז אני חוזר על שאמרתי כבר פעמים רבות. האדם הזה טעה והטעה אחרים ובתרומתו למיעוט הידע האנושי איש אינו יכול להפריז.

  גם הניסיון שלך להסביר את היחסיות אליה מתכוון הרבי לוקה באי-הבנה. הרבי לא טען ש'מה שהופך את ההשוואה לעניין יחסי' היא העובדה שיקום שמסתובב סביב הארץ שקול לארץ שמסתובבת סביב צירה. אם הוא היה אומר את זה הייתי מניח לו להאחז באמירה טריוויאלית ומובנת מאליה. הרבי טען שמודל שמציב את הארץ במרכז שקול למודל שמציב את השמש במרכז וטענה זאת, כפי שהראתי יותר מפעם אחת, אינה יכולה להיות יותר שגויה.


  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה רביעי, 11 יולי 2012 23:55 הוסף ע״י דרור ישראל

  עדי היקר
  לאור שאנו רגילים לקרא אור ישנו ספקטרום מסויים שאנו רואים... וגלי רדיו הינם בספקטרום שונה משל גלי אור רק שאנו קוראים להם בשם גלי רדיו
  העקרונות הנם עקרונות זהים לבדיקה של גלי אור רק שהם מוספים נתונים נוספים שלבדיקה שהספקטרום הרגיל אינו מסוגל לתת אך תכונת הבדיקה לגבי תנועה גלית או קווית הנם זהים

  ועכשיו לגבי האלקטרון הינה קטע מויקפדיה:

  בהתאם להשערת דה ברויי, לאלקטרונים, כמו לחלקיקים אחרים, יש הן תכונות של חלקיק והן של גל (דואליות גל-חלקיק). עקב מסתם הנמוכה, תכונותיהם הגליות יכולות להימדד בניסויים שונים.

  ומה זה דואליות גל חלקיק? שוב ויקפדיה:
  דואליות גל-חלקיק (ובעברית: שניוּת גל-חלקיק), היא מושג בפיזיקה הגורס כי אנרגיה וחומר יכולים להציג הן תכונות של גל והן תכונות של חלקיק. זהו מושג מפתח במכניקה קוונטית המביע את חוסר היכולת לתאר באמצעות מושגים קלאסיים כמו "חלקיק" או "גל" את התופעות הנצפות על עצמים בקנה מידה קטן.
  הרעיון של דואליות מקורו בוויכוח עתיק יומין על טיבם של האור והחומר ועל הרכיבים הבסיסיים של עולמנו. מעבר למושגים של חלקיק וגל, נשאלת השאלה: האם העולם הוא רציף ביסודו או שהוא בנוי מרכיבים בדידים, שתי גישות שנדמו כבלתי ניתנות לגישור. במשך השנים נצפו תופעות שונות שהצביעו למסקנות סותרות. דוגמה לכך היא ניסוי שני הסדקים שבו ניתן לראות תופעות גם חלקיקיות וגם גליות. עם התפתחות מכניקת הקוונטים, וביתר שאת לאחר ניסוח תורת השדות הקוונטים, התגבשה הבנה המשלבת, באמצעות מבנה מתמטי לא אינטואיטיבי, את שתי הגישות לתפיסה אחת. הבנה זאת מאתגרת את תפישת המציאות הנפוצה והיא מקור לדיונים פילוסופים החורגים משאלות פיזיקליות.
  לגבי סדרי גודל קטנים, מכניקת הקוונטים מקובלת בקרב הקהילה המדעית וכמעט שאין לגביה ויכוח. תופעות גליות נצפו גם עבור חלקיקים גדולים יותר ומורכבים כמו אטומים ואפילו מולקולות[1]. בנוגע לשאלה האם ישנו סדר גודל מסוים בו הדואליות כבר לא מתקיימת והמציאות כפי שאנו חווים אותה משתקפת בחוקי הפיזיקה, אין עדיין קונצנזוס.

