Skip to content

1VSDAT

Open menu
שבת, 20 נובמבר 2010 21:16

כת פולחן האישיות של המשיחסטים

דרג מאמר זה
(7 מדרגים)

כל החסידויות היו בעבר כתות ורובן שומרות עד היום על האמונות שמאפשרות לאדמו"רים ומקורביהם לחיות באושר ובעושר על חשבון הכנסותיהם, עמלם ועתידם של החסידים הפשוטים. גם חב"ד החלה את דרכה בתור כת אבל בניגוד לחסידויות האחרות שהסתפקו בשמירת הקיים היא החליטה בימיו של האדמו"ר האחרון, הרבי מנחם מנדל שניאורסון מליובאוויטש (הרמ"ש), לשלוח מיסיונרים לרחבי העולם ולצרף למעגל החסידים גם 'חוזרים בתשובה'. לאחר מותו של הרמ"ש, בו ראו החסידים מלך ומשיח, קמו בחב"ד שני זרמים, זרם מרכזי שמקבל את מותו של הרבי וזרם משיחי קיצוני שמאמין שהרבי מליובאוויטש עדיין חי. הזרם המשיחי הקים ישיבה לחוזרים בתשובה בלב שכונה חילונית, רמת אביב, ובה הם מטפחים את פולחן האישיות של הרבי מליובאוויטש. תלמידי ואברכי הישיבה מנהלים פעילות מיסיונרית ברחבי השכונה ובשיחות עימם ניתן לזהות את אופיים הכתתי ולהסיק כיצד נראית כת חסידית טיפוסית:

 

 

פולחן אישיות

בחב"ד מבעבעת כת של פולחן אישיות שחבריה מאמינים בגדולתו ויכולותיו העל-טבעיים של הרבי ז"ל/שליט"א[א], מקדשים את דבריו וכתביו ורואים בו את הסמכות העליונה שמחייבת לא רק אותם אלא גם את כל עם ישראל. אנשי הכת מפרשים את התבטאויותיו של הרבי לשיטתם ומוצאים בהם את כל האסמכתאות הדרושות להוכחת הטענה שהאדמו"ר מליובאוויטש היה נביא שמעולם לא טעה. כיאה לנביא האלוהים הוא רק ביטא את דעת המרומים כשהוא הצביע על עצמו כמלך המשיח שעתיד לגאול את עם ישראל וכיוון שהוא היה גדול הדור, נשיא הדור, נביא ומלך, דבריו, בפרשנותם של רבני הכת, מחייבים את כל באי העולם בכלל ואת חברי הכת בפרט.

 

הנהגת הכת:

מעמדם של מנהיגי הכת נגזר מההילה והמוניטין של הרבי ולכן ההנהגה שואפת לְהוֹדוֹת, לְהַלֵּל, לְשַׁבֵּחַ, לְפָאֵר, לְרוֹמֵם, לְהַדֵּר, לְבָרֵךְ, לְעַלֵּה וּלְקַלֵּס את המייסד הגדול ולהציגו כנשיא הדור, גדול הדור, נביא, מלך וגואל ישראל. תוך כדי בך, ההנהגה מלמדת את החסידים לייחס למנהיג ז"ל/שליט"א אינספור מעשי ניסים ונפלאות ולספר סיפורים על הנבואות שהתגשמו ועל רבבות האנשים שזכו לעזרתו. החסידים, נפעמים מגדולתו האינסופית של הרבי, דואגים לרומם את שמו בכל משפט שני שהם מוציאים מפיהם ולהפיץ ברבים את סיפורי נפלאותיו, בין אם הם נשענים על עובדות מוצקות ובין אם לאו.

 

עמדותיה האליטיסטיות של הנהגת הקבוצה נגזרות באופן טבעי מפולחן האישיות של הכת: הרבי תמיד ביטא רק את האמת האלוהית ולכן גם ממשיכי דרכו מייצגים את אותה אמת אחת ומוחלטת, הרבי היה גדול הדור ולכן סמכותם התורנית של היורשים עולה על זאת של רבני כל שאר הזרמים והקבוצות, הרבי פעל למען חזרתם בתשובה של כל בני ישראל ולכן גם הם חייבים לאמץ גישה מיסיונרית דומה, הרבי מעולם לא טעה וממילא גם אותם לעולם לא נתפוס בשום טעות, סתירה או בלבול וכדומה.

 

בקבוצה שמונחה רק על פי הוראותיו של הרבי, כפי שהן מובנות להנהגה הנוכחית, אין מקום להסתייגויות וחילוקי דעות וכל מי שאינו מוכן ליישר קו עם עמדתה הרשמית של ההנהגה אינו יכול למצוא את מקומו בקרב חברי הקבוצה. יוצא מכך שכל החסידים שסרים למרותם של רבני הזרם המשיחי חייבים לציית לדברי רבניהם ללא כל ערעור או הרהור וליישר קו עם כל עמדותיהם התיאולוגיות.

 

הנהגת הזרם המשיחי של חב"ד אינה מעוניינת בשלב זה בבצע כסף ולבטח גם לא בטובות הנאה מיניות אבל אין להסיק מכך שכל מעשיה נעשים רק לשם שמים או במצוותו של הרבי בלבד. השליטה בכת המשיחית היא רק אבן דרך להשתלטות על החסידות כולה, ובכלל זה על משרת האדמו"ר, עם הכבוד, השררה והכוח שמשרה זאת מביאה עימה. לפיכך יש לראות את כל פעולותיה של ההנהגה בהקשר הרחב יותר של המאבק הפנימי שמתנהל בחב"ד על השליטה בחסידות, מאבק שבסופו של דבר יקנה למנצחים את השליטה על תנועה גדולה ועתירת נכסים ועל זרם בלתי פוסק של תרומות, מתנות וירושות שיבטיח לא רק את רווחתם הכלכלית אלא גם את המשאבים הנדרשים להגדלת כוחם והרחבת השפעתם. 

 

גיוס חברים חדשים:

תנועת חב"ד ידועה במערכת ה'שלוחים' שהיא הקימה ברחבי הארץ והעולם. השלוחים הללו מטפחים את התדמית האוהבת ודואגת של החסידות מחד ומאתרים מועמדים פוטנציאלים שירצו ויוכלו להתגייס לשורותיה מאידך. הפלג המשיחי בונה על המסורת הזאת ומפעיל מגייסים משלו. הללו נוהגים לפנות לעוברים ושבים בבקשה שיניחו תפילין בפרהסיה[ב]. בהנחת התפילין המגייסים ומנהיגיהם משיגים שלוש מטרות: הם מעניקים לגיטימציה לכת למשיחיות שהיא משווקת, הם מעצימים את פולחן האישיות של הרבי החי/מת והם מסננים מתוך האוכלוסייה הכללית את המועמדים הפוטנציאלים שסיכוייהם להצטרף לכת מצדיקים את ההשקעה הנדרשת.[ג]

 

מפגש ההכרות:

המגייסים מזמינים את המועמדים המתאימים לישיבה ושם הם חושפים אותם לפניה היפות והמזמינות של הקבוצה: המועמדים שומעים שיעור בתורת חב"ד ומגלים שהרבי מליובאוויטש רצה בטובתם של כל בני ישראל ושתנועת חב"ד עוזרת במישורים הגשמיים לא פחות מאשר במישורים הרוחניים. הם מוזמנים 'לעשות שבת'[ד] בישיבה ולמלא את ליבם בקדושה והתעלות הרוח שהקבוצה למדה לייצר. במהלך 'התקרבותם' הם פוגשים חוזרים בתשובה וותיקים שמתחברים אליהם ומעניקים להם את תחושת החברות והשייכות שממלאת את החללים שחיי היום-יום פערו בקרבם. מסונוורים מגלי החום והאהבה ומוקסמים מגדולתו של הרבי ומשאיפתו להטיב עם כל עם ישראל, המועמדים ילכדו במלכודת הדבש שתגרור אותם לשלב הבא של התהליך – שלב האינדוקטרינציה.

 

בנית תדמית מהוגנת לקבוצה:

כמו כל שאר הכתות גם הכת שהתפתחה בישיבת החוזרים בתשובה מקדישה לא מעט משאבים לטשטושם של הסממנים הכיתתיים ולבנייתה של תדמית מהוגנת. התלמידים והאברכים מציגים לבני שיחם רק את פניה המהוגנות של הקבוצה ומרחיבים בגאווה על התנדבותם בסיוע בבתי חולים ובתי אבות ועל התרומה הגדולה שהם תורמים לקהילה. במקביל ההנהגה שוקדת לטפח את תדמיתה בעזרת מכתבי תמיכה בהם מכובדים ומפורסמים מעניקים לכת את תמיכתם הפומבית ובאמצעות ערבי התרמה מתוקשרים אותם המפורסמים מכבדים בנוכחותם.[ה]

 

אמונות הכת:

הערצת הרבי מבדלת את חב"ד בכלל, ואת הפלג המשיחי בפרט, משאר הכתות והזרמים ביהדות וכופה על התנועה ופלגיה לפתח אמונות ייחודיות אותן רק שטפי מוח מסוגלים לבלוע ולעכל. לשם דוגמה, הפלג המשיחי בחב"ד מאמין שהרבי מליובאוויטש שמת ונקבר כבר ב-1994 עדיין נמצא בין החיים והוא מסתתר בהמתנה לשעת הכושר בה יוכל לחזור אלינו כמלך ומשיח. את המיתוס הזה יכולים להפנים רק אלו שעברו אינדוקטרינציה ארוכה שמעלימה את יכולת החשיבה העצמאית וגורמת לשפוטים לאמץ במלואן את ההזיות של רבניהם.    

 

בנוסף, חברי הכת לומדים שהרבי היה מוסמך לנבא שהוא עצמו הוא המלך והמשיח שעתיד לגאול את עם ישראל משום שהוא עמד בכל תנאי הסף שהרמב"ם[ו] הציב לנביאים ומשיחי אמת. ללא הרמב"ם אין ליומרות של הפלג המשיחי שום בסיס ולכן חברי הכת נדרשים לאמץ במלואם גם את כל תורותיו של הרמב"ם, ובכלל זה גם את התורה האריסטוטלית שהנשר הזקן שקד להטמיע בתוך הדת היהודית. הרמב"ם וגישתו האריסטוטלית כפו על רבני הפלג המשיחי של חב"ד להבין את הדת היהודית, ואת תפקידה בחברה המודרנית, בצורה פונדמנטליסטית ומילולית, שהיא ממילא גם צרה וקיצונית. הרמב"ם התאמץ להוכיח שתורת האל זהה לחלוטין לתורתו של אריסטו ולכן גם רבני חב"ד ילחמו בחירוף נפש על נכונותה של התורה האריסטוטלית וינסו להוכיח לא רק שהארץ נמצאת במרכז היקום ושהשמש חגה סביבה[ז] אלא גם שכל שאר הדעות של אריסטו והרמב"ם, אותם העולם הנאור זנח כבר לפני מאות בשנים, חייבות לבטא את אך ורק את האמת האחת והיחידה.

 

זאת רק תחילתה של השרשרת: אם האמת שייכת רק לאריסטו, לרמב"ם ולרבי מליובאוויטש אזי היא אינה יכולה להיות נחלתם של אנשים חושבים דוגמת המדענים, ההיסטוריונים והפילוסופים ולכן הרבנים המשיחיסטים שוללים על הסף לא רק את המדע הלא-אריסטוטלי אלא גם את כל שאר המחשבות והתובנות שפותחו בכלים חוץ-תורניים ובכלל זה גם רעיונות חדשים וחסרי אסמכתאות תורניות דוגמת דמוקרטיה, שוויון זכויות, שלטון החוק, ציונות וכדומה.

 

תנועת חב"ד אינה יכולה להתכחש למקורותיה ולכן בנוסף לרמב"ם ולאריסטוטליות שהוא החדיר לדת היהודית, רבני התנועה חייבים לטפח וללמד גם את קבלת הזוהר[ח], קבלת האר"י[ט], תורת החסידות בכלל[י], תורת אדמו"רי חב"ד בפרט ותורתו של הרבי מליובאוויטש בעיקר. בנוסף, וכנראה בלית ברירה, הם חייבים לאמץ גם את התורה הרבנית המקובלת על שאר הזרמים ביהדות. היהדות הפילוסופית של הרמב"ם, היהדות הקבלית של החסידות והיהדות המסורתית של הרבנים אינן יכולות לדור יחדיו בכפיפה אחת ובעומקן התורות הללו סותרות אחת את השנייה באינספור מובנים ולכן רבני חב"ד נוהגים לרכז את מאמציהם בהוראת כתבי חב"ד: התניא[יא] וכתבי הרבי מליובאוויטש. משאר התורות הם לוקחים רק דוגמיות נבחרות, במיוחד אם אלו מחזקות בדרך זו או אחרת את הסיסמאות של הכת.            

 

למותר לציין שבתוככי הישיבה המצטרף החדש לעולם לא יראה את התמונה במלואה. אדרבה, שוו בנפשכם כיצד היה המועמד מגיב אם היה מקבל דף הנחיות שמבהיר לו שבמקום 'יהדות' הוא עתיד ללמוד 'חבדיות', תורה ייחודית שנבנתה מבליל של אמונות סותרות שרובן אינן מקובלות על שאר הזרמים ביהדות; שהוא יהפוך למעריץ מושבע של האדמו"ר האחרון של החסידות; שהוא יאמין שמותו וקבורתו של אותו אדמו"ר היו רק אשליה; שהוא יאבד את אישיותו ודעותיו ויהפוך למדקלם סיסמאות סידרתי שרק חוזר כתוכי על דברי רבניו ושהוא יטיף ברבים לא רק נגד ההשכלה, הקדמה, הציונות והדמוקרטיה אלא גם נגד כל דבר שנושק להומניזם, שוויון זכויות וסובלנות כלפי הזר והשונה.

 

דף הנחיות שמפרט את האמת על אמונותיה ודרכה של ישיבת חב"ד היה גורם לכל אדם שפוי להרים את רגליו ולברוח אבל, כמו בכל כת אחרת, ההנהגה חושפת את תורת הכת טיפין טיפין, בתהליך ארוך של שטיפת מח הדרגתית במהלכה השפוט מאבד את היכולת לנתח את המציאות בכוחות עצמו, מפסיק לחשוב מחשבות עצמאיות ומאמץ במלואם את כל דברי רבניו, עליהם הוא חוזר בפני כל מי שרק מוכן לשמוע.    

 

השתלטות על החברים:

אין לי מספיק מידע על הטכניקות בעזרתן הרבנים המשיחיסטים מצליחים לשטוף את מוחם של אברכי הישיבה, למחוק את אישיותם ולהפכם למריונטות שרק מדקלמות את הסיסמאות שהם שמים בפיהם אבל התוצאה בשטח מוכיחה שהטכניקות הללו נוצלו ביעילות והמטרות הושגו במלואן: הצעירים מתנסחים בסיסמאות, דבקים באמונתם במשיח שליט"א, מצייתים לכל הוראות רבניהם ומקדישים את זמנם לקידום מטרותיה של הקבוצה, בעיקר על ידי פעילות מיסיונרית בקרב תושבי השכונה. 

 

ברור גם שהחברים למדו לפקח ולבקר אחד את השני וכל חבר שסוטה מהוראות ההנהגה זוכה מייד להערה מתקנת של אחד מחבריו. כל ידי כך החברים לומדים להתאים את עצמם לדפוסי ההתנהגות המקובלים על ההנהגה, לוותר על השפיטה העצמית ולצפות להנחיות שיכתיבו להם את על אורחות חייהם.

 

רמיסת זכויות:

ניכר בעליל שמנהלי הישיבה רומסים את זכויותיהם וחירויותיהם התיאולוגיות, חברתיות, רוחניות ופסיכולוגיות של חברי הכת. הללו איבדו את הזכות לקבוע לעצמם את אמונותיהם, להחליט בעצמם על קשריהם עם בני משפחתם וחבריהם, לקבל החלטות באופן עצמאי, לשלוט על זמנם ולהנות מפרי עמלם.

 

התבדלות:

אין ספק שישיבת החוזרים בתשובה מנסה לבודד את התלמידים מהעולם הסובב אותם. הם אינם רשאים להיחשף לעיתונים וספרים לא תורניים, לרוב בתואנה שעצם העיסוק בחומרים לא מאושרים מהווה ביטול תורה. הצפייה בטלוויזיה וההאזנה לרדיו לא פירטי אף הם נחשבים לדבר תועבה ואפילו השיטוט באינטרנט נאסר בתכלית האיסור ובמחשבי הישיבה הותקן פילטר שמאפשר גלישה רק בשלושה או ארבעה אתרים שתומכים בדעות הפלג המשיחי של החסידות. הישיבה מטפחת בתלמידים מנטליות של 'אנחנו' נגד 'הם' וכל מי שזוכה לשוחח עם האברכים יגלה עד מהרה שהם נוטים לזלזל בכל מי שאינו חושב כמותם ולדחות על הסף את כל דעותיו ואמונותיו.

 

דיכוי החשיבה העצמית:

ראשי הישיבה לא רק מתאמצים למנוע מתלמידים גישה חופשית למקורות מידע חיצוניים אלא שהם גם מורים להם לנתק מגע עם כל מי שמחזיק בדעות מוצקות שעלולות למנוע ממנו להצטרף לכת. הדיון עם חברי הקבוצה הוא תמיד חד-סתרי: הם תמיד ישמחו להסביר לבן שיחם את כל עומקיה ונפתוליה של תורת חב"ד אבל הדוק יעלה בעיניהם כשהשומע הופך למשמיע ואיש מהם לא יסכים להעניק תשומת לב אמיתית לדבריו של האחר. אף אחד מהם אינו מסוגל להתייחס לדברי בן שיחו בצורה עניינית ומושכלת ואת טיעוניהם הם תמיד מרכיבים מצירופים כאלה או אחרים של סיסמאות שרבניהם הטמיעו במוחם.

 

ניצול החברים:

הכת המשיחיסטית חבה את הכנסותיה למוצרים שהיא מוכרת בחנויותיה, לשירותים שהיא מספקת בתשלום, לתרומות שהיא מצליחה לגייס מהציבור בכלל ומגבירים בפרט, לירושות אליהן היא מצליחה לשרבב את עצמה ולתמיכות ממשלתיות ועירוניות.

 

אף שישיבת החוזרים בתשובה מתמחה בגיוס כספים מתורמים עשירים[יב], רובם כאלה שנשבו בקסמי המשיחיות הקיצונית שבוקעת ממעמקיה, היא עדיין אינה בוחל בניצול זמנם וכישוריהם של תלמידי הישיבה לקידום מטרותיה. התלמידים הללו, שלפתע כבר אינם חוששים מביטול תורה, נשלחים לרחובות כדי לגייס חברים חדשים לקבוצה.

 

פיתוח תחושת עליונות:

ראשי הכת מצליחים כנראה להעניק לתלמידים ולאברכים גמולים לא מוחשיים שכן גם אלו וגם אלו מהלכים עם תחושת צדיקות והרגשה שפעילותם מקדמת את בוא הגאולה. כמשרתיו של הרבי המשיח הם מרגישים תחושת עליונות שמאפשרת להם להציע לכל מי שאינו מקבל את דעתם לבוא וללמוד את האמת בישיבה שלהם מבלי שהם עצמם יעלו על דעתם שקיימת גם האופציה שהם יבואו ללמוד במוסדות אחרים.

 

אבדן זהות:

תלמידי ואברכי הישיבות של הכת הוטבעו כנראה מתבנית אחת שכן כולם, או לפחות אלה שזקנם כבר מסוגל להתעבות, מתהדרים בזקן, כולם מתלבשים באותם מדים, כולם משמיעים את אותן הדעות ומצטטים את אותן הסיסמאות וכולם סוגדים לאותו אדמו"ר חי/מת. ניכר באנשים אלה שהם איבדו את זהותם הקודמת ועתה כולם מנסים להדמות למנהיג הרוחני העליון שפעם הילך, ולשיטתם עדיין מהלך, במסדרונות 770 איסטרן פארקויי בברוקלין.

 

קשה מאד לדעת מה באמת מתרחש בתוככי הישיבות של הכת ואף גורם חיצוני לא באמת מכיר לעומקן את הטכניקות באמצעותן הרבנים מצליחים לשטוף מוחות ולכופף גבים ולכן אודה לכל מידע שיגיע מאנשים שנחלצו מציפורניה של כת פולחן האישיות הדורסנית הזאת.