  אם כן מה היא תורת הקוונטים? שוב ויקי:

  מכניקת הקוונטים (באנגלית: Quantum mechanics), או בשמות אחרים: פיזיקה קוונטית, תורת הקוונטים או QM, היא תורה פיזיקלית המתארת את התנהגות החומר בסקאלות (אורך, טמפרטורה, עוצמת שדה כוח, זרם חשמלי ועוד) קטנות ביותר. התורה מספקת תיאור כמותי של מספר תופעות שלא ניתנות להסבר במסגרת המכניקה הקלאסית והאלקטרודינמיקה הקלאסית. שני סוגים מפורסמים של תופעות אלו הם:
  תכונות פיזיקליות מדידות מסוימות, כמו רמות האנרגיה באטום מימן, מקבלות ערכים בדידים (דיסקרטיים, "מקוונטטים") ולא רציפים. תופעה זו נקראת קווינטוט, או קוונטיזציה, והמרווחים הקטנים ביותר בין הערכים הבדידים נקראים קוונט (קוונט - מלטינית : כמות). גודל של קוונט טיפוסי משתנה ממערכת למערכת.
  תחת תנאים ניסיוניים מסוימים עצמים מיקרוסקופיים כמו אטומים או אלקטרונים מגלים התנהגות גלית, כמו התאבכות. תחת תנאים אחרים, אותם עצמים מגלים תכונות של חלקיק (עצם שניתן לומר בוודאות באיזה תחום מרחבי הוא נמצא), למשל פיזור. תופעה זו נקראת דואליות גל-חלקיק. מבחינה תאורטית, דואליות זו קיימת בעצמים מכל סקאלה. גם לבני אדם יש תכונות גליות אך במקרה של עצמים מאקרוסקופיים שכאלה אורכי הגל כה קצרים (כלומר שהגלים מהם אנו בנויים הינם מאוד דחוסים) עד כי לא ניתן להבחין בתכונות הגליות כלל.
  במצבה הנוכחי, מכניקת הקוונטים היא תורה פיזיקלית הסתברותית-סטטיסטית. אי-אפשר לדעת ממנה איזו תוצאה תתקבל בניסוי אלא רק את ההסתברות לקבל אותה. מבדיקות שנעשו על צבר של ניסויים זהים, התפלגות התוצאות שנתקבלה הייתה זהה בדיוק רב לסטטיסטיקות שחזתה מכניקת הקוונטים

  ושוב להבנה ולהדגשה בפשטות מהקטע שהעתקנו
  לקחתי סעיף והרי הוא לפניך:

  תחת תנאים ניסיוניים מסוימים עצמים מיקרוסקופיים כמו אטומים או אלקטרונים מגלים התנהגות גלית, כמו התאבכות. תחת תנאים אחרים, אותם עצמים מגלים תכונות של חלקיק (עצם שניתן לומר בוודאות באיזה תחום מרחבי הוא נמצא), למשל פיזור. תופעה זו נקראת דואליות גל-חלקיק.

  שוב להבנה פשוטה פעמים האטום הנו גל ופעמים הנו דבר מוצק.

  לגבי כל החישובים שהוספת אחר כך כמו שליחת חלליות מזג אוויר וכדומה נראה לי שהנך שאולי לא הבנת נכון את המערכת המתוארת
  לכן אנסה בזווית שונה

  וכך היא : כדור הארץ הנו מרכז, המרכז הזה מוקף בכוחות אנרגטיים ומגנטיים הנקראים
  בלשון הרמבם גלגלים.
  כל גלגל מקיף את הגלגל שבתוכו ואף מסובבו
  בתוך כל גלגל כזה נמצא כוכב מסוים ממערכת השמש יחד עם הירחים שלו הכוכב עצמו נע בתוך אותו הגלגל
  מסביב למערכת השמש שלנו נמצא הגלגל הכולל בתוכו את כל היקום
  תנועתם של הכוכבים היא בתוך תנועת הגלגל
  שהם נמצאים בו

  זווית זו של ראית תנועת הכוכבים הנה עומדת במקביל (לגבי החישובים) לזווית שרגילים לעשות בהם היום
  ולכן אם יעשו את החישובים גם לפי איך שהתורה שלנו אומרת יגיעו לתוצאות זהות של החישוב

  ודרך אגב זה מה שהופך את ההשוואה לעניין יחסי על פי תורת החסידות
  דהיינו אם כל היקום מסתובב על פי התכונות שהבאתי מסביב לכדור הארץ
  או אם כדור הארץ מסתובב סביב עצמו
  בשני המקרים תראה את הכוכבים נעים בתוך 24 שעות מסביב לכדור הארץ
  דרך אגב לשמח אותך קצת חז"ל מביאים את שתי הדעות ואף אומרים שהרעיון שכדור הארץ מסתובב סביב עצמו הנו קליט יותר
  לגבי קביעת ראש חודש דהיינו מולד הלבנה חז"ל חישבו את התגלות הלבנה למשך אלפיים שנה קדימה וזה לפי המודל שאני הבאתי ולא המודל של גלילאו
  לשאלה האם זה ייתכן שיש מי ששם את הכוכבים במסלולם הרי התשובה בפשטות היא כן ראה ספר בראשית בריאת העולם יום רביעי
  אותו אחד אינו אליל השמש כי הוא גם המניע של כל גרמי השמים וכל הכוחות בטבע לכן הוא גם לא אליל כל שהוא
  כי הוא בלתי גבולי אין לו גוף ולא דמות הגוף ואין דבר הדומה לו בשכלנו כי הוא מעל לכל תפישה שכלית של כל בני האדם ביחד בכל הזמנים כולם שכן כולם נבראים שלו
  הדימוי שלך שהנך מזיז את הכוכבים בכוח מחשבתך אינו דומה כלל שכן אתה בסך הכל נברא שגם ניתנה לו היכולת לחשוב במתנה אך גם ניתן לך כח להשפיע על העולם לטוב ולמוטב בכח מחשבתך או דיבורך או מעשיך
  ראה את הספר כאוס המביא את אפקט הפרפר על יכולת ההשפעה שלו בכדור הארץ על ידי שמניע את כנפיו נכון שאין זה מחייב שיקרה אבל על פי המדע תנועת קול (תפילה) במקום אחד משפיע על נקודה אחרת בעולם.
  נכון אמת הדבר שאני מאמין באמונה מוחלטת ואף לפעמים עיוורת בתורתנו הקדושה שכן זהו כל הבסיס לקיומה הנצחי ולקיומו של הרעיון הבסיסי במתן תורה נעשה ונשמע.
  אלילים שונים באים והולכים בעולם ואף דעות שונות הולכות ובאות בעולם כולל תאוריות מדעיות המשתנות עם כל גילוי חדש
  רק דבר אחד אינו משתנה והוא הא-ל האחד א-לקי השמים והארץ
  ולא איזה אל מצרי שהנך מנסה להשוות בניהם

  וסליחה על החולשה שיש לך בהמעטת ידיעותיו של הרבי שלנו
  אבל לדעתי ומצד הנתונים שברשותי הרבי מליובווטיש במין ויודע היטב על מה שהוא מדבר ואין זה חדש בעיני שינסו להקניט את חב"ד באיזו סיסמה לא בדוקה על הרבי כמו להגיד בפשטות שהרבי לא מבין בפיזיקה.
  דרך אגב גם הגויים החכמים במצרים חשבו שמשה לא יודע כלום מחכמתם