 

 

טעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה? במנגנון התגובות שבהמשך תוכלו להעיר על המאמר, לחשוף את טעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם חייבים להזדהות בשמכם האמתי אבל עליכם לספק כתובת מייל תקינה. את ההשמצות אבקש לשלוח לדף התגובות הכלליות. דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר, דרגו אותו ועשו לייק לדף האתר בפייסבוק.

 [א]             

'ז"ל' - 'זכרונו לברכה', 'שליט"א' – 'שיחיה לימים טובים וארוכים'. כל אדם שפוי צריך להבין שהמשיח מליובאוויטש הוא בהחלט ז"ל, שהרי הוצאה לו תעודת פטירה והוא נקבר קבל עם ועדה בבית הקברות היהודי בקווינס, אבל אם אתה משתייך לפלג המשיחי בחב"ד אתה חייב להצהיר שהרבי, שבדרך פלאית כלשהי לא ממש מת ולכן הוא בהחלט שליט"א. 

[ב]             

ראה סרטונים בערוץ 'מטרד חב"ד' ביו-טיוב

[ג]             

ראה המאמר 'למה הם רוצים שנניח תפילין?'

[ד]             

עד כמה שזה נשמע מוזר: במהלך ויכוח עם חסיד חב"ד משכיל, שהבין ופסל את כל טענותיי, הוזמנתי לעשות שבת בישיבה ולחוש בעצמי את התעלות הרוח שבקדושה. אני עמדתי בפיתוי אבל סביר להניח שרבים אחרים מצאו את עצמם במחיצת חברי הקבוצה שהפיחו בהם את רוח הקדושה מכל כיוון אפשרי.

[ה]             

ראה המאמר 'רמת אביב: עצומת חילונים בעד חב"ד' ב-mynet (18.6.10), מכתב תמיכה בחב"ד רמת אביב (6.6.10), המאמר 'רבנים וסלבריטאים בועידת ידידי חב"ד רמת-אביב' ב-netoNews (6.9.09) והמאמר 'הצלחה אדירה לדינר של ישיבת חב"ד ברמת אביב' בחב"ד אינפו (22.9.05)

[ו]             

ראה הערך 'הרמב"ם' בויקיפדיה

[ז]             

ראה הערך 'המודל הגיאוצנטרי' בויקיפדיה

[ח]             

ראה הערך 'קבלה' והערך 'ספר הזוהר' בויקיפדיה

[ט]             

ראה הערך 'קבלה' והערך 'האר"י' בויקיפדיה

[י]             

ראה הערך 'תנועת החסידות' בויקיפדיה

[יא]            

ראה המאמר 'ספר התניא' בויקיפדיה

[יב]            

ראה למשל את הכתבה 'רבנים וסלבריטאים בועידת ידידי חב"ד רמת אביב' ב-netoNews

נקרא 14511 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

61 תגובות

 • קישור לתגובה שלישי, 25 ספטמבר 2018 11:31 הוסף ע״י עדי אביר

  יוסף,

  אתה צודק לחלוטין. גם אני רלטוויסט שחושב שאין 'אמת' מוחלטת אלא רק אמיתות יחסיות. אני הצגתי בפרוטרוט את ה'אמת' שלי. מהי ה'אמת' שלך? האם אתה חושב שישיבת חב"ד אינה כת? כיצד אתה מגדיר את המושג 'כת'?


  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 25 ספטמבר 2018 10:15 הוסף ע״י יוסף

  הכל בעיני המתבונן

 • קישור לתגובה שלישי, 30 יולי 2013 09:05 הוסף ע״י עדו

  ליבוביץ' טען שהקבלה היא עבודת אלילים. מצד שני ליבוביץ' היה זרם של איש אחד.

 • קישור לתגובה שלישי, 30 יולי 2013 00:29 הוסף ע״י עדי אביר

  שי,

  אני מודה לך על תגובתך.

  להערכתי אתה צודק והזרם הקבלי אכן משתלט בהדרגה על היהדות כולה. עם זאת נראה לי שלחלוקה בין הזרם התלמודי לזרם הקבלי עדיין יש משמעות מסויימת. אפילו לשיטתך קדושתו של ספר הזוהר בקהל הליטאי אינה משתווה לזו של התלמוד ולא הייתי אומר שלקבלה יש משקל מכריע בלימוד ובחשיבה הליטאית. בציבור החסידי, לעומת זאת, ללימוד הסוד, או כפי שדייקת ואמרת, להפשטה שלו, יש להערכתי משקל הרבה יותר ניכר.

  בתודה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 30 יולי 2013 00:15 הוסף ע״י שי

  עדי,
  הקבלה היא נחלתם של כל היהדות, ולא רק חסידים או חב"ד.
  אין כיום זרם דתי שלא מכיר בקדושתו של ספר הזוהר וספרות הקבלה ורואה גם בו כספר קנוני קדוש.
  אמנם יש מחלוקות לגבי היקף הפסיקה על פי קבלה - כיצד מכריעים הלכה במקום בו הזוהר והמקובלים חולקים על התלמוד, או על הפוסקים הראשונים, וכן לגבי תוקף החיוב של מנהגי קבלה שלא נזכרו בתלמוד וכו' (דוגמאות לכך הן הנחת תפילין של יד בישיבה או עמידה, הנחת תפילין בחול המועד, הליכה ד אמות לפני נטילת ידיים בבוקר וכו')
  כמו כן יש גישות שונות לגבי חובת וחשיבות לימוד הסוד והעיסוק בו - בעוד שליטאים שמים את הדגש על התלמוד ולמרות הכרתם בקדושת הקבלה הם סבורים שהיא נועדה ל*לימוד* רק על ידי הראויים, חסידים עוסקים יותר בלימוד הסוד (בפרט בהפשטה שלו כפי שבאה לידי ביטוי בכתבי חסידות חב"ד) ורואים שליחות וחובה לעסוק בלימוד פעיל של תורה זאת על מנת להתקרב לבורא ולקרב את הגאולה

  סיכום:
  אין מחלוקת על קדושתם של כתבי הקבלה, וגם הליטאי יודה שספר הזוהר קדוש כמו התלמוד.
  ההבדל הוא בעניינים מסויימים בפסיקת הלכה ובגישה לגבי היקף הלימוד של תורת הסוד.

 • קישור לתגובה שני, 29 יולי 2013 23:31 הוסף ע״י עדי אביר

  יובל,

  בתגובתך השנייה בעצם ענית לשאלה שהעלת בתגובתך הראשונה. הנחת התפילין היא גימיק שיווקי שמאפשר למיסיונר החבדי להתקרב לטרפו, להעריך את הסיכויים ל'קרבו' לכת (המועמדים המועדפים הם נערים במשבר או נערים דחויים חברתית) ולהזמינו לאחת הפעילויות של הכת ('בא לעשות שבת בישיבה').

  הרבי מליובאוויטש, איש שיווק גאוני שאין שני לו, הגדיר את הפעולה הזאת כיותר חשובה מתלמוד תורה אבל זאת אינה ראיה יהודית - זאת ראיה חב"דית לה מתנגדים רוב הזרמים האחרים ביהדות. הרבי, עם כל הכבוד, אינו יכול לשנות את החשיבה היהודית, הוא היה מסוגל לשנות אך ורק את הראיה של תנועת חב"ד אבל על ידי כך הוא הרחיק את תנועתו משאר הזרמים היהודים.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 29 יולי 2013 23:18 הוסף ע״י עדי אביר

  יובל,

  היהדות האורתודוקסית (להבדיל מהיהדות הקונסרבטיבית, היהדות הרפורמית והיהדות הרקונסטרקטיבית) מאופיינת היום כאוסף של מאמינים שמקבלים עליהם את 'השולחן ערוך'. בתוך היהדות הזאת מספר זרמים שנבדלים זה מזה במספר מאפיינים מהותיים, ובכללם תפיסת האלוהות, הגדרת הספרים הנחשבים ככתבי קודש, הראייה ההיסטורית והפרשנות הניתנת למקורות הקדומים. בראייה רחבה ניתן לאפיין שתי חלוקות עיקריות בתוך 'יהדות השולחן' ערוך: יהדות התלמוד והיהדות הקבלית.

  יהדות התלמוד מאמצת תורת אלוהות אותה ניתן לכנות כמסורתית, מקדשת בעיקר את התלמוד ומסתמכת על סדרה של פרשנים מסורתיים.

  היהדות הקבלית מכירה אל בעל 11 מרכיבים, מתייחסת גם לספר הזוהר כאל ספר קנוני קדוש ומעמידה בחזית את הפירושים הקבליסטים להיסטוריה היהודית, לתפקידו של היהודי בעולם ולמצוות של 'השולחן ערוך'.

  מתוך היהדות הקבלית (שלהערכתי הייתה נהפכת לדת חדשה אם שבתאי צבי לא היה מביא עליה מפלה כה קשה) התפתח הזרם החסידי שהתפצל בתורות למספר רב של פלגים, כל אחד עם דגשים אחרים ומנהגים אחרים. אף שלא מעט 'מתנגדים' אינם בוחלים בקבלה, ברור שיש הבדלים ניכרים בין הזרם החסידי לזרם הליטאי (והמאמינים המזרחיים שהסתפחו אליו) ורוב החרדים הלא-חסידיים אינם מטרידים את עצמם יתר על המידה בענייני קבלה.

  בראייה זאת יש הבדל מהותי בין היהדות הקבלית/חסידית ליהדות הלא-חסידית. תנועת חב"ד בידלה את עצמה מכל שאר החסידויות בכמה אופנים:

  1) הם קידשו והפכו לקנוניים גם את הכתבים של הפלג, ובמיוחד את ספר התניא שהפך לספר יסוד של החסידות.

  2) הם החיו והעניקו תוכן חדש לרעיון המשיחי.

  3) הם העניקו לאדמו"ר האחרון של החסידות מעמד מיוחד שאינו קיים בזרמים האחרים של היהדות.

  כתוצאה מכך חב"ד הפכה לפלג קיצוני בזרם החסידי/קבלי של היהדות, שבינו לבין הזרם האחר מלכתחילה אין הרבה מין המשותף זולת קבלת הוראות ה'שולחן ערוך'.

  החב"דיות מתבטאת בעיקר בקידוש ספר התניא, בפולחן האישיות המוזגמת של הרבי מליובאוויטש ובמשיחיות המוגזמת שאף פלג חרדי אחר אינו מאמץ. לשלשות המרכיבים הללו משקל רב באמונותיה של החסידות בעוד שכל שאר הפלגים היהודיים, ובכללם גם כל שאר החסידויות, מעולם לא אימצו את האמונות הללו. למען האמת, אם תשאל את הליטאים מה דעתם על חב"ד הם עדיין יפסלו לחלוטין את האמונות החריגות של חב"ד ויסבירו לך שהרמ"ש היה או שרלטן או חולה רוח (את הדברים הללו אמר אמנם פרופסור ישעיהו ליבוביץ אבל רוב הליטאים יסכימו איתו). מבחינתם חב"ד חצתה את הגבול והיא מתחילה להידמות יותר לנצרות (שגם היא עדיין ממתינה לשובו של במשיח ישו) מאשר ליהדות.

  הדחיה אינה כה חזקה בקרב הפלגים החסידיים האחרים כיוון שגם הם מורגלים בפולחן אישיות אבל קשה לומר שהפלגים הללו חשים בקרבה רעיונית חזקה מידי לחב"ד, ובמיוחד לאור העובדה שהחסידות המיסיונרית הזאת 'גונבת' נפשות גם מהם.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 29 יולי 2013 22:45 הוסף ע״י יובל

  "הוא (הרב גינזבורג) עדיין אינו בוחל בניצול זמנם וכישוריהם של אברכי הישיבה לקידום מטרותיו. האברכים הללו, שלפתע כבר אינם חוששים מביטול תורה, נשלחים לרחובות רמת אביב לפעילות מיסיונרית במסגרתה הם ינסו גייס חברים חדשים לקבוצה"

  ליתר דיוק, מתוך נקודת מבטם, להניח תפילין ליהודי אחר מהווה עניין חשוב אף יותר מתלמוד תורה אישי, וזאת בהתאם להוראתו הישירה של הרמ"ש. לכן, נראה שהם עושים זאת מתוך אמונה בדרכם, כאשר על הדרך יתכן ויוכלו "לקרב" מישהו לישיבתם.

 • קישור לתגובה שני, 29 יולי 2013 22:34 הוסף ע״י יובל

  "שוו בנפשכם כיצד היה המועמד מגיב אם היה מקבל דף הנחיות שמבהיר לו שבמקום 'יהדות' הוא עתיד ללמוד 'חב"דיות', תורה יחודית שנבנתה מבליל של אמונות סותרות שרובן אינן מקובלות על שאר הזרמים ביהדות"

  האם אפשר לקבל דוגמא או שתיים לסתירה אמונית שבין חב"ד לבין שאר הזרמים ביהדות, מלבד העובדה שרק חב"ד רואים ברמ"ש כמשיח?

 • קישור לתגובה שישי, 30 נובמבר 2012 12:35 הוסף ע״י עדו

  הערת אגב: אף פעם לא הבנתי למה אנשים מסרבים לקבל את הרעיון שנוצרנו מיצורים 'נחותים' יותר.
  הרי כל אחד מאיתנו נוצר מתא מופרה אחד. קטן עד כדי כך שצריך מיקרוסקופ כדי לראות אותו. אם אנחנו מוכנים לקבל שמהדבר הזעיר והבלתי מפותח הזה יוצא אדם שלם (למעשה תינוק חסר ישע שמתפתח לאדם שלם) אז למה זה כל כך מפריע לאנשים לחשוב שהתפתחנו מחד תאים במשך מליוני שנים?

 • קישור לתגובה חמישי, 29 נובמבר 2012 17:18 הוסף ע״י עלמה

  ש. שניאורסון , חחח... אז זה מה שאתה עושה בזמנך הפנוי

 • קישור לתגובה חמישי, 29 נובמבר 2012 16:45 הוסף ע״י ש. שניאורסון

  עלמה ועדי, ראו גם:
  http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3549512,00.html

 • קישור לתגובה חמישי, 29 נובמבר 2012 00:09 הוסף ע״י עדי אביר

  עלמה,

  ראי למשל:

  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%90%D7%93%D7%9D_%D7%94%D7%A0%D7%99%D7%90%D7%A0%D7%93%D7%A8%D7%98%D7%9C%D7%99

  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%95%D7%9E%D7%95_%D7%94%D7%99%D7%99%D7%93%D7%9C%D7%91%D7%A8%D7%92%D7%A0%D7%A1%D7%99%D7%A1

  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%95%D7%9E%D7%95_%D7%90%D7%A8%D7%A7%D7%98%D7%95%D7%A1

  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%91%D7%95%D7%9C%D7%95%D7%A6%D7%99%D7%94_%D7%A9%D7%9C_%D7%94%D7%90%D7%93%D7%9D

  יש לי הרבה חומר בנושא. צרי עימי קשר במייל ונדון בנושא.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה רביעי, 28 נובמבר 2012 23:57 הוסף ע״י עלמה

  "בעבר היו גם יצורים דמויי-אדם אינטליגנטים למדי שהוכחדו על ידי ההומו-ספיאנס"
  יש לך ביבליוגרפיה להפנות אותי אליה בעניין הספציפי הזה?

 • קישור לתגובה רביעי, 28 נובמבר 2012 23:45 הוסף ע״י עדי אביר

  עלמה,

  ראשית יש לא מעט מינים בעלי יכולות שכליות לא מבוטלות - גורילות, שימפנזות, כלבים, לוויתנים, דולפינים וכדומה. בעבר היו גם יצורים דמויי-אדם אינטליגנטים למדי שהוכחדו על ידי ההומו-ספיאנס וסביר להניח שהפער השכלי הלך ונבנה בהדרגה ולא נוצר לו בבת אחת. למעשה, אם האדם המודרני לא היה מכחיד את הניאנדרטלים וקודמיהם היינו מוצאים סביבנו הרבה יצורים אינטליגנטים ולא רק מין נבחר אחד.

  אני מניח שהפער באינטליגנציה בין האדם לחיות האחרות נוסע מהסיבות הבאות:

  1. רק אצל הקופים וקופי האדם האינטליגנציה הייתה המרכיב החשוב ביותר בהשגת יתרון תחרותי. במקרים אחרים ניתנה עדיפות למהירות, כח, גודל וכדומה. טורפים, למשל, יכולים להסתפק ברמת אינטליגנציה שתאפשר להם לתקשר באופן בסיסי, להצליח בציד וליצב סולם מעמדות. אינטליגנציה עודפת לא תביא לשום יתרון תחרותי כיוון שאין להם את המבנה הפיזיולוגי שיאפשר להם לנצל את מנת המשכל הנוספת.

  2. למשפחת הקופים, בניגוד לרוב החיות, יש את מבנה היד והאצבעות שמאפשר שימוש בכלים. האפשרות להשתמש בכלים הרחיב עד מאד את אופק ההתפתחות של קופי-האדם כיוון שהם זכו ביתרונות תחרותיים נוספים כנגד כל גידול בכישורים האינטליגנטיים. ליצורים בעלי מבנה יד אחרת האינטליגנציה העודפת אינה מעניקה יתרונות תחרותיים יוצאי דופן.

  3. ברגע שהאדם עבר סף טכנולוגי מסויים, למשל המצאת האש, נפתחו בפניו אופקים עוד יותר רחבים אותם הוא שוב יכל לנצל רק בזכות שיפור האינטליגנציה שלו.

  4. לאחר שהאדם כבר השיג יתרון תחרותי משמעותי הוא פשוט הכחיד את כל המתחרים שיכלו לסכנו, ובעיקר את היצורים דמויי-האנוש שנהנו אף הם מרמת אינטליגנציה גבוהה.

  אלה הן להערכתי הסיבות שכיום יש פער אדיר בין האינטליגנציה של ההומו-ספיאנסים לזו של כל שאר החיות. אני בטוח שיש תיאוריות נוספות, טובות מאלו שלי, אבל כיוון שאין לי זמן לרענן את ידיעותיי אני נאלץ להסתפק בסיבות הללו.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה רביעי, 28 נובמבר 2012 23:09 הוסף ע״י עלמה

  עדי, את רעיון הברירה הטבעית אני מכירה. אני אנסח את עצמי אחרת. בין האדם לשאר האורגניזמים קיים פער שכלי א ד י ר שמבדיל אותו ומותיר הרבה מאחור כל יצור חי אחר. אני שואלת לגבי גודל הפער, שואלת למה הפער כל כך גדול? ולמה אין עוד מין אחד לפחות שמתחרה בתבונתו של האדם ?
  מדוע, לדוגמה, אריות או יענים, שכלם התפתח בתהליך של ברירה טבעית, אך לא עד למצב בו הם יכלו ללמד עצמם שפה משוכללת או לבנות מטוסים? תסכים איתי שלכל יצור חי יכלה להועיל שפה מפותחת וכן שימוש באמצעי תחבורה משוכללים למשל, כדי לשפר את יכולת ההשרדות שלו.
  ובכל זאת רק למין האנושי לבדו יש תבונה שמאפשרת לו תנאי חיים נוחים באופן ק י צ ו נ י לעומת כל שאר היצורים שעל פני כדור הארץ.

 • קישור לתגובה רביעי, 28 נובמבר 2012 22:05 הוסף ע״י עדי אביר

  עלמה,

  נתחיל בשאלה למה לג'ירפה יש צואר ארוך כל כך? התשובה היא שצואר ארוך מעניק לחיה יתרון תחרותי במאבק על מקורות מזון. אבותיה של הג'ירפה התמודדו עם שאר אוכלי הצמחים על אותם מקורות המחייה עד שכתוצאה ממוטציה מקרית נולדה פתאום חיה בעלת צואר קצת יותר ארוך. הצואר הארוך אפשר לחיה הזאת להגיע לצמחים אליהם מתחרותיה לא היו מסוגלים להגיע. גם לאותם צאצאים שירשו את הצואר הארוך היה יתרון תחרותי שאפשר להם להגיע לבגרות ולהתרבות על חשבון החיות שלא נהנו מגישה כה נוחה למזון הנמצא על ענפי העצים. מוטציות מקריות נוספות הביאו לעולם חיות עם צואר עוד יותר ארוך וגם הן נהנו מיתרון תחרותי שאפשר לצאצאיהם להתרבות על חשבון ג'ירפות בעלות צואר קצת יותר קצר. תהליך זה נמשך מיליוני שנים כשבכל פעם צאצאיהן של הג'ירפות ארוכות הצואר שרדו את תחרות החיים בצורה טובה יותר מצאצאיהן של הג'ירפות קצרות הצואר אותן הם החליפו בהדרגה ברחבי האוכלוסיה כולה. התוצאה הסופית היתה חיה בעלת צואר ארוך במיוחד שאינה מתחרה באף חיה אחרת על מקורות המזון אליהם רק היא מסוגלת להגיע.

  עתה לאדם. נניח שכתוצאה ממוטציה מקרית נולד קוף בעל נפח מוח גדול יותר משל אחיו. חלק מילדיו של הקוף הזה ירשו את המוח המוגדל שהעניק להם ייתרון תחרותי על פני שאר הקופים באוכלוסייה. היתרון התחרותי הבטיח שצאצאיהם של הקופים היותר 'חכמים' התרבו על חשבונם של הקופים האחרים ותוך כמה דורות לכל הקופים באוכלוסייה כבר הייתה מנת נשכל קצת יותר גדולה. עתה נניח שהתהליך הזה קרה שוב ושוב ובכל פעם הקופים שירשו את תכונותיהם מהורה שמוטציה מקרית זו או אחרת העניקה לו מנת משכל גבוהה יותר התרבו על חשבונם של הקופים הפחות חכמים כך שמנת המשכל הממוצעת של כל האוכלוסייה גדלה והעניקה לאוכלוסייה בכללותה יתרונות תחרותיים שאפשרו לה להתרחב על חשבון קופים אחרים וגם על חשבון מינים אחרים.

  במקביל, ולבטח גם במשולב, הברירה הטבעית העדיפה קופים שיכלו להימלט מאויביהם מהר יותר וכך, בהדרגה, קופים שירשו מהוריהם את היכולת לרוץ על שתי רגליים שרדו את מאבק החיים בעוד שהקופים שעדיין רצו על ארבע נטרפו על ידי בעלי חיים שירשו תכונות שאפשרו להם לצוד קופים טוב יותר.

  יש כמובן תיאוריות אחרות שמסבירות מדוע הברירה הטבעית העדיפה את בעלי הרגלים הישרות שהיו מסוגלים לעמוד על שתי רגליים, למשל, שאבותינו הקופים מצאו מחסה באגמים שטוחים ולקופים שיכלו לעמוד בצורה יציבה על קרקעית האגם היה יתרון תחרותי בולט על פני קופים שנאלצו לעמוד קרוב יותר לשפת האגם.

  הכלל הוא: מוטציה מקרית מעניקה לפרט זה או אחר יתרון תחרותי. צאצאיו של אותו פרט שורדים את אתגרי החיים טוב יותר מהאחרים וברירה טבעית זאת מבטיחה שהגנים שלהם יתפזרו באוכלוסיה על חשבון הגנים שאינם מבטיחים ייתרון תחרותי. זאת עיקרה של תורה האבולוציה והשאר הלא הוא כתוב בכל הספרים והאתרים שעוסקים בנושא.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה רביעי, 28 נובמבר 2012 21:14 הוסף ע״י עדי אביר

  אנונימית היקרה,

  אם לא הבנת מדבריי מה אני מחשיב כאמת אז כנראה שאין שום דרך דרך בה אוכל להעביר לך את האינפורמציה הזאת. כשהודעתי 'שלא דייקתי בכל הפרטים והמונחים' התכוונתי לומר שמומחה גדול ממני וודאי היה מדייק יותר ובמקום המונחים 'משפחה', 'מין' ו'זן' הוא היה משתמש במונחים 'סדרה', 'מחלקה' 'תת-מחלקה' וכדומה. אולי הוא היה גם טוען שהיונקים הראשונים דמו ללימורים ולאו דווקא לעכברים. התמונה הכללית, עם זאת, משקפת לדעתי את התמונה המקובלת על המדע ואם זאת מאכזבת אותך אז כנראה נכונו לך בחיים עוד הרבה אכזבות.

  מסתבר שאחרי כל המחקרים והתיאוריות דווקא יש תשובות די מספקות לשאלות הפשוטות ששאלת, גם אם קיימים פה ושם 'חורים' שעדיין לא זכו להסבר שיהיה מקובל על כולם. דוגמה לחור כזה היא אי-הוודאות בשאלה אם החיים הם תוצאה של המקריות העיוורת או שקיים חוק טבע כלשהו שכופה את החיים באופן דטרמיניסטי. שתי האפשרויות הן סבירות ולמיטב ידיעתי המדע עדיין לא הכריע ביניהן. מה זה מוכיח? האם בשל כך את רצה לפסול את התורה כולה? האם מכך ניתן להסיק שבניגוד להרגלי במקרה זה אני מתפשר עם האמת ומאמץ תיאוריה שגויה ואולי אפילו שקרית?

  גם אני לא חושב שנוצרת מזרע של קופיקו או מיקי מאוס. את נוצרת מזרע של אביך שלבטח היה הומו-ספיאנס כשר למהדרין אבל האם את חושבת שאבות אבותיו שחיו מליון שנה לפניו דמו לו בכל? מה אם אלו שחיו לפני חמישים מליון שנה? את תורת האבולוציה ניתן לסתור רק באמצעות ההנחה שכל המינים נוצרו במתכונתם הנוכחים לפני לא יותר מששת אלפים שנה ומאז הם לא עברו שום שינוי או התפתחות. אם את מאמינה בזה אז את כנראה משתייכת לאחרוני הפונדמנטליסטים שסותמים את אוזניהם בפני קול ההיגיון והמדע ואת עיניהם בפני אור הקדמה והנאורות.

  אם לדעתך ניתן להפיל את התורה הדרוויניסטית באמצעות כמה שאלות טריוויאליות אז את באמת בחורה אופטימית. אני לא מתיימר להיות מומחה לנושא אבל אני מרשה לעצמי להניח שבריאת התא הראשון אינה מתחדשת מידי יום ביומו כיוון שהיום כבר לא ניתן למצוא את התנאים הסביבתיים ששררו על פני כדור הארץ לפני למעלה מארבעה מיליארד שנים, למשל אטמוספרה עשירה בגז מתאן. אפשרות אחרת היא שחיים חד-תאיים חדשים נוצרים מידי יום ביומו אבל הם אינם מצליחים למצוא לעצמם סביבה ידידותית בה הם יוכלו להתפתח במשך מיליוני שנים ולהפוך ליצורים מרוכבים יותר. יכול גם להיות שהתאים הללו נאכלים זמן קצר אחרי יצירתם וכך נעלמים מהעולם לפני שהייתה להם ההזדמנות לשכפל את עצמם, להשתנות ולהתפתח. באותו אופן, אם בני האדם יותירו לקופים סביבה בה הם יוכלו להתפתח בשקט במשך מיליוני שנים אז ללא ספק נכדי, נכדי, נכדייך, עשרות אלפי דורות מהיום, היו נתקלים בקופים שונים בתכלית השינוי.

  למעשה ניסויים שנעשים בזבובים, שם משך הדור הוא כמה ימים ולא עשרות שנים, מוכיחים שאוכלוסיות מאמצות תכונות מועילות ומשנות את מאפייניהן תוך זמן קצר יחסית. אך אנא, אל תגררי אותי לתת לך הרצאה בגנטיקה ותורת האבולוציה. ספרים רבים עושים זאת טוב ממני.

  אני בטוח, דרך אגב, שהגברת יהודית שהתלוננה על מה שכת חב"ד עשתה לבת שלה מכירה את הדעה הרווחת על מוצא האדם. לא כולם חיים בבועה כמוך ורוב האנושות כבר הפנימה שהאדם הוא רק חוליה בשרשרת התפתחותית ולא נזר הבריאה ותכלית היצירה.

  אנא, עשי לי ולך טובה ואל תתעסקי עם הצהרים בנשמה שלי. אני לא מנסה לייחס את אמונותיך לפגמים בנפשך ולא יזיק גם לך לוותר על הסיסמאות הרבניות ולהגביל את עצמך לתחומים בהם יש לך ולו הבנה מינימאלית. גם את ההטפות הריקות מתוכן הייתי משאיר לעצמי אם הייתי במקומך. בתמורה אני מוכן להבטיח לך שאם אחרי עשרות השנים שהקדשתי ללימוד הנושא אשתכנע שיש בידכם איזה שהן 'תובנות מופלאות' שאני בולם בעזרת 'חומות' ו'תחמושת' אזי ארוץ מהר לחפש תשובות לשאלות היוקדות שלבטח יציקו לי עד מאד, אמנם לא מיוסי גינזבורג שלא הצליח לתת לי אף תשובה מספקת בשיחה בת שעתיים וחצי שניהלתי עימו, אבל אני בטוח שאמצא חוקר שאת דעתו אני מכבד שיסכים לפקוח את עיני לאמיתות הגדולות שנמצאות רק בידם.

  בינתיים אשאיר אותך עם עצה ידידותית: קשה ללמוד מדע מסיסמאות רבניות ולכן טוב תעשי, כשעולה בך הדחף להתבטא בנושאים דוגמת אבולוציה והמפץ הגדול, אם תתעלמי מכל מה שמאורות גדולים דוגמת יוסי גינזבורג לימדו אותך ותרכשי באופן עצמאי קצת ידע בסיסי שיעזור לך לא לעשות צחוק מעצמך. היום ניתן לצפות ביו-טיוב בהרצאות של מרצים אקדמיים, חנויות הספרים מוצפות בספרי מדע פופולארי, בטלוויזיה תמצאי שלל סרטים דוקומנטריים ואפילו שיטוט בויקיפדיה יחשוף בפניך אמיתות חדשות. השקיעי מעט בידע ואז לא תמצאי את עצמך אומרת משפטים דוגמת 'אבל דרווין?? מי מהדור של הילדים בכלל יודע מי זה דרווין?????'

  'אני באמת מאמין שבמידה ובאמת תרצי לקבל תשובות תצטרכי לערוך מספר שינויים באישיותך - נכון זה קשה בגילאים מסוימים אבל אולי תרוויחי. יגעת ומצאת....'

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה רביעי, 28 נובמבר 2012 18:06 הוסף ע״י עלמה

  האדם מתעלה אינטלקטואלית על שאר האורגניזמים באופן מתמיה.
  "מין אחד של קופים פיתח מוח גדול יותר ויכולת ללכת זקוף ..."
  מה היה הדבר שגרם לכך ?

 • קישור לתגובה רביעי, 28 נובמבר 2012 15:38 הוסף ע״י אנונימי

  לתשובתך הכנה בנוגע להיוצרות האדם "איני יודע אם התא הזה נוצר באופן מקרי",.....
  "או כתוצאה מחוק טבע"...."סבא של הסבא (אלפי דורות אחורה) דמה לעכבר" ואח"כ לסוג של קוף וכו די איכזבה אותי.....ציפיתי מאדם מלומד כמותך ליתר דיוק. לעניות דעתי אתה מצטייר כאדם שלא מתפשר על האמת ומתשובתך קשה להסיק מה האמת אני מבינה שלא דייקת כפי שציינת אבל מה שאני לא מבינה מדוע אתה מתפשר על נושא זה. אחרי כל המחקרים והתאוריות כיצד ניתן להסביר שעל שאלה כה פשוטה אין תשובה חד משמעית. הייתי שמחה אם גברת יהודית שהתלוננה לגבי ביתה שחזרה למקורות תיחשף גם היא לדעותייך על מוצא האדם. אני להבדיל ממך באמת לא מאמינה שנוצרתי מזרע של קופיקו או מיקי מאוס. ולדברייך תא זה יכול והיה צריך להתפתח כל יום מחדש? מדוע הוא פסק? מדוע לא נוצרים עוד תאים שמולידים בני אדם. מדוע הקופים לא מדברים ולא עוברים בימינו תהליכי אבולוציה?
  לפי דעתי יש לך צוהר בנשמה שחושק לאמת ומכיוון שטרם מצאת אותה אתה כה מתעניין בתנועת חב"ד מאוד ייתכן שאם תשכיל להבין ובאמת תרצה לשמוע תגיע לתובנות מופלאות, תוריד את כל החומות והתחמושת הזו שאתה מקיף את עצמך ובאמת תהיה ראוי לקבל תשובות מאנשים גדולים ממני כמו כבוד הרב יוסי גינצבורג ואחרים. ועוד התייחסות אחרונה "כל המדענים חושבים כך" - לא נכון!! היום המדענים נשענים על תורת המפץ הגדול, כן,כן אותו מפץ גדול שכתוב בתורתינו הקדושה פרשת בראשית "בראשית ברא אלוקים את השמיים וארץ והארץ הייתה תהו ובהו וחשך על פני תהום..."
  " ארבעה מיליארד שנה" לדברייף ואף מדען עד היום לא הוכיח חד משמעית כיצד נוצר האדם וזה לא סוד שהמדענים לא יודעים להסביר זאת בעצמם. את פרשת בראשית כל ילד יהודי/ציוני אואיך שתרצה יודע לדקלם במיוחד את משפט הפתיחה..אבל דרווין?? מי מהדור של הילדים בכלל יודע מי זה דרווין????? א-מ-ת היא יציבה ולא מתפוגגת וש-ק-ר הבסיס שלו כה רעוע, לא יציב שאין על מה להישען (פחות או יותר כמו דעותייך בעניין זה). אני באמת מאמינה שבמידה ובאמת (כפי שהגדרנו אותה כעת) תרצה לקבל תשובות תצטרך לערוך מספר שינויים באישיותך - נכון זה קשה בגילאים מסויימים אבל אולי תרוויח.יגעת ומצאת....

 • קישור לתגובה רביעי, 28 נובמבר 2012 01:07 הוסף ע״י עדי אביר

  אנונימי,

  אפרט בפניך, בצורה שאינה נשענת על דרך השלילה, מה אני חושב על מוצא האדם:

  לפני למעלה מארבעה מיליארד שנה נוצר תא שמסוגל לשכפל את עצמו. איני יודע אם התא הזה נוצר באופן מקרי, לאחר אינספור ניסיונות נפל, או כתוצאה מחוק טבע שאיפשר לתאים חיים להיווצר בהסתברות הרבה יותר גבוהה אבל התוצאה הסופית הייתה שעל כדור הארץ החלו להופיע צורות חיים פרימיטיביות שהיו מסוגלות להתרבות מאליהן. במקרים מסוימים התאים הללו התקבצו יחדיו וביחד הם הפכו לצורת חיים משוכללת יותר. צורות החיים הללו התפתחו בתגובה לתנאים המשתנים ובהדרגה הן הפכו ליותר ויותר מרוכבות ומשוכללות. עם הזמן צורות חיים מסוימות פתחו במסלול עצמאי והחלו להתפתח בצורה שונה מקרוביהם. העידנים עשו את שלהם וההתפתחות הבלתי פוסקת גרמה לכך שעל האדמה החלו להופיע, לצד מגוון עצום של צמחים וחסרי חוליות, גם הרבה מאד חיות יותר מפותחות – בתחילה דגים, זוחלים וציפורים ובהמשך גם יונקים. היונקים הראשונים דמו כנראה למכרסמים קטנים אבל גם אלו התפתחו והתבדלו למשפחות שונות ובהמשך לתתי משפחות. אחת מתתי המשפחות הללו הייתה משפחת הקופים שאף היא התבדלה, בתהליכים עליהם אשמח להרחיב את הדיבור בהזדמנות אחרת, למספר גדול של מינים. מין אחד של קופים פיתח מוח גדול יותר ויכולת ללכת זקוף וממנו התפתחו ההומו-ספיאנס, הזן אליו משתייכים כולנו.

  זאת אינה דעתי הפרטית. כך, פחות או יותר, חושבת כל האנושות הנאורה. למעשה, אם הנושא באמת מעניין אותך אינך צריך ללמוד תורה ממני (ובמיוחד כשלהערכתי לא דייקתי בכל הפרטים והמונחים) ובאפשרותך להתעמק בתורת התפתחות המינים של דרווין בכל אחד מאלפי האתרים שהוקדשו לנושא. במקרה חרום תוכל לקרוא גם איזה ספר בסיסי בביולוגיה או אולי אפילו ספר שהוקדש כולו לתורתו של דרווין.

  התשובה הקצרה לשאלתך היא שאני מאמין שהסבא של הסבא שלי (הרבה הרבה דורות אחורה) באמת היה סוג של קוף והסבא של הסבא שלו (שוב דורות רבים מאד אחורה) דמה לעכבר. זה לא כל כך נעים להודות בכך אבל זאת כנראה האמת לאמיתה. לפחות כל המדענים חושבים כך וכל הממצאים החומריים (דוגמת המאובנים) מוכיחים זאת.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 27 נובמבר 2012 21:41 הוסף ע״י אנונימי

  לע"ע היקרים,

  שאלה אחת פשוטה לי אליכם: איך לדעתכם הגעתם לעולם זה (אלפי דורות האחורה)?
  אולי אתם מאלו שמאמינים שסבא של הסבא שלהם היה קוף? או שנוצרנו מאיזה תערובת ביולוגית
  אשמח לתשובה שלא נשענת על דרך השלילה. דעתכם באמת מעניינת

 • קישור לתגובה שלישי, 27 נובמבר 2012 17:38 הוסף ע״י עדי אביר

  עלמה,

  ככל הידוע לי חצור אמנם נחרבה במאה השלוש עשרה לפני הספירה, בתקופת ה פלישה התיאורטית של בני ישראל. לכיש, לעומת זאת, נחרבה כנראה עשרות שנים מאוחר יותר ובערים אחרות שלכאורה נכבשו אין שום ממצא ארכיאולוגי שמלמד על הרס וחורבן.

  אני כמובן שלא מומחה לארכיאולוגיה, ולרשותי עומד רק ידע כללי ביותר, אבל אני מסכים איתך שהתמונה היא מורכבת מאד ולבטח התרחשו כמה תופעות במקביל, חלקן אלימות יותר וחלקן אלימות פחות. בכל מקרה, התיאור התנ"כי (שמלכתחילה סותר את עצמו במקרים רבים) הוא לבטח פשטני ומגמתי.

  בתודה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 27 נובמבר 2012 12:58 הוסף ע״י עלמה

  עדי, בתגובה לדבריך אודות ממצאים ארכיאולוגיים. כסטודנטית, שלמדה בשנה החולפת בקורס מבוא לתקופת הברונזה והברזל, אני יודעת שיש סימנים ל 3 התאוריות המרכזיות אודות בני ישראל .
  באשר לתאוריית הכיבוש - יש סימנים לכיבוש באתרים כמו חצור ולכיש לדוגמה.
  לתאוריית ההתנחלות השקטה (חדירה איטית של גורמים ממזרח לירדן אל מרחבי כנען)ולתאוריית המוצא הכנעני יש כמובן על מה להתבסס גם כן.
  יתכן שהמציאות בשטח היתה תוצאה של שילוב של מה שמתואר ב-3 התאוריות וכך נוצרה החברה היהודאית/ישראלית.

 • קישור לתגובה שלישי, 27 נובמבר 2012 00:31 הוסף ע״י עדו

  יוסי, לא ממש הבנתי מה שכתבת אבל דבר אחד ברור לגמרי, אין לך מושג קלוש בארכאולוגיה.
  א. חפרו כבר בארץ ממצאים מתקופת בית שני (מה זה הכותל המערבי למשל?) והרבה לפני כן, אלא אם כן התכוונת המאה ה13 'לפני' הספירה. גם אז תנוח דעתך, יש חפירות - למשל ביריחו - הרבה קודם.
  ב. כדי לתארך גיל של ממצאים ארכאולוגים יש שיטה שמבוססת על דעיכה רדיואקטיבית והיא מדויקת למדי. לא מדובר בפתי מאמין אלא במישהו שמבין את עקרון הדעיכה הרדיואקטיבית. דווקא לממצאים מאוחרים יותר אנחנו נעזרים בארכיאולוג שיגיד שהחומה הזאת נבנתה בסגנון טורקי או צלבני, המבנה הזה נראה מתקופה כזו או אחרת. מליוני שנים - את זה לא בודק הארכיאולוג אלא המדען עם מונה הגייגר.
  ג. איזו הסכמה קיבל הרמב"ם כשכתב את 'מורה נבוכים' או 'היד החזקה'? הסכמות הן דבר חדש למדי וכל מה שהן אומרות הוא שהרב המכובד מסכים עם תוכן הדברים שמובאים בספר החדש, כלומר שאין בדברים הללו כפירה באמונה שבה מאמין אותו רב. הרב לא יבדוק אם דברים מדוייקים היסטורית או מדעית (ממילא אין לו כלים לזה) אלא רק אם הדעה המובעת בספר מניחה את דעתו. זאת ממש לא ערובה לנכונות הספר , רק לכך שהוא חוזר על מה שהרב כבר יודע, ואכן, לא במקרה הזכרתי את הרמב"ם, מאז החזון איש והחפץ חיים, איזה חיבור תורני חשוב נכתב בעת האחרונה?