 • קישור לתגובה רביעי, 11 יולי 2012 18:59 הוסף ע״י א. מינצקובסקי

  דרור, תרשה לי לעזור לך:
  דבר ראשון יש לך כמה טעויות: הבדיקה היא לא רק עם גלי אור אלא עם גלי רדיו. האלקטרון לא נע ונמדד בדיוק כפי שתיארת.
  ולגבי האפשרויות שתיארת: הן מעניינות מאוד, אבל חוששני שבעיקר כפנטזיה ואגדה. חוקי הטבע והפיזיקה שאיתם בוחנים את תנועת הכוכבים משמשים גם כדי להטיס מטוסים וחלליות, להפיל סקאדים וקסאמים בעזרת טילי קרקע-אוויר, לחזות מראש מתי יהיו ליקוי חמה וליקוי ירח, מתי יהיה גשם מטאורים בשמים, באיזה תאריך כוכב נוגה יהיה גלוי לעין בלתי מזוינת ואיפה תפגע סופת הוריקן. המדע שאיתו מנתחים את תנועת גרמי השמיים עובד ומוכיח את עצמו, גם על הארץ וגם בחלל.
  האם ייתכן שלמרות זאת הכוכבים כולם הם תיאטרון בובות שמופעל כולו בקצות אצבעותיו של רא אל השמש המצרי (או איך שאתה לא קורא לאליל שלך)? ייתכן, בדיוק כמו שייתכן שאני זה שמזיז את הכוכבים בכוח מחשבתי, ושבראתי אותך אתמול עם זיכרון של חיים שלמים ואתה אינך אלא אחיזת עיניים. אולי. האמת שהסיפור שלי מעניין לא פחות מהסיפור שלך על אברהם אבינו, ואת שניהם אין דרך לאמת או להפריך. אפשר רק להחליט אם אתה מאמין באחד מהם באמונה עיוורת, ומעדיף את האמונה שלך על העובדות.
  האמונה היהודית נפלאה. היא דואגת לך מהבוקר עד הערב, 365 ימים בשנה, ואם אתה מוכן להתעלם מכמה עובדות חיצוניות ומכמה סתירות פנימיות, היא גם תציע לך הסבר לכל דבר בעולם.
  זה גם באמת נוח, כי יש גויים שיחזו את מזג האוויר ויבנו מטוסים וימציאו תרופות בעזרת המדע, ואתה תוכל ליהנות מהכל ולספר לעצמך שהאל המצרי שלך עומד מאחורי הכל.
  אבל תהיה יותר זהיר, שכשחוכמת הגויים מגלה שהרבי שלך לא יודע פיזיקה, אז אל תנסה לעטות גלימה של מדען גדול. עדיף לך שבאמת פשוט תתעלם מהמציאות.

 • קישור לתגובה רביעי, 11 יולי 2012 15:56 הוסף ע״י דרור ישראל

  לעדי אביר
  היקר שלום וברכה
  הבה נבדוק אם זה אפשרי או לא
  צא וחשב אומנם אם כוכב הרחוק מליוני שנות אור יעבור מרחק כה עצום בזמון כה קצר 24 שעות הרי ברור שהוא עובר את מהירות האור דבר בלתי אפשרי.
  עד כאן הבנתי וידעתי שזו תהיה תשובתך אבל הבה נבדוק
  ראשית כל ברבור יודע שהבדיקות של תנועת הכוכבים בגלקסיות רחוקות נבדק אך ורק בכלי אחד. שהוא די מתעתע דהיינו על יד גלי אור
  כאשר מודדים את האור ישנן שני תופעות תנועה מעגלית ותנועה קווית.וכשאנו בודקים אנו בודקים רק במופע אחד בלבד
  עד כאן אני מניח שאתה מסכים אתי

  נתחיל עם האפשרות שמובאת על ידי חז"ל

  נתחיל מהמיקרו הדומה למקרו האטום והאלקטרונים הסובבים אותו לגבי זה הגיעו אנשי המדע למסכנה שעל מנת שהאלקטרון יעבור במהירותו העצומה מסביב לגרעין האטום עליו להיהפך בשלב מסוים לאנרגיה ואז להופיע בנקודה אחרת במסלול הסיבובי שלו אך מאידך אם היינו נמצאים בגרעין עצמו בכל מקום אשר היינו עוקבים אחרי האלקטרון היינו רואים אותו על פני המסלול ... מפליא לא.כך הוא מבחינת הכוכבים במקרו אנו בעצם רואים את הכוכבים ברצף מסלולם והם מצד שני עוברים ממצב למצב ביחס אלינו מה שאין כן ביחס לעצמם מכיוון שהם נמצאים בתוך גלגל (מופשט ייתכן סוג של כוח משיכה או אנרגיה )התופס את כולם כיחידה אחת ומסתובב במהירות עצומה מסביב לכדור הארץ הם הכוכבים הרחוקים מצד עצמם נעים בעצם באופן רגיל לכן אין מורגש אצלם שום שינוי בחמר
  קשה לתפוס זאת צא ולמד קצת את תאוריית הקוונטים הטוענת בפשטות שכל היקום נוצר מאין ליש בכל רגע תמיד כפי שחז"ל כבר קבעו לנו זאת בתפילה "המחדש בטובו בכל יום תמיד"