 • קישור לתגובה שלישי, 27 נובמבר 2012 00:26 הוסף ע״י עדי אביר

  יוסי,

  הבנתי. למדע אין כל ערך. למחקר אין כל ערך. מליוני מלומדים משחיתים את זמנם על הבלים. המדינות הנאורות שופכות מיליארדים לריק על מחקר מדעי שמלכתחילה יכול להניב רק שטויות ושקרים. האמת היחידה, הבלעדית והבלתי ניתנת לערעור נמצאת בידי הרבנים וברגע שאיזה רב גדול נותן הסכמה לספר הוא הופך את הכתוב בו לאמיתי וודאי.

  אם לך טוב עם האמונות הללו אז שיהיה לך לבריאות.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 27 נובמבר 2012 00:18 הוסף ע״י עדו

  טוב דני, אתה מכריח אותי להוריד את הכפפות.
  'לבעוט בתורה וביהדות' זה בדיוק מה שעשו הציונים כאשר על אפם ועל חמתם של החרדים הלכו ועלו לארץ ישראל להקים בה מדינה. הסיבה לכך שהעם היהודי היה אלפיים שנה בגולה, חלש ומנודה, מרמס לרגליו של כל גוי שיכור עם גרזן היא בגלל אותה 'תורה' או מה שעשו ממנה אבותינו שבגולה. זו ההלכה היהודית שבה מופיעות שלוש השבועות : לא למרוד בגויים, לא לדחוק את הקץ ולא לעלות בחומה. יהודים חיו בחו"ל לא במקרה אלא מפני שהאמינו בדת היהודית. למעשה, אם אתה אכן לומד ומתחזק בדת היהודית אתה יכול לראות כיצד כל ההלכות, כל הפסקים וכל הדינים כולם יוצאים מנקודת הנחה שהיהודי הוא אורח בארצו של הגוי. גם תנועת חב"ד הייתה אנטי ציונית עד ליום הקמת המדינה ומאותו יום פסק הרבי של אותה תקופה 'עד עכשיו לא, מעכשיו כן' והחסידות שינתה את טעמה - לא שזה משנה משהו. מהותה של הציונות הייתה להפוך את היהודי הגלותי מאדם שבורא לו מציאות בהבל פיו לאדם שחי עם רגליים על הקרקע, במקום לבכות ולהתגעגע לירושלים ובפועל לעשות הכל חוץ מאשר לעלות אליה, לקום ולהתיישב בישראל, במקום לדון דינים על שור שנגח פרה - להתחיל לגדל שוורים ופרות, במקום להמית את עצמי באוהלה של תורה - לקחת נשק ולהילחם, במקום לדבר - לעשות.
  בוודאי שאני 'בועט' בדת היהודית, אם הייתי יהודי מאמין הרי שהייתי מיד נוסע לי לגולה, חי שם בשטעטל ורועד מהגויים עם הגרזינים. כך הרי עשו אבותי כל השנים.
  לדעתי זאת הסיבה העיקרית שבגללה החרדים לא סולחים לנו החילונים. קלקלנו להם את הבלוף, הם הרי היו רגילים כל כך לדבר גבוהה גבוהה על אהבתם לישראל והנה באו החוצפנים החילונים ומימשו בפועל את מה שהחרדים דיברו עליו כל כך הרבה אבל עשו הכל כדי להתחמק מלבצע.

 • קישור לתגובה שלישי, 27 נובמבר 2012 00:15 הוסף ע״י יוסי

  שיטה יפה לחקור זמן עתיק יותר עם חוקר חדש יותר ,אני אישית אם רוצה לדעת מה היה בשנת 60 בארץ הייתי שואל את סבי כי אני יודע שמה שאשמע ממנו יהיה יותר נאמן למקור . לממצאים ארכיאלוגים הרבה אחרי המאה ה13 עוד לא הגיעו אז לפני? גם לא נראה לי שיתנו כלכך לחפור בארץ לעומקים האלה של תקופת כיבוש הארץ .ובנוגע לספר בזק אני מציע לך לחקור כבר מעכשיו ולמצוא קודים נומריים או אחרים שמוצפנים בו זה ישרת את עבודתך רבות אם תוכיח זאת. ואני גם מציע לך לראות הרצאה כמו תורה ומדע,סמינרים למיניהם שלא כופים שום דבר דתי. הממצא הארכיאולוגי הכי טוב בשבילי הוא ספר התורה והתורה שבע"פ שהתגלגלו דורות בשנים.בניגוד לטזות והשערות ארכיאולוגיות כל ספר דת יהודי שמוצא לאור חייב לקבל את חתימתם של מספר רבנים והסכמתם. לא הסכמתם במובן של אני מסכים לך לפרסם את הספר אלא הסכמה במובן של אני מסכים ועומד מאחורי כל מה שרשום בספר. ומי שמאמין שארכיאולוג יכול להגיד שממצא ארכיאולוגי הוא בן 120 מיליון שנה שיכול להיות שהוא בכלל בן 62 מיליון שנה או אולי הרבה פחות יהיה הפתי האמיתי.

 • קישור לתגובה שלישי, 27 נובמבר 2012 00:04 הוסף ע״י ע

  יוסי,

  אתה צודק. לבד מהסכנה החב"דית יש שם בחוץ גם סכנות אחרות: סמים, אונס, וונדליזם, גניבות, כת השטן וכדומה. ההבדל הוא שהמשטרה פועלת נגד כל שאר הסכנות והמדינה מעמידה את העבריינים לדין ומרחיקה אותם לבתי כלא שם הם לא יסכנו את הציבור. היחידים שמשום מה רשאים לטפטף לצעירים, ביניהם גם קטינים, את הארס שלהם הם המיסיונרים החב"דיים. רק מהם המשטרה ובתי המשפט מתעלמים ורק הם מסתובבים בחופשיות ברחובות, גנים ציבוריים, פתחי בתי ספר ובתוך הקניונים ומנסים לצוד ילדים של אחרים.

  אני בטוח שהסרטונים הבאים יעניינו אותך:

  http://www.youtube.com/watch?v=uh1ds-IGtU8

  http://www.youtube.com/watch?v=sOir_zqzyLQ

  לאחר שתצפה בסרטונים הללו דמיין לעצמך מה היית חושב לעצמך אם היה מדובר בקומונר של השומר הצעיר שמנסה לפתות את הילדים שלך.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 26 נובמבר 2012 23:51 הוסף ע״י דני

  עדו שלום
  בוא נדייק או נחדד את דבריך , המדינה היא ציונית ולא דתית התבוללות יכולה להיות גם בארץ ואם לא אז אפשר לראות את זה היום עם כל העליות של הזרים לפה שלא לדבר על התופעה בה נערות ישראליות/ציוניות הולכות עם בחורים מהמגזר הערבי. שוב אסביר לך שפועלו של הרבי היה בעיקר לשמר את התורה בעם היהודי המפוזר בגולה ואין זה סותר את זה שלבו היה נשוא אל ישראל.אולי קשה לך להבין כזאת הקרבה..ואם אינך מבין זאת איך אתה מצפה שמליונים בגולה יבינו ויקשיבו לרבי שאומר לכולם שעליהם לעזוב את ביתם ולעקור ולעלות לישראל.עוד הרבה לפני הציונות אדמת ארץ ישראל על גבולותיה נרשמו בספר התורה אז לחיות ולהיות פה אחרי שמיליונים נרצחו רק על היותם יהודים ורדיפות אין ספור על דתנו ובעיקר בשל כך הגענו לכל ההכרזות למיניהם על ארצנו ואז לבעוט לתורה והיהדות על פי הילכותיה נראה לי קצת יותר צבוע.
  בכל אופן לא ניתן להגיע ל-ג לפני שעוברים ב-א ב
  אתה לא זקוק לתשובותיי אם תחקור ותלמד באותו מרץ אובייקטיביות ופתיחות את הצד שני אני מאמין שהרבה שאלות יסתדרו לך.

 • קישור לתגובה שני, 26 נובמבר 2012 23:50 הוסף ע״י עדי אביר

  דני,

  אני דווקא כן שאלתי את עצמי שאלות על מקורו של עם ישראל ולאחר שהעמקתי עוד יותר הגעתי למסקנה שהגישה של ארכיאולוגים מודרניים דוגמת פינקלשטיין וויליאם דבר (William G. Dever) מקובלת עלי לחלוטין. הללו, ורבים שכמותם, לא מצאו שום אינדיקציה ארכיאולוגית לכיבוש אלים של ארץ ישראל במאה השלוש עשרה לפני הספירה ולכן הם הניחו שבני ישראל לא היו עם נפרד אלא קבוצה שולית של כנענים שישבו בתחילה באזור ההררי של הארץ ואט אט התקדמו לעבר השפלה תוך שהם ממזגים לתוכם חלקים מהאוכלוסייה והודפים מפניהם חלקים אחרים. הקבוצה הזאת בידלה את עצמה בכל שהיא אימצה לעצמה אל משלה ומסורות שונות מאלו של שאר הכנענים. זאת אינה הדעה הרווחת בקרב הרבנים אבל בידם אין ממצאים ארכיאולוגיים. בידם יש רק סיפורי אגדות. לפי דעתי תוכל למצוא הרצאות של פרופסור ישראל פינקלשטיין ביו-טיוב. ממש לא יזיק לך לצפות בהן. לא בכדי שתשתכנע חס וחלילה. רק בשביל שתוכיח לעצמך שאמונתך מסוגלת לשרוד את האתגרים שהמחקר המודרני מציב בפניך.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 26 נובמבר 2012 23:21 הוסף ע״י יוסי

  רוב החוזרים בתשובה חקרו הרבה דברים לפני והיו בהרבה הצגות ואופרות . כמוהם גם אני מצאתי שהתורה ולימודה מקנה לי הרבה יותר סיפוק ואושר,זאת הסיבה ששאר האופציות פחות קורצות לי .גם אתה וגם עדו יכולים לשאול למה החסידים צריכים להסיט אנשים?(כשהם מציגים את עצמם ברחוב ולא בסלון בביתך)
  ואני יכול לשאול למה הילד שלי צריך לראות בטויזיה בחמש בערב זוג הומואים מתנשקים?
  אני מציע שתשימו על הילדים שומר אישי 24/7
  אם אתם באמת רוצים לשמור עליהם כי חוץ מחבדניקים ומיסיונרים יש בחוץ גם סמים,אונס,וונדליזם,גניבות כת השטן ועוד הרבה דברים קצת יותר מסוכנים!!!

 • קישור לתגובה שני, 26 נובמבר 2012 23:01 הוסף ע״י עדו

  דני, אתה לא חייב לפלוט כל קלישאה שבה מאכילים אותך, מותר לך לחשוב קצת.
  ברוסיה היהודים היו מאחורי מסך ברזל ולא יכלו להגר לארץ ישראל. בשאר המדינות - במיוחד ארה"ב לא הייתה בעיה כזאת.
  אין לי בעיה אם יהודי שמתנגד לציונות ואיננו חושב שעליו לחיות כאן, זכותו לחשוב אחרת ממני. יש לי בעיה עם יהודי שמביע עמדות נלהבות בעד הציונות אבל בפועל איננו עושה את הצעד הבסיסי הראשון להגשמתה - לעלות לארץ.
  בוודאי שהיה צורך להתאמץ כהוגן כדי שיהודים בארה"ב לא יאבדו את זהותם, הם בארה"ב! מדוע שלא יתבוללו? ובאמת ההתבוללות בגולה מתרחשת בקצב הולך וגובר. כך שאם הרבי היה באמת רוצה למנוע מיהודים לאבד את זהותם היה עליו להטיף לכל יהודי בגולה לעלות ומיד לארץ ישראל. שם בישראל, גם אם לא תהיה דתי הרי שהסיכוי שתפגוש שיקסע ותתאהב בה יורד באופן דרמטי ובאמת בישראל ההתבוללות היא זניחה לגמרי. אם היה הרב עושה נפשות לעלייה לישראל, אם היה מצווה על כל יהודי לעלות ומיד והכי חשוב - אם היה נותן דוגמה אישית, אז הוא היה עושה הרבה מאד למען 'הזהות היהודית' שעליה אתה מדבר. אני מעדיף כבר רבי אנטי ציוני במוצהר כמו הרב'ה מסאטמר שחי בגולה ואיננו מסתיר את התיעוב שיש לו כלפי המדינה מאשר את הצביעות של תנועת חב"ד

 • קישור לתגובה שני, 26 נובמבר 2012 22:59 הוסף ע״י דני

  עדי שלום
  אתה כל הזמן חוזר ואומר עם ישראל הוגלה ,עם ישראל הלך וחזר.. מדוע אינך שואל את עצמך איך הוא הגיע לשם מלכתחילה? ולמה דווקא לשם? תעמיק עוד יותר.
  וגם לא כל חזרה של מישהו בתשובה מביאה לקרע ונעשית בצער גם אין מה להשוות בין בחירת מקצוע או לימוד לדרך חיים,אני מכיר גם הרבה אנשים שלא מנהלים אורח חיים דתי כזה שמייחלים לכאלה ילדים ויקבלו אותם בברכה.
  לילה טוב

 • קישור לתגובה שני, 26 נובמבר 2012 22:17 הוסף ע״י דני

  שלום עדו
  אני מבין שהתנהגות כזאת נראית בעיניך כצביעות כי אכן כך נראה הדבר על פניו.
  נכון שהרבי לא היה בארצנו ונלחם אבל הוא עסק במלחמה אחרת לא פחות חשובה שהיא לעשות כל שיבכולתו על מנת שהיהודים לא יאבדו את זהותם תוך כדי חרוף נפש אם זה ברוסיה או בארצות הברית ושאר מקומות.
  בעקבות כך הוקם הבסיס כביכול בברוקלין ומשם הופצה תורה לכל העולם ומשם גם יצאו שליחי חב"ד לכל העולם על מנת שכל מקום שיהיה בו יהודי, יהיה מקום בו יארחו אותו בחום ובשמחה רבה בין אם הוא דתי או חילוני מוגמר.שהרי כידוע לך רוב מספר היהודים נמצא בכלל בחוץ לארץ
  אז נכון שהייתה פה מלחמה אך היא נגמרה לאחר תקופה קצרה יחסית."מלחמת הרבי מעולם לא הופסקה" ואם על הדרך הוא יכול לזרוק עצה טובה כמו עצות רבות שנתן להרבה מנהיגים שלנו שעד היום אתה יכול לשאול אותם עליהם אז למה לא?

 • קישור לתגובה שני, 26 נובמבר 2012 22:15 הוסף ע״י עדי אביר

  דני,

  אם האדם היה יכול לאבחן את עצמו ולקבוע אם מוחו נשטף אם לאו אזי לא הייתה אף כת בעולם. כולם היו מזהים את הניסיונות לשטוף את מוחם ובורחים מהכת הרבה לפני שמנהיגיה היו משתלטים עליהם. למה, אם כך, יש בעולם עשרות כתות מסוכנות בהן ניתן למצוא רבבות חברים שחושבים שהם נורמטיביים לחלוטין. לאחר שאמרתי זאת אני מוכן להודות שלא כל מי שמתקרב לדת הוא בהכרח שטוף מוח שאינו מקבל החלטות בצורה אוטונומית ועצמאית. ייתכן מאד שאתה מתעניין בדת ומוצא בה תובנות משמעותיות מבלי שנפלת ברשתו של איזה רב כריזמטי שאת דבריו אתה מקבל כתורה מסיני ואת הוראותיו את ממלא ללא כל ערעור או הרהור. זה נדיר אבל זה אפשרי.

  אני לא מסכים איתך שאיש לא הצליח לסתור את התורה. זאת סיסמה רבנית שמאחוריה לא עומדת ולו טיפה אחת של אמת. אם אתה באמת מחפש את האמת אשמח להפנות אותך לעשרות ספרי מחקר, רבים מהם בעברית, באמצעותם תחשף לפנים של היהדות אותם רבניך אינם רוצים שתגלה. אני הייתי ממליץ לך להתחיל עם ספריו של הפרופסור ישראל פינקלשטיין, ארכיאולוג נודע שמעמת את הסיפורים התנ"כיים עם ממצאים ארכיאולוגים ומעלה שאלות רבות באשר לנכונותם של ספרי התנ"ך. בנוסף, לא יזיק לך לקרוא ספרים של חוקרי תנ"ך מודרניים שיצאו בהוצאות פופולאריות דוגמת ספריית האוניברסיטה המשודרת, הוצאת ידיעות אחרונות וכדומה. אם תרצה אכין לך רשימה ממצה ואז תוכל לפחות להבין טוב יותר את הצד השני של המטבע ולהוכיח לעצמך שאתה נמשך ליהדות בגלל מטען האמת שלה ולא בגלל שהלכת שבי אחרי איזה מחזיר בתשובה כריזמטי שמפריח לאוויר העולם כל מיני סיסמאות נבובות ובלתי מבוססות (אם נדמה לך שאני מתייחס למיודעי יוסי גינזבורג אז אתה צודק לחלוטין).

  באשר לנצרות: ההתייחסות הפשטנית שלך נשמעת כאילו שהיא בקעה מגרונו של מחב"ת שאינו מבין דבר וחצי דבר בדת הנוצרית. הנצרות היא אחותה של היהדות הרבנית ושתיהן נולדו לאם אחת, היהדות של סוף ימי הבית השני. לפיכך הנצרות היא 'מקורית' בדיוק כמו שהיהדות הרבנית היא 'מקורית'. כל אחת מהן התפתחה במסלול שונה וכיום שתי הדתות כבר התרחקו האחת מן השנייה אבל אין שום דרך לקבוע שהאחת היא יותר 'מקורית' מהשנייה. גם על הנצרות נכתבו ספרים רבים, אפילו בעברית, ואני אישית הייתי ממליץ לך על הספרים של האוניברסיטה הפתוחה אם ברצונך לא לבנות את הבנתך רק על הסיסמאות של רבנים שמעולם לא למדו את הנושא לאשורו.

  אני מעולם לא טענתי שאין זיקה היסטורית בין עם ישראל לארץ ישראל ואני מאמץ בשתי ידיים את הנוסח של מגילת העצמאות של מדינת ישראל:

  בארץ-ישראל קם העם היהודי, בה עוצבה דמותו הרוחנית, הדתית והמדינית, בה חי חיי קוממיות ממלכתית, בה יצר נכסי תרבות לאומיים וכלל-אנושיים והוריש לעולם כולו את ספר הספרים הנצחי.

  לאחר שהוגלה העם מארצו בכוח הזרוע שמר לה אמונים בכל ארצות פזוריו, ולא חדל מתפילה ומתקווה לשוב לארצו ולחדש בתוכה את חירותו המדינית.

  מתוך קשר היסטורי ומסורתי זה חתרו היהודים בכל דור לשוב ולהיאחז במולדתם העתיקה; ובדורות האחרונים שבו לארצם בהמונים, וחלוצים, מעפילים ומגנים הפריחו נשמות, החיו שפתם העברית, בנו כפרים וערים, והקימו ישוב גדל והולך השליט על משקו ותרבותו, שוחר שלום ומגן על עצמו, מביא ברכת הקדמה לכל תושבי הארץ ונושא נפשו לעצמאות ממלכתית.

  זאת הסיבה שעם ישראל התעקש על ארץ ישראל ולא הסתפק באוגנדה ואין לכך שום קשר לסיפורים היפים שנשתמרו בספר התנ"ך. על הזיקה ההיסטורית בין העם למולדתו ההיסטורית איש אינו מערער. בנכונותן של האגדות שמרכיבות את ספרי התורה אף אדם הגיוני כבר אינו מוכן להכיר. זכור, הספר הקדוש של המוסלמים מעניק להם את ארץ ישראל וגם הנוצרים הקנאים של ימי הביניים האמינו שהברית החדשה מעניקה את הארץ דווקא להם. מי הוא זה שיקבע איזה ספר הוא 'נכון' יותר?

  אני שמח שהבנת שלפי דעתי אין שום הבדל בין התמכרות לסמים להתמכרות לכת. אם אתה מסוגל, בכל רגע נתון, להוכיח לי שהדבר אינו כך אז אנא, הפשל את שרווליך והסבר לי את ההבדל. אין לי גם כל התנגדות לכך שתחשוב 'שאם יהודים לא ישמרו על דתם ויהדותם בעוד כמה דורות לא תהיה יהדות בכלל' כל עוד אינך מעניק לעצמך את הזכות להיות מגנה של היהדות ולכפות עלי ועל ילדיי את הדעות שלך. אני, למשל, חושב שמדינת ישראל חופשית ופלורליסטית בה מדברים עברית ומלמדים את מסורת ישראל היא הערובה הטובה ביותר לשימור המורשת היהודית, אולי לא המורשת שתתאים ליומרות של הרבנים, אבל בהחלט מורשת שלא תבריח את מיטב הנוער שסולד מהבערות והחשיכה שהרבנים מנסים להשליט עליו ומהכפייה הדתית שהם רוצים להנהיג במדינת ישראל. אף אחד לא קבע שרק הרבנים מונו לנציגיה הרשמיים של הדת היהודית. הם פשוט מינו את עצמם והתירו לעצמם את מה שאסור לאחרים.

  אני משוכנע שאתה בקי בפוליטיקה הפנים חב"דית וחקרת לעומק את האסטרטגיות של הזרמים השונים ולבסוף הגעת למסקנה שדווקא הסיסמה השחוקה 'אף אחד לא נכנס לנעליו של הרבי מלובביץ ואף אחד גם לא מתיימר לכך' מסבירה את המציאות בצורה הטובה ביותר. אף אחד אמנם עדיין לא הצליח להיכנס לנעליו של הרבי כי לכל מועמד קמו מתנגדים שהצליחו לטרפד את בחירתו אבל גם לך צריך להיות ברור שבחב"ד יש שני מחנות, שתי קופות ושתי קבוצות ששואפות להנהיג את החסידות כולה. בבא היום אחת הקבוצות תגבר על השנייה ואז יסתבר לך שדווקא נמצא מי שמסוגל להיכנס לנעליו של הרבי, או לחליפין, החסידות תתפצל ואז לנעליו של הרבי ייכנסו שני אדמו"רים שונים.

  אני גם מאד משועשע מהערת האגב שלך 'הרבי היה איש עשיר (תרם רבות לפטנט החמקן בצי האמריקאי)'. אלה הם שוב סיפורי בדים שהחסידים המציאו במטרה לפאר את רבם ולטפח את פולחן האישיות שלו. מחקר רציני שנערך על ידי פרופסור מנחם פרידמן ופרופסור שמואל הילמן שפורסם בספר 'הרבי מלובביץ בחייו ובחיים שלאחר חייו' מוכיח שהרבי שלכם הצליח אחרי שנים רבות של לימודים להשיג תואר של מהנדס מכונות ממכון פוליטכני מהדרג השני, משהו כמו המכללה הטכנולוגית של חולון. הוא הועסק בצי האמריקאי כעובד קבלן במשך חצי שנה לערך אך אין כיום שום רישום שיכול לאשר עובדה זאת. דבר אחד בטוח לחלוטין – לרבי לא היה שום קשר למטוס החמקן שפותח שנים רבות אחר כך עבור חיל האוויר האמריקאי (למיטב ידיעתי אין לצי מטוסי חמקן). לסיפורי גדולתו של הרבי אין שום עגינה במציאות וכל מי שקונה אותם פשוט עושה צחוק מעצמו ומאמץ תירוצים שבאים להסביר כיצד חסידות קטנה וחבוטה, שראשיה בקושי נמלטו מאימת הנאצים, הפכה לאחת החסידויות העשירות ביותר בנוף היהודי. אני מבטיח לך שסנט אחד לא הגיע כתגמולים על איזו שהיא המצאה של הרבי ורוב ההון נצבר ממיסי קהילה, תרומות וירושות שהותירו אחריהם החסידים שגויסו על ידי המיסיונרים שלו.

  אני מעריך את זה שצר לך על הורים שמתייסרים כשילדיהם נופלים למלתעות הכת אבל למה 'שינויים פנימיים' אחרים אינם מלווים באותה מידה של צער? האם כל צעיר שמחליט לעזוב את שאון העולם וללכת לגדל מלפפונים בערבה מביא לקרע משפחתי? האם כל מי שבוחר ללמוד פילוסופיה במקום רפואת שיניים גורם למשבר בחייהם של הוריו? אין דבר שכיח יותר מילדים שאינם מוכנים ללכת במסלול שתוכנן עבורם על ידי הוריהם ובכל זאת אנחנו לא שומעים השכם והערב על משברים משפחתיים יוצאי דופן. מדוע, אם כן, דווקא הכתות מצליחות לגרום למכאובים כה קשים. האם זה בגלל שראשי הכתות, במקרה שלך הרבנים, מנסים להרחיק את הצעיר מהשפעתם של המשפחה והחברים ולהסיר מדרכו גורמים שמסוגלים לשכנעו לעזוב את הכת ולחזור לעולם השפוי?

  כמובן שכל הישיבות אוסרות על תלמידיהם לקרוא ספרות לא תורנית, לצפות בטלוויזיה ולשוטט באינטרנט. זאת בהחלט אינה המצאה של יוסי גינזבורג. כל הכתות נוהגות כך. אף מנהיג של כת אינו מאפשר לשפוטיו לגשת למידע באופן עצמאי ובצורה בלתי מבוקרת כי כולם מבינים שאין דבר מסוכן יותר ממידע בלתי מסונן. חבר כת שנחשף למידע לא מבוקר עלול להתחיל לחשוב בכוחות עצמו ואז הוא עוד עלול לגלות שמנהיגיו מלעיטים אותו בשקרים והבלים. זאת, דרך אגב, אינה דרכה של התורה. זאת דרכם של רבנים אינטרסנטיים שבכל הדורות רצו לבנות חומות גבוהות שלא יאפשרו לאור הקדמה והמדע לשטוף את החשיכה שהם המיטו על אלו שנפלו ברשתם. היהדות הלא חרדית היא הרבה יותר פתוחה ובמוסדות תורניים דוגמת בר אילן תוכל להתעמק ביהדות מחד ולהיחשף לאוצרות התרבות והידע של העולם הגדול מאידך. היחידים שאוסרים גישה לאמיתות אחרות הם אלו שמפחדים מהאמיתות הללו. אם אתה בטוח בצדקת דרכך מדוע שלא תאפשר גישה גם לדעות שיוכלו לאתגר אותך. אני, למשל, מרגיש על קרקע מוצקה מאד ולכן אני יכול להרשות לעצמי לבלות שעות רבות בלימוד חומר תורני מבלי לחשוש שאמונתי במדע תתערער ואהבתי לגאון הרוח האנושית תיפגע. מדוע רבניך חושבים שיקרה אסון אם אתה תבלה את מקצת זמנך בלימוד חומר מדעי ומחקרי, בביקור בהצגות ובאופרות ובקריאת ספרי מופת?

  לא אכנס עימך לדיון באם יסודותיה של היהדות הם רעועים אם לאן. לשם כך הקמתי אתר שלם בו אני שב ומצביע, למרות לומדי הגמרא בסין, על חולשותיה של הדת היהודית. אתה מוזמן לעיין במאמרים הללו ולהסביר לי היכן בדיוק טעיתי ואיפה ההיסטוריה מוכיחה בוודאות שיסודות היהדות הם, כדבריך, 'חזקים ואיתנים'. אנא אל תסתפק בהטחת סיסמאות רבניות, למד את הנושא לעומקו ואז תפריך את טענותיי אחת לאחת, כמו שרבים הבטיחו לעשות ואף אחד עדיין לא עשה בפועל.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 26 נובמבר 2012 22:00 הוסף ע״י עדו

  אה כן אבי, לגבי הגירסה האחת והבלתי משתנה של התורה: הנה משהו בנושא שלא ממש מתיישב עם מה שאמרת:
  http://www.daatemet.org.il/articles/article.cfm?article_id=9
  ודני, לגבי פתוח, נגיש וכן הלאה:
  http://www.hofesh.org.il/letters/talks/dump_the_brain.html
  אם יש משהו שמאפיין את החרדים הוא הפחד מפני דעות שונות ודברים שמערערים על אמונתם.

 • קישור לתגובה שני, 26 נובמבר 2012 21:50 הוסף ע״י דני

  בקיצור ולעניין בואו כולנו נסכים שהכי חשוב זה שבמדינה מודרנית ופתוחה חשוב שהכל יהיה זמין , נגיש ופתוח כמו שיש עלונים של חב"ד ופתיחות לציבור הרחב, מה שנוגד קצת את המושג כת,יש מנגד בכל פינה חילוניות,אריסטו,מודרניזציה או איך שתרצו לקרוא לזה כל אחד מוזמן להתרשם לבדוק ולחקור ,והכי חשוב לבחור.

 • קישור לתגובה שני, 26 נובמבר 2012 21:50 הוסף ע״י עדו

  דני שלום. יש לי חבר שחזר בתשובה, הוא נשאר אותו אדם ספקן וחד מחשבה שהכרתי מאז ומתמיד ואני ממש לא חושב שאדם דתי הוא בהכרח טיפש או מסומם או שטוף מוח.
  כלומר לא כל דתי.
  בדרך כלל אני לא נוהג להמליץ על עצמי אבל לגבי חב"ד ובמיוחד הרבי מלובביץ' אני אפנה אותך לתגובה שכתבתי במקום שהקצה לי עדי באדיבותו :
  http://1vsdat.org/index.php?option=com_k2&view=item&id=483:%D7%94%D7%93%D7%A3-%D7%A9%D7%9C-%D7%A2%D7%93%D7%95&Itemid=170#itemCommentsAnchor
  מדובר באדם שחי בחוץ לארץ, הוא וחסידיו לא באו הנה להילחם כשהייתי ילד במקלט ושמעתי פגזים מתפוצצים מעל ראשי אבל הוא כן ידע להטיף לי שאסור לצאת מהשטחים. מסכים איתו או לא , לא ברור לי איך אתה מוכן לסבול צביעות שכזו.

 • קישור לתגובה שני, 26 נובמבר 2012 21:11 הוסף ע״י יוסי

  או שהרבנים מהווים השפעה שלילית ביני לבין אימי(מה שלא נכון בכלל-להפך)או שאתה מהווה השפעה שלילית בין הרבנים לאימי מה שמוביל אליי. גם יכול להיות ,לא עדי? או שלא חשבת על זה או שלא היה לך נוח לחשוב על זה.
  מי שקשור לאינטרנט ולפלאפון שרק הופיעו בשנים האחרונות ולא מסוגל להתנתק מכלום כנראה שהוא שטוף המוח והשפוט האמיתי.
  אני לא יודע מה מטרת האתר שלך. לעזור לאנשים כמו יהודית? מה תגיד לה אחרי שתיפגש עם אין ספור דוקטורים ומומחים למיניהם שבטוח יעלו לה גם הרבה כסף כשהם לא יעזרו או יצליחו להוציא אותה ממלתעות חב"ד? הקרע או הנתק רק ילכו ויעמיקו כמו גם השנאה-כנראה זאת מטרתך והיא תסיים חסרת אונים תוך חיפוש מתמשך אחרי מי להיתלות.במקום לבדוק האם הנתק הוא נתק אמיתי או שפשוט קשה לה לקבל שינויים אצל ביתה כי היום זה חב"ד מחר הנצרות ומחרתיים הבודהיזם! אז כנראה שהבעיה היא לא בחב"ד חברי היקר.
  השיטה של להשחיר מישהו על מנת להיראות לבן כבר מזמן ידועה כשיטה של לוזרים וחבל שאתה משתמש בה.
  מה שבטוח זה שזו לא דרכה של תורה ובטח לא של חב"ד, ,תעשה גם אתה ניסוי ותגיע בשבת לחב"ד עם כפכפים וגופייה-אני מאוד מסופק אם מישהו יעיר לך על כך. שלוחי חב"ד אינם עוברים על שום חוק של מדינתו הציונית-לא התורנית אתה יכול גם לצאת לרחובות ולתמוך בזנות אם בא לך.ובאומרך שאתה חסין לשטיפות המח מציגה את כולם כסתומים ואותך כאדם-על זאת בעיני התנשאות אמיתית.
  ודרך אגב שמעתי על אנשים שקפצו מגגות ומתו עקב לקיחת יתר של סמים עוד לא שמעתי שזה קרה בחב"ד.
  שא ברכה

 • קישור לתגובה שני, 26 נובמבר 2012 21:00 הוסף ע״י עדו

  אבי שלום.
  נניח שאתה רוצה לחקור יערות. אתה מתחיל מיער ירושלים, לומד איזה צמחים צומחים בו, אילו בעלי חיים מסתובבים בו וכן הלאה. מגיע למסקנות כלשהן ובטוח שאתה יודע הכל על יערות. ואז להפתעתך אתה מגלה שגם ברוסיה יש יערות. יערות עד מושלגים עם דובים וזאבים שאין בארץ, אם אתה באמת מעוניין להרבות דעת אתה תלמד עכשיו את הנושא החדש ותעדכן את הידע שלך על יערות. אבל רגע! בדרום אמריקה יש יערות מסוג אחר לגמרי, יערות טרופיים עם איגואנות ונמרים, שוב אתה צריך לעדכן את הידע שלך וכן הלאה.
  לעומת זאת יש מישהו שהולך עם הספר 'כיפה אדומה' ומשוכנע שהוא יודע הכל על יערות (למשל שיש בהם זאבים שיודעים לדבר) כי הרי זה כתוב בספר ! והוא אגב בוויכוח קשה עם ההוא שמסתובב עם הספר 'עמי ותמי' ומשוכנע שיש ביער בקתות עשויות ממתקים. שניהם לא מוכנים לזוז מדעתם ולהבדיל מחוקר היערות שכל הזמן משנה ומעדכן את המושגים שלו לגבי יערות הם מעולם לא זזו מעמדתם והידע שלהם עתיק ולא השתנה מאז שהאחים גרים העלו את האגדות שלהם על הכתב.

 • קישור לתגובה שני, 26 נובמבר 2012 20:41 הוסף ע״י אבי

  עדי שלום
  אתה יכול לנסות ולהגיד שהתורה היא כלי או ספר שנגזר מספרים או דתות אחרות ולהציג כך את התמונה.
  אני טוען שהרבה מאוד דתות (בעיקר הנצרות שאביה הוא ישו)הגיעו לאחר ספר התורה ונגזרו ממנה.
  מה שמחזק את דעתי זה העיקרון הפשוט שישנו ביהדות זה כמה אלפי שנים זה שאם תתווסף אות אחת או תחסר אות אחת(אני כבר לא מדבר על תוספות שלמות)ספר התורה פסול ויש לגנוז אותו.אם תעמיק בחקירתך תוכל להווכח שכל ספר תורה עתיק ככל שתמצא יראה בדיוק כמו ספר התורה של ימינו אנו.כמובן שהציווים מקבלים תוקף לדברים כמו פלאפונים מכוניות ומזגנים ושאר דברים שאז לא היו אך הבסיס נשאר לעולם אותו בסיס.
  ולגבי ישו והסיפורים ההזויים כנראה שבאמת היה אדם כזה ולכן גם שאר חגינו לא קשורים רק לכהנים אלא לכולם ויש להם בסיס אמיתי ונכון.
  בנוגע לחוקרים המודרנים הם מתחלפים כל שנה ושנה כמו גם דעותיהם(שנה אחת כן בריא לעשות משהו ושנה אחרת לא בריא)אני מעדיף לדבוק במשהו שלא מתחלף או מחליף דעותיו כל שני וחמישי.
  אתה מוזמן לנסוע בכל עת לירושליים למנהרות הכותל או לעיר דוד ולהתבונן בממצאים הארכיאולוגים שמוצאים בכל יום.

 • קישור לתגובה שני, 26 נובמבר 2012 20:23 הוסף ע״י עדי אביר

  יוסי,

  עליך תמיד לזכור שגם המכורים לסמים חושבים שהם עושים הכול מתוך רצון, בחירה ושליטה עצמית. אם תקרא את הספרות תגלה שכל החברים בכתות מסרבים להכיר בעובדה שהם שייכים לכת ולדעתם הם יכולים לקום וללכת ברגע שרק יתחשק להם. אני משוכנע שגם אתה חושב כך ולכן לבטח לא תהסס לעשות ניסוי קטן: קום וקח לעצמך חופשה קצרה. ספר לכולם שהחלטת לבלות קצת זמן בחיק משפחתך ועם חבריך הוותיקים ותחזור למסלול בדיוק עוד שבוע. אל תספר לרבניך ולחבריך בישיבה שמדובר בניסוי בלבד אבל בקש מהם לא להתקשר אליך עד שתשוב.

  מה אתה חושב שיקרה? אני מוכן להתערב שבתחילה ילחצו עליך לוותר על הרעיון מכל מיני סיבות ונימוקים. אם תתעקש ותעזוב את הישיבה לשבוע תגלה שמשום מה חבריך מרבים להתקשר אליך ולשאול בשלומך. אחדים גם יסבירו לך שהם במקרה צריכים להגיע לאזור מגוריך והם ישמחו להיפגש איתך. אם חס וחלילה תאחר לחזור לישיבה, ולו רק ביום אחד, העולם יתחיל לרגוש ולרעוש וכמות הלחצים שתופעל עליך תוכפל ותשולש. אבל לא יהיה צורך בכל הלחצים הללו. אתה בעצמך כבר תרגיש בודד, מוחלש ומנותק ותשאף לחזור למסגרת הישיבתית מוקדם ככל האפשר. ידידי, אם זה מה שיקרה לך אז אתה כבר לכוד עמוק בתוך הכת וסיכוייך להתנתק ממנה הם כבר נמוכים ביותר.

  באשר לאמא שלך. מנקודת הראות של הרבנים שלך היא מהווה השפעה שלילית עליך ולכן הם שכנעו אותך, בדרכיהם המעודנות, שיש צורך להתנתק ממנה ולעמוד על שתי רגליך מבלי להיות קשור לסינורה של אמא (או משהו בנוסח הזה). לך נוח לטפול את הקרע שנוצר במשפחתך על האתר שלי אבל משברים דומים פורצים בהרבה משפחות שאחד מילדיהם נופל במלכודת של חב"ד. הם אני אשם בכולם? חשוב טוב ידידי והחלט אם אתה באמת רוצה לצלול לעולם ההזיות ולוותר על משפחתך, השכלתך ועתידך. אתה עוד צעיר והעולם כולו עומד נכון להעניק לך מהידע והעושר התרבותי שנצברו בו ולפתוח בפניך את כל ההזדמנויות שהוא טומן בחובו. התחזק באישיותך, לא באמונתך, ותר לזמן מה על חב"ד ורכוש לך השכלה ראויה שתשרת אותך בהמשך חייך. אם לאחר מכן תרצה לחזור לחב"ד איש לא ימנע זאת ממך. לעומת זאת, אם תישאר בחב"ד יקשה עליך מאד לחזור לחיים הנורמטיביים ולרכוש את ההשכלה שבלעדיה תמיד תהיה כבול לרבניך ולאיכות החיים הירודה שהם יוכלו להבטיח לך.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 26 נובמבר 2012 19:44 הוסף ע״י עדי אביר

  אבי,

  חקר ההיסטוריה של רעיונות ודעות הוא ענף מרתק במחקר ההיסטוריה של התרבות האנושית ומי שמחפש יכול למצוא מאות ואלפי ספרים שעוסקים בנושא. אחטא לאמת אם אגיד שקראתי את כולם אבל בהחלט קראתי מספיק מהם כדי שאוכל לקבוע, אפילו בפסקנות, שהמורשת היוונית והרומית עיצבה את העולם המערבי והעניקה לו מושגי יסוד כמו דמוקרטיה והיגיון מהם התפתחו הרבה מהמוסדות, העקרונות והלכי המחשבה המוכרים לנו היום. גם אתה, אפילו אם אינך מודע לכך, חי לאורן של ערכי היסוד שהעולם הקלסי הנחיל לעולם המודרני ואני משוכנע שלא עולה על דעתך לוותר עליהם ולחזור לתנאים ששררו בארץ ישראל לפני שהיוונים והרומאים הביאו אליה את תרבותם הממתנת. איני מתכחש לכך שגם ליהדות הייתה השפעה חזקה על העולם המערבי, במיוחד באמצעות הנצרות, דת האחות של היהדות הרבנית שהחלה את דרכה ככת פולחן האישיות של ישו וגדלה להיות הדת בעלת מספר המאמינים הגדול ביותר בעולם.