  עכשיו נוסיף לזה את הבדיקה שעליה מסתמך המדע דהיינו על ידי גלי אור שונים
  הרי אפילו על סמך נתון זה של מה שרואים דרך הטלסקופים עדיין יחסר לנו באופן משמעותי באיזה אופן אנו בוחנים את תמונת המצב אור גלי או או תנועת אור קווי ועדיין אנו בודקים זאת רק בכלי אחד הנקרא אור
  ועוד חולשה במדע שכאשר מכוון הטלסקוף לכיוון פלוני הרי אינו יכול לראות באותו הזמן בכיוון נוסף מה קורה ביקום
  ועוד הנחה נוספת נניח שאנו רואים את כל האופק נניח שהטלסקופים שלנו חורשים את כל השמים עדיין אנו מוגבלים בבדיקה שכאן יש כאן מרחב של רק חצי מהאופק ונניח שהיו יכולים פשוט לבדוק את כל היקום עדיין מופע הזמו משפיע שכן ישנו מרחק זמן בין בדיקה של טלסקוף פלוני לפלמוני וכל זה עדיין לא יוכיח לנו שכדור הארץ מסתובב סביב עצמו
  יש עוד כמה סוגי הבטים רק הזמן קצר
  הדרך היחידה לדעת מה נע ומה עומד בעצם זה לצאת מעל לכרכבים עצמם ולראות את כל מערכת היקום ואת זה זכה לראותאברהם אבינו וגם לא מכוחות עצמו כי הקב"ה הראה לואת התופעה המדהימה הזו

 • קישור לתגובה רביעי, 11 יולי 2012 08:22 הוסף ע״י עדו

  פרטית יקרה.
  שמעת פעם על יוסי כהן מרחובות שהרוויח מיליון שקל?
  טוב, אז זה לא באמת יוסי אלא חיים, לא כהן אלא לוי, הוא לא מרחובות אלא מפתח תקווה, זה לא מליון אלא אלף והוא לא הרוויח אלא הפסיד.
  אבל חוץ מזה הכל מדויק.
  קבלה היא עבודת אלילים שהסתפחה ליהדות. אני לא יהודי דתי אז שאלתי את הדוד החרדי שלי אם חב"ד הם יהודים והוא הרהר קצת ואמר 'כנראה שכן'.
  מילה של הרבי חוזרת ריקם ואין לרבנים האלו שום כוח חוץ מכוח הסוגסטיה שבאמצעותו הם שולטים על הפתאים המאמינים להם בדיוק כשם שעשו זאת האפיפיורים באירופה במשך אלפי שנים או אפילו אנשים כמו סטאלין ומאו צה טונג שלא היו דתיים.
  היות והציבור החילוני מורכב ממי שאיננו שומר מצוות ותו לא הרי שאינני יכול לנדות אף אחד מהציבור הזה אבל את לא באמת חילונית אלא מה שמכונה 'דתיה עצלנית'. כלומר את מאמינה בכל אמונות ההבל של הדת היהודית אבל אין לך כוח לעשות מה שמתחייב מזה.

 • קישור לתגובה רביעי, 11 יולי 2012 03:09 הוסף ע״י עדי אביר

  מתן,

  לא קראתי את הספר של הוקינג ולכן איני יכול לדעת אם הכתב הבין בדיוק את מה שאמור שם אבל אתייחס לשאלה בכללותה, אף שגם אליה התייחסתי כבר לא אחת:

  מודלים אכן ניתן לבנות בשפע ולמעשה אין שום בעיה לבנות מודל בו העולם כולו סובב סביב תרנגול הכפרות. לכל המודלים הללו ניתן לתת גם הצגה מתמטית טבל אין להסיק מכך שכל המודלים הם חליפיים וניתן להסתכל על העולם פעם מנקודת ראות זאת ופעם מנקודת ראות אחרת.