  הנצרות הקדומה החלה להתפצל מהיהדות בסוף המאה הראשונה ותחילת המאה השנייה, ומאז היא פתחה במסלול עצמאי שהושפע רבות מתורות יווניות דוגמת התורה הניאו-אפלטונית ומאוחר יותר התורה האריסטוטלית. במקביל לחדירה המאסיבית של האריסטוטליות לתוך הנצרות היא חדרה גם לתוך היהדות, בעיקר באמצעות כתביו של הרמב"ם: ספר המדע במשנה תורה שהציב את הבנת האמונות האריסטוטליות כבסיס להכרת האל וספר מורה נבוכים שהקביל את המושגים התנ"כיים למושגים האריסטוטליים. בעת שהאריסטוטליות כבשה את מעוזיהם של שלושת הדתות המונותיאיסטיות החלה להתעצם באירופה תנועת מינות נוצרית וותיקה שחסידיה כונו במהלך הדורות בשמות דוגמת בוגומילים, פאולינים וקתרים. המינים הללו אימצו בליל של אמונות שנלקחו מהתורות הדואליסטיות של הזורואסטריאנים, תורות גלגול הנשמות של ההינדואיסטיים והבודהיסטיים, הראיה הקוסמולוגית של המניכאים, תורת ההאצלה הניאו-אפלטוניות וסט יפה של אמונות גנוסטיות (למשל האמונה בקיומן של ניצוצות אלוהיות שנלכדו בקליפות החומר שאותם יש לשחרר ולהשיב למקורם הרוחני). האמונות הללו הגיעו גם ליהודים שברחו לזרועות המיסטיקה באזור הגבול הצרפתי-ספרדי והם הולידו את תורת הקבלה שהתווספה לשעטנז הדעות שעיבו את הדת במהלך כל שנות ההיסטוריה.

  האם תיאור זה משאיר אותך עם התחושה שה'תפיסות' של העמים האחרים נעלמו מהעולם ורק האמונות הטהורות והבלתי משתנות של היהודים נשארו על כנם? הרבנים שתמיד הצליחו לפשט תמונות מרוכבות לסיסמאות פשוטות, ולרוב גם חסרות כל בסיס במציאות הריאלית, אוהבים להבליט את יחודו של העם שאימץ לעצמו את הדת שלהם אבל האמת היא כמובן הרבה יותר סבוכה ומעניינת וכשלומדים אותה לאשורה מגלים שהרבנים אמנם הצליחו לאמץ שלל רב של אמונות ודעות אך ביניהן אין אפילו אחת שהעולם המודרני מחשיב כבעלת ערך.

  רוצה דוגמא? בבקשה. אתה כותב: 'שלא כמו תורתנו שככל שמרבים לחקור והמדע מתקדם מבינים כמה היא מתקרבת למציאות (בעיניני הגלגלים הסובבים אותנו, המרחק מהם וכדומה)' דברים אלו מבליטים לא רק את הצורך הרבני לדבוק בדבריו של הרמב"ם האריסטוטלי אלא גם את הבורות המשוועת שהם ממיטים על הנערים המסכנים שנופלים ברשתם. האם אתה באמת חושב שאת הארץ סובבים 'גלגלים'? האם אתה בכלל יודע מה הם אותם 'גלגלים' אליהם רבני ימי הביניים מרבים להתייחס? האם ייתכן שמדובר בכדורי בדולח קשיחים שעל פי התורה האריסטוטלית נושאים עימם את גרמי השמיים שחגים סביב הארץ המרכזית? אתה באמת מאמין שהארץ נמצאת במרכז היקום וכל שאר גרמי השמיים סובבים אותה? אתה לא מבין שאלו הם דברי הבל למרות שהרמב"ם טרח להסבירם באריכות והרבי מליובאוויטש החרה והחזיק אחריו? האם אינך רואה לאיזו דילמה אתה והרב יוסי גינזבורג תמרנתם את עצמכם? אם, כמו כל האנושות הלא-חב"דית, תטענו שהארץ אינה נמצאת במרכז היקום אזי תסתרו את דבריו המפורשים של הרמב"ם והרבי מליובאוויטש ותוכיחו שהיהדות מחליפה דעות כמו גרביים ושום דבר בה אינו נכון בצורה וודאית ומוחלטת. מאידך, אם בעקבות הרמב"ם והרבי שלך תתעקש לטעון שהארץ דווקא כן נמצאת במרכז היקום אז תוכיח שהאמונה העיוורת שלכם אינה מוכנה להתחשב באמיתות הברורות ביותר של המדע המודרני ותבהירו לעיני כל מדוע הרב יוסי גינזבורג אינו מוכן להתעמת עימי בפומבי ולחשוף את דעותיו בפני אנשים שקצת מבינים על מה הם מדברים.

  גם שאר קביעותיך יכולות להסתמך רק על ההזיות שרבניך שתלו במוחך: הרבי לא היה צינור שקישר בין 'היהודים לקדוש ברוך' בדיוק כשם שהאורקל של דלפי לא היה צינור שקישר בין היוונים לאפולו. הרבי היה לא יותר מאשר חוליה בשרשרת ארוכה של שרלטנים שהצליחו לשכנע את התמימים שהם מסוגלים לתקשר עם העל-טבעי, לצפות עתידות ולבצע ניסים. בימי קדם אמנם הצליחו לתקשר בקלות רבה יחסית עם האלים אך זאת בגלל שהאלים באותה תקופה היו גשמיים לגמרי וניתן היה לדבר עימם כדבר אדם עם חברו. מאוחר יותר הסתבר שלאלים אין בעצם גוף וצורה והם ישויות רוחניות שאינן פועלות ואינן נפעלות (ראה הסבר מפורט בספר 'המבחר באמונות ודעות' של הרב סעדיה גאון) ומאז אפשר לתקשר עימם רק באמצעות התחזות, הסחות דעת ואחיזת עיניים. אם אתה חושב אחרת הפגש אותי עם אדם שלדעתך מסוגל לתקשר עם העולמות של מעלה ונראה אם הוא יוכל לחזור על הישגיו הנפלאים גם בתנאי מעבדה, תחת עיניהם הבוחנות של מספר מדענים מיומנים.

  המדע באמת מתפתח וכובש פסגות חדשות אבל להגיד על היהדות 'שבסיסה אינו משתנה' זה ממש לעשות צחוק מהעובדות. בבסיסה של יהדות המקדשים עמדו שורה ארוכה של טכסים ופולחני דם שנועדו לרצות את האל ולהפיג את כעסיו הבלתי פוסקים. בבסיסה של היהדות הרבנית עומדת הדרישה ללמוד תורה, להרבות בתפילה ולהקפיד על קיום המצוות. בבסיסה של היהדות הקבלית עומד הצורך להשכין שלום בין הקדוש ברוך הוא לשכינתו ולהבטיח את זרימת השפע לעולם. האם נראה לך שיש זהות מוחלטת בין שלושת הבסיסים הללו? זה נכון שכל אמונה חדשה אוהבת לקשור את עצמה לאמונה וותיקה ומוכרת באמצעות נוסחאות המרה כאלו או אחרות, למשל שהתפילות מחליפות את הקורבנות, שהמצוות המוכרות משמשות בעצם להפעלת האלוהות וכדומה אבל לא צריך להיות מומחה גדול בכדי להבין שאלו אחיזות עיניים ובין הבסיסים של שלושת היהדויות הללו כמעט ואין שום קשר ממשי.

  גם התפיסה שהתורה היא רבת רבדים פותחה רק בתקופה הרבנית כשהרבנים חיפשו דרכים להפיק את הציוויים שמתאימים להם מתורה שבמקור נכתבה לצרכי הכוהנים. כל הרבדים הללו הם המצאה רבנית ואם באמת תרצה לא יקשה עליך למצוא רבדים עמוקים גם בספר הטלפונים. אחרי שש שנות לימוד במוסד שקידש עליו את ספר הטלפון גם אתה תתחיל להבין את עומקו של הספר ותוכל לדרוש ממנו תובנות חדשות או לפצח את האמיתות שהוצפנו ברזיו ובסודותיו.

  השערותיך על החגים היהודיים הם די פשטניים. אני מבין שלשיטתך שלא יעלה על הדעת שיחליטו פתאום לחגוג את הולדתו או צליבתו של ישו בגיבויים של סיפורים הזויים ולכן כל המסופר על חייו ומותו של ישו הוא בהכרח נכון. המציאות, כנראה, הייתה הרבה יותר מורכבת ממה שאתה מעלה על דעתך וסביר להניח שבעלי עניין דומיננטיים, דוגמת הכוהנים ומאוחר יותר הגילדה הרבנית, 'התלבשו' על חגים קיימים וייצקו לתוכם תכנים חדשים. אני מניח ש'חג האביב', 'חג האסיף' ו'חג הקציר', לשם דוגמה, היו נהוגים בארץ ישראל מקדמת דנן ומאוחר יותר הכוהנים החלו ללמד שהחגים הללו גם מציינים אירועים מיתיים שהכוהנים עיבדו לצרכיהם (הישיבה בסוכות, יציאת מצריים מתן התורה וכדומה). בכל מקרה, את התיאוריה שלי על היווצרות החגים תוכל להפריך, אם תרצה, לא על בסיס אמונתך ודברי רבניך אלא רק על סמך עדויות ארכיאולוגיות וטקסטואליות בלתי תלויות. התנ"ך, בעיקרו, הוא מסמך שעובד ונערך על ידי כוהנים וחצרנים במטרה לגבות את היומרות של הכוהנים ואת התביעות של מלכי יהודה ולכן אין לראות בו מקור בלתי תלוי. לך ובדוק את אלפי המסמכים שנמצאו בספריות העתיקות שנחשפו ברחבי המזרח התיכון ומצא שם אישור לטענות שלך. אוכל להקל עליך בכך שאסתפק בכל מסמך שנכתב לפני המחצית השנייה של המאה השמינית לפני הספירה, התקופה בה להערכתי הדת היהודית החלה להתעצב ולתפוס הטיה מונותיאיסטית. אינך חייב, כמובן, לעשות את כל המחקר בעצמך ודי לי אם תביא לי ציטוט של חוקר מודרני שחושב שיש בידו מסמך שמאשר את נכונותה של אפילו אחת מכל המסורות שאתה אוהב לנפנף בהן.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 26 נובמבר 2012 16:20 הוסף ע״י דני

  עדי ידידי
  ראשית אני יכול להצהיר קבל עם ועדה כי מוחי אינו "נשטף" אף פעם אולי נפקח כן אבל נשטף ממש לא.אני בחור נורמטיבי עובד בעסק עצמאי כל יום איני בחור ישיבה אבל כן לומד את חכמת התורה יש לי גם חברים חילוניים וגם חברים דתיים או חרדים מכל הפלגים.
  אני יודע שהכי קל לטעון כי שטפו את מוחי ולהתפס לזה. האם עלה בדעתך כי אנשים באמת נמשכים לחכמת התורה ודרכיה?
  האם יעלה על הדעת כי אדם שאוכל בשר עושה זאת רק כי שטפו לו את המוח או אולי הוא באמת אוהב ותאווה לזה?
  יכול להיות שיש כאלה שאוכלים בשר כי שטפו להם את המוח על תכונותיו המזינות אבל מה שבטוח זה שמצאו פלוס למה כדאי וגם אחוזי שטופי המח הם ממש קטנים ביחס לשאר.
  ברור שזכותך להאמין במה שאתה רוצה/בוחר כמו גם זכותי.בכל מטבע יש את הצד של המספר ומנגד תמונה כל אחד יכול לבחור באיזה צד להסתכל כמובן ששתי הצדדים מסופקים וזמינים בכל מטבע כמו החילוניות ושאר דבריה לבין החרדיות ושאר דבריה כל מה שנשאר זה לבחור.
  כמו כן גדולים וחכמים ממך ובטוח שממני ניסו לסתור את התורה ועדיין מנסים אך ללא הצלחה כמו גם תורת הנצרות שנכון שתומכיה מרובים אך היא נגזרת מן המקור שהוא ספר התורה ועל כך אין עוררין,אני אישית אוהב מקורי ולא חיקוי.התורה מדברת על נושא הכשרות ואומרת שדג כשר הוא דג שיש לו סנפחר וקשקשת עוד היא אומרת שדג שיש עליו קשקשים חייב שיהיה לו סנפיר.שים לב על איזה קוץ עומדת התורה בזמן שבכל יום מוצאים מאות ואלפי זנים חדשים.אתה טוען כי הגעת לפה דרך הצהרת בלפור ,סבך,והכרזת העצמאות אך אלה רק הענפים אם תבדוק קצת יותר לעומק תגיע לשורשים מדוע סבך וההכרזה בוצעו והיו דווקא פה, הרי רצו לתת לנו גם את אוגנדה מדוע התעקשנו דווקא על ארץ ישראל?
  אני גם שמח שהעלית את נושא הסמים אתה בטח תטען שסימום פיזי שווה לסימום נפשי ואוכל להוכיח לך בכל רגע נתון שאין הדבר שווה כלל וכלל.מה שבטוח היפנוזה עוד לא עושים לאנשים ברחוב.
  אתה יכול לקרוא לפעילות חב"ד צייד נפשות ואני יכול להגיד שזוהי בעצם פעולת הקירוב והשימור, כי לא יכול להיות שמי שקרוב-קרוב ומי שרחוק-רחוק ואף אחד לא זז מהמשוואה הזאת ימינה או שמאלה.סביר להניח שאם יהודים לא ישמרו על דתם ויהדותם בעוד כמה דורות לא תיהיה יהדות בכלל.
  אתה גם מדבר על מאבק על ראשות חב"ד וזוהי בדיוק הטעות הגדולה שלך,אף אחד לא נכנס לנעליו של הרבי מלובביץ ואף אחד גם לא מתיימר לכך,בתור אדם מוצלח עסקית אתה אמור לדעת כי לא יתכן שתשאיר עסק ללא "ראש" והוא יתפקד כ"כ הרבה שנים ועוד ישגשג ויצמח,אבל זה בעצם הסוד שלא כמו בעולם החילוני,אף אחד לא מחפש להיות הראש או לקחת את התהילה לעצמו.אם תקרא את כתביו של הרבי תיווכח בעובדה שמעולם לא החזיק טובה לעצמו ובהתבטאויותיו מעולם לא נשמעה המילה אני.הרבי היה איש עשיר מעצמו(תרם רבות לפטנט החמקן בצי האמריקני)תוכל לקרוא ביוגרפיות עליו וגם להוסיף קישורים כאלה.ועוד היה מחלק אלפי דולרים בכל יום ראשון ללא הבדל דת גזע ומין.אז להגיד שהוא חיפש כסף?שוב נראה לי קצת הזוי.אולי לפי ראות עיניך זה הכל כסף אך אל נשכח גם את העובדה שכסף הוא מצרך נחוץ לכל אדם באשר הוא כי מה לעשות?היום הכל עולה כסף והרבה.
  צר לי שיהודית או אנשים כמותה מגיעים למצב של צער,אך ישנם אנשים שקשה להם לקבל שינוים ביקר אם הם פנימיים וכאשר בנם או בתם מחליטים לאמץ את היהדות קצת יותר ללבם(ומכיון שמדובר על אורח חיים שונה ממה שהם רגילים)הם נכנסים למין פחד של התנתקות מהילד או להפך.אך אם הם לא יכנסו לאותה חרדה ויתפקחו הם לפתע יגלו כי דרך זו היא הרבה יותר מאחדת(שלום אחדות חגים ושבתות בחיק המשפחה ולא כל אחד לעניניו)ממפרדת.
  כמו כן ישנם מקרים הפוכים ש"שטפו" לאנשים את המח לכיוון החילוני מה שגם גרם לקרע מסויים מה עם צערם של אלו?
  בנוגע לאיסור אינטרנט טלוויזיה ששם יש אינספור שקרים(מוכח ובדוק)אלו דברים שנהוגים בכל מוסד תורני ולא רק אצל הרב גינצבורג,זוהי דרכה של התורה בין אם אתה מכבדה או לא וזכותך שלא.הרי בשביל זה יש את זכות הבחירה(בחירה היא בין שני דברים או יותר)כאשר חוקרים את שתי הדברים בודקים ואז בוחרים.
  אותי אישית קצת מצחיק שהדברים ואנשים מוצגים פה בעיניך כרובוטים ללא שליטה,מחשבה ובחירה עצמית.
  *אני גם חלילה לא קורא לך בשמות גנאי כמו שקרן או רמאי אבל לכתוב"בודק את יסודותיה הרעועים של היהדות"שההיסטוריה מוכיחה בוודאות כי יסודותיה חזקים ואיתנים(אפילו בסין התחילו ללמוד גמרא) נראה לי תלוש לגמריי.

 • קישור לתגובה שני, 26 נובמבר 2012 15:18 הוסף ע״י יוסי

  בתור אדם שמתחזק באמונתו בזמן האחרון , מודע לזה ועושה זאת מרצונו ובחירתו החופשית,ובתור בן לאמא שקראה את המאמר שלך ונתפסה למשפט כזה או אחר מבלי לברר את האמת עד עומקה , הטיחה בי טענות כי שוטפים את מוחימה שגרם ביתיים למריבה ונתק . יכול להיות שבהיותך כותב מאמרים כאלו אתה הוא הגורם למריבות או נתק?
  יכול להיות שהחילוניות שטפה את מוחך?

 • קישור לתגובה שני, 26 נובמבר 2012 15:08 הוסף ע״י אבי

  מעולם לא טענתי כי הרומאים או התורכים או הפרסים נעלמו מן העולם אלא כחם ותפיסותיהם(היו כאלו שטענו כי העולם מרובע או שהוא מונח על שלושה פילים וכיוצא בזה) הם נעלמן מן העולם שלא כמו תורתנו שככל שמרבים לחקור והמדע מתקדם מבינים כמה היא מתקרבת למציאות(בעיניני הגלגלים הסובבים אותנו, המרחק מהם וכדומה) כמו גם ברית מילה שרק לאחרונה מבינים הרופאים ןממליצים על כך גם למי שאינו יהודי.
  בקשר לרבי ישנם הרבה וויכוחים אך לא ניתן להתעלם מזה שהוא היה הצינור המקשר בין היהודים לקדוש ברוך כמו משה רבנו או דוד המלך בתקופתם ועדין מתקשר דרך איגרות הקודש שנותנים לאלפי יהודים בעולם מענה בכל יום בין אם הוא נמצא באופן גשמי ובין אם לאו.
  כמו שהיום המדע מתפתח ומצליחים לפרק חפץ לאטומים כך גם התורה כמו גרעין שבסיסה אינו משתנה אך מקלפים אותה רובד אחרי רובד יכול להיות שזו גם הסיבה שאנשים שעוסקים בה אינם משתעממים או "מסיימים" אותה אחרי שנה שנתיים והרבה יותר.
  לגבי ההיסטוריה וחקר העם היהודי לא צריכים ללכת רחוק. מספיק רק להתבונן בחגים היהודיים :פסח(על יציאת מצריים) חג מתן תורה(על שקיבלנו את התורה וכד)הרי לא יתכן ויעלה על הדעת שקם לו מנהיג והחליט פתאום לחוג את אותם חגים בגיבוי של סיפורים הזויים והקהל/היהודים עוד יחוגו אותם בשמך כלכך הרבה זמן ועוד יהודים מכל העולם ומיבשות שונות בעידנים שלא היו בהם טלפונים אינטרנט אולי מקסימום יונות דואר.כמו במדע:מכאן ניתן להסיק שבאמת היתה התחלה כלשהי ובאמת היתה יציאת מצריים ושאר מאורעות שקרו.וזוהי ההיסטוריה האמיתית שעומדת איתנה ויש לה ביקוש במשך אלפי שנים. אגב אתה יודע שגם היום בימינו יש כאלה המכחישים את השואה כשיש הוכחות חותכות לכך שהיא היתה אבל מי יודע אולי בעוד כמה עשורים יקבלו גם את הכחשתה...
  בשורות טובות

 • קישור לתגובה שני, 26 נובמבר 2012 01:23 הוסף ע״י עדי אביר

  לי ידידי,

  אני מסכים איתך לחלוטין שאדם ללא היסטוריה הוא אדם ללא עתיד אבל איני זוכר שהפקדתי בידיך את הזכות להגדיר עבורי את ההיסטוריה היהודית. אתה כמובן קונה בעיניים עצומות את הראיה ההיסטורית של הרבנים, שמשום מה תמיד מגבה את היומרות והאינטרסים שלהם, אבל אני, מה לעשות, מעדיף לראות את ההיסטוריה דרך משקפיים מחקריות ולהבין אותה בצורה שלאו דווקא תתאים לצרכי הרבנים.

  הרשה לי לסיים בפתגם משל עצמי: אדם שמאמין בהיסטוריה הזויה הוא אדם שאינו יכול לבנות על העתיד, כפי שכבר לא יעידו המיליונים שהאמינו לניתוח של רבניהם ונשמעו להוראותיהם במקום לנתח בעצמם את המציאות ולנתב לבדם את דרכם. אם אתה רוצה להיות אדם אוטונומי שמקבל החלטות מושכלות לך ולמד את ההיסטוריה האמיתית של עם ישראל ואל תלך שולל אחרי הסיפורים שהרבנים שלך מספרים לך. בין ההיסטוריה האמיתית לבין הסיפורים הרבניים אין, ולעולם לא היה, שום דמיון.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 26 נובמבר 2012 00:06 הוסף ע״י עדי אביר

  אבי ידידי,

  חדל לך מכל הסיסמאות הרבניות. הפרסים, היוונים, התורכים ואפילו הרומאים עדיין נמצאים עימנו. חלקם חיים עתה בטריטוריות מצומצמות יותר, חלקם החליפו את דתם וחלקם נבלעו בתוך אוכלוסיות אחרות אבל קשה לומר שהם נעלמו מן העולם. למעשה הנוצרים ההלניסטים של מצריים, להם אנו קוראים היום בשם 'קופטים', שרדו בתנאים קשים מאד עד ימינו ומספרם היום משתווה בערך למספרם של כל יהודי העולם ולכן לא הייתי אומר שאנחנו מפגינים יותר חוסן לאומי מהם. עשרות מיליוני התורכים היו מוסלמים ונותרו מוסלמים ולמרות שהם איבדו חלק גדול מהאימפריה שלהם לא נוכל לומר שהם 'נעלמו מן העולם'. גם את היוונים אי אפשר להעלים במחי קולמוס וגם להם יש עדיין מה לומר בעולם המודרני. באותו אופן, גם מה שאתה מכנה בשם 'תפיסותיהם' עדיין נמצאים עימנו. אדרבה, האמונות והדעות של היוונים והרומאים הם אבן הפינה של העולם המערבי ואת עקבותיהם תמצא בכל מקום, אם כמובן תטרח ללמוד את תולדות התרבות המערבית ואת תרומתו של העולם הקלסי לעולם המודרני.

  אני מסכים איתך שהזמן מעלה ומוריד, מפאר ומשפיל וגורם לעולם להשתנות, ולטעמי גם להשתפר. התהליכים הללו לא פסחו גם על היהדות ומי שטוען שהיהדות של היום זהה, או אפילו דומה ל'יהדויות' העבר רק משלה את עצמו. ליהדות המקדש והקורבנות יש קשר רופף בלבד ליהדות הרבנית שהתפתחה אחרי חורבן הבית השני ולזאת אין קשר כלל ליהדות הקבלית ממנה צמחה היהדות החסידית שהוציאה מקרבה את חסידות חב"ד שבשנים האחרונות אימצה לעצמה אמונות חדשות, דוגמת האמונה במשיח שלמרות מותו וקבורתו עדיין נמצא בין החיים. הנוצרים, דרך אגב, אימצו את האמונה הזאת. היהודים לא כל כך. אם אתה רוצה לשמוע את דעתי הכנה אומר לך שהאסלאם של המאה העשרים ואחת דומה לאסלאם של המאה השביעית הרבה יותר מאשר חסידות חב"ד של ימינו דומה ליהדות של תקופת הגאונים. כל מי שמספר לך אחרת פשוט זורה חול בעיניך.

  ידידי, את אברכי ישיבתו של הרב יוסי גינזבורג כבר שאלתי הרבה שאלות. אני הגעתי למסקנה שהם לא כל כך מתעניינים בשאלה אם החסידים יזכו לראות את הרבי קם לתחייה אם לאו כיוון שלדעתם הרבי מעולם לא מת והוא עדיין חי וממתין לשעת הכושר שתאפשר לו להתגלות ולשוב אלינו כמלך וכמשיח. שאל כל אברך אם הוא חושב שהרבי עודנו בחיים ותראה מה הוא עונה לך. כנראה שתופתע מתשובתו!!!

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 25 נובמבר 2012 23:38 הוסף ע״י עדו

  א. אם באמת התורה ועם ישראל קשורים כל כך זה בזה כיצד זה שהמרכז של חב"ד נמצא בחו"ל וכף רגלו של הרבי מלובביץ' מעולם לא דרכה על אדמת ארץ הקודש? משם, מברוקלין הוא ישב והטיף לי שאסור לי לפנות שטחים כי ניצחנו במלחמה ב'נס גלוי' , כמובן שלא הוא ולא חסידיו נלחמו במלחמה הזאת או בשאר המלחמות שבהן קיום המדינה היה תלוי לה מנגד אבל להטיף לעמידה איתנה הם יודעים היטב (כן, אני יודע שיש כמה חסידי חב"ד שאכן שרתו בצה"ל, גם לחזיר יש טלפיים כשרות)
  ב. אם היית 'מתאים לצביון של ארץ ישראל' לא היית לובש מעילים שחורים באמצע אוגוסט בתל אביב, אם היית 'יהודי' אמיתי היית נוסע עכשיו לרוסיה( שמתי לב שלא קוראים לרבי שלכם 'הרבי ממגידו' או 'הרבי מקטורה' )חי שם בשטעטל ורועד מהגויים עם הגרזינים. העובדה שאתה חי בישראל עם צבא של יהודים - וגם דרוזים, בדואים וצ'רקסים - שמגן עליך מוכיחה שאתה מורד בדרך אבותיך.
  ג. אין בעיה, אתם רוצים להטיף חופשי לאמונתכם? אני רוצה להיכנס לכפר חב"ד ולחלק שם פלאיירים של עמותת 'דעת אמת', רגע! זה כבר קרה ! אז למה גירשתם את אנשי דעת אמת באלימות? חשבתי שאתם מעודדים אנשים שרוצים ללמוד באופן חופשי על היהדות וזה בדיוק מה ש'דעת אמת' עושה (היא מלמדת אנשים על טיבה האמיתי של היהדות).
  ד. היהדות ממש לא איתנה וחזקה. למעשה אם נצא מנקודת הנחה שבזמן בית שני היו מיליון יהודים בעולם (היו הרבה יותר) היום היינו צריכים לראות לפחות מאה מליון. רוב היהודים התבוללו, זאת האמת. לפני שבעים שנה הושמד חצי מהעם שלנו על ידי הנאצים כי הם המשיכו במסורת אבותיהם שמצד אחד שמרו על הזהות שלהם (אז היה קל למצוא אותם) ומצד שני לא הקימו מדינה (אז היה קל לחסל אותם) ההשמדה לא הושלמה,לא בזכות אלוהים ולא בזכות היהודים אלא בזכות אומות העולם שנלחמו בנאצים מהסיבות שלהן.
  ה. לפחות אתם לא מכחישים את היות חב"ד תנועה אנטי ציונית. אמור לי , האם לתנועה ערבית שהייתה מתנגדת לקיום המדינה (במתכונתה הנוכחית, הם לא יתנגדו אם תקום פה חליפות מוסלמית) גם כן היו נותנים להסתובב ברמת אביב ולחלק עלוני הסברה ולספר את 'האמת'?/

 • קישור לתגובה ראשון, 25 נובמבר 2012 23:33 הוסף ע״י עדי אביר

  דני ידידי,

  דבריך משקפים היטב את אמונתך, שבין אם אתה מודע לכך או לא נשטפה למוחך בילדותך או לאחר שחזרת בתשובה. אתה כמובן רשאי להאמין במה שאתה רוצה אבל עליך להבין שאמונה אינה שקולה ל'אמת מוחלטת' ולא כל מה שאתה מאמין בו הוא בהכרח נכון. עד שלא יוכח אחרת, הדעות שלי תקפות לפחות כמו הדעות שלך וזכותי להאמין במה שנראה לי כנכון ולאו דווקא במה שנראה לך כנכון. לפיכך הייתי מאד שמח אם הייתם לומדים להתנסח בלשון פחות פסקנית ולהניח שיש בסיס גם לטענות שהן הפוכות לחלוטין מהטענות שלך, למשל, 'התורה, הקדוש ברוך הוא, עם ישראל וארץ ישראל אינם קשורים זה בזה כלל!!!' למעשה, נראה לי שהמשפט שלי הוא הרבה יותר נכון מהמשפט שלך ולו רק משום שאין שום הוכחה לקיומו של האל, יש הוכחות רבות ששוללות את מוצאה האלוהי של התורה וההיסטוריה של עם ישראל היא סבוכה ומגוונת ולבטח לא ניתן להפיק ממנה את ההכללות אותם הרבנים שלך רוצים שתפנים.

  אני גר בארץ ישראל כיוון שסבי גאל את האדמה הזאת מהביצות, החולות והרוחות. אני שואב את זכותי על הארץ הזאת מתוקף הצהרת בלפור, הכרזת העצמאות והחלטות מועצת הלאומים והאומות המאוחדות ואני מרגיש שהארץ הזאת שייכת לי כיוון שבני משפחתי יישבו אותה, בנו אותה והגנו עליה. התנ"ך לא מעניק לי את הבעלות על הארץ הזאת, בדיוק כשם שהקוראן אינו יכול לתת את הארץ למוסלמים והברית החדשה לנוצרים. לעם ישראל בהחלט יש זיקה היסטורית לארץ ישראל אבל אתם אינכם בעלי הבית של עם ישראל או של ארץ ישראל ולא לכם ניתנה הסמכות לקבוע את טיבה של הזיקה הזאת.

  היהדות אינה כת. היהדות היא דת. החסידות היא זרם בתוך הדת היהודית, חב"ד, כמו כל שאר החסידויות, החלה את דרכה ככת והתפתחה לפלג דתי. המשיחיסטים בחב"ד החזירו עטרה ליושנה והקימו כת חדשה בתוך החסידות הוותיקה. האינטרנט מוצף בחומר על כתות דוגמת הסינטולוגים, חסידי הכומר מון, עדי יהוה, המרכז לחקר הקבלה וכדומה. אם תקרא מקצת מהחומר הזה אולי תשתכנע שהמשיחיסטים החבדיים משתמשים בדיוק באותן הטכניקות שמשרתות את כל הכתות וכמו כל שאר הכתות גם הם בונים את עצמם סביב פולחן האישיות של מנהיג נערץ. כתבתי על כך ארוכות ובאתר תמצא לא מעט מאמרים שדנים בנושא. דרך אגב, האם פעם שוחחת ברצינות עם חב"דניק שמשתייך לזרם המרכזי של התנועה? מה הוא אומר על המשיחיסטים?

  ארצה בכל זאת להתייחס לדבריך הבאים: 'בשום ישיבה ומקום לא מחזיקים אף אחד בכח. אתה מוזמן להווכח בכך בעצמך. על פי היכרותי עם הרבה תלמידים/חסידים טוב להם מאוד במקום שהם נמצאים'. אני בטוח שאתה צודק (למרות שאני מכיר לא מעט תלמידים/חסידים שרוצים לברוח מהעולם הזה) אבל באותה מידה אני גם יודע שיש לא מעט מכורים לסמים שטוב להם מאד במקום שהם נמצאים וגם הם הגיעו לעולם הסמים וההזיות מרצונם החופשי. איש לא הכריח אותם. אולי איזה סוחר סמים הציע להם סיגריה אחת או שתיים אבל אף אחד לא כפה עליהם לעשן אותה. אף אחד גם לא כופה על נערים להשתתף במפגש של סינטולוגים או להיכנס לישיבה אבל איכשהו הם מתפתים לעשות כן ואחר כך כבר לא ניתן להחזיר אותם לעולם השפוי.

  כת המשיחיסטים אינה מעוניינת בשימור היהדות. היא מעוניינת בציד נפשות ובהגדלת כוחה במאבק על ראשות חב"ד. לא סתם הם טוענים שהרבי לא מת. בעזרת הטענה הזאת הם טרפדו את האפשרות שאחד מעוזריו הקרובים של הרבי יתמנה כיורשו. חב"ד היא חסידות עשירה ועתירת נכסים וכולם רוצים להשתלט עליה. לרבנים המשיחיסטים לא אכפת לאמלל משפחות (ראה את תגובתה של יהודית בהמשך הדף) ובתנאי שהם יוכלו לעבות את השורות ולהכריע את המאבק. אני בטוח שאתה חושב אחרת, הרבנים שלך הרי לא יספרו לך את האמת, אבל הם אלו שנהנים בעולם הגשמי מכל מה שאתה עושה לשם השמיים. אתה מבזבז את חייך על השקרים שלהם והם אלו שזוכים לתקציבים, לכבוד, לכוח ולהשפעה. פקח את עיניך וזכור מה שאני אומר לך. השנים הקרובות יוכיחו אם צדקתי או לא.

  איש לא העניק לי את הסמכות לקבוע את אופייה של העיר ולכן איני יכול לטעון שהכת (בלי מרכאות) אינה מתאימה לצביונה של העיר. זאת מדינה חופשית ופלורליסטית ולכל אחד יש זכויות לחיות את חייו כרצונו – כל עוד הוא אינו פוגע בזכויותיהם של אחרים. ברגע שאתם פונים לאנשים, ובכללם קטינים, מאחורי הגב של הוריהם ובני משפחתם, ומנסים ל'קרב' אותם, או יותר נכון, לפתות אותם ולשדל אותם להצטרף אליכם אתם חדלים להיות עוד מרכיב במרקם הססגוני של העיר והופכים להיות מטרד שיש לסלקו. אתה בטח קראת את דבריה של יהודית שכתבה 'מדוע לא תעמיק למצוא פתרונים כיצד מחזירים את ילדינו שמוחם נשטף אל השפיות ואל חיק המשפחה ועם ישראל?' בא תסביר לי מה מציק לה? מדוע היא צריכה לחפש פתרונים? למה נדמה לה שמוחה של בתה נשטף? שאחר שנבין כל זאת תגיד לי בכנות אם אתה חושב שיהודית היא היחידה שמתייסרת או שיש עוד מאות ואלפים כמוה. אם חב"ד היא בסך הכול עוד מרכיב נורמטיבי בחברה הישראלית מדוע היא מביאה כל כך הרבה סבל לכל כך הרבה משפחות?

  אסיים את דברי בהתייחסות לנימה המתנשאת שמאפיינת את דבריהם של כל חדורי האמונה שחושבים שרק בחיקם נחה האמת האחת, הבלעדית והמוחלטת: לא אתה, ידידי, ולא אף אחד מחבריך הוסמכתם לתת לי ציונים. כשאשתכנע ברוחב ידיעותיך ובעומק הבנתך אסכים להתייחס לחוות דעתך אבל עד אז אבקשך להימנע מקביעות דוגמת 'ניכר גם כי אין אתה חפץ לראות את התמונה בשלימותה אלא בוחר חלקים מסוימים ומקטלג ומציג אותם באור עיניך'. זה משפט מתנשא שרומז שאני רמאי, שקרן ושרלטן ואבקשך למשוך אותו אלא אם כן יש לך הוכחות לנכונותו.

  הרב גינזבורג אכן פגש אותי לשיחה ארוכה אבל הוא מסרב להתעמת איתי בפומבי כי הוא יודע שבלי שטיפת מוח מקדימה איש לא יתייחס ברצינות לדבריו. אני הצעתי לו לענות על שאלות שלי בפרהסיה ולזה הוא סרב. הוא הבטיח לענות על שאלות ששלחתי לו בכתב אבל גם את זה לא הייתה לו שום כוונה לעשות. הוא יודע שתורתו סותרת את כל ממצאי המדע והמחקר ההיסטורי הרציני ולכן הוא לעולם לא ישטח אותה בפני קהל שמסוגל לזהות את הזיוף והשקר. נערים שטופי מוח ניתן להאכיל בכל דבר הבל, למשל שאדם זקן שמת ונקבר בנוכחות קהל רב עודנו נמצא בין החיים, אבל אף אדם בדעתו הצלולה והבלתי שטופה לא יוכל שלא לצחוק בפה מלא למשמע הדברים הללו. הרב יוסי יודע שמול קהל משכיל הוא רק יעשה צחוק מעצמו ולכן הוא בורח מכל עימות. אם הוא באמת היה מעוניין ב'אמת' הוא היה בא ללבן אותה עם אנשים שקצת מבינים ב'אמיתות' ולא מסתגר בתוך ישיבתו עם נערים שאינם מכירים שום אמת אחרת. בהקשר זה שאל את עצמך: מדוע לתלמידי ישיבתו של הרב יוסי גינזבורג אסור לקרוא ספרים לא תורניים, לראות טלוויזיה, לשמוע רדיו לא פיראטי, לקרוא עיתונות יומית ולשוטט באינטרנט? הם כמובן מצטטים סיסמאות על הצורך להקדיש את כל הזמן ללימוד תורה אבל שנינו יודעים שאלו דברי הבל. ראשי ישיבות פשוט אינם רוצים שלתלמידיהם תהייה גישה למידע שלא סונן מראש. הן מפחדים שהתלמידים ייחשפו ל'אמת' ויזהו שמאחורי תורת רבניהם אין דבר זולת האינטרסים של הגילדה.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 25 נובמבר 2012 22:55 הוסף ע״י לי

  הניצול היחיד שנראה כאן הוא שבזבזתי מזמני לקרוא את נבכי נשמתך התועים וכל האנרגיה המיותרת והמעייפת הזו שבחרת לחלוק עמנו!!!!!!!
  פיקציייייה.
  ולמה אתה מתכוון כאשר אתה אומר שכונתיי??? ישנה אפשרות כזו שאתה מודע אך ורק לעצמך, כי כך זה נשמע מבעד להתבטאויות שלך...ואת זה ניתן להסיק ממילה אחת קטנה. בכל מקרה עושה רושם שאתה נאור - לכן כדאי שתזכור אדם ללא היסטוריה הוא אדם ללא עתיד. בהצלחה

 • קישור לתגובה ראשון, 25 נובמבר 2012 19:28 הוסף ע״י אבי

  יסודותיה הרעועים של היהדות?
  להזכירך בזמן שאימפריות ענקיות ששלטו ברב העולם הן בשטחו והן בתפיסתם כמו האימפריה הפרסית , היוונית, העותמנית,הרומית, וכו וכו וכו,נעלמו מן העולם כמו גם תפיסותיהם שלא כמו היהדות שמעולם לא הייתה אימפריה או שולטת בכיפה ולמרות כל החכמות למיניהם ולמרות כל הרדיפות מאות ואלפי שנים היא עוד עומדת איתנה וחזקה אז להגיד יסודות רעועים נשמע לי קצת הזוי תמוה ותלוש מן המציאות.
  התורה מלשון הוראה זוהי דרך .הרבי מעולם לא אמר לחסידיו כי יזכו לראותו קם לתחייה, כמו גם כל אברך שתשאל אותו אם זה מה שהובטח לו ובגלל זה הוא בישיבה כנראה שתופתע מתשובתו!!!

 • קישור לתגובה ראשון, 25 נובמבר 2012 18:57 הוסף ע״י דני

  ראשית התורה הקדוש ברוך עם ישראל וארץ ישראל קשורים לעד זה בזה!!! זאת הסיבה שאתה/אתם גרים בה כיום ולא בגינאה וכל מדינה אחרת..
  הגענו לארץ ישראל כי היא הארץ המובטחת ע"פ התורה.
  ניתן גם להגדיר את כל היהדות ככת של פולחן(הקרבת קורבנות בבית המקדש).מי שבאמת יחקור ויבדוק ימצא כי לא ניתן לשטוף את המח לכל כך הרבה אנשים למשך כלכך הרבה זמן. בשום ישיבה ומקום לא מחזיקים אף אחד בכח אתה מוזמן להווכח בכך בעצמך. על פי היכרותי עם הרבה תלמידים/חסידים טוב להם מאוד במקום שהם נמצאים.
  1.אתה יכול להגיד שהם עוסקים בכתות ופעולות מיסיונריות ואני יכול לטעון כי הם משמרים את היהדות בקרב העם ומקרבים רחוקים שכמובן רוצים להתקרב אך לא היתה להם הדרכה איך(עוד אף פעם לא יצא לי לראות מישהו שמניחים עליו תפילין בכח)כאשר החסידים לא עושים זאת מתוך ניצול אלא מתוך שמחה ובחירה חופשית,ונראה שאתה מסית את היהדות כפי שהיה במסעות הצלב.
  2.אתה יכול לטעון ש"הכת" אינה מתאימה לצביונה של העיר ואני יכול לטעון שאינך מתאים לצביון ארץ ישראל שמלכתחילה הגעת אליה כי זו היא הארץ המוזכרת/המובטחת ליהודים בתורה!
  3.אתה יכול לטעון כי ה"כת" שוטפת מוחות ואני יכול לטעון כי מי שנמצא שם נמצא מרצונו החופשי ובא בכדי ללמוד על יהדות, שבעיניך וכליך אין הסבר אחר אלא שטיפת מח כדבריך.
  עוד אני יכול לטעון כי החילוניות (טלוויזיה,פרסומות,סמים,פריצות)שוטפות את מוחם של המאמינים וגם של החילונים יחד.
  על פי מה שכתבת נראה כי רצונך הוא לא באמת להבין את אמיתות העניין וכי אתה רואה אותו מנקודת מבטך האישית אשר מקבלת רוח גבית מסוימת...
  חשוב להדגיש כי חב"ד מקיימת את כל הילכות התורה ולא "המציאה" שום תורה חדשה גם נושא המשיח נמצא ורשום בתורתנו!!
  עם ישראל נרדף נרצח ועונה במשך אלפי שנים בשל יהדותו חבל שבימינו אנו כאשר הכל נגיש ואנו נמצאים על אדמתנו עדיין זה קורה!!!!!
  ניכר גם כי אין אתה חפץ לראות את התמונה בשלימותה אלא בוחר חלקים מסוימים ומקטלג ומציג אותם באור עיניך לכן גם(לעניות דעתי בלבד)רב הישיבה לא פוגש אותך כי עימותים והתנצחויות אפשר למצוא היום בכל פינה שלא כמו את האמת או החיפוש אחר האמת שהם קצת יותר נדירים..