  כשמדובר בטווחים מאד קצרים, עד ל-3.8 שעות אור לערך, אין למעשה הבדל בין המודל שמציב את הארץ במרכז למודל שמציב את השמש במרכז. הבעיה היא שמרחק הכוכבים הקיצוניים מאיתנו הוא הרבה יותר מאשר 3.8 שעות אור ולכן הכוכבים הללו כבר אינם מסוגלים להקיף את הארץ ב-24 שעות. כתוצאה מכך כל מודל שינסה לתאר את תנועתם סביב לכדור הארץ יאלץ להתבסס על מספרים הנקראים 'מספרים דמיוניים' ולא על ה'מספרים הממשיים' שנאפשרים לנו למפות את המציאות אל תוך המתמטיקה ואת המתמטיקה חזרה למציאות.

  מבחינה מתמטית אין כל פסול במספרים הדמיוניים (שמתבססים על השורש של 1-). הנייר סובל הכל ואין בעיה לפתח נוסחאות שמתארות עולם גיאוצנטרי. הבעיה היא שלמשוואות הללו לא תמיד יהיו פתרונות ממשיים, אותם ניתן לתרגם חזרה לעולם הריאלי, ולעיתים הן יספקו לנו פתרונות שמבוססים על מספרים דמיוניים, להם אין שום מקבילה בעולם המוכר לנו.

  בקיצור, אתה אכן יכול להציב את ראשית הצירים איפה שאתה רוצה, ולבנות כל מודל מתמטי שרק יעלה על דעתך אבל כל מודל שמציב את הארץ במרכז יוכל להסביר את התנועה במערכת השמש רק על בעזרת מספרים דמיוניים ולכן הוא בהכרח אינו מתאר את המציאות הריאלית.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה רביעי, 11 יולי 2012 02:11 הוסף ע״י מתן

  עדי, אני רחוק מהבנה בפיזיקה - אבל לפי מה שהבנתי, האמת היא שניתן גופים בתנועה כסובבים כל נקודה שרירותית כלשהי. ההבדל בין מודלים הוא רק בנוחות החישובים. וזה לא קשור לתורת היחסות.
  ראה למשל כאן ציטוטים של הוקינג
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4048611,00.html

 • קישור לתגובה רביעי, 11 יולי 2012 01:26 הוסף ע״י עדי אביר

  דרור,

  כבר הסברתי את הנושא אבל אשמח להסבירו שוב ושוב עד שאחרון החבדניקים יבין את אחיזת העיניים של הרבי שלכם:

  כשמדובר בשני גופים בלבד באמת לא ניתן לקבוע מי סובב סביב מי אבל ביקום שלנו יש סקסטיליוני כוכבים ולא רק שנים וכל הכוכבים הללו נראים כאילו הם סובבים סביב הארץ. גלקסיות שנמצאות מליוני שנות אור מאיתנו אינן יכולות להקיף את הארץ ב-24 שעות אבל אנחנו בכל זאת רואים אותן נעות בשמי הלילה. הכיצד? ברור שהארץ היא זאת שסובבת סביב צירה ולא הגלקסיות הרחוקות סביב הארץ אבל אם הארץ סובבת סביב צירה אז גם תנועת השמש היא לא יותר מאשר אשליה אופטית ולכן השמש אינה נעה סביב הארץ.

  על תנועת הארץ סביב השמש המדענים למדו בהרבה דרכים שונות ולאחרונה גם מתצפיות שנלקחו מחלליות.

  חבל שבים ומפיצים ברבים את דברי ההבל של הרבי שלכם. הוא לבטח ידע את האמת אבל היה חשוב לו לשמור על סמכותם של המקורות, ובעיקר של הרמב"ם, ולכן הוא סיפר לחסידיו חצאי אמיתויות והציג להם מצגי שווא.