 • קישור לתגובה ראשון, 25 נובמבר 2012 12:01 הוסף ע״י עדו

  אני ממליץ גם על אתר "דעת אמת" של ירון ידען (שבעצמו עשה את כל המסלול אל עומק הדת.וחזרה) וכן על האתר של עמותת "חופש".

 • קישור לתגובה ראשון, 25 נובמבר 2012 11:18 הוסף ע״י עדי אביר

  יהודית,

  צר לי לשמוע על בתך אבל לי אישית אין את הכלים באמצעותם ניתן אולי להחזיר ילדים שטופי מח לחיק משפחתם. בארצות הברית, שם כתות מסוכנות דוגמת הסינטולוגים והמונייס מצליחות ל'צוד' צעירים, לשטוף את מוחם ולנתקם ממשפחותיהם, קמו מספר מכונים שמתמחים בשחרור צעירים ממלתעותיהן של הכתות. פעולה זאת דורשת את ניתוק הילד מהשפעת הכת והמכונים הללו התמחו בכך. זה אינו פשוט כי החוק לא מאפשר להחזיק בגיר בניגוד לרצונו ולכן עיקר הבעיה היא בשכנוע הקורבן להתרחק מהכת למספר ימים ולאפשר למומחים לשבור את תלותו בכת ובמנהיגה.

  איני מכיר גורמים מקבילים שמתמחים בכך בישראל. עם זאת, אני יודע על קיומם של פסיכולוגים שמתמחים בטיפול בשבויי כתות אבל למיטב ידיעתי הם אינם עוסקים בחילוץ צעירים מההשגחה הצמודה של אנשי הכת.

  ברקעי אני איש מחשבים ולפני שנים רבות הקמתי חברה בשם 'קו מנחה' שמתמחה באספקת מידע בורסאי בזמן אמיתי. לפני למעלה מ-13 שנה מכרתי את מניותיי בחברה והתחלתי להקדיש את זמני למלחמה תיאולוגית בתופעת ההתחרדות. מלחמתי מתבטאת בכתיבת מאמרים שמתארים את היסודות הרעועים של הדת היהודית ואת היומרות חסרות השחר של הרבנים. חלק גדול ממאמרי אני מקדיש לתנועת חב"ד שהציבה לעצמה מטרה להחדיר לשכונתי את כת פולחן האישיות של הרבי מליובאוויטטש ולצרף לשורותיה את צעירי השכונה.

  תוכלי למצוא הרבה אינפורמציה באתר של המרכז הישראלי לנפגעי כתות בכתובת:
  http://www.infokatot.com/
  המרכז הזה אינו מגדיר את חב"ד והמשיחיסטים החבדיים ככת, כנראה בגלל החשש מכוחם של החרדים, אבל המידע שבו תקף גם לגביהם.

  אני מתכתב עם סטיבן חסן, מומחה לחילוץ צעירים מכתות, שמנהל אתר בשם 'Freedom of Mind Resource Center' שכתובתו היא:
  http://www.freedomofmind.com/
  סטיב חסן נחלץ בעצמו מכת מסוכנת ועתה הוא עוסק בחילוצם של שבויים אחרים. הוא כתב ספר רב מכר בשם 'Combatting Cult Mind Control' בעזרתו תוכלי להבין טוב יותר את תופעת הכתות ואת השיטות בהן אפשר לנסות ולהציל את אלו שכלואים בהן.

  אם הבת שלך תסכים אני אשמח לשוחח עימה אבל ברור לי שיש משכנעים טובים ממני, למשל הפסיכולוג ד"ר דוד גרין, שמתמחה בטיפול בצעירים נפגעי כתות. הקושי הגדול הוא, כאמור, למשוך את הצעיר או הצעירה לפגישה עם מישהו דוגמת ד"ר גרין ולצערי איני מכיר אף אחד שמתמחה בכך במדינת ישראל.

  בכל מקרה, סטיב חסן נותן מספר עצות להורים והחשובה שבהן היא לא להתכחש לילד ולא לנתק עימו את הקשר. הקשר זה אולי יאפשר, בסופו של דבר, להחזיר את הילד לחיק המשפחה.

  אני אשמח לעזור לך ככל יכולתיי הדלות,

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 25 נובמבר 2012 09:57 הוסף ע״י יהודית

  שלום לך עדי אביר,
  כאמא של בת חוזרת בתשובה והצטרפה לחב"ד אשמח לשמוע קצת פרטים עליך. מי אתה ובמה עסוקך. שכן אני רואה שאתה מקדיש זמן רב לחקור את הפלג הזה.
  מדוע לא תעמיק למצוא פתרונים כיצד מחזירים את ילדינו שמוחם נשטף אל השפיות ואל חיק המשפחה ועם ישראל?

 • קישור לתגובה חמישי, 22 מרס 2012 19:10 הוסף ע״י עדי אביר

  תהילה,

  תודה לך על מכתבך ואנסה להשיב לך עם כל הכבוד הראוי.

  חבריך החב"דניקים מאמינים בכל מיני דברים וזה בסדר גמור. גם אני מלא באמונות שונות ומגוונות וכשם שלי מותר להאמין בכל מה שעולה על דעתי גם אתם רשאים להאמין בכל מה שאתם חושבים לנכון, תהא זאת אפילו האמונה האבסורדית שהרבי מליובאוויטש שנקבר ב-1994 עודנו נמצא בין החיים. הבעיה מתחילה כאשר מישהו מחליט שאמונתו מתירה לו את מה שאסור לאחרים. אני, לשם משל, כנראה לא אתקבל בברכה אם אחליט להפיץ את דעותיי ברחבי כפר חב"ד ונראה לי שאיש לא יוכל להבטיח את שלומי אם אתחיל להטיף לעוברים ושבים במאה שערים, בני ברק או בית שמש. אנשים אינם אוהבים זרים שמנסים לפתות את ילדיהם לזנוח את מורשתם ולאמץ מערכת ערכים אחרת ולכן אני מבין לליבם של אותם החרדים שירצו לשבור לי את כל העצמות כל אימת שהם יראו אותי פונה לילדים בשכונתם. מדוע, אם כך, החב"דניקים מרשים לעצמם לפנות לילדים בשכונתי? האם זה בגלל שאנחנו פחות אלימים מהם?

  אמנם נכון שבדומה לכם גם תנועות 'ערכים', 'צהר', 'מכון מאיר' וכדומה חושבים שקיים חיוב 'הוכח תוכיח את עמיתך' אבל האם שמת לב שכל התנועות הללו הן תנועות מיסיונריות שמנסות להעביר אנשים על דתם ולהפוך אותם ל'יהודים' במתכונת החביבה עליהם? כל מי שמשכנע את האחר לוותר על אמונותיו ולאמץ במקומן אמונות אחרות הוא מיסיונר וכל מי שנעזר בפיתויים לא כשרים הוא מיסיונר מסוכן. חב"ד היא כת מסוכנת שמתמחה בפעילות מיסיונרית ובעזרת שורה של פיתויים, חומריים ופסיכולוגיים, היא מצליחה לשים יד על בני נוער מבולבלים שעוברים משבר בחייהם ולהפוך אותם לשפוטים מסורים שמקריבים את זמנם, כישוריהם, מרצם וכספם על מנת לקדם את מטרותיהם של המנהיגים שלהם. אתן לך רק דוגמה אחת קטנה. גן הילדים שתנועת חב"ד מפעילה בשכונתי גובה מחירים כמעט מגוחכים מהורים חילוניים שרוצים לרשום את ילדיהם. מדוע? האם לא היית רואה בזה שידול פסול? מה היה קורה אם אני הייתי מפעיל גן חינם בשכונה חרדית? האם תושבי השכונה היו מוותרים על הזכות לפעילות אלימה שהמדינה, משום מה, מקנה אך ורק להם?

  אם אינך מבינה מדוע אני מגדיר את הפעילות של חב"ד ודומיה כפעילות מיסיונרית, חשבי על הדוגמה הבאה: אני בן לעם היהודי שפוסל לחלוטין את כל האמונות התפלות של הדת היהודית ומגדיר את עצמו כהומניסט-ליברלי שדבק באידיאל הציוני, גאה במדינת ישראל ומאמין בעקרונות הדמוקרטיה, שלטון החוק, כבוד האדם וחירותו, שוויון בפני החוק, חשיבות ההשכלה, עדיפות המדע וכדומה. אתם, ושאר התנועות המיסיונריות שאימצו לעצמם את הדגל של 'הוכח תוכיח את עמיתך', מאד הייתם רוצים להפוך אותי לאחד משלכם: שונא הציונות והמדינה שנוסדה על ידי הציונים, שולל הדמוקרטיה ושלטון החוק, בז לכבודו וזכויותיו של כל מי שאינו חושב כמותו, פוסל את המדע, הקדמה וההשכלה וכדומה ולכן אתם מטרידים אותי השכם והערב בכל האמצעים השיווקיים שעומדים לרשותכם. במקרה שלי אתם סתם מבזבזים תחמושת יקרה אך לא כך הדבר במקרה של בני נוער שנמצאים במשבר. אותם קל לפתות ולמשוך לישיבה זאת או אחרת שם כבר יעניקו להם את החום והידידות שחסרים להם, ישטפו את מוחם במיטב הבלי הדת היהודית ויהפכו אותם למדקלמי סיסמאות שנשמעים אך ורק לרבנים שילמדו אותם לשנוא לא רק את כל אלו שנגועים בהומניזם וליברליות אלא גם את החילוניים, השמאלניים, הערבים ושאר עוכרי ישראל שמעיזים לחשוב אחרת מהם.

  תהילה, קשה לי להאמין שאת מבינה על מה אני מדבר או שאת בכלל מעוניינת להבין את הטענות שאני מעלה אבל שמרי בליבך ולו גרגיר קטן של ספק. יום אחד אולי תגלי שמאחורי סיסמאות דוגמת 'הוכח תוכיח את עמיתך' עומדת תאוות הכוח והשררה של רבנים שמתחרים עתה על השליטה בחסידות חב"ד העשירה. נתקי את עצמך מהמעורבות הישירה וראי במבט מרחוק כיצד כל פלג מנסה לעבות את שורותיו בחוזרים בתשובה טריים בעזרת סדרה של מסרים הזויים וחסרי כל שחר. ברי מינן אינם חוזרים להלך בין החיים, אפילו אם הם היו פעם אדמו"רים של חסידות חב"ד, אבל הם כנראה אינם מהססים להעמיד את עצמם לשירותם של רבנים תאווי-כוח שמנכסים אותם לצרכיהם. את וחבריך לבטח תבינו זאת עוד כמה שנים, או אם יהתל בכם מזלכם, עוד כמה עשרות שנים. חבל רק שבינתיים תבזבזו את חייכם על סיסמאות סרק ותקוות שווא ותפתו בני נוער נוספים ללכת בעקבותיכם. זכרי, גם ישו הבטיח לחסידיו שחלק מהם עוד יזכה לראותו קם לתחייה. העולם ממתין לו כבר כמעט אלפיים שנה. כמה זמן אתם מוכנים להמתין לרבי שלכם?

  בכל מקרה, אם את רוצה לשוחח עימי באופן פרטי אנא כתבי לי לכתובת abir@bezeqint.net ואשמח להסביר לך ביתר פירוט מדוע הכת אליה בחרת להצטרף לא רק תמנע ממך את העתיד שמגיע לך אלא גם תנצל אותך למטרות ראשיה.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 22 מרס 2012 17:27 הוסף ע״י תהילה

  שלום עדי,

  אני חיה בסביבה חבדית פעילה מאוד. חברי החבדניקים פשוט רוצים למלא את רצון האל ומאמינים שהרבי הוא שליחו.
  מאמר כזה מתאים להכתב בנימת רחמים ולא האשמה, כביכול מישהו שם פועל ממניעי רוע/ניצול טהור.

  קח לדוגמא את עניין ההחזרה בתשובה: אותם המניעים של שלוחי חב"ד הם גם מניעי תנועות "ערכים", "צהר", "מכון מאיר" וכדו'
  אותו בסיס: אנחנו מאמינים שזו האמת, יש לנו חיוב "הוכח תוכיח את עמיתך", משיח יבוא בדור שכולו זכאי ועוד על המשקל הזה. כל מה שהם עושים זו רק הסתעפות מהאמונה שלהם וניסיון לפתח אותה ביצירתיות.

 • קישור לתגובה ראשון, 04 ספטמבר 2011 22:11 הוסף ע״י עדי אביר

  דודי שלום,

  אני לא יודע אם כולנו באמת מכירים את כל התורה של הפלג המשיחי של חב"ד. מה בדיוק יחסם לרבי מליובאוויטש? על אמונתם במשיחיותו ובהמשך חייו אין ויכוח אבל רק לאחרונה שמעתי את הביטוי 'אל מגולם באדם' ונודע לי שיש חסידים, לאו דווקא בישיבתו של הרב גינזבורג, שאף מתפללים אליו. כשאוכל לשאול את הרב גינזבורג ישירות שאלות על יחסו לרבי מליובאוויטש אדע בודאות מה הוא מלמד בישיבתו ובאיזה קצב הוא חושף את דעותיו לתלמידיו.


  אדרבה, אני הזמנתי את הרב גינזבורג להציג את דעותיו בפומבי ולהשיב לשאלות שאציג לו והוא מתחמק מהעימות כבר למעלה משנה. ההזמנה שלי, תיאור פגישתי עם הרב גינזבורג, חליפת המכתבים עם עוזרו והתכתבויותי עם חסידי חב"ד אחרים תוכל למצוא בקטגוריה התחמקות חב"ד 'מדיון פתוח' בפרק 'הכת ששמה חב"ד'.

  להערכתי הרב גינזבורג מלמד את חסידיו, טיפין טיפין ולא בבת אחת, לשנוא את מדינת ישראל, את הדמוקרטיה, את המדע, את שלטון החוק, את הערבים ואת השמאלנים. הוא אינו מצהיר על כך בפומבי אבל תורתו צפה ועולה בשיחות שאני מקיים עם אברכי ישיבתו. אם הרב יוסי גינזבורג היה גאה בתורתו הוא לבטח היה שש להציג אותה בפומבי. העובדה שהוא מתחמק מדיון פתוח רק מגבירה את החשד שיש לו הרבה מה להסתיר.

  באשר לניצולם של תלמידי הישיבה: הרב גינזבורג שולח את אברכיו למשימות מיסיונריות ואף שזה אינו ניצול כספי הוא בהחלט מנצל את זמנם ותדמיתם. עם זאת, השימוש בבחורי הישיבה לצרכים מיסיונריים הוא רק קצה הקרחון. האם שאלת את עצמך מניין מגיע המימון הדרוש להפעלת ישיבה באחת השכונות היקרות ביותר במדינת ישראל? ובכן, משקלם של התלמידים במימון הוא אולי אפסי אבל לא חסרים השפוטים שעברו את שטיפת המח המתאימה כבר לפני שנים רבות והם אלה שתורמים את סכומי הכסף האדירים הדרושים להחזקתו של המוסד המיסיונרי. יש להניח שגם אברכים שגומרים את לימודיהם ומתחילים לעבוד ולהרויח מוצאים את עצמם תורמים לרב יוסי גינזבורג ולמטרותיו. מוסדות לימוד לגטימיים מממנים את פעילותם משכר לימוד וסיוע ממשלתי. כתות מממנות את פעילותן באמצעות כספים שהם שואבים מחברי הכת בעזרת סיפורי כיסוי דוגמת 'עלינו להביא את היהדות לרמת אביב', 'עלינו להחזיר את הילדים לחיק היהדות', 'עלינו להפיץ את התורה של הרבי' וכדומה. אני מכיר אישית לפחות אחד מהתורמים הכבדים לישיבתו של הרב יוסי ואף שהוא אדם מלומד ואיש עסקים ממולח הוא מדבר בסיסמאות חב"דיות ומשיחיות ונראה שהוא מאמין בכל מילה שיוצאת מפיו. לי לפחות ברור שהוא עבר שטיפת מח יסודית שהפכה אותו לשפוט טיפוסי. אדם בעל שיקול דעת עצמאי ורציונלי לא היה קובר סכומי עתק כאלה בקידום מטרותיה של כת שמסרבת בעקשנות לחשוף ברבים את כל אמונותיה.

  באשר לאיומים והפחדות: אברך מישיבתו של הרב יוסי גינזבורג ששקל חזרה בשאלה התקשר אלי וביקש להפגש איתי. דרישתו היתה שניפגש במקום מרוחק כי אם דבר הפגישה היה מתגלה לחבריו הם היו מפעילים עליו מכבש לחצים שהיה שובר אותו. הבחור לא הזדהה בשמו ולשיחה הראשונה לא היה כל המשך. בהחלט ייתכן שכל הסיפור הוא לא יותר מאשר מתיחה או מעשה קונדס אבל האם אתה מוכן להשבע שמדובר פה בסיפור דמיוני לחלוטין? דווקא בעניין זה לא צריכות להיות לך יותר מידי ספקות. כל ארגון מנסה לשמר את חבריו ולשכנע אותם לא לנטשו ואין שום סיבה להניח שלחצים דומים אינם מופעלים גם בישיבתו של הרב גינזבורג. באיזה עוצמות ובאלו אמצעים נוקטים ראשי הישיבה ותלמידיה איני יכול לומר אבל אני בטוח שהם פועלים במסגרת הנורמות המקובלות על כל הכתות.

  אם יש לך מידע מיד ראשונה על מה שקורה בישיבתו של הרב יוסי גינזבורג אשמח להפגש איתך ולשמוע על חוויותיך. מי יודע. אולי תצליח לשכנע אותי שמדובר בקבוצה תמימה שהפנים שהיא מציגה לעולם משקפים בנאמנות את כל מה שקורה בחדרי חדריה.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 04 ספטמבר 2011 19:55 הוסף ע״י דודי שלום

  יש לשאול האם מתקיים בפלג המשיחי בחב"ד אחד התנאים המרכזיים להגדרת כת, שהוא הסתרת מידע מהציבור וחשיפת מועמדים לאמונות התנועה באופן של טיפין טיפין.
  וכן אם מתקיימות תופעות לא מוסריות האופייניות לכתות מסוכנות, כגון ניצול כלכלי,הפחדות,אלימות וכו'

  כי יאמר לזכותם של המשיחיסטים שהם ככל הנראה לא מסתירים את אמונותיהם מהציבור.
  הסיסמאות המשיחיות עוטרות את כיפתם וכל מסמך או דבר שהם דורכים בו.
  כולם יודעים במה הם מאמינים ולא זכור לי שהם משקרים כדי להציג פנים אחרות לתנועה.
  בנוסף לא ידוע לי על ניצול כספי כלשהו מצידם, ואדרבה, הם אפילו מממנים על חשבונם חלק מתלמידי הישיבה שאין להם יכולת לשלם, וגם אלה שמשלמים משלמים סכום סמלי בלבד.
  וכן אין שם איומים/אלימות/הפחדות וכו'.
  אם זה כך לא ברור מה המרכיב הלא אתי בקבוצה זאת.

התגובות האחרונות