  גם בדבריו על שיטת פטולמיס אין שום גרעין של אמת. אין אף מדען רציני, שמבין את השיטה, שאינו שולל אותה לחלוטין אבל כשלחסידיך אין ולו ידע מדעי מינימלי אתה יכול למכור להם מה שאתה רק רוצה והם יחזרו על דבריך כאילו היו אלה דברי אלוהים חיים.

  אל תקבל את המילה שלי. לך למדען לא משוחד ותשאל אותו בתמימות מה הוא חושב על כל התיאוריות של הרבי שלכם. אני מבטיח לך שלא תמצא אפילו מדען אחד שלא יצחק על כל ההבלים הללו. אין ברירה. עליכם להשלים עם העובדה שהרבי שלכם טעה, או הוליך אתכם שולל, ושאם באמת רצונכם עליכם לחפשה במקום אחר.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 10 יולי 2012 22:55 הוסף ע״י דרור ישראל

  עדי אביר היקר
  למרות שהרב יוסף גינזבורג שיחיה ראה לנכון לא להיתייחס לשאלתך
  ברצוני להביא לפניך את תשובתו של הרבי מליובביטש עצמו כך שכל האומר דבר בשם אומרו מביא גאולה לעולם
  ברכה ושלום!

  במענה למכתבה... בו כותבת אודות שתי השיטות בנוגע לסיבוב הארץ והשמש והשקפת המדע בזה וכו' ולפלא כותבה הנ"ל שהרי בודאי יודע אשר אחד מהיסודות בשיטת היחסיות שנתקבל על דעת כל המדענים בעשיריות השנים האחרונות הוא:

  שבנוגע ל"סיסטמה" של שני גרמים הנמצאים בתנועה יחסית אחד לשני, אי אפשר לקבוע מי הנמצא במצב של מנוחה, ומי המתנענע, ולא מפני החסרון בידיעתנו עתה, כי אם מפני "טבע" הענינים, ז. א. שבנוגע לשאלה האמורה וכיו"ב, אין למדע כל עמדה, ואדרבה - שולל הוא מענה ברור מהאמור. ועוד יותר - באם תמצאנה קושיות על סברא אחת, יש דוגמתן גם בנוגע לסברא השני', וכמבואר בשיטת היחסיות בארוכה.

  מהאמור מובן - שבאם יבוא מי שהוא ויאמר שמאיזה טעם שיהי' בוחר לקבע שגרם פלוני עומד והשני סובב סביבו, אי אפשר מנקודת המדע - שתמצא על זה איזה סתירה.

  דרך אגב - גם לפני קום שיטה האמורה לא היתה שלילה מוחלטת של שיטת פטולמיס (שהארץ לעולם עומדת והשמש סובב סביבה), כי אם הצהרה ומסקנא שמספר הקושיות על שיטה זו גדול יותר מאשר על השיטה שעל שם קופרניק אבל גם על שיטת קופרניק הקשו כמה "קושיות" ואי הבנות. ואכמ"ל.


  אשמח לקבל את תגובתך וגם אשמח באם תפרסםתגובה זו
  בתודה מראש דרורישראל

 • קישור לתגובה שישי, 28 אוקטובר 2011 09:00 הוסף ע״י פרטית

  ב"ה
  נראה כגבב שטויות במיץ אוורירי. כחילונית פגשתי בדמותו של הרבי. אינני מכירה את הרב גינסבורג אך לדעתי אין צורך לפנות זמן חשוב כמו ללמד את תורת יהדותינו כדי שוב ושוב לכרוע להוד פלצנותך הריקה וחסרת התכלית (לא לגמרי חסרת התכלית). נוכחתי כבר לדעת ולראות שמילה של הרבי לא חוזרת ריקם וכי מקובלים בדרגתו יכושלים לשנות את עצם הווייתך אך לא עושים זאת מפאת חיוב מצות 'ואהבת...'.
  רפוא"ש לך...

התגובות האחרונות